S)e CcidbeSoti^cmt Winter slaat alsnog toe - -M Trein grijpt auto: 7 doden Tram- en autobuspersoneel dreigt met tien „plagen" m VELD IS NIET ONBESPEELBAAR Sneeuwstorm legt overal verkeer tan ProeKTiclit Boeing 747 bekort Der Spiegel? „Bevel is bevel gold ook voor Nederlanders Dictatuur in Brazilië verscherpt sa WEGVERKEER NAAR BERLIJN BEPERKT Oostduitse maatregel tegen keuze president Gelijktrekking van lonen gevraagd Ajax-Benfica Taccomsat gelanceerd Programma ontvangst van (zieke) Borman gewijzigd Voetbalploeg van Al Fatah PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J. ROOZEN KLACHTEN bezorging tel 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart. 1 14.10; fr p post f 16 95 ADV. (excl. B.T W.) 22 ct p. mm Telefoontjes 2,- MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AFNEMEND BUIIG De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Afnemend buiig met opklaringen en in de nacht en ochtend lichte tot matige vorst en hier en daaa- ook mist. Morgen overdag toenemende bewolking, maar tot de avond geen neerslag van betekenis. Aanvankelijk zwakke, later matige wind tussen zuid en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 60e jaargang, no. 17.670 (Van t correspondenten) LONDEN - BRUSSEL - PARIJS Niet alleen Nederland heeft liet afgelopen weekeinde te kampen gehad met sneeuw stormen; het weer heeft ook Engeland, België en Frankrijk duchtig dwarsgezeten. Talloze dorpen en steden in Schotland waren door de sneeuw van dc buitenwereld afgesneden en dit, terwyl in het zuidën van Engeland de zon scheen en er dooi heerste. Midden-Engeland lag ook onder een wit tapijt; de wegen waren bezaaid met honderden gestrande auto's. Het slechte weer heeft in Engeland vier mensenlevens geëist. Ook België had het afgelopen weekeinde te kampen met zware sneeuwval, vooral in het westen van het land. In Antwerpen. Gent en Brugge viel zaterdag in korte tijd zo veel sneeuw, dat trams en treinen vastliepen en ook het autoverkeer vol komen weid ontredderd. In de buitenwijken van Antwerpen lag zaterdagavond een sneeuwlaag van 35 centimeter. De sneeuwstormen hebben in Frankrijk aan twee mensen het leven gekost Bij Amiens werd een vrouw door haar echtgenoot naar de kraamkliniek gebracht. De auto liep vast en de man worstelde zich door de sneeuw naar het volgende dorp om hulp te halen. Toen hij bij zijn auto terug was, bleek zijn vrouw te zijn overleden. Bij Brive vroor een jager dood, die onder een heg beschutting had gezocht. Een aantal dorpen aan de westkust werd geïsoleerd. Helikopters voeren voedsel aan. In New York is geen vliegverkeer meer mogelijk door de zware sneeuwval. Alle scholen zijn gesloten en zelfs spoor wegmaatschappijen hebben sommige diensten gestaakt. AMSTERDAM De gladheid en de sneeuw hebben ook in Nederland een aantal mensenlevens geëist. Een 27-jarige Hoofddorper kwam zondagavond laat om het leven, toen zijn wagen op de hoofdweg onder Nieuw-Vennep slipte, tegen een boom sloeg en in een sloot belandde. Een tweede inzit tende werd slechts licht gewond. HOOFDDORP Zaterdag verongelukte bij het Bennebroeker viaduct in de Haarlemmermeer een 44-jarige journalist uit Amsterdam. Hij botste met zijn wagen tegen een vrachtauto, die geslipt was en dwars over de weg was komen te staan. UDEN Twee doden waren het gevolg van een slippartij waarbij een 22-jarige vertegenwoordiger uit Nijmegen was betrokken. Hij botste tegen twee tegemoetkomende auto's en overleed in het ziekenhuis. Een van de inzittenden van de wagen waar de slippende auto tegenop reed overleed enkele EVERETT (AFP-Reuter) De Boe ing 747, 's werelds grootste transport vliegtuig. heeft gisteren zijn eerste proefvlucht gemaakt. Het toestel, dat was opgestegen van Paine Field op rond 30 km ten noorden van Seattle, bleef echter maar 77 minuten in de lucht in plaats van de voorgenomen tweeëneen half uur. De vlucht werd bekort omdat de vleugelkleppen niet goed functioneer den. De 350 ton wegende Boeing 747, die 