ZWENDELAAR UIT MIAMI DOOR POLITIE IN DE KRAAG GEPAKT Rotterdamse vrijwillige brandweer met ontslag Margarine viert honderdjarig jubileum met schoolwedstrijd en een congres Wilde Venlose bank voor half miljoen gulden oplichten iaar bouw van 37 kerken op program ]ollecten voor kerkenbouw vertonen een dalende lijn >T. Vos de Wael niet achter confrontatie Herdenking moord Rosa Luxemburg NEDERLANDER EET STEEDS MINDER ROOMBOTER Tien pakjes per hoofd bevolking WOENSDAG 15 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) VENLO De Venlose politie die zich de afgelopen daen in stilzwijgen hulde aangaande de arrestatie, eind vorige week, van een bij een formidabele zwen- der betrokken Amerikaan, heeft dinsdagmiddag ein delijk een tip van de sluier opgelicht. De man is de 40-jarige G. C., afkomstig uit Miami in de staat Florida, een Duitser van orginie. De 137.000 Ameri kaanse dollars, die hij in ontvangst wilde nemen bij de bank van Haffmans en Steegh te Venlo, vormden gedeelte van het kolossale bedrag van 1.017.615 dollars, dat C. in december van het vorig jaar had laten bijschrijven op een rekening bü de Chase Man hattan Bank in New York. De Amerikaan was langs frauduleuze weg in het bezit gekomen van dit bedrag. r wordt verband gelegd tussen deze oplichterij en ontdekte fraude op het bureau ter bestrijding i de armoede in New York. Diverse personeels leden van dit bureau en enkele oud-medewerkers zouden in het complot zitten. Men probeerde om chèques ter waarde van in totaal meer dan 1 miljoen dollars uit het tegoed van het bureau over te schrijven naar een bank in Zwitserland. Het is zeer frappant dat de vrijdag j.l. gearresteerde op 19 december 1968 eveneens met vier chèques iet bij de Chase Manhattan Bank gedeponeerde be drag liet overschrijven naar de Schweizerische .Volksbank te Zürich. Bij laatstgenoemde bank had hij de dag tevoren een dollarrekening geopend. Noch de .Venlose politie, noch Interpol bevestigen, dat het lier om dezelfde affaire gaat. let blijkt, dat C. een Venlose koopman voor zijn karretje wilde spannen. De Venlonaar, die volkomen te goeder trouw was, werd vorige week donderdag in Venlo aangehouden, en nog diezelfde dag in vrij heid gesteld. C. informeerde na de 19de december diverse malen bij de bank te Zürich of het bedrag al was bijgeschreven. De Schweizerische Volksbank, die door de justitie was ingelicht, speelde het spel letje mee en beaamde dit. Daarop gaf C. opdracht om 137.000 dollars over te maken.naar de bank van Haffmans en Steegh in Venlo, op de naam van de Venlose koopman. De Venlonaar was in Duitsland in contact gekomen met de twee Amerikanen, die hem wilden inschakelen bij grondverkoop in Frank rijk. Toen de Venlonaar donderdag j.l. bij de bank in Venlo informeerde naar de transactie, werd hij prompt door de recherche in de kraag gegrepen. De bank van Haffmans en Steegh en de Venlose politie waren een paar dagen tevoren door Iterpol Inge licht. De koopman was zeer verontwaardigd over de rol die hem door de zwendelaars was toebedeeld. Na verhoor herkreeg hij de vrijheid. Uit het politie-onderzoek kwam aan het licht, dat de Amerikaan C. met zijn zevenjarige zoontje ver toefde in de woning van zijn broer in de Duitse plaats Siegen. De recherche wist via de bank van Haffmans en Steegh de niets vermoedende C. voor te spiegelen dat hij de 137.000 dollar zou kunnen innen, nadat hij de nodige bankformaliteiten had verricht. Samen met zijn zoontje en broer reed C. op de 10de januari per auto naar Venlo. Aan de grenspost Keulse Barrière controleerde de ingeschakelde marechaussee onopvallend de inzittenden van de auto en liet hen daarna doorrijden. Een auto, bemand met twee re chercheurs, die verdekt bij de grens stond opgesteld, gaf het signalement van de bewuste auto plus inzit tenden door naar het Venlose hoofdbureau van po litie en volgde ongemerkt. Bij het verlaten van de bank werd C. ingerekend door de adjudant van de