2)&£cicl^(Soti/ÏCI/ïlt ^ARA-documentaire ongefundeerde verdachtmaking JANUARI WAS ERG SOMBER Twintig priesters vertellen over hun beleving van het celibaat Nederlandse Comedie met Brechts Moeder Courage" zondag op t.v. Ank v. d. Moer in titelrol PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 1 FEBRUARI 196# Onderzoek op dubbel spoor IS het alleen maar toeval, dat na renlang óf geheel vergeten te zijn óf op de lange baan te hebben gelegen, kwesties die met de Indonesische vrij heidsstrijd te maken hebben, plotseling in onderzoek komen? Van het onderzoek dat de regering m gaat Instellen naar wandaden welke tij dens de politionele acties door Neder landse militairen in Indonesië mogelijk bedreven zijn, kent iedereen de aanlei ding. Zonder een bepaalde wetenschap pelijke publikatie en zonder een bepaal de televisie-uitzending zou de kwestie waarschijnlijk ook over het kabinet De Jong zijn blijven voortsluimeren. Of de regering de burgerij ooit met een afgerond beeld van deze gebeurte nissen in Indonesië zal kunnen confronte ren, moet trouwens nog afgewacht wor den. Minister-president De Jong kan op dit moment niet meer doen dan depar tementale archieven ordenen. Belangrijk kan zijn het tweetal rapporten uit het begin van de vijftiger jaren, maar ook die schijnen geen afgerond beeld te ge- Zonder onderzoek in Indonesië zelf lijkt het uitgesloten, dat zo'n beeld wel ge vormd kan worden. En in hoeverre zul len Indonesische autoriteiten desge vraagd medewerking willen en kun nen verlenen? Per slot van rekening is daar tussen 1948 en 1969 ook heel wat gebeurd waarover men liever zwijgt dan een discussie opent. *op afgeronde resultaten te beloven. De regeringsarchieven gaan open voor een wetenschappelijk onderzoek van al les wat er tussen 1945 en 1950 tussen Nederland en Indonesië gebeurd is. Sa men met een ander onderzoek, dat door mr. dr. C. Smit, via particuliere bron nen omtrent hetzelfde onderwerp wordt gehouden, kan nu objectief worden vast gesteld, hoe in de eerste jaren naar de tweede wereldoorlog het beleid van Ne derlandse autoriteiten in een kritieke izaak ons aandeel in de dekolonisatie geweest is. De kans bestaat, dat maatregelen, die ,Yoen logisch leken, nu fout blijken te zijn geweest; dat voor sommige beslis singen een heel andere verklaring moet worden gegeven dan tot nog toe aange nomen werd; dat de waardering voor en kritiek op beleidslieden herzien moet worden. Dit onderzoek moet ertoe bij dragen het oordeel over personen, gebeur tenissen en ontwikkelingen zo zuiver mo gelijk te maken. Vooral de ordening van feiten is belangrijk, want zonder volle digheid van feiten blijft elk oordeel a kei. Zelfs na de ordening van feiten kan men dan nog uiteenlopende oordelen; maar al te vaak blijft uit gelijke fei ten de éne wetenschappelijke conclusie tegenover de andere staan. Nodig is in elk geval een zo volledig mogelijk, ob jectief, overzicht van wat er gebeurd is. De parlementaire enquête over de gebeurtenissen rond de tweede wereld oorlog heeft geleerd, hoe men dan de beoordeling van personen nooit los mag maken van de omstandigheden waarin ze verkeerden. De parlementaire enquête was geen wetenschappelijk onderzoek, maar een wél wetenschappelijk onder zoek blijft in zijn beoordelingen aan de zelfde beperkingen onderhevig. n de behoedzaamheid waarmee be leidslieden staan tegenover onderzoekin