WAAROM HEBBEN WE GEEN AFLOSSING VAN DE WACHT?" 75 2.45 98 2.85 85 10 Pater Pire ernstig ziek PRIESTER- EN KLOOSTERJUBILEA 1969 10-gulden- aanbieding 3.25 PALINGWORST^.„98 GEK.VARKENSLEVER 98 SAUCIJSJES 178 OSSESTAART 1.78 BIEFSTUKTARTAAR 1.98 HAMBURGERS "Z158 59 1.25. PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 30 JANUARI 1969 DC WV-stuntman Strijkers - directeur van piepjong Nationaal Bureau voor Toerisme - over nieuwe taak: AMSTERDAM. „Waarom hebben we geen politiekapel in gala-uniform, die bij bijzondere gelegenheden kan opdraven? Waarom geen ceremoniële aflos sing van de wacht? Waarom mag het paleis op de Dam niet gebruikt worden voor speciale ontvangsten van groepen buiten landers? Dat zou toch allemaal moeten kunnen? Als je thuis gasten krijgt, steek je een kaars aan en trek je een lekker flesje wijn open. Op dezelfde manier moet je de toerist een beetje versieren"g De 50-jarige heer Strijkers, bij het le- bekend als Joop, vindt de verpakking, waarin het produkt Nederland over de toonbank gaat, te grauw dat iB dui delijk. Hij wil er bonte plakkertjes op. Hij wil er een mooi strikje omheen. En hij wil er, veel meer dan tot dus ver het geval was, mee de boer op gaan. Sinds 15 januari is hij directeur van de piepjonge stichting Nederlands Nationaal Bureau voor Toerisme, een met vereende krachten en regerings hulp over de brug gebracht schaap, waarop de nationale hoop zich met voorzichtig vertrouwen heeft gevestigd. Hij zegt: „Ik heb net dit weekend mijn salaris en mijn sociale voorzieningen gehoord". De onderneming, waar hij in zijn vijftigste levensjaar de niet ge ringe schouders onder zet, is zo pril, priller kan het niet. Geen woord daarom over de broodno dige stappen, die de heer Strijkers denkt te nemen om de wat gammele Nederlandse toeristenindustrie stevig op poten te zetten. „Het hele beleid moet nog intern met mijn commissa rissen worden doorgesproken. En met het ministerie van Economische Za ken. Daarna kan ik pas voor het voet licht komen. Dat is knap vervelend, want ik begrijp, dat de mensen meer willen weten. Ik streef ernaar eind fe bruari met het volledige tableau de la troupe te komen dat dan de club zich kan presenteren. Ik hoop, dat de ANW nieuwe stijl dan ook zijn plan nen uit de doeken doet, zodat toeris tisch Nederland weet, hoe en wat". Hoe de taakverdeling wordt? Weer be grijpelijke vaagheid. „Ik kan alleen zeg gen, dat mijn bureau de uitgestippelde opdracht heeft, de binnen- en buiten landse markt te gaan bewerken. Dat is een verschil met vroeger toen zag men dat binnenland niet zo. Ik janisaü^ .^Jl< een twee drie "op" de schroothoop De vraag is: welke specialisten passen in de taken, die we op ons gaan nemen en welke taken moeten we nog even laten rusten. Ik heb nog niet eens een budget. Ik weet alleen, dat we een aantal taken voor het begin van het seizoen afgebakend moeten hebben. Om in 1970 de bus te halen moeten we heel snel met een programma komen. Daar zijn we druk mee bezig". Na een carrière bij de KLM (hoofd verkoop Nederland) en het Centraal Bloembollen Comité (adjunct-directeur) kwam Strijkers in 1955 aan het hoofd van de VVV Amsterdam. „Het was een gezapig, mollig gevalletje. Zeven medewerkers, geloof ik. Ik zal je het geheim van mijn leven vertellen. Ik wilde die functie graag hebben, omdat