Kampioenen verlengden hun titel HUUB HARINGS KENDE KUILEN EN BULTJES IN SIBBE VAN BUITEN BERT V. D. HELM TITELHOUDER NIEUWE STIJL Bob Seagren met polsstok 5.33 m Bruidskamer voor Kees en Ard gereserveerd Theo Meyer was om vier uur al van huis gegaan TIJDSCHEMA LIEP GROOTS UIT DE HAND PERMANENTE BEWAKING Machines uit Grenoble Gaby met vier keer een zes MAANDAG 10 FEBRUARI 1969 die deze titel (Van onze sportredactie SIBBE Een lange style klim, be- modderde weilanden, nauwe paadjes, eer harde gure wind, tweeëntwintigeneen- halve kilometer voor de boeg. Strydto- netl van 't Nederlands cycleerosskampi- oenichap in het bevroren Limburgse dorpje Sibbe. Inzet: een roodwitblauwe <rui en een gouden medaille. Huub Ha- J» I rings kon er twee nachten niet van sla- loipen. „Ik word een dagje ouder", zei ;te hU alsmaar tegen zichzelf. „En boven- dien heb ik in Sibbe nog nooit verlo- n. Als het zondag maar niet gebeurt" Huub Harings reeds achtmaal deelne- er aan het nationaal kampioenschap 1 driemaal glorieus winnaar, was bang voor deze wedstrijd. Bang dat het einde komen, zijn reputatie zou knakken. Met knikkende knieën kwam hij aan de start. De aanmoedigingen van de sup porters uit zijn eigen woonplaats hoorde hij niet. Grimmig meldde hij zich start. „Het moet lukken vandaag ik moet paar jaar kunnen doorgaan. En zonder een titel heeft het geen zin Harings moest wel kampioen van Nederland worden, anders kreeg hij geen contracten meer in het buitenland. Daar- met recht? Bultjes en kuilen Hij bleek gistermiddag, ondanks zijn 30 jaar, toch weer de sterkste ci Nederland. AI vanaf de start hij 't initiatief en nam meteen 'n i voorsprong op zijn concurrenten. Rut- d. Hulst, Zuiderduin, Looyen en Wildeboer werden eigenlijk al in het be gin verslagen. Zo fel trok Huub Ha rings van leer. Misschien een beetje on besuisd, want later bleek, dat hij iets te zijn krachten had gevergd. In de zesde ronde schreeuwde hij naar zijn supporters: „Hoeveel minuten lig ik voor?" Hij hoefde zich niet ongerust te maken. Op dat moment was het drie minuten. Slechts een val kon hem nog uitschakelen. En die mogelijkheid zat erin, want het parcours had door de nachtvorst een harde bovenlaag gekre gen. Op zich niet zo erg, maar doordat de dagen voor de titelstrijd door Veel renners op was getraind, lagen er ge vaarlijke sporen, bultjes en kuilen op het parcours. Harings later: „Ik durfde niet zo goed; vroeger, toen ik jonger durfde ik alles. Als je ouder wordt riskeer je niet meer zoveel. Dan ga je neer op je routine rijden. Tsjonge, wat heb ik de zenuwen gehad. Ja, je weet nooit wat er gebeurt? Pas in de laatste (negende ronde) voelde ik dat ik kampioen van Nederland was". Op z'n duimpje Huub Harings veegde zich temidden m muzikanten de modder van zijn ge richt. Hij kan weer rekenen op contrac ten uit het buitenland. Daarom liet hij zich alles maar welgevallen. De huldiging ioor mr. Ballegoyen-de Jong, de serena de harmonie en de vele felicita- j was weer normaal. Toen ging lij pleiten. Voor de amateurs. „Kijk", «i hij, „nou is Rutgers tweede en Van iler Hulst derde. Zij hebben niks. Alleen ie titel telt. Ik ben beroepsrenner. Als k geen kampioen ben, word ik nergens jevraagd. Daar worden de jongens de dupe van. Waarom is er geen aparte titel 'oor de amateurs?" Cor Rutgers luister- Ie stilzwijgend. Hij knikte eens wat. Hij wi daarover liever niets. Hij was te vreden en ontevreden. Tevreden, omdat hij van tevoren wist dat Harings ging winnen. „Die is hier toch niet te klop pen. Hij kent elk stukje op zijn duim pje". Zeulen voor niets Hij was ontevreden omdat hem veel