LIA LOU ER-HINT EN: m Een medaille is wel maar dit is toch ook een medaille..." „Desertie' om een beeldschoon meisje Goed getroffen sfeer in Nico Crama's „Oponthoud' „Als ik straks weer begin is het alleen maar om in conditie te blijven" BRETONS BETOGEN TEGEN DE GAULLE Olie in, de straten Duurtetoeslag voor 75.000 werknemers Oefening „Reforger in W.-Duitsland van start Amerikanen laten zien hoe ze Europa niet in de steek laten ORANJE MET 24STE DIVISIE VIJANDJE H. WIGBOLD IN BRANDPUNT: DEM. APPEL KWAAD OP BESTUUR VAN PARTIJ Russen weer in Israël ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 DE LEIDSE COURANT pagina 5 (Van een verslaggeefster) TILBURG „Br stonden foto's in de krant, net alsof ik liep te huilen. En de wildste verhalen erbij. Niks van aan. Mijn eerste reactie was natuurlijk: jammer dat ik niet mee kan doen. Ik heb er hard voor gewerkt. Ik dacht: ik kan nog best meelopen, dat is toch helemaal niet erg. Als het in Nederland was had het ook wel gegaan. Maar in Mexico, op zo'n hoog niveau, heb je toch al adem tekort. Toen heb ik na lang nadenken „nee" gezegd. Ik heb zélf de beslissing genomen. Op het moment dat de 400 meter gélopen werd voelde ik het wel, maar wat ik er nu voor terugkrijg Ik zeg steeds: een medaille is wel leuk, maar dit is ook een gouden medaille wachting was. veel veranderd. Ze leidt nu een rustig leven als aan staande moeder en doet niets aan sport. Tijdelijk dat wel. want ze is hard van plan na de bevalling begin mei weer sportieve acti viteiten te ontplooien. Dagindeling veranderd Dat niet iedereen haar roem ver geten is blijkt nog dagelijks. Nog steeds verdringen zich kinderen uit de buurt voor het raam van haar woonkamer en wordt zij op straat herkend. Ze moet zelf nog wennen aan het idee dat het afgelopen ls met de topsport. „Mijn dagindeling is aanzienlijk veranderd. Vroeger was het iedere dag hupsakee weg om te trainen. Dat is er nou helemaal niet meer by. In het begin werd het nog wel opgevangen. Eerst door de drukte na Mexico: veel bezoek, veel ver tellen. In de maanden november en december deden we het in de sport in verband met de feestdagen toch altijd rustig aan. Dat was ik dus gewend. Maar in januari be gon de drukte weer op gang te komen. Nu begin ik het ei geril ijk pas te mi6sen. Ik heb veel meer vrye tyd. Als Je rekent dat ik vroeger dageiyks een paar urn- kwijt was met trainen. En ik moet er ook mijn hele dag voor indelen. Omdat mijn man mij trainde kon dab pas gebeuren om 6 uur 's avonds. Terugkomen? Moeilijk Dat ik momenteel niets meer doe wil niet zeggen dat ik heleimael met de sport stop. Tot nu toe was het echt topsport. Als Ik straks weer begin is het alleen can in conditie te blijven, omdat ik het leuk vind. Wat het wordt weet ik nog niet. Misschien zwemmen of tennissen, mischien wat Jeugd trainen. Als lk terug zou vallen op atletiek is het moeilijk om niet aan de topsport te denken. In sommige nummers van atletiek kun je wel terugko men, maar op de 400 meter is dat moeilijk. Ik heb alleen maar plezier beleefd aan de sport. Ik ben altijd nogal druk geweest. Dat had ik vroeger en dat heb ik nu nog: altyd haantje de voorste. Misschien is dat goed geweest in de sport. Ik wist van aanpakken. Pessimistisch? Nee nooit, ook niet als het tegenzat. Dan heb ik altyd gezegd: Die loopt harder dan ik: die is beter. Misschien volgende week ik. Ik hield me voor: 't i6 sport. Al komt de eerzucht natuurt ijk wel Lia Louer-Hinten: