HEEFT JUAN CARLOS EEN KANS? Voor hetzelfde geld DE GAULLE VANDAAG NAAR 'T VERRE WESTEN' Zorgvuldig opgeleid voor stroman P.v.d.A. DOET STAP IN RICHTING KVP Verlangen naar zelfstandigheid Bretagne vol onrust WEER EXPLOSIE GEELZUCHT IN PUTH Pater Pire overleden Nieuwe aanpak ziekte van Parkinson acht CAFÉ CRÈME VRIJDAG 31 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT (Van o e correspondent) PARIJS Vandaag is De Gaulle voor 3 dagen naar Bretagne vertrokken, dat minister Debré In een onbewaakt ogenblik eens „het verre wes ten" heeft genoemd. De generaal gaat er 3 rede voeringen houden, in Rennes, Brest en Quimper. De Brotonse boeren hebben besloten dat bezoek aan Quimper te boycotten, omdat de generaal in zijn gezelschap naar Bretagne wel de minister van Landsverdedignig meeneemt, maar niet de mi mister van Landbouw, om hun protest kracht bij te zetten, hebben Bretonse boeren voor de deur van de ontvanger van de belastingen bij Quim per zakken aardappelen uitgestrooid. Zij gaven daarmee lucht aan hun verontwaardiging over de concurrentie van aardapelen uit Nederland. De Gaulle zou de Bretonners over de kuif strij— i zo vriendelijk zou willen zijn af paar woorden in het Bretons te zeggen. Hij sprak Spaans in Mexico „manos in Duits in Bonn en Russisch in Moskou, ook geen Bretons in Bretagne. Na poleon de derde, toen hij in 1858 een spoorlij k opende, sprak Bretons, maar sedertdien is Frans Bretagne officieel voertaal geworden in het be lang van de nationale eenheid. Al die honderd jaar hebben Bretonners hun eigen taal, waarvan vreemdeling geen woord verstaat, bemind als hun oogappel. Hoe De Gaulle in Bretagne zal worden ontvan- ;n, is een groot vraagteken. De Bretonners hou den niet van Parijs. Parijs is in hun ogen een koloniale mogendheid, die Bretagne uitbuit als onderontwikkeld gebied en als kolonie behan delt. De algemene klacht is, dat Parijs niet voldoen de geld in Bretagne investeert en dat er voor de kleine boeren die werkloos worden geen uitwijk mogelijkheid is in Bretonse industrie. Zij moeten óf emigreren naar Canada óf de wijk nemen naar Parijs, waar geen huisvesting voor hen is. De Bretonners voelen dat als een grote onrechtvaar digheid, want zij zijn het die op de slagvelden van de eerste en tweede wereldoorlog de meeste doden hebben achtergelaten. In de eerste wereld oorlog heeft een kleine minderheid gecollaboreerd met de Duitsers in de ijdele hoop op een onafhan kelijk Bretagne. De separatistische leiders heb ben dat met doodstraffen moeten betalen, waar aan vele zich bijtijds onttrokken door naar het buitenland uit te wijken, onder meer naar Ierland. Het opkomende geslacht is die collaboratie verge ten, maar het verlangen naar een zelfstandig Bretagne is gebleven. Een minderheid wil dat se paratisme afdwingen met geweld. Zij nemen als voorbeeld Algerije, dat zich heeft vrijgevochten. Nederland, dat door organisatie en industrialisa tie met Rotterdam de grootste haven van de we reld heeft, Israël dat van woestijngebieden vrucht bare gronden heeft gemaakt. Wat die drie landen hebben gepresteerd, kunnen wij ook, zeggen de Bretonners en als het niet goedschiks kan. dan maar kwaadschiks. Een minderheid is dus bereid tegen Parijs de wapens op te nemen en geweld te gebruiken. Geweld heeft zich in de afgelopen jaren gedemonstreerd door boerenbetogingen omzagen van telefoonpalen, versperringen op we gen en spoorwegen en dynamietaanslagen tegen kazernes van de gehate CRS (mobiele politie). Het grof geweld van de minderheid wordt dooi de meerderheid van de bevolking in Bretagne af gekeurd, maar desondanks is er voor al die ille galen een stille sympathie. Tot dusver heerste bij de Bretonners de mening, dat al die illegalen on der de verzamelnaam van FLB (bevrijdingsfront voor Bretagne) verspreide eenlingen waren, maar uit meer dan 50 arrestaties van SFLB-leiders