ik dacht: het is een gemakkelijk baan tje; ik kan het combineren met het af maken van mijn economische studie. Dat is een grote vergissing geweest Vanaf de eerste dag heb ik nergens meer tijd voor gehad". Toen hij kwam was het budget van de VW in Nederlands toeristieke brand punt een ton ofwel 6 gulden per bin nen- of buitenlandse bezoeker, want dat waren er in 1955 600.000. Onder zijn onstuimige bewind steeg het laat ste getal tot het dubbele en het budget tot 1,7 miljoen. Terugblikkend zegt hij, zelf nogal verbaasd: „Het is een hele onderneming geweest. Je moet niet vergeten, dat ik in 1955 een jong broe kie was. Ik moest nog 36 worden. In Nederland ben je dan nauwelijks de korte broek ontwassen. In die tijd ten minste. Veel mensen hebben zich zor- Directeur Nationaal Bureau voor Toerisme Strijkers. Nederland heeft heel goed klimaat gen gemaakt, of het allemaal wel goed zou komen. Nou moet ik zeggen, dat ik verdomd plezierig heb kunnen wer- Ik zie de taak van de VW als een facet inin een boeket grote econo mische activiteiten. Ik heb het geluk gehad, dat ik kon werken met mensen, die net zo dachten als ik - die net als ik vonden, dat je het boeket als ge- heel.jp het buitenland moet verkopen. Zo kwamen we op de gedachte van Am sterdam Promotlórt die reis nacfr Amerika, weet je wel? Dat hele circus Ik geloof persoonlijk, datt je deze din gen heel duidelijk moet verbinden. Je verkoopt een stad of een land niet al leen om zijn gunstige ligging, maar bij voorbeeld ook om zijn leefklimaat Je kunt het zien aan onze" folders. Die hebben de laatste jaren een veel zakelijker inslag gekregen". Gaat hij in zijn nieuwe functie Neder land op dezelfde manier aan de man brengen het hele circus inclusief? Hij zou dat graag doen. „Ik geloof er sterk in. Je moet wel, als je ej eigen belangen begrijpt. Maar ik ken mijn tegenspelers nog niet. In Nederland wil iedereen baas in eigen huis zijn. Ik zelf ook trouwens. Ik kan ook niet iemand onder m'n dak hebben, die zegt, hoe ik m'n werk moet doen. Maar een basis voor gemeenschappelijke acti viteit is toch wel bijzonder nuttig. Je merkt, dat ik met een zekere reser ve spreek. Ik moet het terrein nog verkennen. Daarom wil over mijn wen sen graag een andere keer praten ik wil alleen wel kwijt, dat er zeker een aantal dingen aan de infra-structuur zullen moeten gebeuren, wil er 'n goed produkt uit de bus komen. In ieder geval is een wetenschappelijke studie nodig om te weten te komen, hoe Ne derland als toeristiek produkt in het buitenland ervaren wordt. Dat zou door de hele toeristenindustrie geza menlijk gedaan moeten worden, want zulke onderzoeken zijn duur. Maar ik zie op dat gebied wel aanknopingspun ten een neiging om verder te gaan". Waar hij zelf met vakantie gaat, is voor VW-stuntman. Strijkers geen gewetensvraag. „Vroeger met moeder en de kinderen vrij veel naar de Noord- italiaanse meren en de Adriatische kust. De laatste vier jaar zijn we niet meer op vakantie geweest, omdat we wilden sparen voor 'n boerderijtje. We zijn echte buitenmensen. Mijn vrouw is een dochter van het Westfriese land en ik zelf ben geboren en getogen op het vliegveld Waalhaven in Rotterdam, waar mijn vader havenmeester was ik ben ook aan ruimte gewend. We hebben nu dat boerderijtje gekocht 'n heel ief ding bij de plassen