CULTURELE REVOLUTIE OP ALLE FRONTEN NOODZAKELIJK n KONINGIN JULIANA EREBURGERES VAN ADDIS ABEBA Beurs nieuwsgierig naar Mulder-Vogem ALAIN DELON VRIJ EN SE Mens worden in een stedelijke samenleving Protest tegen belasting op vakantie- f toeslag Kerk heeft een rol te vervullen de ij van ijzersterke gewoonte Fotografen verdwenen op wenk Voorlopige surséance Jaarsma Frans Dohmen behangen met goud Grafschenner rond juli voor rechter ONRUST IN PAKISTAN Arts werkte door na schorsing Akkoord over landbouw-CAO Drama voor ambassade in Moskou Machinist bij treinbotsing Breda gedood 1969 ATERDAG 25 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Lit E kon lat de door geerd. ;n te -2. H. Kla- ■C. de ;nb te rdDat et een n. De ragen. ILBURG De moderne samenleving wordt diep- jand getekenden bepaald door het feit, dat de kiis geen houvast meer heeft aan wat hem vroeger «zielde, wat dat leven zin en inhoud gaf. De een instatecrt dat opgelucht. De ander verliest er zUn rkerheid en doel geheel door. De culturen uit het trieden zijn, als we ze nu beschouwen, colleotieve jitwerpen van menselijk bestaan. Het „mensbeeld'' cr duidelijk. De mythen onthulden de afkomst de bestemming van de mens. Hij leefde als het rare in „de stad van God", aldus de theoloog dr. A. Nijk, op de tweede dag van het congres van de «tholieke studentendagen in Tilburg, u echter leven wij in „de stad van de mens". Op vraag naar de bestemming van de mens kan men in antwoorden meer geven, die als onaantastbaar orden aanvaard. De moderne mens moet, indivi- leel, voortdurend zUn eigen weg vinden. Een unie- situatie, historisch gezien. Maar ook een situatie jl perspectief. Een ongekende denkvrijheid kan im- ers tot een geheel nieuwe, gedurfde conceptie over i mens leiden. r is een zeer groot gevaar. Een collectief besef an zin, richting en bestemming van de mens ont- reekt in de huidige „stad van de mens". Daarom eigt de wetmatigheid van de apparatuur de enige Idige, effectieve norm van de samenleving te wor- le norm kan men samenvatten in het woord: jktiviteit. Daardoor dreigt voor die mens n nieuwe horigheid. Voor hen die de boot van de oduktiviteit hebben gemist, of eruit zijn gevallen, (tekent dat toenemende verpaupering en slavernij, ldus dr. Nijk. die het congres inleidde. Vervreemding n de kenmerken van de huidige samenlevings- itwikkeling is de vervreemding. Die heeft een heel idere inhoud gekregen dan in vroegere cultuur zen het geval was, Vervreemding van iets is gewor- tot vervreemding tot iets. Het protest, de rebellie, een positieve vorm van vervreemding, waarmee op het ogenblik worstelen, rofessor dr. H. A. Brasz wees er in zijn beschou- ing over het exploderend stadsbestuur op, dat „zui- rationeel gezien de bestaande stedelijke gemeen- n voor opheffing in aanmerking komen om plaats maken voor stadsgewesten". In dit opzicht toonde zich uiterst kritisch ten aanzien van het creatieve Dlitieke denken. Rationaliteit in de hervorming van et stadsbestuur wordt door de bestaande machts- IUTRECHT (ANP) Het NVV heeft in fi wekelijks officieel orgaan „De Vak- teweging" geprotesteerd tegen de ver- elde inning van de belastingen en dan eciaal dat deel dat betrekking heeft op vakantietoeslag. Deze jongste maatregel van minister tteveen kan voor velen dit jaar een rdige streep door de rekening halen, meent het NW. De vakantietoeslag is i vast gegeven .waarmee men bij het iken van vakantieplannen rekening udt. Het NVV gaat ermee akkoord, degenen die meer verdienen ook belasting betalen. Maar dat de re- lmaat, waarmee men de fiscus het ne doet toekomen eensklaps wordt on- rbroken op een wijze als minister itteveen dat nu doet, acht het NW op n minst weinig sportief. Het NVV voorspelt, dat vele midden- oepers tot hun verbijstering deze zo- zullen bemerken, dat hun extraatje op vakantie te gaan aanzienlijk min is dan waar men een paar weken leden nog op rekende. In vele geval- zal nu reeds meer dan de helft van vakantietoeslag weg gaan aan loon- lasting en AOW-premie. Nog even, en deze mensen spreken