S)e CeldóeSoiiAcimt Verlaging van belasting nog deze zomer in Kamer LIAO MOET TERUG NAAR CHINA Belasting op korte termijn niet te vereenvoudigen BIESHEUVEL CONTRA WITTEVEEN Huursubsidie bij laag loon Houtbewerker gaf verkeerde uitleg aan „hoge bijverdiensten Peking: Nederland en Amerika zijn verantwoordelijk BEDIENDE SLAAT KLANT K.O. Passagiers Caravelle op nippertje aan dood ontsnapt Inpassen niet zo moeilijk beweert minister Fouten kleven aan elk systeem Compromis in Suriname Mao streeft naar nieuwe partij PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post f 16.95 ADV. (excl. B.T.W.) 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- VRIJDAG 7 FEBRUARI 1969 IETS KOUDER Nu en dan sneeuw of hagelbuien afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde tot stormachtige wind tussen west en noordwest. Iets kouder met vannacht in het algemeen lichte vorst. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.668 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Miuister Ir. W. F. Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heeft het plan op 1 januari 1970 een systeem van aanvullende individue le woningsubsidie in werking te doen treden, als het mogelijk is een bevre digende uitwerking van zo'n systeem te vinden. Op korte termijn verwacht de minster hierover een advies van de raad voor de volkshuisvesting. Dit deelt minister Schut mee in een nota aan de Tweede Kamer. De bedoeling van deze aanvullende subsidies is ook degenen, wier inkomen ontoereikend is om de thans geldende huren voor woningwet- of op andere wijze gesubsidieerde woningen op te brengen nog een extra-huurvermindering te geven. Aangepast aan het feitelijk in komen van de betrokkenen. De aanvul lende individuele woningsubsidies ko men derhalve nog boven op de alge mene objectsubsidies, die de regering op bepaalde woningcomplexen heeft. (Van c i correspondent ALMELO De Almelose recherche heeft woensdag de 19-jarige machinale hout bewerker J. V. J. H. uit Almelo gearresteerd. Daarmee maakte men resoluut een einde aan de oplichterspraktijken op grote schaal van de Almelose exploitatie- maatschappij Hiwah. Door middel van advertenties in tal van dagbladen bood de Almeloër thuiswerk aan, tegen een zeer hoge provisie. De exploitatiemaatschappij werd begin december opgericht door de gearresteerde, die alle werkzaamheden alleen deed en dus ook de „volle winst" opstreek. Uit het hele land reageerden ruim 200 werklustigen op de advertenties. Deze mensen kregen een brief thuis, waarin zij werden verzocht een opgavestrookje met naam, adres etc. en een bedrag van vijf gulden aangetekend op te sturen naar de Hiwah. Als enige tegenprestatie volgens recherche en justitie een wanprestatie kregen zij een stencil thuis met door H. opgenomen thuiswerkadvertenties. Deze haalde de aanbiedingen uit de advertentiekolommen van diverse dagbladen. Zijn sollicitanten moesten het dan verder zelf maar uitzoeken. Bemiddeling bij sollicitaties, tussen de sollicitanten en de in het stencil genoemde bedrijven, werd door de Hiwah niet gegeven. HONKONG (Reuter - A.P.). Peking heeft van de Verenigde Staten en Neder land geëist dat zjj zorgen voor de terug keer van de Chinese overloper Liao Ho- sjoe naar China, zo heeft radio-Peking gemeld. Volgens radio-Peking heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken gezegd dat de Ver enigde Staten samen met de Neder landse regering de vlucht van Liao heb ben bewerkt. Het was de eerste officiële reactie van de Chinese regering op de vlucht van de 46-jarige tijdelijk zaak gelastigde in Nederland. In een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Eeking wordt gezegd dat Liao op 24 januari volgens ..Dure grap" APELDOORN (ANP) Toen een 16- jarige pompbediende in Apeldoorn 's avonds achter zich een man hoorde schreeuwen: „Je geld