achter Giethoorn. Met de auto kun je er niet eens komen. We moeten straks de spul len met een punter overvaren". In veler ogen is het verkopen van een land met 'n klimaat als het onze zoiets als het slijten van alcoholvrij bier met dit verschil, dat het laatste geen kater geeft en het eerste wel. Kan Strijkers dat nou echt wel van harte doen? De vraag doet hem in de kamer, die hij zo nu en dan bij de WV Amsterdam mag lenen, totdat zijn Haagse vesti ging definitief is, achterover leunen van verbazing. „Ons klimaat? We zijn het er over eens, dat de zomer van 1968 niet goed was. Maar man, ik heb het voorrecht gehad, een tocht over water te kunnen maken, van Zeeland helemaal naar Friesland. Natuurlijk viel er nu en dan een buitje eigen lijk elke dag wel, maar heeft het me nou gestoord? Welnee. Al die hitte heeft ook zijn nadelen. Daar moeten we ons verschrikkelijk aan aanpassen. Ik ben er zelf net mee geconfronteerd tijdens een congres in Portorico. Man, ik was doodziek van de hitte. Die hangt als een natte dweil om je heen. En die ho tels met air-conditioning... Daar heb ik nou de Maogriep gekregen. Kun je nagaan. Ik vind dit een heel fijn kli maat. De Nederlanders zijn gewoon geboren kankeraars. Als je de buiten landers hoort, valt het erg mee. Een voordeel is bovendien, dat de afstan den in Nederland geen rol spelen. Als je in Zandvoort niet in je kuil kunt zit ten, rij je in twintig minuten naar het hart van een wereldstad met alles d'rop en d'ran. In Scheveningen ben je er nog eerder. Ons produkt is in dit op zicht juist heel goed te verkopen al leen aan de jongens uit het hoge noor den misschien niet, aan de Scandina- viërs, want die zoeken alleen maar zon. Het is allemaal betrekkelijk. Man, toen ik lezingen hield in Saoedi-Arabië ge bruikte ik onze regen als een selling- point. Ik heb trouwens medische arti kelen met vette koppen gelezen, waarin gezegd werd, dat voor de lichaamsre- Leve de Bilt dus. Als hij over onze zo mers tevreden is, wat vermag dan wél zijn ongenoegen op te wekken? Hij zegt zonder nadenken met grote na druk: „De verregaande vervuiling. Dat punt duikt regelmatig in onze enquetes op. Als je op 'n winderige dag in de bui-- tenwijken komt, zit alles onder het pa pier en de rotzooi. En de hondestront is gewoon een verschrikking. Als de mensen het zelf niet kunnen opbrengen om daar iets aan te doen, moet er maar een verordening komen, net als in de Verenigde Saten. Durf daar niet een peuk uit je auto te gooien. Als er toevallig een agent achter je rijdt, krijg je prompt een bon van 50 dollar en meteen afrekenen, kasse. De teleur stelling bij de buitenlander komt dub bel hard aan, omdat hij die troep niet verwacht had. Hij heeft het immage, dat we bijzonder zindelijk en schoon zijn. Hoe ze aan dat idee komen, weet ik ook niet. Misschien het beeld van de Volendamse meisjes, die de godsgan- selijke dag stoepen schrobben en ra men lappen". Hij zou een slecht verkoper zijn, wan neer hij niet in één lange adem op onze nationale pluspunten uitkwam, als daar zijn de bereidwilligheid om buitenlan ders in 't algemeen zeer gastvrij tege moet te treden, de talenkennis en de betrouwbaarheid ook allemaal din gen, die er bij elke enquete uitspringen. Zijn kantoor komt (voorlopig) in Den Haag en niet in Amsterdam. Betreurt hij