„SCHIJNKREDIET" OM GOEDE SFEER NIET TE VERTROEBELEN Houdt Noordwijk z'n winterslaap? Moeilijkheden nu verholpen Grote zorg over electriche centrale en waterplas in Barrepolder Uitslagen L.B.B. )ONDERDAG 6 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vuilverbranding tobde vanaf bouw met klachten Overleg gemeente en Zwitserse firma Om de onderhandelingssfeer tussen de gemeente Leiden en de Iwitserse firma Von Roll niet te vertroebelen met krantenpublicaties ieeft de Leidse gemeenteraad in december zijn goedkeuring gegeven an een „schijnkrediet". Het college vroeg vier ton aan de raad om kostenstijgingen van lonen >n salarissen van personeel bij de Leidse verbranding op te vangen, n het voorstel werd verder gesteld, dat het bedrag nodig was om de levolgen van rentestijgingen, groter ziekteverzuim dan verwacht op te angen. De vuilverbranding zou ook aanmerkelijk hogere bedragen voor inderhoud en exploitatie vergen, zo stelde het college met instemming Iran de commissies, die bij de voorbereiding van het raadsbesluit be rokken waren. In feite waren de vier ton nodig om gebreken aan de vuilverbranding e verhelpen. Aldus is te lezen uit een artikel, dat „Het Vaderland" jisteren publiceerde. Raad ging „stil" accoord met aanvraag van vier ton TNO-rapport De claim van het gemeentebestuur was evenwel niet ten onrechte, want uit een onderzoek, dat TNO op verzoek van de gemeente instelde, zou geble ken zijn, dat de fouten, die onlangs verholpen moesten worden, te wijten waren aan installatiefouten en fouten bij de oplevering van de installatie. Randgemeenten Een reden om de motivering van het krediet te verdoezelen was ook, dat men de buurgemeenten niet wilde af schrikken. Een aantal gemeenten rond Leiden stoot, zoals bekend, vuil af naar de Leidse verbrandingsinstallatie en verlicht daarmee de exploitatie lasten voor Leiden. Publicaties zouden mogelijk het vertrouwen van de rand gemeenten in de vuilverbranding heb ben kunnen ondermijnen, meende het college van b. en w. De moeilijkheden met de vuilver branding dateren niet van vandaag of gisteren. Vrij kort na de officiële ingebruikname deden zich al moeilijk heden voor met de bakstenen bekleding van de ovens. Dat was de reden, dat geruime tijd vuil gestort moest worden in de Meer burgerpolder. Dan was er verder van het begin af aan het probleem, dat de yer- brandingsrook niet constant gecontro- Klachtenlijst De grootste moeilijkheden bleven even wel tot heden onbekend, By een Inspec tie in augustus bleek, dat de fundering van het "gebouw scheuren vertoont; dc cyclonen, die het vuil uit de verbran- dingsrook moeten halen bleken door gebrand; de kranen, waarmee het vuil in de ovens gedeponeerd wordt werkten slecht door roestvorming tengevolge van giftige dampen; ieder»? zes weken moes ten transformatoren opnieuw gewikkeld worden: een lekke koelbak was de oor zaak van een veel te hoog watergebruik; door gebreken was de electriciteitsreke- ning ongeveer 15 procent hoger dan hij mocht zijn op grond van berekeningen; het koelwatersysteem was onvoldoende beveiligd enz. De heer Overmeire, die sinds het ziek teverlof van directeur Hoorn als ad- junct-direkteur met de dagelijkse leiding is belast, constateerde bovendien eer aantal lacunes, zoals het ontbreken var een goede ventilatie boven de ovens. De gebreken zijn inmiddels verholpen, de installatie werkt nu weer goed. Dank zij liet bedrag-, dat de gemeenteraad der discussie 0111 geen publicaties uit te lokken beschikbaar stelde. Van de zyde van de gemeente vernamen wij, dat de besprekingen met Von Roll bini kort zullen worden afgesloten. ADVERTENTIE SIMCA1000 Vier deuren. Lage prijs. Verbeterde, uitmuntende