©e£eidde<3oti/ïa/rit Hooglopende ruzie tussen John Lennon e Harrison en Georgi Rapport-Lüske wekt verzet Actie-Comité De film van vanavond: La dolce vita Scherpe reacties bij VARA over aantijging dr. Huetink RADIOPROGRAMMA PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 20 JANUARI 1969 j Doordrukken in celibaatskwestie onverantwoord I^ARDINAAL Alfrink heeft duidelijk uitgesproken, dat de bisschoppen van Nederland niet van plan zijn, op eigen gezag een uitzondering te maken op de celibaatswet, door aan gehuwde priesters toe te staan, hun ambt te blijven uit oefenen. Door dit zo duidelijk te stellen, heeft hij een bijdrage geleverd aan de binnenkerkelijke dialoog over dit vraag stuk. Een van de voorwaarden voor een vruchtbare dialoog is nu eenmaal, dat de gesprekspartners aan elkaar zeggen, waar zij staan. Kardinaal Alfrink en zijn col lega-bisschoppen hebben gekozen voor de lange weg, de weg van het overleg met de episcopaten van andere landen en met het hoofd van het wereldepiscopaat, de bisschop van Rome. Het woord is nu aan degenen, die een pleidooi hebben gehou den voor de korte weg, de weg van het open conflict, waarbij Nederland gehuw de priesters in de ambtsbediening laat en verder maar afwacht, wat de repercus sies ln de wereldkerk zullen zijn. Blijven zij op hun standpunt staan? En welke consequenties denken zij uit dit stand punt te trekken? Uit de toespraak van kardinaal Alfrink is duidelijk gebleken, dat hij de celibaats- wet, zoals zij momenteel in de Latijnse Kerk bestaat, een discutabele kwestie vindt. Hij wil er over praten, naar bin nen zowel als naar buiten. Uit het feit, dat hij de zinvolheid van het pi"iesterlijk celibaat heeft verdedigd, mag niet wor den afgeleid dat hij de verplichte koppe ling van priesterschap en celibaat per se gehandhaafd wil zien. Uit eerdere toe spraken en standpuntbepalingen is vol doende gebleken, dat dit niet het geval is. Kardinaal Alfrink weigert alleen om in deze zaak 'n oplossing te forceren zal allerwaarschijnlijkst geen oplossing zal zijn, omdat zij voor de Nederlandse Kerk tot fatale gevolgen zal leiden. Wij menen aan degenen, die voor „doordrukken" pleiten, te moeten vragen, dat zij goed realiseren wat dit in feite gaat betekenen. Zij willen alleen een conflict, zeggen zij, en geen breuk. Maar het conflict is er al. En zijn zij er zo ze ker van, dat bij een op de spits drijven van dit conflict de zaak hun niet uit de hand zal gaan lopen? Wat zij voorstaan heeft in feite iets van de politiek, waar mee een man als Dulles in internatio nale conflicten naam heeft gemaakt: gaan tot de grens, poker spelen en hopen dat de andere partij het eerst door de knieën gaat. Voor een dergelijke politiek voelen wij niets, In wereldlijke vraag stukken niet. En in kerkelijke nog minder. BEATLES UIT ELKAAR? „Apple" trok nieuw financieel brein aan LONDEN (AP) Gaan de Beatles nit elkaar? Ze zeggen „neen", maar er zijn hardnekkige berichten over groeien de onderlinge spanning. Deze bereikte haar climax met een ruzie tussen George Harrison en John Lennon over de zaken van „Apple", de organisatie van de Bea tles die 12 maanden geleden werd opge richt om hun activiteiten uit te breiden. Het conflict werd gevolgd door annule ring van het eerst liveconcert in Enge- Johnny Kraaykamp was zaterdag terug in AVRO's Weekendshow. Iets om blij mee te zijn, want Johnny mag het dan erg goed doen in zUn huidige rol van blijspelspeler; het zou toch doodjammer zijn als onze beste t.v.