Medailles van vorig seizoen drukken op degrote vijf Tiemen Groen geen nieuw contract MVV versterkt begeleiding met medisch team en een psycholoog Grenoble toneel van dames- schaats- strijd 'US* Helsinki moeilijk te herhalen Russen trachten met remises hoge posities te handhaven I960 ELLY v. d. BROM WILLY BURGMEIJER CARRY GEIJSSEN STIEN KAISER ANS SCHUT (Van onze sportredactie) GRENOBLE Beladen met de noodzakelijke bagage maar belast met .de roem van een vorig seizoen stapten coach Kees Broekman met zijn pupillen het hotel Gambetta in Grenoble binnen. En als men niet had geweten dat het Neder landse afvaardiging is naar het toernooi om het ereldkampioenschap schaatsen, zou het perso neel wellicht aan een sheik met wel zeer weinig vrouwen hebben gedacht. Grenoble weet zich nauwelijks te herinneren wie daar vorig jaar februari tijdens de Olympische Spelen het goud, zilver en brons hebben weggesleept. Schaatsen staat in Frankrijk op een laag pitje. Skiën is wintersport nummer een. Maar schaatsen. Goed, de dames Ivangine en Perrenoud doen So what, zij spelen niet mee in het grote 1 kunnen dus ook moeilijk de sport stimu- en de vaderlandse trots strelen. En dat laar Carry Geijssen binnen stapte die goud op ie 1000 meter had behaald en zilver op de 1500 neter, dat Ans Schut de hoogste plaats op de 1000 meter had bereikt en dat Stien Kaiser be halve met het toen nogal teleurstellende brons op 1500 en 3000 meter ook nog eens wereld kampioene is, ontlokt de Fransen slechts een beleefde glimlach. „Ja, ja, Stien Kaiser, die ken nen we wel". En dan kan men zich met grote moeite ook nog herinneren dat vorig jaar in het door een bittere kou geteisterde Helsinki drie Nederlandse meisjes bij het wereldkampioen schap geen vreemdelinge naast zich duldden op het erepodium: Stien Kaiser een, Ans Schut twee en Carry Geijssen drie. Voorts nog Elly van de Brom op de tiende en Willy Burgmeijer op de elfde plaats. Dan gaat er iets schemeren bij de Fransen, want Martine Ivangine werd daar toch twaalfde? Zij, en mevrouw Marie Perrenoud, die toch altijd maar weer de schaatsen aantrekt zoals haar echtgenoot en ook steeds zonder het geringste succes kunnen zonder brok in de keel het sehaatsfestijn tegemoet zien. Zij dragen niet een last, zoals de Nederlandse dames wel te torsen hebben. Want er wordt wederom iets verwacht van hetzelfde vijftal dat vorig jaar in wereldkampioenschap en Olympische Spelen aantrad. Er wordt zelfs weer een wereldtitel verwacht en als het kan ook nog een greep naar de andere twee medailles. Nederland gedraagt zich nimmer bescheiden als het op schaatsen aankomt. Er worden zonder meer hoge eisen gesteld, grote verwachtingen ge koesterd. Want Nederland is in de schaatswereld een topland, zowel bij de heren als bij de dames. En die dames moeten zaterdag en zondag in Grenoble, op de olympische piste, die verwach tingen inlossen. Maar hoogstwaarschijnlijk zal de concurrentie groter zijn dan i ooit tevoren. Veel vergelijkingsmateriaal is er niet. Het dames- schaatsen is nog doende een plaats aan de top van de belangstelling te veroveren. Het wed strijdseizoen is internationaal maar weinig ge zegend met ontmoetingen van formaat. De strijd om de Dynamo Cup in Oost-Berlijn is er een. En daar moest Stien Kaiser alles „uit de kast halen", zoals de wielrenners dat zo treffend zeggen, om op de laatste afstand, de 3000 meter, voorbij de Oostduitse Ruth Schleiermacher te komen en de Cup voor de derde keer mee te nemen. De Oostduitse wrong zich tussen win nares Stien Kaiser en de rest van de Neder landse afvaardiging, die de derde tot en met de zesde plaats in het eindklassement