is gebleken, dat diezelfde illegaliteit wijd en zijd verbreid is en leeft onder alle lagen van de be volking, onder boeren, stedelingen, onderwijzers, architecten en zelfs onder geestelijken, die wa pens verborgen èn van wapendepots afwisten. Al die arrestanten komen binnenkort voor het staats- gerechtshof en zullen dan verdedigd worden door advocaten, die over het verwaarloosde Bretagne zullen spuien wat zij kunnen spuien. De politie helt over naar de mening, dat met de 50 arrestaties de meeste FLB-leiders achter slot en grendel zitten en dat dus voor De Gaulle tijdens het komende weekend geen enkel gevaar dreigt. Bovendien zal de generaal ditmaal bijzon der goed worden beschermd. De Gaulle heeft overigens aangekondigd er speciaal een Bretonse reis van te zullen maken. Hij wil ook praten over de buitenlandse politiek en het referendum voorbereiden, dat in maart zal worden gehouden o* :r de afschaffing van di naat en decentralisatie. Dat zijn twee onderwer pen, waar de meeste Fransen niet heet of koud van worden. Tofch wil De Gaulle van die volks stemming, waar de kiezers alleen maar met ja of nee op mogen antwoorden, een plebisciet ma ken, een uitspraak voor zichzelf; een massale ont houding van stemmen, kan hij niet hebben er daarom begint hij nu alvast in Bretagne de grote trom te roeren. De toestand in het Midden-Oosten is ditmaal dramatisch genoeg om extra-hard op de trom te slaan. Dat is de generaal wel to< trouwd. Vele inwoners onder de wol ;e kerkdorp Puth heeft een geelzucht- •xplosie plaatsgevonden. Niet alleen vele ónderen van de twee lagere scholen lig gen met „gele verf' in bed, ook talrijke volwassenen. In heel wat gezinnen liggen meerdere personen met geelzucht in bed, erwyl in één huis zelfs het complete ge- tin door deze besmettelijke ziekte is aan- ;etast. Aldus burgemeester A. Kurvers Schinnen. Opmerkelijk is, dat verleden jaar ook kleine geelzuchtepidemie in Putth uit- >rak „Er moet volgens mij in het dorp Tgens een haard zijn, van waaruit die eelzucht verspreid wordt", aldus de heer ns, hoofd van de jongensschool. Op school hebben we alle voorzorgs- matregelen genomen; we prenten de Wgd telkens maar weer in de handen oed te wassen, maar de handen niet te |pgen aan de handdoek". Burgemeester [EN 99.75 R 119. 54.75 74.75 79.50 58.50 65.— 49.— gnis iden Vragen in Kamer jver nieuwe tanks DEN HAAG (ANP) Indien de le- lerleiding interessen heeft voor Leo- ardtanks, die twee miljoen gulden per tuk zouden kosten, houdt dit dan ook dat de aanschaffing van een aantal an deze tanks zal wordén overwogen, ldus heeft het Tweede-Kamerlid T. falburg (A.R.P.) de minister van De- nsie gevraagd. Mocht geen afschaffing worden verwogen, dan is het tonen van ïn- door de legerleiding, zoals blijkt m verklaring van de technisch eur van het Kraus-Maffeiconcern lat de tank vervaardigt, zinloos, aldus Ie heer Walburg. Hij informeert voorts of wordt over- rogen in de nu bestelde nieuwe tanks •en stabilisatje in te bouwen zodat tij- ens het rijden het kanon op het doel ericht blijft. Kurvers-van Schinnen deelde mede; ..Hoe wel ons nog geen gevallen van geelzucht gemeld zijn uit Schinnen zelf. hebben we toch besloten ook de bevolking van Schin nen de gelegenheid te geven zich tegen geelzucht te laten Inenten. Hoe makkelijk slaat deze ziekte Immers niet over? We hebben overleg gepleegd met het provin ciaal bestuur, of er een speciale pot was. van waamit wij de kosten van deze mas sale inenting kunnen bestrijden. Die schijnt er niet te zijn, zodat de gemeente wel voor de kosten moet opdraaien. In het belang van de volksgezondheid menen we echter deze kosten zeker te moeten maken" BRUSSEL (ANP) De Belgische do minicaner pater, Pire (58), die interna tionale bekendheid verwierf door zijn naoorlogse werlf. ten behoeve van vluch telingen. is gisteren in het academisch ziekenhuis te