Rechtszaak Hans van Z.: meest gruwelijke uit juridische historie HANS VAN Z. VORMDE MET OUDE NOL DODELIJK VERBOND Gaslek luifor gedicht 1 Franse waardering voor Nixons bezoek Marathon zaak voor Utrechtse rechtbank WOENSDAG 5 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De berechting van de 26-jarige Hans van Z., die verdacht wordt van tenminste vier moorden, en van zijn kwade genius, de 76-jarige Arnold R., beter bekend als „Oude Nol", zal minstens veertien dagen in beslag nemen, maar waarschijnlijk uitlopen. Het proces begint aanstaande dinsdag 's morgens om tien uur in dezelfde grote zaal van de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht, waar ook de Baarnse moordzaak heeft gediend. Juristen noemen de zaak Hans van Z. de meest gruwelijke, die zich in Nederland heeft voorgedaan, sinds vorige eeuw de Leidse gifmengster terechtstond. Mr. D. van Zében, die de rechtszitting zal presideren, gaat achttien getuigen a charge horen. In de zaak „Oude Nol" zijn 26 getuigen a charge opgeroepen. Hij staat terecht wegens uitlokking van, subsidiair medeplichtigheid aan moord en poging tot moord. Wanneer de rechtbank uitlokking bewezen acht, kan hij, evenals zijn pupil in het kwaad, levens lang krijgen in het andere geval maximaal 15 jaar. Nol zal zijn eigen verdediging voeren; een zaak waarmee de rechtbank nogal in zijn maag zit. Mr. V. van Dijk, president van de rechtbank, heeft hem onlangs uit Zwolle, waar hij in de cel zit, speciaal naar Utrecht laten overkomen, om hem in een gesprek van drie kwartier te bewegen alsnog de hem toegewezen raadsman mr. E. Simon te accepteren. „Mr. Simon heeft zijn uiterste best gedaan", aldus mr. Van Dijk. „Hij is twaalf keer heen en weer naar Zwolle gereisd, maar je stuit bij Oude .Nol op een onwrikbaar wantrouwen tegen alles wat justitie is. Hij heeft me talloze expressbrieven gestuurd, waarin hij de helpende hand van mr. Simon van de hand wijst". De raadsman zal nu de zaak in burger bijwonen om alsnog te kunnen optreden, mocht Oude Nol dat wensen, maar voorlopig ziet het er niet naar uit, dat hij een pleidooi zal houden. Zoals bekend houdt Oude Nol hardnekkig vol onschuldig te zijn. Dinsdag, de eerste procesdag, behandelt de rechtbank de moord op de Rotterdamse lerares Elly Hagers. Hans van Z. heeft deze misdaad tot tweemaal toe bekend, maar is later teruggekrabbeld. Volgens mr. Van Dijk wordt dit de zwaarste dag van het proces. Woensdag komen de moorden op zijn Amsterdamse minnares Coby van der Voort en op de Utrechtse handelaar in feestartikelen J. Donse in behandeling en donderdag de moord op de Heeswijkse landarbeider Reijer de Bruijn en de poging tot moord op de Utrechtse weduwe Woortmeijer-Nikkel. De vrijdag is gereserveerd voor het bespreken van de psychiatrische rapporten. Dinsdag 18 februari wordt het proces hervat. Dan komen de getuigen voor het hekje en begint ook de behandeling van de zaak Oude Nol. Het requisitoir, dat de officier van justitie, mr. A. Somerwil, zal uitspreken, kan niet voor vrijdag 21 februari tegemoet gezien worden. Daarna volgen de pleidooien. Met het oog op de uitputtende procesgang worden een rechter en een officier van justitie in reserve gehouden. Hoewel Hans van Z. en Oude Nol vijf misdaden ten laste zijn gelegd, zullen zij krachtens de wet voor alle bewezen geachte feiten slechts een enkele straf kunnen krijgen opgelegd. De belangstelling voor de zitting is groot. Er komen 61 verslaggevers, waarvan