Tentoonstellingen in Leiden C. Dusoswa nam afscheid van de Raad van Arbeid Oud-Leidenaar mr. Verduin secretaris van Rotterdam BIOSCOPEN Velen worden slapend leraar MARKTEN MEDISCHE DIENSTEN PAGINA 4 STAD DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 31 JANUARI 1969 Schilderijen en moderne sieraden In het Academiegebouw aan het Ra penburg houdt Guillanie Lo-A-Njoe, in Amsterdam geboren doch Surinamer van origine een tentoonstelling van zyn fantasie-landschappen. In galerie Walen kamp worden onder auspiciën van het LAK moderne sieraden van het Utrechtse trio Emmy van Leersum, Gijs Bakker en Nicolaas van Beek tentoon gesteld en In 't Duivenhuys tenslotte hangt schilder- en tekenwerk, alsmede een aantal voortreffelijke collages van de Zweed Lars Fohlin. POP-ART LANDSCHAPPEN Het is merkwaardig werk dat van Lo- A-Njoe: landschappen in sterk vereen voudigde vorm met soms een vleugje surrealisme in zoete, fondantachtige pop-artkleuren. Op het eerste gezicht doet het werk te zoetig aan en mono toon met steeds dezelfde golfbeweging en 't wolkje, dat op bijna alle schilderijen voorkomt. Het zijn verbeeldingen van een geheel andere mentaliteit dan de westerse, niet zo zeer door de vorm, dan wel door de uitbundige, welhaast his- pano-tropische kleurigheid. Wat echter bij nadere beschouwing steeds meer gaat treffen is de wijsheid. die in deze werken met geraffineerde middelen wordt gesuggereerd. Goed be schouwd is het simpele comme bonjour. De landschappen zijn gekaderd in ge schilderde omlijstingen, die met de voor stelling samen het doek vullen. Bij vele tableaux heeft de schilder dat kader door de voorstelling laten doorbreken, waardoor deze buiten het schilderij schijnt te treden. Naar ons gevoelen is dat de grootste verdienste van Njoe's werk, maar daarnaast ook de enige. Zonder die suggestie van bewegelijkheid naar buiten zou het werk in suikerzoet ten onder gaan. Overigens moet daarbij toch een harmonieus samenspel van kleu ren en beweging worden geconstateerd. MODERNE SIERADEN Bij Walenkamp wordt edelsmeed- en -laswerk getoond van een drietal kunste naars uit Utrecht: Emmy van Leerum en Gijs Bakker, die nauw met elkaar sa menwerken, en Nicolaas van Beek. In de Gracht hebben zij een permanente ex positiekelder. We kunnen niet anders verwachten dan dat deze nieuwe fantastische vorm geving van het vrouwensieraad voor velen een openbaring zal zijn. Daar naast moet echtetr wel gezegd, dat sommige werkstukken, omdat ze zo extreem van vorm en afmeting zijn (we denken daarbij voornamelijk aan de hals sieraden practisch niet draagbaar zul len zijn bij de dagelijkse tooi en in de dagelijkse omgang. Maar met de kleinere objecten brengen ze een ware revolutie teweeg. De fantas tische vormen van ringen, ambanden en oorhangers, of ze nu van edel metaal, van aluminium of zelfs van gepolijst buisijzer zyn, getuigen eendeels van een vakmanschap. Hier is welhaast volle dig gebroken met de klassieke vormen en gedeeltelijk ook met het klassieke materiaal. Enkele extreme gevallen in deze collectie ziet men dan maar over het hoofd of beschouwe men uitsluitend ajg,fra^i. maar niet te dragen object, rijke fantasei, anderdeels van gedegen I tegenstelling daarmee staat dan weer ..Appels", een stilleven in een orgie van rood, èn een ruig, fraai geschilderd berg landschap in Andalusië. Voorts moeten we wijzen op een drietal gouaches: het expressieve „Martelaar", het spirituele „Engel" en „Crucifix". Tenslotte liggen er nog enkele potlood schetsen van wisselend gehalte, waaron der „Dorp" en „Oude boom" ons wel konden bekoren. Al met al een collectie van zeer verschillend niveau, maar die men toch ter wille van een aantal hoogtepunten wel moet gaan zien. WILLEM PRINS. De tentoonstellingen zijn te bezichti gen in de Academie maandag tot en met vrijdag van 9.00-17.30 uur (tot 21 febr.); bij Walenkamp dinsdag t.m. vrijdag van 1-6 uur, zaterdags van 2-5 uur (tot 19 febr.) en in 't Duivenhuys, Rapenburg 