Paping op kruising schaats en rolschaats LEEN PFROMMER: „DIE OOSTDUITSE RIJDT FORMIDABEL. ALS EEN KEREL' Geen verantwoording voor excessen in Nederlands-Indië Kunstrijdsters niet meer op de HOKIJ Veel animo voor personeel Mulder-Vogem Wereldrecord voor Ruth Schleiermacher Opmerkelijk resultaat Arie Eriks Tweede actie was misgreep WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 DB LEIDSE COURANT PAGINA 9 Skeeler voor alle seizoenen (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Nederland is een nieuw sportief vervoermiddel" rüker. Het is de skeeler, een krui sing van de schaats waarop men zich op het ys voocbeweegt maar als nadeel hee gen te zijn, en de rolschaats. Gis! de mogelijkheden van de skeele: tijdens een bijeenkomst in Amster Pajing, de winnaar van de barre 19^. Mé de vervaardiging van de skeeli gerikt op de interesse van de door; heber. Zij kunnen hun sport, tui- met slechts enkele weken ijs per jaar deiijk wordt bedeeld, ook in de andere beef enen. En ook tijdens de vakanties. er /oor onbeperkt schaatsplezier: voor hardrijden, kustrijden, hockey, plezierrijden en training. Skelers zijn net gewone stade dat de ijzers zijn vervangen door wielen. Daar van zijn er drie op een lijn geplaatst. Het middelste stat ten opzichte van de twee buitenste wielen een frctie lager. Dat maakt de al; de „rondrijschaats". Door gewichtsverplaatsing nar het middelste wiel kan een draai om de eigen licaamsas worden gemaakt. Een verschil met de rol- scaats is dat de skeeler over meer mogelijkheden rat meer echte schaatseigenschappen beschikt. Pinen en open ruimten moeten het domein van de stelers worden waarop met name door de jeugd -spelen met of zonder doel en snelheidswedstrijden knnen worden gehouden. Maar, zoals Reinier Paping lten zien, ook ouderen zullen c skeeler kunnen botvieren. /rust om een boodschap sturen om dat met enthou- asme te demonstreren. e importfirma is met diverse instanties in geheel ederland in onderhandeling om te komen tot de salisering van eenvoudig aan te leggen skeeler- anen, waar volwassenen „de ruimte" moeten krij- [en om hun rondjes te rijden. Zelfs wordt al gedacht lan een Elfstedentocht op skeelers. Met ingang van vandaag zal de skeeler worden ver kocht bij de ijzerhandel, Zaken. Daarnaast zullen ski worden verkocht, een opmerkelijk feit Isen nimmer via deze branche werden verkocht. KANS OP HAAGSE TITEL GERING? (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse kunst- ryden, zullen de nationale kampioen schappen niet op de Haagse HOKIJ, maar op het kunstijs van Den Bosch worden gehouden. De verenigingen van buiten Den Haag hebben bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de titelstrijd steeds in Den Haag plaatsvond, waardoor Haagse rijdsters duidelijk in het voor de Geldprijzen en reclame, nieuw in tulpenrallye DEN HAAG Wedstrijdtechnisch zal de 21ste internationale Tulpenrallye, die van 28 april tot en met 3 mei wordt gehouden, weinig afwijken van de opzet, die de laatste jaren werd gekozen. Vermoedelijk zal in Noordwijk of Leiden worden gestart voor een tocht door de Ardennen, Vogezen en Jura naar Annecy ten zuiden van Grenoble. Bovendien zullen geldprijzen kunnen worden verdiend (de nummers één, twee en drie in de klassen ontvangen respectievelijk 750, 500 en 275 gulden). Voorts is het voor het eerst toegestaan reclame te voeren op de wagens. Schotse leiding bij AjaxBenfica DEN HAAG De Schot Davidson zal 12 februari de wedstrijd AjaxBen fica leiden, de eerste ontmoeting tussen de twee verenigingen voor de kwart finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Hij