een dozijn uit het buitenland, met name Frankrijk, Duitsland, België, Engeland, Zwitserland en Zweden. Daardoor is er slechts plaats voor 25 man publiek, dat over speciale toegangskaarten moet beschikken. Er zullen verschillende familieleden van de slachtoffers bij zijn. Het ministerie van Justitie heeft voor deze gelegenheid de grote zaal van de arrondissements rechtbank in Utrecht uitgerust met een geluidsinstallatie en met een lucht verversingsapparatuur, die een capaciteit heeft van vierduizend kubieke meter per uur. Er wordt rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Hans van Z. tijdens het proces nog nieuwe bekentenissen zal doen. Mr. Van Dijk daarover: „Hoe hij zich zal gedragen, zal ook voor ons een grote verrassing zijn". In dat geval zal de president van de rechtbank moeten beslissen, wat er verder gebeurt. Van Z. is tijdens het vooronderzoek onder meer ook gehoord over de niet opgeloste moord op de Engelse filmregisseur Claude Berkley en op de homofiele Albert Souman (beide in Amsterdam), de molenaar Allard Boks uit Olst bij Deventer en de landbouwer Goosje van Piggelen uit Eist. GREAT YARMOUTH (Reuter) Een gaslek onder het booreiland Unifor 1 van de Shell dat ter hoogte van de Britse oostkust naar gas boort, is ge dicht voor de aankomst van de plaats vervanger van de Texaanse blusser Hansen. Het personeel van de Shell slaagde erin het lek te dichten, maar een woordvoerder van de maatschappij zei dat Hansen advies zal worden ge vraagd over verder herstel van de lei ding. Het eiland werd zondag ontruimd omdat er gevaar voor het personeel be stond. ADVERTENTIE Vakmanschap is meesterschap Bierkenners vragen Sovjetambtenaar ontslagen om slecht humeur MOSKOU (Reuter) Een eerste plaatsvervangende voorzitter van de Rus sische staatscommissie voor de bouw nijverheid, Asjot Etmekdzjian, is ont slagen, omdat hij zo'n slecht humeur had dat zijn collega's niet met hem kon den werken. Volgens een blad van het centrale partij comité was het optreden van Etmekdzjijan tegen zijn gelijken en zijn ondergeschikten zodanig dat men alleen in de hoogst nodige gevallen met hem te maken wilde hebben. Enige hoop op verbetering van betrekkingen PARIJS (AP) Een geheime brief wisseling tussen president Nixon en ge neraal De Gaulle vormt de achtergrond en de basis voor het bezoek dat Nixon in dc komende weken aan de Franse hoofdstad zal brengen, zo werd gisteren in Parijs vernomen. Franse functiona rissen, die er rekening mee houden, dat Nixon 1 maart zal komen, zijn optimis tisch gestemd dat een ontmoeting tussen de twee presidenten een keerpunt zou J kunnen betekenen in de betrekkingen tussen Parijs en Washington. De brieven, die door diplomaten die ze gezien hebben „zeer hartelijk" wor- I den genoemd, werden de vorige maand gewisseld voor de beëdiging van Nixon. j Het initiatief is uitgegaan van Nixon. Van gezaghebende zijde wordt ver- 1 nomen dat Nixon De Guulle in januari had geschreven dat hij uitzag naar een gelegenheid persoonlijk met De Gaulle j te spreken over de problemen, waarvoor i de westelijke wereld staat. Nixon, aldus I deze zegslieden, beloofde, „rekening te houden met het Franse advies" voor de oplossing van deze problemen. In zijn antwoord van 17 jan. herinner de De Gaulle aan de lange geschiedenis van vriendschap 1 tussen Frankrijk en Amerika en de goede persoonlijke be trekkingen die hij in het verleden met Nixon heeft gehad. De Gaulle liet we- ten dat