ook BENTLEY SISTERS schoten bepaald GEEN „BOCK,, voor Duitse TV voor de kinderen NINA SIMONE EN HAAR HARIGE HIT Jl VOOR JOU TROS krijgt program v-o-o-r tieners r Dl ZATERDAG 25 JANUARI 19f I H||IE MEISJES AUS HOLLAND". In dit zeer gebroken Nederlands werden zaterdagavond door Martin Jente van de Hessische Rundfunk vier Zilkse meisjes aangekondigd: de zusjes Oorthuysen. In Duitsland tot voor zaterdag vier onbekende zangeresjes. Daarom was het zo verwonderlijk dat zij zich juist tussen de sterren bewogen van het programma „Zum blauen Bock". Een tenor uit Rusland en de 23-jarige Michael Ande van het „Schateiland", om er een paar te noemen. Maar wat moesten in vredesnaam die Hollandische Madchen in de studio van Frankfort? Het heeft lang geduurd, maar het gaat er nu toch van komen: de Tros start binnenkort met een teeveetienerprogramma. Als regisseur is ex-VARA-man Lex de Rooy aangetrokken, die van zijn nieuwe baan zegt: ,fk heb nergens dat kunnen deen wat ik graag wilde. Die vrijheid krijg ik nu wel". Lex de Rooy Startte zijn regisseurscarrière bij de AVRO en maakte voor deze omroep verschillende soorten programma's. Vertelt h\] „Vjoew hinkte op twee benen. Het was een programma voor tieners en twintigers. Veel muziek, maar ook veel dingen die tieners niet interesseren. Tenslotte ben ik free-lance gaan werken. Toen Inbar bij de VARA wegging, vroegen ze of ik ^Puntje Puntje" wilde gaan doen. Ik heb vier uitzendingen gedaan maar het beroerde was dat je met die erfenis van Fanclub zat. Ik was er dan ook niet erg gelukkig mee. Ik heb zo mijn eigen ideeën over een tienerprogramma. Ik toil die sfeer van radio-Caroline en Londen weer terug brengen. Zij waren in staat om echte „hits" te maken. Dat wil ik nu gaan doen op de teevee. Daarom teil ik ook gaan werken met een discjockey, Robby Dale. Zijn mix van Engels en Nederlands is erg leuk. We zijn nu al bezig met het produceren van een aantal jingles voor platen waar we hoge verwachtingen van hebben". Lex de Rooy gaat, evenals in ,fioebi-Doewordt gedaanmet dansend publiek werken. Groepen die Lex de Rooy in z'n (nog naamlozepro gramma toil hebben zijn, althans voor wat betreft het buitenland, Jethro Tuil, Julie Driscoll, Jim Hendrix en Traffic. Je kunt dus zeggen, dat hij ambitieuze plannen heeft. Of ze ver wezenlijkt kunnen worden, is een tweede. Gewoon maar duimen. Regisseur De Rooy is van plan om voornamelijk buitenlandse groepen in z'n programma te halen omdat zegt hij „Nederlandse groepen het slecht doen op het scherm". Vooral Shoes en Tee Set doen het niet best. Ze staan er als pilaren bij met hun hoofd naar voren. Lex de Rooy vertelt verder, dat hij vroeger helemaal niet van moderne muziek hield. ,Jk was helemaal klassiek. Maar nu is het je vak en dus ga je je er wel voor interesseren. Je moet om te beginnen nagaan wat liet publiek waarvoor je werkt, uil zien. De tiener heeft behoefte aan een eigen programma. Je moet daarin geen politiek of andere levensbeschouwelijke zaken doen". Martin Jente had het zich zelf ln oktober van het vorig jaar ook af gevraagd. Hij moest eens lachen toen hij Noordwijkerhoutse Wil v. d. Burg, die zich „uitgaf' als manager van het kwartet zag binnendraven nadat deze tevergeefs had aangeklopt bij een Duitse platenmaatschappijMet een „zorg eerst maar eens dat de meisjes op de TV komen, dan wil ik wel eens verder praten" en met het visitekaartje van de directeur in zijn zak trok v. d. Burg op naar de Frankfortse studio. Daar trof hij in eerste Instantie Jente niet. De Duitse programmaleider ver toefde ergens in het kolossale ge bouw. V. d. Burg zou