Zaanse raadsfractie bedankt en bloc voor lidmaatschap van KVP RIJK FINANCIERT NED. BEDRIJVEN IN ARME LANDEN Laat de regering eerst eens hand in eigen boezem steken Witte jenever'' oorzaak geringe stijging van handel in dranken Wereld staat voor culturele revolutie HEVIGE BEROERING IN LEIDING PARTIJBESTUUR 9? Eyskens en Harmei naar Nederland OMZETONTWIKKELING IN 1968 VRIJDAG 24 JANUARI 1969 DE LE1DSE COURANT PAGINA 1 Midem trofee voor Johnny Accordeonist Johnny Holshuysen was gisteren terug op Schiphol. Hij kwam uit Cannes, waar hij daags tevoren tijdens een gala-avond de Midem Trofee ont ving, die hem was toegekend als de best verkochte Nederlandse (platen-) artiest 1968. Johnny (voor internationaal gebruik: John Woodhouse), kreeg vorig jaar een platina en twee gouden platen voor o.a. John Woodhouse and his Magic Accordeon, zijn Verzoékprogramma, 24 Karaats en zijn Wereldsuccessen. Wetsontwerp in Tweede Kamer Subsidies en zachte leningen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld de staat te machtigen tezamen met het bedrijfsleven 'n naam loze vennootschap op te richten, die zich voornamelijk zal toeleggen op het ver lenen van financieringshulp bij investe ringen van Nederlandse ondernemingen in ontwikkelingslanden. Op deze wijze zal de staat een bijdrage leveren aan de ontplooiing van het bedrijfsleven ln ont wikkelingslanden N.V. (FMO). De financieringshulp kan worden ge geven in de vorm van kapitaaldeelne mingen, leningen (hetzij met normale, hetzij met bijzondere voorwaarden wat betreft rente en aflossing) en subsidies. Voor het verlenen van deze hulp door de FMO zal als voorwaarde worden ge steld, dat de projecten waarin wordt ge ïnvesteerd, commercieel verantwoord zijn en tot de ontwikkeling van het be trokken land zullen bijdragen. Voor het opvangen van aanloopverliezen van een project of voor het dekken van kosten van een niet-rendabele investering, die deel uitmaakt van een overigens ren dabel geacht project, zullen subsidies en „zachte" leningen kunnen worden ver strekt. Het maatschappelijk kapitaal van de FMO zal 20 miljoen gulden bedragen, waarin de staat tot een bedrag van ten hoogte 10 miljoen gulden zal deelnemen. Het is de bedoeling, dat bij de oprich ting 5 miljoen gulden van het kapitaal zal worden geplaatst, en wel 2,5 miljoen gulden bij de staat en 2,5 miljoen gul den bij ondernemingen en werknemers organisaties. De staat zal bovendien met de FMO een overeenkomst sluiten, waarin wordt bepaald, dat de staat, behalve zijn deel neming in het aandelenkapitaal", nog'ver dere middelen aan de maatschappij zal verschaffen. De minister van Financiën en de minister voor Ontwikkelingshulp zullen voor dit doel ten hoogste 150 mil joen gulden respectievelijk 75 miljoen gulden ter beschikking stellen. Deze mid delen zal de staat verschaffen in de vorm borgstelling tegenover geldgevers voor de voldoening van rente op en aflossing van door de FMO op de kapitaalmarkt op te nemen leningen; leningen aan de FMO tegen voor de staat op de kapitaalmarkt geldende voor waarden; renteloze leningen ten behoeve van de verstrekking van „zachte" leningen en kapitaaldeelnemingen subsidies aan de FMO ten behoeve van subsidies, die door deze maatschap pij worden verstrekt. Beschaamd in politieke besluiten van leiding DEN HAAG. Bij monde van voor zitter D. Reumer heeft de uit vijf leden bestaande gemeenteraadsfractie van de Kath. VolkspartU (K.V.P.) in Zaandam gisteravond meegedeeld, dat zij en bloc heeft bedankt voor het lidmaatschap van de K.V.P. Van die fractie maakte ook deel uit wethouder H. J. H. Esser. Deze deelde mee, dat hij zijn zetel ge durende de pas begonnen begrotings behandeling in de gemeenteraad ter be schikking zou stellen. De gemeenteraad besloot dat de heer Esser zijn wethou derszetel kon blijven bezetten. De frac ties van de P.v.d.A., C.P.N. en P.S.P. juichten het bedanken van de K.V.P.