in beslag namen. Een fraai resultaat, maar intussen had Ruth Schleiermacher zowel op de 500 als de 1000 m. gezegevierd en was zij op de 1500 m. derde geworden. Alleen op de lange afstand kon zij het niet bolwerken. Maar wie zegt dat zij daaraan niet extra heeft geschaafd? Dreiging Daar trad ook een Russin op, Alla Boejanova, die geen opzienbarende resultaten bereikte en in Grenoble dan ook niet aanwezig zal zijn. Maar daar zijn wel Ludmilla Titova (in Helsinki zes de), Lasma Kaoeniste (vierde), Galina Nefedova (vijftiende) plus nog twee onbekenden: Loed- milla Mosjnatsjova en de zeer jeugdige (18 jaar) Vera Krasnova. De Russen doen al enige jaren pogingen om zowel bij de heren als bij de dames weer eens een hoofdrol te gaan vervullen. Steeds weer worden verse krachten naar voren gescho ven. Ook zij kunnen het tot nu toe nog niet „maken". Maar eens zal Rusland toch raak prikken met weer een uitzonderlijk groot talent, zoals in het verleden werd gebracht. Waar om zou dat talent niet aanwezig kunnen zijn bij Krasnova of Mosjnatsjova? Afgezien dan nog van de dreiging die vooral van Lasma Kaoeniste (weer) kan uitgaan. Van de dreiging die de Finse Kaja Mustonen kan vormen of de Noorse Sigrid Sundby of de Finse Kaja Liisa Keskivitikka. De samenstellers van de Nederlandse ploeg KNSB in overleg met Broekman hebben we derom teruggegrepen op de „grote vijf". Er was geen andere keus want zij eindigden in de strijd om de landstitel op de eerste vijf plaatsen. En nummer zes, het talent Rieneke Demming, is reserve. De keuze was dus een logisch gevolg van de plaatsing. Er was geen enkele aanleiding anderen te sturen, hoewel men het kan betreu ren dat het jonge talent zich nog niet aan de top heeft gepresenteerd. Dat rijpingsproces heeft echter tijd nodig. Daardoor drukt die last weder om zwaar op het vijftal dat na het vorige sei zoen het stempel van „absolute top" kreeg op geplakt. Nuchter berekend is dat ook zo met alle medailles in het wereldkampioenschap, een klassementswedstrijd. Vijf plaatsen van de twaalf op de Olympische Spelen kunnen dan wat te weinig lijken, maar van de overige zeven gingen er drie naar Amerikaanse meisjes, die alleen op de korte afstanden van betekenis zijn, maar in een klassementswedstrijd niet als gevaarlijke concurrenten kunnen worden gerekend. Evenmin als de dames die wellicht nog uit Japan of Ca nada of Korea komen. Zij zijn bij voorbaat ge doemd tot het spelen van een ondergeschikte rol. Zij kunnen alleen een sta-in-de-weg zijn voor de betere rijdster, die tegen hen loot en dan ge doemd is tegen het horloge te schaatsen. Reprise? Dat kan een van de weinige handicaps zijn die het damesschaatsen kent. Door de (veel) kortere afstanden spreken eventuele weerswijzigingen minder. Wat „zuiver" rijden betreft hebben de dames een voordeel. En in die zuivere strijd werpen zich straks de vijf van Nederland, die zich vrijwel zeker mogen achten van een ere plaats, zelfs van de hoogste. Maar het zou toch van overmoed getuigen om een reprise van Helsinki te claimen. Een, twee cn drie, het is nogal wat WEER EINDZEGE FORNAESS Schaatsers snel op 1500 meter CORTINA D'AMPEZZO Op de twee de dag van de internationale schaatswed strijden in de Italiaanse wintersportplaats Cortina d'Ampezzo zijn enige voortreffe lijke tijden gereden op de 1500 meter. Zo legden de Zweed Goeran Claesson en de Noorse wereldrecordhouder op deze af stand Magnc Thomassen de „schaatsmijt" af in 2.03.9 cn bleven de Europese kam pioen Dag Fornaess en Ivar Eriksen (Noorwegen) met een tijd van 2.04.0 maar weinig op de winnaars achter. Waren er ondanks de vrij zware sneeuwval op de 