een rustig leven als aanstaande moeder. om het hoekje kijken. Alle wed strijden die ik heb willen mee maken heb ik ook meegemaakt. Ik heb echt niet te mopperen gehad. Babykleertjes maken Lia Louer-Hinten ziet er nu uit ah een gewone vriendelijke huisvrouw. Ze schenkt thee. presenteert koek jes. en praat al volop over het maken van kinderkleertjes en het in orde maken van de babykamer ..Af en toe", zegt ze. ..moet ik nog wel even wennen aan de gedachte moeder te worden. Misschien om dat het de eerste is. Soms zeg ik 't is dat ik er het een en ander voor moet laten, anders kon ik het niet eens geloven. Sommige mensen kunnen opeens zo bezorgd doen. Maar dat is nergens voor nodig Als je jong bent sta je er heel anders tegenover". In haar sportcarrière heeft zij veel van de wereld gezien. Nu komt ze nauwelyks verder dan haar naaste omgeving. Voelt ze zich niet opge sloten in Brabant, Tilburg? Ze lacht heel hartelijk en zegt „Als ik in het noorden kom doen ze altijd heel lelijk over Tilburg'.' Maar ik ben hder opgegroeid. Ik zit hier best. De mensen zijn anders dan in het noorden. Ze zullen je veel sneller opnemen." Geen heim wee dus naar de verre reizen? ..In de winter stond het reizen meestal stil. dus dat. maakt niet so veel verschil. Maar ik denk dat lk het van de zomer wel zal gaan merken Daarom ga ik straks alle belangrijke wedstryden in Neder land bijwonen. Dan hou je contact Anders ben je er meteen uit (Pauze...» ik zal wel heel mijn leven denken aan de Olympische Spelen. Die hele reds er naar toe. Machtig! Ik heb er veel voor moe ten doen maar het is wel beloond". Nooit spijt gehad Ze praat verder over de baby. „Het kan me niet schelen of het een jongen of een meije wordt- als le maar goed gezond is. Myn man heeft geloof ik het. liefst een jon gen. Of we ons kind ook ln de riohtig van de topsport zouden sturen? We zullen hem hele maal vrijlaten. Iets onder druk doen is niet vol te houden. Je moet er zo ontzettend veel voor doen. Als myn vriendinnen vroeger weg gingen om te gaan dansen en ik zat voor een wedstrijd bleef ik thuis. Ik kon praktisch geen alco hol gebruiken, niet rokenAls je een Jaar of achttien bent ls het geloof ik het moeilykst. Ga je met je vriendinnen uit of ga je door? En dan komt er misschien ook nog een vriendje by die het niet leuk vindtPersoonlijke heb ik nooit spijt gehad van myn keuze. Ik heb er zoveel voor teruggekregen... '(Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS Generaal De Gaulle is voor een driedaags bezoek in Bretagne. De eerste aanlegsteiger was Rennes, waar hU op het stadhuis uitvoerige bespre- WEER of geen WEER Tussen een depressie bij de kust van Noord-Noor wegen en een rug van hoge luchtdruk op de oceaan stroomde vrijdag met harde en af en toe stormachtige westelijke win den enigszins onstabiele polaire lucht ons land binnen. Hieruit vie- k.n.m.I. deelt Vrij koud mede: len enkele regen- en hagelbuien. In het komende etmaal zal de rug van hoge druk van de oceaan zich naar onze omgeving verplaatsen. Als gevolg hiervan nemen de lucht- drukverschillen in onze omgeving af en wordt de buiigheid tijde lijk onderdrukt. Zaterdag zullen er dan ook flinke opklaringen voor komen. Inmiddels trekt een de pressie van het zeegebied ten zuid westen van IJsland naar het oos- zuidoosten. Fronten van deze sto ring kunnen zaterdagavond ir. buien tot ons land doordringen. Zondag: zon: 08.19-17.29, maand 17.17-08.48, hoogw. Schev. 