- fractieleden toe. De P.C.G. keurde het besluit echter af. De partijleiding van de K.V.P. deelde heden mee zeer onaangenaam verrast te zijn door de onverwachte stap van de Zaanse K.VP.-fractie. De leiding neemt de kwestie zeer hoog op. Partijvoorzitter mr. A. van der Stee had de gebeurtenis sen in Zaandam vanmorgen in de krant moeten lezen „De stap en de wijze van uitvoering ervan getuigen van bijzonder weinig begrip voor de politiek". Aldus luidde zijn eerste commentaar. Voorzitter Reumer van de Zaanse frac tie liet hierop direct weten dat dit de eigen verantwoordelijkheid van zijn fractie is. Dit laatste wijst de partij leiding echter van de hand. „De kritiek van Zaandam richt zich vooral tegen de politiek van de K.V.P.-Tweede- Kamerfractie, die eveneens haar eigen verantwoordelijkheid heeft", aldus mr. Van der Stee. „Het mniste wat Zaan dam had kunnen en moeten doen was over deze kritiek in overleg treden met het partijbestuur Het is voor mij vol strekt onbegrijpelijk dat dit niet gebeurd is", zei de partijvoorzitter. Mr. Van der Stee betreurt het ook dat de Zaanse fractieleden hun zetels niet ter beschikking gesteld hebben. Hij wilde er, gezien de omstandigheden in Zaandam, toch wel enig begrip voor opbrengen. Maar hij blijft erbij dat het 'hele optreden vkh de K.V.P.-gemeente- raadsfractie in Zaandam wat hij noemde getuigt van een wereldvreemde kijk op de politiek. Klankbord In zijn motivering voor het bedanken merkte de heer Reumer o.m. op, dat Blinden willen Kilimandjaro beklimmen AROESJA (DPA) Negen blinde Oost-Afrikanen willen bewijzen, dat mensen zonder licht in hun ogen tot buitengewone lichamelijke topprestaties in staat zijn. In februari zullen zij hoogste berg van Afrika, de 5.895 meter hoge Kilima Najaro, beklimmen. Ervaren gidsen zullen de blinde bergbeklimmers, leraren aan blindenscholen, vergezellen. Winkeliers én publiek verontrust over BTW (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Natuurlijk zijn vlees en vleeswaren duurder geworden. Drie maanden geleden betaalden we voor een varken van „kwaliteit A-l" 2,40 tot 2,50 gulden per kilo. Nu is het 3,40 tot 3,50 gulden, o.a. een ge volg van de verhoogde export naar Frankrijk. De vleesprüzen worden nu eenmaal bepaald door vraag en aan bod", aldus het commentaar van een slager, die we vroegen om zijn reactie op het debat in de Tweede Kamer over de prijzen en de gevolgen van de BTW. Er is een duidelijk gevoel van onbe hagen onder het kopend publiek waarneembaar, sinds de BTW werd ingevoerd. Wel wordt dit nog enigs zins gecamoufleerd door de uitver koop, maar het is duidelijk, dat het publiek wantrouwig staat tegenover de winkelprijzen. Enkele groeperin gen in de Tweede Kamer drongen bij de minister aan op een prij zen stop, maar deze oordeelde de situatie nog niet zo alarmerend, dat hij al tot een maatregel wilde overgaan. Wel wilde hij enkele bedrijfstakken die in het klachtenregister van de economische controledienst het meest voorkomen, enige uitleg vragen in de verwachting, dat dit dan wel zal leiden tot het afzwakken van on redelijke