of je leven", be dacht hij zich geen moment. Hij pakte onmiddellijk een zware stok en sloeg de indringer daarmee zo hard op het hoofd, dat deze ernstig werd gewond. Vervolgens pakte de jongeman de in dringer beet en sleurde hem naar de ga rage, waar personeel verbijsterd dit to neel gade sloeg. Het personeel had alle moeite om de jongeman duidelijk te maken, dat de ge wonde man een klant was, die was bin nen komen lopen om een gerepareerde band op te halen. Toen de man niemand in de garage had aangetroffen, was hij naar naar het pomstation gegaan en daar besloot hij om de pompbediende maar eens flink te laten schrikken. Hij heeft het geweten. De man moest naar 'n ziekenhuis worden gebracht om «Je zware hoofdwond te laten behandelen. de instructies van de Nederlandse rege ring vluchtte en dat hij afgelopen dins dag door de Amerikaanse inlichtingen dienst naar de V.S. werd gebracht. „De Chinese regering verklaart met Idem dat de regeringen van de Verenigde Staten en van Nederland Liao Ho-sjoe aan China moeten overdragen, anders moeten zij de volledige verantwoorde lijkheid dragen voor alle ernstige gevol gen die daaruit voortvloeien", zegt de verklaring. „De Verenigde Staten en Nederland moeten niet spotten met de 700 miljoen Chinezen die bewapend zijn met de gedachten van voorzitter Mao Tse-toeng", aldus radio-Peking. Volgens de Hongkong Times is Liao overgelopen omdat hij lid was van de inlichtingenorganisatie van de thans van het toneel verdwenen generaal Lo Sjoei- tsjing en omdat hij voor zijn leven vreesde. Lo Sjoei-tsjing, oud-minister van Openbare Veiligheid (waaronder de Chinese inlichtingendienst ressorteert) werd uit de dienst verwijderd omdat hij ervan werd beschuldigd dat hij de presi dent van China, Liao Sjao-tsji, die in ongenade was gevallen, steunde. Sinds het heengaan van generaal Lo zijn ook vrijwel al zijn medestanders weggewerkt. China heeft een formeel protest inge diend bij de Nederlandse zaakgelastigde in Peking. Moeilijke landing 1 op Schiphol Van onze correspondent) SCHIPHOL. Om half negen gister avond zijn 81 passagiers van een Air Francevlucht uit Parijs aan de dood ont snapt, toen de Caravelle, waarmee zij vlogen tijdens de landing in een luchtzak geraakte. Het toestel klapte neer op de dempel van baan 19-rechts en vernielde daarbij vijf lampen. De gezagvoerder wist de machine nor maal aan de, grond te krijgen, maar liep daarbij twee klapbanden aan het hoofd landingsgestel op. De passagiers zijn met bussen naar het stationsgebouw ge bracht. Ondanks de zware klap die zij te verduren hebben gekregen, had nie mand verwondingen. Ten tijde van het incident woedden er op Schiphol wind stoten met stormkracht 7. Schiphol is de laatste tijd in opspraak wegens onvolkomenheden aan de be- bakening van het banenstelsel. Het ongeval van gisteravond staat daar volgens deskundigen echter volkomen buiten en is louter te wijten geweest aan de heersende weersomstandigheden. (ADVERTENTIE) bitterkoekjes 210 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! JAMIN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is gisteravond in de Tweede Kamer wel bijzonder duidelijk gewordeu, dat de opvattingen van de A.R.-fractie cn die van minister Witte- veen van Financiën over de belasting verlaging (belastingcorrectie per 1 januari 1970) lijnrecht tegenover elkaar staan. Minister Witteveen liet namelijk uit komen. dat deze volgens hem nood zakelijke correctie conjunctureel gemak kelijk in de begroting ingepast kan wor den. Hij rekende de Kamer voor, dat deze correctie 900 miljoen gulden vergt. Via de accijnsverhoging cn de verho ging van de B.T.W. ontvangt de schat kist echter 500 miljoen gulden. De overblijvende 400 miljoen gulden tor de noodzakelijke belastingverlaging zouden per jaar in 1970 en 1971 200 mil joen gulden kosten. „Conjunctureel is het inpassen ervan veel simpeler dan men denkt", aldus de minister van FinAnciën. De A.R.