zal worden geassisteerd door zijn land genoten Ramsay en Gray. Van e verslaggevers) LEIDEN Er is een drukte van be lang op het ogenblik bij het failliete Mulder-Vogem in Nieuw Vennep. Er heerst een soort marktstemming. Perso neelsleden worden aangeboden, welis waar niet te koop maar ter overname. Grote bedrijven als KLM, Fokker, de NAM, Martin Air Charter en Grasso en vele kleintjes in de metaal- en chemische industrie kijken of er niets van him ga ding bjj is. In de kantine hebben ze informatie boekjes ingericht. Werknemers van Mul der-Vogem die van de ene week op de andere zonder werk zijn komen te zitten, kunnen daar terecht. Over het algemeen levert onderhandeling weinig of geen moeilijkheden op. Bij Mulder-Vogem werken vele spe cialisten en die willen de andere grote bedrijven uit de Haarlemmermeer graag hebben. Ook het administratieve en labo ratorium personeel uit Leiden is door de directie van Mulder-Vogem naar Nieuw Vennep gehaald. Welke baan ze precies willen hebben, kunnen ze opprikken op een groot bord. De vakbonden zijn ech ter ook voor hun niet bang. Zonder al te veel moeite zullen zij ook wel ergens terecht kunnen omdat het personeels bestand vrij jong is, zo tussen de1 25 en 40. In Geestbrug waar ook Mulder-Vogem gevestigd is, staan de zaken er echter moeilijker voor- Voor de veertig perso neelsleden die daar werkzaam zijn, is er niet een, twee, drie een nieuwe baan ge vonden. Naar een oplossing wordt naar stig gezocht. De Tweede-Kamerleden Barendregt, Nederhorst en Van den Bergh (PvdA) hebben vragen gesteld over de wijze van overleg tussen directie Mulder-Vogem en personeel. Alleen Spaanse zon belangrijk voor toeristen AMSTERDAM (ANP) De afkondi ging van de uitzonderingstoestand in Spanje heeft volgens de grote reisbu reaus geen effect op het georganiseerde toeristenverkeer naar dit land. Integen deel, zeggen zij, de belangstelling voor Spanje als vakantieland is gezien het aantal boekingen bij de grote reisbu reaus, zelfs toegenomen. De meeste Nederlanders storen zich kennelijk niet aan de verandering in het politieke klimaat en heben hun voonemen kenbaar gemaakt om in het komende zomerseizoen hun vakantie on der de Spaanse zon door te brengen. De grootste reisbureaus in ons land, zoals Centouri, FIT, Magneet, Nespanda, NRV en de Zuid-Europastichting, die jaarlijks vele duizenden Nederlanders naar Spanje vervoeren, meldden een stijging in het aantal boekingen. Ner gens ls er een terughoudendheid waar neembaar. Sommige bureaus hebben momenteel zelfs 25 tot 40 procent meer vliegreizen geboekt dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Gisteren meldde het Christelijk Natio naal Vakverbond de vliegreizen naar Spanje in verband met de recente poli tieke ontwikkelingen voorlopig van het programma af te voeren. De bond, die ongeveer 240.000 leden telt, verwachtte dit jaar aanvankelijk 150 200 belang stellenden voor Spanje te boeken. Wan neer de situatie in dit land binnenkort verandert, is men van plan de Spanje- wiizen alsnog in het programma op é-'.s.; -y DA VOS. „Die Oostduitse rijdt for midabel. Als een kerel". Dat was het niet mis te verstane commentaar van Leen Pfrommer, coach van de Nederlandse herenkernploeg, op het wereldrecord van Rpth Schleiermacher. De 19-jarige ana liste uit Berlijn bereikte gisteren te Davos in haar rit op de 500 meter tegen de Noorse Kirsti Biermann een tijd van 44,63 sec, een tiende seconde beneden het oude record van de Russische Tatjana Sidorova. Overigens kwam de Oostduitse kampioene een week geleden, eveneens op de „Edelweissbaan", tot 44,7, hetgeen een