MAAR DE BISSCHOP ZWIJGT... DRUKKE DAGEN IN PARIJSE MODEWERELD Beatrix filmde gieren tijdens lunch Uitgetreden Belgische priesters smeken om gehoord te worden Bij Molyneux prachtige pakken Spaanse minister: Franco wil in april nog niet aftreden 1 X*1I ISSmSSt&M- PRAAGSE POLITIE OPNIEUW IN ACTIE DINSDAG 28 JANUARI 1969 DB LEIDSE COURANT Koninklijke reis ADDIS ABEBA De kon. familie heeft gisteren met gastheer, keizer Haile Selassie de provincie Kaffa bezocht. Het koninklijk gezelschap maakte de tocht van Addis Abeba naar Kaffa in drie vliegtuigen. Een van de machines een Fokker Friendship, werd door prins Bern- hard gevlogen. De afstand van Addis Abeba tot de plaats waar men landde bedroeg 400 kilometer. Het bezoek aan Kaffa, vermaard om zjjn koffie, heeft zes uur ge- Eerst ging het gezelschap per auto een bezoek brengen aan 'n Ethio- pisoh ziekenhuis in de hoofdstad Jimma, dat gedeeltelijk door Ne derland wordt bekostigd. Een grote menigte stond langs de weg om de vorstelijke gasten toe te juichen. De kinderen wuifden met vlaggen (Van een onzer redacteuren) ANTWERPEN „Tja, wat noem je democratie", zegt de moderator van de Antwerpse priesterraad geprikkeld, „achter het ijzeren gordijn spreken ze ook over democratie". De eerwaarde heer Ghoos weet zijn vergelijkingen goed te kiezen. De pries terraad ('n 30 man) Is in de Pius X-scliool aan de Olympiade VI-weg in Antwerpen bij elkaar en voor wie aan de deur van de vergaderzaal klopt, wordt uiterst voorzichtig open gedaan. Eerst tweemaal het roestige geluid van zware sloten, dan de forse deur op een bange kier. Daarachter een fluisterstem: „We komen zo bij u". Kier dicht, tweemaal krakend het dubbele slot. De mannen over wier lot wordt beslist, staan buiten. En ook zij die zich met dit lot (broodroof) begaan voelen, staan er buiten. „Wij ontvangen principieel niemand die niet tot de raad behoort", zegt een half uurtje later in de bibliotheek van de Pius X-school de heer Ghoos tegen de afge vaardigden van de Vlaamse groep Exodus, die zich inzet voor de honderden Vlaamse priesters (1800 zeggen zij) die de laatste jaren het ambt hebben verlaten. In elkaar gedrukt Dit bedrijf vond vorige week in Antwerpen plaats. „Het had overal elders in België kunnen gebeuren" zeggen de mannen van Exodus (pries ters zijn het en ex-priesters en leken, mannen zowel als vrouwen), „maar je moet ergens be ginnen." Waarmeer? „Met nu eens duidelijk in het openbaar te zeggen, dat het fout zit in de Vlaamse kerkprovincie. Dat er al jaren geleurd wordt met priesters die het ambt verlaten en met hun vrouwen. Ze worden zonder vorm van pro ces uit hun leraarsambt gezet en in België is een overgroot deel van de priesters leraar, in allerlei vakken; hun vrouwen eveneens. „Ja, gij in Nederland, gij hebt die tijd gehad. Bij u bestaan er menselijke regelingen. Bij ons wordt op grond van een wetsartikel broodroof ge pleegd". Op het bisdom trilde diezelfde morgen de onrust- vanwege-al-dat-vreemde over de statige trappen van de hal heen tot in de ontvangstkamer, waar bisschop J. Daem (een innemende, vaderlijke figuur) eerst een Exodusdelegatie van vier man en later de internationale pers te woord stond. Politie Een vreemde wereld in het marmeren bisschops huis. Mannen en vrouwen, die niet om mooie woorden vroegen, maar recht eisten. En dan ook nog de pers, met veel hartelijke kluitjes in vrien delijk buigend Belgisch riet gestuurd. Intussen had het bisdom wel aan de hoge politieautoritei ten gevraagd enige assistentie van de BOB. de bijzondere opsporingsbrigade. Vier van de altijd herkenbare onopvallenden volgden de Exodusgroep de godganse dag. 