prijsverhogingen. De con currentie zal alles wel rechttrekken, is een vrij algemene verwachting. Het werd wel duidelijk, dat er hier en daar inderdaad gevallen voor komen van ongerechtvaardigde prijs verhogingen. Maar ze zijn moeilijk per branche te rangschikken. Winke- Over enkele maanden is wanorde van de baan liers met een zeer gevarieerd assor timent van veel kleine artikelen, hebben, aldus enkele zegslieden, soms niet de moeite genomen een gedetail leerde inventarisatie van oude voor raden te maken. De één heeft al zijn artikelen met 10 procent verhoogd, de ander heeft er zonder meer 12 procent BTW opgezet. Soms zonder eerst de oude omzetbelasting af te trekken. In die gevallen liggen de nieuwe prijzen natuurlijk aanzienlijk te hoog. Weer anderen namen de gulden middenweg en verhoogden met 5 prooent En dan zijn er ook, die redeneerden: „Ik verkoop alles wat van vóór 31 december is voor de oude prijs en voor wat daarna komt kan ik de nieuwe, veelal door de fabriek of door de groothandel ge adviseerde prijs vragen". Dit alles wordt nog eens doorkruist door prijs verhogingen die door andere factoren zijn veroorzaakt en niets met de BTW te maken hebben. Maar het is verklaarbaar, dat de consument door alles wat er op dit ogenblik met de prijzen gebeurt, in de war is gebracht en liever even afwacht hoe de prijzen zich zullen stabiliseren. In farmaceutische kringen is men van oordeel, dat de detaillisten zich in grote lijnen aan de door fabrikant en groothandel geadviseerde prijzen houden. „Wanneer er hier en daar boven die prijzen wordt verkocht, dan is dat een kwestie van tijdelijke aard", oordeelt men hier. „De con currentie nivelleert dat wel". In de levensmiddelenbranche heerst de in druk, dat er geen reden is voor ge fundeerde klachten. Al werd niet buitengesloten, dat hier en daar een kleine winkelier voor enkele artike len een te hoge prijs berekent. „Dat behoeft", aldus onze zegsman, „nog niet eens voort te komen uit kwade trouw, want het kan ook een gevolg zijn van verkeerde toepassing van de BTW. Die richtlijnen waren niet voor iedereen even duidelijk. De BTW heeft de normale gang van zaken even verstoord. Maar als we enkele maanden verder zijn, komt alles weer in het oude spoor terug. In Duitsland heeft de invoering van de BTW in de eerste maanden van het vorig jaar ook tot wanorde en klachten geleid. Maar nu is de rust teruggekeerd. Zo zal het ook in ons land gaan. En is er een winkelier of een ambaohtsman of een café houder, die te duur blijft, wel, dan moet het publiek hen mijden". Een geheel ander geluid hoorden we van een winkelier. „Laat de regering eerst eens de handen in eigen boezem steken". Zij loopt altijd voorop met verhoging van tarieven. Posttarieven omhoog, telefoon duurder, luister- en kijkgeld, huishuren, spoortarieven, benzineprijs, sociale lasten omhoog. Wat wil men nu eigenlijk? De rege ring verhoogt de tarieven en de lonen stijgen. Zouden dan de fabrikanten steeds maar voor de oude prijs kunnen blijven leveren? Wanneer nu de werknemers een duurtetoeslag vragen, zou men dan ook eens aan de detaillist willen denken, voor wie het leven in precies dezelfde mate duurder wordt? „Mag ik", aldus deze winkelier, „eens de aandacht vestigen op de volgende verschijnselen: de Nederlander koopt, als hij kan, zijn sigaretten in België en behaalt voor deel als hij daar zijn brieven post. En hij tankt voordeliger zijn benzine in Duitsland. Het gaat hier om arti kelen, waar de Nederlandse regering de