Rijksmuseum van geologie en Mineralogie weer open Voorschoten verwacht veel van bouwerij in wijk Noord-Hofland Unieke collectie edelstenen en mineralen Leidse KVP gaat adres „Leiden in last? met kamerleden bespreken Doorstroming animeren met comfortable huizen VRIJDAG 31 JANUARI DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 In voormalig Heilige Geest-weesbuis Geschiedenis van bet museum Bij een op de historie gericht museum past zeker nog een woord over zijn eigen geschiede nis. Vanaf 1820 tot 1878 maakte het deel uit van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie. In 1878 kwamen geologische ver zamelingen onder een eigen direc teur, prof. dr. J. Martin, die het museum, dat onder zijn leiding een wereldnaam verwierf, niet min der dan 44 jaar beheerde. Eerst in een koetshuis aan de Papen gracht, sinds 1892 in het nu ver laten gebouw op de hoek van de Garenmarkt en het Van der Werff- park. Daar zwaaide van 1922 tot 1955 prof. dr. B. Esscher de scepter over het museum en van 1955 tot begin 1961 prof. dr. I. v.d. Vlerk, die een zeer belangrijk aandeel heeft gehad in het oplossen van de behuizingsproblemen van het mu seum, hetgeen ten slotte resul teerde in het betrekken van het huidige gebouw aan de Hoogland- sche Kerkgracht (in welk gebouw in de 17e i 900 v dan Vijf jaar geleden sloot het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Garenmarkt te Leiden zyn poorten. Maandag a.s. zal het weer geopend worden. Niet aan de Garenmarkt, maar nu in het gerestaureerde gebouwen complex van het voormalige Heilige Geest-Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht. Drie zalen van het 11 zalen omvattende museum zullen voor het publiek worden opengesteld. De inrichting van het gehele museum zal nog geruime tijd vergen. et museum erin geslaagd zyn aanzien van belangstellenden nderd te vervullen'., zegt de directeur van het i dr. C. Beets tijdens een voorbezichtiging. MINERALEN EN EDELSTENEN In de showafdeling ligt ook een collectie meteorieten en tektieten, de laatste van natuurlijk glas met een ongewone chemische samenstelling en van onzekere herkomst, daar men wel meteorieten, maar nooit tektieten heeft zien val len. Voor deze collectie heeft pas nog het Amerikaanse bureau voor ruimte-onderzoek grote belangstelling gehad. De collectie indei'zoek an Onderwijs en Weten schappen en Leidse Universiteit kon worden begonnen aan de tenuitvoerlegging van plannen, die beogen het museum met meer vrucht zijn centrale taak te laten vervullen. Er is een gezonde wisselwerking gekomen tussen de ar chieffuncties, het wetenschappelijk onderzoek en de voor lichting."' NIET HCTJE BIJ MUTJE In het nieuwe museum zal betrekkelijk weinig ge- exposeerd worden. In vergelijking ten minste met het oude, waar de vitrines vaak dicht opeen stonden. Slechts een fractie van het bezit zal getoond worden. „Als het 5% is. dan is het veel"? zegt directeur Beets. Vroeger stond alles hutje bij mutje. Dat gaat niet langer. Ieder object moet afzonderlijk de aandacht van de be- Een object bijvoorbeeld, dat in een gedeelte van een nikkelijzermeteoriet die op het einde van de vorige eeuw in Arizona (V.S.) een krater sloeg met een diametet van 1200 meter. De verzameling geniet dan ook grote bekendheid in de gehele wereld. EDELSTENEN De edelstenengroep (waarde onschatbaar, het Rijk ver zekert niet, maar het museum is goed beveiligd) is op moderne wijze uitgestald. Van historische betekenis is de collectie, die door koning Willem I aan het museum werd geschonken. Opvallende stukken zijn bijvoorbeeld een groot smaragdkristal1 uit Coloritbia, een diamant, in de bekende „blue ground"-matrix en een ruim negen kilo zwaar licht- topaaskristal. Ook de in bruikleen afgestane col- Promotie S. Duindam Aan de Leidse Univesiteit is woensdag jl. de heer S. J. G. Duindam, hoofd van de psychologische