gen als nu aan de orde zijn. Ten on rechte dachten we. Politieke verantwoordelijkheid brengt wel met zich mee de plicht om bij de beoordeling van feiten te bevorderen dat de oordelingsvorming ook bij de pu blieke opinie zo zuiver mogelijk is. Slechts bij hoge uitzondering zal dit kun nen neerkomen op het achter houden van wetenschap. Dit geldt ons inziens ook voor het on derzoek naar de feiten in Indonesië, het onderzoek dat nu „op dubbel spoor" ge voerd wordt. De vrees dat blijken zal hoe mensen gefaald hebben, mag geen archieven gesloten houden. Iedereen weet dat mensen falen, ook zij die an deren in gebreke stellen. Voor de kwa liteit van ons mensenlijk bestaan is even van belang in elk geval te weten te komen, inhoeverre en vooral waar- n ze gefaald hebben. Alleen dan kan de historie ons be trouwbare lessen doorgeven. En dat is van de belangrijkste taken der his- celib&atsbeleving van de priesters in het ambt. heeft bü alle verdiensten één kwalijk aspect; haar suggestieve en daardoor verdachtmakende karak ter. De indruk wordt gewekt, dat «eer veel priesters in het geheim relaties met een vrouw hebben; bet zou de gewoonste zaak van de wereld zijn. Dit nu kunnen de samenstellers van de enquête onmogelijk waar maken. Integendeel: alles wijst erop. dat zij bij bet verzamelen van materiaal zeer willekeurig te werk zijn gegaan. De eerste contactpersonen waren drie ex-priesters, in deze kwestie on getwijfeld niet de meest objectieve getuigen. De overige personen, die in de documentaire aan het woord komen, werden door hen aangewezen: ook hier dus allerminst garantie voor een redelijke representativiteit. De samenstellers beweren, dat hun werkstuk het karakter heeft van een pilot-study, een terreinverkennend vooronderzoek; het zou door een vol ledig onderzoek gevolgd moeten wor den. Maar zij wachten dc uitslag van dat volledige onderzoek niet af. zij hebben hun conclusie reeds getrokken. En zij maken die publiek alsof de /.aak eigenlijk al beklonken zou zijn. Bovendien heeft het loutere uitzenden van deze documentaire al een bui tengewoon suggestieve werking twintig onherkenbaar gemaakte stem men van anonieme personen geven de niet al te kritische luisteraar heel gemakkelijk de indruk van een zekere universaliteit. De man die zij horen spreken is niet deze of die priester uit deze of die plaats, maar „de" priester tout court, een abstractie, die de hele clerus van Nederland tegenwoordig!. Wij zijn er met de grootste stellig heid van overtuigd, dat de indruk, die door de VAR A-documentaire haast wel moet worden gewekt, vol ledig bezijden de waarheid is. Dat de cdibaatsbeleving voor velen een moeilijke zaak is geworden, dat in veel gevallen de integratie van de seksualiteit in dc totaliteit van de persoon te wensen overlaat, dat kun nen we aannemen, hoewel we ook hier liever op wetenschappelijke on derzoekingen dan op schattingen af gaan. Maar dat ongeveer de helft intieme relaties zou hebben met een vrouw beschouwen wij, tenzij hel met harde cijfers zou worden bewezen, als een loze bewering. Dat de VARA die zo maar durft ventileren, vinden wij een hoogst onverantwoordelijke Schaalvergroting FR wordt ook van wetenschappe- lijke zijde nogals 'ns gesteld dat de moderne communicatiemedia geen Vrvoluties in het denken teweeg brengen 'doch op dit denken slechts invloed heb- i>en inzoverre ze feiten en