Leuven overleden. Pater Pire, die in 1958 werd onder scheiden met de Nobelprijs voor de vre de, was dertien dagen geleden voor een operatie in het academisch ziekenhuis te Leuven opgenomen. Na de operatie ontwikkelde zijn toestand zich aanvan kelijk gunstig, doch in het afgelopen weekeinde deed zich een embolie voor en dinsdagnacht geraakte hij in een co- Hij organiseerde na de oorlog een in ternationale hulpactie voor vluchtelingen, die leidde tot stichting van een aantal ..Europese dorpen", waaronder een Anna Frankdorp in Noorwegen. Dominique Georges Pire werd in Di- nant geboren en trad op 18-jarige leef tijd in het dominicaner klooster van La Sarte te Hoei. Van 1932 tot 1936 studeer de hij theologie in Rome. Tijdens de tweede wereldoorlog was pater Pire al- moezenier van het Belgische geheime leger en agent van de inlichtingendienst voor de geallieerden. Hij ontving ver scheidene onderscheidingen voor zijn verzetswerk. NIJMEGEN (ANP) Een psycholo gische benadering van patiënten, die aan de ziekte van Parkinson lijden, heeft meer succes dan elke andere wijze van behandeling. Uit een onderzoek is ge bleken, dat door een diepe sympathiek- menselijke verstandhouding met deze patiënten, zij zich beter kunnen bewe gen. Hersenafwijkingen vormen welis waar een basis, maar zijn echter niet een uiteindelijk dwingende oorzaak voor het optreden en de intensiteit van de ziekteverschijnselen. Tot nu toe werd deze ziekte voorna melijk bestreden met medicamenten en physiotherapie. Deze doorbraak in de bestrijdingswijze van deze ziekte is de conclusie van dr. J. J. Korten in zijn proefschrift „enkele aspecten van de ziekte van Parkinson", waarop hij in Nij megen is gepromoveerd. Reeds eerder is in een soortgelijk- onderzoek deze ge dachte ihiar voren gekomen In liet proefschrift wordt nèt ^iekteL beeld beschreven, dat al sinds 1817 be kend is.'Over wt'TiTgemeeh zijn de voor-11 naamste verschijnselen van de ziekte van Parkingson bevingen, stijfheid van ledematen en een algemene bewegings armoede. De praktijk leert echter, dat de ernst en de aard van de ziektever schijnselen wisselen met invloeden uit het milieu, waarin de patiënt leeft. Dr. Korters schat, dat in Nederland ca 25.000 patiënten voorkomen, die echter niet allen onder doktersbehandeling zijn. Als er dan toch niemand op je verjaardag komt; als Bert de buldog, Petra de poedel en Hein de herder het laten afweten, moet je als éénjarige zelf maar aan je één-kaarstaart beginnen. Erg vrolijk hoef je er met al die afwezigheid niet bij te kijken Gissingen over doel van Franco's besluit (Van i ■espondent) lden bij NV MADRID Er zijn Spanjaarden, die zich afvragen of de noodtoestand die generaal Franco heeft afgekon digd soms bedoeld is als een ouvertu re op 'n vernieuwd koningschap. Een paar uur voordat het decreet werd afgekondigd vloog prins Juan Carlos van Madrid naar Brussel, voor een „privé-bezoek" aan koning »*«»ude- wijn en zijn Spaanse gemalin Fabio- la. Het is niet heel waarschijnlijk dat de prins niets geweten heeft van de komst van de het decreet. En het is niet onmogelijk, dat zijn uitstapte wel eens geadviseerd zou kunnen zijn door de regering. Het decreet was vrijdag vrijwel voor geheel Spanje een verrassing. En de inhoud evenzeer. Met name de passa ge dat het land in gevaar zou zijn dooi activiteiten die vanuit het buitenland gesteund zouden worden. Een merk waardige rechtvaardiging voor een maatregel, die de Spanjaarden alles wat hun nog restte aan vrijheid, met een pennestreek ontnam. Vrijwel alle buitenlandse waarnemers zijn het erover eens, dat het land aan de voor avond van de revolutie zou staan. Na tuurlijk kan niemand ontkennen dat de regering-Franco de laatste maan den binnenslands van verschillende zijden is aangevallen, en dat haar ver moedelijk nog de zwaarste crisis in haar bestaan te wachten staat. Maar de