Gehuwde priester mag ambt niet studenten wil meer uitoefenen URK IN TILBURG NEERGESTOKEN Hoogleraar in parapsychologie 75 jaar Levenswerk van prof. Tenhaeff wordt na miskenning voortgezet Politie actief bij de begrafenis van vermoorde vrouw In voorjaar grote scholierenacties Pastor Leidse gaan trouwen N Vliegramp bij Los Angeles Zaak wordt met Rome en bisschoppen nog bekeken Universiteit van Tokio ontruimd In hoofdstad 2 gezinnen zonder huis In dit vak geen brood te verdienen FOTO'S VAN AANWEZIGEN GEMAAKT KRANT EN REGIONALE DISCUSSIES DE LEIDSE COURANT ng zt Kardinaal Alfrink betreedt de aula van de Utrechtse universiteit, waar hij met enkele honderden studenten de eucharistie vierde en een 'preek hield over de omstreden kwestie van het priesterlij!celibaat. Onder de aanwezigen was studentenpastor Jeroen Gooskens, die zich onlangs verloofde en zijn ambt wil blijven uitoefenen. Kardinaal Alfrink tol studenten: (Van onze correspondent LEIDEN. Ook de Leidse studenten- apclaan drs. H. van Breukelen wil uwen. Na zijn collega's J. Gooskens Utrecht en Jos Vrijburg in Amster- n, heeft nu ook hij het voornemen Burgt|>neekondi8d in het huwelijk te treden, deeld Namens hem heeft pastoor J. van Wel de studentenparochie gisteren de ilgende mededeling gedaan: „Reeds ime tijd heeft het celibataire leven or mij niet meer de betekenis, die ik vroeger aan toekende. Ik vind dat iesterschap en celibaat niet noodzake- i elkaar gekoppeld behoeven te ik heb dan ook hoop mij op een welijk te kunnen en mogen Overleg met mijn collega-pastores 'enkele andere vrienden en het onder - (d met de bisschop hebben mij doen /uiten, mij een jaar terug te trekken mij een jaar terug te trekken \verf?T^ oi*A de* m"»ge41)fchêid te bben mij meer rustig te kunnen oriëri- •en op mijn toekomst. Ik hoop dat de gelijkheid bestaat, dat ik aan het de van dit jaar mijn werk onder u kunnen hervatten. Het is niet mijn loeling mijn ambt te verlaten en ik ook niet onmiddellijk huwen". >rs. Van Breukelen hoopt straks als toraal werker in de Leidse studenten- ochie te kunnen terugkeren. d en re le gron aenselijl (Van onze correspondent) UTRECHT Kardinaal Alfrink heeft verklaard, dat dc bisschoppen in geweten niet kunnen instemmen met het verlangen van de Utrechtse studenlcnparochie, om haar pastoor Jeroen Gooskens ondanks diens voorgenomen huwelijk zijn priester ambt tc laten uitoefenen. Kardinaal Alfrink zei dit in de predikatie die h(J zondag hield tijdens een eucharistieviering in de Utrechtse studentenparochie. De eucharis tieviering waarin de kardinaal voorging, vond plaats in de afgeladen aula van de Utrechtse rijksuniversiteit. Naar schatting waren er 500 studenten aanwezig- OS ANGELES (Reuter) Een Boeing 7 van de Amerikaanse luchtvaart- ntschappij „United Airlines" met 36 ttenden is zaterdagavond kort na het tijgen vanaf 't vliegveld van Los An- s in de Stille Oceaan gestort. Er wa- geen overlevenden. Ook de studentenpastor Jeroen Goos kens bevond zich onder de aanwezi gen. De kardinaal' begon zijn predikatie met te zeggen dat hetgeen hij ging zeg gen, misschien voor wijdere kring dan deze parochiegemeenschap van beteke nis kon zijn. „Wij zijn hier dacht ik niet als tegenstanders, ook al zijn we het misschien samen niet eens De kardi naal zei, dat hij zeker dingen zou gaan zeggen waarmee zijn gehoor niet zou stemmen. Maar hij riep op om ero1 na te denken. „Ook samen denken een vorm van dialoog". Kardinaal Alfrink constateerde, dat de discussie rond het celibaat vaak meer emotioneel geladen is dan