Deining om verhoogde pontkosten In badminton-competitie mist Veglo promotie-kans Nelly van Rijn naar Ned. kampioenschappen Nederlandse zeeschilders zetten 17e-eeuwse traditie voort WOENSDAG 5 FEBRUARI DE LE1DSE COURANT BEWONERS KAAGEILAND ZIJN BOOS Exploitanten zien klandizie bedreigd De bewoners van het Kaageiland zijn boos. Zij zijn woedend. Zij nemen het niet langer. De exploitanten van uitspanningen en zeil- school zien hun klandizie bedreigd, de be woners rijn het lange wachten moe. Er is zware deining ontstaan om de enkele meters water die het eiland scheiden van de rest van de bewoonde wereld. Op dat stukje water, waar men bij wijze van spreken met een polsstok overheen zou kunnen springen, vaart al sinds onheuglijke tijden een veerpont. Drie minuten heen, drie minuten terug. Vier-en-twintig uur per dag. De pont wordt bestuurd door de drie ge broeders Zwetsloot die elkaar afwisselen. De drie broers moeten allen een gezin onder houden van de opbrengst. Natuurlijk willen zij, evenals de meeste mensen op deze aarde, graag zoveel mogelijk geld verdienen. Zij hebben enige tijd geleden een verzoek inge diend bij te gemeenteraad van Alkemade om hun prijzen te mogen verhogen. Dat verzoek werd ingewilligd en nu zijn de overvaarkosten dan met 50% verhoogd. achten w De Kagers zijn daarover erg veront- waardigd geraakt. Officieel hoeven ze zelf geen oversteekgeld te betalen. Ze moeten wel een embleempje op de voor ruit van hun auto hebben. De kosten j daarvan zijn tien gulden per jaar. Dal j bedrag" dreigde aanvankelijk ook mei 50% omhoog le gaan, maar daar is men onmiddellijk tegenin gegaan. De zwaarst gedupeerden zijn de be woners van Buitenkaag. Zij wonen niet op het eiland dus moeten zij de pont betalen. Een huisvrouw die op de dijk woont en die vlug een kropje sla wil gaan halen bij de enige groenteman in De Kaag is twee keer zoveel geld kwijt j als de huisvrouw uit de stad die naar de supermarket gaat. véef Zeilmaker B. Ruiter: ,,Er vroeg eens iemand: ben jij al met vakantie ge weest? Toen zei ik: Wel ja man, ik heb al drie weken voor de pont staan wach ten dit jaar". Als het zomer is staat er een onafzienbare rij auto's op de smalle dorpsstraat voor de pont te wach ten. ,,Een kennis gaat 's zondags om vijf uur naar de gereformeerde kerk in Lisse. In de zomer moet hij zijn auto tussen de middag al vast aan de over kant zetten anders komt hij te laat". Waar ligt dat aan. Het pontje vaart ten slotte in hooguit tien minuten heen en weer. .,Het ligt hem ook niet in dat overvaren. Dat geld ophalen neemt zo veel tijd in beslag". Over de service in stille tijden zijn de Kagers ook niet zo erg te spreken. „Als die pontwachter toevallig aan de overkant staat te praten dan komt hij echt niet vliegend terug om één man over te gaan zetten". Volgens één der gebroeders Zwetsloot krijgen de bewo ners juist op deze pont de beste service. „Als de gemeente er een ambtenaar op zou zetten, dan waren ze pas slecht af". zaken Afgelopen zondagmiddag speelde het plaats te bemachtigen in de zo fel be- eerste team van Veglo, na het kam- i geerde eerste klasse Landelijk. Veglo pioenschap van het tweede klasse Lan- kon deze zeer belangrijke wedstrijd delijk te hebben behaald, een promo- niet in haar voordeel laten eindigen, liewedstrijd tegen het sterke Duin- Veglo 1 zal dus in het komende sei- wijck 5. De twee kampioenen van de zoen weer in de tweede klasse moeten tweede klasse betwisten elkaar om een spelen. De zakenlieden vrezen dat hun klan ten weg zullen blijven. F. van der Meer, eigenaar van de uit spanning Meerrust: We zullen vechten. Hier moet iets gebeuren. Die pontwach ters weten zelf niet wat ze vragen. De ene passagier moet 1,80 betalen, de ander 1,40. Niemand weet waar hij aan toe is. Waterskischoolhouder L. van Rijn: ..Mijn instructeurs, die geen