-komiek al zijn tijd zou verdoen met 's avonds telkens voor een paar honderd mensen te spelen als hij maandelijks vijf a zes miljoen kij kers vermaken kan op een wijze die hem in dit speciale genre werkelijk uniek Het is natuurlijk jammer dat ander niet meer gebeurt ii king met Rijk de Gooyer, maar de ver eende krachten van Ko van Dijk en John Leddy kwamen aan dit manco redelijk tegemoet. De opzet van de show was aan de royale kant: vuurwerk wat de medewerkenden betreft, vuurwerk ook in het pittige balletje. En er was kleur Regisseur Bob Rooyens wilde dat best uitbuiten, bouwde de beginscene er zelfs helemaal mee op, maar was verder zo verstandig het ons. zwart-wit-kijkers, niet te moeilijk te maken. Nog lets: Johnny Kraaykamp is in het verleden nogal eens de minst in gegaan doordat hij niet over goede teksten kon beschikken. De teksten van zaterdag waren van een behoorlijk gehalte, maar Johnny bracht ook een soort van tele- fonische-verborgen-camera. De tekst daarvoor moest hjj al sprekend impro viseren. Het werd een dolle tekst die aantoonde dat zijn creatieve vermogen bepaald niet alleen in de uitvoerende sector ligt. Bij de NCRV zagen we een programma van en met drs. P., de man die één ge weldig liedje (de Commensaal) maakte en sindsdien op het vlak der lichte muze ls blijven balanceren. We herinneren ons daarvan geen verdere successen en wat hij thans presenteerde was van een betreurenswaardige vervelendheid. Van zulke programma's kunnen we ons des noods nog wel voorstellen dat ze ge schreven worden, maar vinden we het onbegrijpelijk dat ze op weg naar de uitvoering niet ergens in de prullenmand belanden waar ze thuishoren. Gisteren bond de KRO de preek uit die kardinaal Alfrink 's morgens vo denten had gehouden en waarin uiteenzetting gaf over het episcopale standpunt t.a.v. het celibaat. Het was zinvol dat de KRO die uitzending liet voorafgaan door een programma dat eigenlijk pas over een paar weken worden uitgezonden, maar dat een w kei ijk uitstekende inleiding inhield die preek. „Twee priesters en de crisis" toonde aan dat sommige van onze pries ters heel wat intensiever met zichzelf bezig zijn dan wjj vroeger dachten toen ons over priesters geleerd werd dat zij alleen dachten aan de dienst van God en het heli van de mensen. Aan de dere kant werd ook getoond dat Jonge priesters een gevoel van onbehagen kunnen hebben omdat zU in de huidige situatie pastoraal niet voldoende hun trekken denken te kunnen komen. Als, zoals vaak, ook hier de kerk In het midden ligt mogen de gewone gelovigen niet ontevreden zijn. Er zullen altijd wel priesters geweest zijn die wat te veel met zich zelf bezig waren. Het ls in elk ge val gelukkig dat er ook die anderen zijn die naar vernieuwing zoeken omdat zij hun werk beter willen doen. Vg. land van de Beatles sinds twee jaar, dat zaterdagavond in Londen zou heb ben plaatsgevonden. Een zegsman zei, dat de show was afgelast omdat de Beatles niet helemaal klaar waren. Maar in popmuziekkringen wordt gezegd, dat de afgelasting het gevolg was van de slechte onderlinge verhouding. De ruzie begon toen Lennon in een interview zei, dat als „Apple" geld bleef verliezen in het tempo van nu „Wij alle vier in zes maanden aan de grond zitten". De ze uitlating ontlokte snel een weerant- woord van George Harrison die zei: „Apple heeft genoeg geld. We hebben allemaal genoeg". Geruchten deden in de Londense pop muziekwereld de ronde, dat Lennon Harrison hooglopende ruzie hadden, waardoor een repetitie voor het optre den voor de tv werd afgebroken. De twee Beatles zouden, zo wordt beweerd, zelfs op dé xAjIsV zijn "TSSMfeyH' zei: „We hebben" niet gevochten. We pra ten aHeeiv'friet meer inéfaWHböl dan ook, het is duidelijk dat het niet goed gaat mettle zakelijke ondernemin gen van de Bèatles. Mavis Sith, zegs man voor „Apple", maakte bekend van uit het hoofdkwartier van de maatschap pij (waarde een half miljoen pond) in Londens Savile Row: „Het is waar, dat er wat gereorganiseerd wordt bij „Apple". Er is een nieuw financieel brein benoemd 'om de leiding te nemen". Geen zakenlieden De Beatles hebben toegegeven, dat ze zakelijk geen lichten zijn. „We zijn geen zakenlieden", zei Harrison. „Toen wij de oorspronkelijk „Apple"-onderneming, 'n kleding zaak, sloten, gaven we 10.000 pond voorraden weg aan 'n gretig NEDERLAND I (STER- reclamcuitzcndingen on 18.55, 19.03. 