theologisch onderlegd. Hij sprak over de positieve zin van het celibaat als gelegen in eer onbelemmerde dienstbaarheid en als te ken van offervaardigheid. Het celibaat wordt in het evangelie voor priesters ■niet geëist maar het ligt wel in de schrift verankerd. Het verlangen om priesters, nadat ze van hun celibaatsverplichting ontslagen zijn, toch volop in de Kerk als priester te laten functioneren, vond de kardinaal begrijpelijk. Hij wees er ech ter op, dat het hier om een zaak gaat, waarin een lokale hiërarchie alleen I ILBURG In een pension i VI urgse Goirlestr., waar 'n groot aan- jurken zijn gehuisvest, vond de' poli alarm van een der bewoners, Al 7.#»gmorgen omstreeks 4 uur het ont- :011.6 le lichaam van de 28-jarige Turk ,00gastarbeider in Den Bosch. VEE 3.70-5.1 'rfla 8,3 ren 113 0-545, 4 264-2 10, wort 200-21 trunderi bijzond rhinderi pfung. plaats, kunnen •ugzien. (Van onze correspondent) dc man bleek met een scherp voor in de hartstreek te zijn gestoken, loop van de zondag werd de 46- Turk A. B. aangehouden en inge- sloten. De vermoorde Odabaz was naar Tilburg gekomen om daar oude makkers op te zoeken uit de tijd dat hij zelf nog in Tilburg werkte. Enkele van hen wa ren kort na vakantie in Turkije naar Ne derland teruggekeerd. Bekend is, dat Odabaz op een kamertje op de boven ste verdieping in gesprek is geweest met drie landgenoten. Een van hen ver zocht hij hem terug te willen rijden naar zijn kosthuis in Vlijmen, maar de man durfde de late rit niet meer aan. Daar op is Odabaz in gezelschap van de an dere twee naar beneden gelopen waar A. B. naar buiten ging en de andere thee ging zetten. Toen Odabaz daarna naar- buiten kwam moet hij zijn opgewacht door B. Daar ook moet de fatale steek zijn toegebracht. Odabaz, alleen achter gelaten. heeft vervolgens op de deur van het pension geklopt, werd binnengelaten en is zonder dat zijn gastheer er erg in had, op bed gaan liggen. Deze ontdekte nauwelijks 10 minuten later dat Odabaz 'KIO (Reuter-DPA) De Japanse die zaterdag 9.000 man inscha- m de door studenten bezette en ricadeerde universiteit van Tokio i. is gisteren na gevechten, n volle dag duurden, in haar op- erdag bezette de politie negentien de twintig bezette gebouwen, de dag H. J. >p het hoofdgebouw van negen ver- ite bewtjngen waai- om elke meter werd ge len. De studenten, die onder meer elijke p#n tegen de Japanse defensiever- medew ai met de Verenigde Staten riepen, i. In plai gelden van achter hun overal opge- ke van e barricades de politie met rook- operet nen, molotovcocktails, stenen, meu- de pai r en flessen met zuur. Tot op het lielden zij stand. Tenslotte moesten burj ageveer 400 met stokken gewapen- ioden b!( "gelui de ongelijke strijd tegen de die onder meer van waterka- en traangas gebruiktmaakte, op- FATALE KACHEL kan handelen in contact en in overleg, collegiaal met het gehele we reldepiscopaat e met de Paus als hoofd het wereldepiscopaat. „Er moet plu riformiteit zijn in de Kerk, maar niet ten koste van het principe der colle gialiteit", aldus de kardinaal. Kardinaal Alfrink onderstreepte, dat de priester die bij zijn wijding beloofd heeft, ongehuwd te blijven, door de Kerk van die belofte ontslagen kan wor den maar dat de Kerk van haar kant dan kan vragen, het ambt niet verder uit te oefenen. Hij verwees naar situa ties in de maatschappij, waar verplich tingen-die men in het publiek 'op zich heeft genomen eveneens een blijvend karakter dragen, waarvan men zich niet eenzijdig kan ontdoen. De kardinaal achtte het idee „dat per