recherche H. Smit en een tweede rechercheur. De volkomen verraste C. verzette zich niet. De broer, die onkundig bleek te zijn van de zwendel, en het zevenjarig zoontje mochten 's avonds naar Duitsland terugreizen. Uitlevering De woning in Siegen werd doorzocht. Diverse be scheiden, die van belang zijn voor het onderzoek, zijn in beslag genomen. C. verklaarde tegenover de Ven lose recherche, dat hij de chèques had ontvangen van zijn nog spoorloze landgenoot, een zekere G. De ge gevens over G. zijn aan Interpol doorgegeven. De Zwitserse justitie is van plan om de uitlevering te vragen van C., die zich thans nog in het politiebureau te Venlo bevindt en binnen enkele dagen naar het huis van bewaring te Roermond wordt overgebracht. lTg. traat lette rich- bilist ladat d ge- t liep hield ebro- VALKENBURG Tijdens een nalio- hearing in het Bouwinformatiecen- fe Valkenburg is in het kader van ie Kerkenbouw (zondag a.s.) onder piciën van de Interdiocesane com- sie Kerkenbouw een overzicht gege- van de bouw van kerken in Neder- in 1968, het aantal aan te beste kerken in 1969 en de kosten die rniee gemoeid zijn. Namens het epis- aat woonde mgr. P. Moors de bij- komst bij. 1968 zijn er 20 kerken tot aanbe ling gekomen, de verwachting was terken. Voor 1969 wordt de aanbeste- verwacht van minstens 37 kerken, kosten van de 20 kerken bedroeg 00.618 gulden. Per 1 januari i960 'en in aanbouw 22 kerken voor een al bedrag van 15.311.491 gulden, geraamde kosten voor kerken- ,n 1969 bedragen 20.422.590 gulden, tegenover staat een opbrengst van erkenbouwcollecte (inclusief Kerken- vzondag) in 1968 van 6.876.230 gul- Tegen de achtergrond van deze s meende de voorzitter van de in- ocesane commissie Kerkenbouw, de ris-generaal van het bisdom 's-Her- nbosch mgr. M. Oomens dat bij al- elangrijke studie over het „hoe" van lerkenbouw het financiële vraagstuk gN"Da Tous- Mul- Lode- rwey- linhof, istein- straat, Koekoek stelt ininister vragen over gijzeling nze parlementaire redactie) 2N HAAG In schriftelijke vra- aan minister mr. C. H. F. Polak itie) schenkt de fractievoorzitter de Boerenpartij in de Tweede Ka de heer H. Koekoek, aandacht aan Ijzeling van een zekere J. Koole uit ingen. In de vragen noemt de heer oek dergelijke dwangmiddelen niet nd. Naar zijn oordeel zou minister zijn Invloed moeten laten gelden de betrokkene „een behoorlijke geld" ontvangt als smartegeld. de vragen wijst de heer Koekoek dat de heer Koole het slachtoffer worden „van de handelwijze van aannemers met een reeds uit zijn gezette notaris". De twee aanne- dienen zijns inziens tot de orde orden geroepen, opdat zij van ver- aotie afzien- Aldus de vragen. op Kerkenbouwzondag toch ook de aan dacht van de gelovigen mag hebben. In 1967 bracht de kerkenbouwcollecte im mers nog 7.173.330 gulden op, in 1966: 7.939.616 gulden. Een bedenkelijke neer gaande trend dus. Bisdom Rotterdam Ook in het bisdom Rotterdam heeft men te maken met een dalende opbrengst van de collecten voor kerkenbouw. Ker kenbouwzondag 1968 behaalde een som van 190,000 gulden tegen 225.000 gulden in 1967. Wat het bouwprogramma van het bisdom Rotterdam betreft: dit jaar wordt de voltooiing en ingebruikneming verwacht van drie kerken, één in Den Haag (Pastoor van Ars) en twee in Rot terdam. Financiële steun zal worden ver leend aanenige nieuwe projecten. In beginsel zijn toezeggingen gedaan voor kerken in Roelofarendsveen, Woerden, Waddinxveen en Woubrugge. Boskoop en Zoeterwoudedorp zullen uit eigen mid delen een kerk aanbesteden. Boskoop zal bovendien een noodkerkgemeen schapsruimte stichten in de Snijdelwijk. Onderzoek naar zaak Slansky PRAAG (Reuter). Binnenkort zal een Tsjecho-Slowaakse partijcommissie een officieel onderzoek instellen naar het proces tijdens welk de vroegere partijsecretaris Rudolf Slansky met tien anderen op beschuldiging van onder meer spionage ter dood werd veroor deeld. Dit meldde dinsdag het jeugdblad „Mlada Fronta". Slansky