NA TELEURSTELLING MEXICO ZEILERS MET SPONSORS Judo-interland werd door vechtlust spannend kijkspel Russische grootmeesters lieten teugels plotseling wat vieren JEUGD STREED OM T AFELTENNISTITELS Braintrust begeleidt D0NNER EN REE STREDEN EEN PRESTIGEDUEL T urnteams winst op alle fronten Carrière Dullens ten einde Achter tafel weer een Van Zoelen MAANDAG 27 JANUARI 1969 AMSTERDAM Na vele andere takken van sport worden ook de zeilers geconfronteerd met het begrip sponsor. Zaterdag maakte voorzitter Van Coevorden op de in Amsterdam gehouden vergadering van de KVNWV bekend, dat het bondsbestuur heeft be sloten onder bepaalde voorwaarden ook in de zcile- rij sponsors toe te laten teneinde de topzeilers een ruimere financiële armslag te bezorgen. Een van de voorwaarden is dat financiële steun aan een bepaalde zeiler niet zal worden toegestaan. De bijdrage moet lopen via een vereniging of de bond. De KVNWV is overstag gegaan naar aanleiding van de, zoals de voorzitter zei, teleurstellende resultaten van onze zeilers bij de Olympische Spelen in Mexico In gesprekken met de Mexicogangers was het bestuur gebleken, dat er tal van factoren zijn die daartoe hebben meegewerkt. Daar bij zijn: a. de bijzonder snelle technische ontwikkeling die zelfs voor goede amateurs vrijwel niet meer is bij te houden. b. het feit dat de top in Nederland te smal is zodat onze topzeilers zich niet aan elkaar kunnen optrekken. c. het feit dat er weinig oud-wedstrijdzeilers met internationale faam bereid waren jonge zeilers 'voor te lichten en te trainen en d. de mening van onze zeilers, die zeggen dat zij niat tegen de staatsamateurs en de z.g. werfzeilers op kunnen. pakken. De sponsors zullen moeten zorgen voor de financiële steun naast de overheidssubsidies, uit het verbond kwam een nieuwe topwedstrijdzeilcommis- sie te voorschijn met het karakter van een brantrust. die ook de medische en mentale begeleiding voor haar rekening zal nemen. Voorzitter van deze nieuwe commissie is Sjoerd Rodenhuis, die in Mexico chef d'équipe van de zeilers was. Leden zijn oud-bestuurder ir. Tromp, de chef de mission van Mexico de arts Dókkum, oud-zeiler Wim van Duyll, prof Arnold en de heer Du Poot. We zullen ons best doen in 1972 onze Olympische af- vaardiging een betere begelijding te geven dan ze nu heeft gehad, aldus bondsvoorzitter Van Coevorden. De vergadering werkte zich door een lange agenda heen, ging akkoord met een contributieverhoging van 1.50 gulden tot 2.25 gulden en ondersteunde met een luid en langdurig applaus het bestuursvoorstel van de heer L. van der Steur, oud-voorzitter van De Kaag tot erelid te benoemen. In de bestuurssamen stelling kwam enige wijziging. Ir. O. J. van der Vorm trad af als eerste ondervoorzitter en wordt opge volgd door de heer A. B. de Koster. Diens plaats Zeilkalender lamste evenementen var de zeilkalender Nationale kampioenschappen 15 t/m 18 mei: Westeinder: Vrijheidsklasse; 24 en 25 De Kaag: 12-voetsjollen; 1 t/m 7 juni: Zuider- Draken, Flying Dutchman, Finn- en eventueel Soling; 19, 20, 26, 27 en 28 juli: Alkmaar: Regenbogen; 3 t/m 9 augustus: Medemblik: open kamp Solo; 9 t/m 13 augustus: Braassemermeer: open kamp. Flying Junior; 14 t/m 17 augustus: Vinkeveen: Scha kel; 14 t/m 17 augustus: Westeinder, open kamp. Spanker; 16, 17, 23 en 24 augustus: Gouwzee: Rand meer; 6, 7. 