sonen worden opgeofferd aan structuren" niet juist. „Ieder samenzijn met men sen vraagt de bereidheid van mensen, om zich in de gemeenschap in te pas sen. Dit geldt voor vriendschap en hu welijk, voor werk- en leefmilieu en ook voor samen-Kerk-zijn". Hij besloot met te zeggen: „Het is voor u, hoop ik, duideijk, dat de bis schoppen bereid zijn, alle zorg te heb ben voor de priester, niet alleen voor de vier a vijf procent, die zijn uitge treden, maar ook voor de 95 procent, die hun woord gestand willen doen". (Van t UTRECHT De hetze tegen prof. dr. W. H. C. Tenhaeff is wel voorbij. Er wordt nu over de gehele wereld op we tenschappelijk niveau „aan parapsycholo gie gedaan" en in Nederland staan de regering zowel als het curatorium van de Utrechtse rijksuniversiteit achter zijn „Ik heb er recht op, dat mijn le- iswerk wordt voortgezet". Zaterdag is de strijdvaardige pionier van het weten schappelijk onderzoek naar paranorma le verschijnselen 75 jaar geworden. Bin- afzienbare tijd kan eindelijk de be noeming van een opvolger worden ver- ■acht. een gewoon hoogleraar in de pa rapsychologie. Het zal een buitenlander zijn, hoewel •n Nederlander het (harde) spits heeft afgebeten. Er valt met parapsychologie nu eenmaal geen brood te verdienen, ten zij dan als hoogleraar. Maar Tenhaeff is de enige en zijn vele geïnteresseerde leerlingen hebben zich niet gespeciali seerd. „Dat vind ik wel jammer", zegt de professor, die wij heel hoog op een grote zolderkamer in het instituut voor parapsychologie van de universiteit aan de Utrechtse Springweg eenzaam aan treffen. Hij doet zelf de deur open: „Iedereen hier is ziek", zegt hij. Ten haeff, vitaal en krachtig, ziet er niet uit, dat zelfs de Hongkonggriep hem klein kan krijgen. Normaal ,Waar ik m'n leven lang op gewezen heb: de verschijnselen, die ik onderzoek, zijn normaal. Er zijn alleen graduele verschillen. Al hebben honderdduizenden nooit iets van gemerkt, telepathie en helderziendheid zijn gewoon-menselijke eigenschappen. De een heeft ze sterker dan de ander. De parapsychologie, die ik bedrijf, is een van de vele zijtakken de experimentele psychologie. Het is de zijtak, die de paranormale ver; schijnselen onderzoekt, zoals telepathie i helderziendheid in ruimte en tijd" Prof. Tenhaeff behoort zelf allerminst tot de pragnosten (helderzienden). „Ik heb wel eens een spontane telepathische ervaring gehad", zegt hij, „maar dat mag geen naam hebben. Ik ben eigen lijk een kleurenblinde, die kleurenzien- den onderzoekt". Tenhaeffs vader was een Rotterdamse reder. „Hij vond mijn belangstelling voor parapsychologie idi oot. Hij was een Duitser van Zeeuwse oorsprong en schold me in het Duits uit: „Ein Tüchtiger solist du werden", want hij vond dat je in de scheepvaart meer kon verdienen en daar had ie beslist ge lijk in. Bij professor Roels in Utrecht ging ik psychologie studeren Latei- werd ik diens assistent, tot in 1942 moest onderduiken". Hetze Prof. Tenhaeff kan barre staaltjes ver tellen van de hetze, die tegen hem ge voerd is. Al voordat hij privaatdocent i bepaalde ziekte on- mens7met-een-ziekte, in geen paranormale Prof. W. H. C. Tenhaeff tot op hoge leeftijd strijdbaar voor de parapsychologie. werd in 1933, moest hij zowel van binnen als van buiten de universiteit beschuldi gingen aanboren. Als hijzelf al geen kwakzalver werd genoemd, dan zou hij de kwakzalverij toch wel bevorderen, christenen vonden dat hij de mogelijk heid van het wonder ondergraafde, niet- chrlstenen dat hij het wondergeloof uit de donksterstc