gerust kunnen zoeken maar het zou ongeveer twee uur vergen voordat hij de gangen zou hebben doorlopen. Zo'n doolhof- tocht vond v. d. Burg niet bepaald aantrekkelijk. Hij wachtte daarom maar even. Jente kwam tenslotte, maar hij zwom niet bepaald in zijn vrije tijd. Of het niet telefonisch of per brief kon? Maar v. d. Burg die met zijn „doordrukmethode" al zo'n eind was gevorderd wilde niet stranden met de haven in zicht. „Zingen, zei ik tegen de meisjes". Het was goed. Even later liep „vader Wil" met zijn „dochters" door de Frankfortse straten met een invitatie voor het Blauen Bock-pogramma, waarin de Bentleysisters vorige week in blauwwitte jurkjes en witte laars jes hun opwachting maakten. Een van de succesliedjes, „O, juffrouw Marion" en eventjes in de finale. Hooguit tien minuten. Het liedje over de juffrouw, die alleen van de char leston houdt en niets moet weten van de grildansen trok echter hon derden handtekeningenjagers naar de blondjes Winnie (13), Ellie (15) en 19-jarige Lia en het enige zwartharige meisje Mary, de sweet seventeener. In één klap zijn ,ze ontzettend po pulair", zegt Wil v. d. Burg. Een brief uit Duitsland en een telefoon gesprek van over de grens tonen dat aan. „Nog geen week zijn we terug en ik heb nu al verzoeken om in Mönchen Gladbach en voor das zweite deutschen Fernsehen op te treden". Drie plaatjes in ons land en een op treden ln het NCRV-programma „Ro deo", waarin de Bentley Sisters toen- dertijd met hun Juffrouw Marion en hun Johnny Johnny tamelijk lang in het zadel bleven, vallen in het niet. De Arbeidsinspektie voorkomt dat de Bentley Sisters en succes in Neder land één worden. De heer v. d. Burg: „Er wordt gemeten met twee maten. Als je ze een viool in de hand stopt dan mag het wel. Dan valt het on der de grote K. Dat is toch waan- HQ is niet van plan te wachten tot de jongste, Winnie, over drie jaar arbeidsgerechtigd is. Samen met de heer J. Schrama, de muziekleraar en een Haarlemse, die met de Zilksen de Duitse taal eigen maakt, concentre ren zij zich nu op Duitsland. Een nieuwe Heimat eventueel voor de meisjes: „Al moet ik ze daar laten wonen. Als ze echt succes blijven boe ken doe ik dat misschien nog wel!" dat de dokter ooit had meegemaakt. Hij beloofde de Kerstman, dat hij hem ieder jaar zou komen helpen. De Kerstman beloofde toen, dat hij voor de dokter een mooi kerstpak zou ma ken. De dokter sprong een gat in de lucht van blijdschap. De tweede kerst dag vertrok de Kerstman weer. De arreslee stond weer klaar en wuivend nam hij afscheid van de dokter. Weer een verhaaltje zonder naam Nina Shnone, die op het ogenblik met Ain't got no, I got life" een der top- plaatsen inneemt op de Nederlandse hitparade heeft een aangeboren talent. De thans SS-jarige, in Tyron North Carolina) geboren Nina zat al als vier jarige achter de piano. Al gauw begon zij klassieke pianolessen te volgen. Als 19-jarige maakte zij in 1954 haar zang debuut en begon zij aan een carrière die haar bepaald geen windeieren heeft gelegd. Het gebeurde ln een nachtclub in New Jersey. Zij kwam er eigenlijk om piano te spelen, maar er werd zo sterk aangedrongen op een vocale pres tatie dat zij tenslotte onder de druk be zweek. De eerste hit dateert uit 1959. Op de markt verscheen toen ,f love Porgy". Dat was in de periode dat zij zich ook verdienstelijk maakte als tekstschrijf ster. Over veelzijdigheid gesproken. In Nederland maakte Nina eerst vorig jaar furore. Onder meer door tw.ee optredens. Het nummer tiit de musical flair" zorgde er voor dat Nina Simone niet meer weg te denken is uit het hitwezen. 