„Alle Indiëstrijders in puree gedrukt door mijnheer Wigbold" LEOPARDTANK HEEFT TYPISCHE EIGENSCHAPPEN VAN LUIPAARD dagelijks'n goede portie vlees VAL TUSSEN WAL EN SCHIP VAN STUDENTENPASTORES Crisis Nederland kan nuttig zijn VERONTWAARDIGDE OUD-OVERSTE PEETERS: „Kinderen dansten voor ons op verjaardag koningin Eretekenen huis aan huis ophalen bij oud-Indiëgangers V eteranenlegioen wil scheef beeld van VARA rechtzetten rn flfS «S Dreigend verlies van contact Journalisten bezochten Duitse wapensmidse Oplossing groot effect voor Kerk Ir. von Bernuth: „Het is een duur ding dat over 10 jaar nog modern is" DONDERDAG 30 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT correspondent I IIOOGERHEIDE Voorzitter J. Ots en secretaris P. van Zundert van de afdeling Hoogerheide-Woensdrecht van de Bond van oud-Indië-militairen gaan de in de ge meente Woensdrecht woonachtige oud-lndië-militairen vragen hun onderscheidingstekens bü hen in te leveren. Die zullen dan naar de minister van Defensie gestuurd worden. Men hoopt de medailles e.d. pas terug te krijgen, „wanneer is komen vast te staan, dat wü beslist geen moordenaars of oorlogsmisdadigers zün en we de on derscheidingen weer met goed fatsoen en met ere zullen kunnen dragen", zoals de heer Van Zundert zegt. BRUNSSUM. „Ik erger me van de eerste dag af dat dat ge donder op de televisie bezig is. Moet die meneer Wigbold terwille van politieke doeleinden alle oud- Indiëstrijders in de puree druk ken? Want waar gaat liet om? I gedood. I)e P.V.d.A. wil voor de verkiezin- Als ze zeggen: er werd van hoger 1 I -J hand nooit ingegrepen, dan is dat een gen hun oude leiders als Drees en ll?ugen Ik herinner me nog heel goed. Schermerhorn lozen. Ik zit ine cial ik 'n het voorjaar van 1948 in Ban- i dar op Midden-Java op een avond hoor de schieten. Ik eropaf. Wat bleek? Een patrouille had twee Indonesiërs doodge- Van ome correspondent) MIDDELBURG De afdeling Zeeland van het Vete- rancnlegioen, waarin oud-militairen, die in Indonesië dienst hebben gedaan, zich hebben verenigd, beraad slaagt momenteel over hetgeen er kan worden onder nomen om het scheve beeld, dat door de VARA-t.v.- uilzendingen is ontstaan, recht te trekken. ..In elk geval zullen wij ons weerwoord laten horen", zei de heei P. J. J. Ilarfhoorn te Middelburg, bestuurslid van de afdeling Zeeland. Op welke wijze het Veteranenlegioen zich aan de publieke opinie zal presenteren, hoopt i volgende week bekend te maken. Dominee lan Paisley, de militante verbonden moest wordennaar de leider van de groep van extreme gevangenis gebracht. Hij moet daar Noordierse protestanten, wordt van j drie maanden zitten wegens het het Ulsterziekenhuis (waar zijn hand leiden van i onwettige demonstratie. Inmiddels hebben z\jn medestanders betogingen georganiseerd voor de gevangenis, waarbij flessen naar politieauto's werden gegooid. gewoon op to vreten". Aan het woord is lt.-kol. b.d. A. W. J. Peeters. destijds commandant van het vijfde bataljon van het zesde regiment infanterie. „Allemaal Brabantse en Lim burgse jongens waren dat. Maar oor logsmisdadigers?" Gepensioneerd overste Peeters kijkt 20 jaar terug. „Moet dat nu allemaal zo opgerakeld worden? Die lui van de televisie weten er geen barst van. Je moet er geweest zijn. Je moet de om standigheden kennen. Natuurlijk, ik ben er heilig van overtuigd, dat er dingen gebeurd zijn, die niet door de beugel kunnen. Tussen tienduizenden soldaten zullen heus wel een paar sadisten heb ben gezeten. Maar ik heb het nooit mee gemaakt. Toevallig weet ik