3.24 15.35. Maandag: zon: 08.17-17.29, i 18.35-09.48, hoogw. Schev. 3.59, 16.08. Vooruitzichten voor maandag: Overgang naar een kouder weer type, met nu en dan regen, moge lijk ook hagel of sneeuw. Weersvooruitzichten voor maandag in cijfers gemiddeld over Neder- Zon: minder dan 40 procent. Min. tempvan ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp. omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 40 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Normalen voor 31 jan.-4 febr. Den Helder min. temp. 0. max. temp. 4; Eelde min. temp. -2, max. temp. 3; De Bilt min. temp. -1, max. temp. 5; Vlissingen min. temp 1, max. temp. 5; Vlv. Zd.-Limburg min. temp. -1, max. temp. S. kingen heeft gehad met Bretonse leiders over economische problemen, die speciaal Bretagne ter harte gaan. In Rennes heeft hy echter geen enkele redevoering in het openbaar gehouden. Zyn grote toespraak, ook over de internationale problemen, blyft gereserveerd voor mor gen in Quimper. Terwijl De Gaulle naar buiten kwam en op het plein voor het stadhuis wat handen drukte, zoals hij dat gewend is, hadden de eerste incidenten plaats. Men sen op de eerste rijen schreeuwden: Leve De Gaulle, maar meer naar het midden en achteren werd De Gaulle uitgefloten en begonnen spreekkoren te roepen: „Bretagne voor de Bretonners". De Gaulle haalde zijn schouders op. Hier en daar werden rode en zwarte vlaggen uitgestoken, maar die werden snel door de politie verwijderd. Nog voor de komst van De Gaulle had de brandweer be paalde straten naar de stad schoon moeten spuiten omdat daar door de demonstranten olie was gestort. Voor het diner met de plaatselijke autoriteiten begon, vloog De Gaulle in een helikopter over Rennes. Toen de In Bretagne vlogen de voor- en tegenstanders van De Gaulle elkaar in de haren, toen het staatshoofd daar een bezoek bracht. Aan het ge vecht vooraf ging een rondgang met de vlag. generaal weer beneden was en uitstapte zei hij: „Telkens wanneer ik Rennes van bovenaf zie, vind ik de stad hoe langer De gehele avond bleef het in Rennes onrustig. De demonstranten speelden met de C.R.S. (mobiele politie) kat en De Gaulle trof het niet met zijn be zoek, want het water viel bij bakken uit de lucht 300 ondernemingen UTRECHT (ANP) Gisteren hebben 237 nieuwe ondernemingen met in totaal ca. 15.000 personeelsleden be sloten het personeel een duurtetoeslag uit te keren tot het moment waarop de nieuwe CAO van kracht wordt. Vrijwel overal in alle gevallen betreft het een extra-uitkering van 25 gulden per maand. Blijkens mededelingen van de algemene bedrijfsgroepencentrale hebben nu in totaal 300 ondernemingen in de industriële sector met ongeveer 75.000 werknemers duurtetoeslagen toegezegd. VILSECK Voor de troepen van de Westduitse grenspolitie heeft dezer dagen het absolute spitsuur geslagen. Tegen de coulissen van het yzeren gor dijn woedt onder de codenaam „Refor ger" de Amerikaanse legeroefening, die naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije een half jaar is vervroegd. qii „Wij moeten onze pantservuist maar eens ballen", vonden ze op het Pentagon. De Russen zagen er uiteraard een provo catie in en protesteerden fel. In de gloed van deze twee vuren zitten de Bonds- republikeinse autoriteiten nu een beetje benauwd te kijken. 