wegliggmg, goedkoop in onderhoud. Blijvend hoge inruilwaarde. Nu ook in 'spécial' uitvoering met topsnelheid van 145 km. Belt u ons De feitelijke juistheid van het be richt werd door het bureau Voorlich ting van het Stadhuis in grote trekken toegegeven, toen wij hedenmorgen over Nieuw sportcomplex Zoeterwoude moet een naam krijgen Hoewel het nog anderhalf jaar zal du ren voordat op liet nieuwe sportcomplex zal kunnen worden gespeeld heeft de bouwcommissie van SJZ toch reeds een nvang gemaakt met de voorbereiden de werkzaamheden. Zo zijn afgelop a aterdag de eerste van de 250 betonp. en gestort die nodig zullen zijn voor het maken van afzettingen. een bespreking met het gemeente bestuur, vorige week, kan ir. L. Bosman aanvang maken met het ontwerpen van de kleedgelegenheid (kleedkamers, scheidsrëchterslokaal, douches, toiletten, bergruimten enz., waarbij de zelfwerk zaamheid een grote rol zal spelen). Intussen is een prijsvraag uitgeschre ven voor een naam van het sportpark. Suggesties hiervoor kunnen worden in gestuurd aan het clubhuis. De inzender van de bekroonde naam wacht een ver rassing. Inzenden tot 1 maart. BEJAARDEN DIENSTENCENTRUM Het Wit-Gele Kruis heeft het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van een Bejaarden Dienstencentrum. Zij heeft daartoe alle Zoetervvoudse vereni gingen die op enig sociaal terrein werk zaam zijn uitgenodigd voor een bijeen komst in het Wit-Gele Kruisgebouw op donderdag 13 februari a.s. om 20.30 uur. deze zaak contact opnamen. De ge meente Leiden wilde de moeilijkheden met de vuilverbrandingsinstallatie zo veel mogelijk buiten hinderlijke pu blicaties houden. Men had daar ver schillende motieven voor. Kopschuw De gemeente Leiden wilde 'n groot deel van de kosten, die gemaakt wer den bij het verhelpen van de gebre ken, verhalen op de Zwitserse firma. Men wilde in dit stadium van de be sprekingen niet, dat de Zwitserse firma „kopschuw" zou worden, indien haar goede naam met publicaties in het ge ding zou worden gebracht. Een goede sfeer in het overleg zou, zo moet het college gedacht hebben, ook in het belang van de gemeente geweest zijn, omdat de garantietermijn voor het ver halen van de kosten formeel verstre ken zou zijn. F 75.- BOETE Politie vond dronken bromfietser op het Schuttersveld De glaasjes jenever op de receptie die hy had bezocht, waren de 65-jarige bromfietser uit Leiden slecht bekomen. Over het aantal viel te twisten. By de politie had liij er vijf opgesomd; voor de Haagse politierechter kwam hy niet ho ger dan twee. „Dat is nóg teveel om op een bromfiets te rydon", constateerde de rechter en de feiten hadden dat bewezen. Op een gegeven moment lag de brom fietser op het Schuttersveld te snur ken. „Daar weet ik niets van", moest hij bekennen. „De politie heeft het ge constateerd", aldus de informatie van de rechter. De politie had een wiebelende, wan kele gang en waterige oogjes geconsta teerd. Daarom vond de officier bewezen, dat verdachte onder invloed van drank verkerend, een bromfiets had bestuurd. Gezien zijn leeftijd en het blanco straf blad wilde de officier volstaan met een geldboete van 100,waarvan de rech ter 75,maakte. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 6 FEBRUARI Antonius Clubhuis R.