heeft tegengezeten. Hij kreeg 3,5 ronde voor het einde, hij lag toen tweede, een lekke band. Voordat hij een andere fiets had, moest hij een halve ronde lopen om dat zijn helper nergens te vinden was. Daardoor viel hij terug naar de zevende plaats. Dank zij een fraaie „jump" in de laatste ronde ging hij tenslotte toch naar de tweede plaats. Verdiend overigens. Maar zo waren er meer gevallen, die minder goed afliepen. De meeste pech had wel Theo Meyer uit Denekamp die 's morgens vroeg om 4 _u, van huis was weggegaan. Hij reed vanaf de start een knappe wedstryd. HU was in dc beginfaze eigenlijk de enige die Harings kon volgen. Na vijf ronden, hy had toen een mooie voorsprong op Rutgers en de anderen, brak zyn ketting. Ook hy zeulde met de kapotte fiets aan de hand een halve ronde af. toen hy een andere fiets had, was het te laat. Was hy daarvoor van 300 kilometer ver ge komen? De sport is hard. Het werd de dag van Huub Harings, die in de eerste ron de onderuit gleed, maar daar alleen een pijnlijke spier aan over hield. Hij zette door en werd kampioen, zoals hij wilde. Na alle huldigingen kon hij eindelijk weer slapen. De uitslag bij de profs en amateurs luidt: 1. Huub Harings (Sibbe) 22,5 km in 1 u. 6 min. en 19 sec. 2. Rutgers (Naarden) op 2.25; 3. Van der Hulst (Zoeterwoude) op 3.45; 4. Zuiderduin (Lisse) z.t.; 5. Kooyman ('tZand) z.t.; 6. Wildeboer (Apeldoorn) op 6.28; 7. A. Scheffer (Zelhem) z.t.; 8. Looyen (Bras- schaet) z.t.; 9. Ger Harings (Scheulder) op 9.26; 10. G. Scheffer (Zelhem) z.t. (Van tafeltennismedeioerker HAARLEM De jubilerende tafeltennisvereni ging TYBB organiseerde in het Haarlemse Krelagehuis de 33ste Nederlandse tafeltennis kampioenschappen. Zoals gewoonlijk vielen er weinig verrassingen te noteren. Bij de heren bereikten, net als vorig jaar, Frans Schoofs en Bert van der Helm de finale en ook nu liet de tengere Leidse speler zijn gerenommeerde tegen stander kansloos, zich daarmee voor de vierde achtereenvolgende maal de Nederlandse titel in het herenenkelspel toeëigenend. Bij de dames verloor de favoriet geachte Mieke ten Broek de oppermachtige winnares van de Limburg- Coupe kansloos van de veel oudere „ouder wets" spelende Ilse Hameeteman. De finale ging nu tussen de Haagse Veronique van der Laan en titelhoudster Mary van Ruiten, die na het behalen van de titel vorig jaar geen prestatie van formaat meer had geleverd. In een spannende partij trok Mary van Ruiten toch weer aan het langste eind. Vijf games met goed aanvallend spel van beide zijden, waarin Mary van Ruiten liet zien mentaal iets meer inhoud te hebben, wat haar voor de tweede achtereenvolgende maal de titel in het damesenkelspel opleverde. Bij de laatste acht in het herenenkel spel hadden zich geplaatst Bert van di Helm (moeiteloos,, de taaie AMVJ'i Mauri Coltof, die verrassend de Hagenaar Henny Stolk (Wibats) klopte, Carel De ken. die de jeugdige internationaal Van Slobbe met liefst 30 terugwees, Gerard Bakker, Bert Schoofs, de Hagenaar Peter Joëls (Steeds Hoger/TSB), die Wim Scho- nemeijer versloeg, Leo Lucas en good-old Frans Schoofs. In die kwartfinales had Bert van der Helm veel moeite om Mauri Coltof te verslaan, maar met 217 in de vijfde game liet de Leidenaar geen twijfel meer bestaan over zijn aspiraties. CÏarel Deken kwam tegen Gerard Bakker met de hakken over de sloot: 32. Bert Schoofs wees Peter Joëls resoluut terug en Frans Schoofs moest slechts een game afstaan aan Leo Lucas. De halve finales gingen tussen Bert van der Helm en Carel Deken en Bert en Frans Schoofs. Beide partijen duurden de volle vijf games gaven goed spectaculair