WEST-IRIAN VERPLICHT TOT VRIJE KEUS VOOR DJAKARTA Israëli's helpen Jordaanse boeren Papoea's hopen op autonomie 0P VOET VAN GELIJKHEID VREDE ZAAIEN OP VRUCHTBARE GROND 3L2L«>in Dit jaar moet het volk van het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea thans West- Irian geheten in een „vrije keuze" beslissen of het niet de republiek Indonesië in een staat verenigd wenst te blij ven dan wel zijn eigen weg wil gaan. Deze bepaling is opgenomen in een tussen In donesië en Nederland in New York gesloten overeenkomst van 15 augustus 1062, waar bij Nederlands Nieuw-Gui nea aan Indonesië werd overgedragen. De wijze van uitvoering van dit recht op een „vrije keuze" wordt door Indonesië vastgesteld. Wel is een afgevaardigde van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties met een staf van personeel in Sukar- napura, de hoofdstad van West-Irian, aanwezig, maar deze figuur de Boliviaan se diplomaat Ortiz-Sanz mag alleen adviseren en na afloop van de volksstem ming rapport aan de Ver enigde Naties uitbrengen. Nederland heeft geen enkele bemoeienis met West-Irian uit het binnenland in vol ornaat, meer. De ..vrije keuze" wordt dus volledig door In donesië georganiseerd. Van een volksstemming, in de nor male betekenis van het woord, kan geen sprake zijn. Van de naar schatting 800.000 inwoners van West-Irian zijn er ongeveer 230 000 nog niet onder bestuur gebracht. Zij kunnen niet verder zien dan het gebied, waarin zij wonen. Hun belangstelling is beperkt tot de zorg voor het dagelijks levenson derhoud en hun varkens: Met var kens als bruidsgift kan de Papoea kensvet beschermt hem tegen de koude en muskietbeten. Van In donesië heeft hij nog nimmer ge- Van de 800.000 Papoea's wonen er 20 procent aan de kust. Bij hen kan een zekere mate van politieke bewustheid worden verondersteld. De overige 80 procent leeft in het binnenland. Naarmate zij verder van de kust wonen, neemt die ge ringe politieke bewustheid nog meer af. „Vertegenwoordiging" Ook West-lrian kent een volksver tegenwoordiging. Maar de leden daarvan zijn door de centrale rege ring te Djakarta benoemd. De le den van dit lichaam de provin ciale raad van West-Irian kun- nèn daarom niet geacht worden 't volk te vertegenwoordigen. Dooi de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Adam Malik, werd in april jl. getracht om een verklaring van de provinciale raad van West-Irian waarin gezegd werd, dat West-Irian een onaf scheidelijk deel van de republiek Indonesië is en het volk daarom geen zelfbeschikking wenst als een spontane keuze van het volk van West-Irian aan de Verenigde Naties toe te zenden. De centrale regering wees deze poging tot ont duiking van de New York overeen komst van de hand; Indonesië zal de New York overeenkomst stipt nakomen. Op een lager niveau heeft West- Irian regentschapsraden. Het ge bied is verdeeld in acht regent schappen. ieder met een volksver tegenwoordiging: de regentschaps raden. Ook de leden van deze in stellingen worden benoemd. De leden van de provinciale raad noch die van de regentschapsra den zijn makke lammeren, die ge dwee aan de leiband van de over heid lopen, door wie zij benoemd zijn. Sedert de val van Soekarno's regiime uiten zij in steeds dieper bewoordingen hun klachten over willekeur, wanbeheer, achteruit gang en corruptie in West-Irian. In november jl. zijn 18 leden defi nitief uit de provinciale raad gelo pen, waardoor de raad niet meer functioneren kan. omdat het ver eiste quorum voor het nemen van besluiten niet meer aanwezig is. De weggelopen leden eisen een drastische wijziging in de samen stelling van de provinciale raad. Zvj wensen, dat de raad een duide- ïyke