13 en 14 september: Sneek: 16 m2; 13 t/m 17 september; Nieuwkoop: open kamp, Olympia- jollen; 6, 7, 13 en 14 september: Medemblik: Vaurien, OK en Hornet; 6. 7. 13 en 14 september: Braassemer meer: Pampus, Valken en 12 m2. Klasse-evenementen 26 en 27 april: Primus Inter Pares; 7 en 8 juni: De Lemmer: selectie OK voor wereldkampioenschap; 20, 21 en 22 juni: Veerse Meer: selectie OK voor wereld kampioenschap. Open wedstrijden (voornaamste) voor meer dan een klasse? 3, 4, 10 en 11 mei: Hollandia; 17, 18, 24, 25 en 26 mei: Goudse zeilweek; 31 mei, 1, 7, 8, 28 en 29 juni, 5 en 6 juli: Braassermermeer en Westeinderplas; 12 t/m 16 juli: Kaagweek; 19 t/m 24 juli: Nieuw Loos- drechtweek; 25 t/m 29 juli Hollandweek 1; 31 juli, 1, 2 en 3 augustus: Hollandweek 2; 2 t/m 7 augustus Sneekweek; 27 en 28 september; Na-Braassem. if weer. De atletiekaf deling van G.V.A.V. Rapiditas uit Groningen sloot een voorlopig contract af met •.-bondscoach. Tot juni zal hij een serie trainingen verzorgen waarbij dan ook de atleten en atletes, die hem na de Mexicoaffaire trouw zijn gebleven, aanwezig zullen zijn. ZWOLLE Tien Nederlandse judoka's zijn er zaterdagavond in Zwolle in geslaagd met 127 van bet Franse nationale team, de Europese kampioen, te winnen. Met een dergelijk verschil over Frankrijk zegevieren is een bijzonder goed resultaat, maar toch vielen in de Stilosporthal niet in de eerste plaats de verschillen tussen beide teams op, maar de werkwijze van zowel de Fransen als Nederlanders. In tegenstelling met voorgaande jaren werd tussen twee van Europa's sterkste judo- landen niet het geraffineerde spel geleverd tussen twee judoka's die op hun kans loeren en voor de rest van de tijd de boot afhouden. De wedstrijden waren levendig en op enkele uitzonderingen na trok men in beide kampen fel ten strijde. In Zwolle demonstreerden twintig judoka's, dat een werkwijze, geïnspireerd door de vecht lustige Oost-Europeanen, bijzonder aantrekkelijk judo kan opleveren. vard ondervond dat al spoedig toen hij met 'n perfecte heupworp naar de mat werd gewerkt. Gerard de Cherchi was in zijn partij tegen de Eindhovenaar kenne lijk niet van plan het lot van Grisvard te delen. Om de gevaarlijke worpen van Snijders te ontlopen, ontweek de Frans man zes minuten lang het gevecht.Hij zorgde daarmee voor een van de weinige slechte duels. Peter Snijders won ten slotte op beslissing van de scheidsrech- RUIME ZEGE OP EUROPESE KAMPIOEN De levendige judostijl werd overigens niet voor de eerste keer waargenomen. De laatste jaren is het judo door deel neming van judoka's van „achter het ijzeren gordijn" in internationale toer nooien sterk veranderd. Niet de perfec te techniek maar de vechtlust en de inzet vormen thans de voornaamste bouw stenen voor een overwinning, dotechnisch ter. Vol punt de Teleurstellend was het werk van half- zwaargewicht Ernst Eugster, vorige maand na een verblijf van een halj jaar uit Japan teruggekeerd. Tegen De Cherchi en Grisvard kwam hij niet verder dan een moeizaam bereikte over- op deze wedstrijden I winning. Een aantal kansen om de wed- vaak veel aan te merken maar strijden op de grond met een vol punt qua kijkspel gaat het judo er stukken te beslissen, liet de Utrechter onbenut, op vooruit. Dat hebben ongetwijfeld ook de 1200 toeschouwers bij de interland QeCfl minuut gemerkt. Wim Ruska heeft in zijn tweede par- i tijen laten zien, dat hij weer helemaal j de oude is. De wereldkampioen stond bij Maar