tafeltennis te zien. Bert van der Helm bleek de vijfde game net iets vaster dan zijn tegenstan der evenals Frans Schoofs, die de eerste twee games won, de twee volgende loor, maar in de vijfde game „het geluk had" dat Bert in het begin wat nodig fouten maakte. Daardoor ging deze wat geforceerd spelen, wat met 21f game en partij bij Frans deed belanden. De finale tussen Bert van der Helm Frans Schoofs, die al laat op de avond begoi), liet de eerste twee gam,es subliem van beide zijden zien. Maar ondanks lorme inzet en vechtlust van Frans Schoofs gingen deze twee games toch met 21—15 en 21—17 naar Bert van der Helm. De derde game werd een anti-climax. De moegespeelde Amsterdammer kon het zichtbaar niet meer bolwerken en met 2112 werd Bert van der Helm voor de Kampioenen cycle cross GüTERSLOH Rudolf Wolfshohl heeft gisteren in Gütersloh voor de elfde keer de Duitse cyclecrosstitel op zijn i gebracht. 30-jarige coureur uit Keulen zege vierde bij de beroepsrenners op het zwa- 1900 m lange parcours, dat twaalf maal moest worden afgelegd, met één ronde voorsprong. Zijn tijd over de 23 km bedroeg 1 uur 3 min. 10,7 sec. Ook in Frankrijk en Italië werd ge streden om de nationale titel. In Saar- burg won de Fransman Herbain en in Rome ging de Italiaanse titel bij de profs naar de oud-wereldkampioen Re- nato Longo. Damesenkelspel Bij de laatste vier in het damesenkel spel plaatsten zich Mary van Ruiten, na moeizame overwinning van 32 op Ellen Kort, de Haagse Ellen Klatt, die de internationale speelster Aukje Wynia versloeg, de eveneens Haagse Veronique van dér Laan, die de Rotterdamse ver dedigster Ria Bogmpns met 32 maar net de baas kon blijven en Ilse Hameete- die verrassend de winnares van de Limburg-Coupe, Mieke ten Broek, met liefst 30 versloeg. Mary van Ruiten had daarna weinig moeite met Ellen Klatt en verzekerde zich door een over winning van 30 van een finaleplaats. De andere finaliste werd Veronique van der Laan (De Salamanders) die weinig consideratie had met Ilse Hameeteman (30). De eindstrijd werd een opwin dende partij met bijzonder goed tafel tennis van beide zijden. De eerste game ging met 2111 naar de bijzonder op dreef zijnde Veronique v. d. Laan. Maar de tweede en derde game zag Mary i Ruiten kans haar ritme te ver storen en bracht deze beide met 2113 op haar naam. In de vierde game leek het erop dat Mary van Ruiten haar titel eer binnen zou halen, maar na een aanvankelijke voorsprong moest ze deze toch nog uit handen geven: 2118. In de beslissende game gaf Mary van Ruiten blijk de sterkste zenuwen te hebben en bracht game en partij met 2112 op Fut eruit De finale in het herendubbel ging tussen het Nedlloydduo Bert Schoofs- Carel Deken en de Scyllaspelers Bert van der Helm-Gerard Bakker- Veel goed aanvallend spel van twee kanten: 17—21, 23—21, 12—21. Na de 5 min- pauze bleek vooral bij Bakker de „fut" eruit en bepaalde hij zich bijna uitslui tend tot verdedigen. Dit verzwakte de combinatie dusdanig dat het in de vier de game geen verweer had tegen d< attaquerende tegenstanders: 2110- De beslissende game gaf eenzelfde beeld te zien. Alleen doordat de zenuwen woordje gingen meespreken werd het verschil tot 2118 beperkt en konden Bert Schoofs en Carel Deken het wel verdiende eremetaal in ontvangst ne Veel krachtsverschil Na weinig interessante partijen be reikten Veronique van der Laan-Mieke ten Broek en Aukje Wynia en Ellen Kort de eindstrijd in het damesdubbel. Alleen de eerste game gaf veel krachts verschil te zien, toen Aukje Wynia gelmatig goed scoorde: 1121. De vol gende drie games gingen gelijk op: 22—20, 19—21 