meningen sig naleren, kritiseren en doorgeven. Een vaak gegeven voorbeeld is dan de ^ontwikkeling binnen de katholieke Kerk; ook zonder kranten, radio en televisie zou de „beminde gelovige" in beweging zijn gekomen en aan bestaande structuren adjn gaan tornen. Tn deze hypothese wordt vinden *wij één belangrijk effect van de Communicatiemedia te veel op de ach tergrond gehouden: de 'schaal vergro ten de werking, die op haar beurt weer invloed heeft op personen of groepen die ontwikkelingen op gang brengen. Wat er op dit moment in de wereld gebeurt, zowel in een kleine als grotere gemeenschap inclusief de totale mense lijke samenleving, lijkt ons ondenkbaar zonder de, minstens indirecte, invloed van de communicatiemedia. Noch op politiek gebied, noch bij de religie, de cultuuruitingen, noch op andere ter reinen van ons maatschappelijk bedrijf. Daarom juist is de verantwoordelijk heid van de communicatiemedia groter dan ze ooit geweest is. Eind vorige eeuw kostte het jaren om één Dreyfus- affaire aan de orde te stellen. Anno 1969 rollen die soms van de lopende band. De taak van onze generatie i9 vooral te zorgen, dat hierbij het zuivere rechts gevoel de hoofdrol blijft spelen. Gisteren veronderstelden we, dat een soort van loyalitelt-onder-elkaar er oorzaak van zou kunnen zjjn, dat de andere fcv.-nleuwsrubrieken niet in haakten op het door de VARA losge maakte en omstreden nieuws van de „oorlogsmisdaden". KRO-Brandpunt dook er ook gisteren niet in. Wel no digde het Herman Wigbold in de studio om zich te verweren tegen de Telegraaf- hetze. We blijven tegen de door ons gelaakte „loyaliteit", maar stellen het Henvel op prijs. Wigbold bracht zijn „desertie" van des- tijds terug tot de simpele proporties die het in werkelijkheid heeft gehad. Later op de avond kwam Henri Knap in Mies-en-scène ook nog even op deze kwestie terug. Hij heeft zich, schrijvend, een paar dagen geleden tegen de Wig- boldse methode gekant, liet duidelijk doorschemeren dat hij, zacht gezegd, ge nuanceerd dacht over de betreffende Achter het Nieuwsuitzendingen, maar liet er geen twijfel over bestaan hoe hij over de Telegrafische stunt dacht. We zijn het daar mee eens. Bovendien wordt door een dergelijke .Journalis tiek" de discussie doorbroken over een uitermate ernstig onderwerp en wordt het uitermate moeilijk gemaakt om te praten over de wijze, de o.i. verkeerde wjjse. waarmee dit onderwerp voor de t.v. Is gepresenteerd. We moeten hierbij wel aantekenen, dat DE BILT (ANP) De eerste maand van het jaar moet. zo deelt het KNMI In De Bilt mee. ditmaal tot dc bijzon der sombere maanden worden gerekend. Nog nooit was het tot dusver in deze eeuw in De Bilt voorgekomen dat de zon In januari maar negentien uur scheen zoals in de afgelopen maand is gebeurd. Dc somberste januari was lange tijd die van het jaar 1900 geweest toen nog 23 uur zon kon worden opgetekend. Gemiddeld schijnt de zon in januari te De Bilt 56 uur. De afgelopen maand was tevens de warmste januari sedert die van 1948. de temperatuur was te De Bilt gemiddeld ruim 2'4 graad boven normaal. Het vroor daar dan ook maar acht dagen ter wijl het gemiddeld genomen in januari om de andere dag vriest. Het vele zach te weer is er natuurlijk oorzaak van dat het in De Bilt niet heeft gesneeuwd. Na 1932 was het niet meer voorgekomen dat de eerste maand van het jaar voorbij ging zonder dat het ook maar even sneeuwde. Wel zijn vrijdag in de noor delijke provincies hier en daar enkele vlokken gevallen. De hoeveelheid neer slag was in de afgelopen maand bijna overal beneden normaal, vooral in de ruidelijke provincies was het droog. er ooit een VARA-rubriek is geweest, waarin het graven in het verleden tegenstanders een bijna maandelijkse sport was. We herinneren ons hoe daar in de t.v.