94, dinsdags t.m. zondags van 2-8 uur (tot 15 febr.). ADVERTBNT1E Planten brengen gezelligheid in huis. Met hnn kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En t geeft uw kamer een persoonlijk tintje. Met twee andere juristen schrijft hij commentaren op de Wet Ruimtelijke Ordening en de Woningwet, daarnaast is hij lid van de planologisch-landelyke adviescommissie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Neder lands Instituut voor de Ruimtelijke Or dening en Volkshuisvesting. Evenals in Leiden is mr. Verduin zich In Rotterdam blijven inzetten op kerke lijk terrein. Zo is hy lid van de Deke nale Raad. Voorts Is h|j redactielid van „De Nieuwe Mens". Aan het jongste Pastoraal Concilie In Noordwykerhout. werkte hy mee als voorzitter van de redactiecommissie, die het rapport Ge- zagsbeleving opstelde. Forum SVB over machtsconcentratie Donderdag 6 februari zal in de grote I zaal van De Burcht te Leiden een door j de Student en-Vak-Beweging Leiden ge- organiserde teach-in over „Economische machtsconcentraties" worden gehouden. Op deze bijeenkomst, die om acht uur begint, zal worden gesproken door on der anderen drs. J. H. Aarden, fractie voorzitter van de Politieke Partij Radi calen ln de Tweede Kamer, Herman Amptmeyer, lid van de Leidse Gemeen teraad voor de Pacifistisch Socialisti sche Party, dr. W. A. A. M. de Roos, die onlangs aan de Katholieke Hoge school te Tilburg is gepromoveerd op een proefschrift over „De econonlische machtspositie" en dr. G. H. Terpstra, wetenschappelijk medewerker van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het forum zal worden voorgezeten door mr. J R. J. in 't Veld. Camera: A man for all seasons (14 jaar) Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Jeugdmatinée zat. en woensdag: Vier rakkers en een oude jeep (a.l.) 14.30. Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 u.: Orfeu Negro (18 jaar). Lido: Men noemt mij „HO" (18 jaar). Dagelijks 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Buigen of barsten (14 jaar). Dagelijks 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Studio: De grote stilte (18 Jaar). Dagelijks: 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Trianon: Dokter Zjivago (14 jaar) Geprolongeerd Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur. Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur. Rex: Funes(te) meisjes (14 jaar). Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 eD 9.15 uur. Nachtvoorstelling vr. en zat. 23.30 u.: In de macht van de vampier (18 jaar) Korreltje We moeten natuurlijk altyd voorzich tig zijn met „wat anderen ervan zeggen of denken". PUNT... De oud-Leidenaar mr. Th. J. C. Ver duin is met 32 van de .37 aanwezige stemmen door de gemeenteraad be noemd tot gemeentesecretaris van Rot terdam. Mr. Verduin, die in 1918 in Alkmaar werd geboren was in zijn amb telijke carrière, welke in 1937 begon op de secretarie van Ursem (N.-H.), lange tijd werkzaam op de gemeentesecretarie van Leiden, waar hij de functie bereik te van hoofd van de afdeling Openbare In 1960, vier jaar nadat hij het doc toraal examen Nederlands Recht had gedaan (na een studie in de vrije tijd) vertrok mr. Verduin naar Rotterdam, waar hij mr. Knap opvolgde als hoofd van tie afdeling Openbare Werken en loco-secretaris. In de Maasstad is mr. Verduin actief in vele commissies en organisaties. Voor zitter is hij o.m. van de commissie van overleg Gemeente-Kamer van Koophan del inzake vergoedingen voor het ont- De 35-jarige Zweedse schilder Lars j trekken van woonruimte en van de amb- Fohlin stelt schilder- en tekenwerk ten telyke saneringscommissie. In tal van toon in 't Duivenhuys aan het Rapen- j commissies, zowel van de stad Rotter- burg. Het is een wat onevenwichtige dam als va collectie, waarbij fraaie stukken worden j zitting. FRAAIE COLLAGES l Rijnmond, heeft hy verder afgewisseld met ietwat onbezield werk. J Mr- Verduin, die "vooral deskundig ls Wat op ons het meeste indruk heeft ge- j °P het gebied van de ruimtelyke orde- maakt zijn een aantal pachtige collages nin£> is ook °P dit gebied met religieuze onderwerpen actief. Zwemexamens scholieren uit Oegstgeest In het Sportfondsenbad in Katwijk zijn tijdens de schoolzwemmen onder toezicht van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen, zwemexamens afgenomen voor leerlingen van het lager voortgezet en middelbaar onderwijs. Van de 635 kandidaten die aan het exa men deelnamen werden er slechts 14 afgewezen. Van de scholen uit Oegst geest slaagden de volgende kandidaten. HofdijckschoolDiploma B: Rutger Zuur, Peter Langhout. Marl «school: Diploma B: Marlies de Groot, Bernardien van Haasteren, Gaby de Weert, Honky Oei, Paul Tap. Schilderschool: Diploma B: Fia Noort, Henk v. d. Mey. R.K. Jenaschool: Diploma B: Aad v. d. Voort, Eric Donders, Paul Ebskkmp. Florisschool: Diploma A: Connie v. d. Geest, Maaike v. d. Luit, Diploma B: Lydia Hoogwald, Monique Altink, In- grid Snel. Terweeschool: Diploma A: Ingrid Krouwel, 91ix Luyendijk. Diploma B: Cor de Koning, Frank Elion, Marijke Henriëtte v. Arkel, Annemarie de Groot, Petra Zaanen, Erik-Jan Janzen. Openbare school: Diploma A: Dlede- rik Lemans. Diploma B: Jackeline de Kloet. Hoyte Duyster. Roel Berends, Erik Mateer, Judy Lebbink. Chr. school: Diploma A: Piet v. Daa- len, Ad Brandt. Diploma B: Jan Tijl. tal schilderijen, waaronder een subtiel klein vrouwenportretje, alsmede een fel en brandend geschilderd stilleven De collage „Golgotha" is fraai van opbouw en mooi van kleur. Iets min der van gehalte is „Bloedend kruis". Een kleine serie „Herinneringen aan het oude huis" steekt daarbij helaas wate pover af. Dat is ook het geval met een: In Voorschoten is opgericht de Stich serie abstracte landschappen In aqua- tin9 Recreatiebad Voorschoten. Een rel met soms wel fraaie kleurcombina-eigen zwembad is een door velen reeds ties, maar overigens weinig suggestief' an9 gekoesterde 1 aan expressie. z-. STICHTING RECREATIEBAD VOORSCHOTEN OPGERICHT Het mooie portretje memoreerden wy reeds. Opmerkelijk is vooral de mede werking van de structuur van het lin nen, waardoor het geheel sterk aan uit drukking wint. De kleine abstracte landschapjes in olieverf zfln weliswaar, zeer kleursug- gestief, maar met uitzondering van „Herfstavond" vrij onbezield. Sterk in ZOETERWOUDE LTB-CURSISTEN NAAR TONEEL In de afgelopen maanden werd weder om door de Zoeterwoudse LTB een ont wikkelingscursus georganiseerd en niet zonder succes. Een vijftigtal deelnemers hadden zich bij cursusleider J. van Leeu wen laten inschrijven. De cyclus van 12 avonden, waarop de meest uiteenlopende onderwerpen werden behandeld, werd gisteravond afgesloten met een bezoek aan het Leidse microtheater. Het gezel schap „Imperium" speelde daar het bekende toneelstuk „Vuile handen" van J. P. Sartre. In het kleine theater, dat gotendeels was bezet door de Zoeter woudse cursisten en hun lntroducees. heeft men genoten van het goede spel. In het bijzonder was er veel waardering voor de vervangster die de rol speelde van Jessica. Ondanks de korte voorbe reidingsperiode vertolkte zij deze bij zonder knap.- i. Iedere dag voelt het" 20.000 inwoners tellende dorp het gemis. Het instructiebad, dat wel aan wezig is, leidt de jeugd op tot geoefende zwemmers, maar daarna is de pret uit en is Voorschoten aangewezen op het openluchtbad. De Vliet" in Leiden Zuid- West of het strand in Wassenaar. Uit de bevolking van Voorschoten heeft zich thans een comité gevormd, dat het bestuur is van de Stichting Re creatiebad Voorschoten en zich tot taak stelt de aanleg van een eigen zwembad te realiseren. Het stichtingsbestuur uit A. Eveleens, voorzitter: N. G. van der Ploeg, secre taris: mevrouw W. C. Teunissen-Ebbin- ge, penningmeester; H. J. Beuman, alge meen adjunct: Ir. A. van der Ploeg, propagandacommissaris en P. J. Booy, bestuurslid. Het adres van de stichting is Nassaukade 15, Voorschoten. De bedoeling van de stichting is te ko men tot realisering van een zwembad met wedstrijdafmetingen, aangevuld met een eigen kinderspeelbad met ligweiden en verdere speelmogelijkheid, zodat het gehele gezin er naar toe kan trekken Tweede team EVBC-66 kampioen Bingo-avond. De supportersclub van i Het 2e team van EVBC '66 wandelde SJZ heeft zich tot taak gesteld 'n over- het afgelopen badminton seizoen, in de dekte tribune te bouwen op 't sportcom- 3e klasse poule E, naar de 2e klasse Dis- plex-Nieuweweg dat thans in aanleg trikt Z.