's Morgens stonden ze aan de overkant van het bisdommelijk paleis, waar 25 Exodusmannen en -vrouwen hun „sit-in" hielden. De groep deelde groene pamfletten uit aan de voorbijgangers. Hun eisen stonden erop. Principiële veroordeling van de broodroof van uitgetredenen en hun vrouw of verloofde. de mogelijkheid dat uitgetredenen en hun vrouw of verloofde blijven lesgeven in het katholiek onderwijs, een financiële vergoeding voor uittredenden naar rato van het aantal dienstjaren, gelijkberechtiging van allen i.v.m. secula- sisaties en dispensatie. De drie mannen en een vrouw van de Exodus groep, die het paleis binnen mogen, krijgen niet de kans de eisen toe te lichten. Mgr. Daem be gint dadelijk van een stencil zijn antwoord op de nog niet gestelde vragen voor te lezen: „Ik ver kies ieder geval afzonderlijk met de betrokken persoon te behandelen". En: „Beter dan wie ook, ken ik als bisschop de situatie. Ik zet er mij eerlijk voor in, maar buiten het publieke forum. Ik dank u vooi uw bezoek" En de delegatie staat buiten Dan de pers. Weer een stencil. Nu mogen er vragen gesteld worden. Die ontweken worden met een verwijzing naar de „grote, intense aan dacht", die de priesterraad 's middags aan het probleem zal geven. Ontkend wordt dat er in Vlaanderen de laatste jaren 1800 priesters zouden zijn uitgetreden. „Hooguit 250", schat men. Exacte gegevens zijn niet bekend. De bisschop spreekt van 25 in zijn bisdom sedert de oprich ting ervan in 1962. „En dat op 1250", zegt hij. Maar in het kaartsysteem van de Exodusgroep telt men zo al vluchtig 40 namen van priesters in het bisdom van mgr. Daem, die de laatste twee jaar het ambt vaarwel zegden. Deur dicht Het is middag geworden. Om twee uur zal het priesterraad zijn in het woonhuis van de bis schop aan de brede De La Faillelaan. De huis knecht die de deur opent, zegt dat hij van niets weet. Naast het huis staat de zwarte Mercedes van de bisschop. De huisknecht wil na aandrin gen wel telefoneren om te vragen waar de pries terraad dan wel wordt gehouden. Hij noemt een straatnaam. Olympiadeweg. De Exodusgroep kent daar een grote, nieuwe school. De Pius X-school. Daar zal het zijn, veronderstelt men. Ze schieten in de roos. De politie js al gearriveerd. Hun grijze wagen wacht in de regen. De Exodusmensen worden binnen gelaten, in de bibliotheek. De politie blijft in de hal, De priesterraad (een groep door pries ters gekozen priesters onder voorzitterschap van de bisschop) is zijn vergadering elders in het gebouw begonnen met de vraag of men de Exodusgroep gelegenheid zal geven zijn eisen mondeling toe te lichten. Het antwoord is nee. Men krijgt ook geen inzage in het (priester Ghoos: „Het is anderhalf vel groot") werkdocu ment, dat twee leden van de raad over het pro bleem van de uitgetredenen hebben samengesteld. Feodaal Maar intussen is al sedert eind vorig jaar be paald, dat Belgische priesters een overeenkomst moeten tekenen voordat zij aan een school moaen les geven. In de overeenkomst staat letterlijk, dat de benoeming „op generlei wijze het bestaan van een arbeidsovereenkomst of van enige ande re gelijkaardige overeenkomst van burgerlijk recht" insluit. Men is dus uitsluitend aan de ge nadigheid van de werkgever overgeleverd De slotbepaling. „Elk geschil dat tussen de partgen betreffende de toepassing van onderhavige over eenkomst, zou ontstaan, zal zonder beroep wor den beslecht door een scheidsgerecht, volgens de wetten van de Rooms-Katholieke Kerk". Een echt stuk om het vertrouwen in het beleid van het Belgische episcopaat te doen toenemen. Want zonder enige vorm van proces worden ze bij tientallen ontslagen, de priesters die het ambt verlaten en de vrouwen die het wagen met hen het leven te willen delen. Want er bestaat in België een schoolpad gesloten tussen Kerk en staat. En daarin is een paragraaf opgenomen, die spreekt over het schenden van de katholieke moraal als grond van ontslag voor een leraar of lerares. Deze wordt toegepast op priesters, die volkomen volgens de kerkelijke wet ontheffing vragen uit hun priesterambt en van Rome toe stemming ontvangen om'in de lekenstaat te wor den teruggeplaatst. Maar in België vindt men het onzedelijk om het priesterambt neer te leg gen of te willen trouwen met een ex-priester. De Romeinse dispensatie speelt blijkbaar geen rol. Men wil in België ook nogal eens weigeren voor een priester die dispensatie aan te vragen. Voor beelden te over: Een priester (hij studeert in Leuven) die z'n ambt wenst neer te leggen, wordt verplicht een jaar in een gemeenschapshuis