15-500 soldaten, 1250 tanks en beweegbare stukken ge schut, 350 straaljagers en helikopters, 3500 jeeps en trucks krioelen door en boven de onoverzichtelijke heuvels van de Frankische jura, waar oost en west onder een uniforme sneeuwbrij begra ven liggen. Er hoeft maar iemand te verdwalen naar de verkeerde kant van de grens en het gedonder is in de glazen- Daarom heeft de grenspolitie opdracht gekregen, er ten koste van veel over werk voor te waken, dat geen Ameri kaan Tsjecho-Slowakije dichter dan op een afstand van 40 km kan benaderen. Het is een zenuwslopende taak. Oranjetroepen Ter compensatie hebben de Ameri kaanse strategen op hun stafkaarten zo maar ergens ten zuidoosten van Neu renberg een denkbeeldige grens getrok ken. Daar zijn de oranjetroepen van de 24ste divisie, die vijandje moeten spelen, drie dagen geleden, 5000 man sterk, in de aanval gegaan. Vannacht was hun opmars 60 km landinwaarts gevorderd. De bewoners van de ansichtdorpjes Am- berg, Altdorf en hoe ze verder mogen heten, carnavallen alsof er niets aan de hand is, maar als het allemaal echt was geweest, ging hun pils op dit moment klokkend door Russische keelgaten. Vandaag en morgen liggen de ma noeuvres stil. „We moeten de burgerij in het weekend geen overlast aandoen", vindt generaal Donald V. Bennett, die het commando over „Reforger" voert. Maandag laait de strijd weer op- Dan gaan de blauwe troepen van de 24ste di visie, 10.000 man sterk, tot de tegen aanval over. Na twee dagen is oranje over de grens teruggeworpen en is de vrije wereld op papier weer gered. Althans: laat ons dat maar hopen- 128 scheidsrechters, gerekruteerd uit het i v A. (Van een onzer verslaggevers) DEN'HAAG". Herman Wigbold heeft gisteravond ontkend gedeserteerd fezjjn om dienst ln Indonesië te ontlopen. In het KRO-actualiteitenprogramma „Brand punt" herhaalde de heer Wigbold, dat hy om in zyn ogen weinig belangryke ver- grypen werd veroordeeld tot vier maanden Nieuwersluis. De VAR A-redacteur, de laatste dagen in het centrum van de belangstelling in verband met zyn programma's over eventuele Nederlandse oorlogsmisdaden in Indonesië, gaf te kennen „gewoon niet voor Indonesië geselecteerd te zijn". „Ik had een zeer vervelend administratief baantje en ik was bovendien op een leeftyd, dat je best een beetje tegen het gezag mag zijn. Ik ben toen een paar maal te laat van verlof teruggekomen", aldus de heerWigbold. Hij herinnerde zich een keer vijf dagen over tijd te zijn geweest na kennismaking met „een beeldschoon Lim burgs meisje". Ook had de heer Wigbold zich in de vingers gesneden met het verzenden van een vals telegram. Daarin had hy ziekte van zijn vader aange kondigd teneinde zichzelf vrij te bezorgen. Ook herhaalde de heer Wigbold ervan overtuigd te zijn, dat het dossier van zyn veroordeling is gelicht. „Al dinsdag middag werd ik gewaarschuwd door een telefoniste, die een gesprek tussen een majoor en een kolonel of een generaal had afgeluisterd. Ik wist toen al, dat de „Telegraaf" het de volgende dag zou publiceren". gaat en maken uit, wie gewonnen heeft- Dat zal wel nodig zijn, „want", zegt generaal Bennett strijdlustig, „wemaken er geen potje van. Er moet flink gevoch ten worden. Ik laat veel ruimte open voor improvisatie, om er zeker van te zyn, dat de partyen voortdurend op elkaar zuilen stoten". De wapenstilstand, waarmee de zater dag - zondagrust geheiligd wordt, geldt tot hun grote verdriet niet voor de oefenende troepen zelf. Zo zullen van daag 1500 zeer belangrijke personen (Nederland heeft staatssecretaris voor de landmacht J. Haex afgevaardigd) vanaf een tribune genietend