afdeling van de Kli niek voor Zwakzinnigen te Oisterwijk, gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen op een proefschrift, ge titeld „Social contact bij zwakzinnigen". die te Leiden werd geboren, is met van de Stichting S.A.M.I.V.O.Z. te 's-Hertogenbosch uitgegeven bij Van Gor- cum Comp. N.V. te Assen. J Discussie over onderwijsproblemen De Scholieren Aktiegroep Leiden (SAL) gaat de komende weken de dis cussie over onderwijsproblemen stimule ren onder de middelbare scholieren. Dartoe werd gisteravond op een verga- deing besloten op het secretariaat van het comité „Leefbaar Leiden", Mors singel 4 in Leiden. In de loop van de volgende week zal op alle Leidse scholen een pamflet wor den uitgedeeld, waarin een aantal ver meende wantoestanden op de middelbare scholen wordt aangevallen. Donderdags zijn er ook avondvergade ringen van de SAL, waar de contactper sonen der diverse scholen aan deel ne men en verder alle belangstellende scholieren, leraren, studenten enz LEIDERDORP Vlies en M. Rotmensen; Stephan zn. van H. G. Maaskant en E. M. H. van Steen. ONDERTROUWD: Herman J. Schreu- der (19) en Rénie Geerlof (20); Abra ham de Wolf (22) en Adriana P. J. van den Broek (24). GETROUWD: Jan Verhoeks (25) en Alida T. J. Kloos (23). OEGSTGEEST Geboren: Bart, z.v. J. W. de Haan en G. M. H. van der Werf; Jacob Maarten, z.v. W. J. van der Hart en J. A. van der Hoek; Menno Frederik Maria, z.v. F. van der Gaag en A. M. M. Kanters; Wüleke Wilhelmina, d.v. F. A. de Mooij en C. Rijsdam; Maria Jantina, d.v. J. F. N. Roosjen en N. de Gaaf; Tatjana Elisa beth, d.v. J. Hoek en E. F. Born: Theo- dor Jacob, z.v. T. H. H. H. Horz en K. j Wjjnand: Martin, z.v. W. P. van der Kalk en J. Wielders. Ondertrouwd: J. M. J. Blom en M. C. Muilwjjk; H. den Herder en J. J. J. van Kappen. Overleden: J. Feer, w.v. J. C. Mooije- kind. Fr. Th. Driessen nam afscheid van Leidse Courant Na ruim 22 jaar trouwe dienst krachten in dienst had gestek Leidse Courant in het bijzond. laatste jaren van de N.V. West- het algemeen heeft vanmorgen Fr. Th. Driessen in verhand ine reiken van de pensloengerechti tyd van het bedrijf afscheid j. Dit gebeurde tydons een intiem komst in aanwezigheid van dire de activiteiten, die de heer Driessei heeft ontplooid vooral op het gebied var de acquisitie en de verkoop. „Vooral ge zien uw gezondheidstoestand is het pret- I kunnen inrichten", aldus de heer Koens. 1 De directeur schetste de scheidende - functionaris als een correct man met be schaving, een voorbeeld voor anderen. ,.U heeft het niet altijd even gemakke- j lijk gehad in een leven, waaraan het i persoonlijk leed niet voorby is gegaan. U hebt uw werkzaamheden altyd beste vermogen rerk. Daaronder nai ge Sursum Corda wel 1 plaats bij u in. hart voor n byzondere de belangstelling voor dit kerkblad die aanvankelijk aarzelend was van jaar tot jaar is locgenomen. ook op advertentiegebied". De heer Koens onderstreepte zijn woorden van dank voor de trouw en toewijding van de lieer Driessen met het aanbieden van een enveloppe met inhoud. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heren C. J. de Heiden, namens de administratie, D. .1. v.d. Werf, na mens het technische personeel, en P. J. van Kouteren, namens het weekblad Bol lenstreek, welke woorden eveneens ver gezeld gingen van het aanbieden van geschenken. De heer Driessen sprak ten- gemeend dankwoord:Het Twee Lciilerdorpse raadsleden Commissie-vergaderingen openbaar De leden van de raad van Leiderdorp, i de heren ir. R. Poels en J. M. Tieken, hebben met gebruikmaking van het aan elk raadslid toekomende recht dat is neergelegd in artikel 22 van het Regie-1 ment van orde voor de vergaderingen j van de raad der gemeente Leidedorp, j een voorstel ingediend tot wyzi- ging van voormeld Reglement, in welk voorstel invoering van de rondvraag en openbaarheid van de commissievergade