-fractievoorzitter mx. B. Bies heuvel dwong prof. Witteveen echter te verklaren, dat dit een persoonlijke op vatting van de minister was, die aldus mr. Biesheuvel in feite niet ter zake doet. In de loop van gisteren had mr. B. Biesheuvel de minister van Financiën echter al voorgehouden, dat wanneer de B.T.W. op 1 januari 1970 omhoog gaat er een compensatie moet komen voor de lagere inkomens. Daarvoor moet dan maar, aldus de A.R.-fractievoorzitter, een mogelijkheid in de begroting gevonden worden. De minister zweeg hierover 's avonds in zijn antwoord. Hij legde ech ter wel zeer omstandig uiteen, dat de belastingverlaging of -correctie gemak kelijk uitgevoerd kan worden. Dit viel bijzonder slecht bij de A.R.-fractie, die de laatste maanden al voortdurend gezegd heeft, dat een belastingverlaging moeilijk verteerbare kwestie is, zc nog zoveel geld voor allerlei beleidszaken Toen de minister dan ook spelender wijze voorrekende, dat het allemaal veel gemakkelijker is dan velen denken, beet mr. Biesheuvel hem toe, dat dit dan toch wel een persoonlijke stellingname van deze minister is. „Over deze verlaging spreken kunnen we alleen, als er een wetsontwerp voor ons ligt", aldus de A.R.-woordvoerder. Na deze uitbarsting trok de A.R.-fractie zich ijlings in be raad terug, waarschijnlijk om de minis ter van Financiën nader aan de tand te voelen. Kort daarvoor had drs. J. den Uyl, fractievoorzitter van de P.v.d.A. De minister al gedwongen te zeggen, dat het wetsontwerp over de mogelijkheden voor een belastingverlaging nog liet zomerreces bij de Kamer zou zijn. „Dus wy moeten deze kwestie los van de begroting-197ó behandelen", aldus drs. Den Uyl, die dit een onbegrijpelijk, maar wel duidelijk politiek antwoord noemde. (Zie verder pagina 7, laatste kolom) Skelteren staat bii de leden van „Rob Hoekes Rhythm Blues Band" bovenaan het sportlijstje. Wat lag dan meer voor de hand, dan dut de i elpee van deze populaire bluesgroep, „Celsius 232,8" tijdens vriendschappelijke wedstrijd het levenslicht zou zien? De muziek vai elpee is geïnspireerd op oude composities van de Rolling Stones. Graag handel herstellen In Indonesië praat niemand over misdaden van Nederlanders SOEST (ANP) „Voorzover er nog moeilijkheden zijn in de handel met Indonesië is dat niet het gevolg van televisie-uitzendingen over gedragingen Nederlandse militairen gedurende de politionele acties. Over gruweldaden door Nederlanders wordt daar door nie mand gerept. Er is een duidelijk weder zijds begrip van vriendschap en een al gemene wil om zaken te doen en tot uitwisseling op velerlei gebieden te ko- Dit heeft de „wereldreiziger van de Nederlandse Exportcombinatie (NEC), de heer W. B. F. de Baat Doelman bij zijn thuiskomst van een op uitnodiging van de KLM ondernomen zakenreis naar In donesië, Singapore en Thailand gezegd. Over de resultaten is hij niet ontevre den. Er is in dit land volgens de heer De Baat Doelman een vacuum voor mil jarden aan consumptiegoederen, instal laties en machines voor de opbouw van een industrie. Wat wordt toegelaten vormt slechts een bescheiden deel van de behoefte. Daarnaast wordt de bezoe ker' allerwege geconfronteerd met de kreet „joint venture", het met een In donesische partner opzetten van een bedrijf of industrie, waarvoor de buiten landse ondernemer het leeuwendeel fourneert. De NEC overweegt thans een gemeenschappelijke reis te organiseren voor het leggen van informatieve con tacten tot het aangaan van „joint ven tures" over heel Indonesië. Een stuurgroep onder leiding van de secretaris-generaal van de minister-pre sident verzamelt en bestudeert momen teel alle documenten, die betrekking hebben op het conflict met Indonesië. T.z.t. zal de groep het materiaal