weerspiegeling van de aspi raties van het volk van West- Irian is. DaarbU worden steeds de woorden regionale autonomie ge hoord. Het volk van West-Irian wenst door eigen mensen bestuurd te worden en niet door lieden van buiten West-Irian. Tussen Papoea en Indonesiër bestaat een diepe kloof in denken en levensgedrag, die onoverbrugbaar lükt. gedachten van de Indonesische re gering in die richting. In augustus jl. bracht een „Hercu- Ies"-vliegtuig van de Indonesische luchtmacht 40 stamhoofden uit West-Irian naar Djakarta over, om op uitnodiging van president Soe- harto aan de feestelijkheden van 17 augustus deel te nemen, die elk jaar ter herdenking van de onafhankelijkheid van Indonesië plaatsvinden. Ieder regentschap van West-Irian werd door vijf stamhoofden vertegenwoordigd. Zij werden op de dag na de feeste lijkheden door president Soeharto De samenleving op West-Irian is vaak nog geheel besloten, buitenaf vol argwaan worden ontvangen. Stamhoofden in het paleis in Djakarta persoon lijk ontvangen. Evenals de provinciale raad en de regentschapsraden verklaarden de stamhoofden voor aansluiting bij Indonesië te zijn. Maar ook zij spra ken over toekenning van een uit gebreide regionale autonomie. In de loop van maart wordt in West-Irian bekend gemaakt hoe de volksstemming over de toe komst van t eiland in de loop van het jaar, zal worden ge houden. Oud-ambassadeur van Indonesië. Soedjarwo Tjondronegoro, heeft deze week In Den Haag laten weten dat Indonesië ernaar streeft op onafhankelijkheids dag, d.w.z. 17 augustus, de uit slag van, het referendum bekend te maken. Hij is er vast van overtuigd dat de papoea's voor aansluiting bij Djakarta zullen kiezen. Die stemming zal traps gewijs geschieden: het volk wijst kiesmannen aan. die op hun beurt him stem zullen uitbren gen. Over aansluiting bij Indo nesië of onafhankelijkheid. De laatste maanden wordt de uit oefening van de „vrije keuze" door het volk van West-Irian door pre sident Soeharto en zijn ministers als weinig meer dan een formali teit. die Indonesië niet wei- wordt sterk de nadruk gelegd op de ontwikkeling en opbouw West-Irian. Nadat het gebied in mei 1963 Indonesië was overgedragen, werd een pordijn voor West-Irian neei gelaten. Het land mocht door bu: tenlandse journalisten niet meer worden bezocht. Politieke activi teit, welke Indonesië niet wel gevallig was, werd verboden, er volgde een periode van wat de Indonesiërs zelf ..economische drainage" hebben genoemd. Bij scheepsladingen tegelijk werden goederen van West-Irian naar Java overgebracht. Voor West-Irian be stemde goederen werden naat dere delen van Indonesië gediri- Toen de strijd om de macht tussen Soekarno en Soeharto in 1966 defi nitief in het voordeel van laatstge noemde was beslist, werd door de nieuwe Indonesische regering aandacht aan West-Irian geschon ken. Maar West-Irian was eei de talloze problemen, waarmede generaal Soeharto. na het jaren lange wanbeheer van Soekarno, te kampen had. Medio 1967 kwam een vertegen woordiger van de Verenigde Na ties naar Djakarta, om de vi bereidingen voor de uitvoering het recht op „vrije keuze" door 't volk van West-Irian te bespreken. Daarmede kwam West-Irian in het middelpunt van de publieke be langstelling. Ministers en andere regeringsfunc tionarissen brachten bezoeken aar West-Irian om het volk te overtui gen, dat de Indonesische regering thans vastbesloten is om in de stand van West-Irian verbetering te brengen. Daarvoor is eve tijd nodig, terwijl de problemen elders in Indonesië reeds overstel pend zijn. In feite is West-Irian economisch en financieel gezien, een zware verliespost. Het zün In de eerste plaats overwegingen nationaal