-H. Dit sterke, team van de Leids- aan de Nieuweweg dat thans in aanleg Voorschotense combinatie presteerde het is. Zij voert daartoe diverse akties. Zo oiïii'uit veertien wedstrijden dertien over- wordt morgenavond weer een bingo- winningen te behalen. De wedstrijd die avond gehouden in het clubhuis, aanvang verloren ging (de laatste) had als oor- 8 uur. Er worden meerdere ronden ge- zaak Mao en het gebluste heilige speeld zodat men op ieder willekeurig daar twee wedstrijden er vo tijdstip kan deelnemen. Het bestuur is er pioenschap al ongeslagen wederom in geslaagd een groot aantal Tegen het eerste team var prijzen bijeen te halen zodat niemand met het kampioenschap behaald lege handen naar huis behoeft te gaan. delijke 7-1 overwinning Als speciale vermelding: de heren J. SJZ. SJZ ziet zich voor de zware v.d. Assem en H. Elligens verloren ieder taak gesteld om zondag in de thuiswed- maar één keer hun enkelspel. En de heer strijd tegen DOSR te pogen zich te reha- Elligen met mevr. J. Melett waren en biliteren voor het zware verlies tegen i zijn nog steeds ongeslagen in hun ge- SJC. Hiervoor is de volgende ploeg ge- mengddubbel. Verder behaalde dit team formeerd: doel: T. Vurens, achter: Th. j achtmaal de hoogste uitslag in veertieD Schuur, L. van Veen, Jac. Olsthoorn en wedstrijden, namelijk 8-0. Overzicht van L. v. d. Ham; midden: W. Belt en Th. de uitslagen: met tussen aanhaaltekens van.Klink; voor: Jac. Wortman, L. Bos- de uitslag van de uitwedstrijden: EVBC man, P. Beereboom en Jac. van Slinger- '66-Mariahoeve 6 8-8 (8-0); -Flipper 1 land. Reserve: J. v. d. Maat, J. Lelie- 8-0 (8-0): -Shiloh 3 8-0 (8-0); -Vlietwijk veld en Jac. Schuur. Scheidsrechtert K. 2 5-1 (8-0); -Lisse I 7-1 (7-1); -Racket- Weymar. Aanvang 1430 uur teers 3 6-2 (8-0); -Velo 2 5-3 (3-5). om eens lekker „uit" te zijn en gezond heid op te doen. Daarom is de naam re creatiebad gekozen. Dit burgercomité zal nauw samen werken met het gemeentebestuur. Nog niet bekend is waar het bad aangelegd moet worden, wel hoe het bad er moet komen. Voor de eerste start is een be drag nodig van 100.000,—. Dat be drag wil het comité uit de burgery, de bedrijven, verenigingen en acties halen. Het gehele jaar 1969 zal in het teken gezet worden van het broodnodige zwem bad in Voorschoten. Wanneer die hon derdduizend gulden bijeen is, dan kun nen de plannen vaster vorm gaan krij gen. Bij de uitgebrachte sportnota stond een zwembad als eerste behoefte. De gemeenteraad schoof een sporthal naar voren (deze hal komt dit jaar gereed) en het zwembad werd een aantal jaren verder opgeschoven. Alleen het particuliere initiatief kan een zwembad in de naaste toekomst (gere kend wordt op binnen drie jaar) verwe zenlijken. Iedere burger van Voorscho ten wordt reeds verzocht een bijdrage te willen storten op de geopende rekening van de Coop Boerenleenbank. De eerste duizend gulden zijn reeds binnen (de schenking van de AMRO-Bank aan de burgemeester) en het comité heeft vol doende vertrouwen dat dit jaar de hon derdduizend gulden, nodig voor de start ook werkelijk komt. Julianaschool: Diploma B: Tessa-May Cohen, Mieke van den Honaard, Rita v. d. Vijver, Claire Jonkman. St. WlllibrordschoolDiploma A: Frank v. d. Voort, Marjolein d. Weyer, Gerard Sliering. Diploma B: Kees van der Voorden, Walter van Nieuwland, Leo Peppelenbos, Richard Konings, Ro ger Soupart. Beatrixschool: Diploma B: Rolanda Heemskerk, Jacobien Ravenbergen, Piet Heemskerk, Rini van Delft. Irenesehool: Diploma B: Johny Klees, Corrie Glasbergen. Anton van Zoelen (Noordwijk) nationaal jeugdkam. tafeltennis De jeugdige Noordwijker An-ton Wil van Zoelen is bij te Vlissingen ge speelde landskampioenschappen tafel tennis jeugdkampioen van Nederland geworden. Een paar weken geleden behaalde hij het kampioenschap van Noordwijk. Deze veelbelovende 15-jarige dorps genoot is jeugdlid' van het Leidse Scylla. Tafeltennis is zijn hobby en hy bedrijft deze sport zo geniaal, dat hij zich in betrekkelijk korte tijd naar de nationale jeugdtitel heeft getraind. >r, het kam- Lisse werd net een dui- ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS Voor het tijdvak van 1 september J968 i tot en met si aiugustus 1973 is prof. dr. J. J. van der Werff ten Bosch gewoon hoogleraar aan de Medische faculteit der Rotterdam benoemd tot onbezoldigd buitengewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te geven in de inwendige geneeskunde met een bijzon dere opdracht voor experimentele endo crinologie. Aan mr. J. van Viegen is op rijn ver- zoek eervol ontslag verleend als gewoon lector aan de rijksuniversiteit te Leiden. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het doct.ex. Ned. Recht, de heer C. Flinterman (Ledien) en mej. K. M. Janssen (Leiden) kaad-ex. peda- De manier, waarop de studenten aan de Leidse universiteit worden y opgeleid tot leraar geeft aaviei- 5 ding tot grote bezorgdheid. Vele studenten tobben in hun eerste •j leerjaar op de schoolwaar zij ■I gaan les geven met grote moei- 8 lijkheden voor wat betreft hel OT- g de houden. De oorzaak daarvan B moet gezocht worden in de zoge- H naamde didactiek, de opvoedkun- I"; de", die de studenten aan de uni- o versiteit op uiterst saaie wijze 8 krijgen voorgeschoteld. Deze di- dactiek wordt gegeven in een paar 8 kolleges, die uitsluitend behoeven te worden gevolgd. Er wordt na 8 afloop geen proef op de som ge- 8 nomen. Men hoeft alleen maar ,3 aanwezig te zijn en na veertig 8 handtekeningen op de presentie- 8 lijst volgt automatisch de leraar s- bevoegdheid, die de mensen recht geeft op 100 pet.van hun salaris 8 Zonder de bevoegdheid krijgen zij maar 85 pet. y Om in deze hele situatie nu eens 6 werkelijk verandering te brengen o is gisteren de Studenten Werk- y groep Didakttek opgericht. Deze g werkgroep, ontstaan uit een ini- 8 tiatief van Wout Kranendonk en Ann Finch heeft aansluiting ge zocht en gevonden met de scho lieren aktiegroep Leiden. De werk- groep toil vooral de positie van y de leraar in de toekomst onder de g loupe nemen, daarom sal ook in- 8 gegaan worden op de Manmoet- i wet. Ook zal men proberen de al- - gemene didactiek, de puberteit- 8 psychologie, beter te kombineren 8 met de didaktiek, zoals die per i' vak wordt gegeven. Prof. de Klerk y hoogleraar in de algemene veda- y gogielc, heeft alle mogelijke mede- 8 werking toegezegd. Ook hij vindt de toestand op dit moment hoogst y onbevredigend. 250 studenten sla- 8 pen tijdens zijn kollege, terwijl de 8 stof hoogst belangrijk is rooi de vorming van de toekomstigeleraar Ook zal men proberen het Bvieou i Onderzoek van Onderwijs voor de 8 plannen te interesseren. De zaak y is er belangrijk genoeg voor. i Waal rei. R. A. Postnia (Enk huizen) J. E. r. Eijnsbergen (Scheveningen), M. Thieme (Rotterdam) en de heren J. W. Th. Kriek (Dordrecht), H. G. A. M. Soe- terik (Den Haag), M. A. Zwanenburg (Rotterdam), M. P. F. Berger (Voor burg); doct.ex. psychologie: J. A. M. v. Agt (Heeze); doct.ex» W, Sociologie, de heren F. J. L. J. Brauer (Den Haag) en Na een dienstverband van vyftig jaar heeft de heer C. Dusoswa vanmorgen af scheid genomen van de Raad van Arbeid te Leiden. De lieer Dusoswa begon aan vankelijk in de binnendienst, maar 40 jaar was hij werkzaam in de buiten- Mr. D. J. Gorter, voorzitter van de Raad van Arbeid, zei dat de heer Du soswa een man is met een bijzondere vakkennis. Met veel waardering stelde de voorzitter bovendien, dat de heer Du soswa altijd een