IK WIL NIET LANGER OVERGELEVERD ZIJN AAN DE WILLEKEUR VAN EEN GROEPJE MENSEN LICHT GEBROM VAN BOTWINNIK I LUIDDE EERSTE OVERWINNING IN Jan van Dooyeweerd boekte nog nooit zoveel overwinningen UCCESVOLSTE PIKEUR VAN 1968 Leven beheerst door sulky en Ajax Studie bliksemafleider voor Jorritsma Schakers begonnen niet vredelievend Koersagenda weer dikker hENSDAG 15 JANUARI 1969 (Van onze sportredactie OTTERDAM. „Onherroepe- jk, wat er ook gebeurt, ik begin et meer aan de schaatssport, at voornemen had ik al eerder Miiaakt. Nu ik niet meer in de «rnploeg zit, is het definitief, eter dan ooit had ik me dit lizoen voorbereid, vooral omdat Europese kampioenschappen Inzeil zijn en die baan ligt mij tijzonder goed. Maar nu, iu deze ituatie, ga ik me uitsluitend toe- iggen op de studie M.O. Licha- lelijke opvoeding. Het schaat st is voor mij definitief verle- tijd". »rrit Jorritsma, 23 jaar, probeert zijn oorden overtuigingskracht mee te Hij slaagt daarin maar ten dele. og minder kan hij het volledig aan- •melijk maken dat hij heeft bedankt de landenwedstrijd in Oslo en ■entuele andere wedstrijden voor de •ploeg, waaronder de vijflandenwed- Gotenburg. irritsma zoekt naar argumenten udie lijkt er een dat doorslaggevend hij geeft toe dat hij wellicht ch meegegaan zou zijn als er latei- de zondagavond rustig met hem was praat. En er is nog meer. Want als geen diskwalificatie zou zijn geweest de 1500 m en -als hij via een nor- ale prestatielijst bijvoorbeeld op de :nde plaats zou zijn geëindigd in Heerenveen, was hij wel meegegaan Het is een complex van factoren, die de Rotterdammer van Friese ouders totzijn besluit heeft gebracht. De stu die geldt daarbij als een welkome blik semafleider. Want Jorrit Jorritsma heeft bedankt omdat hij er niets voor voelt „nog langer te worden overgele verd aan de willekeur van een groep mensen die zich de technische commis sie noemt en en geen idee heeft welke inspanningen ik me heb getroost om juist dit seizoen door te breken". is toch dwaas als er nog een 10.000 moet worden gereden. Op dat moment heb ik gezegd niet meer te willen star ten. Maar omdat Piet Vink dan alleen zou moeten rijden, ben ik toch maar gestart. Ik vind zoiets echter wel stijl- Die 10.000 meter reed Jorrit Jorritsma geweldig goed. De opvatting dat dit weieens het gevolg zou kunnen Zijn van een veranderde instelling, wijst hij ge decideerd van de hand. „Het lag aan het bewegingstempo. Voor de 10.000 dig. Het verschil met Karei te Winkel bedroeg nog geen honderdste punt. Het verschil met Eddy Verheyen was iets groter, maar toch ook gering. Als ik niet die botsing met ftonnie Nooitge- dagt had gehad, zou mijn 1500 meter wellicht nog wat sneller geweest zijn en had ik toch onder dit tweetal ge zeten. Heeft de t.c. hiermee dan hele maal geen rekening gehouden. En was ons niet eerder toegezegd dat leden van de kernploeg de voorkeur zouden genieten als de verschillen gering wa ren? Over Leen Pfrommer niets dan Dat andere rijders eenzelfde inspan ning hebben geleverd daar wil hij dan nog wel inkomen, maar toch: „Gelden voor mij dan niet de prestaties die ik in Inzeil heb verricht. Bij de keuze van Eddy Verheyen worden onder andere zijn verrichtingen in Zakopane als ar gument gebruikt. En voor mij geldt Inzeil opeens niet??" Stijlloos heeft Jan Charisius mij geadviseerd een sneller bewegingstempo te hante ren dan ik op de 5000 meter deed. Mijn glijstijl heeft op het ijs in Heerenveen en met die wind op de baan onvoldoen de effect. Welnu, het slaagde volledig. Nog nooit heb ik zo'n hoog bewegings tempo gebruikt op de 10 kilometer, maar dat is onder Nederlandse om standigheden blijkbaar nodig. Er is nog iets dat Jorritsma bijzon der hoog zit. „Al na de 1500 meter ver- lelde de voorzitter van de t.c. me dat ik geen kans meer maakte op