490 passagiers kan vervoeren, moet volgens de plannen op grote hoogte een snelheid van 900 km per uur kunnen ha len. Gisteren kwam het vliegtuig echter niet boven de 5.000 meter en vloog het nog geen 450 km per uur. Dieven nemen brandkast mee uit postkantoor PURMEREND ln de nacht van zaterdag op zondag hebben dieven in het noodpostkantoor van Purmerend een brandkast meegenomen, waarin een een bedrag van 20 tot 25.000 gulden. De mgannen men neemt aan dat er 3 per sonen aan 't werk zijn geweest zijn door het breken van een ruit binnenkomen. Via een deur werd de brandkast in een auto geladen. De rijkspolitie in Purme rend legt niet onmiddellijk een verband met het meenemen van een brandkast in Muiderberg, maar sluit de mogelijk heid dat dat dezelfde personen betreft, naet uit. (Van t rslpggevers HAMBURG (D.P.A.). Het Wesl- duitse weekblad ..Der Spiegel" besteedt een uitgebreid artikel over het vraag stuk van de vermeende oorlogsmisdaden van de Nederlanders tijdens de politiële acties in Indonesië en schrijft: „Twintig jaar lang werd het liquideren van ver moedelijk 20.000 onderdanen in het voor malige Nederlands-Indië verzwegen. Eerst nu kwamen de gruwelen van de militairen in de openbaarheid". „Vele Nederlanders, die liever buiten landse als binnenlandse oorlogsmisdadi gers vervolgen, rechtvaardigen zich naar het Duitse voorbeeld met uitspraken als: „We hebben het niet geweten" of „Bevel is bevel"," aldus het Duitse blad. Der Spiegel opent: „Hollanders schoten kinderen dood en verwondden, sneden gevangenen repen huid af en organiseer den prijsschieten op voorbijgangers". Vaticaan verbrandt onverkochte postzegels VATICAANSTAD (AP) Voor diege- len, die van zeldzame portzegels hou den, is er goed nieuws. Het Vaticaan verbrandt alle onverkochte zegels, die tijdens het bewind van Paus Paulus VI zijn gedrukt. Vermoedelijk gaan honderdduizenden postzegels in vlammen op, hoewel het Vaticaan geen cijfers verstrekt. Tot de partijen postzegels die vernietigd zullen worden behoren die, welke zijn uitgege ven ter gelegenheid van de reizen van Paus Paulus naar India, de Verenigde Staten en andere punten op aarde. RIO DE JANEIRO (AP) Pres. Ar thur da Costa e Silva heeft zijn greep op Brazilië verstevigd door de parlemen ten van vijf staten voor onbepaalde tijd op reces te sturen en 33 parlementsle den weg te zuiveren. De president heeft vrijdag bovendien de instelling bekendgemaakt van een rijkscommissie om een onderzoek in te stellen naar „ondermijning of contrare volutionaire activiteiten". Dit heeft blijkbaar de weg geëffend voor een uitgebreide jacht om oppositie en beweerde corruptie uit te roeien. Aan 30 van de 33 weggezuiverde parle mentsleden zijn voor tien jaar hun poli tieke rechten ontnomen. Dit betekent, dat zij niet kunnen stemmen, geen poli tiek kunnen bedrijven of politieke ver klaringen afleggen. De meesten van hen behoorden töt de opppositiepartij, de Braziliaanse democratische beweging, maar enkele waren leden van de partij van de regering, het verbond voor natio nale vernieuwing, zeil. Meisje krijgt hart van jongetje De zesjarige Chris tine Corhn (rechts) uit Cincinatti (VS) heeft het hart ge kregen van de 7-jarige Michael Becker Haar toe stand is bevredi gend. De jongen was overleden als gevolg van ernstig hersenletsel. Het meisje zou over leden zijn. als de ingreep niet was gedaan. Zij be schikte over een zogenaamd half hart. HEKENDORP (ANP) In een he vige sneeuwjacht is zondagmorgen in de buurtschap Hekendorp bij Gouda een stationcar gegrepen door twee treinen, die elkaar op een overweg passeerden. Van de zeven inzittenden, die op weg wa ren naar de kerk in Oudewater, werden er zes op slag gedood. Dc echtgenote van de bestuurder werd zwaar gewond opgenomen ln het ziekenhuis te Oudewater, waar zü enkele uren later overleed. Het ongeluk gebeurde op een met knip perlichten beveiligde overweg. Ge tuigen verklaarden dat de be veiligingsinstallatie goed werkte. Een wachtmeester