it meer van vakantietoeslag, maar van lastingtoeslag of van vakantieaansla- aldus het NW. posities, de beperkte inzichten en het gebrek aan creativiteit, ondermijnd. Het veelzijdige vraagstuk van de stedebouw, in hel kader van de planologie, en nauw verbonden met de architectonische opvattingen en vormgeving, kreeg op het congres een beheerst veelzijdige behandeling. De meest elementaire behoefte van de mens is het vinden van een „eigen plek" van waaruit hij zijn zicht op de wereld heeft. Vanuit die situatie legt hij zijn contacten met de wereld en beleeft hij het samen zijn van een veel meer intieme, wat persoonlijke, aard. Woning en buitenwereld beïnvloeden elkaar voortdurend. Vaak zijn oorzaken van wat we „maat schappelijke ontsporingen" belleven te noemen terug te voeren op het ontbreken van die „eigen plek". De architect J. J. Vriend verdiepte zich in het ver vreemdingsproces dat in de grote stad vaak een ge volg is van verkeerde stedebouwkundige vormgeving. „Als variant op de kreet „God is dood" kan men ook stellen, als men zich verdiept in de huidige architec tuur, „het gebouw is dood". Scherp nam hij stelling tegenover de huidige situatie in de Nederlandse ar chitectuur. „Het architectenberoep is in Nederland nog steeds „vrij". Een van de oorzaken hiervan is, dat men het commercieel, persoonlijk initiatief niet voor de voe ten wil lopen. De zogenaamde „beste" architecten heten verenigd te zijn in de B.N.A., met ongeveer 1200 leden. Van ten hoogste dertig tot veertig daar van mag men verwachten dat zij. behalve een dege lijk bouwwerk bovendien een duidelijke herkenbare culturele inbreng zouden kunnen geven. De oplei ding van de architecten in ons land houdt zich nau welijks bezig met sociaal-wijsgerige studies. De aca demische „establishment" vormt alleen reeds door haar dagelijkse aanwezigheid een rem op de vrije architectonische ontwikkeling. Het „gebouw" is er nog alles. Daarnaast staat een machtige overheids- bureaucratie, doordrenkt van commercieel-technische opvattingen. „Slechts een ingrijpende structuurver andering van de maatschappij zal ook in dit opzicht misschien de ingrijpende veranderingen kunnen be werkstelligen die zoveel jongere wensen", aldus de heer Vriend. Het ontbreken van een visie op onze eigen toekomst werd door dr. A. J. M. van Tienen benaderd vanuit de uitdaging, waarvoor wetenschap en techniek de mens plaatsen. Aan de technische revolutie zal geen einde meer komen. Zij heeft onontkoombaar haar weerslag op ons samenlevingspatroon, op onze gees telijke benadering van vraagstukken als de bevol kingsgroei, de democratie, de gezinsstructuur en de vorm die wij aan die technische vooruitgang willen „Gaan wij de geschiedenis in met open ogen, met een visie, met een kritisch bewustzijn, of lopen wij blind en doof, onmachtig, de weg af naar de verveling, de vervreemding, waarop wij van het ene surrogaat naar het andere worden gemanipuleerd?" De Kerk Ieder die de maatschappij wil revolutioneren, moet zijn positie ten opzichte van het bestaande en het verleden verantwoorden. Dat stelde op het congres drs. F. van den Oudenrijn, die het vraagstuk van de kerk in „de stad van de mens" onder de loep nam. In „de" stad van „de" mens kan de kerk een goed onderkomen vinden, als psycho-therapeutische inrich ting voor nog niet aangepasten. De kerken zijn al een goed eind op weg zich tot deze functie te laten degraderen". Van den Oudenrijn stelt dat er talrijke voorbeelden zijn aan te wijzen om te betogen dat de kerk nooit iets beters is geweest. „Maar in de geschiedenis van het christendom zijn ook elementen en momenten aan te wijzen, die ons op het ogenblik in staat stel len, dit christendom te revolutioneren en toch chris ten te blijven". De kritiek op gevestigde instellingen kan niet vooraf in een program of een Credo worden neergelegd. Provocatieve acties en kritische Aufklarung moeten een massaal bewustwordingsproces in gang zetten. De vormen van de heerschappij moeten worden bloot gelegd, om vandaar uit de verdere richting van