prijzen voor bepaalt. Een paar jaar geleden werd Oost-Nederland overstroomd door kopers uit Duits land. Nu gaan de Nederlanders naar Duitsland omdat het daar veel goed koper is. Het zou beter zijn als de Kamerleden zich eens over die gang van zaken bezorgd maken". Een hotelhouder: „Ik heb voor dit jaar voor mijn bedrijf met tien man personeel een rekening van het G.AK. gekregen van 22.000 gulden. En onderwijl moet telkens als de regering geld nodig heeft de accijns op gedistilleerd omhoog, zodat steeds meer buitenlandse toeristen worden afgeschrikt. Er zullen binnen niet al te lange tijd grote klappen vallen. Ik vind de toestand levensgevaarlijk". Onrust dus allerwege. De regering is bezorgd over de loonontwikkeling. De consument over de stijgende kosten van levensonderhoud. De detaillist over zijn bestaansmogelijk heid en desondanks boeken de reis bureaus meer vakantiereizen dan ooit. vooral na de Zaanse fractie kritisch heeft opgesteld tegenover haar eigen partij .en het beleid daarvan Daar mee, aldus de heer Reumer, hebben wij als klankbord gefungeerd voor het stand punt van een groot deel van de K.V.P.- kiezers. De Zaanse fractie heeft al enige jaren geleden verklaard, dat wat haar betrof de „K" van de K.V.P. er wel afkon en dat een katholieke of christe- r de fractie geen kwestie louter ©i tuniteit. Verwonderlijk was dan ook niet, dat destijds juist op initiatief van ae Zaanse fractie de afdeling Zaandam van de K.V.P. een motie aannam om het partijbestuur te vragen de K.V.P. om te vormen tot een algemene volkspartij. Oerstenmaier tezamen met Kiesinger (r.) na de bijeenkomst van de C.D.TJ., waarop ztfn aftreden bekend werd gemaakt. DEN HAAG (ANP) Op uitnodiging ian de Nederlandse regering zullen de minister-president van België, Gaston Eyskens, en zijn minister van Buiten landse Zaken, Pierre Harmei, op dins dag 4 februari een officieel bezoek bren gen aan Nederland. Het is gebruikelijk dat na het optre den van een nieuwe regering in een der Beneluxlanden, de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken van dat land een kennismakingsbezoek bren gen aan de andere Beneluxpartners. De Belgische regering Eyskens is sedert juni van het vorig jaar aan het bewind. Modegevoeligheid dames speelde rol in verkoop van textiel I DEN HAAG (ANP) In de onderscheiden branches in voedingsmiddelen week de in 1968 ten opzichte van 1967 behaalde omzetstijging over het geheel ge- I nomen niet belangrijk af. van die in 1967 t.o.v. 1966. De grote verschillen bij de detailhandel in aardappe- i len. groenten en fruit houden verband met het nogal j onstabiele prijsniveau aan de inkoopzijde in deze I branche. Ten aanzien van branches in genotmiddelen kan worden opgemerkt, dat in de detailhandel in tabaks fabrikaten in de laatste maanden van 1968 enige extra-omzet werd geboekt. Dit hield verband met de, tengevolge van accijnsverhogingen, per 1 januari 1969 aangekondigde prijsstijgingen, die voor een aan tal consumenten aanleiding vormden tot het aan leggen van een overigens veelal bescheiden voorraad. Dit verklaaart de stijging van 10 pet in het vierde kwartaal, die aanzienlijk groter was dan die in de eerste drie kwartalen (ca 2 pet). Worden de omzetwijzigingen. in het gehele jaar 1968 t.o.v. 1967 bezien, dan valt de geringe stijging bij de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken op. De belangrijke uitbreiding van het aan tal verkooppunten in deze branche en de toegeno men verkoop van de zgn. witte jenever zijn