S)e £cidóe(Soti4cmt Eerste stap duurtetoeslag gezet Kans op 25 gulden per maand ex Kapers naar Cuba krijgen vijf jaar Nu ook in Brno zelfverbranding Ypenburg wordt niet opgeheven Belgische vice-premier overleden Volgens Montreal Star Tenzij zij voor dienstplicht vluchten Russen weigerden Tsjechisch protest Jan Palach zaterdag begraven Werkgevers niet langer afwijzend toffee mix Nixon wil niet in Witte Huis werken Nette Delftse buurt weigert onbekenden als medebewoners PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N V Leiden DIR.: C. M DRABBE - J F J M KOENS HOOFDREDACTEUR L. C J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p w 1 10, p. mnd. 4.70, p. kwart 14.10; fr p post 1 16.95 ADVERTENTIES 22 ct p mm Telefoontjes 2 KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 0019.00 uur) ZACHT WEER WOENSDAG 22 JANUARI 1969 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De weersverwachting van het KNMI, geldig morgenavond Zacht weer met af en toe enige regen of motregen, maar ook enkele verspreide opklaringen. Over wegend matige wind uit westelijke richtingen. 60e jaargang, no. 17.655 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het vliegveld Ypen burg wordt niet als vliegveld opgeheven. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben op verzoek van een aantal leden van de Provinciale Staten alsnog over deze zaak een gesprek gehad met de be trokken ministers. De minister van De fensie heeft alsnog met nadruk gesteld, dat het niet mogelijk is tot opheffing van bet vliegveld over te gaan. BRUSSEL (ANP) Joseph Merlot (55), vice-premier en minister van Eco nomische Zaken van België, is gister avond in een ziekenhuis in Luik overle den. Hij was daar opgenomen nadat hij op 9 januari het slachtoffer was gewor den van een ernstig verkeersongeluk. Gisteravond kreeg hij een hartaanval, hij drie uur later is gestorven. het Witte Huis. Tijdens de tocht werd de MONTREAL (AP) De Cubaanse regering veroordeelt kapers van vliegtuigen tot vijf jaar dwangarbeid, tenzij rij kunnen aantonen politieke vluchtelingen te zijn. aldus bericht de Montreal Star. De Star citeert een hoge autoriteit uit de internatio nale burgerluchtvaart, en schrijft dat de Cubaanse regering samenwerkt met de Zwitserse ambassade, die de Verenigde Staten vertegenwoordigt in Havana, te onderzoeken in hoeverre de redenen die de kapers voor hun daad in overeenstemming zijn met de waarheid. I Star in twijfel getrokken. Hij voegde hieraan toe dat de kapers door de Cu baanse autoriteiten slechts zolang worden gevangen gehouden tot zij weten of zij te doen hebben met C.I.A.-agenten of niet. Hij zei verder dat de behandeling van de kapers verschilt van geval tot geval. Twee kapers zijn inmiddels naar de Verenigde Staten teruggekeerd, aldus de woordvoerder. Meer dan de helft van de kapers zou tot nu toe zijn veroordeeld tot de maximumstraf die staat op het onwettig betreden van Cubaans grondgebied, aldus de Star. Cubanen of Amerikanen die naar Cuba komen om zich te onttrekken aan de Amerikaanse dienstplicht, worden in Havana goed onthaald, voegt het blad eraan toe. Maar zij die een vliegtuig kapen om zich aan de justitie te ont trekken of om gezinsmoeilijkheden te ontvluchten, worden veroordeeld tot dwangarbeid, aldus de Star. Cuba heeft hieraan geen ruchtbaarheid willen geven omdat het graag ziet dat de wereld denkt dat alle kapers de Verenigde Staten ont vluchten omdat zij ontevreden zijn over het staatsstelsel. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de berichten in de Montreal (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De eerste stap naar hel toekennen van een duurtetoeslag is gezet. Dit is gebeurd tijdens het overleg gisteren tussen delegaties van de drie industriële vakbonden enerzijds en van de algemene werkgevers vereniging anderzijds. Deze werkgeversvereniging had op 12 december van het vorige jaar geadviseerd om geen tijdelijke toeslag toe te kennen in verband met de B.T.W. aan wèrkhemers, die vallen onder een CAO, die na 1 januari van dit jaar afloopt. In een gezamenlijk communiqué hebben de delegaties van .werkgevers en werknemers thans gesteld, dat er reden is om dit advies in te trekken. Hiertoe wordt op het hoofdbestuur van de werkgevers in het communiqué een beroep gedaan. De delegatie van de demonstrerende Tsjechische studenten in discussie met een lid van het Russisch ambassadepersoneel. Het hoofdbestuur van de algemene werkgeversvereniging zal nu opnieuw met spoed bijeenkomen om zich opnieuw te beraden over het verzoek van de vakbonden. Dit verzoek behelsde een toeslag van vijfentwintig gulden per maand. Tijdens de gisteren gehouden bespreking is van de zijde van de vakbonden een nadere toelichting gegeven op het begin december van vorig jaar gedane verzoek om toekenning van die vijfentwintig gulden. Op dit verzoek was toen door de werkgevers gereageerd met de mededeling, dat er op dat moment op zakelijke gronden geen aanleiding bestond om in dat stadium hieraan te voldoen. In het gisteren gevoerde gesprek is gebleken, dat de brief van de vakbonden na het afwijzende standpunt van de werkgevers een andere strekking had dan uit de tekst opgemaakt kon worden. De gisteren gegeven toelichting op deze brief heeft ertoe geleid, dat de werkgevers thans een ander standpunt innemen. (ADVERTENTIE) (Van ver slag ge\ DEN HAAG Zes diplomaten en employés van de Russische ambassade t« Den Haag, hebben gistermiddag de brief voor de Russische regering gewei gerd, die drie Tsjecbo-Slowaakse studen ten. mede namens vele collega's, van wie velen een 75 kilometer lange protest mars van Utrecht naar Den Haag maak ten, aanboden. Ook de büval van zeven Nederlandse studentenorganisaties werd niet geaccepteerd. Drie kwartier was de delegatie op de Russische ambassade. Zij waren na afloop van het onderhoud verbitterd en teleurgesteld. De voor het ambassadege bouw op straat zittende mededemon stranten vernamen, dat de Russen een redelijk gesprek onmogelijk hadden ge- De Russen voerden aan, dat de Tsje chische studenten bijzonder gevaarlijk handelden en de vrede door hun han delen in gevaar brachten. Door hun protestmars en hun ook in de brief Bestelde verzoeken om terugtrekking van troepen, herstelbetaling, beëindi ging van illegale propaganda en vrij lating van gevangenen, verstoorden zij het politiek evenwicht. Aanleiding van de protestmars van de studenten naar de Russische ambassade '■'•'as, zoals gemeld, de zelfverbranding van 4a student Jan Palaoh in Praag. PRAAG (D.P.A. - Reuter - A.P.). In de Tsjechische industriestad Brno heeft zich vannacht weer een geval van zelf verbranding voorgedaan. Volgens de Tsjecho-Slowaakse radio heeft de 23- jarige arbeider Miroslaw Malinka ge tracht zichzelf door verbranding om het leven te brengen bij een gedenkteken voor Jan Palach. Hij is ernstig gewond, maar verkeert niet in levensgevaar. Het eerste slachtoffer van zelfverbran- ding. Jan Palach, zal zaterdag begraven I worden. Hij wordt opgebaard in de Karei- universiteit. Daarna is er een plechtig- j