de maatschappelijke structuurverandering te bepalen. Ook bij Van den Oudenrijn dus, uiteindelijk, een „theologie van de revolutie" geboren uit een chris tendom dat zich bezint op zijn verleden en dat be reid is op grond van dat verleden radicaal te zijn. Prei em C uien 58— 2—56; 30— stoof- AS ïr kg) 3.23, 1.50; 2.10; 1.30: et experimentele Shakespeareprogram- dat in april 1968 met succes de Haagse Kunstkring werd ge bracht, zal binnenkort ook in ande plaatsen te beluisteren zijn en wel de Rotterdamse volksuniversiteit (12-3), kasteel Duivenvoorde te Voor schoten (13-3) en het Concertgebouw te Haarlem (17-4). Het programma is samengesteld door Meta Bourgonjen wordt uitgevoerd door de samen stelster (alt-mezzo), bassen Henk v. d. Brink en Chris Verhoog, pianist Chris Veelo en voordrachtskunste- lars Nora Boerman en Gerard de Geus. (ADVERTENTIE) kaas uit het vuistje ADDIS ABEBA (ANP-AP) Op het stadhuis van Addis Abeba is koningin Juliana het ereburgerschap van de Ethiopische hoofdstad verleend. Uit handen van de burgemeester ontving ze de sleutels van dc stad. Daarnaast kreeg ze een sjema een grote witte omslagdoek met fraai borduurwerk waarmee dc vorstin zeer ingenomen Vrijdagochtend legden de koningin en prins Bernhard een krans bij het na tionale monument in het centrum van Addis Abeba. Prinses Beatrix en prins Claus wai-en daarbij aanwezig. Deze gebeurtenis, waarvoor grote publieke belangstelling bestond, werd muzikaal opgeluisterd door de keizerlijke kapel. Geen hoog bod te verwachten AMSTERDAM (ANP) Het lang ver beide communiqué van het bestuur van Mulder Vogem N.V. vormde gistermid dag in kringen van beurs en financiën het gesprek van de dag. Het gaat hier immers om een nog jonge vennootschap waarvan de aandelen nog maar kort ter beurze van Amsterdam zUn genoteerd. In juli 1966 vond de introductie plaats van de gewone aandelen en van de 5% pot. in aandelen converteerbare obli gaties. Na de mededeling van gisteren dat kapitaal en reserves als verloren moeten worden beschouwd, tenzij het be drijf alsnog kan worden voortgezet, is men bevreesd, dat de aandelen Mulder Vogem van de beurs zullen verdwijnen. De laatstgedane koers was circa 73 pet. Donderdag en gisteren mocht geen no tering worden opgemaakt. De hoogste koers van de aandelen is geweest 320 pet. in 1967 en 240 pet. in 1968. In 1969 werd een laagste stand van 51 pet. be reikt. Vogem nK^elijk eerder, oedeee mededelen »- i- geen aanklacht tegen hem ingediend. zal doen over de aan de gang zijnde on derhandelingen omtrent een voortzetting van het bedrijf bereidt de beurs zich thans reeds op het ergste voor. Aange zien het aandelenkapitaal plus de reser ves zijn opgesoupeerd, kan er nooit een hoog bod op de aandelen worden uitge bracht, zo is de heersende mening. Al leen de „know-how" van het bedrijf, dat in zijn dertiende levensjaar verkeert, kan worden verkocht, en misschien dat daar een buitenlandse onderneming be langstelling voor heeft, meent men in beurskringen. Het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond heeft gisteren een demon stratie gehouden tegen de politiek van het kabinet-De Jong. die de belangen van de jeugd zou schaden. De demonstratie werd gehouden in Amsterdam waar men in Krasna- polsky na afloop bijeenkwam. De groepstentoonstelling van de Haag se Kunstkring, waarin architecten en beoefenaars van decoratieve kunst hun werk tonen, is nog tot en met 30 janu ari te zien aan de Dennenweg 64. Na 8 februari wordt de tentoonstelling ge houden door het Genootschap Samen werkende Kunstenaars aan de Kerk brink 25-27 te Hilversum. Galerie Nova Spectra, Anna Paulowna- straat 107 Den Haag, exposeert gedu rende de maand februari recente schilderijen van de Franse kunstenaar F. F. Gillet. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse rechtbank heeft vanmiddag voor lopige surseance van betaling verleend aan de N.V. Koninklijke Haardenfabriek E. M. Jaarsma le Hilversum. Tot bewlnd- voerdere is benoemd de Amsterdamse advocaat mr. F. H. A. Arisz. Het bedrijf had per 31 december 1968 schulden tot een totaalbedrag van ruim ƒ11 min., zo blijkt uit het rekest dat mr. C. C. Th. van Andel namens de haarden- fabriek bij de rechtbank heeft ingediend. Volgens een verkorte balans werden de debiteuren per genoemde datum opge voerd voor een bedrag van ca. 4,3 min. De aanwezige voorraden en het onder handen werk worden gewaardeerd op ruim 7 min. (waarin een voorraad ge- reedprodukt van 4.6 min.). De vaste activa (gebouwen, machines) bedroegen per dezelfde datum ruim 3,9 min. Het saldo verlies kwam per 31 december uit op ca. 303.0U0,bij een totaal aan passiva van 15,7 min. De crediteuren- vergadering zal worden gehouden op dinsdag 8 april. Op een gegeven moment merkte de I koningin, die bij elke stap omringd werd door een horde persfotografen en journalisten, tegen prins Bernhard op, dat zij nog eens iets anders wilde zien dan fotografen. Prompt verdwe nen dezen. „Nu zijn wij de slaven", merkte Bernhard op, toen het gezel schap tussen een haag van agenten van de veiligheidspolitie zich naar een an dere gelegenheid begaf. Toen het gezelschap het stadhuis ver liet begeleid door 24 motoragenten, wer den keizer en koningin hartelijk toege juicht door honderden Ethiopiërs. Mgr. Franz Jansen van de lazaris ten, welke orde zich 120 jaar geleden in Ethiopië heeft gevestigd, stond langs de route van de koninklijke stoet, Hij nam met een diepe buiging zijn hoed af. „Het is geweldig, dat de koningin hier is", zei de pater. Minister De Block speldt Frans Dohmen het ridderkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw op. (Van onze correspondent) HEERLEN De zilveren voorzitter Frans Dohmen van de Nederlandse Kath. Mijnwerkersbond mag dan tegen de hul diging, gisteren in de Stadsschouwburg van Heerlen, hebben opgezien, vijf onder scheidingen en tien feestredenaars zorg den ervoor, dot hij op zijn minst onge schonden uit de strijd is gekomen. De heer Dohmen werd overladen met de versierselen behorende bij de onderschei dingen: Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Ridder in de Orde van H. Gregorius de Grote en met de gouden bondspeld van het NKV. Daarnaast waren er nog twee erepenningen: een gouden van de gemeente Heerlen, die tevens het ereburgerschap betekent, en nog een gouden erepenning van de pro vincie Limburg. Gouverneur mr. dr. Ch. van Rooy verzuchtte dun ook hardop: „Het hangt al aardig vol, wat moet dat niet worden als ge weg gaat". (Van onze correspondent SITTARD Naar wordt verwacht zal de Maastrichtenaar J. S., die ervan wordt verdacht dc veel gezochte grafschenner te z(Jn en die momenteel in Hasselt in voorarrest zit, over circa een half jaar voor de Belgische rechtbank verschij- Zo werd ons gisteren door de Hasseltse politie meegedeeld. Na zijn veroordeling in België, zal hij worden uitgeleverd aan Nederland, waar hij dan terecht zal staan voor de in ons lang gepleegde schendin gen. Nog niet bekend is, wat de Duitse justitie tegen de Maastrichtenaar zal on dernemen. Toneelvereniging ODIA geeft zaterdag avond 1 februari in Op Gouden Wieken aan de Scheveningseweg een voorstel ling van Dertien aan tafel, blijspel van Marc Gilbert Sauvajon in de ver taling van Alfred Pleiter en onder re gie van Hans van Langerak. DACCA (Reuter) Voor de Oostpa- kistaanse hoofdstad Dacca is een uit- gaans verbod van vierentwintig uur in gesteld nadat de politie gisteren het vuur opende op ongeveer tienduizend studen ten en arbeiders die het regernigskantoor bestormde waardoor drie mensen wer den gedood en dertig gewond. De betogers wilden de ambtenaren verdrijven die geen gehoor hadden ge geven aan een oproep voor een algemene staking als blijk van rouw voor een man die bij anti-regerlngsdemonstraties maan dag was doodgeschoten. In berichten die Dacca bereikten wordt gemeld dat ook elders bij betogingen doden en gewonden zijn gevallen. Zowel in Oost- als in West- Pakistan zijn de gehèle week betogingen tegen de overheid gehouden. ROTTERDAM (ANP) Dc 52-jarige arts dr. L. E. C. uit Poortugaal Is door de politerechter te Rotterdam