naar een uniek schouwspel kijken: de grootste helikop- teraanval, ooit vertoond. Dat wil zegen: in Europa. Over Vietnam hoor je uiter aard op het bezige hoofdkwartier van de 24ste divisie naby Vilseck niet reppen. Gistermiddag heb ik, rondfladderend in een verkenningstoestel, de generale repe titie van deze greatest show on earth meegemaakt. Een beangstigende erva ring, niet in het minst door de bloedige ernst, waarmee het spel wordt gespeeld. Het zal er by de demonstratie van van daag om gaan, met behulp van negentig helikopters een bruggehoofd te vestigen over een denkbeeldige rivier. Waarom geen echte genomen hebben, is niet 7de legerkorps, kijken toe of alles eerlijk duidelijk. Misschien duurt het dan te lang en de inwendige mens van de toe schouwende autoriteiten is niet iets, waarmee onachtzaam kan worden om gesprongen- Demonstratie Het machtsvertoon van de oefening „Reforger", zo dicht bij het ijzeren gor dijn, dat het er van rimpelt, is een poli tiek aspect. Militair is de manoeuvre voor de Amerikanen vooral belangrijk, als demonstratie van het feit, dat zij de Europese zaak niet in de steek hebben gelaten, toen zij tussen april en septem ber van vorig jaar 35.000 man troepen uit West-Duitsland weg haalden. „Als ze nodig zijn, vliegen we ze gewoon even terug", is de achterliggende redenering. De experts van de Bundeswehr zijn er in hun hart niet gelukkig mee. Wat te begrijpen valt. Je hoeft geen vier sterren te dragen om te zien, dat het eerste doel wit van een eventuele vijandelijke aan val de Westduitse vliegvelden zal zijn en waar moeten de Amerikaanse trans portvliegtuigen dan landen? Voordat ze ergens een bruikbaar veld gevonden hebben, staan de Russen al op de Haag se Prinsegracht, om ook even aan het eigen straatje te denken- Daarom be wijst de oefening „Reforger" in wezen niet veel meer, dan dat het in vredestijd goed oorlog voeren is. (Van c s parlementaire redactie) DEN HAAG Democratisch Appel, de rechtste stroming in de Partij van de Arbeid, stelt het partijbestuur ver antwoordelijk voor de grote tegenstel lingen in de partij en voor het ex treme optreden van de Nieuw Link- sers, dit aldus het Democratisch Ap pel zelfs onder aanmoediging van hel partijbestuur. Deze groep beweert niet meer of minder dan dat 't bestuur onder voorzitterschap van dr. J, Tans de Partij van de Arbeid heef» laten infiltreren door aanhangers van Cas tro, Guevara en Ho Tsji Minh. „Deze jongelui zijn lid geworden van een partij waarvan zij naar eer en gewe ten geen lid van hadden kunnen wor- De groep houdt vandaag in Utrecht een strikt besloten bijeenkomst over deze nota te discussiëren. Het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft er nauwlettend op toegezien, dat het een besloten vergadering 2 zijn. Anders zou de bijeenkomst v boden kunnen worden aan de hand van een resolutie, die eind vorig jaar op de zeer rumoerige partijraad in Rotterdam werd aangenomen. In de ze resolutie werd vastgelegd, dat optreden naar buiten van afzonderlij ke groepen van de Partij van de Ar- beidieroordeeld zou moeten worden. Desondanks is de discussienota va Democratisch Appel gisteravond in het socialistisch dagblad Het Parool verschenen. Dit was destijds ook al het geval met de veel omstreden vertrouwelijke nota van Nieuw Links aan het partijbestuur. TEL AVIV (Reuter) Voor het eerst sedert de junioorlog van 1967 zyn Rus sische functionarissen in Israël aange komen. Zij zullen een