HAAGWEG veilig er voor fietsers en bromfietsers schuine oversteek weg AUTO'S OP DE CHURCHILLLAAN GAAN VOOR Leidse KYP besprak adres met kamerleden Aanvullend onderzoek Actiecomité exploitatieverordening te Noordwijkerhout voorbarig? R.K. Openbare Bibliotheek en leeszaal (Steenschuur 17) GROFVUIL* OPHAALDIENST. DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 FEBRUARI J96< dienen er terdege rekening mee te houden, dat zij bij het rechtdoor gaan in de richting van de stad geen voor rang meer hebben op het gemotori seerd verkeer op de Churchilllaan. AFSLUITING Bij 't wennen aan de nieuwe situatie wordt het de fietsers en brommers uit Voorschoten wel gemakkelijk gemaakt. Hel fietspad op de kruising wordt na melijk met rood-witte hekken afgeslo ten. Via de dienweg langs de Sterflat worden zij nu naar de kruising geleid en daar staat met borden en met drie hoeken op de weg duidelijk aangege ven, dat men voorrang moet geven. Bovendien moet men om op de dienweg te komen een scherpe bocht maken en is men binnen enkele meters aan de krui sing. Hard doorrijden over de kruising, zoals voorheen mogelijk was is er dus niet meer by. Het voetpad langs de hout handel van Noordman kon ook in de nieuwe situatie blijven bestaan. De bestaande ruimte is nu met borden en strepen verdeeld. Voor fietsers en bromfietsers gelden morgen andere regels op de de Haagweg. Rijkswaterstaat en de gemeente Leiden de Haagweg is een rijksweg, waarop de gemeente Leiden het toezicht heeft zijn gisteren begonnen met de reconstructie van het kruispunt Haagweg- Churchilllaan. Vandaag hoopt men met de werkzaamheden gereed te zijn, zodat de nieuwe situatie morgen officieel kan ingaan. Doel van de reconstructie is geweest een veiliger situatie te scheppen voor fietsers en bromfietsers. Tal van ongelukken in het verleden, sommige met dodelijke afloop, hebben duidelijk het nut van een herziening aan getoond. Fietsers en bromfietsers op de Haagweg, die komen uit de richting Leidén steken ter hoogte van cle Da Costastraat niet meer schuin over naar het rijwielpad; fietsers uit de richting Voorscho ten hebben bij de kruising Haag weg-Churchilllaan geen voorrang meer op de auto's op de Churchill- Do levensgevaarlijke schuine over- ZW O-SUBSIDIE Onderzoek naar schaalgroei van ongewervelde dieren De Nederlandse Organisatie voor Zul- ver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. A. Brouwer, hoogleraar in de stratigrafie en de paleontologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de biochemische, celbiologische en morfolo gische aspecten van de schaalgroei btj pelecypoda en van andere ongewervelde dieren, alsmede van de consequenties daarvan voor de paleontologie. Dit on derzoek wordt, onder supervisie van de hoogleraar, verricht door dr. P. West broek, die zich door de verleende in inmiddels gecontinueerde subsidie het vorige jaar heeft kunnen wijden aan voorbereidend onderzoek van de schaal- secretie bij het pelecypoda en dit thans langs experimentele weg voortzet in Belfast. ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zyn geslaagd voor het: Doet. ex. n Gen. de dames I. J. AL v. d. Berg. Haastrecht; A. H. Blom, Den Haag; de heren P. J. G. Jörning, Rijswijk; A. A. van Leeu wen, Voorschoten; J. Miedema, Amster dam'; C. van Rij, Leiden. Semi-artsex. mevr. M. A. v. d. Velde-Lagendijk, Kat wijk aan Zee; de heren M. Bins, Zwolle; R. L. T. Lie Pauw Sam. Leiden; H. Kocht, Zwolle. Artsex. mej. L. de Groot, Nieuw-Vennep; de heren G. Klaverwij- den. Utrecht; J. A. N. v. d Spek. Den Haag. Kand. ex. W. Sociologie mej. V S. M. Sluijter, Geleen; de heer B. Ponte, Gouda. Kand. ex. N' Wisk. en Nat. de heren R. J- J. Brak, Leiden; J. W. M. Visser, Leiden; D. F. van Leeuwen, Lei den. Kand. ex. K' Wisk. en Nat. de heer M. C. C. van Staveren, Den Haag. Kand. ex. L Wisk en Nat. de dames J. F. Jonckers, Leiden; H. J. J. Wiltink, Leiden; J. van Engeldorp Gastelaars. Leiden. Doet. ex. Natuurkunde de heren B. F. J. Luijken, Heemstede; H. Hoog- straate. Leiden; R. Kuiken. Alkmaar. J. M. Koks, Leiden. Doet. ex. Scheikunde de heer F. A. H. Peeters c.l., Tilburg; de dames L. M. Alberts, Leiden; W. S. v. d. Werjden. Leiden. Doet. ex. Biologie mej. F. N. Bakels, Leiden; de heren D. H. Spaargaren, Heemstadaj E. A.M. Deekers, Leiden, steek ter hoogte van de De Costastraat is met ingang van morgen verleden tijd. Fietsers en bromfietsers gaan dan gewoon rechtdoor en rijden op een fietspad langs houthandel Noordman tot aan de kruising met de Chuchill- Geen schuine oversteek i laan. Daar steken zij recht de Haag weg over om vervolgens over t „oude" fietspad in de richting van De Vink te rijden of om richting Zuid-West te gaan over het fietspad langs de Chur chilllaan. VLUCHTHEUVEL De nieuwe situatie is verre te ver kiezen boven de gevaarlijke schuine oversteek. Fietsers kruisen nu voortaan rechthoekig de Haagweg. maar boven dien behoeven zij slechts hun aan dacht te bepalen tot het verkeer uit één richting. Op de kruising Haagweg- Churchilllaan hebben zij namelijk de beschiking over een brede vluchtheu vel. Voor de fietsers en bromfietsers uit de richting Voorschoten verandert er met ingang van morgen ook veel. Zij NOORDWIJK Te oud voor de gevangenis „Nou", zei de Haagse politierechter, „Ik zal op uw ieeftjjd u niet in de ge vangenis stoppen, maar er komt wel iets anders voor in de plaats." De offi cier van Justitie had zojuist drie we ken gevangenisstraf waarvan twee we ken voorwaardelijk geëist benevens twee jaar intrekking van het rijbewijs voor een 70-jarige aardappelhandelaar, die om elf uur in de ochtend dronken met zijn auto door Noordwijk reed. Het was wel raak geweest, want de politie, die verdachte had aangehouden, had meegedeeld, dat het hier beslist geen twijfelgeval betrof. Trouwens, de gedra gingen van verdachte en de antwoorden op vragen, die hem werden gesteld, wa ren ook niet zo best. „Iemand die des morgens al zo tijdig onder invloed van drank verkeert, mag zo zachtjes aan wel tot de notoire drin kers worden gerekend", aldus de poli tierechter, toen de verdediger betoogde, dat verdachte niet veel gebruik van ster ke drank maakt. Dat kon de knecht van verdachte ook getuigen. „Maar die had om elf uur ook al een paar glazen gedronken", wist de rech ter. „Zo baas, zo knecht". De rechter wilde voldoen aan het ver zoek van de verdediger om verdachte geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf op te leggen; het vonnis werd toen drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk, een geldboete van f 500,en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende 3 jaar. „U kunt uw auto maar beter verko pen", adviseerde de rechter. Marti Degens in Springplank Ideaal: Meedoen in musical Een 52-jarige Leidenaar liep gister morgen een hersenschudding op toen hij van een trap op de Stadstimmerwerf 2% meter naar beneden