WE GAAN AAN DE WEG TIMMEREN NOTEER BIJ DE RADIO SKI-ONGELUKKEN KOSTEN OOSTENRIJK JAARLIJKS ONGEVEER 11,5 MILJOEN ZATERDAG 25 JANUARI 1969 J.J.VAN DER STAR: Voorzitters van sportbonden hullen zich veelal in stilzwijgen als het om kwetsbare punten gaat. Nieuwe voorzitters zijn bovendien geneigd de kat uitgebreid uit de boom te kijken vooraleer zij hun stem verheffen. Op beide punten vormt de heer J. J. van der Star, voorzitter van de Koninklijke Neder lands Krachtsportbond een uitzondering. Hij zegt wel waar het op staat. Hij is nieuw en jong, maar weet bliksems goed wat hij wil, hoe hij alles wil uitvoeren. In zijn zorgvuldig met antiek gedoseerde huiskamer in zijn Utrechtse grachtehuis in de binnenstad vangt hij zijn doelstelling in een enkele zin: „Plan nen maken en realiseren, dat is interessant". En plannen heeft de jongste (29 jaar) voorzitter van welke vaderlandse sport bond ook. „Het bezoeken van wedstrijden moet ook voor het publiek aantrek kelijk worden gemaakt." DOOR SUCCES MET MOTIE OP .HOOGSTE STOEL' Als -volkomen outsider is hij in de maand waarin „zijn" Piet van der Kruk in Mexico City tijdens de Olympische Spelen een negende plaats behaalde en onverwacht toch voldeed aan de eis van het Nederlands Olympisch Comité om bij de eerste tien te eindigen, tot het ambt van voorzitter geroepen. Van worstelen noch van gewichtheffen had hij voldoende verstand om zich ook maar enigszins een ingewijde te kun nen noemen. Dat geeft hij ook volmon dig toe. Maar in de weinige maanden dat hij de praeseshamer in handen heeft, heeft hij zich al zover op de hoogte gesteld dat hij alle voor- en nadelen van zijn bond zonder enig nadenken kan opsommen. En hij ziet meer voor- dan nadelen. Hij ziet meer positieve punten dan negatieve, hoe wel die laatste een probleem vormen dat voor de meeste jonge, nieuwe voor zitters boven de macht en kracht zou gaan. Niet voor de heer Van der Star, ontspannen zittend in een „stoel van ouderwetse makelij", niet rokend „om dat ik mijn handen altijd zo nodig heb om mijn woorden te onderstrepen". In het kort vat hij samen wat hem voor ogen staat: we moeten een bestuurlijk kader hebben; we zullen redelijk, nuchter en zakelijk gaan besturen; wé moeten af van allerlei bijkomstigheden en gevoeligheden; we zullen veel meer gaan delegeren; we zullen de jeugd gaan interesseren voor onze sport; we gaan aan de weg timmeren; de centrale training moet beter bezocht worden; we gaan wérken om de mogelijkheden voor training, demonstraties en wed strijden te verbeteren.. Kortomwe zijn met een schone lei begonnen en we gaan hard werken. Dat is een programma om u tegen te zeggen. De heer Van der Star reali seert zich dat terdege maar hij is de man die het nuchtere, zakelijke en re delijke besturen heeft gedecreteerd en bezit die eigenschappen zelf. Nooit had hij kunnen vermoeden tot de voor zitterszetel te worden geroepen van do Kon. Ned Krachtsportbond Hij is al twee jaar (het jongste) raadslid var de gemeente Utrecht en kreeg ondei andere zitting in de commissie voo1 sport en recreatie. Toen bleek hem dal in Utrecht alle sporten mogelijk wa ren, behalve boksen. „Ik heh een moti» mogen indienen. Ik begreep wel da' profboksen niet mogelijk was man' voor het amateurboksen wilde ik er poging wagen Dje motie werd nv klein verschil aangenomen" En kon er in Utrecht weer gebokst wor den in het openbaar De aandacht van de Utrechtse sportwereld was op hem gevestigd. En toen de Krachtsportbon'' een nieuwe voorzitter moest hebber stapten afgevaardigden van de Utrecht se vereniging Olympia naar de Lijr markt 32 TI en benaderden de her Van der Star. Over wat gebeurd if wenst hij niet te spreken ..De oud< voorzitter is er niet meer Punt. Ei was een andere nodig" Dat is alles Het verleden deert de heer Van dei Star niet. Dat heeft afgedaan en hi komt er nooit meer op terug. Hij i.