S)eC^ld<ie(Sou4ant Staking overwogen in N.- en Z.-Holland Chauffeurs van NACO vannacht in vergadering Beslissing moet snel vallen Zelfde VAKANTIEGELD loon als GEHALVEERD in stad geëist SER maakt studie van fusie Liao vermoedelijk al in Verenigde Staten Renteloos voorschot aan fiscus PPR-enquête daarnaast blijft nuttig Ethiopië niet anti-Israël PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.0019.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, f 14.10; fr. p. post 16.95 ADV. (excl. B.T.W.) 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- DINSDAG 4 FEBRUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MEER BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMT, geldig tot morgenavond: Geleidelijk meer bewolking met later mogelijk wat lichte neeislag en plaatselijk mist. Vannacht, v oomamelijk in het zuidoosten van het land lichte vorst, morgen overdag in het algemeen iets hogere temperaturen. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. 60e jaargang, no. 17.665 i de staking in zomer Bij salaris boven f 22.000 (Van e verslaggevers) DEN HAAG Voor inkomens van 15.000 tot 21.000 gulden gaat de loon belasting op vakantiegeld e.d. 4 tot 8 pet omhoog. Voor werknemers met een inkomen boven 21.000 gulden tenminste 17 a 18 pet. Een gezin met twee kinderen en een inkomen van 22.000 gulden houdt van zijn vakantietoeslag nog maar net de helft van vorig jaar over. Deze cijfers geeft het Christelijk Na tionaal Vakverbond in zijn officieel or gaan „De Gids", waarin felle kritiek wordt geoefend op de invoering van het nieuwe belastingtarief voor bijzondere beloningen. Werknemers met een inko men boven 15.000 gulden krijgen dit jaar een aanzienlijk kleiner deel van hun va kantiegeld in handen. Het CNV noemt het hoogst ongeluk kig, dat deze regeling ingaat in een jaar met zoveel kostenstijgingen. Bepaald onbillijk is de regeling voor mensen, die gewoonlijk al veel loonbelasting betalen en vrijwel elk jaar op grond van bij zondere lasten en andere aftrekmoge lijkheden belastinggelden terug krijgen. Ze moeten minstens een jaar op terug- j gave zonder rente wachten. Dubbel pijnlijk wordt het voor deze j gezinnen, doordat vet1 jarenlang een voorschot op hun premie AOW/OWW moeten betalen. Wie trouw elke maand de maximumpremie betaalt, moet toch nog eens 10 procent van zijn vakantie geld betalen. Voor gezinnen met een in komen boven de premiegrens van 16.200 gulden is dit volgens het C.N.V. een zinloze regeling. Het CNV heeft becijferd, dat de va kantietoeslag bijna wordt gehalveerd door gedwongen heffingen, die voor een deel een renteloos voorschot aan de schatkist zijn. Dronken matroos in Shanghai tot 20 jaar cel veroordeeld (Van o e correspondent) Fabrieken in Spanje gesloten BILBAO (AP) Tussen de 10.000 en 12.000 arbeiders waren gisteren zonder werk, nadat zondag drie fabrieken van de grote Altos Homos de Vizcaya staal fabrieken werden gesloten, zo werd van de zijde van de vakbond Van ome correspondent) HEERHUGOWAARD. Wan neer na 13 februari de onder- handelingsdelegaties in het streek vervoer niet tot overeenstemming kunnen komeu over de nieuwe driejarige C.A.O., zullen de bus chauffeurs in Noord- en Zuid- Holland tot een algemene staking overgaan. Over enkele dagen start de stichting „Vluchtelingenhulp Biafraconflict" met een twee inzamelingsactie. Het geld van de eerste actie is op. Voor dit kind is het noodzakelijk, even als voor vele tienduizenden leeftijd genootjes, dat spoedig een beslissing valt over het doorzetten van de luchtbrug' Meer hierover elders in deze krant- Dit werd vannacht tijdens een bijeen komst van de Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel, de protes tants-christelijke bond v personeel en de