1500 meter nog goede tijden mogelijk, op de 5000 meter ging het wat minder snel. Goeran Claesson bleek met zijn 7.35.1 de snelste voor de jonge Noor Sten Stensen (7.35.2) en Fred Anton Maier en de na zijn blessure weer in een behoorlijke vorm stekende Per Willy Guttormsen, die beiden 7.35.6 no dig hadden. Oerjan Sandjer (Zweden! liet een tijd voor zich afdrukken van 7.37.0 en Zimmermann legde de vijf kilometer af in 7.41.8. De tijd van Arie Eriks op dc 5000 meter was 7.43,7, een paar seconden boven zijn persoonlijk record (7.38.4), dat hij in maart vorig jaar in Inzeil vestigde. In het eindklassement over vier afstan den (500 - 3000 - 1500 en 5000 meter) werd Dag Fornaess eerste met 170.633 punt, Claesson volgde op ruim ander halve punt (172.193) en Gerhard Zimmer mann (172.430) legde beslag op de derde plaats. Arie Eriks klasseerde zich als tiende met een totaal van 177.320. Op de 500 meter in de sprintersklasse behaalde Frits Bartling de overwinning in 40,7 seconden. De Nederlander Jan Bazen werd tweede in 41,3. Trainer Luxemburgs elftal vraagt ontslag LUXEMBURG Robert Heinz, de Duitse trainer van het Luxemburgse voetbalelftal, dat in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap is ingedeeld met Bulgarije, Neder land en Polen, heeft zijn ontslag aange vraagd. Heinz wil er aan het eind van dit seizoen mee stoppen, nadat hij ruim acht jaar in Luxemburg heeft vertoefd. Van onze sportredactie) YIJK AAN ZEE De aanvankelijk triomfantelijk eidende Russische grootmeesters zijn onder de groeiende ruk van hun tegenstanders overgegaan tot „frontver- orfcing". Met remises pogen Botwinnik, Gelier en Keres «un hoge posities in het klassement van het 31ste Hoog- Ovenschaaktoernooi vast te houden. Maar gemakkelijk J hebben zij het daarbij niet. Botwinnik besteedde de ehele morgen aan de reeds tweemaal afgebroken partij tegen Portisch; het duel werd zelfs voor de derde maal afgebroken, totdat gisteravond remise werd bereikt na 88 zetten In de middagzitting maakte Botwinnik in zeventien zetten remise tegen de Hongaarse Amerikaan Benkoe. Keres ontziet zich na de nederlaag van enkele dagen geleden tegen Portisch zo veel mogelijk en bracht tegen Olafsson in veertien zetten een remisestelling op het bord. Let wel: zowel Botwinnik als Keres hanteer den gisteren de witte stukken. Donner zag ..hangend" paard over hoofd Efin Geiler, de derde Russchische ootmeester, bood de met wit spelende ick Langeweg reeds op de dertiende remise aan. De Nederlandse meester, gezien de stand in het klassement k half puntje gebruiken kan, weigerde hter. Hij dwong de Rus in de verdedi ng. Gelier raakte een pion achter en erd vervolgens gedwongen de kwali- te geven. In eerste instantie werd partij afgebroken, vervolgens nog- aals, daarna liet de Rus zich evenwel 'ertuigen dat wit voldoende tegenkan- n had. Van de achtervolgers kwam Ciric chterbij. Hij won in 32 zetten van zijn landgenoot Ostojic. Het duel tussen de beide Joegoslaven had alles van een prestigeduel. Ostojic, de nationale kam pioen draagt de internationale meester titel. Ciric is grootmeester en lang niet één van de zwaksten. Een Joego-Slavi- sche soort DonnerReeverhouding. Ook hier won de grootmeester, die zorg droeg voor het beste schaak van de dag. Over Donner gesproken, de Neder landse grootmeester zag tegen Medina een „hangend" paard over het hoofd tengevolge waarvan hij zich een vernie tigende koningsaanval op de hals haal de. Hij gaf op bij de 25ste zet, toen mat onontkoombaar was. Het is interessant te zien hoe Medina met wit onge acht succes of tegenslag steeds weer de gesloten variant van het Siciliaans op het