heid in de filosofische faculteit. De be- grafenis zelf zal geschieden als een strikte familieaangelegenheid. Nader is bekend geworden dat Palach eerst ether geslikt had om zijn zenuwen minder gevoelig te maken, alvorens zich in brand te steken. Het beeld van koning Wences- las in Praag is momenteel veranderd in soort gedenkteken voor Jan Palach. n moeilijkheden, een vechtersbaas en alco holist, die al geruime tijd met zelfmoord plannen rondliep. Zijn toestand is nog steeds ernstig. Het geval-Palach is nu ook in de Sovjetpers gepubliceerd evenwel met weglating van de redenen. De westerse pers wordt verweten onrust in Tsjecho- Slowakije te veroorzaken. Premier Czernik heeft in een rede tot dertienhonderd vakbondsafgevaardigden gezegd, dat met gevoelens alleen geen politiek bedreven kan worden. „Rust en bezonnenheid zijn geen zwakheden; met ons nationaal bestaan zal niet gegokt kunnen worden". Czernik leverde indirect kritiek op de Slowaakse leider Husak. door te ontkennen dat de vakbonden, ï^d'icale™stromingen X T^echXs^wa8-' I da* kwarl voor twaaIf wordl de ™recht- kije steunen. se jongen Henk Pieter Anthonle Burg sraaf (9) uit de Utrechtse wijk Hoog raven vermist. De jongen bad vrij van school. Hü is bet laatst gezien in de buurt van zijn ouderlijke woning. Speuractie naar vermiste jongen in Utrecht UTRECHT (ANP) Sinds gistermid- 250 gram van 85 voor 75 niet te geloven voor die prijst JAMIN Katwijkse kotter trekt vissersboot uit Den Helder om (Van onze correspondent DEN HELDER De Helderse kotter j HD 17 „Zuiderkruis" is vannacht in de Sylt in de Duitse Bocht omvergetrok ken door de veertig meter lange Kat wijkse kotter „Maria Theresia". De vijf koppen tellende bemanning is ge red. Zij bevinden zich aan boord van een Urker Kotter, die zich op het ogenblik van het ongeluk toevallig in dc onmiddellijke nabijheid bevond. Met de „Zuiderkruis" waren de man nen afgelopen maandag vanuit Den Helder vertrokken om onder de kust van Denemarken op schol en tong te gaan vissen. De bemanning van de kottei- die met zijn kiel op het water drijft zal zo snel mogelijk terugkeren. Het ongeluk gebeurde op het moment dat er een zware regen viel, hetgeen voor de Urkers het zoeken naar de overboord gesprongen mannen bemoei lijkte. Het zicht bedroeg iets minder dan een halve mijl. WASHINGTON (DPA) President Nixon heeft in een gesprek met journa listen aangekondigd dat hij af zal stap pen van de traditie dat het staatshoofd a[ zijn werkzaamheden vcrrloht in het beroemde „Royal Office", het kantoor in het Witte Huis. Nixon wil dat kantoor alleen Aog maar voor formele gesprekken gebrui ken en voor zijn overige werkzaamhe- I den een ï-uimte in het naast de ambts- woning gelegen gebouw betrekken. Hij I heeft er alle documenten bij de hand en I vindt dat er dan ook een beter contact i met zijn daar werkend personeel is. De gewoonte v De Romeinse modeontwerper Marucelli heeft deernis met de hedendaagse jonkvrouwen. Hij vreest dat zij het loodje zullen leggen als zij onbeschermd „het strijdperk des dagelijksen levens" betreden. Daarom heeft hij hen een forse metalen borstplaat aangemeten. president doorbreekt hiermee de j Te dragen boven korte rokbroek of 1 reeks voorgangers. minirok. (Van onze parlementaire redactie) DELFT Een jaar of vjjf na de berucht geworden affaire rond de „Delftse tim merman" maakt in dezelfde buurt een andere vereniging zich op het ogenblik druk over de toekomstige bewoners van een ander huis, die overigens nog niet bekend zjjn. In de Almondestraat