Nederlandse bond vervoerspersonecl in Heerhugowaard besloten. Ruim 150 NACO-chauffeurs toonden hun ontevredenhe id over de starre hou ding van d' werkgeversorganisaties om trent de realisering van de nieuwe CAO. Het belangrijkste breekpunt hierin is wel het optrekken van de loonschaal in het streekvervoer tot hetzelfde niveau als in de stedelijke vervoersoednjven. Bij deze directe loon- en arbeidsvoor waarden vallen de werknemersbonden eveneens over het feit, dat een chauffeur in dienst van de gemeente Amsterdam gemiddeld zo'n 83 tot 100 gulden per maand meer verdiend dan zijn collega, die werkzaam is bij een streekvervoers- maatschappij. Het stakingscomitè, onlangs gevormd in Zuid-Holland, kreeg vannacht in Heerhugowaard grote bijval, toen het woord staking viel. „We laten ons niet met een hongerloontje de bus in jagen", was de algemene mening van de chauf feurs, die óf na hun lijndienst naar Heerhugowaard waren vertrokken óf het bed hadden verlaten om de bijeenkomst vannacht bij te wonen. SCHIPHOL (ANP) Nog voor ko- nigin en prins, die evenals prinses Beatrix en prins Claus nog in Afrika zijn achter gebleven, is gistermiddag minister Luns als eerste van het Neder landse gezelschap op Schiphol terugge keerd van het officiële bezoek aan Ethiopië, waar hij in het begin abusie velijk even is aangezien als een lijfwacht van koningin Juliana. Het bezoek in vogelvlucht doorne mend, zei de minister op Schiphol, dat hij met keizer Haile Selassie o-a. over het Midden-Oosten had gesproken. Het was hem daarbij opgevallen, dat Ethiopië zoals trouwens de meeste Afrikaanse staten allerminst anti-Israël is, hoe wel het land Egypte moet ontzien, aan gezien het in sterke mate afhankelijk is het Suezkanaal en dit dus zo snel mogelijk weer open wil zien. „Het ziet er overigens naai- uit", aldus minister Luns, ,.dat men nu de vier grote i mogendheden een kans wil geven om een 1 oplossing te vinden. De laatste berichten uit Egypte zijn niet ongunstig. De vier punten van Nasser geven aanleiding tot wat hoop. Ook de reactie in Egypte tegen ie excessen in Irak zijn hoopgevend Op de voorlaatste dag van hun bezoek lan Ethiopië waren koningin Juliana en prins Bernhard gisteren enige tijd zoek- j Zij verbleven in het nationaal park Awash, ten oosten van Addis gelegen, en zouden om twaalf uur vanmorgen op de i camping terug zijn. Eerst twee uur later keerden koningin en prins terug. De Ethiopische veiligheidsofficieren maak ten zich nerveus en dodelijk ongerust- Zelfs een helikopter werd ingeschakeld te zoeken en tot tweemaal toe vloog de helikopter uit. De koningin en de prins waren zich van dat alles niets bewust. Zij genoten ,.met volle teugen" van een rondgang door het nationale wildpark dat een grootte heeft van enige Nederlandse incies bij elkaar. De fabrieken, die ongeveer de helft van de totale Spaanse produktie aan staal en bijprodukten leveren, zijn gesloten nadat eerder in de vorige week de ar beiders het werk vertraagden omdat de onderhandelingen over een collectieve arbeidersovereenkomst waxen afgebro- De directe oorzaak tot het afbreken van de onderhandelingen was het feit dat Basilio Montes Revilla, een arbei der, door de directie van de fabrieken niet werd aanvaard als onderhandelings partner. De directie wilde Revilla niet als economisch adviseur van de werk nemers aanvaarden, omdat hij een op- positiële politieke achtergrond zou heb ben. Revilla werd later door de' politie in hechtenis genomen op grond van de noodtoestand, die de regering op 30 jan. heeft afgekondigd. WASHINGTON (DPA) De in Den Haag overgelopen zaakgelastigde van de Chinese Volksrepubliek, Liao Ho-sju. staat, volgens goed ingelichte kringen in Washington, nu onder bescherming van dc