S)e£^idóc(3oti/t<mt Kabinet staat op opening van oorlogszaken Verweer Wigbold tegen oprakelen van desertie SCHOLIER LEGT BEKENTENIS AF Van de Moosdijk verliest geding Theologiestudenten A in gesprek met schoolleiding Nota in Kamer Commissie beschrijft geschiedenis Doden na onlusten in Pakistan Venrayse moordzaak Verslagenheid in woonplaats Mysterieuze Chinees naar Den Haag DUURTETOESLAGEN KOMEN NU GOED LOS JAMIN Leidse politie maakt eind aan grote autozwendel PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE J. F J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L C. J. ROOZEN KLACHTEN bezorging tel. 33839 (18.00—19.00 uur) ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. l.io. p. mnd. 4.70. p. kwart, 14.10; £r. p. post 16.95 ADV. (excl. B.T.W.) 22 ct p. mm. Telefoontjes 2.- DONDERDAG 30 JANUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS KOUDER het KNMI geldig tot Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagel buien. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe aarde tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Iets lagere temperaturen dan vandaag. 60e jaargang, no. 17.662 (Van een o nier verslaggevers) 4 maanden militaire straf klasse kan best zijn". te Nieuwersluis z(Jn veroor- hy nu. I)EN HAAG Volgens „De deeld. Hy zou, wat dc straf- De heer Wigbold Telegraaf" is opwinding ont- klasse betreft, een maand gra staan over het feit, dat in tie hebben gekregen. reageert „onderwereldpraktyken". Vol gens hem wordt er een spelletje ingedeeld gespeeld- HU acht bet gewenst, by de luchtmacht. Hy kwam dat op het ministerie van niet in aanmerking om naar Defensie wordt onderzocht wie Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijkscommissie vaderlandse geschiedenis heeft van de regering opdracht gekregen de offi ciële geschiedschrijving Nederland-Indonesië vastte leggen over de periode 19451950. De commissie kan voor dit werk beschikken over alle documenten hierover uit de rijksarchieven. Deze documenten blijven echter in eigendom van de rijksarchieven. Prof. L. van der Wal van deze commissie is al enige tijd bezig zich in deze materie te oriënteren. Het werk zal waarschijnlijk enige jaren duren. De opdracht aan de rijkscommissie staat los van de nota over de militaire gebeurtenissen in Indonesië, die de regering volgende week op verzoek van de socialistische fractievoorzitter drs. J. den Uyl bij de Tweede Kamer zal indienen. Wigbold, hoofdredacteur van tydens zyn diensttijd 1946-1948 VARA's „Achter het Nieuws", wegens desertie 7 weken in zaken van de publiciteit rond die verantwoordelyk is voor voorarrest heeft gezeten en tot de uitzendingen over oorlogs- 4 maanden Nieuwersluis is ver misdaden van Nederlandse oordeeld. De desertie bestond militairen in Indonesië, zelfc hieruit, dat hy, aldus de heer diensttijd heb ik er herhaalde een militair vonnis achter de Wigbold, enkele keren te laat lyk blyk van gegeven rug heeft. van verlof is teruggekeerd. Hij scherp tegenstander te zyn De heer Wigbold zou wegens kon zich niet herinneren, of hy het ingrUpen in Indonesië" desertie en het overleggen een valse geneeskundige klaring tot 7 weken detentii eroordeling niets met de bewyst volgens de heer Wig bold, hoe hard de uitzendingen de gedragingen van Neder- in bepaalde kringen zyn aan- landse militairen in Indonesië gekomen- En tenslotte: „De maken heeft. „Ook in myn Telegraaf moet helemaal zUn bek houden. Toen ik veroor deeld werd, verscheen De Tele graaf niet eens. Het blad heeft verschyningsver- die gelegenheden De heer Wigbold acht de pu- bod een valse geneeskundige ver- blikatie in De Telegraaf ver i.v.m. klaring heeft afgegeven. „Het beneden peil- Hy sprak van teiten tydens de oorlog". Het Nederlands militaif optreden in Indonesië tussen 19451950 maakt ech ter wel een onderdeel uit van de officiële geschiedschrijving. Het uitzenden van de eerste Nederlandse oorlogsvrijwilli gers en de stoottroepen en later het Ne derlands optreden tijdens de politionele acties in 1947 en 1948 zijn namelijk een gevolg van de politieke beslissingen in Nederland zowel als in het toenmalige Nederlands-Indië, waar de vrijheids strijders zich tegenover Nedefland had den opgesteld. Hierover