ringen wordt bepleit. B. en w. hebben besloten dit voorstel toe te voegen aan de punten welke staan vermeld op de agenda voor de raadsver gadering op 3 februari. "Tegen instelling van een commissie ad hoe ter onderzoek van dit voorstel hebben b. en w. geen bezwaar, zodat zij png geven daartoe te beslui- SLEUTELGAT Een 6-jarig jongetje is gistermiddag om 17.00 uur aangereden door een bestel- j auto. Het Leidenaartje brak daarby zijn rechteronderbeen en moest per EHD ri I In de nacht van woensdag op donder dag is van de Nieuwe Beestenmarkt een auto gestolen. Het kentekennummer i van de wagen, een Opel die toebehoort aan een bewoner van de Oude Vest, ia EL-54-18. lecöe éüelsfettën MET DE 1 i Bodes en Bode „We zijn natuurlijk geen expositie-experts", zegt mu seum-directeur dr. Beets. „We hebben de expositie naar eigen smaak ingericht. Met de definitieve uitvoering zal nog geruime tijd gemoeid zijn. De officiële opening zal ook nog wel enige tijd op zich laten wachten. Het is bijna niet voor te stellen hoeveel werk er mee gemoeid is. Uit angst voor beschadiging hebben we bij wijze van spreken stukje voor stukje met de hand uit het oude naar het nieuwe museum overge bracht. Daar gaat enorm veel tijd in zitten. De conservator van de nu voor publiek opengestelde afdeling is dr. C. P. Zwaan. Hij is tevens hoofd van de Stichting Ned. Instituut voor Wetenschappelijk onderzoek Paarlen, dat i het elektrisch), koelkast - In het toilet op de begane grond be vindt zich een handwasbakje. De wo ningen worden aangesloten op een centraal antennesysteem. Achter de woningen een terras en een tuin met berging; entree v< gemetselde bloembak en 'n voortuintje. De voorlopige bruto huurprijs is vastgesteld op 257.- per maand, in- clusiei' de stookkosten van een indi viduele verwarming. Tenslote nog enige algemene gege vens over de woningnood in Voorscho ten en over de nieuwe wfjk Noord - ingeschreven, onder wie 285 trouwlus tigen, 9 kleine gezinnen, 48 middel grote gezinnen cn 7 grote gezinnen. Er zijn 25 urgente gevallen. Bij het toenemende aantal trouwlus tigen moet men in aanmerking nemen, dat deze niet allemaal op stel en sprong willen trouwen. Een aantal van de ingeschrevenen woont nu buiten Voorschoten, maar is wel economisch aan Voorschoten gebonden. Huurquote De thans geopende zalen omvatten de afdeling r en edelstenen. De afdeling bevat 3 hoofdgroepen: die der spectaculaire stukken, die der geslepen mineralen en die der systematisch gerangschikte mineralen. Bijzonder is wel de collectie van wijlen Shell-directeur dr. J. Erb, wiens zoon de collectie het museum in bruik leen heeft gegeven. Met haar in totaal 1500 exemplaren is dit wel een van de fraaiste particuliere verzamelingen in Europa, Dit instituut is opgericht door de Leidse Universiteit en de Federatie Goud en Zilver. Juweliers en particulieren kunnen stenen en parels naar het instituut opsturen en kunnen dan een certificaat van echtheid krijgen. Het afgelopen jaar heeft dr. Zwaan wel 5000 stenen en 13.000 parels op echtheid onderzocht. Hij heeft er een enorme ervaring in verkregen. „Toch blijft het moeilijk om in een oogopslag te zeggen of een parel echt of gecultiveerd is." aldus dr. Zwaan, die ook blij is dat eindelijk weer in Leiden fraaie en kostbare, voor al wetenschappelijk kostbare stenen weer tentoongesteld Het r >rlopig ïitsluitend v andag De afdeling Leiden van de KVP en de katholieke raadsfractie in de Leidse gemeenteraad gaan dinsdag a.s. met een speciale commissie van de KVP-fractie in do Tweede Kamer praten over een aantal belangrijke Leidse zaken. Tyde het gesprek komen aan de orde he' 1 K Leiden „Leiden in last?" aai van de Universiteitstoren. Leidse delegatie zal bes M. J. D. A. Hanssen, voorzitter van de afdeling Leiden, secretaris L. M. J. Werter en de gemeenteraadsleden J. Lijten en M. G. J. Ham. t