HUETING HOUDT VAST AAN OORLOGSMISDADEN Maogriep stuurt begrafenis in de war Nasleep moord op verpleegster Directeur psychiatrisch ziekenhuis hekelt publikaties in dagbladen N Op chaotisch forum in hoofdstad Kamerlid Goedhart uitgejoeld Inspectie van erevelden in Indonesië Discriminatie van vele patiënten Vraag om actie tegen sociale fraude Loterijorganisator toont prijs Het SUS-eiland bestaat, er moet alleen nog een sloot omheen Rechtzaak Duys Droomeiland ligt bij Medemblik te Ve ■wijk, Alp prom DONDERDAG 23 JANUARI 1969 DE I.ETDSE COURANT Vee 34. gn alfkoei 4,50-5, 3,60-3,S !ien 3,i >-4,40, nuchtc eugen 2,( 125.-1, link, iur;!U>lJ prijsljoj leveno' reb ASlacl (Van onze correspondent) AMSTERDAM De PvdA heeft in de jaren vijftig niet de eis gesteld, dat rapporten over Nederlandse oorr logsmisdaden in Indonesië openbaar zouden worden gemaakt, omdat de partij dan geen regeringspartner zou hebben kunnen worden. Deze bekentenis werd het socialistische Tweede-Kamerlid F. Goedhart gisteravond afgedwongen door een strijdbaar, soms chaotisch forum in het politieke café „Pieterspoort" te Amsterdam. Aanleiding tot de bijeenkomst was de zelfbeschuldiging van de Amsterdamse psycholoog dr. J. E. Hueting, Bttterdagavond voor de VARA-camera. Tijdens het forum herhaalde hij, dat hij en vele andere Nederlandse militairen zich gedurende de politionele acties in 1947 en 1948 aan oorlogsmisdaden hébben schuldig gemaakt en gaf hij toe, overeenkomst te zien tussen die Nederlandse soldaten en de Duitse S.S., al was de misdaad in het Nederlandse leger niet tot systeem geworden. ikalver' -80, fo L35, lan :ens 37 i, bokki kw. 4.6 3,95-4, 3,70-3,9 1.95-2,0 e koeie lage nuchtei ckalvere ig, prijs varkei >emen Garnet! -73; Fo 65- .50—1.9 Wedgi Fortun n 1.65- ve 1.85- da 2.05- 5; Kan .85—1.9! ce l.f .00—2.1! Go! 1.8: Groent 8,70, A •10,50, 3,50-55' 0, n 1,40 ooi 19-3. •ei A2 4! :n Al 1S0-211 en: Baf i 180-21' iago 306 i 100-135 i Harv Hij vertelde onder meer, erbij aan wezig geweest te zijn, toen een com mandant tegen een soldaat zei, dat hij burger moest neerschieten. De sol daat weigerde, waarop de commandant zei: „Dit is een dienstbevel". Dr. Hueting vroeg de zaal: „Hoe kun je onder zulke omstandigheden weigeren?" voormalige bestuursambttnaar Doornik kwam op de bijeenkomst ver tellen, dat de oorlogsmisdaden niet altijd ongestraft gingen. Hij had persoonlijk het geval aangebracht van een dronken offi cier, die vanuit zijn jeep eerst vijf en vervolgens nog eens tiendorpshoofden neerschoot. Hoewel de legerleiding alles probeerde de betrokken officier krank zinnig verklaard te krijgen, werd hij ver oordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Verschrikkelijk! Het socialistische kamerlid Goedhart verklaarde, dat hij aan de hand van hem toegespeelde brieven van soldaten In In donesië een onderhoud had gehad met de toenmalige minister van Defensie Van Maarseveen. De minister had toen toe gegeven: „Als hier maar een derde van waar Is, is het al verschrikkelijk!" Tot een objectief en openbaar onder zoek was het volgens de heer Goedhart echter nooit gekomen, omdat de regering het een genante geschiedenis vond. „De I tegering en de politieke partijen, waarop zij steunden, zaten er erg mee omhoog". Uiteindelijk kregen de kamerleden ver trouwelijk een uittreksel ter inzage van een rapport over de activiteiten van de Groep-Westerling. Gevraagd naar de re den, waarom hij en de P.v.d.A. op dat moment niet openbaarmaking eisten, kwam de heer Goedhart tot zijn beken tenis, dat de partij het belangrijker vond, deel te nemen aan de regering dan rucht baarheid te geven aan oorlogsmisdaden. Hij vond het na twintig jaar niet juist, tuwe koeien" uit de sloot te halen" (letterlijke woorden). Maar achtte wel