prestige, die de regering in Djakarta op het moment tot verhoogde belangstelling bewegen. Velen vrezen dan ook, dat West- Irian wederom een vergeten ge bied zal worden, zodra de „vryc keuze" in het voordeel van Indo- Door het Indonesische wanbeheer is onrust onder de bevolking West-Irian ontstaan. De haard daarvan ligt in het noordelijk deel van de vogelkop, bij Manokw waar de Arfaks ruim twee jaar geleden hun vaste woonplaatsen hebben verlaten en bij duizenden de bergen zijn ingetrokken vandaaruit tegen het Indonesische gezag oorlog te voeren. Als alge meen leidei- van de Arfaks. die uit vele stammen bestaan, werd Lode- wijk Mandatjan erkend die thans op Java vorstelijk is ontvangen. In totaal zouden 10- a 14.000 bij deze massale vlucht bergen betrokken zijn. Niettegenstaande herhaalde mede delingen van Indonesische militai re zijde, dat de gewapende groe pen van de Arfaks zij zouden over 1000 geweren uit de tweede wereldoorlog beschikken v tigd zijn. maken berichten voorbereidingen tot uitgebreide militaire operaties tegen de Arfaks duidelijk, dat van vernietiging geen sprake is. De troepensterkte is door overbrenging van eenhe den uit Oost-Java en Celebes tot 6000 man opgevoerd kostbare affaire. In juli jl. werd brig.-generaal Sarwo Edhie. die de reputatie van een „harde" gene raal heeft, met spoed naar West- Irian overgeplaatst. Nog eenmaal werd op de „misleide" Arfaks i beroep gedaan om voor 30 nove ber 1968 „in de moederschoot" t de republiek Indonesië terug keren. Op 16 november hebben ruim 1400 opstandelingen aan oproep gehoor gegeven., /ij v den door brig.-generaal Sa Edhie persoonlijk ontvangen Op 8 december heeft zich nog groep van 850 Arfaks met 77 weren gemeld, vier leiders var eerste groepen werden naar I karta gezonden, ivaar zij met eer door president Soeharto verschillende ministers wei ontvangen. Na een bezoek van dagen keerden zij naar West-1 terug, met beloften om bij Lode- wijk Mandatjan en zijn volgelin gen tot „terugkeer in de moeder schoot" van de republiek aan ti dringen. Mandjatan gaf zich kort geleden over en reisde, als Indo nesisch majoor naar Djakarta. Zijn opvolger. Frits Awon, zet de strijd voort. Inmiddels i uitvoering i het i icht De stamhoofden zouden als mid del kunnen dienen om aan de „vrije keuze" door het .volk uit voering te geven. Mogelijk gaan de De volken aan de kust zijn ware meesters in het bevaren van de lange smalle kana's. „vrije keuze" door het West-Irian, nog steeds geen be sluit genomen. Er zijn thans stem men te beluisteren om aan de over eenkomst van New York met be trekking van het recht tot eer „vrije keuze" een ander karakter te geven en alle inspanning op verhoging van de levensstandaard van het volk van West-Irian te ia i Arabische boeren kijken naar een moderne wijze van ploegen op hun land. (Van onze correspondent S. M. Bouman) JERICHO Hereboer Mohammed Nagash in Jericho ziet er tevreden uit. Trots wijst hij over zijn 300 ha grond, als hij zegt: „De Isra ëliërs hebben mij de weg naar de moderne landbouw gewezen. De resultaten zijn geweldig. Per hectare oogst ik nu viermaal zo veel als voorheen." Achttien maanden nadat het Isra ëlische leger tijdens de zesdaagse oorlog de westelijke Jordaanoever bezette, ontkiemden 'in dit vruchtbare gebied de zaadjes van een joods-Arabische samenwerking. Moderne Isra ëlische landbouwmethoden worden op Ara bische grond toegepast. Arabische boeren vol gen Israëlische landbouwcursussen. Israël or- r» ganiseert tentoonstellingen en richt proef stations in en exporteert groente en fruit van bezet Arabisch gebied naar Europa. Een Israëlische militair doorzoekt graan zakken naar explosieven. Een handelwijze