Doel van de bespreking is de «""""«sip »"<»d van de gemeen e on idkceet 0_„ de geestverwante kamerleden. De KVP-afdeling Leiden is lvet er namelijk geheel van het college van b. en w. verstrekt en gekanü worden naar de kamerleden, die uiteindelijk iets ki Leidse problematiek. Ontnacbt door zwakke struktuur van bevolking Van de komende besprekingen werd gisteravond mededeling gedaan tijdens het bezoek van een KVP-Tweede Ka- merequipe (mr. P. J. M. Aalberse en de lieer A. C. M. Weijters) aan de afde lingen Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Zoeterwoude. Tijdens het formele ge deelte van de bijeenkomst (daarna was er in De Burcht gelegenheid tot infor- gemeente Leiden heeft geen mogelijk heden om het niveau van de plaatselijke belasting nog hoger'op te voeren. Leiden staat reeds aan de top op het gebied van de plaatseUjke belastingen, terwyi het gemiddeld inkomen in de stad lager is dan elders. In het gesprek met de kamerleden komt ook de voorgenomen universitaire bouw, in het bijzonder de Universiteits- toi'en aan de Witte Singel, aan de orde. Speciale uitkering De KVP-afdeling Leiden en de raads fractie hopen, dat de kamerleden ge voelig zullen zyn voor het feit, dat de verwezenlyking van het torencomplex Leiden voor verkeersproblemen zal stel len, die het zelf niet kan oplossen. Men hoopt, dat de centrale overheid met een speciale uitkering Leiden te hulp zal komen om doeltreffende verkeersvoor- zieningen mogelijk te maken. Tijdens de „hearing", die werd inge leid met een korte herdenking van het onlangs overleden statenlid, de heer C. Fortanier uit Voorschoten, kwamen nog een aantal andere zaken aan de orde. .Uit de Leiderdorpse hoek in De Burcht i werd de vergoeding voor het bijzonder onderwijs ter sprake gebracht. De heer A. C. M. Weijters gaf in antwoord op vrag van de heren Schonagen en Dirken de verzekering, dat de kamerfractie zich reeds met deze problematiek bezig Wie met enige kennis van zaken een kijkje neemt in de in aanbouw zijnde wijk Noord-Hofland en dank zij die kennis door de even tijdelijke als schijnbare bouw-wanorde heenblikt, komt tot de conclusie dat hier grote dingen gebeuren. Driftig wordt gewerkt en gebouwd. Een wijk die tot voor kort alleen nog werd gemarkeerd door enige blokken comfortabele maar van de Leidseweg af gezien wat kazerne-achtig aandoende flatwoningen, krijgt nu gestalte in honderden royale een gezinshuizen, zowel koopwoningen als huurwoningen in premiebouw- en woningwetsector. Het paradepaardje, of zeg gerust maar -paard, wordt gevormd door 163 premiehuurwoningen, die qua afmetingen en comfort vele dure koophuizen overtreffen. In grote trekken volgde de heer Ham het adres van het college „Leiden in last?", waaraan wy onlangs uitvoerige aandacht schonken. Hij onderstreepte daarbij volledig de conclusies in het adres: de uitkeringsnormen voor so ciale zorg en de vergoedingen voor on derwijs zijn te laag voor een stad met een sociaal zwakke structuur als Leiden. De centrale overheid zal door een ver betering in de Financiële Verhoudings wet uitkomst moeten bieden, want de in feite te laag in verhouding tot het openbaar onderwijs, want de .bijzondere scholen moeten van de vergoeding ook een administratief apparaat bekostigen en zelf de bestuurskosten dragen. Dit in tegensteling tot het openbaar onderwijs, dat terugvalt op secretarie-afdelingen. In de praktijk komt het erop neer, dat het bijzonder onderwijs hierdoor finan cieel achter ligt by het openbaar onder wijs. Belangstelling groot, vooral van elders Burgemeester L. de Kool vertelde ons bijzonder blij te zijn met dit com plex, dat in eerste instantie is bestemd voor de „doorstromers" uit eigen ge meente, mensen dus, die een ander en j in dit geval goedkoper huis vrijmaken. De eerste tientallen huizen zijn al toe gewezen en als Voorschoten de deuren j van deze huizen