> kennelijk een man die voor de toekoms' leeft. Een toekomst voor de kracht- sporters die hem na aan het hart lig: want in een merkwaardig korte tijd heeft hij zich terdege in dat exclusie ve wereldje van zich het liefst op de achtergrond houdende sterke mannen ingewerkt. Bovenop Hij deed dat door de simpelste weg te bewandelen. „Ik woon cursussen bij, ik ga naar wedstrijden kijken. Ik vind dat ik de algemene kant van de tech niek moet weten, hoewel ik er alleen ben voor bestuurlijke zaken. Maar als ze je vragen wat stoten is, moet je dat - gewoon weten, vind ik. Dus ik moet er met mijn neus bovenop zitten". De heer Van der Star wil alles weten. Hij wenst niet mee te praten over iets dat hem onbekend is, hij wil geen beslis singen nemen over zaken die hen- maar half bekend zijn. Dat alles klinl sommigen wellicht iets arrogant een woord dat hij zelf meermalen gebruikt in-de oren maar het-is de-heer Van der Star heilige ernst.- Al was het alleen maar „omdat het zo'n fijne sport is en sport een onmisbaar onderdeel is van de karaktervorming". Er zijn dingen, waaraan hij zich mate loos kan ergeren. Dit is er een van. „Wij Nederlanders zijn zo graag be reid ellenlange kritiek te leveren. Daar voor kunnen we altijd tijd vinden. Maar als je ze iets vraagt, hebben ze nooit tijd. Daar kan ik me groen en geel aan ergeren". Aansluitend daarop is zijn visie op het besturen zowel aan de top als in de geledingen van de bond. Daar is het probleem van de tweeslachtig heid, worstelen en gewichtheffen. De laatste categorie wil nogal eens klagen dat de Krachtsportbond een worstel- bond is. Twee in één „Dat heb ik al aangeroerd. Het kan voortreffelijk samengaan. Ik ben er een pertinente tegenstander van dat Dit is een toekomstbeeld, dat de nieuwe voorzitter van de Kon. Ned. Krachtsportbond voor ogen zou staan. Royale accommodatie, zowel voor publiek als beoefenaars. Ook een toekomstdroom, want dan zal eerst de krachtsport uit de veel te grote „beslotenheid" moeten treden. men zegt dat het twee aparte bonden zijn. Het is één bond met twee onder delen en die krijgen alle twee het vol le pond. Beide groeperingen moeten beseffen dat het bondsbestuur een inzet van honderd procent levert voor wor stelaars én gewichtheffers. Het tech nisch adviescollege onderstreept mijn woorden. Dat bestaat uit vijf man: een neutrale voorzitter en van elke groep twee vertegenwoordigers. De een niets meer dan de ander. We hebben ook een bestuur van vijf man. Dat waren er eerst negen, maar ik ben tegen grote besturen. Kleinere besturen zijn prak tischer. En dan wil ik meteen wel zeg gen dat ze niet met allerlei ruzietjes en geschilletjes bij me moeten komen. Als voorzitter wil ik erboven staan. Is er iets, dan kan men naar me toe ko men. me schrijven of bellen. Het adres is bekend. Is er iets van formaat, dan moet een commissie dat oplossen. Maar ik maak me boos als men blijft zeuren. Dat kunnen we hier niet heb ben. We zijn met een schone lei begon nen en we gaan hai-d werken". Zelfwerkzaamheid „Het is me opgevallen dat het kader zo klein is. Dat moet veranderen. Daar om wees ik ook op dat kritiek leveren. Als daarvoor tijd is. moet er ook tijd zijn om een positieve bijdrage te le veren. Ik was eens ergens waar een bestuurslid met flesjes limonade liep te zeulen. Dat kèn eenvoudig niet en bepaald niet omdat die man zo hoog is. Hij heeft op dat moment andere ver