-K. Bond van van Bejaarden en Gepensioneerden. Carnavalsviering, 19.30 uur. Stadhuis Leids Jongeren Parle ment, 20.00 uur. De Burcht Forumdiscussie Econo mische machtsconcentratie, 20.00 uur. VRIJDAG 7 FEBRUARI Holiday-Inu Feestavond y'sclub „Rijndijk-Hoge Mors", 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Concert en feest avond Leidsch Politie Muziek Gezelschap, 20.00 uur. Zoetenvoudes burgemeester gaf overzicht Wegenplan dwars door gemeente VERHEUGENDE GROEI ÏSITAIR J UNIVERSITAIR NIEUWS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het Doet. ex. Ned. Recht de heer G. B. Nijhuis, Katwijk aan Zee. Kand. ex. W. Sociologie: de heren P. H. M. Backers, Haarlem en J. P. Dop heide, Leiden. Kand. ex. Godgeleerd heid: de heren Th. Boas, Schiedam en H. H. v. d. Kloot Meijburg, Voorburg. Het vernieuwde KVP-bestuur van de afdeling Zoeterwoude had zich geen be tere start kunnen denken. De eerste le denbijeenkomst mocht zich in een zeer grote belangstelling verhengen. Iets unieks omdat de politieke helagstelling in de jaren tussen de gemeenteraadsver kiezingen veelal tot een zeer laag punt Voorzitter L. v. d. Post was daar' bij zonder verheugd over. Hij zag hierin een uiting van waardering voor de KVP die zijns inziens de meest stabiele partij in Nederland is. Zij heeft in de na-oor- logse jaren altijd regeringsverantwoor delijkheid gedragen. Weliswaar is haar daarbij de kritiek niet gespaard geble ven maar dat is slechts gezond omdat men daardoor attent blijft. Plaatselijk zal men binnen een jaar reeds te maken krijgen met de voorbereidingen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Toespraak burgemeester Daarna verkreeg burgemeester J. A. Detmers het woord om te spreken over de „Toekomst van Zoetewoude". „We gaan", aldus burgemeester Detmers, „steeds meer denken in boveu-gemeente- lijke concepties, ook in Zoeterwoude. De ervaring heeft geleerd dat met an nexatie alle problemen niet opgelost wor- den. In dit opzicht heeft liet gemeente- bestuur meer geloof en hoop in de toe komst. Het is voorstander van gewes telijke organen. De trek naar buiten neemt steeds toe. Dat is ook in onze ge meente merkbaar. Vorig jaar was er een duidelijk vesti gingsoverschot en groeide de gemeente met 299 zielen. Er is alle aanleiding om een nog snellere groei in de toekomst te verwachten. 10.000 inwoners in 1980 ligt voor de hand. Hij zag, in deze groei veel positieve waarden voor het gehele maatschappelijke leven In de gemeente. zodat de uitgroei voornamelijk is te verwachten in het Westeinde. Na de vol tooiing van het plan Westeinde 1 zullen de plannen 2 en 3 aan de orde komen. De Loei he Het bouwrijp maken van de Loethe is op zeer korte termijn te verwachten. Er heeft zich een gegadigde gemeld voor de bouwgrond. Er zal slechts aan één zijde bebouwing komen. Het huidige sportveld zal een open ruimte blijven beschikbaar als parkeerterrein, speelter rein van de jeugd en de plaats voor manifestaties, oranjefeesten e.d. Kr is grote zorg over de voorgenomen bouw van een elektrische centrale in de Barrepolder. De leefbaarheid mag lüer- door niet worden aangetast en er is ook geen behoefte aan om een vijfde gedeelte van de gemeente onder water te zetten. Voor de bouw van een winkelcentrum aan de Dorpsstraat heeft zich een seri euze gegadigde gemeld. „We hopen en verwachten dat ook de plaatselijke mid denstand zich hier zal kunnen vestigen." Spr. hoopte dat de aan de orde zijnde ruilverkaveling doorgang zal kunnen vinden. Zy is onmisbaar voor een ratio- UET IS KOUD in Noordwijk. De hemel laat zelden een vrien delijke zon zien en winderige ne vels vertroebelen de aanblik van de parel der Nederlandse Noordzeekust. Toch loont het de moeite om als toerist, in dit jaargetij uiterst dik in de kleren, de speciale charme te proeven die ook in de gure win ter van Noordwijk uitgaat. De twee grote slagaders die zuur stofrijk bloed naar de badplaats moeten voeren, de Beeklaan en de Van de Mortelstraat, geven nu door him leegte een ruimtelijk idee. Er hangen geen mistbanken van uitlaatgassen, geproduceerd door files