voor priesters te blijven als voorwaarde om die dis pensatie (secularisatie) te mogen aanvragen. Een andere studerende priester vraagt ontslagen te mogen worden van zijn uiterlijke priesterlijke en sacramentele functies, krijgt toestemming om aan de universiteit te blijven studeren op voor waarde dat hij „zich niet laat opmerken en met met niemand over zijn persoonlijke problematiek spreekt". Er is sommigen blijkbaar niets te dol. Er is in Vlaanderen ook nog een huis. waar de vrouw van een uitgetreden priester door haar moeder telkens voor het binnenkomen met wijwater wordt besprenkeld. Al deze feiten kunnen met naam en toenaam worden gestaafd. De ergste hebben we niet eens genoemd. Ze zijn gewoon te pijnlijk, te persoon lijk en te herkenbaar in Vlaanderen. Maar de bisschop zwijgt. Hij is begaan met hun lot, zegt hij. en palmtakken. De stoet werd voorafgegaan door muzikanten en vrolijk uitgedoste mensen op .de fiets. Vrouwen kusten de grond als de auto's voorbij kwamen. Keizer Haile Selassie sprak Engels met. de leden van de Nederlandse medische staf en him kinderen, maar ging in het Frans over als hij zich richtte tot de koninklijke familie. De keizer sprak ook met een paar kleine Nederlandse meis jes en eindigde toen het gesprek met de woorden: „Nu wordt het tijd dat jullie je koningin begroet". Koningin Juliana was toen juist naderbij gekomen. Prins Claus stal de show toen hij in de weeskamer een groot aantal weesjes op de grond ging zitten en een paar klei nen op zijn schoot nam. Een twee ling die jarig was, bood de hoge bezoekers bloemen aan. De twee ling kreeg van de koningin een In de tuin van de provinciale verneur werd later de lunch bruikt, temidden van rondvlieg Het keizerlijke paleis in Addis Abeba moest glimmen als een spiegel voor de ontvangst van de koninklijke familie. Onder toezicht waren arbei ders urenlang in de weer met het wijrven van de vloer. de aasgieren, die in Ethiopië be schermde vogels zijn. Prinses Bea trix filmde dit tafereel, 's Middags bezocht de koninklijke fiimilie een meisjesschool in Addis Abeba. Maandagavond woont ze een folk loristisch festival bij in het Haile Selassietheater. Vandaag is het gezelschap naar Lallbela gevlogen waar koptisohe kerken in de rotsen zijn uitgehouwen. Het aangekondigde bezoek aan Gondar gaat niet door, omdat dit te onveilig wordt geacht. In dit ge bied wordt thans de pacht opge haald, en naar in Addis Abeba verluidt, is er veel verzet gerezen tegen de opgelegde heffingen die hoger zouden zijn dan het vorig jaar. Het verzet zou op bloedige wijze zijn onderdrukt. (Van onze moderedactie) PARIJS De Parüse haute couture begint dit jaar met goede voornemens: ons in vijf dagen de hele zomermode te laten zien en beoordelen (liefst niet veroordelen). Alles is zo in elkaar gepast dat het moeilijk wordt iets te missen. De grote dagbladen en tijd schriften, met vier, vijf redac trices en toegang tot de premiè res behoeven zich geen zorgen te maken. Het zijn de anderen die een staartje zullen moeten ma ken aan hun verblijf, die overal te laat zullen komen, en te vroeg weglopen om toch een collectie meer te kunnen Esterel en Arlette Nastat Real hebben reeds zondag hun collec ties getoond, Feraud, Venet, Lesage, Torrente deden het maandagochtend. Daarmee zijn de minder-groten reeds voorbij. De traditionele „rode lantaarn", Yves St-Laurent heeft zich naar de eerste plaats opgewerkt: zijn show opende de „grote reeks" deze middag. St.-Laurent heeft geen afstand gedaan van zijn pantalonmodel len, de broeken bedekken de schoenen, en zijn juist breed genoeg om elegant te blijven- Hij maakt zijn kostuums in shantung, ruwe zijde, in stro- kleur of in natuurkleur, en her haalt het safarithema dat enkele seizoenen reeds zeer geliefd is bij Dior. Geen van zijn 120 mo dellen is gevoerd of voorzien van een of ander verstevingsmate- Kleurrijk Brazilië Louis Feraud, een van Brigitte Bardots favoriete ontwerpers, toonde een jonge, kleurrijke en fantasierijke collectie. Zijn inspiratie heeft Feraud dit jaar gevonden in Brazilië. Hij heeft daar een grote confectie fabriek