ook voor niet-Voor- schotenaren zou openzetten, had men, gezien de vele aanvragen die van heinde en verre binnenkomen zeker al 1600 van deze woningen kunnen ver- En burgemeester De Kool weet op grond van zijn ervaring nu al. dat er straks vele Voorschotenaren zijn. die nu nog de kat uit de boom kijken, maar die als alle huizen tegen de herfst van dit jaar zijn bewoond, or spijt van krijgen, dat zij niet eerder „ja" zeiden. Magneet Voor burgemeester De Kool is deze vorm van huizen (laten) bouwen eigen lijk het „Ei van Columbus". Zonder dat Voorschoten een woningwetwoning of andere woning met een lagere huur bouwt, krijgt de gemeente straks vele van die goedkopere woningen dank zij het doorstromen beschikbaar voor andere categorieën woningzoekenden Voorwaarde is echter, dat de huizen, die de doorstroming op gang moeten brengen, kwalitatief zo goed zijn, dal zij als een magneet de inwoners, die een hogere buur kunnen betalen, aan- dat de gemeente Voorschoten Nat. Nederlanden N.V. een belegger heeft gevonden, die zich met de uit voering van dit plan wilde belasten. Als „tegenprestatie" krijgt deze ver zekeringsmaatschappij een kwart vin ger in de verdelingspap en dat kwam goed uit, aangezien het be drijf binnenkort van Rotterdam wordt overgeplaatst naar Den Haag, zodat men woningen voor personeelsleden nodig heeft. Indeling Wat de volgens het VANEG-systeem gebouwde huizen betreft: het zijn royale vijfkamerwoningen, zogenaamde 5,5 puntswoningen, die in de huursector bijna nooit worden gebouwd. Afme tingen: woonkamer 8,30 x 3,76 meter; kuken 3,60 x 2,33 meter (via doorgeef - kast met kamer verbonden); slaapka mers op eerste verdieping: 4,67 x 3,76; 3,53 x 3,76 en 2,33 x 3.60 meter; bad kamer: 1.40 x 2,33 meter met ligbad, tweede toilet en vaste, wastafel (deze laatste ook op een van de slaapka mers) ;zolderverdieping: een slaap kamer van 5,80 x 3,76 meter, een ber ging van 3,60 x 2,33 meter en een kofferberging. Op de zolder staat ook de gasgestookte c.v.-unit die hel ge hele huis centraal verwarmd, alsmede een gasboiler voor warmwatervoorzie ning in badkamer, keuken en slaap kamer. In alle kamers worden kasten ge plaatst, terwijl tot de afwerking bij- i voorbeeld behoren tochtstrippen op alle ramen en deuren. In de keuken j veel kastruimte, een roestvrij staleni aanrecht met twee goot-tc-onhakken en aansluitingen voor kooktoestel (ook Voorschoten past een huurquote toe met als maatstaf. 20 procent van het netto inkomen, exclusief kinderbijslag. Bij het hanteren hiervan komt men tot dc volgende verdeling: 27 ingeschre venen kunnen een huur van 175.- of meer per maand betalen, 264 tot 75.- en 58 een lagere huur. Drie jaar geleden deed men in hel plan Boschgeest prettige ervaring met de doorstroming op: met elk van de negentig gebouwde woningwet-eenge zinswoningen hielp men gemiddeld 2.5 ingeschreven gezinnen. Als maatstaf voor toewijzing gold toen drie kinde ren. „Het zal ons niet verbazen als we met elke nu in Noord-Hofland (niet door ons gebouwde) eengezinswoning twee gezinnen kunnen helpen," ver wacht burgemeester De Kool. In totaal komen in Noord-Hofland ongeveer 2200 woningen, waarvan plm. 1100 eengezinswoningen. Het plan moet over een. jaar of vijf zijn voltooid en dat betekent, dat het dan is omringd door vijf woontorens. Een vecrticn- klassige school, waarin ook een tijde lijk gezondheidscentrum komt, wordt in september in gebruik genomen voor de opvang van de eerste klassen van de drie „onderwijszuilen." De l.'rklassige school in Noord- Hofland te Voorschoten, bedoeld om dit jaar de kinderen van dc eerste klassen der drie lagere scholen op te van gen. Ook komt hierin waarschijnlijk een tijdelijk gezondheidscentrum in afwach ting van de bouw van een defini tief centrum. Op de achtergrond het landgoed „Berbice".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5