een plaats in de definitieve kernploeg. Dat Aanval Jorritsma doet. een aanval op het kei harde selectiesysteem, dat gehanteerd is overeenkomstig de aankondigingen hierover. „Dat vind ik niet rechtvaar- goeds, maar het valt me toch tegen dat hij al bij voorbaat zei moeilijk mijn plaats in de kernploeg te kunnen ver dedigen". Het is duidelijk. Jorritsma vindt, dat bij oneerlijk is behandeld. „Neem die diskwalificatie op de 1500 meter. Dat vind ik gewoon een persoonlijke wraak van Henny Roos. Als het in de rit tus sen Ard en Kees precies zo was gegaan, had hij niet ingegrepen. Maar nooit heb ik Roos verweten dat hij mij in het openbaar een waardeloze rijder noem de. De kans me terug te pakken heeft hij nu met twee handen aangegrepen. de kernploeg niet gewacht tot na de lan denwedstrijd in Oslo? Te Winkel en ik verdienen toch een nieuwe kans met de ze geringe verschillen? Ik weet zeker dat ik in Oslo goed voor de dag zou zijn gekomen, want in het buitenland rijd ik altijd veel beter. Dit selectie systeem was veel te hard Jorritsma heef dus bedankt. Nu pas geeft hij toe de 5000 meter want op deze afstand verspeelde hij zijn kan sen stom te hebben gereden. Naar hij zegt is zijn bedanken echter geen rancune voor de beslissing van de t.c. Een suggestie van zijn moeder, dat het toch wel eens de gekrenkte trots kan zijn die hem tot dit besluit heeft ge bracht. wuift hij weg. De mogelijkheid van zijn optreden van zaterdagavond mede geleid heeft tot het onverdedig baar zijn van zijn uitverkiezing wijst hij van de hand. Hij heeft die avond de tien kaarten voor de wereldkampi oenschappen, die voor elk van de kern- ploegleden beschikbaar waren, terugge geven. Uit kwaadheid op tafel gewor pen, volgens de verhalen. „Op tafel gelegd uit teleurstelfing, om dat ik toen al vreesde niet in de kern ploeg te komen", verklaart hij nu. Hoe het zij, de t.c. en Leen Pfrommer na- men het hem toen kwalijk, zijn ouders, broers en zusters doen dat nu. Moeilijke jongen „En hebben ze met het aanwij- Een nieuw teken van de zwakke menta liteit van Jorrit Jorritsma? „De pers heeft me de image gegeven van een kwetsbare mentaliteit Maar het is niet waar". Waarom dan niet een sportie ve revanche op zijn plaatsing buiten de kernploeg? „Die heb ik toch geno men met mijn 10.000 meter. Toen heb ik bewezen hoe sterk mijn mentaliteit is. Maar het werd niet begrepen. Ik heb geen eerlijke kans meer gekregen. Voor mij is het afgelopen. Ik stop. Al mijn tijd ga ik nu aan de studie ba- steden". „En ik geloof dat de technische commissie blij is verlost te zijn van die moeilijke jongen, dat vervelende knulletje. Want zo word ik nog altijd beschouwd"i moet Michael Botwinnik (links) hebben gedacht, toen hij na zeven uur schaken tegen de zwarte Joego-Slaaf n licht gebrom liet horen. De oud-wereldkampioen had het bij het rechte eind: enige zetten nadien gaf zijn tegenstander op Botwinnik heeft zijn visitekaartje afgegeven! WIJK AAN ZEE De remise in der tien zetten tussen grootmeester Jan Hein Donner en Paul Keres is niet de in leiding geweest tot een vredelievende openingsronde van het 31-ste hoogoven schaaktoernooi. Integendeel, na tachtig denkuren. die de zestien deelnemers aan de grootmeestergroep in eerste zitting produceerden, waren er vijf beslissin gen gevallen en de overige twee partij en afgebroken. Een beetje verongelijkt bleef Donner nog uren lang temidden van dfi slaglcverende collega's rondlopen en toonde op verzoek bijna verontschul digend en mopperend op een kranie- artikel waarin'het allemaal anders had gestaan twee varianten, waarvan de een tot winst en de andere tot verlies had moeten leiden. Het betrof een aan genomen damegambiet. Keres zocht de frisse buitenlucht op. Een gewoonte, die de elegante Estlander, tegenwoordig hoofd van een schaakschool en