van twee ge vallen, waarvoor soldaten gepakt wer den. Een soldaat werd gearresteerd, om dat hij zonder noodzaak iemand zou heb ben doodgeschoten. Maar hij is bij mijn weten nooit veroordeeld. En dan weet ik nog een geval van een soldaat, 'die schoten. Denkt klok. Er mag dus niemand buiten ko men. Die patrouille ziet toch twee man nen lopen. Ze worden volgens voorschrift aangeroepen. Ze rennen weg. Wat doe ie dan? Je schiet. Alle twee waren ze De volgende morgen komt het dorps hoofd me bedanken. Ik zeg, waarvoor? „Omdat je die twee kerels te pakken hebt gekregen. Ze waren bezig water van een sawah te stelen, voor him eigen sawah". Natuurlijk, ik vind dit een ver rekt zware straf. Maar aan dergelijke dingen ontkom je niet. Is dat een oor logsmisdaad? Als je een huis binnen komt, en je vermoedt, dat er een vent in de kast zit, klop je dan eerst op de deur? Nee, je schiet door de deur heen. Je moet je toch veilig kunnen stellen". Overste Peeters kan er zich over op winden. „Ze spreken in dat ding (tv) over wraakoefeningen op kampongs. Wat is dat We leefden i de beste verstandhouding met de dorps bewoners. Op koninginnedag kwam de schooljeugd voor ons dansen. En de ouders kwamen kijken. Zouden wij die mensen willen doodschieten? Zouden wij hun kampongs willen uitbranden? De oorlog ging niet tegen hen, maar tegen de guerrillabenden. Benden, die nooit in uniform optreden, die altijd bij nacht en ontij toesloegen vanuit hinderlagen. Meneer, ze hebben een luitenant van mij vermoord. Zijn oren en neus waren afgesneden. Kunt u zich voorstellen, dat er dan wel eens wat gebeurt? Ik wel. Al heeft er onder mijn mannen nooit iets van wraak geleefd. Neen, ik had geen lieve jongens. Het waren prachtkerels uit Brabant en Limburg. 40 mannen van onze brigade hebben we verloren. Moeten hun ouders ook den ken: zou mijn zoon een oorlogsmisdadi ger zijn geweest?" Oud-overste en oud-mijnbeambte Pee ters is kwaad. Kwaad over de VARA- uitzendingen. Kijk, ik praat niet over van Heuts of over het KNIL. Daar weet ik niets van. Die zullen hun eigen metho de wel hebben gehad. Maar oorlogsmis daden in mijn brigade? Nooit van zijn le vensdagen. Waarom wordt er niet ge praat over die Engelsen en Amerikanen, die Duitse steden hebben platgegooid. Zijn dat oorlogsmisdaden?" Landbouwer was enige tijd zijn oor kwijt STAPHORST. In Staphorst heeft de 81-jarige landbouwer A. Hofstede het dinsdagnacht enige tijd zonder oor moe ten stellen. Hij liep op de Parallelweg in zijn woonplaats toen hij door een perso nenauto werd aai.gereden. Daarbij werd hem een oor afgerukt. Toen het oor na enig zoeken was gevonden werd de heer Hofstede naar een ziekenhuis overge bracht, waar het oor weer werd aan genaaid. Het slachtoffer liep verder geen verwondingen op. U bent even formeel als Rome Schietpartij in rosse buurt ROTTERDAM (ANP) In de Rot terdamse rosse buurt Katendrecht is gisteravond de 37-jarige koppelbaas W. Nelemans uit de Maasstad met een Berettapistool in de buik geschoten. De man is zwaar gewond n$ar een zieke»?! huis overgebracht. Kort na de schietpartij kon de Rotter damse politie de dader aanhouden. De man die het wapen hanteerde was de 33-jarige caféhouder J. F. P. uit de Maasstad. De schietpartij vond plaats, nadat de twee een aantal cafés hadden bezocht. Het is de politie nog niet dui delijk welk motief achter het misdrijf schuilt. AMSTERDAM De Amsterdamse studentenpastores hebben bij de hea ring van gisteravond niet bijzonder veel steun gekregen van de aanwezigen. Pa ter Van Kilsdonk verwoordde de situa