zijn nq 1950 al tal van officiële en particuliere publi- katies verschenen. Officiële gegevens over deze periode zijn te vinden in de levensherinneringen van dr. W. Drees, destijds naast prof. L. Beel een van de belangrijkste verant woordelijke politici uit deze naoorlogse Nederlandse periode. Ook andere politici hebben hierover verschillende publikaties het licht doen zien. Andere, min of meer officiële gegevens «yn vastgelegd in enkele boeken van dr. C. Smit. In 1952 schreef deze „De Indo nesische kwestie" en in 1962 verscheen van zyn hand „De liquidatie van een imperium". Het eerste boek van dr. Smit behandelt de periode van 1945 tot aan de soevereiniteitsoverdracht in de cember 1949. Het latere bock gaat hierop nog dieper in en beschryft ook nog de kwestie-Nieuw-Guinea, zy het summier. Dr. Smit heeft voor zijn publikatief de bronnen vooral gevonden in Kamer stukken en bij een aantal binnen- en buitenlandse auteurs, onder wie ver schillende bekende politici. De rijkscommissie vaderlandse geschie denis kan op deze geruchtmakende ge schiedkundige en politieke periode veel dieper ingaan. Zij kan namelijk putten uit de omvangrijke documenten van de rijksarchieven. Hierbij bevinden zich tal van geheime stukken over onderhande lingen in Nederland en Indonesië, notu len van de diverse ministerraden, ver trouwelijke rapporten Van Indische be stuursambtenaren en de hoge commis sarissen uit die periode, o.m. van Dr. Van Mook, prof. Schermerhorn, prof. Beel en de heer Lovink. Ook alleflei vertrouwe lijke stukken van de verschillende mi nisters, die met de Indonesische kwestie le maken hebben gehad, bevinden zich in de rijksarchieven. Het is opmerkelijk, dat het kabinet- De Jong thans een dergelijke opdracht heeft gegeven. Alle vorige kabinetten hebben bij voortduring geweigerd de gegevens uit deze periode openbaar te maken, ondanks dikwijls hevige drang uit het parlement. RAWALPINDI (Reuter) In Lahore zijn gisteren 3 mensen dodelijk getrof fen door kogels van dc politie, die vuur de op 'n menigte politieke betogers. De menigte was bezig een station te vernie len op ruim 220 km ten zuiden van Ra walpindi. In Pakistan zijn sinds vrijdag tenmin ste 26 mensen om het leven gekomen en rond duizend gearresteerd bij vecht partijen die uitbraken als gevolg van het verzet tegen het autoritaire bewind van president Ajoeb Khan. In vier steden Karatsji, Pesjawar, Lahore en Dacca heeft men de hulp van het leger ingeroepen om het verzet In Karatsji verwacht men dat de pre sident met zijn tegenstanders zal onder handelen over de eis tot vergaande po litieke hervorming. (Van een onzer verslaggevers) VENRAY De 15-jarige scholier Paul uit Venray, die wordt verdacht van de moord op de 26-jarige verpleegster Her mine van der Vorst, heeft woensdag avond een bekentenis afgelegd. De Roer- mondse officier van justitie, mr. W. Bar- tels, heeft dit bekendgemaakt. De kin derrechter van Roermond heeft de jon gen zolang in een inrichting laten Echtpaar hield oude vrouw jarenlang vast SAO PAULO (Reuter) In de buurt van de Braziliaanse stad Sao Paulo heeft een echtpaar jarenlang een rijke, nu 82-jarige, weduwe opgesloten gehou den om liaar haar fortuin te ontnemen. De zaak kwam dezer dagen aan het licht toen een poging van de man en de vrouw om hun schoondochter te laten vermoor den, mislukte. Sebastiao en Maria Rodrigues en hun 21-jarige zoon Antonio zijn nu gearres teerd. Het echtpaar, optreden als huis bewaarders, had de oude vrouw in een verlaten huis op haar landgoed opge sloten en bezorgde haar voedsel door een raam. Bezoek mocht zij niet ontvangen. De vrouw, die niet lezen of schrijven kon, werd gedwongen met een duimaf druk een document te ondertekenen dat het echtpaar machtigde tot de verkoop van stukken land. Toen de 19-jarige schoondochter de toestand niet meer kon aanzien en dreigde de politie in te lich ten. stuurde het echtpaar een gehuurde moordenaar op haar af. Die verwondde haar echter alleen maar met een mes, en ze liep naar de politie. De oude vrouw is in een ziekenhuis opgenomen. HONGKONG (A.P.) Volgens het anti-communistische dagblad Fai Pao is j een mysterieuze Chinese communist naar j Den Haag gekomen om een