-recensent van de Telegraaf werd aangevallen, niet op grond incompetentie, maar omdat hij heel lang geleden iets had gepubliceerd ln een verdacht blad. Verantwoordelijk eindredacteur van die rubriek Herman Wigbold Mies-en-scène was ditmaal een heel onderhoudende uitzending, zonder vuurwerk, maar alles op redelijk ni veau. Tot en met de stoel toe. Goed. Henri Knap is geen Toon Hermans, hU is bovendien niet zo briljant als h|j zelf denkt, maar hij is wel een goed en gevat spreker, een man met een flinke portie levenswijsheid en een heel eigen gevoel voor humor. Geen Toon Hermans, maar wel een man die we vaker voor t.v. zouden willen hebben. Ondanks zUn nogal irritante vind-je- me-niet-goedpose. Vg. VARA-radio doorbreekt taboe met documentaire HILVERSUM Zondag 2 februari (Hilversum II, 19.00 uur) begint de VARA-radio met een documentaire over priesterschap en celibaat. Twintig priesters, nog volledig in functie, vertellen over de problemen van de celi- baatsbeleving in deze tijd. Alle wintig hebben zij een duurzame relatie met een vrouw, sommigen zelfs al langer dan tien jaar. Het is voor de eerste maal, dat dit aspect van de celibaalsproblematiek in het openbaar wordt aangesneden. In het ambt maar toch h relatie met een vrouw Het idee is van mi-. G. Cammelbeeck, leider van de radiorubriek „Zin en Te genzin". Hij wilde stem geven aan een vergeten groep, de priesters die in het ambt blijven maar wier leven op gespannen voet staat met de celibaats verplichting. Samen met drie ex-pries ters maakte hij de opzet van het pro gramma. Zij gaven hem ook de na men van mensen, die in de bovenaan- geduide categorie vielen en waarschijn lijk over hun problemen wilden praten; meestal mensen van rond de veertig. De interviews werden afgenomen door Marjolein de Vries, die de Sociale Aca demie in Amsterdam heeft gevolgd. Zij en Tom Pauka, de verantwoordelij ke producer, zijn de enigen die de na men van de ondervraagde personen kennen. De stemmen zijn door het han teren van een bepaalde filtertechniek, onherkenbaar gemaakt en alles wat tot indentificatie van de personen zou kun nen leiden is uit de banden geknipt. In totaal 50 mensen, priesters en vrouwen, werden geinterviewd. aan het program ma ia drie volle maanden gewerkt. De vraag die centraal staat is deze: hoe beleven priesters, die in het ambt staan, hun celibaat? Hoe ligt in het bij zonder bij hen, die in hun priesterleven een echte relatie met een vrouw hebben gehad of nog hebben? Wat voor beeld hebben zij in hun opleiding van de vrouw meegekregen? En wat heeft het voor hen betekend, toen zij later in persoonlijke relatie kwamen met een vrouw? Wat heeft zich daarbij in hen afgespeeld en hoe hebben zij het ver- Geen sensatie In een gesprek met Marjolein de Vries en Tom Pauka hebben wij ons ervan kunnen overtuigen, dat het niet hun be doeling is, de nieuwsgierigheid te prik kelen, of tegen heilige huisjes aan te schoppen. Zij willen alleen dit thema, tot nog toe omgeven