middeleeuwen juist weer oprakelde. Hij en zijn bekendste proef persoon. de Utrechtse paragnost G. Croi- set. waren bedriegers en oplichters. Nu de parapsychologie over de gehele wereld als volwaardige wetenschap kend is, nu men ook in het buitenland 't Nederlandse voorbeeld heeft gevolgd er er overal officiële leerstoelen voor de pa rapsychologie zijn ingeruimd, nu rege ringen geld geven voor de onderzoekin- en zelfs de politie (maar nog steeds niet officieel) gebruik maakt van diensten van paragnosten, kan alleen nog maar een duisterling hier of daar vol houden, dat „het allemaal van de dui vel" is. „Ach", zegt Tenhaeff, „er zijr ook altijd nog mensen, die geloven dat de aarde plat is". Het grote publiek denkt, dat een pa ragnost kan zien wat voor weer het met Pasen wordt en op welk lot de hoofd prijs valt in de staatsloterij. Toch zijn er i,nder(l^ad wel „lotdyomeis". Daar heb ik pas nog een merkwaardig geual mee beleefd. Ik werd door het bureau van de staatsloterij benaderd, omdat er.i/een tandarts was, die hemel en aarde had be wogen om een bepaald lot te kunnen kopen. Het was al uitgegeven en hij won ook niets, maar op dat lot viel inder daad een prijs" Verklaring „Ik kan zoiets voorlopig alleen maar constateren. Ik verbind er geen conclu sies aan. In de eerste plaats gaat het om het verzamelen van zo exact moge lijke gegevens. Daar heb ik er duizen den van. De verklaring moet je niet in de eerste plaats in de verschijnselen zoe ken. maar in de mens. Ik ben begonnen met een psycho-analystische benadering van de proefpersonen. Geleidelijk aan ben ik een antropologische (antroo- pos is het Griekse woord voor mens) pa rapsychologie opgebouwd. Zo heb ik bij Croiset ontdekt, dat zijn helderziendheid ten aanzien van verdrin- kingsgevallen te maken heeft met een jeugdtrauma. Toen hij acht jaar was is hij zelf bijna verdronken. Zijn telepa- tische aanleg ontwikkelde zich daardoor trie niet langer eer derzoekt, maar een zo ook ondei-zoek verschijnselen, maE zulke verschijnselen zich voordoen. Voor mijn colleges is er altijd veel be langstelling geweest. In de studentenwe reld is er zelfs een steeds toenemende belangstelling. Vaak doen ze parapsy chologie als bijvak na hun kandidaats- psychologie of culturele antropologie Men specialiseert er zich niet in, omdat je er je brood niet mee kunt verdienen. Toch ben ik ervan overtuigd, dat het een |l basiswetenschap is, dat dit vak van enor me betekenis wordt. Later zal het zo n vlucht nemen, dat men zal zeggen „Nou ja. die Tenhaeff heeft wel een ba sis gelegd, maar dat is ook alles". Dat vind ik niet erg. ik ben dan toch een schakel geweest. Ik wil me niet verge lijken met Newton, maar zonder New ton was er geen Einstein mogelijk ge- Oost en West Ik ben er zo van overtuigd, dat we on* in een kosmos bevinden, die aan alle kanten te groot is en die we benaderen met begripsmiddelen, die aan alle kanten te kort schieten. Ik ben zo bescheiden geworden in dit vak. De wereld zit heel wat gecompliceerder in elkaar dan we denken. Je krijgt wel een bepaalde kijk op mens en wereld en die kijk kan niet materialistisch zijn. De ziel kan geen af splitsing zijn voor de parapsychologie. Het tast hun materialistische mensvisie aan. Ze hebben het vak desondanks In gevoerd. omdat ze ervan verwachten, dat het hun te pas kan komen bij hun spionage. Ja, werkelijk. De paragnost doorbreekt de ruimte en lijdsbarrière en dat wijst op geestelijke achtergronden. Ik geloof, dat de toene mende belangstelling in het Westen voor de parapsychologie te