onderzoek j in te stellen naar de loyaliteit van alle j in Nederland gedetacheerde Peking- j diplomaten. Het blad schrijft, dat de reis van de communistische onderzoeker een direct gevolg is van het overlopen van de communistisch-Chinese diplomaat Liao Fai Pao schrijft, dat de inspecteur in het begin van deze week in Hongkong is geweest en vandaar onmiddellijk per vliegtuig naar Nederland is doorgereisd. Hij nam zelfs geen contact op met de plaatselijke communistisch-gezinde lei- Fai Pao heeft van betrouwbare zegs lieden in Hongkong vernomen dat de mysterieuze inspecteur een belangrijk man is in de kringen rondom partij voorzitter Mao Tse-toeng. Zijn naam werd echter niet genoemd. plaatsen. Paul zal vrijdag a.s. aan de officier van justitie te Roermond worden voorgeleid. De arrestatie van de jongen heeft op zijn school diepe verslagenheid veroor zaakt. Enkele klasgenoten, die in de schooltijd met Paul optrokken, kunnen zich niet voorstellen, dat hij tot zo iets verschrikkelijks in staat is geweest. In Venray heeft men erg te doen met de ouders van de jongen, die bekend staan als keurige oppassende mensen. Aan de andere kant heerst er in Venray op luchting over het feit, dat de dader ein delijk gepakt is. In het psychiatrische ziekenhuis is men blij, dat geen van de patiënten de moordenaar is. Als straf kan Paul als 15-jarige niet meer krijgen dan maximaal 6 maanden tuchthuisstraf. Daarnaast zal hij tot zijn 21ste jaar ter beschikking van de rege ring kunnen worden gesteld. Geen rehabilitatie in Voor de vuist weg" (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. „Kruidendokter" \V. J. A. van dc Moosdijk nit het Bra bantse Casteren heeft het kort geding, dat hij aangespannen had tegen televisie- presentator Willem Duys, verloren. Van de Moosdijk krUgt geen rehabilitatie in de „Voor de vuist weg"-uitzending van de AVRO, naar aanleiding van de uitzen ding van 13 december, waarin Days de ctyken van Van de Moosdijk aan d« Rechtbankpresident mr. U. W. H. Stheeman, die vanmorgen uitspraak deed, vond wel, dat het optreden van Willem Duys in de bewuste uitzending „getuigt van een ernstig gebrek aan zorgvuldig heid en fatsoen en van een in het maat schappelijk verkeer gevaarlijke onver» schilligheid ten aanzien van de persoon van een ander en diens belangen". Van de Moosdijk was vanmorgen bij üe uitspraak van het geding niet aan wezig. Willem Duys wel. In zijn vonnis overwoog de president dat Willem Duys zijn uitzending begon met: „Het is belangrijk om dit aan de kaak te stellen" en daarmee treffend de sfeer van beschuldiging weergaf waar in hij de uitzending zou presenteren waarin het gedrag van de heer Van de Moosdijk als kruidenhandelaar zou worden behandeld. Het recht daartoe komt de heer Duys niet toe, die wegens zijn onrechtmatig handelen wegens de heer Van de Moosdijk tot schadevergoe ding gehouden is. De president merkte hierbij nog op dat hij voorbij zal gaan aan betwisting door de heer Duys dat de heer Van de Moosdijk van de uitzen ding nadeel heeft ondervonden als aan het beroep op het algemeen belang. De verwijzing door de heer Duys naar de verantwoordelijkheid van de AVRO voor het gebeurde, is, volgens de pre sident, in het geding niet terzake. Van de Moosdijk werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het gedingf 250.—. Morgen viert de koninklijke familie de verjaardag van prinses Beatrix onder de zonnige tropenhemel. De prinses wordt;31 jaar. Beatrix en Claus konden het in Kaffawaar het gezelschap een bezoek bracht aan een ziekenhuis, goed vinden met de Ethiopische kleinen, die daar in de wezenafdeling verzorgd worden. Briefwisseling met kard. Alfrink en nuntius Felici AMSTERDAM (KNP) Een groep stu denten van de theologische hogeschool te Amsterdam heeft vrydagmiddag een ge sprek met het bisdom, de leiding van de theologische hogeschool en de Amster damse studentenpastores over dc recente ontwikkelingen in de studentenecclesia. ZU volgen n.l. in groten getale de zondags diensten in de kapel van het Ignatius- college en wensen dat zulks ook in de toe komst mogelyk zal zyn. Voorts willen zy, dat Jos Vryburg kan blyven voorgaan in de prediking onder de diensten. Bij dit gesprek zijn