Lessen in toekomst op school Vrije tijd naar eerste plan Zeeën vrije tijd, maar dan... (4) VANDAAG: Praten met Polak Automatisering schakelt in de TOEKOMST menselijk denkwerk uit JEDRIJFSJUBILE/ GAAN VERDWIJNEN WASSENAAR Voor wie professor Fred L. Polak alleen maar kent van de krantefoto's van enkele jaren geleden, is hij een verrassend vriendelijk man. En als je dagelijks zo als mevrouw Polak met zo'n man omgaat, dan is het te begrijpen dat je tot een uitspraak komt als: „Op die archief foto's zie je er uit als een misdadiger". Professor Polak citeert deze krasse woorden van zijn echtgenote met een brede glimlach. En daarmee is hij over de schrik heen die hij zich zelf aandeed door recht uit de tuin en zonder de voeten te vegen zijn werkkamer binnen te stappen. De moddersporen op de vloerbedekking zijn vergeten. Prof. Fied. Polak is een van Neder lands zeer weinige toekomstkundigen en van hen ongetwijfeld de bekend ste. Hij heeft al heel wat opzien barende uitspraken en publikaties op zijn naam staan. De tijd dat de prognostica (prof. Polak hanteert dit woord liever dan futurologie) door velen nog als koffiedikkijken of erger werd beschouwd, is nauwelijks achter de rug. Prof. Polak: „De laatste tyd groeit de belangstelling voor toekomstzaken. De prognostica wordt veel serieuzer genomen. Ik merk dat aan 't groeiend aantal verzoeken om lezingen te ko- Pensionering over de uitbreiding van de vakanties. In de Verenigde Staten is vier weken nu al gewoon. Men praat daar al van dertien weken of en dat is een geheel nieuw systeem zes jaar werken en het zevende jaar vakantie houden. Ten derde: de gemiddelde levensduur zal toenemen. In 2000 zal de gemiddelde levenskans van de mens wellicht de honderd jaar over schrijden. De honderdjarigen van 2000 zullen vitale mensen zijn. die behoefte zullen hebben aan creatieve bezig heden. Als je deze dingen in aan merking neemt, dan zie je de vrije tijd opschuiven naar het eerste plan: het eerste leven. Nu is het eerste leven nog werken, het tweede slapen en het derde pas de vrije tijd. Het centrale vraagstuk van de nabije toekomst zal dus zijn: wat doen we met die vrije tijd?" r of Polak: „Er is reden genoeg tot op timisme, mits men alle mogelijkheden goed gebruikt. De mensen zouden dan, met zo veel vrije tijd, een ge lukkiger, rijker en waardevoller leven kunnen leiden. Maar nogmaals: mits er voldoende voorzieningen zijn om met die vrije tijd iets zinnigs te doen. Het onderwijs zal hierin een veel grotere rol moeten spelen dan tot nu toe het geval is. De overheids voorzieningen moeten enorm worden uitgebreid. Het departement van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk zal het belangrijkste worden, het ministerie met het grootste bud get." Denkt u, dat de thans levende gene ratie zich sneller en diepgaander moet aanpassen dan elke voorgaande? Polak: „Ongetwijfeld. Daarom kom ik weer terug op dat onderwijs. Dat is van centraal belang. De jonge gene raties moeten veel intensiever worden voorbereid op de veranderingen, die pveral om hen heen en voortdurend zullen plaatsgrijpen. Zij moeten wor den voorbereid op een leven, waarin zij hetzij niet meer of slechts ten dele werken, hetzij voortdurend van job veranderen. Vooral dat laatste zal ook een rol spelen." Jubilea Prof. Fred L. Polak, de groot ste autoriteit in ons land op het gebied van de „toekomst". men houden en ook aan de toene mende belangstelling van de pers en van de vakwereld." Onderwerp van gesprek is vooral het toekomstige vrijetijdsprobleem. De automatisering zal in de komende decennia steeds meer handarbeid en ook meer eenvoudig menselijk denk werk uitschakelen. Hoe luiden prof. Polaks prognoses met betrekking tot de groei van de vrije tUd? Prof. Polak: „Exacte jaartallen zijn daarover niet te noemen. Maar vast staat, dat in de komende decennia en zeker in de eerste helft van de volgende eeuw de arbeidsduur dras tisch zal worden verkort als gevolg van de automatisering. De vijfdaagse werkweek zal geleidelijk overgaan in een vierdaagse, vervolgens in een driedaagse, en uiteindelijk wellicht in een tweedaagse. Men kan de werktijd per week ook in uren uitdrukken Welnu: door de prognostica word' rekening gehouden met een dertig- urige werkweek omstreeks 1980-200C Dan zit je al aan een werkweek va tussen de drie en vier dagen." ZATERDAG 18 JANUARI 19f „Ik denk, dat de traditionele enve loppe met inhoud, die bij 40-jarige jubilea wordt uitgereikt, zijn tijd nu wel