gewone, knallende en prutte lende auto's en brommers. Ook de huizen zijn nu anders, evenals de mensen: de bordjes „Zimmer mit Frühstück" zijn nergens meer te bespeuren. Iedereen zit weer op zijn eigen stoel en roert met zijn eigen lepeltje in het kopje koffie uit eigen keuken. ■WOORDAT goed tot je doorge- drongen is, dat het Noordwijks asfalt sneller onder je door glijdt dan je zou verwachten, doemt daar de witte vuurtoren, witter dan wit (witter kan het geloof ik niet) uit de nevel op. Nog steeds Staat zij daar, als een maagd, die nooit een huwelijk met modern Noordwijk zal aangaan. Zij ziet uit over het plein, nu leeg, spreekt op gelijke hoogte met de flats en staat in contact met de zee. Telkens weer knipoogt zij naar de grauwe watermassa, meestal zonder horizon, en nooit zijn haar wimpers bevroren. Het strand is stil en verlaten. Een enkeling laat er zijn hond of zijn paard uit. Je mist er de 's zomers zo vertrouwde lucht van zonne brandmiddelen en gebraden vlees. Juist in de winter geeft het strand zijn geheimen prijs. Duidelijk zijn de hoge vloedlijnen te onderschei den als donkere strepen hout, fles sen, kurk, wier, teer en schelpen. Het zijn produkten van de zee zelf, dezelfde zee die ook by de polen spoelt. Het geeft je allemaal een idee van ruimle, van vrijheid, kortom een opluchting. Je vergeet heel even de dagelijkse sleur achter de duinen, die voor de één tien meter, voor de ander tientallen kilometers breed zijn. Er was een pad, het werd een weg, een boulevard. De houten strandhotels werden groter en mo derner. Wanneer je de hotels vanaf het strand bekijkt, zijn ze een soort bekroning van de zeewering. De meeste hotels kijken je nu niet aan, ze zijn blind, de gordijnen zijn weg, de terrassen zijn kaal en leeg. Er zijn hotels die gedeeltelijk worden afgebroken om daarna in ijltempo weer te worden opgebouwd. Andere smeken om een verfje. rviT IS DE INDRUK die de arge- loze toerist op 'n door de weekse dag van de badplaats Noordwijk krijgt. Houdt Noordwijk zijn win terslaap? Het ontkennende antwoord komt uit de mond van de heer Dek ker. directeur van V.V.V. Noord wijk. Ook 's winters, en deze win ter meer dan de vorige, bruist het leven door de aders van de bad plaats, zij het op een andere manier dan 's zomers. De activiteiten con centreren zich in hoofdzaak achter de hotelmuren, bij de centrale ver warming. De hotels zijn grotendeels geslo ten, maar de hotels die open zijn mogen zich verheugen in een vrij grote toeloop in verband met con- partijen. Ook de speciale Kerst- en Nieuwjaars arrangementen hebben de Noord- wijkse hotelier beslist geen wind eieren gelegd. Van het Palace Hotel weten we te vermelden dat met de kerstdagen alle bedden bezet waren. De winter in Noordwijk zal toch nog meer accent moeten krijgen als periode waarin de badplaats tot ver blijfplaats kan dienen. Als cultureel en wetenschappelijk centrum? De toekomst zal het uitwijzen. Ener zijds heeft de congresganger alle mogelijke oomfort, anderzijds zijn er diverse uitgaansmogelijkheden. De liefhebbers van een frisse neus kunnen tochten maken over het strand of door de duinen, hetzij te voet, hetzij te paard. Bovendien zijn, behalve hotels, ook enige an dere openbare inrichtingen van ver maak geopend. In de toekomst zul len een sporthal en een overdekt zwembad de aantrekkelijkheid van de balplaats Noordwijk in de win ter nog vergroten. WOOR HET komend seizoen wor- den nu reeds allerlei voorzie ningen getroffen. Een goed voor beeld is het Zinger Hotel, dat door een verbeterde accommodatie de gasten meer zal kunnen bieden. Zij zullen nog rustiger kunnen sla pen. Op het V.V.V.