bord brengt. Van Scheltinga verloor van de Pool Doda, de enige meester, die zich te midden van de grootmeesters handhaaft. De Nederlander offerde in een Ben-Oni een paard voor twee pionnen. Zijn pionnenaanval had echter te weinig kracht, waarna Van Scheltinga in hevige tijdnood op zijn beurt een koningsaanval te verwerken kreeg, die hem een stuk kostte. Hans Ree laveerde met zwart tegen Lombardy op een bijzonder merkwaar dige manier. De Amerikaan verbruikte veel tijd en slaagde er ternauwernood in voor het vallen van zijn vlag de veer tigste zet te doen. De partij werd afge broken met Lombardy in het bezit van loper, paard en vijf pionnen tegen Hans Ree een dame en twee pionnen. Ree moest in de voortzetting in remise be rusten. Wit bleek genoeg mogelijkheden te hebben om het binnendringen van de zwarte koning in het centrum te ver ijdelen. In de meestergroep werden Scholl's uitzichten op een meesterresultaat weer kleiner. De Fries verloor in tweede zit ting van de Russische wereldkampioene Nona Gaprindasvili, die na een zwakke start aan een indrukwekkende eindsprint blijkt te zijn begonnen. Botwinnik speelt klokseanee DEN HAAG De Russische schaak grootmeester Michael Botwinnik zal na afloop van het Hoogoventoernooi op 4 februari in Oegstgeest een klokséance spelen. Als zijn tegenstanders fungeren tien leden van het Leids Schaakgenoot schap. van welke vereniging Botwinnik erelid is, aangevuld met een speler uit Den Haag en een uit Leiden. WIELERPLOEG 35 PROFS EN AMATEURS (Van onze sportredactie) HILLEGOM Tiemen Groen behoort niet tot de 35 amateur- en beroepswiel- renners die van Caballero een contract hebben gekregen en gistermiddag in het j Hillegomse Treslong werden voorgesteld. De man uit Follega heeft een bijzonder zwak seizoen achter de rug en op zUn specialiteit, het baanwerk, let hy het geheel afweten en werd steeds ver slagen. Volgens manager Frans van de j Enden heeft het bepaald niet aan Groens werkgever gelegen: „Tiemen kreeg last van zijn neus en keel. We adviseerden hem zo snel mogelijk naar de dokter te gaan zodat h(j zich tijdig kon voor bereiden op het nieuwe seizoen". „Hij ging pas in februari. Dat is eigen lijk te laat. Half mei zat hij eindelijk weer op de fiets. eW sloten toen een contract voor hem af in Made. Groen zelf wou graag in Frankrijk starten om dat het prij zenbedrag aantrekkelijker was. Hij is toch in Made van start ge gaan, maar het werd helemaal niets. Later heeft hij te kennen gegeven zijn achtervolgingstitel niet te willen ver dedigen. Fysiek zou hij niet in orde zijn. Nadat hij nog enkele malen verstek had laten gaan, besloten wij hem een laatste kans te geven in de Grand Prix des Nations. Tevoren zou hij zich door de dokter laten onderzoeken. We hebben niets meer van hem gehoord". Tiemen Groen kreeg derhalve geen nieuw con tract aangeboden. De Nederlandse sponsor beleefde toch weinig vreugde aan zijn wereldkam pioenen die zo trots werden voorgesteld. (Van onze sportredactie MAASTRICHT M.V.V. heeft de begeleiding van zijn voetballers versterkt met een psycholoog en een medisch team. Als clubpsycholoog heelt de Maas trichtse eredivisieclub aangetrokken de heer J. van Zundert. die verbonden is aan de stichting Maison de la Misericordc te Maastricht. Het medisch team van M.V.V. wordt gevormd door de artsen J. M. G. F. Roebroeck en J. H. K. L. Strjjckers. Daarmee geeft het bestuur van M.V.V. blijk gevoel te hebben voor een moderne aanpak van de topsport, zoals die ook op andere plaatsen in ons land (o.a. bij Ajax) al ge beurt. In tegenstelling tot de landen waar de sport geneeskunde al jaren een vaste vorm heeft gekregen, komen