voor zijn modellen ge sticht waarin binnenkort de produktie begint. In de voorjaarscollectie van Feraud vindt men de exotische pracht van de Braziliaanse jungle en de tropische vogel wereld terug. Hij heeft zich toe gelegd op ingewikkelde, exclusie ve imprimé's die doen denken aan tijgers, giraffen, luipaarden en panters. Als materiaal voor zijn impri mé's gebruikt hij veel zijde, zo wel voor de formele als voor de informele avondkleding. Hij gebruikt in zijn modellen een grote variëteit van materialen: leer, vinyl, staal, paarlemoer en goudkleurige lovertjes. De lijn van de collectie is uitge sproken vrouwelijk. De heup wordt geaccentueerd, maar nooit ingesnoerd, door opvallende cein tuurs, van metaal, bont en venyl. De rokken zijn ultra-kort en een beetje bolvormig. Zij dansen op en neer bij elke beweging, 's Avonds laat Feraud zijden blouses dragen op lange broeken. Ook hier weer de barbaarse mo tieven, in sommige gevallen ont leend aan tegels uit pré-Colom- biaanse en mayaculturen. Molyneux, de keizer van het understatement op het gebied van verfijnde elegance, heeft maandagmorgen zijn collectie getoond- Zijn neef John Tullis is de eigenlijke ontwerper van de col lectie. Al werd de kapitein om ringd door een schare bewon deraars, hij verklaarde dat alle eer John toekwam. Zoals te verwachten viel, bood de nieuwe collectie enkele rond uit prachtige pakken. Een was gemaakt van stof in een grote grijze ruit, een tweede in effen grijs. Een lichtgroen pakje viel op door het klassieke kleermakerswerk dat er aan be- Bij een wit flanellen pak laat Molyneux een bruin-wit bedruk te blouse dragen met een grote ascotstrik- De imprimé's zijn meestal in bruin en wit gehouden. Proces van normalisatie gaat door MADRID (AFP) Generaal Franco voelt zich beter dan ooit en denkt er geenszins over in april af te treden. Dit heeft de Spaanse minister van voor lichting. Fraga Iribarne, gisteren naar aanleiding van persberichten hierover meegedeeld in een interview met een AFP-verslaggever. Minister Iribarne ontkende dat de af kondiging, vrijdag, van de noodtoestand gelijk stond met een militaire staats greep. Er is volgens hem geen sprake geweest van militaire druk. Ook beston den er in het kabinet geen „harde" of „zachte" groepen. Alle ministers hadden de afkondiging van de noodtoestand goed gekeurd als middel om een einde te maken aan een onduldbare situatie aan de universiteit. De minister verklaarde o aH mfowgtm 99 torn d* WMoptecfcv hoo/ti* dat de maatregel de politieke koers van de Spaanse regering niet veranderde en niet het eind betekende van de libe ralisatie van het bewind, (iribarne gaf de voorkeur aan het woord „normalisa tie"). „Alle ministers", zei hij, „zijn van mening dat er geen weg terug kan zijn en dat de normalisatiepolitiek de enig mogelijke is. De uitzonderingstoestand zal dit proces niet tegenhouden, maar vormt slechts een waarschuwing en een kleine pauze. Het proces zal daarna voorgaan". „Het aantal sinds vrijdag verrichte ar restaties is de 200 nimmer te boven ge gaan", zei minister Iribarne. De rege ring was niet van plan tot een algemene politieke repressie over te gaan. Talrijke personen die bekend stonden om hun vij andigheid jegens de regering waren niet lastig gevallen, omdat zij niets te ma ken had met de wanordelijkheden aan de universiteit, aldus de minister. De re gering wilde voorzichtig en gematigd op treden. Maar het gaat om de opsoring van degenen die verantwoordelijk zijn voor de communistisch-anarchistische chaos aan de universiteit en alle nood zakelijke maatregelen zullen worden genomen. De minister zei dat de univer siteit binnen enkele dagen weer open zou gaan „als het eerste zuiveringswerk is verricht". Volgende week zal de mi nister van Onderwijs een wetboek uit geven overd e hervorming van het ho ger onderwijs. Daarin staan maatrege len van historisch belang, zoals minister Iribarne zei. Schillebeeckx es „gevaar voor de Kerk in India" BOMBAY (KNP) Kardinaal Gra ins van Bombay heeft de theologie van buitenlanders als prof. dr. E. Schille beeckx en de Franse patetr Ives