weinig meer bij het intensieve wed strijdschaak betrokken, naar het uiter lijk te oordelen, opmerkelijk jong heeft gehouden. In die dertien zetten hadden de beid^ grootmeesters de dame. een lop^r cn twee pionnen van 't bord la ten -verdwijnen, terwijl op het moment dat Donner (met wit) remise aanbood de torenruil aanstaande was. Tegen het eind van de eerste zitting vielen de beslissingen. Van Scheltinga staakte de strijd tegen Ciric. De Joego- Slaaf achtte de partij van wit zwak ge speeld de besteedde er weinig woorden aan. Van Scheltinga ontdekte echter bij een voorlopige analyse dat hij bij een achterstand van twee pionnen door een andere zet van de toren redelijke pers- spectieven op remise zou hebben gehad. De Nederlandse kampioen Hans Ree verloor met wit in 29 zetten van Kick Langeweg. Hgt was een Nimzo-Indische partij, waarin zwart een voorsprong in ontwikkeling yerjyierf om daarna via de damevleugel en dé "open e-lijn druk uit te oefenen. Hij besloot het duel met een aardige combinatie. Met Langeweg en Ciric voerden ook Lombardy, Olafsson en Geiler hun eer ste partijen tot winst. Lombardy liet uit protest zijn klok bij de eerste zet tien minuten instaan, omdat rondlopende fo tografen zijn concentratie stoorden. Te gen het eind echter had zijn Spaanse te genstander Medina zolang nagedacht, dat hij in slechte stelling de tijd over schreed. Dat gebeurde overigens ook bij na in de meestergroep bij het duel tus- (Van c sportredactie) •HOOFDDORP. De koersen cn Ajax ;«Ün het voornaamste in liet leven van Iikeur Jan van Dooyeweerd, de succes- olste man van de drafbaan in 1968. let 116 overwinningen eindigde hü orig jaar op de eerste plaats, drie verwinningen meer dan Jan Wage- aar jr., op de koersbaan een „aarts- ivaal". Het was een best jaar voor an Dooyeweerd. Op zün entrainement in Hoofddorp zegt de vierendertigjarige likeur: „We hebben er alles aan ge- om Wagenaar jr. te kunnen Ver laan. De strijd duurde tot cn met de aatste maand. Ik boekte in een jaar •og nooit zoveel overwinningen. Van 5 gewonnen koersen waren er <14 met eigen paarden en maar twee act paarden van anderen, die bü mij n training zijn. Dat is ook een verschil net Wagenaar, die juist met paarden anderen de meeste overwinningen ■ehaalde. Het was een best jaar voor aijn broer Stef (27) cn mij We ver- lienden aan prijzengeld 265.285,-. lovendien kreeg ik weer meer paarden n training dan het jaar ervoor". let is niet de eerste keer dat Jan van Dooyeweerd de beste man op de sulky werd. In 1961 hij had zijn stallen toen nog op Duindigt kwam hij met 83 overwinningen op de eerste plaats, precies een zege meer dan Jan Wage naar jr. Een jaar later was Martin Vergay ongenaakbaar met 106 overwin ningen tegen Van Dooyeweerd 89 en Wagenaar 85. Die namen komen steeds weer in de top van de lijst van succes volste pikeurs terug. Het succes komt Dooyeweerd kan niet ontkennen zijn portie er in voldoende male van te hebben ontvangen. Als leerling-pikeur begon hij bij Jan van Leeuwen. Na drie jaar ging hij naar Jan de Graaf waar hij twaalf maanden verbleef om nog eens een klein jaar naar Nico Bloemsaal te gaan. Op 1 januari 1956 had hij zijn leer lingentijd erop zitten en de leeftijd bereikt om trainer te worden. Hij begon op Duindigt met drie paarden in trai ning en van die drie boekte hij vooral met Oeke en Paul B menige zege. Het aantal paarden in training steeg. De jonge trainer-pikeur had zijn naam al snel gemaakt bij de heren eigenaren Hij begon te denken aan een eigen bedrijf en in 1961 werd met hel bouwen van het entrainement in Hoofddorp (Van onze sportredactie) DEN HAAG. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft voor dit jaar een nog groter programma samengesteld dan in het succesvolle 1968. Hilversum behoudt lot 11 het alleenvertoningsrechtOp maart gaat Nootdorp open, dat vijftien koersdagen kreeg toegewezen waarvan twaalf op een woensdag, twee op een zaterdag en één op donderdag 2 oktober. Duindigt start op zaterdag 22 maart, de eerste van de niet minder dan zesenvijftig koersdagen. Voor de overige grote banen zijn de openingsdata: Alkmaar 16 maart, Mereveld 23 maart, Groningen 30 maart. Wolvega 23 maart. Het kampioenschap voor Nederlandse paarden wordt op dinsdagavond 10 juni te Hilversum gehouden. Hoogtepunt van het programma Is het Europees kampioenschap voor vijfjarige dravers op 15 juni op Duindigt. Andere belangrijke evenementen: Hilversum 22 juni. Gouden Zweep: Duindigt 29 juni Grote Prijs der Lage Landen: Duindigt 13 juli Derby voor volbloedsDuindigt 3 augustus Derby voor dravers: Duindigt 7 september kampioenschap van Nederland: Duindigt 28 september NederlandBelgië. Er zullen in totaal bijna tweehonderd koersdagen zijn, waaraan Sappemeer. Baarlo, Drachten. Joure, Emmrloord, Eenrum, Aduard en Zwolle hun steentje bijdragen, terwijl er voorts kortebaandraverijen zijn in Hoorn, StompwijkVoorschoten, Santpoort, Heemskerk, Purmerend, Medemblik. Hillegom, Enkhuizen, Lisse, Schagtn en 't Zandt. begonnen. Het werd veel „doe-het-zelf- werk" en in 1963 was het complex met ruime stallen, een flink stuk land en een trainingsbaan bijna ter grootte van die van Nootdorp gereed. Indrukwekkend Een kleine twintig jaar zit Jan van Dooyeweerd al weer „in de paarden". Hij zegt: „Ik ben er mijn vader nog altijd dankbaar voor dat hij me als kleine jongen meenam naar de stallen van Willem Geersen, waar hij als eige naar paarden had staan". De liefde voor dier en sport had Van Dooye weerd meteen te pakken. Al zijn vrije tijd bracht hij door bij Willem Geersen. Nog jong kan hij al lerugzien op een indrukwekkende carrière, waarin de tegenslag hem ook niet bleef bespaard In de jaren tussen 1964 en 1966 kampte hij met ziekte onder zijn paarden. In 1966 werd hij door de Stichting Neder landse Draf- en Rensport voor oen half jaar geschorst omdat bij één van zijn paarden doping was aangetroffen en daarvoor is hij, als trainer, verant woordelijk. Broer Stef zette het bedrijf voort. Hij had er alle benodigde papie ren voor. „Het samenspel tussen ons tweeën is zonder twijfel mede oorzaak van ons succes", aldus Jan v. Dooye weerd, in wiens palmares de strijd om het kampioenschap op de baan in Hil versum hoog staat genoteerd. Zelf kansen „Met Blazing Song en Satan Hanover hadden Stef en ik twee ijzers in het vuur. Het was een zware koers, waarin o.a. Duchesse Mac startte. Dat is naar mijn mening de beste draver van het ogenblik, al toont die topper van Wage naar wel eens kuren. Ik zat achter Satan Hanover, Stef achter Blazing Song maar Satan maakte aan de start een fout en Blazing Song kwam opge sloten t« zitten. Ik ben toen met Satan als een gek buitenom gegaan om te trachten de zaak voor Blazing Song loe te weken. Maar ik ging xo snel koersen is wel een krans waard dat ik naast Duchesse Mac kwam, die terugviel waardoor ik meteen zelf winstkansen kreeg. Met gering verschil bleef ik Stef voor. En dan natuurlijk hei kampioenschap van Nederland, toen ik met Blazing Song op Duindigt als eerste over de streep ging". Sportief publiek Het. leven van Jan van Dooyeweerd is bont gekleurd van successen. Niet alleen op de baan. Zijn bedrijf, met tien man personeel floreert. Jan van Dooyeweerd mag zich in de gunst, van het koerepu bliek verheugen. „Meestal, hoewel ik moet zeggen dat het publiek op de baan sportief is. Jawel, er valt wel een.