hij „blij zou zijn elke kwestie, die u wilt, te bespreken". Van Franse zijde wordt er grote waar- de aan gehecht dat Nixon op zijn Euro pese reis naar verwachting eerst Pa rijs zal bezoeken. Dit zou een aanduiding zijn dat er een wijziging is gekomen in de „speciale betrekking" tussen Londen en Washington, die De Gaulle altijd hoog heeft gezeten. Diplomaten waarschuwden intussen niet te veel te verwachten van een toenade ring tussen Parijs en Washington. Een vooraanstaand diplomaat wees op een artikel dat deze maand in het gezag hebbende blad Revue de Défense Natio nale is verschenen, waarin de nieuwe Amerikaanse regering wordt gewaar- sohuwd niet te hard aan te dringen op het Britse lidmaatschap van de EEG* (Van e r verslaggevers) UTRECHT Een gouden mondje had Hans van Z. Studenten in hun Utrechtse en Amsterdamse stam kroegen luisterden geboeid naar de debatten en loslopende vrouwen links en rechts, aanhoorden gecharmeerd de vleierijen, die hem als honing over de lippen vloeiden. Maar toen de knappe, donkere, gebrilde jonge man zijn mond op het Utrechtse hoofdbureau van politie open deed. kwam er een zwart braaksel van be kentenissen uit, dat zelfs de meest gepekelde rechercheurs misselijk maakte. Hij was daar op 13 decem ber terecht gekomen, verdacht van een mislukte moordaanslag op de be middelde weduwe Woortmeijer-Nik- kel. Zij had het geweld, waarmee de gevulde Ioodpijp op haar schedel had gebonkt, overleefd en een signale ment kunnen verschaffen. Toevallig kwam Hans van Z. in de politiear chieven voor, omdat hij eens wegens het in de handel brengen van pornografische foto's met de justitie in aanraking was geweest. Het was een koud kunstje, hem te pakken. Maar drie dagen later pas, op 16 december, drong het tot de verbijs terde Utrechtse recherchechef Th. de Vries door, van welk kaliber de criminele walvis was, die hij aan zijn harpoen had. Toen bekende Hans van Z. even terloops als uit dagend, dat hij op 31 mei de Utrechtse handelaar in feestartikelen J. Donse had vermoord en beroofd. De volgende dag, met dezelfde bra- vour, een nieuwe bekentenis: de roofmoord, die 12 augustus werd ge pleegd op de landbouwer Reijer de Bruijn in Heeswijk. Met verhoogde intensiviteit gingen de verhoren door. Ze irriteerden Hans van Z. dus danig, dat hij met zijn schoen de glazen plaat van een tafel in el kaar trapte. Maar op 19 december alweer een onthulling: „Ik heb mijn vroegere minnares Coby van der Voort op 29 april in Amsterdam ver moord". Op 12 januari gevolgd door: „Ik heb op 23 juli 1964 mijn vrien din Elly Hagers in Rotterdam ver moord." Daarna hield de stroom op, ondanks herhaalde opschepperij te genover de verhorende rechercheurs in de trant van „Ik zal jullie nog lekker maanden bezig houden". Maar het was meer dan genoeg. De Nederlandse justitie heeft, te begin nen aanstaande dinsdag 's morgens om tien uur, een marathonproces van minstens veertien dagen nodig om te durven oordelen over dit no vum in de nationale criminele his torie: de ijskoude killer. En over „Ouwe Nol" natuurlijk de gewe zen inbreker, die ervan wordt ver dacht, met zijn adviezen en aanmoe digingen de scharlaken eminentie te zijn achter het bloedbad, dat Hans van Z. volgens zijn eigen zeggen heeft aangericht. Gespleten Coby van der Voort, de ver moorde ex-minnares van Hans van Z. Claude Berkeley Tot nu toe is er weinig bekend ge worden over de levensloop van de 26-jarige verdachte laat staan over zijn duistere