tie niet onaardig, toen h\j xei: „Wij vallen tussen wal en schip, zelfs met onze geste van zondag. De oudere ge neratie: van ons hoeft het niet meer. Zie daar de tragische situatie, waarin wij met het pastoraat zijn beland. Enigs zins bedroefd stelde hij vast: „De ges te van zondag is te laat gekomen. Wij hadden in de afgelopen jaren reeds veel aan geloofwaardigheid ingeboet. Wel hebben we zondag weer iets van onze geloofwaardigheid teruggewonnen." De Amsterdamse kapelaan Brauti- gam betreurde het, dat de studenten pastores misschien per 1 maart „in sta king zouden gaan". Hij vreesde, dat zij daardoor het contact met de andere priesters van Haarlem en Rotterdam, die ook voor afschaffing van het celi baat ijveren, zouden verliezen. De heer Cornegoor, vaste bezoeker van de studentenkapel, zei, dat hij zich de laatste tijd ongerust had gemaakt om wat hij in die kapel zag. „Altijd dezelf de gladgekapte koppen, verbitterde ge- ^chten. neergetrokken mondhoeken, pre- -efcs als bij de-heren-va» het-establish ment". Hij verfveet 4a; puslores, dat zij zich niet om essentiële dingen druk maakten, maar om formele kwesties, „ïve breuk, waarop u het laat aanko men, is formeel. U bent even formeel als Rome!" Een andere bezoeker, de heer Van den Bosch, zei de gang van zaken niet meer te kunnen begrijpen. Hij vond het zoeken van een oplossing langs de hiër archieke weg een onvergeeflijke fout. „Het wordt een prestigekwestie. Er zijn belangrijker zaken aan de orde. Moeten wij nu hierop onze nek breken? Dit mag u ons niet aandoen". Hij vroeg Jos Vrijburg zich enige tijd uit de pu bliciteit terug te trekken en straks ge woon weer te gaan meedoen in de ver kondiging. Het episcopaat zag hij op de lange duur wel volgen. Oosterhuis antwoordde, dat hij met het volgen van de hiërarchieke weg al leen bedoelde, dat het gesprek met de bisschop moest worden opengehouden, niet dat men alles zou accepteren wat daar gezegd werd. De suggestie aan het adres van Vrijburg om gewoon door te gaan, vond hij niet realistisch. Namens de groep van 72 geestelij ken uit de bisdommen Haarlem en Rot terdam Mi kapelaan Ruyter uit Bever wijk, dat hij graag een gesprek met de studentenpastores wilde. „Als in publika- ties over de gebeurtenis van zondag de woorden schisma en afscheiding ge bruikt zijn. dan kunnen we daar niet alleen de pers maar ook de bisschop van Haarlem een verwijt van maken". Hij meende, dat hier de wens de va der van de gedachte was geweest: als w(j die groep maar kwüt zijn, dan is het in Nederland tenminste weer rustig. Hij j protesteerde tegen het gebrek aan durf bij de bisschoppen en drong aan op een j nieuw gesprek, waaraan ook de andere 1 pastores zouden deelnemen. Student Lutgerink uit Nijmegen vond de hele zaak in de grond een klerikaal gedoe. Wanneer de pastores eens be gonnen met te pleiten voor het toedie nen van het priesterschap aan gehuw den, zei hij, dan zou de zaak die hier nu aan de orde was, ook we! tot een oplossing komen. Student Van der Hulst zei dat de poi- tée van het conflict hem geheel ontging. Hij vond het allemaal te zachtzinnig wat er werd gezegd, lang niet radicaal ge noeg. „Voor dergelijke discussies inte resseert niemand zich meer", zei hij. Pater Van Kilsdonk kon een dergelijke reactie wel begrijpen. „Wat hier zondag is gebeurd, is eigenlijk snorrepijperij". zei hij. Aan hen, die pleiten voor het bewandelen van de lange weg, verze kerde hij, dat noch van de Europese bisschoppenconferentie, noch van de aan staande bisschoppensynode enige voor uitgang in de