en 21—19. In de vijfde game leken Aukje Wynia en Ellen Kort regelrecht op de titel af te stevenen bij de stand 917 Het werd echter 2020! Daarna scoorde Vero nique van der Laan: 2120. Ellen Kort (Van onze sportredactie) APELDOORN. „De bruids kamer heb ik gereserveerd voor Kees Verkerk en Ard Schenk. Een geriefelijke kamer met vaste vloerbedekking, open haard en ruimer dan de in dit motel aanwezige tweepersoonskamers". Waarom voor Kees en Ard? „Ach, dat vind ik gewoon leuk. Je kunt je trouwens nauwelijks voorstellen dat deze ruimte eens als berghok dienst deed. Maar goed, het ach terste gedeelte van dit motel, inclusief de bruidskamer dus, wordt deze week bewoond door de Nederlandse schaatsploeg. Naast de Nederlanders slapen de Russen. In totaal verwacht ik 66 sportieve gasten. Zij zullen in tweepersoons- kamers worden ondergebracht". De Deventenaar P. Wiegersma, ma nager van het temidden van bossen prachtig gelegen motel Apeldoorn schetst de kamerindeling van de deelnemers de wereldkampioenschappen schaat- die voor en tijdens de grote wed strijd in dit motel zullen overnachten. Waarom hier? De heer Wiegersma: (Van onze sportredactie) 1EVENTER Het materiaal van de N.V. Deventer IJssportcentrum is verrijkt met wee imposante machines. De uit Grenoble afkomstige dweil- en schaafmachines uilen tijdens de wereldkampioenschappen schaatsen op 15 en 16 februari en wellicht aarna de machines gaan vervangen, die de piste sinds 1964 van een spiegelgladde oplaag hebben voorzien. Kick Bergström, de ijsmaker met de meeste ervaring: „We unnen nu veel rationeler werken. Met de oude machines had je soms veel tijd iodig om de piste glad te krijgen. De machines uit Grenoble zorgen in één keer oo* een gladde baan. Ik ben er danig mee in mijn schik.* „Vorig jaar juli stuurde ik op eigen ini tiatief een offerte naar het KNSB-bonds- bureau. In november was alles in kan nen en kruiken. Ik moest wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Een daar van was de garantie voor de veiligheid van de rijders. Ik heb dit de organisa toren beloofd. In de praktijk impliceert een en ander, dat er een permanente wacht boven mijn kantoor wordt ge stationeerd en dat de Apeldoornse po litie door het vormen van een cordon het motel zal afgrendelen. Om het uur zullen ook nog patrouillewagens de si tuatie in de rondom dtt motel gelegen vrij toegankelijke bossen, waar de rij ders naar hartelust kunnen trainen, con troleren". Voor de rijders heeft de directie van het motel een verrassing in petto. Bij aankomst ontvangt iedere deelnemer een fruitbak en elke morgen staat er een fles melk in de ijskast. Er is niets aan het toeval overgelaten. Alle kamers hebben een flinke opknapbeurt onder gaan. In het restaurant geeft een tafel vlaggetje de plaats aan waar de rijders voor ontbijt, lunch en maaltijd kunnen zitten. De vijl koks prepareren zich nu op bd bmfcfeo *an hë m*aë nÜ* de bruidskamer eenlopende internationale menu. De te levisie en conversatiekamer zijn van hun laatste re6tje stof ontdaan en de vijftien personeelsleden hebben hun En gels, Frans en Duits nog eens doorge- De heer Wiegersma „Het is voor mij een sport geweest de deelnemers aan het kampioenschap hier te krijgen. Ook ik wacht in spanning deze week af, maar de komst van de rijders en offi cials is mij niet zo vreemd meer. Ik leef eigenlijk al een half jaar met de gedachte de schaatssterren een paar li mogen hebbecft De sterkste bij de heren, de sterkste bij de dames. Links tafeltenniskampioen Bert van der Helm, rechts kampioene Mary van Ruiten met de trofeeën, die hun titel gestalte geven. moest