MET OPEN OGEN" experiment met kinderboek remmen Landelijke actie „duurtetoeslag" een groot succes Staatscommissie denkt verdeeld over het kiezen vlees oten Is vw«m«wo<>rd ABO ZET 24-UUR STAKING DOOR OPVOEDING TOT VREDE to Uitbreiding van stakingen in Spanje Vijf jonge artiestenéén Poez Alleen een „neen' van het kappersbedrijf Burgemeester verbood lezing Paardekoper Minister Luns over Spanje en de EEG Ontslag Devid ingetrokken Reisbureaus niet geschokt door bank- vakanties DONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA T DEN HAAG „Voor staa.tsliedcn is ■en goed kinderboek". Dat is de reactie van Eduard, een zesde klasser, na het lezen van het nieuwe kinderboek „Met open ogen". Verder zegt hy, „Ik vond het erg, nu ineens oorlog te be grepen, maar toch ben ik er biy om". Niet alleen staatslieden en kinderen kunnen content zyn met dit boekje van An Rutgers van der Loeff, maar ieder zinnig mens zal gelukkig zün met deze poging om via dit geschrift te komen en stuk opvoeding tot vrede. Kre ten als „Johnson moordenaar" schynen veel mensen klaarbiykeiyk een simpele verklaring van een zekere oor log te zyn. Men kan hen deze onnozel heid nauweiyks verwijten, omdat zU ler zün ingelicht over de diepere oorzaken van de oorlog. Met een boekje als dit wordt een gezond begin gemaakt opvoeding tot vrede in het onderwys te bouwen- Er wordt gezegd dat Bismarcks oorlo gen gewonnen zijn door de Pruisische schoolmeesters, die hun leerlingen tot felle militairisten hadden gevormd. Die invloed heeft doorgewerkt tot in de tweede wereldoorlogen hoe waren (zijn?) onze geschiedenislessen .op de scholen? Ook via tv en film worden we, groot en klein, volgegoten met zwart wit tekeningen over helden en schur ken. De spannende verhalen over veld- •n, veroveringen, kapseizende schepen, brandende steden, Michiel de Ruyters, en Piet Heins (tot in het sta dion toe) mogen dan een compensatie gefrusteerd sadisme in ieder mens men kan niet zeggen dat ze een gezond denken bevorderen. De vrede (aldus de toelichting van A- Oldersma) zou gewonnen moeten wor den door een generatie van opvoeders, die weet wat er nodig is, om werkelijk vrede te bereiken. Die in staat is een vredesgezindheid te kweken. Een vre delievend klimaat weet te scheppen, rin geen plaats is voor: die rotlui hiernaast, dei vervelende kinderen uit de andere klas, die akelige protes tanten, katholieken etc. Een klimaat in ook geen plaats is om in cliché's te denken over mensen uit andere lan den, steden, dorpen en straten, over andere godsdiensten, beroepen, te den ken in elkaar vijandig gezinde blokken. De wetenschap van oorlog en vrede is de geordende kennis van oorlog en vre de in oorzakelijk verband. De bedoe ling is door mèèr te weten van oorlog en vrede bij te dragen ot het terug dringen van de oorlog en het bevor deren van de vrede. SPANNEND An Rutgers van der Loeff heeft dit „oorlogsboek" geschreven vanuit de fictie met de realiteit van dit ogen blik kan invullen. Er is sprake van een thuisfront (wie heeft dit woord be dacht?, waarbij uiteraard kinderen een belangrijke rol spelen of ondergaan- Het is voor de schrijfster een uitda ging geweest een „spannend" boek te in te gaan op de vraag t oorlog"? Kinderen zien momenteel via tv en krant zoveel van oorlog, dat ze deze waarschijnlijk even „gewoon vinden" als de geschiedenis sen van Suske en Wiske, Thunderbirds en, andere stripverhalen. Hij is een vrij spannend verhaal voor en door kinderen geworden, waarbij de oorlog aan het echte" front en het thuisfront tussen de kinderen van de klas en de bloemen-, vis- en patatkoop lieden op de vismarkt elkaar afwissel en. De opzet is origineel. Ruuds vader Dolf de Wit gaat (met zijn vrouw) als oorlogscorrespondent naar een strijd toneel (weer zo'n woord!) De artikelen van Ruuds vader vormen gespreksstof in de klas en worden zorgvuldig inge plakt in het plakboek van Ruuds inva lide vriendje. Ook de post voor Ruud persoonlijk van vader en moeder, waarin zij vooral vertellen over de