vertelde dat de omgekomenen in een nog vrü koude wagen op weg gegaan waren naar de kerk. Daardoor zouden de ruiten van de wagen vrü snel be slagen kunnen zijn. De slacht offers woonden vlakbij de over weg. Bovendien wisten omwonen den nog te vertellen dat de ra dio in dc bestelauto „keihard" stond. Dit. met het belemmerde uitzicht kan cr oorzaak van ge weest zijn dat de bestuurder vrij wel „blind en doof" was voor de knipperlichtinstallatie. Met het be kende fatale gevolg. De slachtof fers zijn: de bouwvakarbeider C. Schoonderwoerd (38), zijn vrouw (39) en hun drie kinderen Marius (14), Corrie (10) en Adri (7) en de veehouder a. v. d. Maarel (36) en zijn echtgenote (32). Vlot omgeslagen: 47 soldaten verdronken BISSAU (AP) Portugese militaire autoriteiten hebben gemeld, dat 47 Por tugese soldaten zijn verdronken toen hun vlot bij het oversteken van een ri vier zonk. Wanneer het ongeluk is ge beurd werd in het communiqué niet ge- Het ongeluk gebeurde bij het overva ren van de Corubal, bij de grens van de republiek Guinea. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp, de erg ste in Portugees Guinea sinds de anti- guerilla-actie tegen nationalistische op standelingen in 1963 begon, wordt inge steld. BERLIJN Rcuter-DPA-AFP-AP) Deelnemers aan de ln West-Berlijn te houden Bondsdagvergadering is tot der bericht de doorreis over Oostduits grondgebied naar deze stad niet toege staan. Dit staat in een gisteren gepubli ceerde bekendmaking van het Oost duitse ministerie van Binnenlandse Za ken. Ook personeel en materieel, dat voor deze bijeenkomst van afgevaardig den van de Bondsdag en van dc deel staten bestemd is, vallen onder de Oost duitse maatregel. De Oostduitse maatregel volgt op felle protesten tegen het voornemen van West-Duitsland de verkiezing van de nieuwe president door de Bondsverga dering in West-Berlijn te laten houden. De maatregel gaat. zaterdag in. Over het luchtverkeer door de „corridors" wordt in de bekendmaking niet gesproken. Bonn heeft de nieuwe maatregelen van Oost-Duitsland om de toegang tot West- Berlijn te beperken, een „nieuw element van spanning" in de Oost-Westverhou dingen genoemd. Ze komen neer op „een nieuwe schending van de viermogend- hedenstatus van de stad". De Westduitse regering is overleg met de drie Weste lijke bondgenoten begonnen. In Washing ton verwacht men dat de regaring- Nixon krachtig op de maatregelen zal antwoorden. Ingelichte kringen zeiden dat de president meer dan ooit vastbe sloten is om West-Berlijn tijdens zijn komende reis naar Europa te bezoeken. Amerika. Engeland en Frankrijk zullen waarschijnlijk op korte termijn een ge meenschappelijke verklaring uitgeven de Oostduitse beperkingen op het verkeer over land naar en van Berlijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Als de regering onze wensen niet inwilligt, zullen we iedere tiende dag van de maand een actie ondernemen. Dat zullen voor de rege ring-De Jong de tien plagen van Egypte worden". Dit dreigement is afkomstig van de heer A. H. Schaefers, voorzitter van de Algemene Federatie van Tram- en Autobuspersoneel. De federatie is onstemd, omdat er te grote toonverschil len zouden zjjn tussen openbaar- en streekvervoerbcdrüven. De A.F.T.A. vertegenwoordigt 512 van de ruim 22.000 man rijdend personeel op trams en bussen. De federatie is in november 1967 opgericht „om versnip pering over de verschillende bonden tegen te gaan". In brieven aan de minis ters van Verkeer en Waterstaat, Justitie en Volksgezondheid geeft de A.F.T.A. blijk van „ernstige ontstemming". Geëist wordt onder meer: gelijktrekking van de lonen; meer financiële steun voor streek- bedrijven; de status van ambtenaar voor het personeel van de streekbedrijven. Ook wil de A.F.T.A. een eind zien gemaakt aan het „onverantwoordelijke ontheffingenbeleid", dat door de Rijks- vertceersinspectie wordt gevoerd. Volgens de heer Schaefers komt het regelmatig voor, dat chauffeurs acht negen dagen adhtereen moeten