als voor naamste oorzaken hiervan aan te wijzen. Hier en ook bij de banketbakkers kan het verschil in het aantal zaterdagen eveneens een rol hebben gespeeld. Bij een aantal branche» in de «eotor van de duur zame consumptiegoederen was in december 1968 een duidelijke invloed merkbaar van de per 1 januari 1969 in te voeren B.T.W. en de te verwachten daar uit voortvloeiende prijsstijgingen. De detailhandel in woningtextiel en meubelen spande hier de kroon met een toeneming van de geldomzet in de onderzochte bedrijven van gemiddeld 79 pet. Aanzienlijk was deze fftijging ook in de detailhandel in textiel en we) met name in de zaken in heren- en jongensconfectie. Meer smaak dan heren In de dames- en meisjeaeonfeotieaaken was de stij ging relatief gering, hetgeen ongetwijfeld verband houdt met de omstandigheid, dal de dames veel i modcgevoclig zijn dan de heren en daarom weinig geneigd zijn tot „vooruit" kopen. Dit verschijnsel deed zich eveneens voor in de schoendetailhandel, waar weliswaar geen spectaculaire omzetstijging werd geboekt, maar waar de verkoop van heren- schoeisel in sterkere mate was toegenomen dan die van dameaschoeiael. Wat het gehele jaar 1968 t.o.v. 1967 betreft kan een teleurstellende omzetontwikkeling worden waarge nomen bij de groep kledingstoffenzaken. De betrek kelijk hoge stijging in december 1968, hoe begrijpe lijk overigens, kon deze indruk niet wegnemen. Ook in de detailhandel in schoeisel bereikte de procen tuele omzetvergroting niet de omvang van die in 1967 t.o.v. 1966. Voor de overige onderscheiden (sub)-branchea werd voor 1968 een soms niet on- belankrijk grotere omzetstijging becijferd dan voor 1967, waartoe het omzetresultaat in december veelal in aanzienlijke mate heeft bijgedragen. Een constant en betrekkelijk hoog niveau vertonen in 1968 de om zetstijgingen in de boekhandel en de kantoorboek handel. Zowel in hat drogiatenbedrijf als in de detail handel in parfumerieën enz. was een duidelijke af zwakking van de omzettoeneming waar te nemen. Wel vertoonde de omzet in het schoenherstellersbe- drijf ook in 1968 «en verdere daling, maar deze was van garingara oen vang dan dia in 1987. h^r geppier, w«jrd de mening fractie nóg beïnvloed door de gedachte dat een fusie van de drie christelijke partijen een eerste stap in de goede richting zou kunnen zijn. Beschaamd Telkens weer werd de Zaanse fractie echter in deze benadering van een toe komstig standpunt in haar vertrouwen beschaamd door politieke beslissingen, waarvoor de K.V.P. medeverantwoorde lijk moest worden gesteld. Voorbeelden: de kwestie kleutergelden, het beleid ten aanzien van de aantallen kinderen in een klas, vooral ook het woningbeleid en daarmee samenhangend subsidiebeleid, de votering van 225 miljoen voor de stukbeallaaiiag«D waarmee de Zaande fractie zich niet kon verenigen. Er moest tenslotte word engekozen. Die keuze heeft aldus de heer Reumer ertoe geleid dat de gehele fractie in grote eensgezind heid besloot te bedanken als lid van de K.V.P. Intussen heeft gisteravond het provin ciaal comité van de Anti-Revolutionaire Partij in de provincie Utrecht de leden vergadering machtiging gevraagd een officiële delegatie samen te stellen voor overleg met de Katholieke Volkspartij en de Christelijk-Historische Unie over de mogelijkheden van een meer gezamen lijke presentatie van de politiek van de drie partijen in de provincie. Katholieke studentendagen (Van een onzer verslaggevers) TILBURG. „De hooggelndustriali- seerde wereld