psyche. Mogelijk brengt de rechtszaak opheldering. En zelfs de schaarse feiten, waar over de openbaarheid momenteel be schikt, geven een gespleten, bewa semd beeld. Wanneer hij 's avonds in zijn stam kroeg de Lindebar in Utrecht een slaapmutsje kwam halen („Je zag hem nooit dronken", zeggen de vqste klanten) verzuimde hij niet. uit de automatiek twee croquetten te laten aanrukken voorz ijn hond. n bij wandelde graag met een loopeend aan een touwtje door het park. Een echte dierenvriend, vonden de men sen. Maar hij was ook een vrouwen vriend. Zijn fluwelen tong kreeg al- 'es gedaan. Zijn laatste minnares, de meer dan twintig jaar oudere Caroline Gigli, van Engelse nationa liteit. die samen met hem bij zijn ouders in Utrecht inwoonde, heeft verklaard: „Hij kon alles van me ge daan krijgen. Nadat we elkaar be gin 1967 hadden leren kennen, kreeg hij steeds vaker driftbuien. Hij sloeg me regelmatig, hij vernielde het meubilair en een keer heeft hij me de keel dichtgeknepen. Maar ik stond helemaal onder zijn invloed". Meer vrouwen hadden dat hypno tische gevoel gekend, zo zeer. dat ze Hans van Z. toestonden, porno grafische foto's van hen te maken, die hij dan later met veel trots over al toonde en verkocht. Via die vale kieken groeide er een band tussen hem en een 50 jaar oudere man, die hij in een kroeg had leren kennen: de lepe vos van de Utrechtse onder wereld, algemeen bekend als Oude Nol ook een vrouwenjager. En dan verschuift het beeld weer. Want Hans van Z. op vrijersvoeten dong niet naar de gunst van vrouwen al leen. Hij verhuurde zich ook als man nelijk prostitueé aan homofielen. Vandaar, dat de politie, eenmaal wakker geschud door de bekentenis- senstroom, verband heeft gezocht tussen hem en de moorden op Claude Berkley en Albert Souman (bei den in Amsterdam: beiden homo fiel) die nooit zijn opgelost. Met na me wat de Engelse filmregisseur Berkley betreft, waren er interessan te aanknopingspunten. Hetzelfde soort zeildoek, waarin zijn lijk zat verpakt, toen het uit het Amsterdam- Rijnkanaal werd opgevist, is thuis bij Hans van Z. aangetroffen. Maar inmiddels was de bekentenissen- stroom opgedroogd. De recherche moest het bij een knagend vermoe ien laten. Elly Mager- Even goed knaagt het vermoeden aan de rechercheziel, dat Hans van Z. niet de moord op de Rotterdamse le rares Elly Hagers heeft gepleegd. Al heeft hij deze misdaad tot tweemaal toe bekend, en al denkt de Utrechtse officier van justitie mr. A. Somerwil over genoeg materiaal te beschikken om volgende week het wettig en over tuigend bewijs te kunnen leveren. Vast staat, dat de jonge charmeur de gescheiden, 26 jaar oude lerares in 1964 het jaar van haar dood heeft gekend. Zelf zegt hij, dat hij haar in de nacht van 23 juli 1964 van het leven heeft beroofd „omdat ik een groot waas voor mijn ogen kreeg". De lijkschouwing van dr. Zeldenrust wees indertijd uit, dat de moordenaar niet alleen zijn wurgende hand had gebruikt, maar ook een gekarteld broodmes het lievelingswapen van Hans van Z., dat ook bij de latere misdaden de fatale finishing touch zou geven. Dat is allemaal erg posi tief. Over blijft het ingedrukte ruitje van de voordeur. Hans van Z. bleek daar tijdens het verhoor niets van te weten. Hij ontkende ook, het ruitje te hebben ingedrukt. Toch was het er. toen de moord 's morgens vroeg werd ontdekt. Dit detail is er debet aan, dat de politie niet helemaal tevreden zal zijn, mocht de Utrechtse recht bank