maken heeft met een verdwijnend dogmatisme in 't chris tendom. De jeugd komt los van de dog ma's, maar is er zich van bewust, dat er toch meer is tussen hemel en aarde dan materialistische mensbeschouwin gen ons voorhouden. De Westerse mens heeft zichzelf tech nisch ontwikkeld. Paranormale verschijn selen zijn bij ons atavismen geworden, regressieverschijnselen. Naarmate de mens meer individu wordt, meer verra- tionaliseert raken deze vermogens ver der op de achtergrond. En in de toe komst? Ik heb enkele contacten met Oosterse yogi's. Die hebben een andere paranormale begaafheid dan onze pa ragnosten. Bij hen is er veel meer spra ke van een bewuste ontwikkeling van deze vermogens, apals wij onze techni sche verstandelijke vermogens sterker ontwikkeld hebben. Ik geloof dat ook bij ons in de toekomst deze vermogens zich sterker zullen aandienen, maar anders dan bij de primitieven. Er kan 'n synthe se komen van intutïe en intellect. De yo gi's kunnen de voorlopers zijn van een nieuwe cultuur. We moeten er wel kritisch tegenover blijven staan, maar Oost en West kunnen wederzijds van elkaar leren. Er is een ineenvloeiing mogelijk van Oosterse en Westerse culturen. De structuur van de mensheid verandert. De mens hoeft niet aan zijn verintellectualisering ten onder te gaan. Ik ben een optimist. Het Reina Prinsen Geerlings Fonds heeft weer haar jaarlijkse prijsvraag uitge schreven voor auteurs die op 24 no vember 1969 de leeftijd van 20 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 25 jaar. De prijs bedraagt f 220,In zendingen (proza, gedichten of toneel stukken) moeten vóór 1 juli worden gezonden aan het secretariaat: Ko ninginneweg 121 Amsterdam. Johan Kaart was als erelid van de Knoerissen uit Uden het middelpunt van het elfstendencarnaval van de Bossche Bambergers. De zuiderlingen beginnen weer op dreef te komen. VENRAY. Politiemensen in burger mengden zich zaterdag in Venray tussen de talrijke aanwezigen b(| de begrafenis van de vermoorde verpleegster Hermine van der Vorst. Politiefotografen schoten tientallen filmpjes om alle belangstellen- acties) den op de gevoelige plaat vast te leggen. vaker voorgekomen, dat de moor- de begrafenis van zijn kUken. Met die moge- AMSTERDAM (ANP Bij het aan steken van een nieuwe, nog nooit ge bruikte flessengaskachel op de derde etage van een huis in Amsterdam-Oost deed zich zaterdagmiddag een explosie voor, waarbij brand ontstond De derde verdieping brandde geheel uit. De bewo ners werden dakloos. Ook een gezin op de tweede verdieping kon wegens de grote waterschade niet in de woning blijven. De rampendienst van de ge meente zorgde voor onderdak ban beide gezinnen AMSTERDAM (ANP) Op het beslo ten congres van ca. 100 onderwijsactivis- tcn uit het middelbaar, hoger beroeps- en wetenschappelijk onderwijs, het afge lopen weekend in Amsterdam gehou den, is besloten voortaan intensief samen te werken. Er waren activisten, zowel leerlingen als leraren, uit bijna het ge hele land. De congressisten waren leden van de socialistische jeugd Nederland, de SVB, de scholierenkerngroepen, de scholierenbelangenorganisaties en voorts vertegenwoordigers van allerlei plaatse lijke actiegroepen van scholen. Plannen werden gemaakt om in het I gehele land meer discussies en acties met betrekking tot de onderwijsstruc tuur op gang te brengen. Daartoe zal in februari een discussiekrant in een op laag van minimaal een half miljoen exemplaren worden verspreid onder alle betrokkenen. Voorts werd besloten in het voorjaar regionale bijeenkomsten