4. CORRESPONDENTIE TuP en JoeP de marsmannetjes Korte inhoud van het voorafgaan de. Jan en Piet zijn op verzoek van een vreemd wezen in een vliegende schotel gestapt. Deze vertrok naar een andere planeet. Daar aangeko men werden Jan en Piet naar een vertrek geleid, kregen ieder een kop- telefoon op en vielen in slaap. Toen ze wakker werden konden ze de taal van de mannetjes verstaan en spre ken. Ze werden naar de hoofdman van de planeet gevoerd en staan nu voor deze mandie op een soort troon zit in een grote zaal met in alle kleuren van de regenboog schitteren de muren. Nadat Jan en Piet de voorgeschre ven buigingen gemaakt hadden, ble ven ze geknield op de grond liggen. „Sta op en ga aan mijn voeten op de 2 krukken zitten", sprak de hoofd man. Diep onder de indruk stonden Jan en Plet op en gingen op de 2 krukjes zitten. Ze kregen ook de kans de hoofdman eens goed te bekijken. Hij was groter dan de andere man netjes, die ze gezien hadden. Ook had hij lang groen haar, dat tot op zijn schouders viel. Hij was gekleed in een wijd gewaad van een soort lichtge vend rose. Er zaten allemaal goud kleurige plaatjes op, die net munten leken, maar veel groter waren, In zijn korte groene baard glinsterde gouddraad. Aan iedere vinger had hij een ring met een grote rode steen erin. „Vertel mij, hoe jullie heten en hoe jullie op jullie planéet gewoon zijn te leven". Jan en Piet vertelden hem van hun huis en hoe het op school ging en nog veel meer. Daarna stelde de hoofdman een heleboel vra gen onder andere over hun ouders en broertjes en zusjes. Toen zei hij: „Nu jullie zoveel over jullie zelf verteld hebben, zal ik iets over onze planeet vertellen. Onze planeet heet Mars. Dat is niet de planeet waar jullie nu op verblijven. Die dient alleen als tussenstation tussen jullie planeet en de onze. Daarom leven wij hier ook in een stad onder een glazen koepel. Er is namelijk op deze planeet geen luch en zonder lucht kunnen wij niet ademen. In deze glazen koepel pom pen wij lucht en zo kunnen we hier zonder ruimtepakken gewoon leven. Wij hebben jullie om meerdere rede nen meegenomen. Eén daarvan is dat we van jullie de taal en gewoonten van jullie planeet willen leren. Er zijn nog meerdere redenen, maar die kan ik jullie nu niet vertellen, eerst moet ik nog veel meer van jullie planeet weten. Jullie kunnen nu weg- Van wie heb ik toch die mooie, getekende boekenlegger gekregen? Êr stond geen naam bij, maar ik vind hem prachtig en daarom harte lijk bedankt. Anita Bierman, Noordwijk, stuur de me nog een kerstverhaaltje. Ze schreef: „Steeds begon ik aan een kerstverhaaltje, maar het mislukte telkens en dan begon ik maar weer opnieuw." Ofschoon Kerstmis al een paar weken voorbij is, komt het toch nog in de krant, omdat je er zoveel moeite voor gedaan hebt. de kerstman Het was buiten guur en koud. Er dwarrelde sneeuwvlokken in het rond. Het was een witte wereld. Eenzaam en verlaten stond er in het bos een hutje. Het zag er bouwvallig uit en van binnen was het rommelig en vuil. Het hutje werd maar een paar dagen in het jaar gebruikt en dat was als de Kerstman kwam op de arreslee, getrokken door 2 herten. Dan sloeg hij daar de kadootjes op, die hij voor de kinderen uit het dorp had meegebracht en dat waren er heel wat. Ieder jaar, als de Kerstman kwam, moest hrj eerst het hutje schoonmaken. De mensen uit 't dorp kwamen nooit in het bos, want ze zeiden tegen elkaar, dat het er spookte. Het was nu een paar dagen voor Kerstmis. De Kerstman was aange komen, had zijn hutje schoongemaakt en al de kadootjes opgestapeld. De mensen in het dorp hadden de huizen versierd, toen