celibaatkwestie kon wor den verwacht. Hij stelde nog eens duidelijk waar om het in laatste instantie ging, om de honderden priesters die vanwege het ce libaat in igrote moeilijkheden verkeren. „Gesteld dat wij op 1 maart onze por tefeuille als studentenpastor terugge ven, dan is het om te protesteren te gen deze onmenselijke toestanden. Ala er dan geen zicht is op een koerswij ziging van dc officiële Kerk. moeten wij met een hard verweer komen. Dat is beter dan het voortzetten van onze fraaie en zich steeds meer verfraaiende liturgie". (Van t r verslaggevers) Kerlc het werken en streven van iedere theoloog is en moet zijn. Op dit gebied, misschien nog meer dan op het terrein der natuurwetenschappen, moeten de re sultaten van onderzoek de werkhy pothesen gecontroleerd worden voor dat zij in het leergoed van de Kerk te recht komen. Anders is het gevaar van steeds grotere verwarring niet denk beeldig". Alessandrini citeert dan J. A. van Ke- menade, die zegt dat de vernieuwings- j drang in Nederland niet zo groot is als I de talrijke discussies en publikaties doen geloven. ,,ln de meeste gevallen", zegt Alessandrini. „weerspiegelen de com- municatiemiddelen over het algemeen de meningen dei avantgardisten. het- geen wel begri jpeli jk is. maar ook ge- de voortreffelijke eigenschappen van de ze katechismus. die ook de lof hebben geoogst van de kardinalencommissie. Maar het gaat tenslotte om een ka- VATICAANSTAD (KNP) Prof. dr. tcchismus zo stelt hij die steeds Federico Alessandrini. adjunct-hoofd- de leer van de Kerk zonder vaagheid redacteur, heeft in dc Osservatore Ro- of verdoezeling dient weer te geven, mano zijn vierde en laatste artikel ge- zoals in de verklaring van de kardina- wijd aan de Kerk van Nederland. Daar lencommissie duidelijk gezegd is. Daar in verklaart hij, dat het voor hem „een om heeft die kardinalencommissie ook verdrietige werkelijkheid" is. dat cr in de noodzaak benadrukt, dat enkele pun- N'ederland en ook elders een zware eri- j ten zouden worden opgehelderd. *is heerst. Die crisis kan misschien nut- Alessandrini tig zijn, „wanneer zij binnen redelijke ..Het feit dat grenzen wordt gehouden, want misver- deze danden worden gevaarlijk naarmate zij Pers - radio - t.v. Hij >uggereert en t.v. nogal eenzijdig zijn en niet meningen weergeven van de meen heid van priesters en leken, maar voegt eraan too. dat hij dat zelf langer duren". Op de vraag wat te doen, antwoordt Alessandrin: „Hun herderlijke plicht heeft de Nederlandse bisschoppen ertoe gedreven een voortdurende dialoog met hun priesters en gelovigen te beginnen en in de Kerk een volledige menings- en spreekvrijheid te laten, opdat alles gezegd zou wordenin een samentref fen van groepen en stromingen, die, in dien aan zichzelf overgelaten, tot een veelvoud van meningen zouden leiden, die op een anarchie zou gaan lijken. Dat k dan ook de bedoeling van het olgt daa letterlijk: theologische faculteit niet begrijpt of ze als schade lijk voor het eigen gezag veroordeelt, kan verbazing wekken. Evenzo kan men zich erover verbazen, dat een theoloog, die voor een beperkte herziening en verduidelijking door de bisschoppen werd aangewezen, van mèning kan zijn. dat hij „uit eer en geweten" daaraan niet kan meewerken (Alessandrini doelt hier op dr. G. Mulders S.J., red. Binnenhof). Wanneer men namelijk al le aspecten van het probleem in zijn overwegingen betrekt, dan blijkt duide lijk, dat slechts een heldere uiteenzet ting van de leer verlangd werd in over eenstemming met de uitdrukkelijke en authentieke