Kaag bewoners zijn, worden wel duur zo. Ze gaan vaak 's avonds nog even weg. Na elf uur is het tarief dubbel. Dat loopt erg op. Als ik eens olie moet laten tan keu ben ik al vijf gulden kwijt voor de tankwagen hier is. Er moet iets ge beuren. zeilersdorp Valt het Kagereiland tussen wal en schip? Het dorp behoort tot de gemeen te Aikemade. Het is een zeilersdorp tussen vijf land- en tuinbouwdorpen. Kan het de gemeenteraad, waarin één ver tegenwoordiger van de Kaag zit, niet zoveel schelen wat er met het eiland en zijn 700 bewoners gebeurt Er is op het eiland geen politie aan wezig. In hoogtijdagen komt er wel eens 'n agent uit de bollenstreek overwaaien. Als brandweer doet oen omgebouwde personenauto dienst. De Kager V.V.V. I vervult zo'n beetje de taak van gemeen- I teraad. Secretaris van de V.V.V.het schoolhoofd J. van Diemen, komt in de I eerste plaats voor de bewoners op. Ook hij vindt het een wat voorhistorische toe- I stand en is van mening dat er iets moet gebeuren. De VVV houdt 4 maart een ledenvergadering over deze zaak. Iedereen is het over één ding eens: de bewoners moeten, om hun huis te be- i reiken, niet overgeleverd zijn aan een I particulier. Men wil dat de gemeente de pont overneemt en daar een betaalde I kracht op zet. wilde plannen Er zijn inmiddels allerlei wilde plan nen geopperd om de gemeente zover te krflgen. Plannen die men serieus wil 1 doorzetten, zoals het houden van een j enquête om zwart/wit aan te tonen wat de eilandbewoners willen. Ook zouden de exploitanten naast de pont een boot willen leggen met daarop de mededeling i dat men hier gratis over kan varen. F. van der Meer: „Als dat allemaal J nog niet helpt dan bied ik mijn klanten i op vertoon van het pontkaartje een gra tis consumptie aan. Ik wil niet graag i dat mijn gasten wegblijven voor dat I oversteekgeld". TAFELTENNIS TE WARMOND Opnieuw heeft team I van Steeds Vooruit een gelijkspel behaald, ditmaal tegen het sterke Excelsior. In een gelijkopgaande strijd had St. Vooruit na 5 wedstrijden een 3-2 voor sprong door 2 zeges van Nol Sikking en winst in het dubbel. Opnieuw maakte Excelsior gelijk, en won hierna de be langrijke party. Na 22-24 in de eerste game won Nel v. Rgn de tweede met 14. doch zag, na steeds te hebben voorge staan. de derde game met 21-18 aan LEIDSCHENDAM Na aanrijding j doorgereden De politie loerde eens onder liet zeil over de auto, die vlakby het politiebureau stond ingepakt en deed toen de ontdek king, dat het de auto was die betrokken was geweest bjj een aanrijding in de Prins Ilendriklaan te Leidschendam, en waarvan cle bestuurder er tussenuit was gegaan. Maar op die manier ko/i de dar der toch worden achterhaald en stond nu voor de Haagse politierechter, ter zake van veroorzaken ygn de aanrijding i n In t doorrijden daarna. Het gebeurde op 19 augustus, dat de j bestuurder, een 22-jarige jongeman, vol gens zijn zeggen een kennis wilde bezoe- ken. Maar hij zou toen in een verkeerde straat terecht zijn gekomen en er wasj weinig ruimte om te keren. „Probeer mij niks wijs te maken, want1 ik woon zelf in die buurt", gaf de Politie rechter mr. S. F'. Kootte te kennen. waarop verdachte ijlings uit een ander vaatje ging tappen. „Ik pakte hem niet op een ongeluk- kige plaats", gaf hij te kennen, daarmee de gehavende auto bedoelend en dat had een stevige averij teweeg gebracht. Om wonenden hadden gezien, dat verdachte na de aanrijding met grote snelheid was weggereden en het was daarom niet mo gelijk geweest het nummer op te nemen, j ..En u zult wel wat hebben gedron ken", waagde de rechter te veronderstel len. „Een pilsje of twee", hield verdachte het rustig. „Dat is dan in elk geval alweer meer dan bij de politie, want toen zei u hele maal niets te hebben gedronken", stelde de rechter vast. „Ik zou wel eens willen weten wat u zou