dat?De aarzeling, die volgt, duurt pijlijk lang. Hij vindt er tenslotte dit op: „Ach, jammerIn de over gangstijd zullen de ANVV en wij re gelmatig contact met alkaar moe ten hebben, al moeten we ierder onze eigen weg gaan. We krijgen wel een eigen pand ergens in de buurt. Onder één dak zitten zou niet gezond zijn. Op zich is het geen vreemde vorm. In Duitsland en Zwitserland werken dok twee organisaties naast elkaar. Een federatie van VW's en een zuivere marketing-organisatie. Daar is ge bleken, dat er voor allebei ruimte is." PIET SNOEREN BRUSSEL (AP) Pater Dominique Pire, die in 1958 de Nobelprijs voor de vrede heeft gekregen, is ernstig ziek. De 59-jarige geestelijke ligt in het zie kenhuis van de universiteit van Leuven. Over hem is slechts meegedeeld dat hij ongeveer tien dagen geleden is ge opereerd en dat complicaties zijn, toe stand zeer hebben verergerd. Volgens onbevestigde geruchten zou pater Pire een hartaanval hebben gehad en een bloedstolling in de hersenen. Vierde testmatch een draw ADELAIDE De vierde testmatch tussen Australië en West-Indië in Ade laide, die op de eerste dag voor de West indiërs zo weinig hoopvol begon, is giste ren in een draw geëindigd. Op deze laat ste dag scoorden de Australiërs 339 runs voor het verlies van negen wickets. De scores waren: West-Indië 276 en 616, Australië 533 en 339 voor 9. De stand is thans 21 plus een draw voor Australië. Er moet nog een wedstrijd worden ge speeld. P.S.V. won vriendschappelijk duel EINDHOVEN PSV heeft gisteravond in Eindhoven met 30 gewonnen van de Berlijnse Regionalligaclub Wacker '04. Bij de rust leidden de Eindhovenaars door een doelpunt van Mares met 10. Na de rust scoorden Van der Kuylen en Blatter Er waren 4.500 toeschouwers. WEDSTRIJD GESTAAKT,., Licht bij Chelsea viel uit LONDEN Omdat de lichtinstallatie het begaf moest gisteravond de replay tussen Chelsea en Preston North End voor de vierde ronde van het toernooi om de Engelse beker na 75 minuten worden ge staakt. Chelsea leidde op dat ogenblik met 2—0. Manchester City plaatste zich voor de vijfde ronde door een overwinning van 20 op Blackburn Rovers. De tweede divisieclub Aston Villa kwalificeerde zich voor de vijfde ronde door op eigen ter rein met 21 van Southampton te win- Voor de competitie won Tottenham Hospur met 32 van Queens Park Ran- JAARBEURSBEKER Doelpunt Turken telde dubbel IZMIR Goeztepe Izmir heeft zich gisteravond geplaatst voor de kwartfina les van het toernooi om de Jaarbeurs beker. De Turken versloegen op eigen ter rein OFK Belgrado voor 20.000 toeschou wers met 20. De eerste wedstrijd was met 31 doorl de ploeg uit Belgrado gewonnen. Omdat doelpunten in een uitwedstrijd gescoord dubbel tellen, gaat Goeztepe over naar de volgende ronde. Het ontmoet daarin HSV Hamburg. Eintracht Frankfurt werd in de achtste finales uitgeschakeld door Atletico Bil bao. Nadat de Spanjaarden het eerste treffen met 10 hadden gewonnen, speel den beide ploegen gisteravond in Frank fort tegen elkaar gelijk (11). Lotz gaf de Duitsers weliswaar reeds in de vierde minuut de leiding, maar drie minuten daarna was de stand al weer in evenwicht door een doelpunt van Igartua. E.K. Olympiajollen op Zuid- i laarder meer KROPSWOLDE Het Europese zeil- kampioenschap Olympiajollen zal dit jaar van 15 tot 19 augustus op het Zuidlaar- der Meer bij Kropswolde worden ge houden. Lazaristen 50 jaar priester: 27 april: Henri Claessen, Frankrijk. 