evenaring van het wereldrecord be tekende. De omstandigheden waren niet eens ideaal te noemen. Een temperatuur van ongeveer tien graden onder nul en een vrij stevige wind. De Nederlandse dames reden de sprint beter dan afgelopen Leeds United (jaarbeurs)bekert verder HANNOVER Leeds "United, houder an de jaarbeursbeker heeft zich gister avond geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker. De Engelse ploeg, die op eigen veld ai met 51 van de Hannover '96 had ge wonnen, won de uitwedstrijd met 21. Er waren 15.000 toeschouwers. Leeds united nam in het eerste kwartier door Belfitt en Jones een voorsprong van 20. De wedstrijd werd geleid door de Nederlandse scheidsrechter Dorpmans. Vijf minuten voor het eindsignaal scoorde Heynckes voor Hannover. Scheidsrechter Dorpmans stuurde een kwartier voor het einde van deze vooral de slotfase keiharde wedstrijd ver dediger Cooper van Leeds United van het veld KLM-Antillen naar Miami en New York WASHINGTON (AP) President Nix on heeft een beslissing van de Ameri kaanse rand voor de burgerluchtvaart goedgekeurd, waarin de Nederlandse An tilliaanse luchtvaartmaatschappij van de K.L.M twee routes krijgt naar de Verenigde Staten vanaf de Antillen. De vliegtuigen mogen voortaan Jandun in New Vork en in Miami, zaterdag tijdens de wedstrijden om het wereldkampioenschap in Grenoble. Elly den Brom verbeterde haar persoon lijk record tot 45,4 sec, waarmee ze als tweede eindigde. Voor Wil Burgmeyer (46,6), Ans Schut (46,7) en Carry Geyssen kwamen ook redelijke tijden op de chronometers. Alleen Stien Kaiser viel tegen. Haar 48,5 sec. deed haar op de tiende plaats belanden. Op de 1500 meter waren de eerste vier plaatsen voor de oranjedames. Stien Kai- bleef met 2.25,5 bijna een seconde voor op Elly van den Brom- (2.26.4). Ans Schut en Wil Burgmeyer volgden op de derde en vierde plaats. Sterke timmerman Bij de heren bleek Arie Eriks in goede vorm. De timmerman uit Sint-Maarten sprintte in de „allround klasse" naar de eerste plaats in 42,0 sec, een wat opmer kelijk resultaat voor Eriks, die 't meestal meer van de 1500 m en 5000 m moet hebben. De Noordhollander verbeterde zijn persoonlijk record met tweetiende seconde. De enige concurrentie in de all round klasse voor de Nederlanders vormt in feite de Westduitser Gerhard Zim- mermann. De manager van de kunst ijsbaan in Inzeil won de 3000 meter in 4.20,6. Arie Eriks was ook op deze af stand de beste Nederlander. Met 4.20,9 was hij sneller dan ooit. Verkerk (4.22,6) eindigde als derde. Ard Schenk was de enige Nederlander die in de sprintersklasse uitkwam. De buitenlandse toprijders Goeran Claeson, Johnny Hoeglin, Oei-jan Sandler en Ivar Eriksen verkozen eveneens deze klasse. Schenk was het meest succesvol op de kilometer. Met 1.21,4 werd hij tweede achter wereldrecordhouder Ivar Eriksen (1.21.0). De Zweed Hasse Boerjes bleef op de 500 meter als enige beneden de veertig seconden (39,9). Resultaten 4. Lisbeth Berg (Noorw.) 46.4; 5. 'willlé Burgmeljer (Ned.) 46.6; Ans Schut 46.7, Car- ren Geysen 46.8 en Stien Kalser 48.5. 1500 m: 1. Stien Kaiser (Ned.) 2.25.5; 2. Elly van den Brom (Ned.) 2.26.4; 3. Ans 4. Willie Burgmeljer i (sprintersklasse): 1. Boerjes (Zwed.) Holmgren (Zwed.) 40,2; 3/4. Claesson Hoeglin 41.0^ 9. Lindh (Noorw.) 41.2; 10. Schenk 500 m (allround klasse): 1. Eriks (Ned.) 42.0; 2. Bols (Ned.) 42.2; 3. Zimmermann (W.-Dld.) 42.2; 4/5. Verkerk (Ned.) en Ver- heyen (Ned.) 42.3; 6. Nottet (Ned.) 42.4; 7. Nooltgedagt (Ned.) 42.0; 9. Te Winkel 1000 m: 1. Ivar Eriksen 1.21,0; 2. Ard Schenk (Ned.) 1.21.4; 3. Oerjan Sandler 1.21.9; 4. Johnny Hoeglin 1.22.2; 5. Goeran Claesson 1.22.6; 6. Haakan Holmgren 1.23.0; 7. Ole Iversen (Noorw.) 