zeggen wanneer iemand J uw auto in elkaar had gereden en er vandoor was gegaan". „Dat zou ik niet erg best vinden", gaf 1 verdachte toe. „Hij zegt dat het stom is wat hij ge daan heeft, maar wanneer hij niet zou zijn gepakt, had hij dat slim genoemd", aldus het standpunt van de Officier, die voor de aanrijding 30,- boete en voor het wegrijden 150,- boete en voorwaar- delijk zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid eiste. Het vonnis werd conform die eis, be halve voor de aanrijding, die 50,- zal Veglo kwam ook dit jaar weer ge handicapt in de strijd. Deze keer door ziekte van H. van Balgooy. Veglo kreeg in heit eerste heren-enkel van N. Fea een onverwachte tegenslag te incas seren. Laatstgenoemde kreeg van de jeugdige R. de Ridder klop met 10-15 en 3-15. Dit was een uitgesproken te genslag, temeer omdait Veglo juist zijn heren- en enkels moest winnen om zo doende de verziwakking' in de dames- partijen enigszins op te kunnen van gen. In het tweede heren-enkel liet E. Guérin zich niet van het veld spelen legen C. Reuter. Eerstgenoemde won met 15-3 en 15-6'. Na deze stand van 11 waren de beide dames-enkels aan de eburt, die de dames van Veglo geen winst opleverde. Zo kwam T. van Hou- tenjfeiit tegen de sterke L. Barend, die de punten geroutineerd in handen van Duinwijck speelde (3-11 1-11). Ook de invalster. M. Wong, liet de punten in net tweede dames-enkel overgaan aan Duinwijck (5-11 en 3-11). Na deze 31 probeerde Veglo de achterstand met beide gemengd-dubbels in te lo pen. De enerverendste partij van deze gehele wedstrijd was wel het eerste gemengd-dubbel van T. van Houten- E. GuérinL. Barend-H. Sehr. Deze zenuwslopende partij werd in drie sets uitgespeeld. De eerste werd overtui gend gewonnen met 15-12, doch de tweede set leverde een verlenging op. die Duinwijck wist uit te buiten en de tweede set in haar voordeel bracht met 13-18. In de derde en beslissende set bereikte het spel wel zijn hoogtepunt. Van beide z(jden werd bijzonder hard gezwoegd aan deze partij die helaas toch nog overging naar Duinwijck met 12-15. Dit betekende voor Veglo op nieuw een klap. Een klap die ze niet meer te boven kwam. In het tweede gemengd-dubbel wist N. Fea dit weer enigszins goed te maken door samen met M. Wong de partij tegen R. de Ridder-E. Lok in twee sets uit te spelen met vrij-goede cijfers (15-9, 15-8). Met deze stand van 2-4 werd het dames-dubbel en gelijktijdig op een andere baan het lieren-dubbel ingeluid. Het dames- dubbel werd zonder meer door Veglo verloren. De dames T. van Houten en T. Wong dolven het ondespit met 12-15 en 10-15 en dit betekende tevens het einde van deze wedstrijd. Het toen nog spelende heren-dubbel werd in de derde set afgebroken. Een trieste ne derlaag voor Veglo, die al jaren po gingen doet in de eerste klasse te komen. Uitslagen District: LUSV 1Leidse Shut. 1 4—4! ABCD 2—Leidse Shut. 1 5—3; Smash 2—LUSV 2 6—2; T.S.F. 2 —Veglo 3 2—6. i Reiut de Jonge. Kring kunstbroeders op maritiem gebied Mooi-weerschilderen is er niet altijd bij Dat wil echter helemaal niet zeggen, i dat deze schilders zich uitsluitend mei I „zee"-schilderen bezig houden. Natuur- lijk trekken ook andere onderwerpen hen wel aan. maar het schceps- en zee mansleven boeit hen daarnaast zodanig, dat zij daaraan hun schildersleven voor een groot deel wijden. En daardoor vor- men zij dan ook een klasse apart. De kring begon met enkele leden. De zen wilden de traditie van de I7e-ecuwse Hollandse maritieme schilderkunst min als hun voorgangers, niet op de eer ste plaats om het noteren van de dage lijkse gang van zakeii op Nederland is alti'd een zeeva rende natie geweest. Out weer spiegelt zich ook in een deel van de Nederlandse kunst door de verschillende eeuwen heen. Namen als Van dei' Velde, Vroom en an deren zijn wereldbekend e.i hun picturale