plichtingen. Die limonade kan een an der wel verzorgen. Er moet meer zelf werkzaamheid komen en daarom gaan we ook delegeren. Als er bijvoorbeeld een wedstrijd in Oost-Nederland moet komen, wordt de verzorging opgedra gen aan een vereniging aldaar. Die moet dan alles doen: zaal huren, pu bliciteit verzorgen, alles. Ze kunnen op het bestuur terugvallen, altijd, bij wij ze van spreken midden in de nacht, maar in principe moeten zij het doen Dat zal een taak van begeleiden en op vangen zijn. Goed, dat doen we dan. Ik weet wel dat men van goede wil is maar dat is niet voldoende. Men moet inzien dat er wat anders nodig is om de jeugd te interesseren voor onze sport". Achterafzaaltjes „We zullen dan ook naar buiten gaan treden. Er zijn onzinnige verhalen in omloop over onze sport en zijn beoefe- NIEUWE - EN JONGSTE - VOORZITTER VAN DE 'vRACHTSPORTERS naars en die kunnen alleen ontzenuwd worden door de materie zelf, door de monstraties, door goede wedstrijden. Maar als je blijft zitten op zoldertjes driehoog achter schep je zelf die enigs zins lugubere sfeer. We gaan aan de weg timmeren, we gaan de zaak op vijzelen. Bovendien, als de mogelijk heden er niet zijn om in behoorlijke zalen te trainen, zie ik niet waar de resultaten vandaan moeten komen, na tuurtalenten daargelaten. Er moeten dus goede trainingsgelegenheden ko men. Het moet ook voor de bezoekers aantrekkelijk zijn om te komen. Geen wedstrijdjes in achterafzaaltjes die je door slurfjes moet bereiken". Het is duidelijk dat de heer Van der Star zich met jeugdig enthousiasme geheel wil inzetten. Hij verwacht dat ook van zijn medebestuurders en van de verenigingen. Hij zal daarbij een zekere lauwheid moeten overwinnen. Of is het een zekere angst om de sport naar buiten uit te dragen vanwege de algemene opinie die ,,'t maar groten deels niks vindt". Die lauwheid heeft de heer Van der Star al onderkent. Rustig doorwerken „Onze centrale training is in Breda. Die moet beter bezocht worden. Waar kunnen we op dit moment beter terecht dan in Breda? Nergens toch. En dan moeten ze niet aankomen met: het is zo ver. Te ver? Klets. Dat is gebrek aan spirit. En het Is momenteel onze enige kans. Dat zullen ze moeten beseffen. Daaraan zullen ook de verenigingsbe stuurders moeten meewerken. Er moet meer van hen uitgaan, veel meer. Als ze iets hebben, laten ze dan maar ko men. Als ze kritiek hebben, goed, en graag. Wij maken heus fouten. Maar behalve kritiek dan ook werken. Rus tig doorwerken aan de zaak is in onze bond heel erg hard nodig, aan de top en daaronder" Modern blad In zijn korte „regeringsperiode" heeft de heer Van der Star lacunes ontdekt „die gewoon niet kunnen. Ik werk nu aan een verzekering voor de jongens. Die lopen daar met halters, die wor stelen en ze zijn niet eens verzekerd. Dat kan toch zeker niet. We gaan ook een bondsblad maken waar alles in moet staan. Let wel, alles. Het moet een modern blad worden dat onze le den geen vragen laat. Daarom zeg ik nog eens dat alles erin moet, niets weg laten, niets verdoezelen, volkomen in formeren" De eerste die zal toegeven dat hij in de korte spanne tijd nog niet volle dig op de hoogte kon komen, is de heer Van der Star; nuchter, zakelijk redelijk. „Daarom ga ik dit jaar een visitatietocht maken. Ik ga overal kij ken. praten en kennis maken. Ik wil iedereen leren kennen en me op de hoogte stellen van wat er in heel Ne derland onder de krachtsporters leeft. Ze moeten ervan overtuigd raken dat ze voor een goede zaak werken. Geen schroom meer. Ik heb laatst een paar bestuursleden naar een nieuwjaarsre ceptie bij een gemeentebestuur ge stuurd. Ze zeiden: wat