RECHT GEËIST VOOR UITGETREDEN PRIESTERS Massamedia niet bepalend voor publieke opinie DE GAULLE WIL TIID UITDIENEN Ministers van Nixon beëdigd Niet veel modenieuws uit Rome TOEGANG TOT PRIESTERRAAD GEWEIGERD Antwoord aan Pompidou Bijna miljoen staatsloten Administratie grafisch bedrijf i krijgt 6V2 pet Jekkers en blazers zijn „in" PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 JANUARI 1969 Sit-in voor bisschoppelijk paleis BRUSSEL (ANP) Een „sit-in" in het bisschopeljjk paleis te Antwerpen, die was aangekondigd door een Belgische werkgroep, die üvert voor de belangen van uitgetreden priesters, is gistermorgen beperkt gebleven tot een rustig onderhoud van een viertal leden van de groep met de bis schop. mgr. Daem. Terwijl een vijftiental leden van de werkgroep „Exodus" onder het wakend oog van een viertal politiemannen in bur ger rustig op de stoep wachtten en pamfletten aan schaarse voorbijgangers uitdeelden, legde de delegatie, die in het bisschoppelijk paleis werd toegelaten, aan mgr. Daems een aantal eisen voor. Zij verlangden een principiële veroordeling van broodroof ten opzichte van de uitgetreden priesters en hun vrouw of verloofde, de mogelijkheid dat uitgetredenen en hun vrouwen of verloofden bljjven lesgeven in het ka tholiek onderwijs en een financiële vergoeding voor uit- tredenden op basis van hun dienstjaren in het onderwijs. Ook verlangden de Exodusvertegenwoordigers toegang tot de priesterraad van het bisdom Antwerpen, die gistermiddag vergaderde onder meer om het probleem van de uitgetreden priestefs te bespreken. Mgr. Daem verklaarde, dat hij zeer begaan was met de problemen van uitgetreden priesters, maar deze problemen niet in het openbaar of collectief wilde behandelen, uit eer bied voor de uitgetredenen en hun familie. Elk afzonderlijk was met zijn problemen altijd welkom. De bisschop verklaarde voorts, de weikgroep Exodus (die onlangs is opgericht door een aantal geestelijken, uitgetreden geestelijken en leken) niet als representatief in deze kwestie te beschouwen. Hij betreurde in het bijzonder, dat Exodus vorige week op een persconferentie een „volledig onjuist beeld" had gegeven over het aantal uitgetreden geestelijken in België. Volgens de ramingen van de werkgroep bedroeg dit aantal 1800 tot 2000 op een totaal van 25.000. Mgr. Daem verklaarde, dat er in zijn bisdom sedert 1962 slecht 25 dio cesane priesters (op een totaal van 1250) waren uitgetreden. Ramingen van een van zijn medewerkers op een persconfe rentie na dit onderhoud kwamen tot hooguit 250 uitgetreden priesters in het Vlaamse land. Over deelneming aan de pries terraad wilde mgr. Daem geen beslissing nemen, dat moest de priesterraad zelf beslissen. In de loop van de avond is van de Exodusgroep vernomen, dat de priesterraad gistermiddag een verzoek om toelating van een delegatie van vijf man van de werkgroep had afge wezen. Ook wilde men de groep geen inzicht geven in het document, dat als basis voor de discussies in de priesterraad moest dienen. De Exodusgroep heeft vet'klaard, dat de actie ten behoeve van uitgetreden geestelijken in de komende dagen zal worden voortgezet met het zenden van een brief aan alle geestelijken van het aartsbisdom Mechelen-Brussel. waarin deze groep zijn opmerkingen maakt bij een brief die kardinaal Suenens onlangs over deze kwestie aan zijn geestelijken heeft ge- Samenwerking Bat. Aanneming met Vermeulen DEN HAAG (ANP) De Bataaf- sche Aanneming Maatschappij NV te 's-Gravenhage en de bouwmaatschappij Vermeulen NV te Deventer hebben besloten tot een zeer nauwe vorm samenwerking. In de stryd tegen verdovende middelen wordt de jeugd in Zwitserland hard aangepakt. Via overduidelijke affiches wordt de jeugd gewezen op de gevaren van verslaving. IJzeren Engel" is de naam van dit kapsel, ontworpen door Friedl Wellner en Werner Grecht uit Wenen. Maar liefst anderhalve kilo spijkers torst deze Kranten maken beroering niet; maar signaleren DEN HAAG (ANP) Bü de opening in het congresgebouw te Den Haag van het jaarlijks congres van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en handel, getiteld: „Meningsvorming in een pro bleemrijke samenleving", heeft voorzit ter ir. L. Scheepers gezegd, dat de publieke opinie in de samenleving zo veel mogelijk gekend moet worden in de problemen en dat men In staat zal wor den gesteld een zo juist mogelijke mening te vormen teneinde tot een verantwoor de besluitvorming te komen. Minister mej. dr. M. A. M. Klompé van CRM zegde medewerking van de overheid toe. Prof. mr. dr. M. Rooij, hoogleraar in de leer der communicatiemiddelen aan de universiteit van Amsterdam kondigde aan, dat hij binnenkort een beroep op de minister zal doen om een wetenschap pelijk onderzoek in deze richting te subsidiëren. De eerste inleider, prof. dr. E. Zahn, hoogleraar in de economische sociologie aan de universiteit van Amsterdam, zei dat de grote maatschappelijke vraag stukken waarmee krant, radio en tele visie het publiek in aanraking brengen, zowel veelomvattend als controversieel zijn. De wijze, waarop de menings vorming van het publiek tot stand komt, is vooral een thema voor de politieke wetenschap. „De communicatiemiddelen", aldus prof. Zahn, „maken ons niet alleen bekend met vragen, die aan de orde van de dag zijn, maar tegelijkertijd ook met antwoorden, met houdingen die personen, groepen en belangenorganisaties ten op- (Van correspondent) zichte van uiteenlopende kwesties heb ben aangenomen". Prof. mr. dr. M. Rooy, de tweede in leider op het congres, ging dieper in op het mogelijke verband tussen de massa media en de publieke opinie. Hij zei dat wetenschappelijk onderzoek van com municatieverschijnselen in de laatste vijftien jaar aan het licht heeft bracht, dat massacommunicatie vrijwel nooit direct wordt aanvaard.- Het publiek schift de mededelingen in wat wel en wat niet wordt aanvaard, door toetsing aan individuele en groepsnormen. Een voorbeeld, waarbij de informele communicatie een beslissende factor is geweest bij de meningsvorming is de be roering in het katholieke kamp. De kranten en de omroep hebben kwesties als priestercelibaat enz. niet „gecreëerd", maar deze zijn autonoom ontstaan. Ster ker nog. volgens prof. Rooy, indien de katholieke bladen tien jaar geleden de thans daaromtrent verschafte informatie zouden hebben gegeven, dan zou deze verworpen zijn door degenen, die er nu met gretigheid van kennis nemen. El Al-vliegtuig bedreigd PARIJS Na afloop van de traditio nele op woensdag gehouden minister raad heeft generaal De Gaulle via de minister van Voorlichting laten weten, dat h{j in december 1965 door het volk >or zeven jaar is gekozen en het voor- fmen heeft die tijd uit te dienen. Men herinnert zich dat de vroegere eerste minister Pompidou verleden week vrijdag in Rome aan de vooravond van bezoek aan de Paus, verklaard heeft kandidaat te zullen zijn voor het presi dentschap van de republiek bij een heengaan van De Gaulle. Maar, zo voeg de hij eraan toe, ik heb geen haast. Voor de hand lag dat Pompidou die ver klaring niet had afgelegd, zonder er De Gaulle in te kennen, eventueel er op dracht voor te hebben gehad. De Gaulle Pompidou zijn bijzonder goede vrien den. Toen Pompidou verleden jaar juli als eerste minister aftrad schreef De Gaulle hem „als beste vriend" een brief, waarin hij zei te wensen dat Pompidou zich beschikbaar zou houden voor taken opdrachten, die het Franse volk hem toevertrouwen. Aangezien de presi dent van de republiek gekozen wordt door het volk. kon dat alleen maar wor den uitgelegd als het bewijs dat De Gaulle Pompidou had weggelegd als zijn opvolger. Uit Rome terug in Parijs zei Pompidou dat hij in geen enkel opzicht op de hoogte was van wat er in het hoofd van de generaal omging. Wat door de pers werd uitgelegd als een bewijs hoe Frankrijk maar door één man wordt geregeerd. Dat De Gaulle woensdag heeft laten weten tot december 1972 op het Elysée te willen blijven zitten. Is van zijn stand punt uit geredeneerd begrijpelijk. Uit de verklaring van Pompidou in Rome had men de conclusie getrokken, dat De Gaulle bezig was zijn aftreden vo< bereiden. Dat kwam allerminst ii kraam van de generaal te pas. Want in deze crisistijd is hij er persoonlijk