met een taboe, in alle kringen bespreekbaar maken. Ook wel de ontwikkeling, die in gang is, een zetje geven. En bovenal een stem ver lenen aan mensen in nood. Op mijn vraag of zij niet bang zijn mensen te kwetsen, antwoorden zij ont kennend. „Wij kunnen het ons niet voorstellen. U moet niet denken, dat wij met schandalen zullen komen. In tegendeel alle priesters die in ons programma optreden geven een ont roerend getuigenis van de strijd die ze hebben gevoerd, van de ongelooflijke NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen o 18.55. 19.03. 19.56 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 19.03 uur: Swiebertje. t.v.-serie 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Eerste man, t.v.-serii 20.50 uur: Studio anno. amusementsprogi •21.50 uur: NEDERLAND I KRORKK 11.00 uur: Viering van de H. Eucharistie NTS 13.00 uur: Nieuws in het kort 13.02 uur: Week journaal voor gehoorgestoorden 13.25 uur: Deltawerken 6 13.50 uur: Matinee 18.55 uur: De fabeltjeskrant The greatest show on earth, t.v.-serie 22.35 uur: Met Bomans de wereld and, reportage 23.00 uur: 'ilapia, gesprek 23.10 uur: Tweede journaal (NTS) 23.15 nur: Hier en nu. actualiteitenrubriek KOERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 18.55. 19.56 en 20.16) NTS •18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK'IKOR 19.00 uur: Woord voor woord, bij bel vertelling 19.05 uur: Via Humana NTS 19.30 uur: Sport in beeld 20.30 uur: Journaal VARA 20.35 uur: Moeder Courage en kinderen, t.v.-spel 23.05 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 23.15 uur: Tweede journaal (NTS) 19.03 uur: Scala, magazine AVRO 19.30 uur: Dichters dichterbij, poëzie 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: A star is born, wedstrijdprogramma 21.15 uur: De Saint, t.v..serie 22.05 uur: A star is bom, uitslag 22.10 uur: Jazz-O-Rama, jazzprogramma >2.45 uur: Tweede journaal (NTS) NEDERLAND II NTS 18.55 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO 19.05 uur: Waauw-Show 19.55 uur: Kiss me Kate, t.v.-operette 21.10 uur: De Zeereerwaarde 21.40 uur: Frost op zondag 22.30 uur: Tweede journaal (NTS) De met aangegeven programma's zfln kleurentelevisieprograntnt®'®. moeilijkheden die ze de stap zetten hebben gedaan o geknoopte relatie tuurlijk zullen te hebben gehad voor ?n hoeveel moeite ze a een eenmaal aan- 'eer af te breken. Na- reacties komen: dat kan niet anders bij het doorbreken 3 niet c 3 bedoe- Representatief Marjolein de Vries is diep onder de indruk gekomen van de mensen die ze ontmoet heeft: hun volkomen integri teit, hun eerlijkheid hu nmet hart en ziel priester zijn. „Dat ze niet uittreden vindt hier zijn oorzaak: ze kunnen bui ten het ambt eenvoudig niet leven, het is met hun persoon volledig vergroeid. ln samenwerking met de Nederland se Komedie brengt de VARA-televi- sie op zondag 2 februari het toneelstuk ..Moeder Courage en haar kinderen", geschreven door Bertolt Breeht, op het t.v.