die Bij het uitblijven van de vrede in het Midden- Oosten heeft Israël het tot haar politiek gemaakt de muur van haat tussen joden Arabieren te doorbreken door in de bezette gebieden het ver trouwen van de Arabieren te winnen. Al onmid dellijk na de zesdaagse oorlog werden Arabische boeren ui genodigd om in Israël moderne land bouwmethodes te komen bestuderen. Drie maan den na de zesdaagse oorlog werd de eerste land bouwtentoonstelling georganiseerd op de westelij ke oever van de Jordaan. Duizenden boeren kwa men nieuwsgierig kijken. Intussen zijn er nog zes van deze evenementen gevolgd en stelde het Israëlische ministerie 17 zorgvuldig geselecteerde instructeurs aan om de Arabische boeren van ad vies te dienen bij de verbetering van hun oogst. Niet als meesters, maar op voel van gelijkheid, zoals zij dat ook deden in de ontwikkelingslanden van Afrika en Azië. De resultaten zijn nu al zodanig, dat de produk- tii-waarde van de landbouw die 70 proeent van de bevolking van de westelijke oever van de Jordaan een bestaan biedt, met 20 a 25 procent is toegenomen. In het afgelopen jaar werd onge veer 100 000 ton ter waarde van ongeveer 40 mil joen gulden geëxporteerd. Niet alleen naar het westen, waar Israël nieuwe markten vond voor e landbouwprodukten van be zet Arabisch gebied, maar ook naar het oosten. Naar Amman, en vandaar naar andere Arabische landen, want ook al verkeren Israël en Jordanië in een oorlogstoestand, ook al davert bijna dage lijks het oorlogsvuur over dc rivier de Jordaan, de Allenbybrug, die het bezette Cis-Jordanië met Amman verbindt, is sinds de zesdaagse oorlog een van de drukste grensposten van het Midden oosten. Tientallen Arabieren passeren dagelijks via deze brug de river de Jordaan jn beide rich tingen, maar ook vrachtwagens vol fruit en groen te uit de westelijke Jordaanoever en Gazastrip, op weg naar Amman. En als zij meestal dezelf- niet meer wordt nagelaten sinds de bomaanslag op de markt van Jeruzalem. de of de volgende dag naar Israël terugkeren, dan zijn hun wagens vol met tarwe. Een norma le, drukke grenspost, ware het niet dat militairen de rol van douaniers spelen en Israëlische vei ligheidsmensen de naar Israël geïmporteerde goederen nauwkeurig inspecteren op eventueel binnengesmokkelde explosieven. Israël is na de bomaanslag op de markt van Jeruzalem uiterst voorzichtig geworden. „Spionage" Maar terwijl de oorlog doorgaat en Israël op zijn hoede blijft, is het Israëlische ministerie van Landbouw deze maand met een gedurfd vijfjaren plan gestart om de landbouw op de westelijke Jordaanoever te ontwikkelen en te moderniseren. Dit jaar alleen al zal Israël daartoe 75 miljoen guldeninvesteren en de verwachtingen zijn dat de levensstandaard van de Arabische boer in ieder van die vijf jaren met tien procent om hoog zal gaan. Intussen volgen de Jordaanse autoriteiten de land bouwontwikkeling van hun door Israël bezet ge bied met grote belangstelling. Boeren die de ri vier de Jordaan oversteken voor een bezoek aan Amman worden op het Jordaanse ministerie van Landbouw urenlang over de Israëlische land bouwmethoden ondervraagd. Dezer dagen bracht zelfs een hoge delegatie van het Jordaanse minis terie van Landbouw een onofficieel bezoek aan een door Israël georganiseerde landbouwtentoon stelling in Jericho. „Onze xjlitiek is open", zegt de directeur-gene raal van het Israëlische ministerie van Landbouw. ..Wij hebben geen enkel bezwaar tegen deze vorm van „spionage". Wij hopen op deze manier de vrede in het Midden-Oosten te zaaien". tnraking zijn gekomen fnel •n vreugdedans in ei ^sterse samenleving. de dorpen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9