uitstekend vertegen woordiger was van de dienst. Intern was hij zeer actief als voorzitter van de per soneelsvereniging. Vroeger, toen de Raad van Arbeid nog een bloeiend instituut had als een eigen toneelclub, was de heer Dusoswa bovendien een gevierd hoofdrolspeler. De heer Gorter overhan digde tenslotte de scheidende functio naris een vulpotlood en namens het per soneel een langspeelplaat en een boek werk over Noord-Amerika. De'heer P. J. Bergers, chef de bureau, die bijna even lang met de heer Dusoswa gediend heeft (in juni hoopt hij zijn gouden jubileum te vieren) haalde in een hartelijke toespraak een aantal oude herineringen op. De opvolger van de heer Dusoswa, de heer J. Belt, die on langs zijn veertigjarig jubileum vierde, zei, dat de vertrekkende chef een man was, die niet boven, maar naast zijn medewerkers stond. Voor de heer Du soswa een dankwoord sprak, dankte dok ter M. A. Scheers voor de goede samen werking in de loop der jaren. Oecumenische Werkgroep Voorschoten In de serie winteravondlezingen de oecumenische werkgroep Voorscho ten, dit jaar gewijd aan het onderwerp religieuze opvoeding, sprak gisteravond dr. R, Roest, directeur van de Haagse sociale academie en buitengewoon Icc- aan de rijksuniversiteit te Leiden, eerste inleider in deze avondcyclui voerde hij de ongeveer honderd belang stellenden in het Cultureel Centrum bin- i in de begripswereld van godsdienst opvoeding in het algemeen en daarna leidde hij hem op basis van een definitie als werkhypothese langs de door hem praktijk getoeste pedagogische aspec- n van de godsdienstelijke opvoeding. „Vele vragen rijzen bij het horen van de titel van de inleiding", zei dr. Roest. ,fWat is godsdienst, wat religie, hoe han gen ze samen, wat is opvoeden en wat bedoelt u met godsdienstig opvoeden? Godsdienst in discrediet? Alleen een tra ditionele vormgeving ervan geen be- staanskans meer? Hoe moeten we on zekerheden accepteren? Hoe de Kerk in deze? Wat te zeggen van opvoeding en katechese? U zult van mij vanavond geen antwoord krijgen op dit soort vra gen, slechts een, hopelijk nuttige, bij drage in de discussie." Spreker bena drukte, dat het noodzakelijk was by op voeding uit te gaan van de opvoeders. Wat men de moeite waard vindt, om door te geven, dient eerst in de opvoe ders zelf realiteit te zijn. De jeugd verzet zich tegen de disharmonie tussen prak tijk en theorie van opvoeders. Daar naast de opvoeding als eigen wezen res pecteren, een eigenheid met begrenzing, niet altijd abstracties doorgeven, opdrin gen. Er dient vertrouwenscontact te zijn. met respect voor het eigene en begrip voor het beperkte. Men dient zelf vol wassen te zijn met een waardenbewust- zijn, die in het doorgeven richtingge vend moet zijn. Men moet als opvoeder in bescheidenheid verantwoordelijk zijn, niet zichzelf zoeken, niet overhaast, als een tuinder, die om de drie dagen kijkt of zijn plantjes al wortels hebben. BARNEVELD 30 jan. Eieren Aan voer 446.384 stuks; stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52/53 gram 9.96—10.09; 57/58 gram 10.81—11.19; 62/63 gram 11.55—11.71; 66/67 gr. 12.2012.44. Belgische eieren: vt>. i §een aanvoer van betekenis. GOUDA, 30 jan. Kaas Aanvoer 5 partijen kaas. Notering 3.803.90 per kg. Handel flauw. LEIDEN, 31 jan. .Vee Aanvoer: stieren 4. melkkoeien 56, vare koelen 40, pinken 4, vette kalveren 24, nuchtere kalveren 2, vette schapen 35, vette lam meren 700, drachtige zeugen 26, schram men 136, biggen 420, geiten 19, totaal 1661. Prijzen: slachtstieren 4.70-5.00, melkkoeien 975-1250-1675, vette koeien, 3.70-4.40-5.00, vare koeien 700-1050- 1450, vette kalveren 3.50-4.00, vette schapen 110-125-140, vette lammeren 145-175-200, drachtige zeugen 425-475- 525, schrammen 105-115-130, biggen 80- 85-90, geiten 30-50-90, Handel: melk koeien rustig, vette koeien vlot, vare I koeien. lui-duur, vette kalveren matig. P. C. B. van der Peet en B. M. A. van I vette schapen goed, vette lammeren Antwerpen; Michel