40 jaar priester: 4 aug.: Willem van den Brand. Brunssum-Rumpen; Kees Schoenmakers, Bemmel. 25 jaar priester: 19 juli: Hubert Ore mus, Egypte; Krelis Bootsman, Brazilië; drs. Tom van Deursen, Eindhoven; Piet Hermans, Brazilië; dr. Marinus Jo- chems, Zundert; Wim de Kort, Eindho ven; Wim Lantman, Brazilië; Jaap Mo lenaar, Amsterdam; Frans Mouws. Wil lemstad; Harry Aarssen, Geleen: Sjef Van Dongen. Guatemala; Piet Boonekamp, Indonesië, Nico Boone kamp, Indonesië; Giel Gommans, Dene marken; Nelis Leenaerts, Guatemala; prof. dr. Jan Plat. Nijmegen; Sjef Ver- bong, Indonesië: Theo Terhorst. Susteren. 60 jaar lazarist: 17 sept Felix Oli vers, België; 19 sept.: Jacques Huys- mans, Vietnam; Gerard ter Veer, Zun dert; 23 sept.: Elias van Kleef, Guate mala. 50 jaar lazarist: 18 sept.: Herman Wessels, Bussum; Jozef Donders, Heer len. 40 jaar lazarist: 19 sept: Willem van der Loo, Susteren; Frans Dusée, Eind hoven; Robert Pladet, Eindhoven; Jan Lemmen, Brazilië; mgr. Jan Klooster, Indonesië; Jan de Bakker, Heerlen. 25 jaar lazarist: Jacob Muiser, Dene marken; Raymond Limbertie, Brazilië, resp. op 5 nov. en 4 sept. Redemptoristen 50 Jaar priester: 7 mei: pater A. Mei- berg, Roermond. 25 jaar priester: 10 aug: de paters: Bernardo Kuypers, Brazilië; L. Hooy, vlootaalmoezenier, Vlissingenj dr. J. v. d. Linden, Nijmegen; C. van Roer- mund, Roermond. 60 jaar professie: 12 april: pater M. Rademacher, Brazilië. 50 jaar professie: 15 mei: broeder Ti- motheus Notenboom, Brazilië; 29 sept.: de paters dr. Joh. Hamers, Roermond; A. Lodders, Den Bosch; Teodoro Kuy pers, Brazilië; broeder Gerlachus van Beek, Nijmegen. 25 jaar professie: 8 sept.: de paters Joao Pedro Peters, Brazilië; Geraldo Pennock, Brazilië; dr. P. Stuart, Den Haag; dr. H. de Groot, Nijmegen, dr. M. Krinkels, Wittem; 5 nov.: pater Bos- co van Eunen. Brazilië. Mi ssionarissen van Mill Hill 50 jaar priester: 27 juli: J. Smijers, Eindhoven. 40 jaar priester: 21 juli: A. Hazelzet, Kongo; H. Lijding, rector USA; W van Oerle, Oosterbeek; A. Vercauteren, Ant werpen. Op 25 juli: H. van Dooren, pro curator, Tilburg. 25 jaar priester: 9 juli: J. Boers, Weert; S. Boonen; Oeganda; A. Bots, Kenia; G. Bouma, West-Kameroen; A. Delheij, reet.. USA; J. van Erp, Oegan da; H. van Grieken, West-Pakistan; G. Haring, Nieuw-Zeeland; W. Joosten, Uganda; B. Kaptein, West-Pakistan; H. Lammers, Kenia; J. Leffers, Keina; J. Loonen, Oeganda; J. Meijer, Kenia; M. de Rooij, procurator Roosendaal; J. Tol, assistent Monster: J. Watervis, Ooster beek; A. Welsing, Oeganda. 40 jaar professie: 19 maart: M. Klaas- sen, Kenia; op 28 juli: A. Beuman, Ke nia; op 29 november: J. Dekker, Oos- 25 jaar professie: 11 februari: D. Bak- kum Eneland; A. Groenen, Oeganda. en Goudse iaat 54, nu Volvette jong belegen Goudse kaas. 100 Gram normaal 54, nu 500 gram voor (Dxpeude' Mosterd nach Düsseldorfer Art; tube 90 gram 60 Nieuwe gezoete bessen met jonge jenever. Per literfles van 3.25 nu voor Ceylon thee. Per pak 500 gram van 2.60 voor Venda pindakaas. Een trak tatie voor op de boterham. Per pot 6360 gram nu Anton Hunink gebraden gehaktballen. Blik a 4 stuks Bij aankoop van 10 gulden aan boodschappen: van 1.45 VOOr Rode kool in potvan 355 gram nu 1.10 extra aanbieding Wijnzuurkool, 2/3-bllk nu Hongaarse salade Puszta Meng de inhoud van 1 pot Kühne rode kool door de halve' inhoud van 1 pot Kühne puszta-salat. Dit deponeren in een slaschaal en hetgeheel garneren met slasaus en ge sneden peterselie. Hierbij serveren: warme Frankfurter worstjes of gehaktballetjes met gebakken aardappelen.' 