opeensDe Kerst man voelde zich erg ziek en stapte in bed. Het werd erger en erger. Hij dacht: kwam er maar toch iemand om me beter te maken, want het is al bijna Kerstmis. Maar er kwam niemand, totdat In het dorp woonde een heel knap pe dokter. De mensen waren trots op hun dokter Spuitwater. De hele dag had hij hard gewerkt en wilde wel eens een luchtje scheppen. Hij besloot een boswandeling te maken. Zijn dok terstas nam hij mee. want je kon nooit weten of hij iemand moest hel pen. Na een korte wandeling zag hrj tussen de bomen een lichtje. Hij was een beetje nieuwsgierig, ging er heen en stond voor het hutje. Was het verbeelding, dat hij iemand hoorde kermen? Hij opende de deur endaar zag hij een oude man met 'n grijze baard op bed liggen. De dokter on derzocht hem en gaf hem een spuitje. Daar knapte de Kerstman van op. Na een poosje vertelde hij de dokter van zijn grote zorgen. Hoe konden al die pakjes nu op tijd bij de kin deren gebracht worden? „Maar waarom kijk je toch zo treu rig, Kerstman?" „Omdat ik het vast alleen niet meeP klaar krijg." „Ja, dat is me ook wat moois", zei de dokter. „Ik kan je toch helpen." Het gezicht van de Kerstman klaar de op. Snel kleedde hij zich aan. Ze pakten alle kadootjes op de arreslee, spanden de herten er voor en door de sneeuw reden ze naar het dorp. De torenklok sloeg 12 uur en ze wa ren klaar. De dokter nam de Kerstman mee naar zijn huis om kerstfeest te vie- r#o. Het werd heb fjjoata kerstfeest, hij de bezem maar en begint de vloer te vegen. Hij wordt moe en roept: „weg bezem!" En zie, de bezem vliegt door het huis. „Kom hier bezem!" En ja hoor, de bezem komt naar hem toe. Kees ging op de bezem zitten en hulp, daar vliegt hij door het raam naar buiten. „Vlieg naar mijn huis!" roept Kees tegen de toverbezem. Even later staat hij voor zijn huis. „Vlieg gauw terug!", zegt hij, en de bezem gaat terug naar het huis van de heks. Er reden circuswagens over de straten, een lange rij. Eerst vijf, weer vijf en toen nog eens vijf. Dat waren er dus vijftien. Op één van die wagens zaten twee apen. Twee echt ondeugende apen. Ze heetten Tup en Joep. Leuke namen hè? Ze woonden vroeger in een oerwoud, maar ze zijn gevangen genomen door negers en werden verkocht aan een circus. Ze kregen andere namen, Tup en Joep, en ook kregen ze kleren aan. Nu zit ten ze op de circuswagen en rijden door de straten. Opeens zei Tup: „Ik blijf hier niet." „Ik ook niet", riep Joep. Ze namen gelijk een grote sprong en renden weg. Niemand had het ge- „Weet je wat ik wou", zei Tup. „Ik wou zo graag naar het oerwoud „Ja dat Zou ik ook wel willen. Maar hoe komen we er? „Kijk eens Tup, daar gaat een vliegtuig landen. Daar moet zeker 'n vliegveld zijn. Ga je mee eens kij- Samen gingen ze er heen. Er ston den nog meer vliegtuigen. Ze moes ten over een sloot. Hoe moesten ze „Nou, dan springen we toch? vond „Jij eerst!" „Nee jij eerst." „Dan alle twee gelijk." Ze spron gen, maar mis, 't was precies midden in de sloot. Ze begonnen te gillen. Er kwam een meneer aan, maar ze klommen er zelf weer uit. Nu nog over het prikkeldraad en ze waren er. Ze klommen in een vliegtuig, zoch ten een verborgen plaatsje en gin gen slapen. Opeens werden ze wak ker, omdat ze voelden dat ze de lucht ln gingen. Eén van de passagiers had ze ontdekt. De dames begonnen te gillen. Iedereen keek onder de stoe len. Ha, daar werden ze gepakt. De piloot bond ze vast aan een para chute en liet ze vallen. Gelukkig kwamen ze. boven hun eigen land terecht. Willy Steenbergen Kees en de heks Weet je wie daar loopt? Dat is Kees. Hij gaat naar het bos