19.56 en 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.07 uur: Attentie voor sport 19.30 uur: Pick-up. platenprogramma 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Hier en nu. actualiteitenrubriek 20.45 uur: Bureau Bristol, tv-serie 21.35 uur: Pulang ke Amboné, reportage 22.15 uur: Piluh Pjengke, lied 22.20 uur: Tweede journaal (NTS) 22.50 uur: Nieuw systeem voor omzetbelasting (TELEAC) 23.00 uur: Export (TELEAC) NEDERLAND II (STER- rcclameuitzcndingcn om 18.55 cn 20.16) NTS: 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: Scala, magazine TROS: 19.30 uur: Het spook van mrs. Muir, tv-serie 20.00 uur: Journaal (NTS) 20.20 uur: Programmaoverzicht 20.24 uur: Verborgen kwaad in tropisch water, doe. 21.00 uur: La dolce vita, film 23.35 uur: Tweede journaal (NTS) Televisie morgen NEDERLAND I NTS-NOT: 11.00 uur: Schooltelevisie met 0 aangegeven programma's zijn kleiirentelevlsieprogramma'e. In Hilversum zijn de -prijzen uitgereikt van de hoorspelwedstrijd 1968 van de B.R.T. en de N.R.U. Op de foto van links naar rechts: de heer Marcel Coole. namens de B.R.T.Johan v. d. Woude, die de tweede prijs won met zijn „Toreneindspel", Mr. A. Roosjens namens de N.R.U., Manuel van Loggem, die de derde prijs won met zijn inzending „Zeven miljoen moleculen" en Peter van Gestel, tweede-prijswinnaar met „Laura". Een eerste prijs werd niet toegekend. grabbelend publiek. Wij beloofden finan ciële steun aan duistere zaken en aan mensen met gekke ideeën. Toen John dan ook over 't verliezen van geld sprak bedoelde hij, dat we te veel geld wegge ven aan de verkeerde mensen. We heb ben te veel aan liefdadigheid gedaan. We zijn te edelmoedig geweest en dat houdt nu op". De Beatles zijn intussen steeds meer him eigen afzonderlijke wegen gegaan. Paul McCartney lijkt beter contact te houden met de smaak van het publiek dan de drie anderen. Hij was het die tot nu toe de enige grote „Apple"-ont- dekking heeft gedaan, de 18-jarige zan geres Mary Hopkin. Haar plaat „Those were the days" is in 2.500.000 stuks ver kocht en kwam bovenaan de Britse hit parade. Lennon daarentegen laat zijn vreemde houding tegenover het leven in de meeste aspecten van zijn werk over- heesen. Zijn plaat „Twee maagden" waar hij en zijn vriendin Ono naakt op de hoes staan afgebeeld, is echt geen geldmakertje. Harrison, de meest mys tieke van de vier, blijft een overheer sende belangstelling hebben voor Indi sche wijsbegeert en muziek. Alleen Rin- go Starr speelt 'n grote rol in 't behouden van de sympathie van het publiek voor Ide anderen. Harry Verbeke te gast bij jazzclub DEN HAAG De winnaar der Wes- sel Ilckenprijs, de tenor-saxofonist Har ry Verbeke zal vrijdagavond 24 januari optreden als gast van de Haags Jazz- De clubavond vindt plaats in de Caveau in Scheveningen, waar de prijswinnar begeleid zal worden door enkele Haagse jazzmusici. Tevens zal daar het Amster damse Dixielandorkest „The South City Jazzband" oi.v. Paul Klöters optreden.- De Haagse jazzclubavonden zijn ook toe gankelijk voor niet-leden. Eenheid van vakorganisaties geschaad? AMSTERDAM (ANP) Het Actieco mité Musici is verontrust door de wijze, waarop de uitslag van de enquête van de Vereniging van Leden van het Resi dentie-Orkest in de openbaarheid is ge bracht. Het acht deze handelwijze scha delijk voor zijn streven om tot eenheid van de vakorganisatie te komen en een verzwakking van het protest, dat de Ne derlandse musici hebben gericht tegen de werkzaamheden van de commissie voor de orkesten. In een communiqué wordt gesteld dat de heer Lüske niet alleen de nu reeds duidelijk groeiende eenheid onder de vak organisaties der misici doorbreekt, maar ook schade berekent aan de kracht van de boycot tegen de commis sie voor de orkesten die uitgaat van de andere organisaties en de werkgevers der musici. Door eenzijdig te handelen tegen de wensen der organisaties berokkent hij mede schade aan de groeiende ur miteit der standpunten inzake de maat schappelijke herwaardering van de kestbezoekers en de daaruit voortvloei ende eis voor een salarisverhoging en medezeggenschap. De aanvankelijke