toenemende protesten kwamen uit zoveel uiteenlopende bronnen dat men daarin moeilijk een rechtvaardi ging voor zulk een maatregel kan vin den; daarvoor waren de activiteiten veel te ongecoördineerd, en dus in hun totaliteit te weinig effectief. Veel intelligente Spanjaarden hadden het gevoel dat de regering geen open kaart speelde en zij vroegen zich af welke verborgen motieven nog mede in het geding zouden kunnen zijn. De betogingen waren alle bepaald niet erg verontrustend: de studentenonlus- len bijvoorbeeld waren wel marxis tisch van aard. maar bepaald rustig vergeleken bij die in Tokio. Mexico en Londen. En de protesten van de arbeiders tegen het regime en de ver ticale structuur van de vakbonden, die onder staatscontrole staan, wek ten niet de indruk dat zij de autoritei ten uit de hand zouden lopen. Ook de nationalistische activiteiten van de Basken en Catalanen vormden geen bedreiging voor de Spaanse staat. En de illegale oppositie, de socialisten en de christen-democraten, waren wel wat actiever dan voorheen, maar der gelijke slecht georganiseerde groepe ringen waren niet bij machte om de regering omver te werpen. Wat kan dan in 's hemelsnaam Franco bewogen hebben tot deze in grijpende stap? Sommigen denken dat hij de baan vrij wil maken voor een vreedzame opvolging. Theoretisch kan hij slechts worden opgevolgd door een regent of een koning Heel de wereld weet dat Franco's kandi daat voor de troon prins Juan Car los is. een aardige jongeman, die zorgvuldig is opgeleid voor de func tie van stroman. Onlangs verklaarde hij dat hij de troon zou aanvaarden, zelfs al zou hij daardoor in conflict komen met zijn vader. Don Juan de Bourbon Parma. de officiële preten dent. Twaalf dagen voordat dit nieuws in Spanje gepubliceerd werd was het al bekend aan de buitenland se pers. Men beweert dal dit zo ge arrangeerd zou zijn om het effect te toetsen in binnen- en buitenland. Maar dat effect was vrijwel nihil. Er is nog een andere poging tot ver klaring van Franco's beleid: de uit wijzing van prins Carlos Hugo, met zijn familie, ruim een maand geleden, zou erop duiden dat Franco inderdaad prins Juan Carlos op de Spaanse troon wenst. Op deze uitwijzing rea geerde het land nauwelijks, maar toch was er een bepaalde spanning waarneembaar. Men kon bij Spaanse kennissen een zekere aarzeling waar nemen, als men hun vroeg welke ont wikkeling thans te verwachten was. En er circuleerden tal van geruch ten in de hoofdstad: bijvoorbeeld dat de ultra-rechtse monarchistische ge neraals een militaire staatsgreep zou den beramen, een soort paleisrevolu tie dus. En men fluisterde ook dat be paalde ministers hun congé zouden krijgen. Hoe dan ook. er waren veel uiteenlopende geruchten, maar men was het erover eens. dat er ingrijpen de veranderingen voor de eur ston- Onder.tussen meldde het Amerikaaan- se persbureau UPI dat de politie in Madrid mevrouw Josefa Camacho, echtgenote van een vakbondsleider zou hebben gearresteerd. Zij had twee sit-in-stakingen in de hoofdstad De politie weigert te zeggen hoeveel personen zij heeft gearresteerd. Tij dens de noodtoestand mogen de poli tie en 't militaire gezag vrijwel onbe perkt huiszoeking doen en arrestaties verrichten. En mensen kunnen voor onbepaalde tijd in arrest gehouden worden, zonder dat zij recht hebben op rechtskundige bijstand. Het regeringsgezinde blad ..Arriba" verklaarde dat Franco van talloze zij den felicitaties heeft ontvangen, toen hij zijn decreet had afgekondigd. „Ar riba" kan dit gemakkelijk lanceren, want na 34 maanden is weer heel de Spaanse pers onder censuur Concurrentie voor Eifeltoren PARIJS (AP) De internationale rage van draaiende restaurants op hoge torens heeft tenslotte Parys bereikt. Een stu diegroep heeft donderdag plannen ge publiceerd voor een toren, die tweemaal zo hoog zal worden als de Eiffeltoren. Bovenop de nieuwe