werken. Weliswaar staat daar een vrijafperiode van vier dagen tegenover, maar dit wordt toch onaanvaardbaar genoemd. Op welke wijze de A.F.T.A. aan de Hotel in Loenen uitgebrand LOENEN Zondagmorgen is in Loenen het hotel-café „Het Centrum" door brand volledig vernield. Volgens een voorlopige raming bedraagt de schade tenminste honderdduizend gulden. Op het moment dat de brand uitbrak bevond de exploitant van de zaak zich niet in het pand. De oorzaak van de brand is nog onbekend. AMSTERDAM (ANP) Directeur J. H. Mellegers van het Olympisch Stadion in Amsterdam vindt de vooruitzichten voor de wedstrijd AjaxBenfica van woensdag niel somber. „Vandaag", zei hij, „zullen wij de maatregelen nemen om het veld 7,o goed mogelijk bespeelbaar te maken. Wat wij precies gaan doen, is nog niet met zekerheid te zeggen. Dat hangt natuurlijk van het weer in de komende dagen af. Vermoedelijk zullen we beginnen met sneeuwruimen. Het stadion heeft een eigen staf van twintig mensen en daarbij zijn specialisten, die weten wat onder deze omstandigheden moet gebeuren. Het is tenslotte niet voor het eerste, dat do weersomstandigheden het ons moeilijk maken. Ik geloof niet. dat het hard zal gaan vriezen en dat het veld daardoor onbespeelbaar wordt. Ik zie geen onover komelijke problemen en ik denk dat wij geen herhaling behoeven te vrezen van wat in Istanboel is gebeurd." geuite dreigementen kracht bij wil zetten, wilde de heer Schaefers niet zeggen. Hij ontkende gebruik te willen maken van stakingen of modelacties. „Maar onze tien plagen zullen een zware druk leg gen op de regering-De Jong", aldus de A.F.T.A.-voorzitter. CAPE KENNEDY (Reuter) Van de lanceerbasis Cape Kennedy is gisteren de grootste experimentele communica tiesatelliet voor de verbindingen tussen Amerikaanse militaire eenheden te vel de, schepen en vliegtuigen, „Taccom sat" (tactical communications satellite) gelanceerd. De „Taccomsat" is met een Titan 3c- raket op een punt boven de Stille Oceaan ten westen van Zuid-Amerika gebracht. Het is de grootste en krachtigste com municatiesatelliet in de westelijke we reld. Hij is zo groot als een huis van twee verdiepingen en heeft een capaci teit die te vergelijken is met verschei dene duizenden telefoonkanalen. HOUSTON De Amerikaanse ruimte vaarder Walter Schirra is van plan de ruimtevaart eraan te geven en een werk kring te zoeken bij een universiteit of in de industrie. De 45-jarige Schirra. die drie ruimtevluchten op zijn naam heeft, wil zich per 1 juni uit de marine en het ruimtevaartprogramma terugtrekken. Een felle brand heeft zondagmiddag de kerk gelegd. De brand brak uit om kwart over een, weerkorpsen alt Oude Wetering, Alkemade e dan een stukje m n de parochie van „Jacobus de Meerdere" in Oude Wetering in de as ven na afloop van de laatste mis. De brand werd bestreden door brand- i Leiden, die echter niet konden verhinderen, dat van de kerk niet meer ur overeind bleef. Meer hierqver op pag. 3. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Het bezoek dat astro naut Borman vandaag aan Den Haag bracht heeft op het laatste ogenblik nog problemen met zich meegebracht. In plaats van per vliegtuig arriveerde hij per trein in Den Haag. Later kwam de mededeling dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen, waardoor het hele programma moest worden gewij zigd. De lunch, aangeboden door de rege ring kwam te vervallen, evenals de receptie, die in de residentie van de Amerikaanse ambassadeur zou worden gehoudén. CAIRO (AP) De Palestijnse guer rillaorganisatie Al Fatah heeft een voet balelftal gevormd, dat weldra een tour nee zal gaan maken door Arabische an dere bevriende landen, zo schrijft 't dag blad „Al Achram". Het elftal, dat in Bagdad al 'n reeks oefenwedstrijden te gen Israëlische ploegen heeft gewonnen, zal de baten uit de wedstrijden gebrui ken voor de financiering van de Pales tijnse verzetsbeweging, aldus het blad.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1