vreugde om de schijn van eenheid die de heer Lüske door overname, van het plan wekte, is door dit eenzijdig handelen overgeslagen in scepticisme. De heer Lüske bracht zijn plan in de openbaarheid „mede namens de voorzit ters van de verenigingen van orkestleden van het Concertgebouworkest en het Rot terdams Philharmonisch Orkest". De ze mededeling is gedaan ondanks her haald protest daartegen door deze voor zitters die tevens vooraanstaande func ties bekleden in twee verschillende vak organisaties. Ondanks moeilijkheden op de persconferentie werd deze medede ling in een televisieuitzending herhaald. De heer Lüske doet voorts schade aan de eenheidsgedachte door zijn medede ling „dat hij zich niet aan de vakbon den gebonden voelt" en door het feit, dat de voltallige vereniging van leden het Residentie-Orkest, de voorzitter is, bij alle protesten der ■akorganisaties niet gehoord kan wor den omdat het orkest in Amerika is. Bij de voorbereiding van de fusione- ringsactie door het actiecomité toonde de heer Lüske. volgens het communi qué, zich daarvan een groot voorstan der, maar hij drong er bij het comité te vens met klem op aan te protesteren te gen de commissie-Scholten. Desondanks vertegenwoordigde hij de enige organi satie die aan de hearings van de com missie voor de orkesten wensten deel te nemen en de commissie op deze wij ze erkent. De heer Lüske vond dit ach teraf zeer betreurenswaardig, maar kon uiteraard zijn leden niet meer adviseren te tekenen. Betreffende de enquête wordt opge merkt dat deskundigen 80 pet. respon sie noodzakelijk achten voor wetenschap pelijke waarde. De heer Lüske deelt aan vankelijk mede ruim 1450 musici te heb ben geënquêteerd. Later spreekt hij van 1300, uitslag 44 procent. Daarbij zal dan ook het feit meespelen dat men mag aan nemen dat de leden van het Residentie- Orkest (107) vrijwel allen quête zullen hebben deelgenomen. „Al les tezamen is er voldoende reden verontrusting veroorzaakt door het op treden van de voorzitter van de Orkest vereniging van 't Residentie-Orkest", al dus besluit het communiqué van het ac tiecomité. HILVERSUM I NRU: 21.30—22.00 uur: Ons brood ligt op straat, klankbeeld 22.55—23.55 uur: Jazz in actie NCRV: 20.30—20.55 uur: Afscheid van een president, portret 22.45—23.55 uur: Tekens bij de tijd, cultuurprogramma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00. 16.00, 18.00. 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30. 11.00, 12.30, 16.00, 18.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.0(1 Toen Federico Fellini's „La dolce vita" zo'n negen jaar geleden in ons land werd geïmporteerd, ontmoette de film onmiddellijk moeilijkheden met de rijksfilmkeuring, die o.m. de striptease- scene van Nadia Gray tot een mini mum beperkte. We zijn nu negen jaar verder en de film komt onverkort op de beeldbuis. Fellini schetst in zijn film het lege leven vol verspilling van de rijke inwoners van Rome in een aan tal los van elkaar staande episoden ge zien door de ogen van de journalist Marcello Mastroianni, eerst alleen maar een toeschouwer, die later zonder het zelf te willen in dit leven verstrikt raakt tot hij aan het slot de argeiofé onschuld terugvindt aan het strand. Niet alle episoden zijn even sterk maar de film bevat beelden en situatie; die ons nog jaren zijn bijgebleven. Dij openingsshot het Christusbeeld zwel vend boven de stad en de lange dia loog met de van angst voor het lev vervulde Steiner (Alain Cluny) die ten slotte zelfmoord pleegt, zijn onvergete lijk. Ook in de gesprekken v journalist met de vrouw (Anouk Aimee en hun duidelijk gebrek aan communl catie op het beslissende moment, toon Fellini zich weer een meester schetsen van situaties, maar met zij sterrenverheerlijking rond Lex Bark» en Anita Ekberg (die tenslotte in i Trevifontein gaat baden) mikt hij me op het goedkope effect. „La dolce vit is ondanks de wat ongelijke kwaliti van de verschillende delen, waarin film uiteenvalt, een zeer interessant film die de