deze zaken in Nederland pas dc laatste jaren en dan nog schoorvoetend, van de grond. De psychologie heeft, wat de sport betreft en ze ker bij voetbal nog weinig routine. Psycholoog Van Zundert zegt: „Ik ga me eerst bij M.V.V. in werken, eens rustig rondkijken. Deze zaak moet van zelfsprekend nog groeien". De taak van het medisch team ligt duidelijker. Dr Roebroeck: „Bij blessures is de tijdfactor een belang rijke zaak. Genezing k.ost tijd, vaak meer dan de speler zich daartoe gunt. De jongens hebben de nei ging te dissimuleren, dat wil zeggen zij stellen hun klachten minder erg voor dan zij zijn. Voetballers willen weer zo gauw mogelijk meespelen uit angst hun plaats in het elftal kwijt te raken. Voor de club is het belangrijk, dat het medisch team dergelijke gevallen in het oog houdt, want als zo'n voetballer te vlug weer in het elftal wordt opgesteld, kan dit Gert Bongers is 13 januari opgeroepen voor de militaire dienst. Hij moest vorig jaar al onder de wapenen, met de wereld kampioenschappen voor de deur slaagde men erin voor Bongers uitstel te krijgen. Nu hij enkele weken geleden toch moest opkomen heeft Bongers overwogen een punt te zetten achter zijn wielerloopbaan. Afgevallen zijn ook Piet Steenvoorde (na een 12%-jarig dienstbetoon), Piet Braspennix, Henk Peters, Henk Vogels en Jef Drummen. Renners als Palle Lykke, Freddy Eugen, Piet de Wit, Huub Harings, Gerard Koel, Cor Schuuring, Wim Schepers, Gerard van Vianen zijn echter gebleven en aangetrokken werden Arie den Hartog (met Huub Harings de kapiteins op de weg), Leo Duyndam, Harry Steevens, Leen de Groot, Cees Rentmeester, Jan Krekels en Albert van Midden. In hun contract is een speciale clausule opgenomen. Naast het basissalaris kun nen zij een verhoging krijgen als ze in klassiekers of meerdaagse wedstrijden zegevieren. In de equipe ontbreekt Jan Janssen. Caballero had zonder meer op de Ossendrechter kunnen rekenen, als zij samengegaan was met het Franse merk Le Jeune. Ook was zij dan ver zekerd geweest van deelneming aan de Tour de France. Om het nationale karak ter niet prijs te geven, heeft men echter van deze stap afgezien. De resultaten van de renners in het voorjaar zullen beslissend zijn of de Nederlandse ploeg al dan niet naar het Franse wieler spektakel zal worden afgevaardigd. Uitslagen Hoogoven- schaaktoernooi De uitslagen lulden: Grootmcestergrocp: af twaalfde ronde: Portisch (Rusland) Dertiende ronde: L.ange\ (Rusland) V j, Van S< Doda (Polen) o1. Botw Benkoe (VS) 4—4, Medli (Ned.)—Geiler nga (Ned.)— (Rusland) (IJsland) Mi—L. Ciric (Joeg.)—Ostojic (Joeg.) 1—0, Lombardy (VS)—Ree (Ned.) 4—4, Ka- valek (Tsj.-SI.)—Portisch (Hong.) ft-'-,. De stand: 1/2. Botwinnik en Geiler, belden in punten; 3/5. Benkoe. Keres en Portisch allen 9; 6. Olafsson 8' 7. cirle 8; 8. Doda 7%: 9. Donner 6V,; 10/11. Kavalek en Lom bardy 6; 12. Medina 5; 13. Langeweg 4'/,- Re.°"i°llC J'i: Van »i l«: Meestergroep: dertiende ronde: Kozma (Tsj.-SI.)—Kramer (Ned.) 4—4, Bredewout (N„e,d')TI?rabbe (Ncr1 'j-'-j Jongsma (Ned.) Westerlnen (Finland) 0—1. Scholl (Ned.) I (Rus nadelige gevolgen voor een langere periode hebben. Je moet trouwens toch in het betaalde voetbal er re kening mee houden, dat gemiddelde drie spelers van een selectiegroep geblesseerd zijn. Dr. Roebroeck vervolgt: „Al kost genezing van bles sures een zekere tijd, als arts moet je bij zo'n speler maatregelen nemen die die tijd zoveel mogelijk be korten. Het medisch team van een club doet cr goed aan aggressief op te treden bij de behandeling van blessures. Daarmee bedoel ik niet het te snel grijpen naar de spuit die wel eens een directe oplossing