-scherm. Deze kroniek uit de Der tigjarige Oorlog is vertaald door Ger- rit Kouwenaar. Moeder Courage is een marketentster, die met een wagen vol goederen, twee zoons en een gehandicapte dochter, achter ieder leger aan trekt, waaraan ze iets denkt te kunnen verdienen. Het is de weg die ze gekozen heeft om zichzelf en haar kinderen in leven te houden. Het is ook de weg waarlangs ze, behalve zichzelf en haar wagen, alles aan de oorlog verliest. Haar oud ste zoon sneuvelt, omdat hij in de ene oorlogssituatie wordt gehangen voor een daad waarvoor hij eerder een me daille gekregen heeft, haar tweede zoon doordal hij zich op een iets te on handige manier aan de oorlog denkt te verrijken en haar dochter uit een in gewikkeld en vooral door persoonlijke complicaties veroorzaakt soort helden dom. Of Moeder Courage na dit alles ook zichzelf aan de oorlog verloren heeft is dt harde vraag die Brecht ten slotte aan zijn publiek voorlegt In deze kleurenproduktie, die van 20.35 —23.05 uur duurt, wordt de rol van Moeder Courage gespeeld door Ank van der Moer. Haar drie kinderen, Katrien, Eilif en Schweizerkas. wor den gespeeld door Marja Habraken, Cor van Rijn en Hidde Maas. In „Moeder Courage" spelen verder mee: Henk Rigters als de ronselaar, Wim de Haas als de sergeant, Bob de Lange als de kok, Lo van Hensbergen als de veld overste, Han Bentz van den Berg als de veldprediker. Floor Koen als de ge- schutsmeester, Marlies van Alcmaer als Yvette Pottier. Anselm van Melis als de man met de ooglap. Jan Hund- ling als een tweede sergeant. Pierre Myin als de oude kolonel, Dick Swidde als schrijver, Wim van de Brink al een boer, Nell Koppen als een boeren- vrouw, Paul Beers als de jongeman. 1 Annie Zuidema als een vrouw uit de stad. Elsje Scherjon als de boerin. Pirn I Peters als een jonge boer. André van den Heuvel als de vaandrig. Peter Hoéksema als korporaal. De toneelregie is van Han Bentz van den Berg. gingen voorbehouden de volgende on derdelen: de voetbalwedstrijden Feij- enoordADO; MVVAZ '67 en Cam- buurVitesse, de tafeltennis wedstrijd NedLloydAMV in Amsterdam, de in terland basketbalwedstrijd Duitsland Nederland in Giessen, de ski impressie van Benfica naar aanleiding van de komende Europa-cupwedstrijden tegen Ajax en hoogtepunten van de we reldkampioenschappen schaatsen voor dames in Grenoble Het radiosportprogramma .Langs de lijn" (van 14.30-17.00 uur) via Hilver sum II en van 18.10-18.30 uur via Hil versum I) zal aandacht besteden aan de voetbalwedstrijden FeijenoordADO, FC Twente—GVAV en NECAjax. Voorts de paardekoerscn in Hilversum en de wereldkampioenschappen schaat sen voor dames in Grenoble. Samemtelster Marjolein de Vr ie begrijpen dat den het van harte. De vrouw die uit de interviews naar voren komt is hele maal niet de sluwe verleidster die een priester in de val lokt en hem onder druk zet. Integendeel". Een grote vraag bij dergelijke pro gramma's is de representativiteit van het verazmelde materiaal. Hoeveel priesters worden er door vertegen woordigd? Volgens Marjolein de Vries en Tom Pauka een zeer hoog percen tage, wel de helft van alle priesters in Nederland. Ze kunnen het niet bewij zen maar ze zijn er vast van overtuigd. Wanneer ik, op grond van eigen erva ringen. weiger de juistheid van hun schatting te aanvaarden, houden ze vol. „Juist met collega's praten ze niet", is hun antwoord. Zij betreuren het. bij de onlangs gehouden celibaatsenqué te niet recht op de man af gevraagd is: hebt u als priester gedurende eni ge tijd een echte relatie gehad met een vrouw, ja of neen. Een unieke kans om achter de waarheid te komen, is volgens hen bij deze enquête gemist. Drama' HILVERSUM II VARA 21.10—22.00 uur: De ontmoeting, luisterspel 23.15—23.55 uur: Lui luisteren, gevarieerd programma HILVERSUM I AVRO 