kijker nog steeds tweeën eenhalf uur zal weten te boeien. (Ned. II, 21.00 uur). Militairen beschuldigd van oorlogsmisdaden „Kohinoor's Black Sensation" was inderdaad een sensatie op de grote internationale kattententoonstelling in de Amsterdamse Koopmansbeurs het afgelopen weekeinde. Het dier werd gekroond tot kampioenskat en de eigenaar, de Duitser Winfried Rodenstein, mocht de beker meenemen naar „der Heimat". Vermoedelijk in Kamer vragen over geheime documenten Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De beschuldigingen van de psycholoog dr. J. E. Huetink in VARA.s „Achter het nieuws" van vorige week vrüdag, dat vele Nederlanders zich tijdens de politiële acties in Indonesië schuldig gemaakt zouden hebben aan oorlogsmisdaden, hebben zeer veel reacties uitgelokt. De mees ten komen van mensen, die de twee politiële acties in Indonesië zelf mee gemaakt hebben en die de aantijgingen ten stelligste afwijzen. Ook Nederlan ders die tijdens deze acties familieleden verloren hebben, protesteren tegen wat zij noemen „de onbewezen beschuldigin gen" van dr. Huetink. Het hoofdbestuur van het Veteranen Legioen Nederland heeft de VARA dringend verzocht zendtijd aan ver tegenwoordigers van deze organisatie ter beschikking te stellen. Zij willen de beschuldigingen van dr. Huetink weerleggen. Intussen stuurde de oud- voorzitter afdeling Dordrecht van dit legioen, de heer G. van der Bruggen, oud-sergeant van de mariniers, een telegram naar de VARA. Daarin noem de hij de woorden van dr. Huetink infame beschuldigingen. Ook hij wil als getuige tegen de psycholoog in een nieuwe uitzending verschijnen. Toonbeeld: Muziek AVRO: 22.40 radlojou; Jazz ln actie: Nedeiia kwartet Theo Loevcndle. HILVERSUM II (298 m) Meisjeskoor mei dienst: informatie over kerklied en kerk muziek in klank en geschrift. 19.50 Stereo: Metropole-orkest: amusementsmuziek. 20.15 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Afscheid van 'n pre sident: portret van Lyndon B. Johnson. 22.55 Stereo: Radio Filharmonisch Orkest: semi- klassieke muziek (opn.L 21-55 Stereo: lichte BRUSSEL NED (324 m) 18.03 Voor de soldaten, godsdienstige uilzending. sten: literatuur. 22.30 Blues, gospelsongs en negrospirituals. 23.00 Nieuws. 23.10 Muzikale DINSDAG HILVERSUM I (402 m) AV Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. journaal. 8.20 Stereo: Lichte gi ziek. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Mor genwijding. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NRU-programma. 9.35 Water standen. 9.40 Muziek uit de middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeldsvitamimen (grj. (11.00 AVRO: 12.30 Sport of composers mentaar. 16.00 Nieuws. 16.02 Caribia: mu ziek uit Suriname en de Nederlandse Antil len. 16.30 Land der Muzena; kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: The Skvmas- 17.25 Jazz Spectrum. 17.55 Mededelin- 8.30 Nieuws. 8.32 Voor 9.10 Gymnastiek voor de Schoolradio. 10.00 De leef wereld van Jezus 10.15 Klassieke de hulsvrouw. (9.0 semi-klassieke grote admiraal, boekbespreking van Wel. KRO: 17.10 Voor de kind HILVERSUM III (240 m en FM 13.03 Ekspres: (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Er - lfi.OO Nieuws. 16.03-18.00 Mix: licht platenpro gramma. (17.00-17.02 Nieuws). BRUSSEL NED (324 m> - 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40 Weerbericht, mededelingen, programma-overzicht en SOS- berichten voor de schippers). 12.55 Buiten lands persoverzicht. 13.00 Niet richt, dagklapper beursberichten. 13.20 ws. 14.03 Schoolradio. (15.00-15.03 Nieuws). 15.57 Grammofoonmu- ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 16.15 Programma voor oude re luisteraars. 17.00 Nieuws, weerbericht en- mededellngen. 