Amerikaanse inlichtingendienst CIA, zo meldt het Westduitse persbureau „DPA" uit de Amerikaanse hoofdstad. Liao Ho-sju zou zelfs al sinds zondag in de Verenigde Staten zyn. Uit verhoren zou zijn gebleken, dat hij een topspion van Peking was. Op vragen over de verblijfplaats en de positie van de Chinese diplomaat bewaarde men op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken het stilzwijgen. „Ik heb op het ogenblik niets te zeggen", zei woordvoerder McCloskey. Volgens de goedingelichte kringen zou Liao Ho-sju via Bonn naar de Verenigde Staten zijn gei'eisd. Volgens waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad zou het overlopen van de Chinese diplomaat mogelijk tot de grootste successen voor de westelijke ge heime diensten kunnen worden gerekend. Liao zou de belangrijkste tussenpersoon zijn geweest tussen de geheime dienst in Peking en de agenten in West-Europa, nadat de spionageactiviteit van Chinese communisten uit Bern naar Den Haag zou zijn verplaatst. Voor hij overliep zou de Chinese zaakgelastigde zeker zijn geweest, dat zijn echtgenote en twee kinderen in veiligheid waren. AMSTERDAM De 21-jarige Ne derlander Simon Algra is in Shanghai tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij in een dronken bui met een windbuks op een gipsen buste van Mao Tse toeng heeft geschoten. De N.V. rederij Amsterdam, bij wie de uit Leeuwarden afkomstige jongeman als matroos in dienst is, bevestigt dit bericht, maar voegt eraan toe, goede hoop te hebben, dat hij door bemiddeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken en het Noorse consulaat in Shanghai spoedig vrij zal komen. Het incident deed zich op 31 december voor aan boord van het motorschip „Amstelstad" van de N.V. rederij Amsterdam. Een Chinese politieman zag op het dek dc scherven van de Mao-buste liggen, die een andere matroos tijdens het passa gieren had gekocht en waarop Algra zijn nieuwe windbuks had uitgeprobeerd Hij maakte onmiddellijk werk van de Er bestaat thans onzekerheid over het lot van de vrouw en twee kinderen van Liao, die in China verblijven, evenals de familieleden van alle andere Chinese diplomaten in Den Haag. Rood-China past deze taktiek bewust toe, om het haar diplomaten in het westen moeilij ker te maken over te lopen. Volgens sommige berichten zouden de vrouw en kinderen van Liao door bemiddeling van de Roemeense ambassade in Peking zijn overgebracht naar Honkong. De heer Liao zou dit als voorwaarde hebben ge steld voor zijn overlopen naar het wes ten. Deze berichten worden door officiële Haagse woordvoerders als „fantasieën" terzijde geschoven. DEN HAAG De Sociaal Econo mische Raad heeft eind vorige week de samenstelling van een speciale commis sie onder leiding van prof. Van der Grinten afgerond, die zich zal gaan ver- diepen in de problematiek rond fu- I sies van ondernemingen. De studie die vooral gericht zal zijn op het opstellen van gedragsregels bij fusies, moet uit- i monden in een advies aan minister Po- i lak van Justitie. Minister Polak vroeg in oktober van het vorig jaar de S.E.R. deze materie in ogenschouw te nemen. Deels omdat hijzelf onder de indruk was gekomen van toen recente opzienbarende fusies waaronder de opdeling van Wilton- Feijenoord door twee andere onderne mingen deels ook omdat vanui Tweede Kamer was aangedrongen op het verkrijgen van meer inzicht in gebeurtenissen rond fusies en met n« de personele gevolgen daarvan. Bij die gelegenheid werd vanuit parlement ook de gedachte geopperd om het bedrijfsleven bij fusies te bin den aan gedragsregels. In een wat later stadium kwam N.K.V.