politiek-historisch onderzoek nodig, waarbij de feiten op tafel komen en de verantwoordelijkheden vast worden ge legd. Hij excuseerde de oorligsmisdaden de Nederlandse soldaten onder meer de Bij deze woorden werd de heer Goedhart zo uitgejouwd, dat hij uit riep: „Deze psychopaten horen in een isiel thuis", en weigerde na de pauze nog verder bij de discussie aanwezig be zijn. SCHIPHOL (ANP) Dr. E. O. baron m Boefczelaer, vice-president van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting, is als ga9t van de Garuda Indonesian Air ways van Schiphol naar Java vertrok ken, waar hij zich op de hoogte gaat stellen van de concentratie der graven naar 7 erevelden op Java. In totaal zijn circa 900 graven uit andere delen van Indonesië overgebracht naar de ere velden op Java. In totaal liggen bijna 2500 Nederlandse slachtoffers van het Japanse optreden in Indonesië in de tweede wereldoorlog, alsmede militairen die het leven hebben gelaten tijdens de politiële acties, op deze erevelden begraven. Baron van Boetzelaer maakt de reis naar Java als een van de 15 gasten, die de Garuda heeft uitgenodigd voor de viering van de heropening van de geregelde lijn dienst DjakartaAmsterdam. Strenge straffen voor jeugdigen in Spanje MADRID (Reuter) Een krijgsraad in Madrid heeft vier jonge Spanjaarden tot gevangenisstraffen van 12 tot 25 jaar ver oordeeld, omdat zü een reeks branden oouden hebben gesticht, o.a. in een ge- houw van de Madrileense universiteit. nthuriui i 19-36 •235, Pr< 40, Ape v.d. Ee: Zij werden schuldig geacht aan „ter- 0, Leva; reur", hoewel de verdedigers hadden be- 180-21' toogd dat twee der verdachten geestelijk labiel zijn. De zwaarste straf kreeg Leo- poldo Redruello, die een „revolutionair front" van studenten zou hebben opge richt. Sinds mei van het vorige jaar zou deze organisatie ongeveer twintig pogin gen tot brandstichting hebben gedaan. Alle vier verdachten waren onder de 21 jaa* Van onze correspondent) VENRAY Dr. A. Kroft, geneesheer-directeur van het psychiatrisch ziekenhuis Sint-Servatius in Venray, heeft gistermiddag tijdens de opening van een zwem bad ten behoeve van de patiënten, bepaalde pers- publikaties aangaande de Venrayse moordzaak ge hekeld. „Wij menen ernstig verontwoordigd te mogen zijn over de wijze waarop in de diverse persberichten direct de beschuldigende vinger wordt opgeheven tegen de patiënten van ons psychiatrisch centrum als collectiviteit en tegen een van onze patiënten in het bijzonder, die dan direct maar als psychopaat wordt bestempeld." De heer Kroft was van mening, dat psychisch ge stoorden nog steeds op een ergerlijke manier worden gediscrimineerd. Vele invalidenwerkplaatsen in de provincie weigeren de patiënten, die uit de inrichting worden ontslagen en voor verdere revalidatie zijn aangewezen op een beschutte werkplaats. „Deze werk- plaatsen dreigen volwaardige fabrieken te worden, waar het economische beleid sterk prevaleert boven het sociale." Als ander voorbeeld van discriminatie noemde dr. Kroft de gemeentelijke verordening, die tot voor kort in Venray bestond en die geesteszieken verbood gebruik te maken van het gemeentelijke zwembad. Het verbod werd openbaar gemaakt op een bord in het zwembad. Het verbod heeft er overigens nooit toe geleid, dat de patiënten de toegang werd ge- weigei'd. Hij vond de suggestie „gepubliceerd in een bekend dagblad", dat het personeel van Sint-Servaas wel geen volledige medewerking zou hebben gege ven aan het onderzoek naar de moord op de ver pleegster Hermien van der Vorst, ernstig beledigend voor het personeel, „dat bij zijn grote zorg voor onze patiënten toch zeker niet het algemeen maatschappe lijk belang over het hoofd zou zien". Volop gelezen Hij zei verdef: „Degenen die voor dergelijke publi katies