doen toekomen aan het kabinet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zou goed zijn als er een plan op langere termijn komt voor een langzame vermindering van de druk der inkomstenbelasting door verschuiving naar de omzetbelasting. Dat zou ons belastingstelsel verbeteren. Maar ik zie het nog niet gebeuren. Dit zei de heer H. baron van Lawick, hoofd van de directie algemene fiscale poli tiek van het ministerie van Financiën, gisteren op een bijeenkomst in Den Haag, waar Samsoms moderne belas- tingleidraad voor 1969 werd geïntrodu ceerd. Hij besprak daar het thema: „Kan de belastingheffing eenvoudig zijn"? Volgens de heer Van Lawick zou ei intussen wel een belangrijke vereenvou diging van de inkomstenbelasting moge lijk zijn door deze voor een belangrijk stuk proportioneel te maken. Op langere termijn zou daarbij als ideaal gezien moe ten worden een lichtere inkomstenbelas ting met een proportioneel tarief tot in komens van b.v. 40.000 gulden (in gul dens van nu), met een daarbij aangepas te heffing van sociale premies. De oud- KVP-staatssecretaris .van Financiën, drs. PARAMARIBO In een extra-RVDS- uitzending van de Surinaamse televisie is vannacht meegedeeld dat een akkoord tussen de Surinaamse minister van Bin nenlandse Zaken cn de Fehoma-Vel- mek is bereikt. In dit akkoord zijn alle eisen die door de Fehoma-Velmek in een memoran dum van 23 januari aan de minister van Binnenlandse Zaken waren gesteld, inge willigd. Het is volgens de RVDS door beide partijen ondertekend. Het hoofdbestuur v"an de Algemene Bond van Overheidspersoneel in Surina me heeft bekendgemaakt dat de gepro clameerde staking een „overweldigend succes" is geweest. De districtsafdeling Nickerie, Coronie Blakkawatra en Moer- jekreek niet meegerekend, dus alleen Paramaribo, hebben 2337 leden aan de staking meegedaan. doden Dc sneltrein van Syd ney naar Melbourne, de Southern Aurora, is vanmorgen niet ver van Melbourne fron taal ingereden op een goederentrein. Drie wagons vlogen in brand. Tot dusverre zijn 28 mensen om het leven gekomen, maar men vreest dat dit getal nog wel zal stijgen. Er zijn onge veer honderd gewon den. Een overzicht van de ravage Hoefnagels, heeft al eens een dergelijke structuur uitgezet. „Het is een plan met vele goede kanten. Het valt niet op kor te termijn te realiseren, maar we moe ten voor de toekomst wel in die rich ting denken", aldus de heer Van Lawick. Voor wat het heden betreft kan de druk der inkomstenbelasting hoogstens met mondjesmaat omlaag gaan en niet ineens in belangrijke mate. De heer Van Lawick merkte op, dat verlaging van in komstenbelasting altijd terstond een po litieke storm doet opsteken en dat het woord alleen al nauwelijks gezegd mag worden. 22 soorten De heer Van Lawick vertelde, dat er thans 22 verschillende belastingen zijn, inclusief de registratie- en zegelrechten. Vermindering daarvan tot een klein aan tal of zelfs tot één belasting zou welis waar de taak van de belastingdienst verlichten, maar spreiding van de be lastingdruk over een groot aantal hef fingen heeft ook voordelen. Concentreren van alles tot een of enkele belastingen betekent dat de fouten daarvan iede re belasting heeft nu eenmaal zijn fouten wel erg sterk naar voren komen. De ingewikkeldheid van een belasting wordt bovendien groter naarmate de druk ho ger is. Zo zouden we wel eens van de regen in de drup kunnen komen, aldu6 de heer Van Lawick. Hij vond wel dat de registratie- en zegelrechten, die sa men nog altijd 300 miljoen gulden op brengen, zoveel mogelijk zouden moe ten verdwijnen. Volledige opheffing zal vanwege de harmonisatie van de belas tingwetgeving in EEG-verband waar schijnlijk niet mogelijk zijn Accijnzen weg De heer Van Lawick zei over de ac cijnzen (totale jaarlijkse opbrengst ruim 3 miljard gulden), dat hij hiervoor eigen