viel. Voor be handeling is hij in het AZL opgenomen. Op de Herenstraat schrok gistermid dag tegen 5 uur een fietser zo van een vrachtwagen, die hem rakeling passeer de dat hij in botsing kwam met een bromfiets die naast hem reed. Door de plotselinge manoeuvre kwam hij ook in aanraking met het achterwiel van de vrachtwagen. Met hoofdwonden is de fietser per EHD in het AZL opgenomen. De Leidse KVP-delegatie, die gisteren met een acht man sterke commissie van KVP-Tweede Kamerleden gesproken heeft over het adres „Leiden in last?" van het Leidse college van b. en w. zal deze maand een aanvullende studie ma ken van de Leidse financiële problema tiek. De katholieke kamerleden onder leiding van de heer F. A. Fievez toonden zich weliswaar onder de indruk van het door b. en w. gestelde, doch wensten een aanvullend vergelijkend onderzoek op onderwijsgebied. De KVP-gemeenteraadsleden J. Lijten en M. G. J. Ham zullen zich in de ko mende tijd bezig houden met het verza melen van gegevens uit steden, welke vergelijkbaar zijn met Leiden. De kos ten van onderwijs, die in Leiden mede LEIDERDORP Twee wagens in de sloot Een Ford en een Scaldla raakten van morgen op de Provinciale weg 5 onder Leiderdorp total loss. Beide wagens re den richting Rijpwetering en de Ford. bestuurd door een 37-jarige Leidenaar. wilde de Scaldia, die bestuurd werd door een inwoner uit Roelofarendsveen. in halen. Bij die inhaalmanoeuvre raakte de wagen in de slip en kwam in botsing met de Scaldia. Beide wagens kwamen in de naast de weg gelegen sloot terecht en waren op slag voor verder gebruik onbruikbaar. Beide bestuurders liepen geen noemenswaardig letsel op. OEGSTGEEST KAP-WEDSTRIJD De eerste ronde om het landskam pioenschap dames- en herenkappen, uit- oorzaak van het begrotingstekort en de geringe armslag van de gemeente op ander gebied willen de kamerleden ver geleken zien met cijfers van elders. Zo dra dö Leidse KVP'ers de cijfers gele verd hebben zal een tweede bespreking volgen. De kamerleden, die de Leidse klachten verwoord in het bekende adres „Leiden in last?", dat onlangs aan de regering gericht werd aanhoorde;! bestond uit de heren F. A. Fievez, mr. F. H. J. Andriessen, K. J. v. Laak, C. A. A. van Beek, L. A. M. Bekker en J. H. Jansen. Zij allen hebben zitting in de KVP-fractiecommissies van binnenland se zaken en financiën. De kamerleden zeiden om. dankbaar te zijn voor deze confrontatie met de problematiek van een moeilijke gemeente. Van Leidse zij de werd aan het gesprek deelgenomen door de heren Ham en Lijten gemeente raad), mr. Hansen en Werter, resp. voorzitter en secretaris van de afdeling BURGERLIJKE STAND A. GEBOREN: Joost A. B. zi C. J. van der Hoeven en M. H. mers; Pauline M. H. dr. van J. J. P. Quéré en F. I. M. Laméris; Maria E. dr. van C. F. de Witt en mond; Reinier J. zn. van J. L. van Vliet en W. P. van Of wegen; Petronella W. E. dr. van A. Mink en P. van der Weij- den; Gregor G. H. T. zn. van T. G. W. H. Spiegeler en M. W. Blom; Edwin W. z.n van N. Langezaal en W. Klom; Arendine J. dr. van A. van Duivenvoor de en J. M. de Moorj. OVERLEDEN: M. Redel (63) echt genote v. D. Bavelaar; W. Munker (57) man: M. A. van Ulden (83) man; J. Links (80) echtgenote van W. Nieuwen- huijs; J. J. van Ees (60) man; A. C. Vermeulen (59) man; J. de Koning (83) wed. van J. van der Kwaak; W. Ra- vensbergen (59) man; G. Heemskerk (73) man; C. H. Tijssen (7 dagen) doch ter; J. Langezaal (91) man; J. W. van der Wel (64) man; H. Winterkamp (83) man; J. van der Blom (60) man. Marktberichten LEIDEN 5 febr. Groente Appelen 73, champignons 2,85, andijvie 1,42-1,45. snij bonen 7,70, boerenkool 96-1,10, prei 51- 60, rabarber 57-1,14, spruiten A 88-95, id. B 1.05-1,12, komkommers 76-1,17, uien middelfijn 11-26, waspeen 16, wit lof 68-1,36 per 100 kg. knolselerij 30-31, sla A 17-31 per 100 stuks. Radijs 42 per 100 bos. RIJNSBURG, 4 febr. - Bloemen Tulpen: Lustige Witwe 160-180. Prelu dium 150-170, Apeldoorn 250-275, Bel- lona 180-200, Apricot Beayty 300-350, Ralph 160-180, Pax 200-220, Wintergold 160-180. Demeter 180-200, Pink Attrac tion 350-425, Paul Richter 140-160, Christmas Marvel 150-170, Santiago 300- 330, Prominence 180-200, v.d. Eerden 165-175. Narcissen: Carlton 100-120, Gol den Harvest 140-160, Unsurpassebli 180- 200. Flower Record 85-95, Hyacinten met bol 25-35, gesneden 90-125. An jers: Witte Sim 20-35, rode 25-37, roze 18-34, crowly 18-34, dusty 25-42, Arthur 19-34, G.J. 18-33, Keefer 26-39, Espé- rance 26-41. Freesia: Golden Yellow 100 -150, White Swan 175-210, Snow Queen 160-200, Rozen: Baccara 55-95, Carol 20- 31, Garnette 18-30, Diverse snijbloemen: Anthurium 100-220, Gerbera 20-50, Iris- sen 20-55, Forsythia 10-60. Marti Degens, negentien jaar en nog maar net afgestudeerd aan de MMS van het Christ. Lyceum aan de Kagerstraat, is stilletjesweg een leuke ethercarrière aan het opbouwen. Het Leidse meisje, dat vorig jaar al in „Artiestenpalet" voor de radio debuteerde, is zaterdag weer te horen met een eigen liedje in het KRO-radio- programma „De Springplank". Insiders voorspellen Marti een leuke en goede toekomst in de lichte muziekwereld. Zij heeft een aantrekkelijke stem, presenteert goed en heeft een duidelijke eigen stijl. De liedjes, die zij met eigen gitaarbegeleiding brengt, maakt zij bij voorkeur zelf. „Frans, Engels of gewoon in het Nederlands, naar gelang het 't beste uitkomt." Marti Degens weet wel, dat zij er nog niet is. Haar dag is grotendeels gevuld met studie: „Tweemaal in de week zangles bij Maria Serlé in Den Haag en tweemaal gitaarles bij de heer Knol in Hazerswoude". Wat zij wil bereiken? „Een tv-optreden lijkt me wel leuk, maar mijn grote ideaal is nog eens op te treden in een musical". Kwestie nog in studie bij advokaat van gemeente Het actie-comité van de belanghebbenden by de restitutie van aan de gemeente betaalde bijdragen op grond van de bouwexploitatieverordening heeft voor 7 fe bruari a.s. een algemene vergadering uitgeschreven. In de aankondiging hiervoor schrijft het comité, dat het college van burgemeester en wethouders van Noordwijkerhout NAAR ALLE WAARSCHIJNLIJKHEID bereid gevonden zal worden een 'voorstel aan de raad te doen om bij wyze van schikking een bepaald gedeelte van de betaalde bydrage met rente te restitueren op voorwaarde dat daarmede de zaak is afgedaan. In de gisteravond gehouden raadsvergadering vroeg de heer G. J. MAARSE- VEEN burgemeester Bosma naar de juistheid van die verklaring. Burgemeester Bosma liet de redactie geheel voor verantwoording van de samen stellers van de aankondiging en was van oordeel, dat deze „min of meer uit de duim gezogen was". De kwestie is op dit moment nog volledig in studie bij de juristen en het zal van het rechtskundig advies van de advocaat der gemeente, mr. E. Sprei] afhangen of en zo ja met welk voorstel b. en w. bij de raad zullen komen. Het