verantwoordelijk zijn, moeten beseffen, dat kranten in de psychiatrische centra volop gelezen worden, dat er volop wordt geluisterd naar de radio en naar de televisie wordt gekeken. Natuurlijk zijn wij cr ook nu nog niet zeker van, dat de dader niet een van onze patiënten is, maar deze onzekerheid geldt voor elke bevolkingsgroep. Als men de rede nering sluit, is iedere patiënt in een psychiatrische inrichting een voor de gemeenschap gevaarlijk indi vidu", aldus dr. Kroft. (Van parlementaire redactie) Dr. Hueting bleef volhouden dat vele Nederlandse militairen zich gedurende de politi le acties hebben gedragen als de Duitse S.S. Tussen professor Pluvier (links) en gespreksleider Joop van Tijn „aanklager" Hueting. DEN HAAG De Tweede Kamer wil j paal en perk stellen aan het toenemende misbruik van de sociale voorzieningen. Zowel regeringspartijen ais oppositie- I woordvoerders drongen gisteren aan op terugbrenging van de fraude. Drs. Nypels (D'66) weer op onderzoeken in Eindhoven en Amsterdam, waarin vele gevallen van misbruik werden aangetoond. In Amster dam zou 20 pet van de uitkeringen aan quasi-werklozen zijn. Drs. Nypels pleitte daarom voor het strakker hanteren van bestaande normen en op een betere controle. „Het misbruik blijkt op bredere schaal voor te komen dan we vermoeden en moet worden be streden", aldus de democraat. Namens de PvdA kwam mej. Baren- dregt met een diametraal tegenoverge stelde aanbeveling. „In plaats van ban vloeken uitspreken moet er een diep gaand onderzoek worden ingesteld naar de oorzaken van wei^tonwilligheid", zei zij. Ook mr. Rietkerk (VVD) drong aan op een meer effectieve controle „ook ter be scherming van degenen die het werkelijk nodig hebben." Hij vond, dat de arbeids bureaus weliswaar op de goede weg zijn, maar dat er onvoldoende coördinatie is met andere betrokken instanties. Mej. Van Leeuwen (ARP) vroeg in dit verband of de minister zijn visie wou geven op de methode van geneeskundige controle bij de uitvoering van de ziektewet. (Vervolg van de voorpagina) Daarom had hij dubbel waakzaam moe ten zijn en Van de Moosdijk kans op weerwoord moeten geven. Terzijde merkte mr. Zieleman op, dat de kruidenhandel een integere en bona fide zaak was. „De kruiden worden be trokken bij de expert De Nijs, die ook aan de pharmaceutische industrie le vert. De prijs is niet exorbitant als Woesteling randt meisje aan en tuigt ex-verloofde af in woning (Van een onzer verslaggevers) TERHEIJDEN Een 28-jarige man uit Breda heeft gistermorgen vroeg een 17-jarig meisje onder bedreiging ver kracht. Vervolgens is hij zijn voormalige verloofde te lijf gegaan na in de woning van het meisje de inboedel kort en klein te hebben geslagen. Na een lange achtervolging kon de man. die reeds meerdere soortgelijke delicten op zijn straflijst heeft staan, worden ingesloten. Onder bedreiging van de man werd het meisje, op weg naar school, via een modderig pad naar een houten schuil- huisje van een boer gebracht op 30 me ter afstand van de Moerdijkseweg vlak bij Terheijden. Daar heeft de man het meisje aangerand. Na zijn daad riop hij af te zullen gaan rekenen met zijn ge wezen verloofde in Zevenbergschenhoek. De woesteling toonde zelfs een foto van zijn ex-verioofde en noemde behalve haar naam, ook die van zichzelf. De po litie in Terheijden nam, na gealarmeerd te zijn door het meisje, onmiddellijk contact op met de rijkspolitie in Zeven bergschenhoek. Die bleek al van de aan wezigheid van de aanrander op de hoog te te zijn. Deze had al in razernij zijn ex-verloofde en haar broer in hun wo ning afgetuigd en de huisraad kort en klein geslagen. De woesteling werd in gerekend, maar wist in een onbewaakt ogenblik door de ruit naar buiten te springen. Tijdens de achtervolging zag