moeten we daar nou doen. Ik heb het hen uitgelegd: je gaat een hand geven, je neemt een drankje en je loopt zo maar tegen al lerlei mensen aan die je eenvoudig moet kennen en die je wellicht ergens mee van dienst kunnen zijn. Ze zijn ge gaan. Weet je wat ze na afloop zeiden? Ik heb die gezien, en ik heb met die gesproken. Is dat even nuttig". „Let op, we gaan aan de weg timmeren...". INNSBRUCK Skiën, de geliefkoos de sport van de gemiddelde Oosten rijker, is ook de duurste sport voor de economie van het land. Elk seizoen belanden zo'n 20.000 skilopers met ge broken benen in ziekenhuizen. Het kost de economie alleen al aan ziek teuitkering 280 miljoen schilling (11,2 miljoen dollar) ongerekend het pro- duktieverlies. En dit alles ondanks het feit, dat de fabrieken een zgn. veilgheidsbinding leveren die, hoewel geen 100 procent veiligheid biedend, 't aantal ongeluk ken belangrijk heeft verminderd. Rapporten van de Oostenrijkse berg- reddingsdienst uit 12 belangrijke ski- wintervakantieoorden in Tirol hebben de waarde van de veiligheidsbinding bewezen. Van '50, toen zij werd inge voerd, tot 1965 is het aantal skiërs gestegen van 810.075 tot 4.623.302, maar de beenbreuken slechts van 607 tot 1167. Hieronder vielen Oostenrij kers en buitenlanders maar het is moeilijk voor skifabrikanten om iets te doen tegen arm- en schouderbles sures die vorig jaar 15 pet. vertegen woordigden van alle ski-ongelukken Hoofdzakelijk werden ze veroorzaakt in botsingen. Het zijn de skivandalen, die zonder op de veiligheid van ande ren te letten, de hellingen afsnellen Vele vakantie-oorden hebben hun ei gen „skipolitie" aangesteld die de wil de jongens weren en in ernstige ge vallen kunnen vervolgen wegens het in gevaar brengen van de openbare veiligheid. Iemand die voor het skiën heeft gedronken kan veroordeeld wor- De Oostenrijkse toeristenindustrie, in constante concurrentie met Zwitser land en Frankrijk om ski-liefhebbers uit het buitenland aan te trekken is de stuwende kracht geweest achter de aanleg van kabelspoortjes en liften die in één enkel seizoen 70 miljoen mensen naar hogere gebieden kun nen vervoeren. Dit, tezamen met mo derne middelen om de hellingen in goede staat te brengen betekent dat steeds meer skiërs de skiterreinen verstoppen. Op de drukke uren zijn de hellingen even druk als de straten in de steden tijdens de spitsuren van het verkeer. Verzekeringsdeskundigen willen een verplichte skiverzekering invoeren, maar ernstige plannen hier voor zijn er nog niet. Het skiseizoen begint met Kerstmis en tijdens de daaropvolgende drie maanden reizen 1.3 miljoen Oostenrij kers op een bevolking van 7.2 miljoen Na het skiën het gips naar de bergen. Het grote aantal ongelukken baart de autoriteiten zorgen, onlangs is een commissie tegen berggevaren (Kura- torium fiir die Sicherung vor Bergge- fahren) gevormd, met een kolonel van de gendarmerie als voorzitter. Deze commissie gaat onderzoeken hoe de veiligheid in de skigebieden kan wor den verhoogd. „Er moeten betere mogelijk heden komen. Niet meer in achter afzaaltjes, die je door slurfjes moet bereiken." v IHHfiHHKi TOTO WEDSTRIJDEN NACVolcndam GVAV—Telstar ADO—FC Twente FSV—MVV DWS—NEC HeraclesSC Cambuur FC Den BoschVeendam 21inkw(jkHVC Je VolewfjckersWillem ortuna VI.Roda JC iC Drente—AGOVV (eerenveenZwolse Boy C GooilandDe Graafschap EREDIVISIE ort./SHt. C.Aja.v partaDOS o AheadHolland Sport Z '67Fefjenoord EERSTE DIVISIE RCI1—Blauw Wit DFCEindhoven VitesseHelmond Sport SVVWageningen HaarlemRBC TWEEDE DIVISIE Excelsior—ZFC NOAD—EDO PEC—Hermes DVS Velox—FC VVV LiraburglaDe Baronie

Leidse Courant | 1969 | | pagina 15