Hans van Z. op het punt van de Rotterdamse moord schuldig bevin den. Er blijven vraagtekens. Coby van der Voort Elly Hagers of niet, hij was so wie so al een moordenaar, voordat hij in contact kwam met oude Nol, als we de rode leidraad van zijn beken tenissen mogen volgen. De moorde naar van Coby van der Voort, zijn 12 jaar oudere minnares anno 1967. Ze was tot over haar oren verliefd op hem. Ook toen hij Amsterdam had verlaten, om in Utrecht te gaan werken, en een eind had gemaakt aan de verhouding, bleef ze hem ach tervolgen met brieven. Dat kwam de vurige Hans niet goed uit, want hij, had inmiddels in meergenoemde Caroline Gigli een nieuwe minnares gevonden. Om aan de even eenzij dige als ontijdige correspondentie een eind te maken, wapende hij zich met een gevulde Ioodpijp en gekarteld broodmes en maakte hij korte, bloe dige metten met Coby. Zo verklaar de hij althans tegen de politie. En passant nam hij een paar goedkope snuisterijen mee, die hij de volgende dag aan Caroline cadeau deed. Een zeer vreemde bijkomstigheid is, dat Hans van Z. op de kop af 39 da gen later, op 7 juli 1967 in verband met de moord op Coby van dei- Voort door de politie werd gehoord. Het betrof een routineonderzoek on der haar kennissen. En men liet hem spoedi gaan. Ten eerste klonk zijn alibi goed en ten tweede was het zo'n beleefde, aardige, rustige jon gen. Dat kon toch geen moordenaar zijn.Zo mogelijk nog vreemder is. dat Hans van Z. later, naar aan leiding van een andere door hem ge pleegde moord opnieuw voor een ver hoor op het politiebureau terecht kwam. Ditmaal betrof het de zaak van de hoogbejaarde Utrechtse han delaar in feestartikelen J. Donse. De politie wist, dat Oude' Nol al enige tijd in de onderwereld had lopen zoe ken naar een figuur, die de welge stelde Donse op fifty-fiftybasis wil de beroven Hans van Z. was inmid dels een goede vriend van Oude Nol geworden. Het lag dus voor de hand, dat hij aan de tand moest worden ge voeld, toen de moord werd ontdekt. En het werd weer van hetzelfde la ken een pak. Hans van Z. had een goed alibi en ten tweede was het zo'n alleraardignte jongen. Dat kon toch geen moordenaar zijn..— Zeker is Het winkeltje van de Utrechtse feestartikelenhandelaar Donse, aan van de slachtoffer van Hans van Z. Politieauto's voor het huis van de vermoorde Amstefda(tti$é homofiel Albert Souman. Deze moord is nog onopgelost. Hans van Z. kan tijdens de recht zitting nog opzien baren. Wel licht met een bekentenis van deze moord. ook dit uniek in de annalen van de nationale criminele historie: dat de politic tot tweemaal toe dezelfde moordernaar voor twee verschillen de moorden in handen heeft gehad en hem heeft laten gaan. Oude Nol Door zijn pornografische foto's kwam Hans van Z. dus, voorzover is na te gaan, begin 1967 in contact met Ouwe Nol, die meer dan een kwart van zijn leven achter de tralies heeft doorgebracht en die volgens ingewij den in de penose in zijn hoogtijda- ben „de grootste kraker van Neder land" kon worden genoemd. Het bleef niet bij gniffelen over vieze plaatjes. Nol had zaken op het oog. Voorzover te reconstrueren valt alweer laten wij ons leiden door de bekentenissen van Hans van Z. zocht hij een kloeke jongeman, om de poet weg te halen, die hij wel wist te zitten, maar die hijzelf, slecht ter been, altijd gestut door een knoesti ge stok, niet meer weghalen kon. Hans van Z. was precies de man die hij zochl. Want Hans van Z. had de stommiteit