producten niet minder. Dat ivoren eóhter Goudeneeuwers en zij leefden en werkten dus in een hoogtetijdperk van de ilol- '"7andse zeevaart. Maar ook tu onze tijd zijn er schilders en tekenaars die zich tot de zee en de scheepvaart voelen aangetrokken en daarvan in hun werk getuigenis afleggen. Door hen is zelfs een kring ge vormd, de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders, een vijftiental leden tellende, waaronder met in de wereld van de schilderkunst niet onbekende namen. Zelfs als zij opdrachten krijgen van scheepvaartdirecties, van het ministerie van C. R. en M. of van Defensie. zgn zij vrij wat betreft hun eigen opvatting. De schilder is autonoom, niet gebonden. Het is zelfs zó dat. hoewel de Kon. Marine de schilders uitnodigt, dit gebeurt zonder verplichting het daaruit ontstane werk af te staan. De Marine draagt daardoor ook het hare bij tot het in leven hou den van het begrip marineschilder. Kleinzoon van een zeeman Een der leden van deze kring van zee schilders is de in De Zilk, een buurtschap van de gemeente Noordwijkerhout wo nende schilder en tekenaar Reint de Jonge. De Jonge is geen onbekende meer: niet alleen geniet hg faam als nautisch schilder, ook als illustrator heeft hij naam gemaakt, al moet daarbij weer gezegd, dal zijn illustratieve werk voor een groot deel mede op zeevaart is geïnspireerd. Reint de Jonge, geboren 1931 in Am sterdam, kreeg eeu opleiding aan de Kunstnijverheidsschool en de Rijksaca demie voor Beeldende Kunsten in de hoofdstad. Hij is zoon van een kunst schilder en kleinzoon vaneen zee man. Een groot aantal van zijn voorou ders waren eveneens zeeman en Reint voelt zich daardoor min of meer erfelijk belast. Van jongs af aan kwam hij met de scheepvaart in aanraking en is boven dien zyn loopbaan zelf als schepeling be gonnen. „Dat heeft z'n voordeel", zegt De Jonge, „Ik weet altijd wat ik schil der en waarvoor het dient. Ik ken het leven van de bemanning, niet alleen op luxe oceaanschepen, maar ook op zee sleepboten en vaartuigen van de Konink lijke Marine. Ruige vaart Jaarlijks verlaat hij voor een tijdje huis en haard, vrouw en twee kinderen, om op zee te gaan werken, zyn voor liefde gaat daarbij uit naar de ruige zee sleepvaart, maar ook bij de K. M. heeft hij het altgd naar de zin. Passagiers schepen liggèfa hem persoonlek minder; teveel snobisme onder de passagiers en teveel een „van-hoog-naar-laag" stem ming onder de bemanning. Hij mist daar het Rameraadschappelgke dat hij wel vindt op een zeesleper hoe ruw en ruig het daarop ook kan toegaan en (ondanks de geprononceerde rangenver- schillen) ook bij de Marine. Voor de K. M. maakte hij reizen met de kruiser „De Ruyter", was gehuis vest op jagers en zelfs maakte hij een tocht mee in een onderzeeër. Documentair De resultaten van zulke reizen zijn niet alleen snelle schetsen, maar ook uitge werkte schilderingen, die hij in een spe ciaal voor hem ingerichte scheepshut kan maken. Maar zijn beste werk zegt Reint de Jonge zelf maakt hij op de sleepvaart. Die zijn ruig en briesend als het werk en het scheepsvolk. Lange moeizame reizen worden gemaakt met een casco, een booreiland of een caisson aan de sleep trossen. Hg schetst het ruwe, lang niet ongevaarlijke leven op zo'n dansend, maar ijzersterk zeepaard. Daarom heeft zijn werk toch dikwijls een documentair karakter, ook journalistiek gezien, om dat hij graag over zijn reizen schrijft en daarbij zijn illustraties voegt. De Jonge werkt uitsluitend figu ratief; met andere stromingen in de kunst houdt hy zich niet op. Doch hij weet het ruige en helse van wind en golven haarscherp en trefzeker in lyn en kleur te vatten. Als hij een storm schildert, stormt het ook. Daarbij komt dat zijn doeken „echt" zijn door zyn grote kennis van schepen en scheepvaart. Die hij par tradition en uit eigen