liefst dertien van de twintig elkaar nog geen minuut op de mat. Zo- wedstrijden werden met een vol punt Wel Brondani als Besson hielden het niet beslist. Zoals verwacht behaalden de j langer dan dertig seconden tegen de Fransen hun meeste voordeel in de I Amsterdammer uit. Beide keren had twee lichtste gewichtsklassen. Het lukte de Fransen zowel voor de pauze als in de tweede helft van dé wedstijd (toen de Fransen onderling wisselden, zodat iedereen in zijn gewichtsklasse een an dere tegenstander kreeg) echter niet om uit de eerste vier wedstrijden de volle winst te halen. Karei Gietelink zorgde al in de eerste partij voor een verrassing door met een verwurging van Serge Feist te winnen. In het tweede gedeelte van de ontmoe ting versloeg Rob Boom in het half mid dengewicht Guichard met een vol punt door een heupworp. In 't midden-, halfzwaar- en zwaarge wicht wonnen de gasten slechts een wed strijd. Voor die zege zorgde de sterke Jean-Paul Coche tegen Adrie van Pola- nen (Leiden) die de plaats van Martin Poglajen (op het ogenblik in Japan) in nam. Met de middengewichtkampioen van Nederland. Jan Snijders was v. Po- lanen toch goed voor drie winstpartijen. juiste positie voor zijn gevreesde been worp te manoeuvreren. Minder fraai het judo van Dirk Eveleens, de tweede man in het zwaargewicht. Met deze overwinning op Frankrijk, vier maanden voor de Europese titel strijd in Oostende, kunnen de Nederland se topjudoka's de toekomst weer iets zonniger tegemoet zien. Evenals Neder land won Frankrijk vorige maand ook van West-Duitsland. Aan de hand van de resultaten in het voorseizoen mag men dat de Nederlandse ploeg, omstandigheden voorbehou den, in Oostende weer bij de Europese top kan komen. Resultaten De uitslagen waren: Lichtgewicht: Karei Gietelink wint van Serge Felst <Fr.) door verwurging; Denis Pylypiw (Fr.) wint op punten van Piet Bonte: HaiCmlddengewlcht: Pierre Guichard (Fr.: wint van Eddy v. d. Pol door Waza-ari; Pa- tric Viel (Fr.) wint van Rob Boom door houdgreep. Middengewicht: Jan snijders wint Jean Paul Coche <Fr.) door waza-art; van Polanen wint van Alain Nalis (Fr.) op door houdgreep. Lichtgewicht: Feist wint houdgreep; Pylypiw wint va Halimiddengei ■liddengewlcht: Jan Snijder HalfzwaargewichtPeter Snijders wint va De Cherchi op beslissing; Eugster wint Grisvard op beslissing. Zwaargewicht: Eveleens onbeslist Brondani; Ruska wint van Besson WUPPERTAL De Nederlandse zaal hockey ploeg, samengesteld uit zuidelijke jordelijke spelers, heeft bij wedstrij- n Wuppertal gewonnen en verloren. Het Nederlandse team verloor van de B- ploeg van Rijnland-Westfalen (54). versloeg de Rijnlandse A-selectie met dezelfde cijfers, een prestatie die een niet gering deel op naam kwam doelman Sikking van HTCC, die zon der twijfel de beste speler in de hal van Wuppertal was. Voor Willy Dullens is de hoop op een blijvendei arts heeft hem te kennen gegeven, dat voetballen vc behoort. k'IJK AAN ZEE De vredelievend heid straalde zaterdag van de Russische gezichten. Botwinnik, Gelier en Keres, na felle gevechten de eerste drie plaatsen in het hoogovenschaaktoernooi vast in handen kregen, vierden in de tiende ronde plotseling de teugels. Men ïrover twisten of de Russische groot meesters de andere deelnemers in de gelegenheid wilden stellen' wat bij te ko of dat de ontvangst ten stadhui- lie voor de zaterdagavond was ge pland. hun de strijdlust