begaan, om in een ver trouwelijke bui te vertellen hoe hij Coby 'van der Voort had vermoord. Enkele van de „hoofdpersonen" uit het proces tegen Hans van Z. en Oude Nol. V.l.n.r.? officier van justitie mr. J. C. van den Berg. substituut-officier mr. A, Somerwil, rechtbankpresident prof. me» V. J. A. van Dijk en mn. G. E. Wiggelinkhuizen, griffier van de rechtbank. Daarmee werd hij een willoos werk tuig in de handen van Oude Nol, die nog uitgekookter was, dan zijn hoge leeftijd en de waslijst van zijn straf blad zouden hebben doen vermoeden. Willoos? De rechercheurs, die hem verhoord hebben, menen, dat voor Hans van Z. sprekend over bloed en moord een soort geestelijke zelfbe vrediging was. Misschien verschaf fen de psychiatrische rapporten in zicht, als ze volgende week vrijdag tijdens de behandeling van de zaak in Utrecht ter sprake komen. Hoe dan ook: Hans van Z. en Ouwe Nol hadden elkaar gevonden. Twee doden zou dit verbond eisen (nog steeds vertrouwen wij op de beken tenissen). Nol wist dat de alleen wo nende handelaar in feestartikelen J. Donse altijd veel geld in huis had. Zoals gezegd, had hij in de onder wereld met deze gedachte geleurd. Hans van Z. toog er heen, onder het mom van boekverkoper, sloeg hem neer met een gevulde loden pijp, die een krant zat verborgen, en maak te hem cif met een gekarteld brood mes. In het wilde weg griste hij geld mee. Hoeveel wist hij niet. Ouwe Nol gaf hem in ieder geval f 4500 van de buit. Ouwe Nol wist bovendien nog een eenzame bejaarde, maar rijke man te wonen: de landbouwer Reijer de Bruijn in Heeswijk. Hans van Z. toog er heen, gaf zich uit voor jour nalist die een reportage over het boe renbedrijf kwam maken, gaf hem een dikke sigaar, en sloeg hem neer met meergenoemde loden pijp. Het meergenoemde gekartelde broodmes deed de rest. Na met Oude Nol ge deeld te hebben, hield hij f 1400 over. Duo Volgende op de lijst van het duo, dat lekker op elkaar ingespeeld raakte, was de ook al bejaarde, ook al rijke qdduwe Woortmeijer-Nikkel in de Utrechtse Haverstraat. Nol wist uit zijn oude ervaring, dat zij doorgaans veel geld in huis had. Hans van Z. toog er met de lichtvoetigheid van zijn wei nige levensjaren op ai', gaf zich uit voor belastingcontroleur, gebruikte de bekende loden pijp en verdween met f 12.000. Maar ditmaal had hij verge ten, het gekartelde broodmes zijn eindwerk te laten doen. De weduwe bleef, ofschoon heftig bloedend, le ven. Zij kon om hulp schreeuwen. Zij kon een signalement opgeven. Maar dat wist Hans van Z. allemaal niet, toen hij temidden van de verzamel de menigte onverschillig toekeek hoe zij op een brancard werd weggedra gen. Dezelfde avond werd hij gear resteerd. En kort daarop werd Oude Nol gearresteerd, waarvan de Utrechtse officier van justitie nog on langs in een proces tegen een ande re verdachte zei: „Het is met Nol steeds hel ouwe liedje. Hij stookt an deren op tot misdrijven, deelt de op brengst en blijft achter de scher men". Dat zal volgende week anders zijn. Dan treedt Oude Nol, of hij wil of niet, voor het voetlicht. En de mis drijven, waartoe hij anderen heeft op gestookt, zullen door de officier van justitie moord met voorbedachte ra de worden genoemd. Gepleegd door Hans van Z., nauwelijks 26 jaar oud. Die bovendien ook zonder Oude Nol al twee moorden met voorbe dachte rade op zijn jonge ge weten had, als we zijn bekente nissen mogen geloven n,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7