aller minst mee gebaat dat zijn prestige in binnen- en buitenland wordt aangetast door geruchten over een vroegtijdig af treden. Iedereen zou zeggen: met De Gaulle hoeven wij geen rekening meer te houden, want hij gaat toch binnen- NICE (AP) Nice werd ee machine van pU El Al zou Op het vliegveld van telefoontje ont- in gezegd werd dat er een de (Israëlische) maatschap- i worden aangevallen. Er werd groot alarm geslagen en een forse macht politie en veiligheidsdienst kwam naar het vliegveld. Alle passagiers, alle bagage en het betrokken vliegtuig werden nauwkeurig onderzocht, maar er werd niets verontrustends gevonden. Na 1 februari verschillen posttarieven in E.E.G. kleiner DEN HAAG (ANP) De verschillen in posttarieven tussen de EEG-landen zijn nog vrij groot, maar door de ver hoging per 1 februari van 20 tot „5 cent voor brieven tot 20 gram wor den de verschillen in het onderling klei ner. aldus heeft minster drs. J A Bak ker. meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid P. Jongeling (GPV). Bij toekomstige voorstellen tot ver hoging van de PTT-tarieven zal de wen selijkheid van bij benadering gelijke ta rieven in alle EEG-landen in overwe ging worden genomen. In Frankrijk en Italië kost de ver zending van een brief tot en met 20 gram 29,2 cent, in West-Duitsland 27,5 cent, in Nederland (per 1 februari) 25 cent en in België en Luxemburg 21,7 cent. In Nederland en België gelden in het wederzijds verkeer de binnenlandse posttarieven. Voor de overige EEG-lan den betreft dit uitsluitend brieven tot en met 20 gram. Arrestatie voor aanslag op munitiedepot BOON (AP) Een 30-jarige kantoor bediende uit Keulen is door de politie ii hechtenis genomen. Hü wordt er vai verdacht betrokken te zijn geweest bij de nachtelijke aanval op een munitiedepot van het Westduitse leger waarbij drie soldaten werden gedood. kort weg. De Gaulle kan dat voor zijn internationale positie niet hebben. Hij is de grote promotor van een viermogend- hedenconferentie over het Midden- Oosten, hij wil weten wat hij van de ve president Nixon te verwachten heeft en bovendien is hij in een pijnlijke situatie geraakt met zijn verdachte bondgenoot Rusland die iedere dag meer de keel van Praag dicht knijpt. Dat De Gaulle onder zulke omstan digheden zegt: Ik blijf tot 1972, ligt voor de hand. Wat niet perse behoeft te be tekenen, dat hij toch eerder weg gaat. Ook fluistert men in Parijs dat eerste minister Couve de Murville zich door Pompidou in Rome op zijn tenen getrapt voelde en De Gaulle de vraag heeft voorgelegd: „Wie is de baas van de re gering: Pompidou of ik?". De Gaulle die begrip heeft voor rangen en standen kon toen weinig anders doen dan antwoorden Wij Waarop natuurlijk in de binnen kamer Couve de Murville een lange neus kan trekken tegen Pompidou. VIJFDAAGSE IN WINKEL NOG IN DISCUSSIE DEN HAAG. (A.N.P.) De dertien privaatrechtelijke organisaties van onder nemers en van werknemers in midden stand, ambulante handel, grootwinkel bedrijf en coöperatie hebben in septem ber j.l., zoals toen is gemeld, een rege ling getroffen voor de arbeidstijden in de detailhandel en voor de daaraan ver bonden consequenties. Partijen bij de overeenkomst van september j.l. hadden o.m. bepaald, dat de regeling voor onbepaalde tijd zou gelden en dat ze een soort open- brekingsclausule zou bevatten, die het elk der partijen mogelijk zou maken op zijn vroegst twee jaar na inwerking treding der nieuwe verordening veran deringen voor te stellen. Partijen hebben zich dus nogmaals moeten beraden. Onlangs hebben ze een aanvullende overeenkomst gesloten, waarbij is bepaald, dat een wijzigings voorstel van een der partijen, dat op zijn vroegst twee jaar na het inwerking treden der verordening kan worden in gediend, in open overleg van de privaat rechtelijke organisaties van onder nemers en van werknemers in de detail handel aan de orde zal worden gesteld. Als dat open overleg niet tot resultaat leidt, met al gevolg dat een der par tijen de overeenkomst 1968 niet verder wenst na te' komen, dan zal de andere partij volledig meewerken om de ver ordening te