Petrus Cornells, z.v. j vlug, zeugen goed. schrammen goed, big- A. N. M. Hoogduin en E. M. G, Kolder- gen goed, geiten vlot. mans; Edwin, z.v. R. Bergervoet en B. L.lvaa»» Geen aanvoer en geen han- Stevens; Marcus Antonius Cassianus, del. r. J. M. Linssen en W. F. J. M. Crijns; j LEIDEN, 31 januari. Groente J. Hoek en C. Schaap; Danielle Champignons 2.45-3.10; andijvie 80-1.52; 'snijbonen 7.80; prei 46-97; rabarber 71- stoofsla 54; spruiten A 75-82; sprui- d B 95-100; komkommers 87-91; uien middelfijn 16-23; witlof 59-113; knolsel derij 32-45; sla 20-31; radijs 35. Met deze vragen en gegevens op achtergrond wees spreker op de verwe venheid van opvoeden en wat men noemt godsdienstig opvoeden. Het geïn tegreerd te zijn in het ander, ge laagje lak op het totaal. Het gezin met de eigen taak van vader en "moeder is volgens spreker een conditio sine qua non. Ont breekt het daar aan echte godsdienst in eigen leven en voorleven, dan zullen in stituten als schooql en kerk vaak niet veel bereiken. Die instituten hebben wel waarde, maar op het tweede plan. Op voeden is geen katechese zonder meer, primair pastoraat, geen kennis, maar leren leven. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jolanda Maria Lidwina, d.v ZAALHANDBAL Foreholte bij winst kampioen In de Rotterdamse Energiehal treedt zondag HVL aan voor de wedstrijd te gen Neptunus. Na de zo verrassende overwinning om te zetten. Neptunus im- kandidaat Operatie 2, moet het niet te veel moeite kosten deze wedstrijd in een overwinning om te zetten. Neptuns im mers heeft nog geen kans gezien in zes wedstrijden ook maar een enkel punt te behalen. Door de overwinning van HVL op het Haagse Operatie gaat Ato- mium thans aan kop. Met vier punten voorsprong op de Leidenaars. Dit kun nen er nog slechts twee worden, zodat de rood-witten nog niet definitief zijn uitgesloten van 't kampioenschap. Maar Frank Bonte en zyn spelers wachten nog steeds op de utslag van een protest dat zij hebben ingediend naar aanleiding van een wedstrijd van 1 december van het vorig jaar. Een ietsje meer snel heid zou de afdeling Den Haag in een dergelyk geval zeker niet misstaan, zo dat onze stadgenoten er eindelijk een keer weet van krijgen hoe de kaarten nu liggen. Voor Foreholte is dat niet zo moeilijk le bekijken. Na 8 van de 12 wedstrijden hebben de Voorhoutse dames reeds 6 punten voorsprong genomen op nummer twee op de lijst. Union Sport. Zondag vindt de wedstrijd tegen Odis plaats en als Foreholte tot winst komt, hebben de dames ook het kampioenschap binnen gehaald. Een opgave die zeker niet té moeilijk is. De heren van LZC treffen zondag in de Leidse Vijf Mei-hal 't Haagse Wings. De Leidenaars zullen moeten winnen om in ieder geval hun theoretische kans op het kampioenschap te handhaven. Voor dit kampioenschap is het echter nodig dat LZC alles wint, terwijl kop loper Hermes 2 in de komende 5 wed strijden nog 4 verliespunten incasseert. Het programma voor zondag voor uit Leiden en omstreken ziet Arie, z Corine Elisabeth, d.v. P. J. de P. J. Cavelé. Robert, z.v. M. van der Wolf en G. J. M. Zuidhoek; Monique, R. J. Kramer en P. J. Brehm; Anna Ca- tharina, d.v. H. F. P. Knaap en M. S. van Meeuwen. Ondertrouwd: H. Boer en S. M. de M. van Noort, P. J. Straub en D. Breed- Heer, R. Haverschmidt en J. J. Berk- veld, J. J. W. Lankhorst en L. T. M. hout, J. V. Ellert en E. Pet, A. P. Tege-i Nolte, H. Beerenfenger en O. K. Kroese laar en J. E. Tegelaar, P. N. Goudswaard meijer, W. Schipaanboord en C. B. A. en L. H. van der Wilk, P. F. Briët en E.Gerritsen, C. A. Abspoel en H. J. Boeh- S. Fagel, F. Muller en H. E. J. de Roo;i lee, F. van Kasterop en L. Boehlee, M. J. K. Bleeker en P. W. J. M. Groenewe- j Gh'mari en M. E. Smits, gen, H. Dongelmans en M. M. van der Overleden: M. L. Vreede, 72 jaar, wed. Leek, E. L. van Veen en E. H. Tuijthoff, van A. B. Severijns, A. C. M. van Lu- H. J. A. M. van Creyghton en H. M. Jo- I beek, 71 jaar, echtgenote van