toren zouden niet alleen een draaiend restaurant komen, maar ook winkels, een club en conferen tiezalen. Het gehele complex zou een vloeroppervlak van 4500 vierkante meter krijgen. Het project zal 72 miljoen gul den gaan kosten. De top van de toren zou 750 meter boven de aarde komen te liggen. Het bouwwerk, dat uit particuliere midde len zou worden gefinancierd, zou vol gens de plannen komen te staan op het Rond Point de la Defense, een groot verkeersknooppunt ten westen van Pa rijs. Daar staan reeds een moderne ten toonstellingshal en andere moderne ge bouwen. (ADVERTENTIE) «IrtiM o rookt u 20 geurige Café Crème sigaartjes. (ware grootlef Fijne geselecteerde tabak, verwerkt tot slanke, gave, geurige sigaartjes. Café Crème, van Henri Wintermans. Twintig van die geurige sigaartjes gaan er in een elegant aanbied-blikje. 't Is maar hoe u uw rook-geld besteden wilt HENRI WINTERMANS 20 VOOI' ~W ~WMï5bnlün:dbl ao sbnsro/fsd fiö fasiJaissV .aiurllia Voorkeur gaat uit naar linkse eenheid DEN HAAG De PvdA is niet van plan om voor eeuwig een eventuele samenwerking met de KVP af te wij zen. Daarom heeft de congrescommissie, die zich met de voorstellen voor het maartcongres van de PvdA moet be zighouden, geadviseerd dergelijke rigou- p uitspraken af te wijzen. De com missie staat op het standpunt, dat men in de politiek het woord „nooit" niet kan'gebruiken. (ADVERTENTIE) Verschillende afdelingen hebben het congres namelijk voorgesteld om hetzij met de KVP. de CHU en VVD hetzij alleen met de KVP niet als regerings partner in zee te gaan. Het partijbe stuur houdt nadrukkelijk vast aan de pogingen om een progressieve concen tratie te vormen met D'66, de PPR en de PSP en eventueel ook met de ARP. sluit als gezegd andere mogelijkhe- t uit. De vraag is. of deze politieke breuken en samenwerkingsvormen op het socia listische congres duidelijk uitgesproken kunnen worden. De afgevaardigden ko men van 6 tot en met 8 maart in het Congresgebouw te Den Haag bijeen om 190 voorstellen met 250 amendementen te behandelen. Het partijbestuur rekent op meer dan duizend congresgangers. Zeker 700 afgevaardigden en 300 gasten, waaronder vertegenwoordigers van de KVP, de WD, de AR, de CHU, D'66, de PPR en de PSP. Politici verwachten tijdens dit con gres een stórm van discussies tussen aanhangers van Nieuw Links en woord voerders van het zogenaamd Democra tisch Appèl, tegenstander van Nieuw Links. Dit komt vooral tot uiting in de debatten over de nieuwe partijstructuur van de PvdA en in de verkiezing van het nieuwe partijbestuur. Een stroom van kandidaten voor de 21 bestuurs functies is binnengekomen. De congres gangers kunnen kiezen uit meer dan 100 kandidaten, waaronder elf kandidaten voor zet functies in het dagelijks be- Australië is wellicht markt voor F-28 SCHIPHOL (ANP) Nederlands nieuwste straalvliegtuig. de twee- motorige F 28 ..Fellowship", is volgens de heer H. H. van Doorn, Fokkers direc teur voor marketing en verkoop, ge knipt voor het binnenlands luchtverkeer in Australië. Zich aan een conservatieve schatting wagende voorspelde hy dat in Australië en Nieuw-Zeeland een markt ligt voor veertig Fellowships. Over een week sturen de Fokkerfa brieken het derde prototype van de F 28. dat de toepasselijke registratie PH-MOL heeft gekregen, met in vlieger A. P. Moll aan de stuurknuppel op een demonstra- tieries naar Australië, Nieuw-Zeeland en een aantal kleine eilanden in de Stille Oceaan. Het vrachtruim heeft voor deze eelegenreid een ingebouwde extra brandstoftank gekregen, zodat het toe stel een verhoogde actieradius heeft ge kregen van circa 3800 km. Er gaat een Fokkerequipe mee bestaande uit 12 per sonen, onder wie leden van de verkoop staf, technici voor het onderhoud op de grond, een co-piloot en twee van Mar- linair geleende stewardessen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7