12.00—13.00 uur: Muzikaal onthaal NRU 14.30—16.24 uur: Concerten op zondagmiddag AVRO 20.30—21.30 uur: Superclean Dream- machine, muziek programma 22.55—23.55 uur: Te elfder ure HILVERSUM I KRO 20.00—21.50 uur: In antwoord op uv schrijven, verzoek- 22.45—23.55 uur: Goal, muzikaal sportprogramma HILVERSUM II KRO 10.00—11.00 uur: Eucharistieviering NRU 14.30—17.00 uur: Langs de lijn, sportreportages KRO 20.30—22.00 uur: Stereoclub 22.45—23.55 uur: Audio, muzikale informatie RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00, 16.00, 18.00. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30. 11.00, 12.30. 16.00. 18.30, 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 HILVERSUM I 8.06. 13.00, 17.50. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM H: 8.06, 9.00. 11.00, 13.00, 19.00. 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA Artistieke Staalkas anmuzlek. 21.10 De D Stereo: metropole- Mededelingen. 22.42 jnder motief. 23.15 t gevarieerd platen- tualitelten. 19.05 overschaaktoernool. 19.08 Ster de dilettanten: mandolineorl jongerenprogramma. 20.00 A op uw schrijven: verzoek ma. 21.50 Vruibultellngen: mzlkaal sportprogra 9.03 Pêle Mêle. Langs Kist ss me Kale Schaats In de serie „televisie operette" pre senteert de KRO zondagavond als te genwicht voor Breeht (via Nederland 2) een musical van Cole Porter ..Kiss j ine Kate", op tekst van Sam en Bella Spewack. „Kis me Kate" werd voor de televisie bewerkt door Robert van Scoyk. De hoofdrollen worden gespeeld door Fred Graham (Robert Goulet). Lllli Vanessi (Carol Lawrence). Bill Calhoun (Michael Callan). Lois Lane (Jessica Walter) en Harrison Howell (Russel Nype). „Kiss me Kate" werd geregisseerd door Paul Bogart. (Ned. II. 19.55 uur) sen NRU en NTS zenden zondag 2 februa ri rechtstreekse reportages uit van de wereldkampioenschappen schaatsen voor dames die in Grenoble worden verreden. De resultaten kunnen als volgt worden samengevat. Alle ondervraagden zijn van mening, dat priesterschap en celi- baar ontkoppeld moeten worden: het zal aan de ambtsuitoefening ten goede ko men en door de gelovigen gemakkelijk worden geaccepteerd. Wat hun persoon lijke ervaring met het celibaat betreft komen de geïnterviewden er meestal rond voor uit. dat ze het indertijd vrij willig hebben gekozen maar dat de waaide ervan voor hun leven geleide lijk is uitgehold en tenslotte geheel verdwenen. Het aanknopen van rela ties met een vrouw was van deze ont wikkeling het logisch gevolg. Zij con stateren. dat door deze relaties lnin le ven als priester alleen maar rijker t*nl£vJjr' zinvoller is geworden. Daar staat dun Nieuw weer tegenover, dat van de ondervraag- j den eigenlijk niemand vrede heeft met de bestaande situatie. Velen hebben ja renlang met zichzelf gestreden, om zich weer te los te maken, besloten de vrouw in kwestie enige tijd niet meer te zien en konden zich pas na jaren bij de feiten neerleggen. Anderen blij ven zich, soms na tien of twintig jaar. nog verzetten. Marjolein de Vries kan maar niet uitgesproken komen over de kwaliteit van de mensen die ze ont moet heeft. „Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt", zegt ze. „En wat bij mij achterblijft is alleen maar een ge voel van ongelofelijke sympathie en bewondering Dr. A. van de Weyer HILVERSUM derweg: kerkelijke 10,30 Protestante kei t Stuiveling. 