toen serveren en zij serveerde uit! Waarmee de titel toch naar Veroni que van der Laan en Mieke ten Broeke ging. De titel in het mixeddubbel was Bert van der Helm die met Ellen Kort in een goede en spannende partij tegen Frans Schoofs die in deze wedstrijd wat tegenviel en Ellen Klatt aar aan het langste eind trok Het eerste „open" toernooi om de Ne derlandse titels is een succes gebleken. Vooral ook om de hernieuwde contac ten tussen de topspelers en de mindere goden Alleen dient de organisatie by dergelUke grote inschrijvingen op te passen voor het teveel uitlopen van tijdschema. De halve finales en finales begonnen beslist wat (te) laat. Verder werden op een aantal tafels netten ge bruikt waarvan men met recht mag vragen of deze wel aan de reglemen taire voorschriften voldeden Maar dit waren slechts ondergeschikte punten van belang op deze geslaagde titelstryd. Residentie won in Brussel (Van onze sportredactie) BRUSSEL Residentie landskam pioen rolhockey heeft zaterdagavond in Brussel een internationale rolhockey- wedstrijd tegen Sunday's club met 11 4 gewonnen. Rob Olthoff nam zes doel punten voor zijn rekening. Bij de rust stond Residentie reeds met 52 voor. De overige doelpunen kwamen van Wim de Haas >3) en van de achterspelers Piet Grootens en Phil Heppe. Nederlandse paarden naar Belgische koersen DEIN HAAG Drie Nederlandse paarden (althans in Nederland in trai ning) zullen deelnemen aan de jaarlijk- grotie koersen in Sterrebeek te Bel gië. Ingeschreven staan de Amerikaan Sa tan Hanover van eigenaar Stoel, die in trainig is bij Jan van Dooyeweerd. Dave Fez van trainer- eigenaar Schoon hoven en C. Alkestis van E. Oud der bywinnaar van trainer-pikeur Jan van Leeuwen en sinds kort eigendom van Stal Schiedam. GARMISCH-PARTENKIRCIIEN. Dank zy een perfecte Kür, die van vier juryleden dc „droomwaardering" 6.0 kreeg, is dc 20-jarige Oostduitsc scholiere Gabricllc Seyffert zaterdag avond in Garmisch-Partenkirchen Europees kampioene kunstrUden ge worden. De Tsjechische Hana Mas- kova, titelverdedigster, werd tweede, vóór de OostenrUkse Beatrix Schuba. die na de verplichte figuren nog de leiding bad. „Gaby" Seyffert, die in Grenoble bij de Winterspelen zilver won, bood de drieduizend toeschouwers een Kür waarin alles was verwerkt wat men mocht verwachten: een periode met zeer hoog tempo, een langzamer en dansachtig deel, afgewisseld met goede sprongen en dat alles zonder een fout te maken. Alleen de drie voudige Rittberger, die zij bij de trai ning vele keren had gesprongen, liet zij uit haar Kür. Zij hoefde het risico ook niet te nemen, want zonder deze sprong kreeg zij ook al vier keer een 6.0 en dertien keer 5.9. Hana Maskova kwam als eerste van de kanshebsters op het ijs, begon met een bijzonder goede dubbele Axel, maar viel bij de tweede sprong, een drievoudige Rittberger. Het meisje uit Praag verloor al haar zekerheid, maar reed toch nog een Kür die esthetisch gezien tot de mooiste van de avond behoorde. De uitslag luidt: 1. Gabrielle Seyffert (O.-Dld.) plaats- cijfer 9, 2848,3 pnt.; 2. Hana Maskova (Tsj.