kan betekenen, maar waar op de duur het effect ongun stig kan uitvallen. Ik ben vanzelfsprekend voor een actieve behandeling via massage, bestraling, belaste en onbelaste oefeningen. De apparatuur voor een dergelijke behandeling is echter kostbaar, te kostbaar vaak voor een voetbalclub", aldus dr. Roebroeck. Wat dat laatste betreft verkeert M.V.V. nu in de gelukkige omstandigheid gebruik te mogen maken van een revalidatiecentrum. Dr. Strickers is namelijk verbonden aan een revalidatiecentrum te Maastricht waar alle moderne apparatuur aanwezig is. Voortaan wordt dan ook bij blessures in overleg met hem en de masseurs een plan de campagne opgesteld voor de behandeling. Het nieuwe medische team van M.V.V. dat zich per tinent tegen het gebruik van stimulerende middelen uitspreekt, adviseert wel inzake de voeding van de spelers. Dr. Roebroeck: „Het gaat hier om een indi vidueel aangepaste caloriebehoeftc, waarbij tevens gezorgd wordt voor voldoende vitamines en mine ralen. Het flink biefstuk eten is een fabeltje ge bleken". Een ander punt is het dragen van attributen, die de speler bescherming moeten bieden tegen blessures, met name enkelbandages en beenbeschermers. Dr. Roebroeck: „De voetbalschoenen met metalen doppen, die tegenwoordig gebruikt worden, houden niet al leen de spelers op een glad veld op de been. maar zij zijn ook gevaarlijke wapens gebleken als je er een trap mee krijgt. Gerard Hoenen bijvoorbeeld heeft tijdens de wedstrijd DOS—MVV zo'n trap ge kregen. Een schoendop had gewoon een gaatje in zijn been geponst. Het blijkt echter, dat vele voet ballers deze beenbeschermers niet dragen". Apart nemen „Deze dingen zijn tegenwoordig echter zo licht, dat men er nauwelijks last van kan hebben, het is dus meer een gevoelskwestie". En als daarmee het terrein van de nieuwe clubpsycholoog wordt geraakt, valt de heer Van Zundert in: „Ik dacht dat je het type voetballer, dat overgevoelig is voor dat soort zaken, niet direct opdracht moet geven ze toch te dragen. Zo'n speler moet je apart nemen en dan samen kij ken wat er aan te doen valt". Het medisch team van M.V.V., dat eigenlijk publici teit schuwt („laten we nou eerst eens met resultaten komen"), gaat in de komende weken werken aan een goed contact met de spelers en aan een harmonisch samenspel met manager Dreimueller, waarbij deze de trainer en de beide masseurs inschakelt. Op die manier wil men bij M.V.V. eendrachtig samenwerken voor een betere toekomst van de club in het betaalde voetbal. arskl (Polen) 4—4. U ach (Ned.) afg.. cicm pica (Joeg) stand: 1. Honfl 94 pn ijica 94; 3, Wl 0-1. Honfl (Hong.)- afg partij; 9. Gaprlnj Sandor 54; 12/13. Krar 1 1 afg. partij: 14 Hartoch 3 e tij: 2. Kurajica 94; 3. Wcstcrlnei Scholl en Ciocaltea 8: 6. Cortlevei - fg. partij; 7. Bednarskl 74; 8. UJtelkl - - |V1U Damesgroep: negende ronde: Ivanka—Tuk Sokolov—Heemskerk uitg Vreeken— v. d. Glessen 1—0. Vokralova—Timmer 1—0 MtonMiovIcz—Nlcolau '4—%, Heil wig— Gu- Afg. partij uit vijfde ronde: Vreeken— Heil wig 0—1. De stand: 1. Nlcolau «4 pnt.: 2. Timmer 6 en 1 afg.: 3. Vokralova 6: 4 3. Ivanka en Sokolov 5 en 1 ultgest.- 6. Vreeken 44 en ÉgÜaMHaf:n J4: MedinaDonner Dc partij Medina—Donner uit de dertien de ronde van het Hoogovcnschaaktoemool e2e4. d7—dB 2. f3—f4. g7—g8 3. g2—g3. Pg8-e7 9 Lel—e3. P 11. Ddld2. Ta8H8 12. Pc: C2—CS. °d4efi 14. f4—f5. efi Pe" 16. Ph 4 X fS. g6 TV» >8. Lhfl X g7. Kg 8 x '17 x c6 20. Pdle3. Tb 8—e« 21. Pe3 1. (schaak). Kg 7—h8 22. PfS-D4. Dffi—d8 33. Pd4 x C6. Dd8c7 24. Dd2—h8. f7-f5 25. Tal— PW—h4. 0-0 f5 17. LeSh6, g7 19. Lel X c«

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11