orthodoxie, die toch ia de gen heeft. W uit. dat wanneei het gevaar besta hore kt hij er de conclusie het inderdaad zo is, t. dat men de breuk, komen, juist vergroot dat de discussies, die kunnen bijdra- ■erheldering, niet aan bod ko- De Osservatore besluit zijn artikel: „Wij zijn er ons volkomen van bewust, dat de gistingen in Nederland door bij zondere omstandigheden verklaard kun nen worden, ook al zijn die niet altijd gerechtvaardigd, en dat zij'misschien in andere vorm overal voorkomen. Daar door zal de oplossing die Nederland voor deze gisting vindt, groot effect kunnen hebben op de hele Kerk. Dat betekent echter ook dat er een grote verantwoor delijkheid op Nederland rust. En deze verantwoordelijkheid zal des te verdien stelijker zijn naarmate zij meer katho liek is". MüNCHEN De 400 miljoen, die Nederland neertelt voor de Leopardtanks, waaraan het leger eind 1971 nieuwe stootkracht moet ontlenen, vloeien voor onge veer 80 pet terug z(j het niet in de zak van de belastingbetalers. Dr. Wolf, president-commissaris van Krauss-Maffei A.G.. die de order voor de neus van de concurrentie beeft weggekaapt, maakte gisteren in München enkele bijzonderheden bekend over de af gesproken compensatieregeling. Daaruit bleek, dat Wilton-Fijenoord onderdelen van de affuiten der Lco- pardkanonnen mag gaan maken, DAF onderdelen van het chassis en Philips de elektronische apparatuur. Dcmka mag enig gietwerk verrichten. Voorts voorziet dc compensatieregeling in orders voor scheepsappara tuur bij Holland Signaal in Hengelo en voor infra- roodinslrumentcn bjj de Oude Delft. Philips en Hol land Signaal. Het totaal van de financiële handdruk, waarmee Duitsland onze regering beloont voor haar gigantische Leopardkankoop. komt hiermee op 350 miljoen; 40 procent brengt de Duitse industrie op; de Bundesregering is goed voor de rest. Maar niet alleen om dit koopmansargument heeft Nederland de Leopard verkozen boven de Engelse Chieftain, verzekerde ir. Von Bernuth in München aan de groep journalisten, die een kijkje mochten komen nemen in de smidse, waar de hope des vaderlands op het aambeeld ligt. Hij is technisch directeur van Krauss-Maffei en wijst er /onder blikken of blozen op, dat zijn firma tijdens de tweede wereldoorlog met leveranties aan de Wehrmacht potdorie bewezen heeft, van rupsbanden te welen. „De Engelsen hangen een verouderde filosofie aan' „Zij eisen van een tank een maximale vuurkracht, een optimale bepantesering en 'n goede wendbaarheid in deze volgorde Wij daarentegen zetten, in overeenstemming met het moderne strategische denken, de waarheid op de tweede en de bepantsering op de derde plaats Ook de Russen redeneren langs die lijn alle dertigduizend Russische tanks van de types T 54. T 55 en T 64 zijn volgens dit principe geconstrueerd. Daarom heeft uw regering er goed aan gedaan, de Duitse Leopard te kiezen boven de Engelse Chieftain. Ik wil enkele cijfers noemen. De Chieftain weegt 52 ton. de Leopard slechts 38.. De maximumsnelheid van de Chieftain is 40 kilometer per uur, die van de Leopard 85 kilometer". Geeu verkoopsmoes Een verkoopsmoes kan het mat zijn, want de tanks zijn gekocht; in oktober begint de aflevering in het tempo van tien per maand, dat zal worden opgevoerd tot dertig. Of toch reclames? Per slot van rekening moet het Nederlandse parlement in februari beslissen over de aankoop van nog eens een aantal Leopards u weet wel, daar zijn de beruchte 225 miljoen extra-defensie-uitgaven ten dele voor bestemd. Het kunnen er 53 worden, maar ook 135. Dat scheelt een