1.23.8. 3000 m: 1. Gerhard Zimmermann (W.-Dld.) 4.20.6 (baanrecord); 2. Arie Eriks Resultaten van koersen H'sum jehouden, zijn: 3. Gabriëlle Mac. 1,40; kop- H0 m): 1. Frisco H (A. H. [9.2, 2. Gonda Mac, 3. Flera pl. f 2,20, t 5,70, f 2,50; kop- 3. Friday. iprys (2000 (J. wagenaar jr.) 1. 3. Y^Y Hanover. (PK8H Toto; w. f4,30, pl. f 1,20, fl,40, 11,50; kop pel f4,60; cov. f4,50; trio: f57,— Amatrlcewinterkampioenschap IV (2000 m): 1. Gold Westlandia (mej. B. A. Noordam) 1.26.8, 2, Egyptian Princes, 3. Endurance. Toto: w. 12,20, pl. 11,50, 11,90, 12,-1 kop pel 16,—; cov. 14,70. Kalingprijs (2000 m): L Dacron Deai (Th. Kooyman) 1.23.2, 2. Feny Hollandia 3. Dynamiet. Toto: w. 118,70, pi. 12,30, 11,70, 11,60; kop pel 112,40; cov. 14,30; trio: 1239,60. Hyenaprijs (2040 m, 2de aid.): 1. Gambrl- (J. Oosting) 1.32.5, 2. Fair Lady, 3. Gam- 13,koppel D* Draoe te gesoreh met journalisten, die aan het N.T.S.-programma Denkbeeld meewerkten. Van Ctrefes Pau.1 van t Voer, L. Brug som, dr, W. Drees, drs. A. Sgoor an Joop van O*, schappen op een overdekte baan dienen worden verreden, kwamen in feit alleen Den Bosch en Heerenveen aan bod. In tegenstelling tot voorgaande jaren vin den de kampioenschappen nu niet aan het einde van het schaatsseizoen plaats - op maandag en dinsdag 3 en 4 Niet in Den Haag De mogelijkheid is overigens groot d^f de nationale kunstrijkampioene dit jaar niet in Den Haag zal moeten den gezocht. De titelverdedigster Anneke Heydt is pas hersteld van een ziekte die haar geruime tijd op non actief heeft geplaatst. Zij heeft dit jaar nog i weinig getraind en verspeelde door haar ziekte ook de deelname aan de Europese kampioenschappen in Garmisch Parten- kirchen. Niet van de partij Ook Rieneke Zendijk, eveneens kans hebster op de titel zal hoogstwaarschijn lijk niet van de partij zijn, omdat zij kort geleden een blindedarmoperatie heeft ondergaan en de training nog niet heeft kunnen hervatten. Het enige ijzer dat Den Haag nog ii het vuur heeft is Willy de Zoete die het zal moeten opnemen tegen sterke troe ven als Lia Does en Yvonne Brink, die evenals Wille de Zoete veel in Engeland hebben getraind. E.K. KUNSTRIJDEN Russische paren onaantastbaar GARMISCH PARTENKIRCHEN De Tsjech Ondrej Nepela heeft na drie ver plichte figuren met 536.4 punten de lei ding in de stryd om het Europese kam pioenschap kunstryden voor heren, dat gisteren in Garmisch Partenkirchcn is begonnen. De Fransman Patrick Pera volgt hem op de voet met 534.7 punten. Arnoud Hendriks bezet de 21e plaats met 393.3 punten. Na de verplichte figuren van het paarrijden bij de Europese schaatskam pioenschappen wordt het klassement aangevoerd door drie Russische paren. Ljoedmilla Beloesova en Oleg Proto- popov, de olympische kampioenen, staan eerste. Irina Rodnina en Aleksei Oelanov tweede en het Russische kampioenspaar Tamara Moskvina en Aleksei Misjkin is derde. Damesbadmintonteam tegen Zuid-Afrika DEN HAAG Het Nederlandse damesbadmintonteam speelt morgen avond in de hal van Mariahoeve een officiële landenwedstrijd tegen Zuid- De teams zijn als volgt samengesteld: Nederland: Lilly ter Metz, Joke van Beusekom, Felice de Nooyer, Margot ter Metz en Mirette de Nooyer. Zuid-Afrika: Wilma Prade, A. Smith, J. Audibert, M. van der Walt en mevr. A. Clark. De twaalfjarige Oostdvitse Manuele Gross is de jongste deelneemster aan i Europese kampioenschappen kunstrijden voor paren. Op de foto staat ze m haar partner Uwe Kagelmann met wie ze, na de verplichte figuren, Garmisch Partenkirchen