werd in 1952 terechtgesteld. In de nieuwe zwemhal van de academie voor atletiek en gymnastiek in Stockholm is een aquarium geplaatst, waarin men zwemt, maar, door tegenstroom, niet vooruitkomt. Door een glasruit kan men de fouten van de zwemmer corrigeren. De snelheid van het water is dezelfde als bij de honderd meter vrije slag in vijftig seconden. HEEMSTEDE (KNP) Mevr. Vos de Wael heeft in een schrijven aan het conciliesecretariaat laten weten, dat zij niet tot de zogenaamde Confrontatiebe weging gerekend wenst te worden. In publikaties in kranten over de plenaire vergadering van het pastoraal concilie is hier en daar die indruk gewekt, zo schrijft zij. Vijf wasserijen protesteren (Van een onzer verslagggevers) GELEEN Vijf wasserijbedrijven uit Noord-Brabant en één uit Zeeland, hebben via hun federatie bij de ministers van Defensie en Sociale Zaken gepro testeerd tegen het feit, dat de wekelijk se was van de militaire legerplaatsen in Zuid-Nederland zeer waarschijnlijk zal worden toegewezen aan de voorma lige bedrijfskledingwasserij van staats mijn Maurits, welke wasserij een van de grootste en modernste van ons land thans geëxploiteerd wordt door het fonds voor sociale instellingen van de staatsmijnen. Genoemde wasserijbedrij ven zijn van mening dat deze wasserij van het fonds voor sociale instellingen, waar onder andere met minder-valide krachten wordt gewerkt, in een voordeli ge, maar oneerlijke concurrentiepositie verkeert en daardoor met een inschrij vingsprijs kan komen, die beduidend lager zou zijn dan die van de overige inschrijvingen. GEEN „KLEIN ALARM,, VOOR VRIJWILLIGERS ROTTERDAM. Het uit 750 man bestaande vrijwilligerskorps van de Rot terdamse brandweer heeft vandaag bij burgemeester en wethouders van de Maasstad ontslag aangeboden. Het be sluit tot massaal ontslag is gisteravond genomen. Een onderhandelingscommissie van de vrijwilligers was tot de slotsom gekomen, dat het Rotterdamse gemeentebestuur geen voor de vrijwilligers aanvaardbare oplossing van het brandweerconflict zou kunnen vinden. De commissie besloot derhalve gebruik te maken van de haar vorige week door de vrijwilligers ver strekte volmacht en de ontslagen bij het gemeentebestuur in te dienen. De com missie had de beschikking over ruim 600 reeds eerder getekende ontslag formulieren. Men verwacht dat binnen- het laatst zijn deze vrijwillige brandweerlied en by elkaar. Gisteravond waren ze in grote getale i brand op een schip. Hiervoor wordt altijd middenalarm gegeven. Hier de brandweerlieden bezig met de traditionele „nablussing" in een café. kort het gehele uit 750 man bestaande vrijwilligerskorps de brandweer zal hebben verlaten. Het massale ontslag van de Rotter damse vrijwilligers is het gevolg van een al maanden sluimerend conflict tussen deze groep en het college van B. en W. van Rotterdam. De vrijwilligers kunnen niet akkoord gaan met de door B. en W. voorgestelde reorganisatiemaatregelen, die onder meer een beperking van du vrijwilligerstaak binnen het brandweer korps tot gevolg zullen hebben. De Rotterdamse wethouder J. Worst, steeds nauw betrokken bij de moeilijk heden rond de Maasstedelijke brand weer, verklaarde gisteravond laat de beslissing van de vrijwilligers om mas saal het korps te verlaten ernstig te betreuren. „Ik geloof dat het besluit te emotioneel geno:men is en bovendien prematuur is", aldus de wethouder. De heer Worst meende steeds vol doende duidelijk te hebben gemaakt dat voor het vrijwilligerskorps, ook na een eventuele reorganisatie, een nuttige en zinvolle plaats binnen de Rotterdamse brandweer aanwezig zou zijn. Wethouder Worst zei voorts, dat door het ontslag van de vrijwilligers geen gevaar bestaat voor de brandveiligheid in Rotterdam. „Door enkele verschuivingen binnen het 330 man tellende beroepskorps kunnen we de veiligheid volledig garanderen". Het werd op den duur wel noodzakelijk dat meer beroepspersoneel wordt aan getrokken. De