hij nog kans bij het passeren van de woning van zijn ex-verloofde de ruiten, die nog heel waren, aan diggelen te slaan. Tenslotte vluchtte hij in een schuur, waar hij rich tegen de achter hem aan rittende politiemannen ver weerde met een hooizaag. De politie mannen wisten uiteindelijk de aanran- der b» overmeesteren. je het uitsmeert een tientje per maand. Aan een Philips lamp, die je voor 60 cent koopt, zit ook maar voor 7 cent materiaal. Wat de drie vonnissen betreft wegens onbevoegd uitoefenen van de genees kunde, die Van de Moosdijk heeft opge knapt en de gevangenisstraf, die nu voor het hof in Den Bosch weer tegen hem is geëist: „25 jaar geleden werden de magnetiseurs bij bosjes veroordeeld en nu roepen de artsen hun hulp in. Zulke ontwikkelingen zie je wel meer". Willem Duys verklaarde, dat hü een slapeloze nacht had gehad, toen hü merkte, dat door een misverstand tussen regisseur Fred Oster en de P.T.T. het telegram niet was bezorgd, waarin de AVRO Van de Moosdyk uitnodigde om zijn gewezen chauffeurs in de uitzending van repliek te dienen. Hij had hem de volgende dag telefo nisch alsnog uitgenodigd. De kruidendok ter had toen nog alle tijd om te komen. „Veivolgens heeft Van de Moosdijk de gelegenheid gehad zich op een zelf ge kozen manier voor de camera vrij te pleiten in een programma, dat volgens de STER-normen zeer duur was", aldus Willem Duys. Hij ontkende, later in een radio-uitzending met Kees Schilperoort een glas sherry op de gezondheid van de kruidendokter geheven te hebben. „Kees viel me met een vraag over Van de Moosdijk op het lijf en ik heb meteen gezegd: „Beste Kees. zolang de zaak sub judice is, zwijg ik erover". De president van de Amsterdamse rechtbank kapte hierna de zitting af en zal over een week uitspraak doen. De toneelvereniging ABC geeft zaterdag 1 februari in Amicitia, Westeinde 15 Den Haag, een voorstelling van Bever- leytoneelspel van Walter Hackett on der regie van W. Kok. Gespeeld wordt in het kader van de CHAT-competitie. Na afloop is er bal m.m.v. „The Milk- Kunstmaan voor zononderzoek gelanceerd CAPE KENNEDY (AFP) Van Cape Kennedy heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de NASA, woensdag met een „Thordelta"-raket een OSO-kunstmaan gelanceerd, bestemd voor waarnemingen aan de zon. Het is de vijfde in de serie en heet dan ook „OSO-5". (OSO staat voor Orbiting Sun Observatory). Het instrument weegt 289 kilo en is gebouwd voor het waar nemen van de gebeurtenissen op de zon gedurende frninstens een half jaar. De OSO-5 gaat in 'n baan op 560 km hoogte rond de aarde cirkelen en acht proeven nemen met instrumenten die door Ame rikaanse universiteiten en universiteiten van Parijs, Londen en Leicester zijn ont worpen. Man aangehouden voor poging tot moord op vrouw (Van onze correspondent) MAASTRICHT De Maastrichtse politie heeft een 27-jarige man uit Weert aangehouden. Hij werd gezocht, verdacht van poging tot moord op een 30-jarige vrouw in Maastricht, met wie hij relaties onderhield. Op 23 december loste hij een pistoolschot op haar, na dat hij van tevoren te kennen had ge geven, haar te willen doden. De vrouw werd in haar buik niet ernstig gewond. De man, die voortvluchtig was, werd thans gearresteerd. (Vantonze correspondent) AMSTERDAM Als gevolg van personeelsgebrek door de maogriep bij een begrafenisondernemer is afgelopen dinsdag in Amsterdam een vergissing begaan bij de crematie van een vrouw. Toen de familie van een op 18 januari overleden vrouw In de rouwkamer kwam, ontdekte zij tot hun ontsteltenis, dat het opgebaarde stoffelijk overschot niet van hun moeder was. Die bleek per ongeluk reeds dinsdag in het crematorium in Weaterveld te zijn gecremeerd in aanwezigheid van de familieleden van een andere overleden vrouw. Volgens