bij voorbaat had imen. In elk geval was het niet uit belangstelling voor het Europese kam pioenschap schaatsen. In het hotel Kennemerduin was over 't verloop van de strijd nauwelijks enige inlichting te krijgen. Er werd trouwens naar gevraagd. Schaken speelt zich lat betreft af in een volkomen geïso leerd wereldje. De vredelievende rol lag de Russen goed. Botwinnik bouwde tegen de Pool- meester Doda met zwart een stelling waarin veel werd geruild en op de 26ste zet het punt kon worden gedeeld. Geiler maakte het Lombardy moeilijker. De Amerikaanse kapelaan verdedigde zich echter vindingrijk. Nadat het teriaal flink was gedund, werd hier de remise bereikt op de 28ste zet. Keres was zo vriendelijk in een soort Slavische partij loper £5 te spelen. Tegenstander Portisch is een specialist in de behan deling van de stelling, die daaruit ont staat en heeft er tegen collega-groot meesters al diverse malen winst mee boekt. Zwart kwam aanvankelijk pion voor, maar dat ging ten koste een geruïneerde stelling, .ortisch kreeg de pion terug en ontwikkelde oz'n offen sief dat Keres een toren tegen een paard moest ruilen. De partij werd afgebroken in verloren stelling voor Keres. Niet aangetast Desondanks werd de- leidende positie van de Russen niet aangetast. De ge vaarlijkste achtervolgers Benkoe en Cir- hielden elkaar zevenentwintig zetten lang in evenwicht en deelden toen het punt. Zij hebben thans in de rangschik king gezelschap gekregen van Olafsson, die Medina versloeg. Na een ongebrui kelijke behandeling van 't nimzo-indisch begon de IJslander druk uit te oefenen. Hij won met een kleine combinatie een pion, daarna nog een en liet dit mate rieel surplus snel oprukken. Van de Nederlanders speelden Ree en Donner tegen elkaar. Ree is kampioen van Nederland en Donner de enige actie ve grootmeester, die we momenteel heb ben. Een prestige-duel dus. Daar had de partij ook alle kenmerken van. In de zeer onregelmatig gespeelde opening ver speelde Ree een pion. Donner deed uit sluitend paardzetten en posteerde deze dieren op b6 en g6. Hij kwam duidelijk beter te staan, maar tegen het afbre ken voorzag Ree zich van enkele tegen- dreigingen, die "het beoordelen vai afgebroken stelling bemoeilijken. Voor de twee andere Nederlandse deelnemers weinig eer weggelegd. Langeweg beging tegen Kavalek enkele onnauwkeu righeden en verloor. Van Scheltinga hield tegen Ostojic stand tot de tijdcontrole. De afgebroken stelling biedt hem echter weinig perspectieven. Resultaten uitslagen zijn (uïtg. partij ee^ronde) 1—0. Doda (Pol.)—Bot winnik (Rusl.) V,—lA. Kavalek (TsJ.-Sl.)—Lan geweg (Ned.) 1—0. Portisch (Hong.)—Keres (Rusl.) 1—0, Benkoe (VS)—Cirtc (Joeg.-Sl.) Geiler (Rusl.)—Lombardy (VS) 'i— (IJsland)—Medina (Sp.) 1—0. Ostojic Olafsson 7. Portisch 6 en 1. afg.. 8. Doda 5, 9. Donner 4 en 1 afg.. 10/11. Lombardy en Kavalek 4, 12 Langeweg 3V2, 13. Ree 2 en 1 iltgestelde Eigen spel Voor spectaculaire judo zorgde, zoals gewoonlijk. Peter Snijders in het half zwaargewicht. In zijn eerste wedstrijd kreeg de Eindhovenaar de kans zijn eigen spel te spelen. Jean-Paul Gris- LUXEMBURG De turnwedstrüd tussen de dames- en herenploegen van Luxem burg, Nederland en België, die zaterdagavond in Luxemburg werd gehouden, is in een ruime Nederlandse overwinning geëindigd. In totaal verzamelde Nederland 260.70 punten voor België (238.55) en Luxemburg (220.05). In het individueel