Congar 'n gevaar voor de kaholieke Kerk in In dia genoemd. Hun wilde denken onder mijnt 't leergezag van de Kerk, juist nu 't hele gezag van de Kerk al zo indiscre- diet raakt, zo zei de kardinaal. Oorzaak van de beroering is het Vaticaans con cilie en vooral de pauselijke encycliek over de geboortenregeling, aldus de kar dinaal. Hij betreurde ook de toenemende ge- loofsvervlakking en waarschuwde te gen liturgische vernieuwingen op eigen houtje. Zoals bekend willen vele pries ters in India de kerkelijke riten zoveel mogelijk aanpassen aan de hindoegods- dienst. Velen lopen in de kleding van de Indiase priesters. Onder de voorstanders ran daze Indiase ring van de Kerk ie mgr. Sdmone trtt Nederland, die in een boek „Pittige" brief van Brezjnev PRAAG (Reuter). In Praag heeft de politie gisteravond op het Wenceslas- plein weer grote groepen jongeren uit eengedreven. die daar, in stryd met een zondag afgekondigd verbod, bij het monu ment van koning Wenceslas wilden demonstreren. De jongeren hadden bran dende kaarsen en de nationale vlag bij het standbeeld geplaatst, toen ongeveer veertig politiemannen met wapenstokken in actie kwamen. Volgens een communiqué van het j Tsjecho-Slowaakse persbureau C.T.K. zijn bij soortgelijke botsingen op zondag- I avond drie politiemannen gewond ge- j raakt en ongeveer tweehonderd personen j aangehouden. Onder de aangehoudenen bevonden zich eenenveertig studenten. De anderen waren, aldus C.T.K., hoofd zakelijk straatschenders en werklozen, van wie velen van buiten Praag kwamen. Volgens welingelichte kringen in Praag volgt de officiële waarschuwing van de overheid, dat verdere ongeregeldheden niet meer zullen worden geduld, op een brief van de Russische partijleider Brezjnev. Deze zou duidelijk te kennen hebben gegeven, dat hét Kremlin nu wel «te ttyd gekomen aoht dat er strenger ,«ökH opgetreden tegen de betogen De toon van de brief wordt „pittig, maar niet onaangenaam" genoemd. Professor Ota Sik, de vroegere Tsje cho-Slowaakse vice-premier, is in Bazel teruggekeerd en heeft bekendgemaakt dat hij met toestemming van zijn rege ring nog enige jaren in Zwitserland zal blijven. Professor Sik zei in een ge schreven verklaring, dat zijn reis naar Praag niet in verband stond met de huidige politieke situatie in zijn vader land, maar uitsluitend bedoeld was om zijn activiteiten aan de universiteit van Bazel te .„legaliseren". Adhesie van LTB voor Zwartkruis (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het hoofdbestuur van de Katholieke Land- en Tuinbonwbond heeft adhesie betuigd met het standpunt van de bisschop van Haarlem, mgr. Zwartkruis, omtrent de zaak rond de Amsterdamse studentennastores. Het hoofdbestuur van ds LTB stuur de gisteren een telegram, waarvan de tekst op de bestuursvergadering werd vastgesteld, aan de bissofaoft De gemiddelde Amerikaan mag dan weinig van onze vaderlandse ge schiedenis afweten, hij kent in ieder geval het verhaal van „De zilveren schaatsen van Hans Brinkera". Van daar dat een Amerikaanse maat schappij besloten heeft dit zo typisch „Hollandse" verhaal te verfilmen en wel in het Friese Sloten. Hier een foto van de opnamen die onder lei ding van Robert Scheerer, die o.m. vele Danny Kayeshows regisseerde geschieden. Premier Couve: De Gaulle zal nog lang blijven PARIJS (AFP) Premier Couve de Murviüe van Frankrijk heeft gister avond in een radio- en televialerede tot het Franse volk gezinspeeld op „de affaire Pompidou". De Franse premier zei o.a.: „Frankrijk is opnieuw in een stabiele toestand geraakt, een even wichtigheid waarvan generaal De Gaulle het symbool en de waarborg is en nog lang zal blijven." Premier Couve de Murville gaf aldus indirect antwoord op de onlangs in Rome afgelegde verklaring van oud premier Pompidou van Frankrijk!, waarin deze zei, dat hij „te gelegener tijd" waarschijnlijk kandidaat voor hat presidentschap van Frankrijk zou zijn. Het Franse staatshoofd heeft vorig* week laten weten, dat hij „de plicht en het voornemen" had gijn mandaat tot het oinde te vervullen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5