de Vereniging voor Crematie is een dergelijke vergissing in Nederland nooit eerder voorgekomen. Tot tevredenheid van beide betrokken familie® lijn er alsnog plechtigheden gehouden rondom het uitstrooien d» (Van verslaggever HOORN. Voor de onge kroonde keizer van het Ne derlandse lotcrijwezen. Albert Bergers jr. uit Rotterdam, sloeg gistermiddag in het Westfriesc dorpje Onderdük het uur der waarheid. Teleur gesteld door de talloze nega tieve publikaties die zeiden, dat het Sl'S-eiland, de derde prijs in een tot een nationaal gebeuren uitgegroeide lotcry, niet zou bestaan, was de 32- jarige Rotterdammer erop ge brand deze geruchten de kop in te drukken door het eiland aan den volke te tonen. De ex- journalist verrichtte bergen telefoonwerk om de publika ties te sussen. Hü kapte tele foongesprekken af van men sen, die uit medeiydcn de SUS een eiland aanboden of die informaties inwonnen om de hete grondspeculatie in het maagdelykc West-Fries land een vet bedrag op de bankrekening te noteren. Bergers wilde niets van dat alles weten. Hals over kop werd de pers uitgenodigd om samen met Bergers en zyn mede-organisatoren op te stomen naar het droomeiland in het watersportgebied naby Medemblik. Eu het eiland bestaat, met dien verstande, dat de SUS in opdracht van de toekom stige winnaar nog een brede sloot rond het stuk grond moet laten graven om liet idee „eiland" geen geweld aan te doen. Het. eedland, 5000 vier kante meter groot, is omgeven door landerijen waar de afge sneden koolstronken ais lugu bere stakels uit een griezel film als stomme toeschouwers optreden. De lioutvester op het eiland snoeit bomen en draagt er zorg voor dat de prijswin naar straks niet in een wil dernis terecht zal komen wan neer Albert Bergers in april nogmaals de tocht over het binnenmeer de grote vliet naar het eiland zal maken. Bergers wenst, rust in zijn SUS-actie. Hij zegt: „Dit kun nen wij niet hebben. Dat een prijs in twijfel wordt getrok ken. Maar echt ik heb er geen nacht, minder om geslapen. Mijn vader zei, jongen, die publiciteit kan nooit geen kwaad. Het eiland bestaat". Gisteren klom Bergers tevre den ln de bus, die het gezel schap naar het in ruste zijnde Onderdük bracht .Je kan vt snoeken vangen van "n meter lengte. Wat wil je nog meer?", zei de enthousiast geworden Bergers. De kwestie van het niet bestaande eiland van de SUS, gekenschetst als boeren bedrog. bezorgde de SUFA de organisator van de SUS-actie diverse boze telefoontjes. In de inhoud liep uiteen van be dreigingen met de dood tot de mededelingen van goedwil lende mensen die ergens in Nederland een eiland te koop hadden en daar nu de SUS mee wilde dienen. Bergers gistermiddag tijdens een druk bezochte persconferentie in Hoorn: „In december kwam ik in contact met de heer Laan uit Bovenikarspel. Wij hebben afgesproken dait wc deze transactie pas zouden bekend wil Bergers nu recht: „Die advertentie, waarin wordt ge sproken over een eiland in "t IJsselmeer. maar een com municatiefout heeft er voor gezorgd, dat de advertentie toch werd geplaatst en dat er in de plaats van bij „in" stond. Het is geen boerenbe drog van de SUS geweest, wat koop ik voor die rotzooi? De SUS heeft een goede naam op te houden". Dat Bergers niet direct na publikatie van het zogenaamde „boerenbedrog" de ringer op de SUS-wonde heeft gelegd, is te wijten aan het feit dat Dirk Laan niets wilde loslaten. We hebben hier een belangen groep en als bekend zou wor den, dat het SUS-eiland in de Vier, Noorder Koolien nabij maken wanneer de naam van de prijswinnaar bekend zou zijn". Koopman Laan: ..De grondprijzen zijn sinds het bekend worden van deze derde prijs van de SUS in "t recrea tiegebied met zo n 100 procent gestegen van een gulden naar twee gulden per vierkante