wethouder vond een uit breiding met 30 tot 40 beroepsmensen voldoende. Een woordvoerder van de vrijwilligers verklaarde dinsdagavond nog dat het vrijwilligerskorps tot 1 april bereid is uit te rukken, wanneer om assistentie wordt gevraagd. BONN (Reuter) Het is vandaag vijf tig jaar geleden dat de links-radicale leidster Rosa Luxemburg in Berlijn werd doodgeschoten. De Zuiddultae om roep is in een aan deze moord gewijde documentaire tot de slotsom gekomen, dat een gepensioneerde legeroverste, de nu 73-jarige Hermann Wilhelm Souchon, de dodelijke schoten heeft gelost. Deze heeft echter ontkend schuldig te zijn. maar het gelukte hem niet een ge rechtelijk verbod op de vertoning van dei documentaire te krijgen. Een recht bank in Stuttgart gelastte alleen, dat ln de uitzending zou worden gezegd, dat de beschuldiging tegen Souchon een om streden zaak was. Voor de samenstelling van de docu mentaire zijn overigens kosten noch moesten gespaard. Het resultaat is een produktie van 1,2 miljoen mark :bijna 1,1 miljoen gulden). Souchon, die des tijds als luitenant vrijwillig was toege treden tot de „vrijkorpsen", die in de woelige periode na de Duitse nederlaag een einde maakten aan de spartacisti- sche opstand in Berlijn, heeft toegege ven dat hij in de vrachtauto zat waar mee Rosa Luxemburg na haar aanhou ding naar een gevangenis werd gebracht. Hij zou haar echter niet hebben doodge schoten. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verbruik van boter is vorig jaar opnieuw gedaald. Per hoofd van de bevolking werden slechts tien pakjes roomboter omgezet. Hiermee lag de consumptie een kwart lager dan in 1967. Daarentegen nam de produktie van boter enorm toe. Er werden vorig jaar zelfs 88 miljoen pakjes meer gemaakt jaar eerder. Als gevolg hiervan liggen er nu 160 miljoen pakjes in de koelhuizen opgestapeld. Dit is ruim hon derd miljoen stuks meer dan in bet be- 1968. AMSTERDAM (ANP) Dit jaar is het precies honderd jaar geleden dat de Franse apotheker Mourics in antwoord op een prijsvraag van Napoleon de derde de margarine uitvond. De op dracht in de prijsvraag luidde: maak een vet, dat goedkoper en langer houd baar is dan boter en dat geschikt is voor het gebruik in het leger. Mouriés maakte een dergelijk vet met als basis dierlijke vetten, dat ccn parelgrijze kleur had, waarom het margarine is genoemd. Het Griekse woord voor parel is namelijk margarites. Ter gelegenheid hiervan gaat de bond van Nederlandse margarinefabrikanten een dikke streep zetten onder dit jubi leum. Allereerst wordt 'n landelijke sohoolwedstrijd voor de vijfde en zesde klassen van de legere school en de eer ste klassen van het voortgezet onder wijs uitgeschreven, met als opdracht een werkstuk over margarine te maken. De prijzen zijn reizen in Nederland en in het buitenland, met als hoofdprijs voor de klas die het beste werkstuk maakt, een reis van vier dagen naar Londen. Op 27 maart wordt in de technische hogeschool in Delft een congres gehou den onder de titel honderd jaar mar garine, met als woordvoerder o.a. prof. dr. H. Baudet Op dit congres zal te vens een internationale margarine- jubileumfilm worden vertoond, óp ini tiatief van de internationale federatie van margarinefabrikanlenverenigingen gemaakt. Aansluitend daarop wordt in het Prinsenhof ln Delft een tentoon stelling gehouden over veranderde eet gewoonten door de eeuwen heen, dde eetgewoonten, serviezen, tafelgerei en keukengerei zal laten zien vanaf de 14e eeuw tot vandaag. Tenslotte wordt op 29 april in het centraal instituut voor voedingsonderzoek in Zeist een wetenschappelijke dag gehouden met margarine als onderwerp. Tijdens de bijeenkomst die vandaag in de RAI in Amsterdam werd gehouden, hield de-heer A. Pierhagen, voorzitter Van het produktschap voor margarine, vetten en oliën, een inleiding over margarine, waarin hij o.a. over de ge- geschiedenis vertelde en daarin zei dat het vooral Nederland is geweest dat de