-Sl.) 22/2759,1; 3. Beatrix Schuba (Oost.) 23/2775,9; 4. Szuzsa Almasy (Hong.) 36/2691,4; 5. Elisabeth Nestier (Oost.) 49/2616,2; 6. Elena Seglova (Rusl.) 51/2610.8. Vier „big boys op koersmijl (Van t 1 sportredactie) HILVERSUM Bij de koersen van dinsdagavond in Hilversum gaat het wat de big boys betreft om een mijl, een kwestie van een goede twee minu ten dus. Elf paarden staan hiervoor in geschreven en van die elf zijn er vier. die het „zomaar" kunnen winnen. Dat zijn Dyveke D, Zevenklapper, Entry Volann en Boys van Quick. Eignlijk hoort daar Caesar Julia H ook bij, maar hij heeft het laatste start- nummer. Dat is voor hem toch al geneigd een foutje te maken waar schijnlijk met de hindernis, die hem van de winst afhoudt. Ook Dyveke D gaat wel eens in galop, maar wij zien haar toch iets hoger eindigen dan de grillige Caesar. Voor Zevenklapper is dit wel een grote test. Nu moet hij het toch uit kunnen lo pen. Vorige week dinsdag was hij weer lang aan de kop om tenslotte op het laatste rechte eind helemaal weg te zakken. Misschien kan hij nu net nog glorieus het eind vinden. Om half zeven is het de eerste start Het programma met onze favorieten luidt: Kolibriprijs (2040 m, met trio): Gonda Mac - Fantast CH - Godelieve. Out sider: Gloriant. Koedocprijs (2000 m, autostart, eer ste afd.): Gromby - Grootmeester - Goalgetter. Lamantijnprijs (2000 m, autostart, eer ste afd., met trio): Fernanda D - Dy namiet - Empereur CH. Outsider: Eliza Koedoeprijs (tweede afdeling): Ga brielle Mac - Gregor Hollywood - Gam- Lamaprijs (2400 m, autostart)! Farm Lady - Eddy Signal - Furie O. Luipaardprijs (1600 m, autostart, met trio): Zevenklapper - Dyveke D - Entry Volann. Outsider: Caesar Julia H. Amateur winterkampioenschap V (2020 m): Edelreiger S - C Damascus B - Cle- Leguaanprijs (2020 m, met trio): Gra vin Rita W - Friedl Hanover - Friday. Outsider: Gyas. Lamantijnprijs (tweede afd.): Feny Hollandia - Fenno Silk - George van Polobeker blijft in Joego-Siavië MOSSKOU Het Joego-Slavlsche Mladost Zagreb heeft de Europese water- polobeker behouden. Na een overwinning met 73 in de thuiswedstrijd speelden de Joego-Slaven zaterdag in Moskou met 1 (00, 21, 02) gelijk tegen Dyna- Moskou. De wedstrijd, die door 2.000 toeschouwers werd bijgewoond, stond on der leiding van de Nederlander Geurt- ENGEL IN MAINZ 5.25 M LOS ANGELES Bob Seagren, de olympische kampioen, heeft zaterdag tij dens internationale indoor-atletiekwed- strijden in Los Angeles het wereldrecord polsstokspringen verbeterd en gebracht op 5.33 meter. Dc Amerikaanse student stelde het record dat hij nog geen maand geleden in Albuquerque op 5.31 meter had gebracht, twee centimeter scherper. Er werden zaterdag ook nog twee we reldrecords geëvenaard. Willie Daven port, die vrijdag in Fort Worth met 6.8 seconden al het record op 00 yards hor den had geëgaliseerd, noteerde nauwe lijks vierentwintig uur later in Los Ange les dezelfde tijd. In East Lansing liep Bill Wehrwein, een 20-jarige student, de 600 yards in 1 min en 9 sec., waarmee bil bet wereldrecord op dit numroert dat Martin Mccrady in 1966 had gevestigd, evenaarde. Er werden nog enkele opvallende pres taties geleverd. In Baltimore behaalde Ron Jourdan zijn zevende achtereenvol gende overwinning bij het hoog springen. Dit keer sprong Jourdan over 2.16 meter. Klaus Schiprowski, zilveren medaillewinnaar in Mexico won het pols stokhoogspringen met 5.15 m. In East Landing zegevierde Jimmy Ryan, die voor het eerst na zijn nederlaag op de 1500 meter tijdens de Olympische Spelen weer aan de start kwam, in een race over een mijl met 4 min en 6.2 sec. Behalve in de Verenigde Staten werden ook in West Duitsland gisteren records verbeterd. Heinfries Engel werd in Mainz Europees recordhouder polsstok- springen door bij zijn eerste poging over 5.25 meter te springen. Het oude recoi* stond met 5.21 meter op naam van zijn landgenoot Klaus Schiprowski. Gerhard Wucherer liep, eveneens in Mainz, de 50 meter in 5.5 seconden, waarmee hij even snel was als de Brit Peter Radford, die ia 1959 het Europees record vestigde,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11