1KOR: i (opn.). NRU: 14.15 Nederlandse n. 17.30 Voor c 18.05 Mededellnj eportages en - Steroclub: muzikale i stereo-fans, 22.00 Kruispunt: kerkelijk maga zine. 22.30 Nieuw. 22.40 Overweging. 22.45 Audio: muzikale Informatie voor kenners en liefhebbers. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 DrrrUit...!: licht platenprogramma. 10.00 Nieuws: 10.02 Jutst op zondag. 11.00 Nieuws. 11.02 Muziek Mo zaïek. VARA: 12.00 Nieuws. 12.02 Met vrien delijke groeten...: verzoekprogramma. 13.00 Nieuws. 13.07 NAR: Nederlandse Artiesten Revue op de plaat. NRU: 14.00 Nieuws. 14.02 Rome - Ankara - Madrid: programma voor gastarbeiders. 15.00 Nieuws. 15.02 Rabat - Athene - Lissabon: programma voor gastar beiders. AVRO: 18.00 Nieuws. 16.02 Muzlek- kantjes: ltcht gevarieerd muziekprogramma (opn). 17.00 Nieuws. 17.02 Radiojournaal met Toto-uitslagen. 17.05-18.00 Popparty. BRUSSEL NED (324 m) 12.00 Licht mu ziekprogramma. 13.00 Nieuw, weerbericht dagklapper, mededelingen, prograramaover- zicht en SOS-berlchten voor schippers. 13.20 Opera- en Belcantoprogramma. (14.00 Nleuwa). 24.00 Wegwijzers 4 i D Sport 15.00 De i het !k. (17.00 en 18.00 jitzending. 19.00 Nieuws en weer- .30-23.40 Gevarieerd programma, uws en berichten.) 23.40-23 46 lorpaglna). VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: muziek (opn.). 1 298 m) - KRO: 7.00 ende woord. 7.15 Badi- semi-klassieke muziek 7.32 Actualiteiten: 7.50 ■aal Ensemble: Sportreportages In het programma NTS-sport. dat zon- De reportages op zondag worden uitge zonden in het programma „Matinee", dat om 13.50 uur begint. Men kan dan getuige zijn van de ritten bp de 1000 meter (plus minus 14.00 uur), die op de 3000 meter (plus minus 15.00 uur) en de prijsuitreiking (plus minus 16.00 uur). Alle uitzendingen worden door Bob Spaak van commentaar voorzien De Rotterdamse Kunststichting exposeert Rechtstreekse radioverslagen zullen op t.e.m. 23 februari in Kunstzaal Zuid zaterdag te horen zijn via Hilversum IIaan het Zuidplein marionetten, schil- tussen 14.15 en 17.30 uur en op zondag, i derljen en grafiek van Wouter Stips. ncrv 19.00' n' Hilversum II. in het NRU- Kunstzaal Hcuff. Hoflaan 7 Wassenaar, «ijde HILVERSUM de Orkest en Radiokoor: klas* ne muziek. 11.47 Buitenland 11.57 Mededelingen. NCRV: 'kale lezing. 13.35 Kerkorg en moderne muziek (opi 'oordracht. NRU: 14.30 Lar portages en -uitslagen Wormeiveer. 18.00 Convent: wekelijks half- r over en uit de kerk. 1KOR: 18.30 Mensen: iprekken; 18.45 Kerk veraf en dichtbij. I wordt uitgezonden, bevat wijzi- op Nederland sportprogramma Langs de lijn" (14.30 16.30 uur). febru n Adrian Stahlecker. ding. lezing. 19.4! monisch Orkest e (gr.). 20.05 Kerkli NCRV: 17,30 Vor jeugd. HILVERSUM I (11.00 Nlei 10.00 Nicuv TROS: Popstat l Nieuw Lynx (of Los), kro: 13.00 Nieuws, tualltelten. 13.08 TNT: lichte plater ma. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-In. 15.0 15.03 Holster: Pop- en countrymuL— Nieuws, is.03 lORRRrrr: popmagazine. 17 01 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07-18.00 Draal- ■jofdraaiik: verzoekplaten. BRUSSEL NED. (324 m) - 12.00 Nieuws 12.03 Gevarieerde muziek. (12.08 Landbouw- Hf:ht, mededelingen schfppers). erzicht en SOS-berlcf 1.55 Buitenlands pers weerbericht. 13.00 Nleu- programmaoverzicht. SOS-berichten voor schippers en beursberichten. 13.50 Klassiek* üp'f. 18.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2