meter. Bergers zal niets zeg gen om een grondspeculatie te voorkomen. Maar toen de dagbladen er achterkwamen dat het eiland in West-Fries land was gelegen, kon ik niets meer doen". Bergers: „De winnaar- van het eiland zou ;r beter aan doen om in april liet- stuk land te nemen in plaats van de tegenwaarde van vijftigduizend gulden. Na verloop van jaren kan hij het eiland met een flinke winst verkopen aan de stedelingen, die hier de watersport willen beoefenen." Op de persconferentie, rijkelijk voorzien van vrouwelijke scho nen. die na een plotseling telefoontje van Bergers naar een kapperszaak ln Hoorn halsoverkop naar het oord van de persconferentie kwamen hollen, om rich in een soort SU6-bo»mro*n te verkleden, Medemblik was gesit ueerd zou het voor ons geldelijk gezien waardeloos zijn geworden. De tuinders schroeven de prijzen van hun stukjes land nu hui zenhoog op". De stemming werd er al iets beter op. Bergers voelde dit instinctief aan en zette de hele groep persmensen met aanhang ln de toeringcar om zonder hulp van lleslaarzen het eiland aan een nader on derzoek te onderwerpen. Het binnenmeer de Grote Vliet hield zich rustig, maar vol gens caféhouder Kooinen van Café de Ruiter in Onderdijk zou het een moeilijk tochtje worden. Het eiland was er en de man of vrouw die het win nende lot trekt, kan ervan verzekerd zijn dat enige agra rische deskundigheid wel ge wenst is om het brokje grond goed te verzorgen. De appel en perebomen wachten onge duldig op de naderende lente. In de twee bouwvallige, stenen huisjes die het eiland rijk is, hebben de automatische gras machine en de stoffige fruit kasten betere tijden gekend. De houtvester ziet dat niet zo. Het ls een best eiland. Je De Susboot. met Susmeisjes voor het eiland, compleet met bomen. „Je kan er snoeken vangen van een meter lengte", volgens de loterijorganisator kan er als het ware een voet balveld op aanleggen. Nie mand ziet Je". Bergers: „Je moet het eigen lijk in mei. Juni gaan bekijken. Geen mens die je ziet. Ik kan me voorstelling, dat de stede ling hier rust gaat. zoeken." En Albert Bergers stapte als een veldheer over het eiland. „Dit is toch beter als een geldprijs van vijftigduizend gulden? Die mensen die prij zen winnen komen vaak op je kantoor en willen soms de hele prijs in him handen zien. Andere gaan ze niet weg. Ze nemen zelfs met 250.000 gulden op zak de trein naar huis. Dat is toch te gek? Nou, ja, breng het die mensen maar aan hun verstand. En nu een eiland, man, ik zou zo met mijn vrouw en drie kinderen naar hier willen verhuizen. Leer ik tenminste nog appel- en pere- bomen snoeien". De actie van hét niet-bestaan de eiland \-an de SUS ls ge sust. Albert Bergens kan met een gerust nart huiswaarts keren en telefoontjes beant woorden van naargeestige mensen. Hy zegt: „Af en toe voel je je een ombudsman waai- een leder zijn of haar hart kan uitstorten. Ik krijg brieven die je de harten ten berge doen rijzen, je hart slaat Je ln je keel. Afschuwe lijke dramatische brieven van vrouwen die reeds jaren door hun man zijn verlaten en nu om een geldbedragje vragen. Sinds een aantal Jaren doe ik overdag de achterdeur van mijn huls in Rotterdam dicht. Want nu weet ik wat voor gekke mensen hier in Neder land wonen. Maar slapen kan ik als de beste". En als toe gift zegt hü.Echt, er ls geen rottigheid met de SUS aan de hand. Laatst- was er een week bladjournalist, die me Inter viewde. Na een half uur was ik het zat en zei: Zoek maar elders je nieuws. Alles gaat even fijn bij ons En met rotte eieren gooien naar dit per soontje hoeft niet Ik ver dien een broekje en "n Jurkje voor mijn kinderen, een pruik voor mijn vrouw, en daar stopt het mee. Rijk worden doe ik niet".

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5