te organiseren, waarop diverse op het congres naar vo ren gekomen zaken nader ter discussie zullen worden gesteld. Op het congres brachten de diverse actiegroepen verslag uit over gevoerde acties. Daarbij kwain duidelijk de ge meenschappelijke achtergrond naar vo ren waaruit deze acties noodzakelijk ge bleken zijn. Als gronden werden onder meer genoemd ondemo cratische bestuursstructuren van het ge- f denaar 'hele onderwijs, gebrek aan rechtszeker- slachtoffer kw: heid voor scholieren en studenten, en hel lykheid hield de politie zaterdag reke I feit dat schoolparlement en overlegor- ning. gaan geen garantie blijken voor demo-' •atie. Voorts wordt naar de mening var de activisten de inhoud van het onder wijs bepaald door de maatschappelijke I structuren in plaats van door persoon-1 lijk interessen en capaciteiten, d.w.z. leerlingen en leerkrachten worden ge dwongen om te voldoen aan eisen, die ze niet zelf hebben gesteld. De inhoud van het onderwijs blijkt uitermate ge schikt tot het kweken van een apoli tiek bewustzijn. De onderwijsinstituten worden gekenmerkt door gebrek aan communicatie en verantwoordelijkheden, een apatisch gedrag van leerlingen en leraren, overheersing van indoctrineren- de tendenzen van het onderwijs (bijv. het vak geschiedenis), positieve waar dering van de gevestigde machten en daarmee gepaard gaande negatieve be oordeling van tegenstromingen. Alle op de begrafenis „vastgelegde gezichten zullen de komende dagen vkeurig worden bestudeerd Collega's Hermine droegen de kist om elf uur de stampvolle „Vredeskerk" binnen, waar pastoor W. Geerits de uitvaart dienst leidde. Na afloop werd een gram mofoonplaat gedraaid van de Venrayse zingende Zusters van Liefde van het psychiatrisch ziekenhuis „St.-Anna". waar Hermine van der Vorst negen jaar lang als verpleegster heeft gewerkt. Lijk van vrouw Zondag tegen het middaguur vond de politie in een sloot in het Venrayse gebied „De Hiept" het lijk van do 64- jarige mevrouw Maria van B. De vrouw had vrijdagmiddag haar woning in Ven ray in overspannen toestand verlaten. Zij moet door verdrinking om het leven zijn gekomen. Een verband tussen haar dood en de moord op Hermine van der Vorst acht de politie uitgesloten. De opsporingsactie werd geleid door Venrays burgemeester Schols en de districts commandant van de rijkspolitie. Een leger rijkspolitiemensen uit Noord-Lim burg en veertig militairen uit Oirschot hielpen zoeken. „We zijn aan de bevol king verplicht de vrouw zo vlug moge lijk te vinden, om de gedachte, dat haar verdwijning iets heeft te maken met de moordzaak, weg te nemen. Een paniek stemming moet worden voorkomen", aldus de burgemeester van Venray. Zondagmiddag vond men de vrouw ten slotte. Belgische ontvoerder Interpol-Brussel heeft zaterdag de aanhouding verzocht van de 27-jarige Marcel S. uit de Belgische plaats Molen beek'St-Jan. S. wordt van meerdere misdrijven verdacht en ontvoerde vrij dagavond het 9-jarig meisje Liliane Fo- belets uit het Belgische Jeppe. De Belg (blond haar, snor en wipneus) verdween per auto over de Nederlandse grens cn heeft zich dit weekeinde vermoedelijk in Brabant of Limburg opgehouden. De politie betwijfelde ten zeerste dat de Belg bij de moord op Hermine van der Vorst is betrokken. Droogbonquetten van Marijn Eschau- zier, wandkleden van Hieke de Jong en collages van Johan Schweitz wor den van 18 januari tot 7 februari ge ëxposeerd in kunsthandel Ina Broer- se, Nieuwe Spiegelstraat 57, Amster dam-C.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5