o.a. aanwezig de vicaris van het bisdom Haarlem, dr. Kui pers, de studentenpastor D. van Kils- donk, alsmede rector prof. dr. J. Groot en president-curator W. J. de Graaff van de katholieke theologische hogeschool. De Amsterdamse theologiestudenten voelen zich vooral nu sterk bij de studen tenecclesia betrokkeru „omdat hier waar- den in het geding zijn als kerkbeeld, priesterbeeld en celibaat, waarmee hun idealen en hun toekomst ten zeerste ge moeid zijn", aldus de studenten in hun verklaring. Een vrij grote groep van de Amster damse theologiestudenten vraagt zich be zorgd af in hoeverre de inbreng onderaf wat betreft de onderhavige pro blemen van enige invloed is op het beleid van de bisschoppen. Zij hebben sterk de indruk, dat de bisschoppen zeggen: „Laat ons maar het beleid bepalen ten opzichte van het wereldepiscopaat en loop ons daarbij niet voor de voeten Dit laatste verwijt richten de studenten trouwens ook tegen de pastores van de studenten- ecclesia zelf. Verder stellen de studenten, dat zij de absolute afwijzing van de bis- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van nu al een kleine 40 bedrUven en instellingen met 33.500 werk nemers zUn bevestigingen verkregen, «lat zij een duurtetoeslag zullen toekennen van 25 gulden in de maand dan wel 75 gulden per kwartaal. sn deel van onze oplaag konden wij gisteren al melden, dat in de sector het vervoer besloten was tot toekenning van een toeslag. Ook de zeelieden en schippers hebben gevraagd om een tegemoetkoming. Philips geeft een duurtetoeslag, omdat in de vorig jaar van kracht geworden CAO een zgn. bijsturingsclausule is opgenomen. Men is overeengekomen alle lonen t» verhogen met 1.5 procent in verband met de gestegen prijzen. De beambten bij de Heidemaatschappij ontvangen in febfuari een duurtetoeslag van 50.en in maart en april elke maand f 25.De beambten bij de Grontmij ont vangen 100.ineens. Besprekingen over een duurtetoeslag voor de ongeveer 5000 handarbeiders zijn gaande. Bosbranden in M.-Australië ALICE SPRINGS (Reuter) De pi loot van een observatievliegtuig heeft gemeld, dat uitgestrekte delen van Mid- den-Australlë door grote bosbranden worden geteisterd. Branden zijn gemeld uit de omgeving van Alice Springs, uit Chilla Well, uit Neshaven Station e Barrow Creek. (ADVERTENTIE) bokkepootjes 2IO gram van 119 voor 105 niet te geloven voor die prijs! i Haarlem niet overtuigend ach-1 Ten aanzien van de studentenpastores] De Leidse politie heeft onlangs met vragen zij zich af in hoeverre de studen- de arrestatie van twee kooplieden een pastores zioh distantiëren van wat zij eind gemaakt aan een omvangrUke auto endel. De kooplieden, de 30-jarige D. de officiële Kerk en in hoeverre zij mgr. Zwartkruis, „vertegenwoordiger van de officiële Kerk" achten. Over deze zaken is ook een briefwisseling geopend met kard. Alfrink en nuntius mgr. Felici. In het Cunerahuis in Utrecht worden volgende week twee vergaderingen ge houden, beide over het vraagstuk van de huwende priester. De eerste wordt 3 februari gehouden door de studenten pastores uit de Nederlandse universi teitssteden samen met een vertegen woordiging van een commissie van ka tholieke hoogleraren. Dan zal onder meer het bemiddelingsvoorstel worden besproken, dat de commissie van hoog leraren heeft uitgewerkt voor het con flict, dat actueel geworden is door het besluit der Amsterdamse studenten pastores. De tweede vergadering wordt donderdagavond 6 februari gehouden. (Zie ook pag. 9) V. uit Leiden en zyn 25-jarige broer A. V. uit Katwyk, waren in juni vorig jaar begonnen met bet opkopen van „nieuwe" autowrakken. Als zij eenmaal de papieren en ken tekens van de wrakken in hun bezit hadden, stalen zij in Antwerpen een zo goed als nieuwe wagen van dezelfde kleur en hetzelfde bouwjaar. De gesto len wagen voorzagen zij vervolgens van „de identiteit" van het Nederlandse wrak. Op de Utrechtse automarkt werd voor de wagens doorgaans een hoge prijs betaald. De arrestatie van de oudste broer komt ook de Haagse politie goed uit In Den Haag werd D. V. al gezocht voor zwendel en flessentrekkerij op ander* gebied. Voor meer bijzonderheden zie pag. 3.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1