kan een voorstel worden tot schikking, maar evengoed een voorstel tot het stellen van verweer tegen een eventueel in te stellen rechtsvordering. DONDERDAG 6 FEBRUARI Buurt 29. Zylsingel. Rijnkade, Oos terdwarsstraat, Munnikenstraat, Van Galenstraat, Waardstraat, Hermanstr., Trompstraat, De Ruyterstraat, Evertsen- straat. Heemakerkstraat. Oosterstraat, Van Speykstraat. Kortenaerstraat, Tas manstraat, Overrijn. VRIJDAG 7 FEBRUARI rPl__ HM Buurt 30: Galgewater, Noordeinde gaande van de samenwerkende kappers- j en Plein, Rembrandstraat, O. Varkens bonden, zal voor Noord- en Zuid-Holland markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, gehouden worden op 10 februari in het Rijn- en Schiekade, Witte Singel, gebouw St.-Willibrord ta Oegatgeflflt| I Groenhovensraat, Witte Rozenstraat, 19 uuc, Justus Carelbuis, Jan v, Goyenkade, Buurt 31: Kort Rapenburg, Kabel- jouwsteeg. Rapenburg. Doelensteeg, Nonnensteeg. Kolfmakersteeg, Zeger- steeg. 5e Binnenvestgracht, Sterren wacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Mo- lensteeg. Boisetkade, Kampersteeg, Consciensestraat, Vliet, Doezastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan v. Houtkade, Hoefstraat, Raamsteeg, Ga- renmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomonsteeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstr., Gerecht, Lokhorststraat. Zonneveldstraat, Pie- terskerkkoorsteeg, Diefsteeg, Berken- doelstraat, Pieterskerkgracbt, Pieters kerkhof, Papengracht, Doelengracht, Piaterakerkstraat. AANWINSTENLIJST OntwikkelingslectuurStraveri Mas sacommunicatie en democratie; Enklaar: Onze blijvende opdracht; Groeneveld: Bijbelse plaatsen; Grollenberg: Nieuwe kijk op het oude boek; McKenzie: Het gezag in de kerk; Neill: De interpretatie van het N.T.; Schoofs: Aggiornamento; Zeylemaker: Vrijmetselarij, Bymboliek en ritus Algra: Recht voor de sociale academie; Black powerj Lugtmeyer: B.T.W. geen problemen; Ruysch van Dugteren: De mens en zijn vorming in het bedrijf; Sylvester: Hoe te leven met het communisme; Kampmann: Gekleurd papier; idem: Plakkaatverf; idem: Was- krijt; Plaskow: Kreatief werken met kinderen; Stone: Beknopte ontwikke- lings psychologie; Wiersma: Man en vrouw; Wilkeshuis: Meester welbedankt; Oegema van der Wal: Toegepaste kleu renpsychologie: Seroggie: Het elektron in de moderne natuurkunde; Thone: Che mie als hobby; Becker: Kleine bontgids; Drake: Spelenderwijs een volmaakt fi guur; Ernst en W. Hitlan: Geneesmid delen; Goodall: Paarderassen van de we reld; Hameeteman: De spoorwegen van Azië en Australië; Havil: Regeling der geboortenHet psychiatrische zieken huis: Rheenen, van: De Airdale terrier; Rossem. van: Leven in een riskante technische wonderwereld; Spee: Geboor teregeling; Stevens: Sieraden van ko per; Anton: Het oude Amerika; Arbel- loff: Kollages in uw vrije tijdBarne- veld: Curiosa in Nederlandse musea; Champigneulle: Robin; De Chinese schil derkunst; Dunstan: Portretschilderen in uw vrije tijd; Gruyter, de: De Haagse school: dl. Hafner: Kreta en Hellas; Hofstatter De kunst in de loop der eeuwen; Japanse volkskunst; Lambert: De abstracte schilderkunst; Lesouale'h: De japanse schilderkunst; Luchner: Zo maakt u kristal mozaïk; Louchal: De hoge Middeleeuwen; Munsterberg: Het Verre Oosten; Trowell en Nevermann: Afrika en Oceanië; Beauvoir: De bloei van het leven. dl. 2; Campert: Mijn le vensliederen; Kelk: Ik keek alleen; Lu- ceberti