stoot voor de ontwikkeling van een margarine-industrie heeft gegeven. Di rect na het eind van de Frans-Duitse oorlog in 1870 waren het Nederlandse boterhandelaren, o.a. Jurgens en Van den Bergh die het nieuwe produkt tot ontwikkeling braohten, merkwaardig gonoeg nM woo* óm Weowtendee t maar voor de Engelse markt, waar de opkomende industrie een grote cate gorie slechtbetaaldé arbeiders had doen ontstaan voor wie boter te duur was. De veel smakelijker en goedkope mar garine ging de reuzel vervangen, die tot dan in plaats van boter werd ge geten. Reuzel was overigens in die tijd nog de grondstof voor margarine en werd pas veel later door plantaardige vetten verdrongen. Ook het Ruhrge- bied werd spoedig een goede afnemer van de Nederlandse margarine-indus trie, die pas veel later haar eigen markt wist te veroveren. Op het ogen blik eet de Nederlander totaal per hoofd ruim 30 kilo voedingsvetten per jaar, waarvan 64 procent margarine, acht procent boter, iets meer spijsvet- ten in de vorm van oliën en 17 procent ba*»- en braadvet. Deze cijfers heeft Ir. B. van Dam, voorzitter van het produktschap voor zuivel, vanmiddag voorgehouden aan het bestuur in een openbare vergadering. De heer Van Dam sprak van een „zorgelijke, benauwende overschotsituatie". In de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap was eind 1968 zelfs een to- taalvoorraad van veel meer dan een miljard pakjes boter. Bovendien was er nog een overschot van 300.000 ton mager melkpoeder. Bijna de helft van deze im mense botervoorraad werd vorig jaar geproduceerd. Ir. Van Dam waarschuwde ervoor, dat de zuivelproblemen een catastrofale af meting zullen aannemen als niet op korte termijn maatregelen worden geno men. „De EEG heeft het aanzwellen van de melkstroom tot dusverre op zich laten afkomen zonder dat er pogingen zijn gedaan deze te beperken. Integen deel, het nagestreefde prijspeil heeft de melkproductie nog gestimuleerd", aldus ir. Van Dam. AH gevolg ven deae atioMdnn* eteog de melkproduktie in ons land tot 7% miljoen ton, ofwel een stijging van drie procent. De consumptie nam echter met twee procent af. In de hele EEG was een produktie van koemelk van 74,3 miljoen ton, hetgeen een stijging van twee procent betekende. In ons land werd een kwart van de aan fabrieken afgeleverde melk gebruikt als consump- tiemelk, 33 procent werd verwerkt tot kaas, twintig procent tot condens en vol melkpoeder en 22 procent tot boter en ondermelk. Dit patroon wijkt sterk af van het ge bruikelijke, vooral door de opvallend ge stegen boterproduktie. Er is een ver schuiving opgetreden ten nadele van de kaasproduktie, omdat voor het eerst sinds twintig jaar geen inleveringsprij- zen voor kaas werden betaald. Hierdoor daalde de kaasproduktie met zeven pro cent tot 244.000 ton. Daarentegen be reikte de consumptie met honderdduizend ton een nieuwe recordhoogte, terwijl bovendien nog eens 150.000 ton werd uilgevoerd. De heer Van Dam verwacht te, dat de voorraad kaas uit vorige jaren binnen afzienbare tijd zal zijn afgezet. De niet langer voor kaas gebruikte melk werd dus vorig jaar verwerkt tot boter en mager melkpoeder, van welk laatste produkt zelfs zestig procent meer werd gemaakt. De voorzitter van het produktschap toonde zich tevreden over het stelsel van gemeenschappelijke prijzen, zoals dit sinds 29 juli j.l, in de EEG van kracht is. „Wij hebben met onze produkten weer wat gemakkelijker entree gekre gen op de markten van onze partner*. Het Nederlandse zuivelbedrijfsleven heeft hiervan een redelijk goed gebruik gemaakt". Optimistisch liet ir. Van Dam zich uit over het programma van de Europese commissie, waarin voorstellen zijn ge daan om de landbouw in een betere po sitie te brengen. „Maar het is nog een lange weg van de huidige zorgelijke realiteit, naar een meer aanvaardbare en economisch meer verantwoorde situatie in 1980", aldus ie. Van Dam,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5