lijk geen plaats ziet naast de omzetbe lasting, voor zover er geen sociale of volksgezondheid of wellicht nog andere niet-fiscale motieven voor gelden. De ta baks-, alcohol-, bier-, wijn- en suiker accijns zouden in deze visie moeten ver dwijnen. Bij de plannen op langere ter mijn voor de inrichting van ons belas tingstelsel zou dit een der uitgangspun ten moeten zijn. (De accijns op olie en Aanslagpleger in Kremlin heeft „normaal verstand" MOSKOU (AFP) Een psychiatrisch onderzoek van de dader van de aanslag in het Kremlin, luitenant Iljintsev, heeft volgens goede bron uitgewezen dat hij een normaal verstand heeft, zij het met lichte mentale tekortkomingen. Iljintsev was drie dagen voor de slag gedeserteerd. Het onderzoek onder zijn familieleden en collega's is nog gaande, aldus een zegsman. Twintig le den van de verboden sekte, waarvan Iljintsev lid was, zouden zijn verhoord. Lljintsev zou bekend hebben dat hij wil de en dacht te schieten op de auto met de Russische leiders. Het proces zal vol gens de zegsman worden gevoerd door het hoge militaire gerechtshof van de Sovjet-Unie, echteer gesloten deuren benzine hield hij buiten deze redenering). Het is volgens de heer Van Lawick niet juist de ingewikkeldheid van de belas tingen alleen aan het ministerie van Fi nanciën te wijten. Uit het politieke en maatschappelijke leven zelf is er immers een voortdurende aandrang om uitzon deringen op allerlei regelingen toe te- staan of bijzondere voorzieningen te tref fen. Leidraad Het nieuwe boekje Samsons moderne belastingleidraad 1969 geeft een geheel nieuwe benadering voor het probleem van het invullen van het belastingbiljet voor de inkomstenbelasting. Het volgt na melijk dc techniek van de geprogram meerde instructie. Het heeft als het wa re een computerwerking: als men de ge gevens er goed instopt, dat wil zeggen de vragen goed beantwoordt, produceert het boekje concrete aanwijzingen voor het punt voor punt invullen van het be lastingformulier. Op die manier wandelt men als het ware langs de juiste paden door het aangiftebiljet. Velen zullen er de komende maanden een zeer welkome gids aan kunnen hebben om zich door de fiscale jungle van de inkomstenbe lastingheffing te worstelen. TOKIO (AP Mao Tse-toeng wtl een nieuwe communistische partij gaan oprichten bestaande uit arbeiders, boe ren en soldaten en heeft daartoe een ontwerp grondwet samengesteld waarin met geen woord wordt gerept over de rode garde of over de intelleo- Als hij zelf lid zou worden van deze organisatie zou de 75-jarige Mao, zelf een intellectueel, waarschijnlijk moeite hebben om te worden aangenomen. Want: in artikel 1 tweede lid wordt ge zegd dat „alle Chinese arbeiders, arme boeren, boeren uit de lage midden stand, revolutionaire militairen en an dere revolutionaire elementen die de leeftijd van achttien jaar hebben be reikt en die de grondwet van de partij aanvaarden, die lid van een partij- organisatie worden en daarvoor werk verrichten en die de besluiten van de partij uitvoeren en lidmaatschapsgeld betalen, mogen lid worden vam de com munistische Chinese partij". De leden van de rode garde, die in 1966 de voorgangers waren van Mao's „culturele revolutie", zouden vermoede lijk, voor zover zij niet naar het platte land zijn gestuurd om „heropgevoed" te worden, worden toegelaten als zijnde „andere revolutionaire elementen". In het bericht over de nieuwe partij, dat te Tokio is gepubliceerd door een communistisch blad getiteld „Bulletin van de strijdende arbeiders", wordt voorts gezegd dat het ontwerp van de nieuwe grondwet in oktober 1968 aan het centraal comité te Peking is voor gelegd. Het werd enigszins gewijzigd, voltooid in december en zal nu op het eerstvolgende congres van de partij in behandeling worden genomen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1