klassement was de eerste plaats voor Hans Gunneman met 53.40 punten. Bij de dames ging de eerste plaats naar de Belgische Hortha van Hoye. Zowel bij de dames als bij de heren eindigden de vier Nederlandse vertegenwooi- digers bij de eerste vijf. Met uitzondering van de evenwichtsbalk leverden alle onderdelen zowel bij de dames als bij de heren Nederlandse overwinningen op. De uitslagen zijn: Dames, individueel: 1. Hortha van Hoye (België) 36.50; 2. Ans van Heerschop (Ned.) 35.05; 3. Cora Stins (Ned.) 33.60; 4. Atie van Veen (Ned.) 32.90; 5. Stientje de Goede (Ned.) 32.05. Totaal: 1. Nederland 103.20; 2. België 100.20; 3. Luxemburg 73.00. Heren, individueel: 1. Hans Gunneman (Ned.) 53.40; 2. Alex Knip (Ned.) 52.40; 3. Stefanetti (Lux.) 50.70; 4. Ab Wijma (Ned.) 50.35; 5. Peter Kafregat (Ned.) 49.55. Totaal: 1. Nederland 157.50; 2. Luxemburg 149.05; 3. België 137.95. Schakers zijn denkers en de beste denkers zijn de beste schakers. Portisch is een verfijnd denker blijkens zijn plaats op de ranglijst in het Hoogovenschaaktoent oi. Van Scheltinga 2 e 1 uitgestelde en a a Meestergrocp: 10 01, Ciocaltea (Roem.)Sar 1 (Polen)—Jongsma (Ned.) 1 (Van onze sportredactie) SITTARD Willy Dullens lijkt voor het voetbal verloren. Tot deze con clusie moet men komen na hetgeen de laatste dagen rondom hem is voor gevallen. Willy Dullens kon, hoewel aangekondigd, tegen Ajax zijn rentree niet maken. Hij zal die waarschijn lijk nooit meer maken. Vorige week woensdag voelde hij zich weer in zoverre hersteld, dat hij mee speelde in een oefenwedstrijd van Fortuna-Sittardia. Na afloop had hij weer last van zijn oude blessure en raadpleegde dr. Bronswijk, die des tijds ook de dubbele meniscusoperatie bij hem heeft verricht. Tijdens dat consult heeft de chirurg gezegd dat het beter was dat Willy Dullens zijn carrière beëindigde. Dullens was gis teravond niet voor commentaar be reikbaar. Hij lag met griep te bed. Dullens kwam in het seizoen 1963-1964 van de amateurclub Almania bij Sit- tardia in het betaalde voetbal. Zijn ster rees snel. Hij promoveerde met Sittardia naar de eredivisie en bereik te zelfs het Oranjeteam. Dullens speel de vier interlands. In 1966 werd hij uitgeroepen tot voet baller van 't jaar. Er kwam een voor lopig einde aan zijn carrière door een dubbele meniscusoperatie. Ander half jaar vocht hij voor zijn come back, die dit seizoen een feit werd. Tot hij eerst door een neusbreuk en later door zijn oude blessure op nieuw werd uitgeschakeld, ruim twee maanden geleden. Het ziet ernaar uit dat Willy Dullens voorgoed de strijd tegen zijn ernstige blessure zal moe ten opgeven. lever (Ned.)—Bredewout (Ned.) Gaprln- "asvill (Rusl.)—Kozma (TsJ.-Sl.) afg., Weste- inen (Finl.)—Krabbe (Ned.) afg. Stand meestergroep na 10 ronden: 1. Honfi pnt en a afg., (2. Kurajica 7% en 1 afg. Scholl 7. 4. Ciocaltea 6%. 5. Westerinen n 1 afg.. 6. Bednarskl 6. 7. Cortlever 5';. 8 e en 1 afg., 9. UJtelkl 4% ultge Gaprlndasvill 2% e ,fg.. 11. Sandor 3^ >r 3V3, 13. Jongsma 3. afg., 15. Hartoch 3 Tuk (Ned.)—Lltma- •llwig (Polen)— Vokra- tlerrez (Sp.)—Vreeken Nlcolau (Roem.)—Sokolov (Z.- Sl.) afg., "Timmer (Ned.)—Ivanka (Hong. Damesgroep: 6e i ovlcz (Polen) %-V. >va (TsJ.-Sl.) 0—1, anlca 4 leemkskerk 2^ afg. 8. Van der G OlafssonMedina ïrk (Nee i c7—cS. 8. Lol— ■Mie) Even I belde 21. Db7xa7 Ld7b5, 22. c5C6 Dd8C8, 24. C6—C7 Tb8—b7, 26. Da7—d4 f7—f6, 26.TC1—Co Lb5—d5. 