4cactussen. opgemaakt 'n stenen bakje ,n onze bloemertshop speciale cactusweek, grote sortering Diverse bloemstukjes en bruktebouquetter worden vakkundig door one verzorgd, Bloemenshop Parterre Maarsmenssteeg. Altwn Vrijdag en Zaterdag 150 9"»» Uit onze chocolaterie IJscups. Per 200 gram nu slechts 85 Venda droptoffees. Per 200 gram van 65 voor Pensées. Met heerlijke spijsvulling. Per rol 5 stuks 70, nu 2 rollen voor Deze aanbiedingen zijn geldig van vrij dag 31 januari t/m donderdag 6 februari. VROOM DREESMANN LEIDEN-ALPHEN, TE KOOP aangeboden 21 Gebruikte bromfiets bijna alle merken in 1 raad zoals Puch en Kreid-jL Ier ook lichte stadsbrom-H mers, Van der Meij heeft hem erbij ook voor fietsen, f y. d. Mey, Middelweg Leiden. 2" Meubelinrnil. Direct fabriek leveren wij eei klas meubelen tegen lag< prijs en geven een hoge] prijs voor gebruikte meu belen. In Den Haag vier toonzalen. Inl. Rijswijkse- weg 5a, teL 070-60.56.64. 2-5246 De Kastenspecialist. Keuze uit meer dan 500 mo dellen hanglegkasten, wand kasten, keukenkasten, keu kenmeubelen, wandmeube- len enz. Prijzen altijd 2 40% lager dan normaal. De Kastenspecialist, Hoogland se Kerkgracht 47-49 (hoek Nieuwstraat), Leiden, tel, 33078. 2-5247 Heagafelttegels. Alle kleuren, direct leverbaar, 5 jaar garantie. Gemakke lijk te leggan. Tijdelijk Stanleymes cadeau bij aan koop van min. 20 tegels. - Smits Woninginrichting - Mare 98, Vrouwensteeg 9, tel. 23913. 2-5248 2* Gebruikte onderdelen voor elk merk bromfiets ook banden en wielen voor scooters en motorfietsen voor velen een uitkomst in deze dure tijd. Kijk bij v. d. Meij, Middelweg Leiden ('s zaterdags opend). 2-5428 Alles voor doe het zelfl Houtboard, triplex, sf plaat, formica, karton, lijst werk, golfplaten, dakgoten, schoorstenen en fineer. Janse, Haarlemmerstr. 128, Leiden, tel. 30553. 2-5253 Uit voorraad leverbaar: de bekende Peugeot brom fietsen nog steeds de oude prijs ondanks BTW, vanaf 419,50. Alle EEG model len in voorraad. Kan desge wenst gefinancierd worden. Motorhome De Watertoren, L. de Wit, Hoge Rijndyk 184, Leiden, tel. 24963. 2-421 fS" U't vooraad leverbaar Batavette Sparta, DKW (automatic) en ook sport- modellen. Motorhome De Watertoren. Hoge Rijndijk 184, tel. 24963, L. de Wit, Leiden. 2-419 Voor uw feestdagen bie den wij u smaakvol maakte stukjes van droog bloemen in allerlei uitvoe ringen. Grote sortering wit te azalea's, cyclame's enz Bloemenmagazijn C. L. Mul der, Haarlemmerweg 21 Lei den, teL 20550. 2-514T S1 Uames jumpers, korte mouw en lange mouw, reeds vanaf 8,98, damesvesten 9,90 nog enkele stuks, Dames skybroeken tegen restantenprijs. P. v. d. Hei den. Haarlemmerstraat 148. 2-418 3? Dames-, heren en derondergoed, tegen ver. laagde prijs en geen BTW! Koopt u nu nog bfl P. v. d, Heiden, Haarlemmerstr. 14& 8-414 MOSH ichouwii Tsjec egt het Ie dood lat het ..De i de g je op c •achten abotage olitieke

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6