-voorzitter Mer- tens met zijn opzienbarend betoog over de tweehonderd figuren, die de Neder landse economie beheersen, welk be toog drs. Aarden van de P.P.R. ertoe bracht aan te dringen op een parle mentaire enquête over de machtsver houdingen, over achtergronden van fu sies en dergelijke. Toen prof. Polak zijn verzoek tot de S.E.R. richtte, dacht hij aan een uit breiding van de opdracht aan de S.E.R.- organen, die zich bezig hielden met een wijziging van het vennootschaps recht. De S.E.R. heeft echter de in stelling van een nieuwe commissie wenselijk geacht, die ook de zogenaam de „overvallen" erin zal betrekken. De nieuwe oommis9ie is niet op termijn gesteld en durft ook zelf geen datum te noemen, waarop uiterlijk een rapport gereed zal zijn. In kringen van het bedrijfsleven doet thans de opvatting opgeld, dat door het werk van de S.E.R-commissie een parlementaire enquête overbodig zou zijn, vooral nu in het verzoek tot het instellen van zo'n enquête door de P.P.R. een wat beperktere doelstelling Is gelegd da- agponnkeliik a wacht. Drs. Aarden meent evenwel, dat de door zijn partij beoogde enquête in een andere richting gaat en naast het werk van de S.E.R-commissie, die zich in de eerste plaats met gedragsregels moet bezighouden, moet doorgaan. Bij het aanvragen van de enquête was hij er al van op de hoogte, dat de S.E.R. zich eveneens met de problematiek zou gaan bezighouden. Meisje (15) slaat aanrander neer (Vanc e correspondent) MAASTRICHT Een 15-jarig meisje uit Heer heeft een aanrander neergesla gen. Het meisje fietste 's avonds uit Maastricht naar huis. Op een donkere weg sprong plotseling een man uit de struiken. Hij greep dc fiets en dwong het meisje af te stappen. Hij trok haar mee in het struikgewas. Het. meisje deed net alsof zij haai- evenwicht ver loor en greep naar haar enkeL Van dit moment maakte zij gebruik haar schoen uit te trekken en sloeg daarmee de man uit alle kracht tegen zijn buik. Hij zakte Idoor de knieën en moest haar loslaten, I waardoor zij kon vluchten. Door de duisternis kon zij slechts een vaag signa lement van de man geven. Generalissimo Francesco Franco blaakt van gezondheid, zo hebben zijn geneesheren verklaard om tegengestelde berichten de kop in te drukken. En om te laten zien, hoe goed hij zich wel voelt heeft Franco een ritje te paard gemaakt in La Mancho. Voor een zwemtocht zoals Mao voelde het 76-jarige staatshoofd wat minder. NA ONDERZOEK Regering ziet nog geen noodzaak in maatregelen tegen roken sigaretten (Van een onzer verslaggevers BREDA Het ministerie van Sociale 'aken en Volksgezondheid ziet na hel igarettenonderzoek van de Nederlandse 'onaumentenbond geen aanleiding om i.iatregelen te nemen met betrekking >t het hoge teer- en nicotinegehalte. De necteur-generaal voor de Volksgezond- ■id, de heer P. Siderius, zei van het nderaoek van de Consumentenbond: Goed dat het gebeurt, maar de zaak nog te onzeker om er een regerings- liket aan te verbinden". De heer Siderius zei dat er geen twij- iel bestaat aan de schadelijkheid van net roken. Omtrent de oorzaak van die schadelijkheid bestaat nog veel onzeker heid. Dat bet teer- en nicotinegehalte voor het gevaar zorgen, is nog niet dui delijk. Het is te onzeker om aan de re sultaten van het onderzoek consequen ties te verbinden, aldus het ministerie. Nauwlettend volgt men de buitenlandse rapporten en het onderzoek in interna tionaal verband. Toby Simon Perkins is ongetwijfeld de jongste „ster" die ooit een contract met een grgmmofoonplatenmaatschappti heeft getekend. Het driejarig joch krijgt al lessen in viool, drums, fluit, gitaar en zingen.. Bovendien is hij het meest gevraagd „kind" in reclamespots. Veel tijd om met blokken of vriendjes te speten blijft er voor Toby dus niet over. Foto: Toby met zyn leraar drums, Monty Babsond.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1