van het Westen staat voor een grote culturele revolutie, een over gang naar een andere andere structuur van de samenleving. Die omwenteling zou de voorwaarde moeten scheppen voor een radicale en kritische aanpak van een hele reeks educatieve, sociale en economische problemen, waarvoor de huidige samenleving geen oplossing kan Primair zal zij de mens in staat moe ten stellen zich voor te bereiden op het benutten van zijn creatieve en inven tieve fantasie. Daarvoor is een nieuwe opvoedingsfilosofie nodig. De mens moet zich nieuwe gedachten eigen maken over wat creatief werken is en wat produkti- viteit behoort te zijn". Dat stelde de psycholoog prof. dr. N. Beets gisteren in zijn beschouwing over het werken, spelen en fantaseren in „de stad van de mens". Hij deed dat voor het congres van de katholieke studenten dagen, dat zich in Tilburg drie dagen intensief met de vele aspecten van dit onderwerp bezig houdt. Het studiethema trok meer dan 400 deelnemers uit heel Nederland. De theoloog dr. A. J. Nijk behandelde hetzelfde thema. „De generatie moe grote stap over een cultuurdrempel maken. De veranderingen, waarin zijn betrokken dragen een fundamenteel karakter. Ze raken ons in de ziel, in ons denken en in ons bewustzijn. Ze bepalen Dr. L. W. Nauta, die zich verdiepte in de vervreemdingsverschijnselen in onze samenleving meende, dat het een ernstige historische vervreemding zou zijn, Indien de mens de kolossale moge lijkheden, die de wetenschap en tech niek hem bieden, ongebruikt laat. We lijden aan een grote fantasieloosheid en we weten daardoor niet hoe we allerlei essentiële processen moeten leiden in de richting die Juist is". Prof. dr. H. A. Brasz verdiepte zich in de vraagstukken van het exploiterend stadsbestuur. De verstedelijking in ons land ls totaal, meent hij. Bestuurlijk hebben we daarop geen afdoende ant woord, omdat allerlei gevestigd* mach ten in het geding zijn. Hij stelde, dat men eigenlijk de grote steden als ge meenten zou moeten opheffen en stads gewesten zou moet creëren als nieuwe bestuurlijke eenheden. Ontslag van Gerstenmaier wekt nieuwe complicaties BONN (AP) Als gevolg van het ont slag dat de voorzitter van de Westdultae Bondsdag, Eugen Gerstenmaier, genomen heeft zijn er nieuwe complicaties ln het Duitse politieke leven ontstaan, na het voorgenomen voortijdig vertrek van bondspresident Lübke. Gerstenmaier treedt af als gevolg van de rel, ontstaan over de 281.000 Mark, die hem is toegekend, omdat hij als anti- nazi een leerstoel tijdens het Derde Rijk gemist had. Lübke zou betrokken zijn geweest bij de bouw van concentratie kampen. De snelheid waarmee Gerstenmaier de schadeloosstelling werd toegekend, of schoon daarvoor een kleine wetswijziging nodig was, heeft duizenden andere anti nazi's verbitterd die jarenlang op resti tutie hebben gewacht en tenslotte dik wijls slechts een symbolisch bedrag kre- Een klassie voorbeeld is dat van ds. Martin Niemöller, een van de presiden ten van de Wereldraad van Kerken die slechts 20.000 Mark heeft ontvangen of schoon hij jaren in een concentratiekamp heeft gezeten. Gerstenmaier kreeg de compensatie op de veronderstelling dat als hij niet door de nazi's was afgezet en verwijderd van de theologische facul- teit van Rostock, hij in dat Jaar pro fessor geworden zou zijn. Gerstenmaler heeft tegenover de beruchte nazirechUt Freisler gestaan, beschuldigd van deelne ming aan de samenzwering tegen Hitler.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7