bijna gehad zal hebben. Ik durf zelfs te beweren, dat 25-jarige be- drijfsjubilea snel uitzonderingen zul len worden. Van de tegenwoordige generatie wordt dus een veel groter incasseringsvermogen en meer gees telijke beweeglijkheid gevraagd. Mede daarom zou er nu reeds op de scho len een nieuw vak moeten worden ingevoerd: Toekomst. Het schoolse onderwijs van nu is ook helemaal niet ingesteld op de eisen die de toekomst stelt en op de vrije tijd. De jongelui worden nog altijd opgeleid voor een beroep. Maar dat beroep zal in hel gunstigste geval slechts een beperkt en voortdurend krimpend deel van het leven van deze jonge mensen Hoe staat het met de volwassenen? Die zitten niet op school, maar wor den evengoed geconfronteerd met elkaar opvolgende vernieuwingen. Polak: „Naast het onderwijs zullen vooral ook de massamedia een be langrijke rol moeten gaan spelen als de overbrengers van wat genoemd wordt de „permanente educatie". Het voortdurend geïnformeerd worden en op de hoogte blijven is altijd al nood zakelijk geweest, maar het tempo waarin de veranderingen zich vol trekken is nu al zo hoog geworden, dat ,de permanente educatie voor steeds grotere groepen essentieel is. De vakspecialist, die nu bij is, merkt binnen tien a vijftien jaar, dat van alle kennis waarover hij nu beschikt nog slechts de helft terzake doet en bruikbaar is. In feite betekent dat dus, dat indien hij zich niet voort- matisering de mensen het meeste vrees inboezemt. Trouwens, als je de man in de straat vraagt: wat is een computer en wat automatisering, dan blijkt hij er niet veel van te weten en het is het onbekende, dat de men sen bang maakt. Net als met de atoombaiir (glimlacht) moet de mens heid leren leven met de automatie en de vrije tijd en ze moet er gelukkig mee legpn leven." al - DOOR WIM K0CK - Onderontwikkeld durend blijft ontwikkelen zijn kennis in een goede tien jaar gehal veerd wordt. Ook nodig is een groter vertrouwen van de massa in de tech niek. De technische ontwikkeling be zorgt de mensen nu meer onzeker heid en dit is precies het omgekeerde van wat het zou moeten zijn. Een onderzoek in Amerika heeft aange toond, dat na de atoombom de auto- „Daarbij komen nog enkele zaken Ten eerste: de vervroegde pensione ring. In discussie is thans de vraag of de pensioengerechtigde leeftijd moet worden teruggebracht naar 60 of .55 jaar; op langere termijn zelfs wellicht naar 50 jaar. In de tweede plaats wordt er gepraat en gedacht Polak (geëmotioneerd nu): „In feite zijn wij op dit terrein hier een onder ontwikkeld gebied. Die uitspraak mag u mij gerust in de mond leggen. Ik meen het en ik zal het u toelichten: Europa is op dit terrein al ver achter bij Amerika. Nederland is op zijn beurt weer achter bij bepaalde Euro pese landen. Er wordt wel wat aan toekomstonderzoek gedaan in' Parijs, Beriijn, Hamburg, Moskou, Praag, Warschau, Boedapest en er is een begin in Londen. In Amerika daar entegen vindt het onderzoek plaats in complete „denkfabrieken". Aan tal van universiteiten wordt toekomst- kunde gedoceerd. Nederland blijft bij dit alles ver achter." (Inmiddels is waarschijnlijk gewor den, dat in Den Haag een Instituut voor Toekomstonderzoek zal worden opgericht, waarvan prof. Polak de leiding krijgt. Het zal zowel zelf standig onderzoek doen als wel co- ordinerend werken, omdat op de dag van vandaag, om met prof. Polak te spreken, „niemand goed weet wie. wat en waar onderzoekt"). Polak (vervolgend): „Toch moet il zeggen, dat ook in Nederland hel klimaat vooral in de laatste ander half jaar in gunstige zin aan het ver anderen is. De politiek echter loopt nog duidelijk achter. Nu is de po litiek van nature „van de dag", een zaak waarin het heden de belang rijkste rol speelt. Op bepaalde gebie den echter, zoals de ruimtelijke or dening, de economische planning en de volksgezondheid ziet men toch een doorbraak naar lange-termijn- gedachte. Dat gebeurt dan missohien ook nog wel eens op het gebied van de toekomstkunde. Dat mag ook wel, want wij zitten nu zelf al vol pro blemen, waarvoor we doorgaans onze ouders en grootouders verwijten ma ken. En in zekere zin ook terecht. De luchtverontreiniging,* de verstikte steden enz. kan men toeschrijven aan een gebrek aan toekomstvisie bij onze voorouders. Gelukkig breekt nu steeds meer de gedachte baan, dat 'n volgende generatie ons soortgelijke verwijten kan maken, als we niet zorgen dat we aan de slag gaan en blijven." komst" dan de man. Heeft de