-kantoor heerst een grote bedrijvigheid: de gegevens van het afgelopen seizoen worden verwerkt, de resultaten worden be keken eri een nieuw programma wordt opgesteld. Ondertussen ko men de reserveringen voor 't nieu we seizoen al binnen. Conclusie van de argeloze toerist: de Noordwijkse maag rammelt van de honger naar bedrijvigheid. DE CROOCK. nele bedrijfsvoering terwijl mogelyk ook het gemeentelijke wegenstramien verbe terd zal worden Wegenbouw De gemeente zal in de toekomst op grote schaal geconfronteerd worden met wegenbouw. De op handen zijnde om- ng van de prov. weg zal dan via de Geerpolder direct doorgetrokken wor den naar Zoetermeer. Rijksweg 11, van r.w. 4 naar Bodegraven, zal dwars door de gemeente komen. Ook de gemeente Zoeterwoude was j.l. dinsdag betrokken by de hearing hierover in Voorschoten. „Met deze gemeente hebben wy daarbij andermaal gepleit voor een meer zuide lijk tracé". Burgemeester Detmers was teleurgesteld over het standpunt van de gemeente Lfciden dit? voorstander is van een tracé zo dicht mogelyk bij haar grenzen. Zoeterwoude zal In de toekomst ook te maken krygen met de z.g. Kruithuis- weg, de verbinding Delft-Amsterdam, terwijl de planologen ook al denken aan een parallelweg van de Ryksweg 4a. Recreatie Bij de groei van de gemeente doet zich een toenemende behoefte gevoelen aan recreatieruimte. Naast de voorzienin gen die nu worden getroffen, sportcom plex Nieuweweg, instructiebad en moge lijk een zwembad, zal de bouw van een De uitbreiding van het openbare ver voer is een eerste eis. De huidige toe stand met soms meer verbindingen om de twee uur is onhoudbaar. Het is niet ondenkbaar dat in de toekomst n halte plaats in de spoorlijn Leiden-Utecht, na bij de Ommedijk aan de orde komt. Meer vrije tijd zal hopelijk de instand houding van culturele verenigingen be vorderen. De oprichting van een streek- muziekschool met dependances in de deelnemende gemeenten is aanstaande. Als ideaal voor de volksgezondheid zag spr. massale periodieke keuringen voor oudere personen. De voorlichting vanuit de gemeente zal een belangryke rol spelen. Het voorkomt legendevorming, praatjes en onrust. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen wercl druk gebruik gemaakt. Daarbij kwamen o.m. aan de orde: de samenwerking met Leiden, de burge meester Smeetsweg, die door een inwo ner van het gemeentedeel H.R. van zeer groot belang wordt geacht voor meer eenheid en contact, industrieschap de Grote Polder, afvoer van rioolwater, tra cé rijksweg 11 en vervuiling van sloten. Aan het slot mocht burgemeester Det mers een kist sigaren als dank voor ztjn inleiding in ontvangBt nemen en werd door de aanwezigen nog een kaartje ge legd. Landzicht-Vriendschap 4-4, Spoort je- Morspoort 4-4, Zuid-Katwijk 2-6, Spijker- bak-UVS 4-4, Carambole-DVH 6-2. 2e Klas: Rijnegom-Landzlcht 2 2-6, De Heul-Carambole 2 8-0, UVS 2-Zijlpoort 4-4, KI. Minerva-TOG 8-0, Spijlcerbak 2- Vterkantje 5-5. 3e Klas: Katwijk 2-Morspoort 2 2-6, TOP-Wachtje 6-2, Rijnegom 2-Scheepje 6-2, Zuid 2-Vriendenkring 6-2. 4e Klas: De Waag 2-Landzicht 3 4-4, zyipoort 2-Zuid 3 4-4, UVS 3-Centraal 8-0, Witte Hen-DVH 8-0. 5e Klas: Spoortje 2-DVS 5-3, Vierkantje 2-Zijlpoort 3 2-6, Landzicht 4-Carambole 3 0-8. 6e Klas: Zuid 4-Centraal 2 2-6, TOG 2- UVS 5 2-6, Wachtje 2-De Waag 3 4-4, DVH 3-Rijnegom 3 8-0. 7e klas: DVH 4-Centrum 2 6-2, Land zicht 5-TOG 3 8-0, Carambole 4-TOP 3 6-2, Scheepje 2-K1. Minerva 2 4-4. 8o klas: De Waag 4-Vrlendschap 3 4-4, De Heul 4-Spijkerbak 3 6-2, Spoortje 3- Witte Hen 2 6-2. 9e Klas: KI. Minerva 3-VierkantJe 3 4-4, Zijlpoort 4-Landzlcht 6 6-2, Witte Hen 3-De Heul 5 4-4, Morspoort 5-Landzlcht 6 6-2.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3