bijeenkomst bij wonen van de pro-Russische vleugel van de Israëlische communistische partij. Het zijn Vasily Sjaoero, die aan het hoofd staat van de culturele afdeling van het Russische centrale comité, en P. Roem- jantsev van de comitéstaf. Zij verkre gen inreisvisa via de Nederlandse am bassade ln Moskou, die de Israëlische belangen in de Sovjet-Unie behartigt. De Russen verbraken de betrekkingen met Israël tijdens de zesdaagse oorlog. DRIE NIEUWE KORTE FILMS Dezer dagen werden wederom een drietal films van jonge Nederlandse cineasten, gemaakt met subsidie van het ministerie van C.R.M. ten doop ge houden voor een aantal genodigden en pers. Het waren Ronald Bijlsma's „In the void", Jonne Severijns „Short seven" en Nico Crama's „Het opont houd". Of de filmpjes samen nog geen uur speelduur ooit in commer ciële roulatie zullen komen valt nog te bezien. Het was echter interessant om kennis te nemen van de lichte vooruit gang. die er op het gebied van de korte Nederlandse film beslist is. De makers hadden het zich weer niet gemakkelijk gemaakt en de vraag rijst wederom of er door beginnende fil mers niet meteen te hoog gegrepen wordt. De meest geroutineerde van het drietal, Nico Crama, maakte deze fout niet in zijn iets te lange spel tus sen verbeelding en werkelijkheid. „Het Bijlsma en Severijns grepen te hoog oponthoud" is liet verhaal van een schrijver, die rijdend over een lange eentonige weg in gedachten zichzelf ziet als de hoofdgifuur van zijn nieu we roman. Wachtend bij een spoorweg overgang ziet hij een jonge vrouw. In zijn fantasie raakt hij met haar in ge sprek, maar al spoedig lopen de ge beurtenissen rond de vrouw de schrij ver uit de hand. Zij gaat een eigen leven en een onbekende sprekend evenbeeld van de spoorwegwachter gaat een steeds grotere invloed op haar krijgen. Alain Resnais werkte zo'n mysterieuze driehoeksverhouding in 1961 reeds veel verder uit in zijn „Ma- rienbad", waar de Crama's film soms qua sfeer sterk aan herinnert. Wat mager voor zijn 27 minuten lengte, toch een serieuze en over het algemeen een geslaagde poging een korte speelfilm te maken. Nico Crama bewijst dat hij ook „levend materiaal" als Julien Schoe- naerts, Herma Jonkers en Peter van der Linden kan regisseren, maar de dialogen hadden wat interessanter ge kund. Jan Oonks camerawerk ls sfeer vol. Jonne Severijns, Short Seven 13 minuten zeven korte scenes tus- •wil een poging zijn de eenheid en de continuïteit van een verhaal te door breken. Daarin is Severijn geslaagd. Maar er zou een nieuwe eenheid moe ten ontstaan als variaties op een zelfde thema. Dat is niet gebeurd, De toeschouwer wordt uitgenodigd met de zeven senuïnties een nieuw eigen ver haal te maken, doch hij slaagd daar niet in, omdat de invloed van de regis seur te visueel is. Een experiment, dat in de letteratuur meer kans op succes heeft. Rekenfilmer Ronald Bijlsma maakte sterk onder invloed van de „Mouvart group" een 61/» minuut durende filmpje over het toenemend geweld in de wereld. Beginnend met de wreedheid van kinderen jegens dieren en elkaar gaat „In the void" langzaam over in grimmiger en fel rood gekleurde figuurtjes, die elkaar naar het leven staan. In het zich be wust distanëren van de gebruikelijke „cartoon"-stijl, komt de tendens van de film toch niet helemaal uit de rode verf „In the void" werd daardoor een wel interessant experi ment maar meer ook niet.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5