wijzigen. De politie heeft meegedeeld dat dit wel eens de eerste in een serie arrestaties kunnen zijn. Een woordvoerder voor politie van Siegen dat in de buurt Bonn ligt zei dat de man werd aangehou den op aanwijzing van een aantal café bezoekers, die de man hadden herkend in een tekening die in de' pers publicéerd. Deze tekening was 'gemaakt I De Haagse alt-i naar een beschrijving die door een van de twee overlevenden van de overval werd gegeven. Een tweede verdachte wordt door de politie verhoord in het WASHINGTON (AP) Elf leden van het kabinet van president Nixon hebben gisteren hun ambtseed afgelegd. De Ame rikaanse opperrechter Earl Warren nam de elf hoofden van de departementen ieder afzonderlijk de eed af tijdens een plechtigheid in de oostelijke vleugel van het Witte Huis. die op de televisie werd uitgezonden. Ook de directeur voor de begrotingen, Robert P. Mayo, en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Charles W. Yost, die aan kabinetsver gaderingen zullen deelnemen, hebben de ambtseed in handen van Warren afgelegd. De twaalfde benoemde kabinetsminister, de Republikeinse gouverneur Walter J. Hiekel van Alaska, was niet bij de plechtigheid aanwezig. Zijn benoeming als minister van Binnenlandse Zaken is nog niet door de Senaat goedgekeurd. De nieuwe Amerikaanse minister van Financiën, David M. Kennedy, heeft voorts besprekingen gevoerd met presi dent Nixon en later toegezegd, dat de ve regering resoluut, maar niet met abrupte of ruwe maatregelen, die „on nodige werkloosheid zouden kunnen ver oorzaken" de inflatie wil bestrijden. Ken nedy zei ook, dat de nieuwe regering geen oplossing voor de problemen zal zoeken door verandering in de goudprijs voof te stellen. Verleden maand heeft hij, bij zijn eerste persconferentie, inter nationale beroering gewekt door te wei geren zich vast te leggen op handhaving van de bestaande goudprijs ad 35 dollar per ounce. DEN HAAG (ANP) De vraag naar staatsloten neemt voortdurend toe. Voor de huidige Staatsloterij, de 589ste, zijn er nu al 960.000 loten uitgegeven. Vooral sedert in september van het vorig jaar met een extra-prijs van een half miljoen werd gestart, is de belangstelling voor de loten sterk toegenomen. De Staatsloterij past het aantal loten, dat zij uitgeeft, voortdurend aan de vraag aan. Bij de vorige loterij kwam men zo'n 60.000 loten le kort om in de vraag te voorzien en dit i: de reden, dat voor de huidige loterij het aantal loten werd verhoogd van 900.000 tot 960.000. Deze toevoeging houdt in, dat er een serie wordt uitgegeven, die niet compleet is, zodat de extra-prijzen op zo'n lot niet geheel worden uitgekeerd. Om financiële reden geeft de directie van de Staatsloterij de voorkeur aan uitgifte van gedeeltelijke loten. :zo Maya Bazuky geeft 5 februari een liede- renrecital in Diligentia, waarbij zij zal worden begeleid door de pianiste Ro van Hessen. Op het programma staan liederen van Bach. Schubert, Schu mann, Dvorak en Strauss. Werkloosheid in bouw vorig jaar minder duur AMSTERDAM (ANP) De ontwik keling van de werkloosheid in de bouw nijverheid verschilde vorig jaar aan merkelijk van die in 1967. De stijgende werkloosheid van voorgaande jaren kwam in de loop van 1968 tot stilstand. De geregistreerde arbeidsreserve daalde van 22.000 tot 10.000. Ondanks de doorwerking van loons verhogingen en verhogingen van he; maximum-dagloon werd aanzienlijk minder uitgekeerd. Exclusief de vorst- uitkeringen werd vorig jaar rond 87.5 miljoen gulden uitbetaald tegenover 1271 miljoen gulden in 1967. Het aantal uit- keringsdagen liep terug van 4.5 miljoen in 1967 tot 3 miljoen vorig jaar. Het aantal werknemers dat ii een maximum w.w.