getroffen kinderen, spelen een rol. De berichten slaan reacties en acties onder de kinderen los- Daarbij spelen de drie genoemde kooplieden een rol, ruizemakend en helpend. Zowel de onderscheiden kin deren als de volwassenen zijn uiteen lopende typologieën van mensen, zoals we ze rondom ons ervaren in hun reac ties op oorlog en vrede. Onopvallend wordt er een dosis informatie aan de kinderen verstrekt. Onder de kinde ren bevindt zich ook een Jan Ivens, die het zijne zegt- Een bewust grapje van de schrijfster? WERELD ROND KIND Het verhaal op zich is niet zo belang rijk, maar toch voldoende boeiend om de kinderen gespannen te houden. Be langrijker is dat ze, al lezend, geac tiveerd kunnen worden, geactiveerd in het denken en het doen. Een boek om te laten reageren. Om betrokken te raken met datgene wat ze misschien als te gewoon zijn gaan ervaren. Af en toe wat reacties van (en voor) vol wassenen. De kindertaal klinkt soms wat erg wijs, maar dat komt meer voor, zelfs bij kinderenDe schrijf ster heeft er zo ongeveer „alles" in verwerkt, wat de kinderen rondom zich horen en zien. Aleid: „Mijn oom loopt in optochten mee, in Amsterdam en Den Haag, voor de vrede, maar het helpt niet, zegt ie, want de politiek is een gemeen spel- Onderwüzer Elzendoorn: „Het duurt niet zo heel lang meer of jullie zün ook stemgerechtigd Dat is een dik woord, waar je nu nog een beetje om lacht- Maar het betekent, dat je zult moeten kiezen wat je wilt in de politiek. Alle kiezers samen maken uit welke poli tiek het land gaat voeren. Hoe en tegen welke prys je een oorlog kunt voor komen, daarover mogen de meningen uiteenlopen, iedereen heeft het recht daarover van mening te verschillen, maar nieman heeft het recht er onver schillig tegenover te staan". An Rutsgers van der Loeff heeft met dit boekje „met open ogen" (een uit gave van N. Samson N.V. Alphen aan den Rün) een belangrijke poging on dernomen het onderwas, en met name het geschiedenisonderwüs in een po sitieve zin om te helpen buigen. Zü is een weg ingeslagen, die verdere navol ging verdient. H.E De Amerikaanse ruimtevaarder Frank Barman rechtsdrukt de hand van Jean-Jvles Verne, de kleinzoon van Jules Verne, die met zijn Reis naar de maan veie aspecten van de huidige ruimtevaart voorzag. Borman maandag naar Den Haag BRUSSEL (ANP) De Amerikaanse astronaut Frank Borman wordt morgen ochtend na zijn bezoek aan Parijs, met vrouw cn kinderen in Brussel verwacht voor een bezoek van drie dagen. Maan dag reist hij doo" naar Den Haag. Tijdens zijn bezoek aan Brussel zal Borman deelnemen aan een conferentie, die wordt voorgezeten door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Har mei, en diens collega voor het Weten schapsbeleid, Lefèvre. Zondagavond bie den koning Boudewijn en koningin Fa- biola aan Borman en zijn vrouw een diner aan op het kasteel van Laken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Automobilisten moeten in deze maanden (regen, mist, ijzel, sneeuw, vorst enz.) elk moment rekening houden met ver hoogd slipgevaar. Tijdig en geleide lijk remmen, niet te dicht achter een voorrijder kruipen, geleidelijk naar links gaan bij het inhalen, het niet te snel naderen en ingaan van bochten, zijn stuk voor stuk punten, die het slipgevaar reduce ren. E.-tra-advies is nog om indien men op een gladde weg een zgn. noodstop moet maken b.v. in files, het aan te bevelen is pompend en in cadans te remmen. Door pom pend het rempedaal in te trappen worden de wielen niet constant ge blokkeerd waardoor de kans op doorglijden beduidend wordt ver minderd. Gaat de wagen toch in een slip dan aan de volgende regels denken: 1. nooit remmen, 2. ont koppelen (debrailleren), 3. bijstu- Over het bijsturen nog het vol gende: door de slip ggat de auto een andere koers dan men wil. Met het stuur moet de bestuurder dus zoveel mogelijk de richting corri geren. Maar dit mag nooit abrupt of bruusk gebeuren. Onthoudt dat u a 11 ij d stuurt in de richting die u wenst. We zeggen er echter bij dat