werd enige tijd geleden het pand 100a verkocht. Dat leverde de eerste problemen op, want de buurtvereniging wilde met alle geweld weten, wie de nieuwe bewoner zou zijn. Dat bleek in alle geval niet de koper te zijn, die alleen als tussenhandelaar wilde fungeren. Niettemin waren de buurtbewoners verontwaardigd, aangezien zij hardnekkige op geruchten gebaseerde verdenkingen koesterden tegen de handelaar. Het bestuur stelde een onderzoek in dat zich uitstrekte tot de notaris. Deze deelde mee, dat betrokkene te boek stond als een voor 100 pet betrouwbaar man. Heel even was men gerustgesteld, maar toen het verhaal ging, dat de handelaar zijn winst wilde afstaan aan het orgelfonds van de gereformeerde kerk, was het weer mis: dat kon nooit zuivere koffie zijn. Het gekrakeel is nu zo Ver gevorderd, dat het bestuur de vorige eigenaar op het matje wil roepen. Men wil hem er namelijk over onderhouden, dat hij zijn huis voor een te lage prijs heeft verkocht, daarmee de mogelijkheid openend, dat de „chique" straat kan worden betrokken door „armoedzaaiers". Gezien de reacties van de Van Almondestraatbewoners wil men alles doen om iets dergelijks te voor komen. GRAPPERHAUS Geen vrees voor BT\Y bij kleine zelfstandigen (Van onze parlementaire redactie) Geregeld worden er bloemen gebracht en voorbijgangers ontbloten bij het pas seren het hoofd. Een vriendin van Jan Palach stond gisteravond met tranen in de'ogen voor de televisie met een beroep op de ge heime zelfverbrandingsgroep geen ni we acties meer te ondernemen. Het Tsjecho-Slowaakse ministerie Binnenlandse Zaken heeft verklaard dat het tweede slachtoffer van zelfverbran ding, Hlavaty in Pilsen, niet gehandeld heeft uit politieke motieven. Hij wordt omschreven als een man met de BTW in financiële moeilijkheden ko men. Dat zegt staatssecretaris Grapper- haus (Financiën) in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Bakker (CPN). De staatssecretaris is niet bereid klei ne zelfstandigen tegemoet te komen door voorschotten op de teruggaaf van de oude omzetbelasting over de goederen voorraad per 1 januari. Het is mij niet bekend, aldus de staatssecretaris, dat bij detailhandel, horeca en ambacht in het bijzonder ongerustheid zou bestaan over da invoering van de BTW. De jongen is 1.20 meter lang. heeft bruine ogen. rossig haar en een lidteken op de rechter mondhoek. Hij droeg een lichtblauwe trui. een donkere lange broek en rode laarzen. Tegen het vallen van de avond zijn in tensieve opsporingsacties op touw gezet Daaraan hebben 30 a 40 buurtbewon- i- deelgenomen en de speurhondgeleidei opperwachtmeester Frijlink uit Leusden Ze hebben de hele wijk afgezocht en on der andere een autokerkhof in Hoog- n meter voor meter afgespeurd Zonder resultaat evenwel. Vanmorgen heeft de politie assistentie gevraagd van het particuliere duikersteam „Nautilus" Omstreeks drie uur vannacht heeft de politie de commandant van de Krom houtkazerne gevraagd manschappen tc leveren om te helpen bij het zoeken. De commandant heeft toen ruim vijftig man ter beschikking gesteld. Zij zijn vanmor gen in alle vroegte begonnen met hun speurtocht Beide personen op deze foto halen, af en toe flink uit. Christine Deutekom op de hoogste sporten van de toonladder als xopraan in de opera La Fenice (zij debpteert binnenkort hi de Venetiaanse operahal als Elvira in I Puritani van Bellini) &mo Benmemw* m ds boksrmgontmoette* elkaor gisteren m Venetië. De uitslag van het dueOH is viel bekend

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1