inplaats van naar school. Het Is fijn in het bos. Hij loopt op het zachte mos, je hoort hem niet eens lopen. Wanneer hij een half uur gelopen heeft, wil hij naar huis, maar hij gaat 'de ver keerde kant op. verder het bos in. In de verte ziet hij een huis en denkt dat het het huis van zijn moeder is. Hij loopt er heen en gaat dan binnen zonder kloppen. In de kamer ziet hij een pot op de tafel staan. In die pot zit stroop en dat lust Kees heel graag. Z'n hele hand duwt hij in de pot en dan likt hij de stroop van zijn hand. Opeens hoort hij iets achter zich, hij kijkt om en daar staat de heks. „Zit je aan mfin stroop?" zegt ze. Kees zegt niets, hij is erg bang nu. „Voor straf mag je niet naar huis. Je moet mijn huis netjes schoonve gen". En toen ze dit gezegd had ging ze weg. Kees loopt naar de deur, maar die ls goed óp slot. Hij wil proberen uit het raam te klim men. Hij zet een stoel op de tafel, gaat op de tenen staan, maar hij krjjgt het raam niet open. Nu pakt Duppie Iedereen in het dorp weet dat Dup pie een goed ventje is. Als hij gaat wandelen heeft hij altijd wat lekkers in zijn zak om het uit te delen aan de kinderen. Ook is Duppie niet gie rig, want hy deelt dikwijls geschenk jes uit. Op 12 december is Duppie jarig. Hij gaat op reis tin neemt een tas vol kadootjes mee. Eerst roept hij 'n taxi aan en de autorit gaat naar Klippendam. Daar,' woont Pietje, die een pakje met boeken krijgt. Pietje geeft aan Duppir ook een pakje. Er zit een pijp in. „Daar zal ik later fijn uit roken", denkt Duppie. De autorit gaat nu naar Bommel- dam. Daar woont Jan, die een blok kendoos krijgt. Jan geeft ook een pakje en tot grote schrik van Dup pie zit er een pjfjp in. Nu gaat het verder naar Puffel- stad. Daar woont Marcia. Ze krijgt een pop en is er erg biy mee. Dup pie krijgt van "haar een mooie bruine pijp. Hij laat niets merken. En der gaat het naar Boemeldorp. je Peuter is blij met zyn hc vliegtuigje. Hij geeft Duppie 'n Wat schrok hy, maar liet weer merken. Nu gaat het naar 't huis Wimpie. Deze is erg biy mèt voetbal. Hier krijgt hij een groot; „Gelukkig geen pyp" denkt Duj maar als alle papieren komt er weer een pyp te Na een kopje koffie gedronken] hebben, ging hij weer naar huis. stond de postbode voor de deu] wachten met een pakje. Met rende knieën deed Duppie het pl open en kykweer een pijp. Dupie kijkt naar z'n zeven en hij bergt ze in de kast IDEETJES VOOR LEUKE CADEAUTJES UIT VILT 1. Speldkussen in de i Op de werktekening (fig. b) zie je hoe je het ma ken moet. Knip eerst een patroon uit een o'aëie brief kaart in de vorm die je op tekening I ziet. Hy moet pl.m. 8 cm lang zijn en 5 cm breed. Knip hem dan tot de helft in. Leg het vilt dubbel, waarbij de vouw langs de stippeltjeslijn valt. Trek het patroon over op het vilt van dezelfde vorm uit, maar neem wel vilt van een andere kleur (II). Vlecht dan de beide stuklien ln elkaar zoals je op figuur m ziet. Knip een klein, lusje uit en naai het eraan vast. Naai nu met kleine «teekjes langs de gebogen rand van het hart. Vul het hart met uitge- 2. Een naaldenboekje. Het is heel makkehjk te maken als je een zigzag- schaar hebt. Knip een vierhoek uit byvoorbeeld fel groen dat 7 x 11 cm groot is. Knip dan een witte vierhoek uit, van 6x10 cm. Leg het kleinere stuk op het grotere, vouw ze dubbel en naai ze met enkele stuk jes op de vouw vast. Bevestig daar een strik zie de tekening. Knip een ster, een bloemetje of een ander motief uit en plak het met lqm op de buitenkant vast hij g' Hij v 847-68 J.!, 1 day?' Hij j Hij 2 strijc

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10