veroor deeld tot een maand gevangenis, omdat hij na een rechterlijk vonnis uitgespro ken schorsing voor drie maanden, zijn huisartsenpraktijk normaal heeft voort- De schorsing volgde op een fatale vergissing van dr. C. Een kind stierf na een fout in zijn therapie, namelijk een overdosering van een geneesmiddel. De officier van justitie mr. I H. v. d. Roemer noemde de overtreding van de in Suriname geboren arts een ern stig feit. Hij heeft, deel uitmakend van de Nederlandse rechtsgemeenschap, een vonnis van het gerechtshof in Den haag zonder meer naast zich neerge legd. Broodnijd van andere rtscn heeft in deze zaak wel een rol gespeeld, zo liet de officier merken. UTRECHT (ANP) Bij het landbouw schap is overeenstemming bereikt over de inhoud van een loonadvies, dat als basis zal dienen voor de collectieve ar beidsovereenkomsten in de akker- en weidebouw en de veehouderij. De afge lopen afspraken gelden voor de periode van 1 maart a.s. tot 28 februari 1970. De hoofdafdeling adviseert een loonsverho ging van zes procent en een verkorting van de arbeidstijd met 65 uur per jaar. Doordat de arbeidstijdverkorting- in het loon zal worden gecompenseerd, zal de verhoging van het basis-uurloon 28 a 29 oent bedragen. Per 1 januari 1970 wor den de lonen van de losse arbeiders met twee cent extra verhoogd in ver band met de stijging van de wachtgeld- premie. Delon kwam om twee uur vannacht vrij. De politie had hem volgens de wet 48 uur voor ondervraging in hechtenis kunnen houden. Delon is 35 uur in het bureau geweest. Hij zag er vermoeid en bleek uit. Gisteren zijn ongeveer vijftien personen in het bureau, waar Delon zat, verhoord. Delon werd on dervraagd in verband met de moord op zijn voormalige lijfwacht Markovic, die op 1 oktober doodgeschoten op een vuilstortplaats gevonden werd. In het Kon. Conservatorium voor Muziek te Den Haag wordt op dinsdag 11 fe bruari een uitwisselingsconcert gege ven door leeringen van het Arrtster- dams Conservatorium. Piet Kee, de stadsorganist van Haarlem, is gisteren voor een tournee van zes weken van Schiphol naar Amerika vertrokken. Het is zijn vierde Ameri kaanse tournee in acht jaar tijd. MOSKOU (AP) Een bejaarde Rus sische vrouw heeft gisteren geprobeerd de Britse ambassade in Moskou binnen te rennen, maar zij werd door de Sovjelpolitie bij de hoofdingang gegre pen en weggesleurd. De vrouw, wier identiteit niet bekend is, werd naar een gebouw bij de am bassade overgebracht. Voorbijgangers hadden haar daar later horen schreeu wen. De westelijke ambassades in Mos kou worden door de Sovjelpolitie be waakt. Gewoonlijk houdt deze Russen tegen die zonder vergunning proberen binnen te gaan. Hel incident dat kort na hot middag uur gebeurde trok de aar.dacht van verscheidene leden van het ambassa depersoneel. Zij konden de vrouw ech ter niet te hulp komen omdat het te snel in zijn werk ging. De vrouw holde voorbij de Sovjetschildwachten en werd vijf meter voorbij de inghng ten val gebracht. Schreeuwend viel ze neer en werd weggesleurd. De „mooncat", een radiografisch bestuurd voertuig, bestemd voor het voortslepen van bewegende doelen, is thans in gebruik bij het cavalerieschietkamp de Vliehors. De actierad lus van het toestel, dat door het Nederlandse leger werd ontwikkeld, is twaalf kilometer, terwijl de snelheid kan worden opgevoerd tot vijftig kilometer per uur BAAN GESTREMD UTRECHT (ANP) Bij Breda zijn van nacht twee goederentreinen tegen elkaar gebotst. De machinist van een van de trei nen is daarbij om het leven gekomen, de andere machinist kreeg een shock. Beide sporen zijn versperd. De ravage is groot. De opruimings- en herstelwerkzaamheden zuUen volgens de NTS zeker de hele dag in beslag nemen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half drie bij het westelijk van Breda gelegen knooppunt „Breda-aanslulting", waar de- spoorlijn zich splitst in de richtingen Roo sendaal en Dordrecht. Treinreizigers wor den aangeraden zoveel mogelijk via Utrecht te reizen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5