17.15 Lichte grammofoonmu zlek. erover, dat een academicus en in het bijzonder een psycholoog beschuldigin gen uitspreekt, zonder gelijktijdig be wijzen over te leggen. Men vraagt zich af of dr. Huetink wel over concrete bewijzen beschikt en zo ja waarom hij dan nu pas met zijn beschuldigingen komt, twintig jaar na de acties in 1947 en 1948. Dr. Huetink zei in VARA-uitzending van vrijdag te hopen dat zijn uit latingen zouden leiden tot een correctie van de geschiedschrijving uit deze periode. „Maar dan moeten er eerst duidelijke en onweerlegbare bewijzen geleverd worden of de toenmalige regering, de militaire commandanten en de soldaten tegen wie de beschul digingen van dr. Huetink gaan, wer kelijk oorlogsmisdaden bedreven heb ben of er verantwoordelijk voor zijn", aldus stellen politieke en militaire kringen vast. Men is door deze wat men noemt vage maar wel zeer ern stige beschuldigingen zeer geschokt. De kans is thans groot, dat sommige Kamerleden de kwestie parlementair aan de orde zullen stellen door het stellen van vragen over officiële documenten uit deze periode. Tot nu toe hebben alle kabinetten na de oorlog geweigerd de geheime stukken uit de periode 1945—1950 over de Indonesi sche gebeurtenissen openbaar te maken. Hierbij behoren ook de documenten over de politiële acties in 1947 en 1948. Protest kijkers De bewuste uitzending zelf lokte on middellijk na afloop op vrijdagavond zeer vele reacties uit. Er kwamen bij de VARA tientallen telefoontjes binnen camera's dat hij als negentienjarige dienstplichtige zelf in Indonesië was geweest en de door hem geschetste oor van kijkers, die protesteerden tegen de beschuldigingen. Dr. Huetink vertelde namelijk aan Hans Jacobs voor de t.v.- logsmisdaden met eigen ogen had ge zien. Zo werd er door patrouilles niet alleen bij zuiveringsacties geschoten op alles wat bewoog in en rond de kam pongs, maai' ook werden zonder enige noodzaak krijgsgevangen gemaakte Indonesiërs afgemaakt omdat ze „een overtollige ballast'' vormden bij de krijgsoefeningen. Dr. Huetink verklaar de zelf geconstateerd te hebben dat ook i sluipschutters en guerillastrijders wer den gemarteld. Hij achtte de toen malige regering, haar militaire com mandanten en de soldaten verantwoor delijk voor deze schanddaden. Voorts hoopte hij met dit t.v.-interview te be reiken, dat zijn verklaringen zouden kunnen leiden tot een meer verant woorde geschiedschrijving over deze donkere periode in onze koloniale his- De heer G. J. G. van der Bruggen, oud-sergeant van de Kon. Marine en ex-voorzitter van het oudstrijders legioen afdeling Dordrecht, heeft een telegram aan de VARA-leiding gezon den, waarin hij protesteert tegen de (ADVERTENTIE) is kaas uit het vuistje de x van xou nog best een stukje lusten infame beschuldigingen over de Nedei landse strijdkrachten in Nederland^. Oost-Indlë. Hij verzocht de VARAK televisie hem als getuige te horen I „Achter het Nieuws" om de beschu ""i digingen te kunnen weerleggen. VARA-televisie overweegt een nieuv uitzending aan deze terecht emoties oproepende affaire te ga^"J' besteden Verwacht mag worden d dan deze zware beschuldiging tl slaven aan de hand van documeifj® verklaringen van getuigen. trachten dit „B onderc duideli nende omlijst geniet» Zekt ditiege Benvei ogensc bodene dit ge; gebrac verteer ten. Su Ook geconfi i gav wachte wijze ti dat de speelde kon ooi waarde G. Rosi tion va Kap. K ?ot van lige vai Ongel '^jjhet zou (ezelscl 'oor sc :oed to PTT-r Incidenteel ln een brief aan VAR A's „Achter h Nieuws" heeft ook de Fedeiatie N ederlandse Oudstrij dersorganlsatl zijn verontwaardiging geuit. Zo wo o.m. opgemerkt dat de uitzending v gebaseerd op zeer incidentele ervarli gen van een man die heeft nagelal» deze direct na het gebeuren te meld» bij de bevelvoerende officier of op a dere wijze daaraan binnen een k< tijdbestek na het gebeurde kennis geven. „Nu, na 18 jaar, kan hij 2 koesteren in een publiciteit die paalde publiciteitsmedia in het kad van ,,een alles generaliserende genuanceerde zelfbeschuldiglngsculiu 'evrouv hem gaarne verlenen. Vele ou 4- me militairen voelen zich in hoge ïw l0'tz 91 beledigd". 'ostruiti Zeist an verf De uiti m' 76>" Wenm Gevorc

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2