Poëzia ia kinderspelRoland Holst: Vuur in sneeuw; Schroder: En- met zo'n juffertje ging dominee trou wen; De bakermat der beschaving; Ber ger: Rebelleren is een gerechtvaardigde zaak; Bomans: Denkend aan Vlaanderen Gunther: Zuid-Amerika Nu; Huibregtse: Zo is Mozambiqeu; Triomf en tragedie; Nederlandse romans: Arkel Zegwaard: Bittere pil; Arnold: Uittocht der 8000; Bernlef; De dood van een regisseur; Bomans: Mijmeringen; Boon: Abel Gho- laert; Breedveld: Dit bontgekleurde land Buck: Nog staat de zon hoog; Capote: Andere stemmen andere kamers; Car- miggelt: Je blijft lachten; Carré: Een kleine stad in Duisland; Claes en Speel man: De Immetjes-hoeve; Gulik, van: Moord op het maanfeest; Hertog: De kleinkornelkes; Hoornik: De overleven de; Horgan: Zoals de dingen zijn; John ston: Maar 's morgens de rode hemel; Kirst: Galgenstrik; Konsalik: Liefdes nachten in de Taiga; Maclean; Comman do Navarone; Maugham: Het donkere vuur; Nothenius: Een ladder op aarde; Norel: Vantij; Nrjnatten, van: Het ste nen bakbeest; Kortooms: Help de dok ter verzuipt; Quentin: Het spel van de marionetten; Sciaseia: De doodmakers; Simenon: Maigret aan de Riviera; Sim» mel: Rozen in december; Sutcliff; Zwaard des konings; Tracy: De recht schapen rechter; Verstegen: Een zon bij nacht; Vestdijk: De hotelier doet niet meer mee; idem: Op afbetaling; Vries, de: Boeren en burgers in Buitenveldert I Wal. v.d.: Een exempel van deugd; Wal lace: De vliegende brigade; Westheimen: Haat op het eerste gezicht; Yerby: Gil- Engelse romans: Arnold: A night of watching; Bates: The distant horns of summer; Carlon: See nothing.........say nothing; Carre, le: A small town in Germany; Carter: Several perceptions; Cilento: The manipulator; Cleary; The pulse of danger; Coulter; Coulter: Off shore; Dickens: The landlord's daughter Elkin: Criers and kibitzers; Gordon: The summer of Sir Lamcelot; Innes: The bloody wood; Isherwood: A meeting by the river; Levin: Rosemary's baby; Marsh: A clutch of Constables; Potok: The chosen; Simak: Why call them back from heaven; Styron: The confessions of Nat Turner; Tracy: The beaty of the Hearing Rijkswaterstaat over rijksweg langs „Berbice" te Voorschoten Gistermiddag hield de Rijkswaterstaat in „De Gouden Leeuw" te Voorschoten een hearing betreffende Rijksweg 11, de weg van Bodegraven naar de kust. Voor deze hearing, die niet openbaar was, waren uitgenodigd Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, het dagelijks be stuur van de Gewestraad Leiden, b. en w. van Leiden en Voorschoten en een aantal organisaties en verenigingen, die bezwaren ingediend hadden tegen het tracé voor zover dit schade veroor zaakt aan het landgoed „Berbice". Zoals bekend komt de Rijksweg 11 vlak langs het landgoed „Berbice" te Voorschoten, waardoor o.a. een 17e eeuwss orangerie afgebroken moet wor-, den en de buitenste rand van het bos wordt aangetast. De instellingen, die voor het behoud van het landgoed in zijn totaliteit vechten, hebben berekend dat door een grote bocht over een lengte van 100 meter de rijksweg omgelegd kan worden. De gemeente Voorschoten heeft de gehele rijksweg 11 afgewezen op die plek, waardoor tevens „Berbice" behou den kan worden. De hearing van Rijkswaterstaat wordt gezien als een vorm van inspraak van de derde en tweede bestuurslaag ten op zichte van de Rijkswaterstaat. Er ia geen perscommuniqué verstrekt.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4