* HaBtoancegt het. mie gaat roet <te favoriet maar dat hoor je amper. Alleen in Nootdorp hoor je ze soms hun mis noegen uiten omdat de baan daar klein is. Maar ik kom er graag" Jan van Dooyeweerd heeft er dan ook een flink deel van zijn 116 overwinningen bijéén gereden. Toch is en blijft Duindigt zijn favoriete baan. En Ajax zijn favoriete voetbalolub „Ik kan ze niet veel zien spelen want op zondag moet er gekoerst worden- Die uitgestelde competitiewedstrijd tegen DWS heb ik gezien. Laten ze toen net verliezen". Overigens trapt Jan van Dooyeweerd ook zelf nog tegen de bal, met de ploeg van zjjn entrainement die tegen Duin digt, Nootdorp, Mereveld of het team van de stichting speelt. „Om de vriend schapsbanden aan te balen, of te oar- sen de Nederlanders Bredewout en Jongs- ma. Toen beide schakers na in razend tempo met de ene hand gezet en met de andere op de klok te hebben getikt tot bezinning kwamen, waren 47 zetten gedaan. Zeven meer dan vereist... Het duel eindigde in remise. Indruk weekend was de wijze waarop Olafsson tegen Kavalek met wit de H- pion liet opdringen naar de zesde lijn. De 25-jarige Tsjech, die sinds de Rus sische bezetting van zijn land het ene toertioó'ina hét andere heeft afgewerkt, klaagde over vermoeidheid. Een accepta bel excuus, al kan de opdracht om met zwart te moeten optornen tegen Olafsson die vermoeidheid wel in de hand hebben gewerkt. In de late avonduren weerlegde Bot winnik met een magniefieke overwin ning op de Joego-Slavische meester Os lo) ic hetgeen hij de vorige dag met over tuiging had betoogd: namelijk, dat hij te oud is voor het grote schaak. Zeven uur lang zat de oud-wereldkampioen vrijwel onbeweeglijk achter het bord. Van tijd tot tijd het hoofd wat dieper bui gend als hij de zetten noteerde. Voor het overige niets. Niet eens een wandeling langs de andere borden om te zien hoe zijn concurrenten het deden. Toen de gong voor het diner ging, had hij uit de door Ostojic actief behandel de tarrasch-variant van het Frans een licht voordeel gecreëerd. In de tweede zitting werkte hij nijver verder aan de uitbouw. Tegen tien uur 's avonds uitte hij een licht gebrom ten teken dat Ostojic beter de strijd kon staken. Dat deed deze enkele zetten later Inder daad. Hij had geen partij gegeven en er bijna voor gezorgd, dat de drie pro- mivendi uit de meestergroep van t vo rige jaar de eerste confrontatie met de grootmeesters met een vijftig procent score hadden afgesloten. Want tegenover het verlies van Medina tegen Lombardy kwam winst te staan van de Pool Doda op Benkoe. De Amerikaan werd na de hervatting verrast door agressief optre den van de zwarte dame en verloor. De uitslagen Luiden Grootmeestergroep: Benkoe (V.S.) Doda (Polen) 01; Geiler (Rusland) Portisch (Hong) 10; Olafsson (IJsland) Kavalek (Tsi. Slow.) 10; Ostojic (Joego)Botwinnik (Rusl.) 01; Ree Ned)Langeweg (Ned) 01; Donner (NedKeres )Rusl.) li-r1/»; Van Schel tinga (Ned)—Ciric (Joego) 01; Me dina (Spanje)W. Lombardy (V.S.) 0 1 (t.o.). Meestergroep: Hartoch (Ned)Kra mer (Ned) 'ItBednarsky (Polen) Kurajica (Joeg) 01 (t.o.); Cortlever (Ned)Ciocaltea (Roem) '/sVt; Gra- pindasvili (Rusl.)Ujtelky )Tsj. Slow.) Westerinen (Finl.)Sandor (Hong) 01; Kozma <T6j. Slow.)Scholl (Ned) V*'Is; Bredewout (Ned)Jongsma (Ned) 10; Krabbe (Ned)—Honfi (Hong Manager Manchester United Matt Busby legt lunctie neer MANCHESTER. Sir Matt Busby zal aan het einde van dit seizoen zijn taak van manager bij Manchester United neerleggen. Hij heeft dan 23 jaar bij Manchester United als manager gewerkt. De 59-jarige Matt Busby zal Manches ter niet geheel verlaten, want hij zal de algehele leiding over de club krijgen. Hij begon zijn loopbaan als trainer/coach in 1945 en bracht Manchester United veel successen: het werd vijf keer lands kampioen en won twee keer de F.A.- Cup. In 1958 raakte hij bij de vliegramp bij München ernstig gewond en viel zijn jonge ploeg uiteen. Tien jaar later be haalde Manchester United als eerste Engelse club de Europese beker voor

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9