het corrigeren van een slip niet zo eenvoudig is. Voor het onder de knie krijgen van de techniek is eigenlijk maar één advies goed: be zoek een anti-slipschool. In samenwerking met de Centrale Politie Verkeerscommissie heeft het Verbond voor Veilig Verkeer zijn eerste actie afgestemd op het slip gevaar onder het motto „gladde weg, pompend remmen". Later in dit kwartaal zal aandacht aan het „inhalen" worden besteed. MADRID (Reuter) De stakingen te gen het afkondigen van de uitzonderings toestand hebben zich in Spanje uit gebreid tot Bilbao waar naar schatting 14.000 arbeiders het werk neerlegden De overheid sloot de locomotievenfa- briek van Babcock Wilcox waar de 3000 arbeiders symbolische stakingen hielden. De op een na de grootste staalfabriek van Spanje, Altos Horhos, met 4000 ar beiders in Bilbao is sedert maandag al gesloten en de 4.000 arbeiders op de ma rinewerven in Bilbao legden gisteren het werk neer. 55 UTRECHT (ANP) „Dit is een van de meest geslaagde acties die we de af gelopen jaren heben gevoerd", zei de algemeen secretaris van de Algemene 'bedrijfsgroepen Centrale (NVV). De heer L. van Ilattum, nadat hij (met een rekenmachientje) had zitten becij feren, hoeveel ondernemingen in de in dustriële sector hun werknemers nu of ficieel een duurtetoeslag hebben toege de bonden een officiële toezegging gedaan met betrekking tot de extra-uitkering. Daarvan behoorden er 108 tot de che mische industrie (57.810 werknemers), 62 tot de voedings- en genotmiddelenindus trie (16.425), 199 tot de sector steen, ce ment, glas, beton en aardewerk (13.249) en 3 tot de papier- en kartonindustrie (8.050). Verder was er een gloeilampen fabriek bij met 339 werknemers, terwijl bij de bijna 98.000 werknemers-met-duur- tetoeslag ook nog 4000 schoenherstellers zijn". In verreweg het grootste deel van de gevallen ontvangen de volwassen werk nemers een extra-uitkering van 25 gul den per maand en de jeugdigen 15 gul den. Totnutoe heben de bonden nog maar één definitief „neen" te horen ge kregen en wel van het kappersbedrijf. Geen reactie Zeventien bedrijfstakken en 100 onder nemingen waarmee de industriële bon den CAO's afsluiten die na 1 januari in gaan, hebben nog helemaal niet op het In 't Shaffytheater gaat tekstdichter Lennart Nijgh vanaf dinsdag 11 februari zijn programma „Poez" presenteren. „Poez" wordt door Nijgh een „Sjansonspektakel" genoemd, een mengeling van gezongen poëzie, cabaret, film en satire, waaraan vijf jonge Nederlandse artiesten meewerken. V. I. n. r.: Rikkert Zuiderveld, Ellj Zuiderveld-Nieman, Jost Nuisll, Astrid (Nijgh) en Sylvia Alberts. verzoek om een duurtetoeslag gerea geerd. Daarbij zijn onder meer de wit- wasserijen en chemische wasserijen, de drankenindustrie, de golfkartonindustrie, de koffiebranderijen, de betonwarenin- dustrie, de graanbedrijven, de aarde werkindustrie, de glazenwasserijen en de schoonmaakbedrijven. Bij de actie waren uiteraard niet de 35 ondernemingen en 11 bedrijfstakken betrokken waarmee de industriële bon den CAO's afsluiten per 1 januari. Conrad Hilton overleden LOS ANGELES (Reuter) Conrad Hilton, de 42-jarige zoon van de stich ter van het Hilton-Hoteïconsortium, is gisteren aan een hartaanval overleden. Hij is de eerste echtgenoot van de film ster Elizabeth Taylor geweest. (Van onze correspondent) KOEWACHT Burgemeester G. Die- rick van Koewacht heeft verhinderd, dat gisteravond in een plaatselijk café een bijeenkomst zou worden gehouden waar dr. P. C. Pardekoper uit Eindhoven, op uitnodiging van de Zecuws-Wasekring zou spreken over het onderwerp „er zijn geem Belgen". De heer Dierick deed dit omdat hij vreesde vóór ongeregeld heden tussen Vlaamse extremisten, die ereveld willen aanleggen bij Stekene - gevallen oostfrontstrijders, en hun tegenstanders. Beide groeperingen had den naar Koewacht willen komen om de mening te horen van dr. Paardekoper 'er het erepark bij Stekene. De rijkspolite in Zeeland had in sa menwerking met de Belgische rijkswacht uitgebreide voorzorgsmaatregelen