slok op een Schnaps. Bovendien kijken ze bij Krauss-Maffei A.G. verder dan hun kanonslopen lang zijn. „We ontwikkelen een nieuwe versie van de Leopard voor luchtdoelgeschut", zegt ir. Von Bernuth. „Echt iels voor Nederland. Er bestaat trouwens belangstelling voor. Er komt 'n 35 mm tweelingkanon op, dat bestuurd zal worden door radar. Een vijandig vliegtuig wordt al op 25 km afstand in de peiling genomen en daarna niet meer losgelaten, voordat hot doelrijp is. Speciaal geschikt voor laagvliegende machines onder een plafond van vier kilometer zal onze nieuwe Leopard effectiever zijn dan een geleideraket". Rollen omgedraaid Bijna teder komt ir. Von Bernuth vervolgens te spreken over allerlei specifieke karaktertekjes van het luipaard, dat de rolle heeft omgedraaid dooi de firma Krauss-Maffei A.G. op zijn schoot te doen zitten op rozen nog wel. De stereoscopische richt- en meetapparatuur noemt hij uniek, evenals het optische instrument, dat de commandant in staat stelt, in één enkele oogopslag de hele cirkel van de horizon te overzien. „We kunnen zestig schoten lossen zonder munitie bij te hoeven laden tegen de Russen maar drieënveertig", looft hij. „We hebben een brandstoftank met een inhoud van duizend liter", prijst hij. „Daarmee kunnen we non-stop 580 km rijden. Denkt u eens in de actieradius van onze tanks in de laatste oorlog was maar tweehonderd kilomter". En de Russen? „De Russen", smaalt hij, „halen alleen maar 460 km non-stop. Wanneer ze reservetanks aan de zijkanten hangen. En hoe kwetsbaar die zijn, hebt u in Tsjecho-Slowakije kunnen zien. De vijand hoeft ze maar in brand te steken". Wat de Leopard kan, kan de Leopard alleen voor ir. Von Bernuth is dat geen punt. „Sterker", zegt hij, „wij gaan ervan uit, dat onze tank over tien jaar nog modern moet zijn. Het is een duur ding, dat je niet zo maar inruilt. Eri we willen niemand op kosten jagen. We werken daarom aan allerlei nieuwe snufjes. Een richt- en meetapparatuur bijvoorbeeld, die werkt met een laserstraal. En een infra-roodinstallatie, die het mogelijk maakt ook 's nachts slag te leveren. Het kan allemaal zonder meer in de Nederlandse tanks worden ingebouwd". Hij zegt niet: beleefd aanbevelend, maar hij bedoelt het wel. Capriolen Ondertussen zult u vanavond iq het N.T.S.-journaal kunnen zien, wat ik al gistermiddag zag: de lenige capriolen, waarmee de Leopard zijn naam waar maakt. Onder meer zult u hem als duikboot zien opereren in water, dat meer dan drieëneenhalve meter diep is. Alleen de commandotoren, die in tien minuten kan worden gemonteerd, steekt boven de golven uit. Hetgeen niet wegneemt, dat de tank, wanneer hij druipend als een Flipper tegen de oever opkruipt, meteen zeer drastische schoten kan lossen. Vraag me niet hoe het mogelijk is, maar het gebeurt. Met evenveel verbazing heb ik het gevaarte een helling van tachtig procent zien beklimmen en afdalen. Heb ik het over een muur van meer dan eén meter hoog zien klimmen, over een acht meter brede greppel zien vliegen. Een draaicirkel zien maken van 4.80 meter cn een remweg van 22.60 Probeer dat maar eens met uw eigen uitgekiende automobieltje. Misschien, dat er in de toekomst vreselijke dingen geschreven moeten worden over metaalmoeheid en dergelijke, zoals bij andere types tanks, die ons leger in het verleden slagvaardigheid beloofden. Maar een eerste indruk kan nauwelijks anders zijn dan deze: de Leopard zuigt niet, veegt niet en klopt niet, voor de rest kun je er ongeveer alles mee doen. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9