-uitkering ontving, bedroeg ruim 5000 tegenover 7500 1967. Deze daling deed zich vooral vo in het tweede halfjaar van 1968. Toen haalden niet meer dan gemiddeld 64 werknemers per week een maximum uit- i BT1 kering. In het tweede halfjaar van 1 waren dit er nog 200 per week. Een geheel ander beeld vertoonde het|®ias verloop van de ziekengeldverzekering, hng Het aantal ziekmeldingen steeg namelijk een dan 30 procent. Alleen reeds kipi voor de hoofdgroep bouw kwamen I 314.000 meldingen binnen (ruim 70.0CM meer), de stijging werd vooral genoteerd in het eerste halfjaar (bedrijfsongeval-1 len, griep enz.). De ervaring heeft geleerd, dat een zeker verband bestaat tussen de omvang van de werkloosheid en het aantal ziek-| temeldingen in die zin, dat toeneming; van de werkloosheid leidt tot vermin-1 dering van het aantal ziekmeldingen e omgekeerd. AMSTERDAM (ANP) Naar het. centraal bureau voor de grafische be- drijven meedeelt, hebben partijen, be-:» trokken bij de CAO voor het admini-i-Jiet stratief personeel in het grafische bedrijf overeenstemming bereikt over e we collectieve arbeidsovereenkomst di4 zal ingaan op 1 februari a.s. Overeen-j gekomen is een loonsverhoging var procent en ingaande juli a.s. een sj loon van 1 procent. Voorts werd eënstemming bereikt over de uitbreidingl van de vakantie met 1 dag. Er komtl een minimumvakantietoeslag van f 540,I voor 23 jarigen en ouderen, de regelingfj bij ontslag wegens fusie, liquidatie reorganisatie zal worden voortgezet, e\ als de betaling van een werkgeversbij- eur« drage voor bepaalde vakbondsactivitei ten. Er is een afspraak gemaakt 1 arbeidstijdverkorting van een kwartiei per dag per 1 februari 1970. V, alliance T KC j^,K At 1 e moderedactric KOME Na dc eerste dolle dagen heeft de 1110de weer haar enigszins kronkelige, normale pad ingeslagen. De lange broeken horen daar thuis waar ze op hun beste zijn. Zoals Sanlorenzo het zegde: „Modellen voor de elegante vrouw die tijdens de vakantie bijvoor beeld of bij een cruise dergelijke panta lons wenst te dragen van de morgen tot De kleding voor zeilen of cruise slaat overigens In alle collecties vooraan. Daar horen de waaierende sluiersjaals thuis, de regattasjaals, en de vele jekker-en- bollero's met pantalons in lichte kleu ren. De Sanlorenzocollectie die net zo veel witte mantels, Jurkjes en tailleur» vertoonde als de anderen werd opgevro lijkt door kleurige regattasjaals met de S van zijn naam erop geborduurd. Ca- rosa versierde haar witte en blauwe bla zers met reusachtige ankers en vissen op de borstzak, nog anderen borduurden hun naamletters op de revers. In elk ge val: blazers zijn in de mode, op jurkjes met hupse rokken en allerlei kleuren: wit en blauw vooraan, de overige pas telkleuren erbij. De meeT verfijnde ontwerpeis en vooral degenen die een vrouwelijk ont werper aan het hoofd van het huis heb ben laten zich niet door exhibitio nistische vertoningen kennen, maar ze „kleden" de vrouwen. Ook al brengen ze dan geen „lijn". Een van de bekende weefselfabrikanten, die vandaag aan wezig was bij de show van een veelbe lovend nieuweling, Guiliano was met ve len de mening toegedaan dat moet wor den gezocht naar middelen om de shows jaarlijks te laten plaatshebben. Niet al leen de ontwerpers missen de kracht en de fantasie voor steeds nieuwe snufjes in deze jachtige, op het praktische af gestemde tijd., ook de textielfabrikan ten zien zich voor onmogelijke toestan den geplaatst. Dat het mogelijk is, bewijzen de hui dige Italiaanse shows: of men deze be kijkt en draagt in de herfst of de lente, tijdens de wintermaanden of in volle zomer: de snit heeft geen belang. De kleuren kunnen iets gewijzigd worden, de stoffen iets zwaarder. Maar.met de reismogelijkheden is het wel steeds er gens winter, kan men altijd wel ergens de zon vinden, zodat een ietsje aanpas sing een „jaarlijkse" collectie uitstekend Een aantal Amsterdamse joodse jongeren, voornamelijk studenten, hebben gistermiddag gedemonstreerd voor het Franse consulaat in Amsterdam tegen de huidige Israëlpolitiek van De Gaulle. Cubanen willen naar Spanje emigreren HAVANNA (Reuter» Nu Spanje hel aantal Immigranten uit Cuba heeft be perkt, wordt de Portugese ambassade ir Havanna die voor Spanje optreedt, over stroomd met verzoeken om een visum Gisteren stonden tweeduizend Cubanen bij die ambassade in de rij. Ongeveei honderd fabrieksmeisjes en leden var comités ter bescherming van de revolutie „bestookten" de wachtenden met strijd liederen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 6