de negende plaats bezet. Dr. Prees in Denkbeeld (Van i onzer verslaggevers) DEN HAAG „De tweede politionele actie tegen Indonesië was een misgreep". Achteraf is gebleken, dat cr een vergis sing is gemaakt. Het kabinet had toen de indruk, dat Soekarno met een aantal mi nisters naar India was vertrokken om zich aan iedere verantwoordelijkheid te onttrekken. Dit blee later onjuist. Dat hieruit de tweede actie voortvloeide is buitengewoon tragisch, maar verklaar baar. Dat de regering verantwoordelijk zou zijn voor de excessen, die zich des tijds hebben voorgedaan, wys Ik af". Dit heeft dr. W Drees, voormalig mi nister-president, gisteravond gezegd ln het NTS-programma denkbeeld. Dr. Drees verklaarde teleurgesteld te zijn over de hem achteraf tec ore gekomen uitwassen bij het Nederlandse optreden in Indonesië. „Toevallig zag ik de uitzending van Ach ter het Nieuws, waarin dr. Huettng zijn beschuldigingen lanceerde. Hij maakte op mij een evenwichtige indruk, zodat ik niet twijfel aan de juistheid van zijn ver klaring. Het voert mij echter te ver, dat hij aan zijn bevindingen met één peloton algemene conclusies heeft verbonden. Ook vind ik het jammer, dat er buiten be schouwing is gelaten wat er aan de mili taire actios is vooraf gegaan", aldus dr. De vroegere minister-president gaf een uitgebreid overzicht van de vele gebeur tenissen gedurende de conflictjaren. Zo wes hij erop, dat het zenden van troepen nar Indonesië plaats vind, omdat er in Indonesië een verschrikkelijke verwar ring bestond. „Er waren talrijke gewa pende benden. Vele duizenden Nederlan der* warden door Republikeinen in kam pen en gevangenissen gehouden. We voel den de noodzaak deze landgenoten te be vrijden. Bovendien waren grote delen van Indonesië niet onder republikeins be- Dr. Drees verwierp de gedachte, dat door dit sturen van troepen het kabinet de verantwoordelijkheid op zich heeft ge laden van alle latere gebeurtenissen, in clusief terreurdaden. „Toen Sjahrir, een nobel gevoelig mens, president van de republiek werd, heeft hij niet kunnen verhinderen, dat door Indonesiërs vele wandaden zijn gepleegd. Er zijn toen heel ernstige dingen gebeurd, maar men kan toch niet de schuld hiervan op Sjahrir afschuiven", aldus dr. Dfees. Hij zei het curieus te vinden, dat nu „dezelfde orga nen" verwijten rondstrooien over een te hard optreden jegens Indonesië, die des tijds kritiek hadden op een te zachtzinnig optreden. Hij wilde in dit verband overi gens geen namen noemen. „Om niet on nodig tegenstellingen aan te moedigen". Dr. Drees vestigde er nogmaals de aan dacht op, dat hij het in Zuid-Celebes afgekondigde noodrecht heeft verfoeid. „Het is mijn grote grief, dat dit door de legerleiding ls getolereerd. Het kabinet heeft laten blijken hiermee niet akkoord te gaan. Dit noodrecht was moreel en Juridisch onaanvaardbaar", zo zei hij. Met de motieven van de eerste politio nele actie bleek de heer Drees zich nog steeds te kunnen verenigen. „Er waren voortdurend bestandsschendingen door de Indonesiërs. Ook waren er pogingen om de door ons bezette steden van de buiten wereld af te snijden. Het civiele bestuur en niet de militairen, hebben daarom om een ingrpen gevraagd". Achteraf gezien had dr. Drees wel wil len praten met Soekarno. „Politiek gezien is dat een fout geweest. Maar destijds was het volkomen juist en verklaarbaars Immers: Soekarno had zich vereenzel- vlgd met detos-mogendheden, had Japan gesteund en Hitier verherlijkt. Hoe kon den ,we toen met hem praten als verte genwoordiger van de republiek Indone-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9