getrof fen tegen eventuele botsingen in Koe wacht. Dr. Paardekoper kwam echter niet in café De Anjer, waar hij zou spre ken, want op verzoek van de burgemees- r was de deur op slot gedaan. Een groot aantal in Koewacht patrouil lerende politiemannen bleek overbodig. Er waren slechts enkele tientallen nieuwsgierigen op straat. Verder mensen die niet wisten dat dr. Paardekoper ver zocht was niet te komen. Zij lieten daar over hun verontwaardiging duidelijk blij ken. Het bestuur van de Zeeuws-Wase kring dat teleurgesteld is over de maat regel van de burgemeester, zal probe ren dr. Paardekoper alsnog te laten spre ken op een andere plaats. PUBLICATIE UITGESTELD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De staatscommissie- Cals-Donner is in drie groepen uiteen gevallen in haar opvattingen over eer doorslaggevende wijziging in het kies stelsel. Als gevolg hiervan heeft minis ter Beernink van Binnenlandse Zaken de nadrukkelijk verzocht geen tussentijdse rapporten meer te publice- 1970. De drie groepen binnen die ieder voor zich een andere wüziging voorstellen zün gesplitst in een confessionele groep, een progres sieve groep en een liberale groep. De progressieve groep is voorstander van een tweede kiesronde, wanneer zou blijken, dat hij een eerste ronde geen meerderheid van een aantal samenwer kende partijen behaald is. In deze kies ronde moet de grootste groepering een aantal extra-zetels kunnen verkrijgen. Dit wijst erop, dat de progressieve con centratie reeds in de staatscommissie- .CalsrDonoet-daik- wil-uitoefenen op alle politieke partijen om nog voor de ver kiezingen kleur te bekennen over een eventuele samenwerking. De commissie heeft medio vorig jaar reeds een tussentijds rapport uitgebracht, waarin de meerderheid zich uitsprak voor het afschaffen van de opkomstplicht. Uit dit rapport kon men reeds verschil van mening opmaken over enkele nog niet afgeronde voorstellen. Nadien is ge bleken, dat de staatscommissie volstrekt verdeeld is over een van de belangrijk ste wijzigingsvoorstellen in de kieswet; de manier namelijk hoe gestemd moet Thans liggen er drie verschillende op vattingen: de confessionele groep (2 K.V.P.. 2 A.R., 2 C.H.U.) bestaande uit zes leden pleit voor verkiezingen volgens een districtenstelsel. Hiertoe moet Ne derland in twaalf districten verdeeld wor den. Bovendien is deze groep voorstan der van één kiesronde. groep (4 P.v.d.A., 1 K.V.P.'er die dicht b« de P.P.R. staat wil zOn nodig twee kics- ronden ingevoerd zien om aldus te ko men tot een volgens deze groep nood zakelijke samenwerkingsvorm tussen di verse gelijkgezinde partijen. Deze groep denkt daarbij aan een progressieve sa menwerking en een confessionele sa menwerking al of niet met de V.V.D. De zes willen daarmee de politieke partijen in twee grote groeperingen Indelen. Vijf andere leden van de staatscom missie (3 V.V.D.'ers, een K.V.P.'er, een G.V.P.'er) willen geen wijziging in het kiesstelsel, die het voor kleine partij- DEN HAAG (ANP) Minister Luns heeft op 18 januari jl. de Spaanse bassadcur ingelicht over een onjuiste vertaling van door hem gegeven ant woorden aan een journalist van he' Spaanse blad „La Vanguardia". Dit heeft de bewindsman geantwoord op schriftelijke vragen van Tweede-Kamerlid drs. J. den Uyl, die had geïnformeerd naar de juistheid van een publikatie in genoemd blad, waarin minister Luns zou hebben opge merkt dat „er geen enkel bezwaar, po litiek noch economisch, tegen de toetre ding van Spanje tot de EEG is". Naar minister Luns meedeelt heeft hij vol staan met een herhaling van het steeds ingenomen Nederlandse regeringsstand punt en daarbij gewezen op de thans te Brussel lopende onderhandelingen, die zoals bekend, gericht zijn op het slui ten van een economisch akkoord tus sen de EEG én Spanje. De Spaanse an bassadeur deed de toezegging deze rei tificatie aan zijn regering door te geven. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) en onmogelijk maakt aan de verkiezin gen deel te nemen. Volgens politiek Den Haag zijn de ningsverschillen over deze belangrijke wijziging in het kiesstelsel zo groot, dat zij niet overbrugd kunnen worden. Zij geven namelijk duidelijk aan hoe de op- vattingen van de politieke partijen op dit ogenblik reeds zijn. Als gevolg daar van kan voor geen van de twee belang rijke wijzigingen (een districtenstelsel of twee kiesronden) een meerderheid in het parlement verkregen worden. Dit is meent men, ook de reden, dat minis ter Beernink van Binnenlandse Zaken dringend verzocht heeft met een rapport te wachten tot eind 1970, na de verkie zingen voor de gemeenteraden en de Provinciale Staten dus. Hij kan dit doen, omdat de staatscommissie een op dracht van de regering ontvangen heeft. Minister Beernink heeft gisteren een langdurig gesprek gehad met de leden de staatscommissie. Hem is daar bij gebleken, dat de standpunten on overbrugbaar zijn en dat over deze wij zigingen een zeer verdeeld tussentijds rapport samengesteld zou worden. Hij heeft hieruit zijn conclusies getrokken en gisteren nog de dringende aanbeveling gedaan voorlopig niets meer openbaar te maken. Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Ondanks rede Pengel PARAMARIBO (ANP) Het hoofd bestuur, de vakgroepsbesturen en de af delingsbesturen van de Algemene Bond van Overheidspersoneel heeft bekend gemaakt dat „als gevolg van de rede van de minister-president Pengel de eerder overwogen staking ingaat, en wel voorlopig voor de duur van 24 uur. In een half uur durende toespraak voor de Surinaamse televisie had pre mier Pengel gisteravond onder meer gezegd, dat de regering besloten heeft, om met ingang van de dag waarop de stakende leraren hun werkzaamheden hervatten, de schorsingsresolutie buiten werking te stellen. Verder heeft de Suri naamse ministerraad besloten de ovcr- plaatslngsresolutie van de leraar ir. B. Devld in te trekken, terwijl de regering voorts in overweging heeft, naar de ken zich verder ontwikkelen, op daartoe gedaan verzoek de geschorste leraren alsnog over de stakingsdagen verlof buiten bezwaar te verlenen. De pi-emier sprak de hoop uit, dat hiermee een einde zal zijn gekomen aan (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse pas sagebureaus zijn niet bijzonder ge schokt door de plannen van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank in septem ber dit jaar naast bankzaken ook vakan tiereizen van de cliënten te gaan behan delen én uit te voeren. Deskundigen op het gebied van va kantiereizen blijven van mening, dat per soonlijke service, die door de reis- ei: passagebureaus aan de klanten wordl gegeven, van doorslaggevende aard blij ken te zijn. Adjunct-directeur van reis bureau „De Magneet" in Alkmaar: „In zekere zin betekent de oprichting van el ke nieuwe zaak in onze branche meer concurrentie. Als zodanig juich ik er niet om. Maar ik leg ook niet mijn hoofd in mijn schoot. Misschien zou de lol er wel afgaan, als er helemaal geen con currentie meer was". rampzalige affaire van de AMS en de kweekschool. Leerlingen van het AMS-lyceum in Paramaribo hebben besloten om niet naar school terug te keren, ook al zou de school weer worden geopend. Zij stellen dat de terugkeer van de leraar Devid slechts één van hun verlangens was, terwijl nog niet alle andere wen sen zijn ingewilligd. Nina Simone naar Nederland (Van eeh onzer verslaggevers) DEN HAAG In het kader van haar Europese tournee zal de Amerikaanse zangeres'pianiste Nina Simone thans op de eerste plaats van de Nederlandse hitparade met .Ain't got no, I got life" uit de musical „Hair" een drietal con certen geven in Nederland. Nina die begeleid wordt door haar eigen kwartet en een vocaal trio geeft vrijdagnacht 14 maart een concert in het Amsterdamse Concertgebouw, zater dagnacht 15 maart in de Rotterdamse „Doelen" en zondagavond 16 maart In het Haagse Congresgebouw. De Neder» landse tournee wordt georganiseerd doo» het Haagse Organisatiebureau Paul Ao« ket.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7