27. Tal—cl h7—h6 28.h2h3 Kg8—h7, 29. a3—al Tb7—a7. 30. Dd4—d5 Te8-f8. 30. Dd5—d6 Ta7—a8, 32 a4—aó Ld3—a6, 33. Lb2—d4 La6—b", MOSKOU Zoals verwacht heeft West-Duitsland in de vierde ronde de Europese landen tafeltenniscompetitie dag in Moskou verloren van titel houder Rusland, dat slechts twee vei liespartijen toestond52. (Van onze sportredactie) VLISSINGEN In de Vlissingse sporthal zijn de jeugdkampioenschappen tafeltennis een grandioos succes gewor den. De sporthal was omgetoverd in een prachtige arena, waarin tussen de afzettingen ruim plaats was voor twaalf tafels. In de afdelingen aspiranten, ju nioren en jeugd, werd gespeeld in ne genkampen, zodat elk van de 54 deel nemers voor acht zware partijen moest aantreden. Bij de meisjesaspiranten werd de eer ste plaats bepaald door mej. Fierlier (Salamander, Den Haag), die ongesla gen bleef. Bij de jongens werd Van Hijne (Wilskracht) ongeslagen winnaar. In de klasse meisjesjunioren ging de titel verrassend naar mej. Van Moorst (Rea, Amsterdam) die favoriete Sonja Hetzel versloeg. De Bosschenaar Hans van der Zee (JCV) werd kampioen bij de jongensjunioren. Hij verloor alleen zijn laatste partij van Frans Helmich, maar was toen al zeker van zijn eerste Veronique van der Laan (Salamanders, Den Haag) werd eerste in de meisjes- jeugdklasse en ontving hiervoor de Zee landcup. Anton van Zoelen van Scylla verover de ongeslagen de eerste plaats in de oudste jeugdgroep. Hij lijkt een waardig Bobsleeër verongelukt CORTINA d'AMPEZZO Tijdens de training voor de Italiaanse kampioen schappen viermansbob is de 24-jarige Italiaan Renzo Navillot bij een va ernstig gewond, dat hij een paar later in het ziekenhuis van Cortina d'Ampezzo overleed. opvolger te worden van zijn vader, die diverse malen kampioen van Nederland is geweest. Uitslagen: OVERGANGSKLASSE promotie- groepen: afd. J: Gosslma—De Treffers 3 8—2; TOGB—DITO 7—3; Vriendenschaar—Hunter 25 3 3—7; afd. K. Bloemendaal—De Treffers e Treffers-^Scyll; Uitslagen: O VERGAN GS KL ASS E degrada tiegroepen: afd. N.: ReactieExcelsior 37 Wlbats 6Victorv '55 II 6—4; SVE 3—TOP 5—5; afd. O: Wilskracht 2—Wibats 5 3—7: Quick II—Germinal 10-0: The Victory—Pro- het ri de ba probe de ge COS-< A. J. IVENS EREVOORZITTER Nieuw bestuur Zuidhollandse Dambond DEN HAAG De jaarvergadering van de Zuidhollandse dambond stond zater dag in Normandië voor de taak drie af tredende bestuursleden te moeten vangen; mede doordat voorzitter A. Ivens wegens zijn nieuwe functie van cretaris van de Internationale Dambond zich rtiet meer beschikbaar stelde. Na een nogal verrassende ontwikkeling en vele stemmingen kwam er een r bestuur uit de bus, waarin alleen de Dordtenaar F. B. van Vloten (nu als voorzitter) en wedstrijdleider P. Hom burg uit Rotterdam terugkeerden. Se cretaris werd H. L. Simons sr. uit Voor burg en penningmeester W. van Beuze- kom (Nieuwpoort). Voorts T. Spek (Dordt) competitieleider, J. W. Ooms (Giessen- burg) 2e seer, en A. van der Putten (Leiden) alg. adjunct. Behalve een passend geschenk viel de scheidende heer Ivens het erevoorzitter schap van de ZHDB ten deel. Ereleder. werden M. Lieftinck (Alphen a. d. Rijm en H. Klein (Rotterdam) en lid van dienste de Dordtenaar A. A. Pol. Om het persoonlijk kampioenschap van Zuid-Holland zal dit jaar worden gespeeld op vrijdagen en zaterdagen 19 april-7 juni.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12