ervaring heelt opgedaan. haar neus voorbijgaan. In de 8e partij boekte Nol Sikking zijn 3e zege. en op nieuw was de stand gelijk. Invaller v. d. Zwet kon in de laatste wedstrjjd de winst behalen, waardoor een gelijkspel werd geboekt. Team n speelde een matige wedstrijd legen Sparkler. Eveneens een 5-5 stand Voor de score zorgden Corne Elburg met 2 overwinningen, Ton v. d. Voort en Rob Ritzen ieder met een zege. Het dub bel werd een Warmondse overwinning. Team III verging het al niet anders. Een gelijkspel tegen St. H. was 'n te leurstellend resultaat. Hans v. Wissen bleef zonder winst, terwijl Louis Ritzen 3x scoorde, Jan de Vroomen lx en het dubbel was punt 5. Team IV maakte korte metten met Taverzo. Alleen Ben Duizer moest een maal de eer aan Taverzo laten. Uitslag 9-1. Team V boekte een benauwde 6-4 zege op NSSS. De grote man was hier Mar tin Meskers met 3 overwinningen. Bert Slingerland scoorde 2x, terwijl G. van Bennekom voor het 6e punt zorgde. Team VI won royaal van Pit '54. Arie Duinhoven en Rob Groeneveld bleven ongeslagen. J. de Haas won 1 wedstrijd. Team VII verloor kansloos van Cha- ribdys. Alleen J. v. d. Zalm wist met een overwnining de eer te reddén. Uit slag 1-9. Het eerste damesteam, uitkomend met invalster Anneke Koek, boekte een nut tig gelijkspel tegen Salamanders. Lenie van Wissen won 3x, terwijl Anneke Koek en Lies v. d. Post ieder een zege behaalden. Dames 2 won met klinkende cijfers van Gossima. Voor de 9-1 overwinning zorgden Els v. Rijswijk en Philly Waas dorp en wonnen ieder 3x, Anneke Koek 2x. Ook het dubbel was winst voor SL Vooruit. Het meisjesteam I won met 6-4 van - Avanti. An Broxterman won 3x, Joke Verslüys 2x en Greet v. Rijn lx. Meisjes II verlorén met -2 van Tref fers. Alleen Els v. Rijswijk kwam 2x tot winst. Jongens I speelde gelijk tegen TOV. Lode Schrama won 3x, Paul Duinhoven lx en het dubbel. Jongens II behaalde twee punten in Noordwijk door een 6-4 zege op TOV A Hans Wiegert v. d. Berg en Cees Wit- senburg wonnen ieder 2x, Martin Brox terman lx en het dubbel was punt 6. De wedstrijd Meisjes 4-Treffers is vastgesteld op 15 februari. Door het uitvallen van Nora Broxter man, zal Nel v. Rijn onze enige verte genwoordiging zijn op dit kampioen schap. Nel die vorig jaar de Ned. titel bij de meisjes junioren greep en dit jaar 2e werd bij de officieuze Jeugdkam pioenschappen, zal voor een zware op gave staan. Toch zien wg bij een gun stige loting een plaats voor Nel bij de laatste acht. Wij wensen Nel bijzonder veel succes met haar debuut. INHALEN LIEP VERKEERD AF Gisteren, tegen de avond, deed zich op de provinciale weg nabij het verkeers- circuit aan het begin van Oud-Ade een autobotsing voor, die zich aanvankeiyk ernstig liet aanzien. Een PTT-auto, ko mend uit de richting Leiden, werd ge passeerd door een luxe auto eveneens af komstig uit de richting Leiden. Hierbij werd de voorzyde van de PTT-auto ge raakt. De luxe auto ging viermaal, de PTT-auto eenmaal over de kop. Daarna belandden beide auto's, waarvan een to tal loss in de naast de weg gelegen sloot. Wonder boven wonder hadden geen der inzittenden verwondingen opgelopen. Zij konden na voorzien te zyn van droge kleren, naar huis gebracht worden. Naai de ooi-zaak wordt een onderzoek inge steld. WILLEM PRINS. de a-hepen, waarvoor zij de motieven zoeken bij de zij het in de havens. Dat daarbij de grens lussen „nolitie" en „artistieke voortbrenging" niet altgd scherp wórdt getrokken, spreekt wel- haast vanzelf, maar beide begrippen hoe ven elkaar ook niet uit te sluiten. Zij wensen zichzelf te zien als „gebondenen op vrije wijze". Zij maken aan de ene kant met hun werk propaganda voor de scheepvaart, aan de andere kant draagt het bij tot de handhaving van een puur- Nederlandse kunsttraditie.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 3