toe komst voor de vrouw ook revolutio naire veranderingen in petto? Polak: „Over de rol van de vrouw in de ontwikkeling van de toekomst maak ik me wel wat zorgen. Voor de vrouw ligt de situatie paradoxaler. Nederland is achter wat betreft de emancipatie van de vrouw, met name de werkende vrouw. Even over springen naar Amerika om de ach terstand toe te lichten: behalve moeders van zeer jonge kinderen dat is een jaar of drie, op welke leeftijd de kleuters daar al naar een soort kleuterschool gaan werken vrijwel alle Amerikaanse vrouwen. Zij vormen eenderde van de beroeps bevolking. Wij zijn hier net begonnen met het inlopen van de achterstand en net op het moment waarop wij de laatste taboes rond de .„werkende moeder" aan het slechten zijn, blijkt dat het Juist de vrouwen en meisjes zijn, die het eerst worden wegge- automatiseerd"." Girl Power „In Amerika heeft men aan dit ver schijnsel zelfs èen uitdrukking ont leend: girl-power, een apparaat van dertig girl-power, dat is een machine die dertig meisjes of vrouwen kan vervangen in het bedrijf. En hiermee is de paradox nog niet afgelopen, want ook, terugkerend in haar huis houden, ontmoet de vrouw de auto matisering. Er is spoedig een geheel nieuwe generatie huishoudrobots aan de markt. Die gaan de was doen. de ramen lappen, stof afnemen, strijken en zelfs koken, tafeldekken en op dienen. In Amerika heeft men al zo'n robotmagnetronische oventombinatie. De gezinsleden kunnen de gerechten van hun voorkeur opsommen. De ro bot wordt geprogrammeerd, haalt het „bestelde" uit de koelkast, voert het enkele minuten langs de magnetro- nische oven en brengt het vervolgens op tafel. De andere traditionele „vluchthaven" van de vrouw, de kin derkamer, biedt ook niet veel soelaas, want meer kinderen krijgen is er, in het kader van de bevolkingsplanning, niet meer bij. Om dan nog maar niet te spreken van de toekomstige mo gelijkheden kinderen te verwekken en op te voeden buiten de vrouw om. De rol van de vrouw in het gezin en maatschappij zal dus wel revolutio nair veranderen." Is dat een somber vooruitzicht met betrekking tot het gezinsleven en de huwelijksbanden? Polak: „Nou nee, dat hoeft niet. In Amerika heeft men wel wat onpret tige ervaringen. De huwelijksband wordt er vaak wat losser. Maar wij hier in Europa kunnen wellicht van uit onze religieuze, ethische en hu manistische opvattingen voor een tegenwicht zorgen en aldus een gro tere stabiliteit bereiken. Men moet ook niet over het hoofd zien, dat ook de man veel meer thuis zal zijn. Als dat een man is die (evenals zijn vrouw natuurlijk) van school af aan is in gesteld op veranderingen en geleerd heeft schokken op te vangen, dan kan dat heel goed een bijdrage zijn tot het behoud van een gezond gezin. Hij kan meer aandacht besteden aan zijn vrouw en zijn gezin. Ze kunnen meer gezamenlijk doen. Een gelijkgerichte belangstelling kan de banden binnen het gezin versterken." kunnen Polak: „Ik zie in de vrije tijd de ar beid weer terugkeren. Vooral de oude ambachten. Het grote verschil met vroeger is, dat men het nu voor zijn plezier zal gaan doen. De doe-het- zelfsector zal belangrijk worden, de sierkunst, het zelfbouwen, voor de vrouwen misschien kleren ontwerpen enz. Ook hier weer moet het onder wijs de condities scheppen. Handen arbeid moet als schoolvak in ere worden hersteld." De mens, zegt men, heeft nooit het avontuur geschuwd. Anders zou Amerika niet ontdekt zijn, zouden er geen vliegtuigen vliegen en geen raketten naar de maan gaan. Maar is het ook zo Zijn de „avonturiers" niet altijd 'n kleine groep een elite als men wil geweest Nu wordt de gewone man in de straat geconfronteerd met de toekomst en die biedt voor hem evenveel onzekerheden als de nog onverkende oceaan voor de zeelieden van Columbus en de laatsten behoorden dan nog tot de. „elite van het avontuur". Het is goed te horen, dat een inter nationaal erkende toekomstkun- dige met optimisme over die toe komst kan praten. Alleen: we zullen er wél wat aan moeten doen De traditionele enveloppe met inhoud heeft zijn tijd gehad. In de toekomst zullen de mensen steeds van baan verwisselen, zodat de be- drijfsjubilea, die ons land in overvloede kent, in het jaar 2000 tot de zeldzaamheden gaan behoren. Bejaard worden. Nu al een probleem; in de toekomst zeker een moeilijkheid. De pensioengerechtigde leeftijd wordt lager en lager, het probleem Vrije Tijd daarmee groter.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 12