A. M. L. hannsen, J. Oudshoorn en S. H. Duiver- Sommers, S. Vermolen, 62 jaar, man; S. man, W. Verhoog en L. L. J. L. Schip- I. L. Brockhus, jaar, dochter; J. C. van horst. I der Steen, 87 jaar, weduwe van A. C. Gehuwd: T. G. J. M. van Kan en H. S. Bekooy. VOOR LEIDEN EN OMGEVING gogiek, de dame» H. M. d. Berge N. Watteel (Den Heag). als volgt uit: DAMES: Odis-Foreholte; HMSH-Hellas 2; HVL-Nio (Leiden 10.10 uur); Foreholte 2-EDH 2; Northa 2- Hercules 3; Jong Ade 2-Animo 3; EDH 3-HMSH 2. DAMES JUN. Foreholte- Northa: Hercules-HMSHSOS-War- munda; Velo 2-Foreholte 2; Athene 2- Nio; MMO-MSV; CWP-LZC. HEREN: LZC-Wings (Leiden, 12.20 u.); Operatie 3-HVL 2; AHC 3-MSV; MSV 2- Animo 4; HMSH-Rohda 2; LZC 2-Elan- dia 2 (Leiden, 11.10 uur); HVL 3-Odis; Northa-MSV 3. HEREN JUN. LZC-Fla- mingo's (Leiden 9.10 uur); Northa- Kwiek Sport. LEIDEN: Leidse huisartsen: tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 uur belle men voor spoedgevallen de dokterstelefoon 22222. Apotheek: Doeza-apotheek. ALKEMADE: dkt. J. W. v. d. Werf, Koppoellaan 1, Rijpwetering, tel. 01712- 202; dkt. R. C. H. Glansbeek, Popu lierenstraat 45, Roelofarendsveen, telef. 01713-2511; wijkverpleging: zr. M. Koot, Spoorstraat 1, Roelofarendsveen, telef. 01713-2420. ALPHEN AAN DEN RIJN: zat. dkt. H. van Kooten, Wilhelminalaan 36, tel. 2079; zo. dkt. J. Platteschot, Burg. Vis serspark 4, tel. 2858; wijkverpleging: zr. Boin, Roerdompstraat 34, telefoon 3540. tandarts: G. Jonker. BODEGRAVEN: dkt. C. van Beek, Vijverlaan, tel. 2268; apotheek: Bode graven; wijkverpleging: zr. P. de Vos, Vosholstraat, tel. 2566. BOSKOOP: dkt. J. de Goeje. Dorps straat 20, Benthuizen, tel. 01790-3636; wijkverpleging: zr. A. Beks, Overslag, tel. 2141. HAZERSWOUDE: zie Leiderdorp. HILLEGOM: dkt. G. P. D. le Cocq d' Armandville, Sixlaan 7, tel. 5613. Apo theek: Hoofdstraat 78. KATWIJK AAN ZEE: dkt. J. Tim- rt. i mers, Gr. van Prinstererweg 41, telef. de I4004. KATWIJK AAN DEN RIJN: dkt. W. J. Louwerse, Bosplein 27, tel. 5805; apo theek: Katwijkse Apotheek, Princestr. 3, tel. 2755. KOUDEKERK A. D. RIJN arts zie Leiderdorp: ongevallen: tel. 01714-2278; wijkverpleging: zr. Borsboom, Rijndijk 200, Hazerswoude, tel. 01714-2255. LANGERAAR: dkt. A. M. van Don gen, Nieuwveen, tel. 01723-101; wijkver pleging: zr. A. Verhaar, tel. 01722-345 b.g.g. 02976-236. LEIDERDORP: dkt. H. Bakema, Hoofdstraat 2, tel. 24828; wijkverple ging: zie Koudekerk. Sacharov, Patrijslaan 32, tel. 4445; zo. J. H. Uhl. Patrijslaan 74, tel. 3039. Tandarts: 070-543035. Wijkverpleging: Groene Kruis, Willibrordusstraat 2, tel. 3449. Ziekenauto: tel. 3923. LEIMUIDEN Zie Alkemade. LISSE arts: dr. J." M. van Dijk, Achterweg 6, tel. 3134. Apotheek: zie Hillegom. NIEUWKOOP en NOORDEN arts: dr. G. J. Bremer, tel. 01725 - 1103. NOORDWIJK arts: dr. J. van Nes, Van Berckelstraat 22, tel. 2405. Apoth. Duinrand Apotheek, Nieuwe Zeeweg 1, tel. 2487. wijkverpleging: Gem. Wijkge- bouw. Van Panhuvsstraat, tel. 2907 of 2338. NOORDWIJKERHOUT arts: A. G. T. v. d. Lugt, Hoogduinweg 20, De Zilk. Tel. 02520 - 5707. Tandarts: dr. C. Poe- derbach, Herenweg 20. Noordwykerhout. OEGSTGEEST arts: J. H. Meiss- ner, L. de Colignylaan 19, tel. 53865. Wijkverpl. Zr. De Groot, tel. 54500, b.g.g. 22222. RIJNSATERWOTTDE zie Alke- RIJNSBURG Zie Katwijk a. d. Rijn. SASSENHEIM arts: J. M. v. Nes, Hoofdstraat 155, tel. 7119. Apotheek zié Hillegom. VALKENBURG Zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT arts: dr. Bots, Prof. Aalberselaan 6. Wijkverpl. Zr. Meyssen, J. v. Beierenweg 1, tel. 02532-7796. VOORSCHOTEN arts: dr. W. I. M. van Dam, Prof. Asserstraat 26, tel. 3960. Apotheek: Voorsch. Apotheek, Leidse- weg 66, tel. 2525. Wijkverpleging: Ge zondheidscentrum, Wijngaardenlaan 2 tel. 2177. WARMOND Wijkverpleging zie Voorhout.. WOUBRUGGE arts en wijkverple ging zie Langeraar. ZWAMMERDAM arts: K. Gill, tel. 01726-2527. NIEUWVEEN arts: A. M. v. Don- G. gen, tel. 01723-101.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 4