S)e CöidóeSoiMomt Rusland lanceert Soyoez-4 Vladimir Sjatalov in de ruimte Turmac mag prijs van sigaretten niet verlagen Vliegtuig van SAS stort bij Los Angeles in zee: 4 doden Slager met eigen hakmes bedreigd m Ondanks hogere prijzen: ons land toch in trek bij buitenlanders Mogelijk voor een koppeling Brief vaii regering over rem op rijks uitgaven Toestand van neergeschoten non iets beter Rijksgeld voor ruimte- vaartproject van Fokker en Philips PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V, Leiden DIR.: C. M. DRABBE J F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10, p. mnd. 4.70, p. kwart, 14.10; fr. p. post 116.95 ADVERTENTIES 22 ct. p. mm Telefoontjes f 2.— KLACHTEN bezorging tel 33839 (18 00—19.00 uur) DINSDAG 14 JANUARI 1969 IETS LAGERE TEMPERATUREN Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien en ln de nacht en ochtend hier endaar bist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuidoost en zuidwest. Dezelfde of iets lagere temperaturen. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.648 aaten k Pliij Kloo- t, die erslaggevers) BREDA „Wanneer de Nederlandse toeristische indust er dit jaar niet voor zorgt, dat de accommodatie in dc hotels en de service in de restaurants en cafés beter wordt, dan zullen de inkomsten vanuit die industrie de volgende vijf a zes jaren sterk teruglopen. Dc prijsstijgingen als gevolg van de BTW vind ik geen hopeloze zaak. Niet al leen in Nederland gaan de prijzen omhoog, in het alge meen verwacht ik dit jaar geen teruggang van het bui tenlandse toerisme naar Nederland en ondanks de prijs stijgingen een uitbreiding van het binnenlandse toeris tische verkeer. Er is onder de mensen van middelbare leeftijd een duidelijke tendens merkbaar om de vakantie in eigen land door te brengen." Mensen van middelbare leeftijd zoeken vakantie- plezier in eigen land Dit zegt de directeur van de VVV-Breda, de heer G. L. W. Sliepen. Hij is een van de vier personen, die op verzoek van het ministerie van Economische Zaken het Neder lands Nationaal Bureau voor Toerisme hebben opgericht, dat het werk van ANW in het buitenland moet over nemen. Hij heeft vertrouwen in de toekomst van het nationaal toerisme. „Het duurt niet zo lang meer of men zal in Nederland ervaren, dat er binnen de eigen grenzen nog legio toeristische mogelijkheden zijn, die tot nu toe gewoon niet zijn onderkend. Als men jong is wil men naar het buitenland. Steeds meer fnensen, die dat een paar jaar hebben gedaan, willen daarna wel eens iets van Nederland zien. Wil de toeristische industrie gezond blijven, dan zal ook hier meer aandacht moeten worden besteed aan de bejaarden. Die groep, tien procent van onze bevolking, die mensen zijn niet aan een vakantieseizoen gebonden. Juist voor hen zal er een groter verschil moeten zijn in de hotels tussen de prijzen in en buiten het seijpen", zegt de heer Sliepen. „Het afgelopen jaar kwam door het toerisme ongeveer 1,4 miljard gulden aan deviezen binnen. Tweehonderd miljoen meer dan in 1967. De prijsstijging erin doorberekend leert dit cijfer, dat we in ieder geval niet achteruit zijn gegaan. Het toerisme neemt op de lijst van deviezeninkomsten op onze betalingsbalans de derde plaats in. Dë toekomst van ons toerisme is dus wel dui delijk een nationaal beleid. Lox 3 llamd 1—1, 1—3, DWANGSOM VAN 100.000 GLD. PER DAG AMSTERDAM (ANP). De president /an de Amsterdamse rechtbank heeft vanochtend de Turmac Tobacco Company N.V. verboden tot 1 april a.s. een assor timent sigaretten op de markt te bren gen dat in merk, versie en prijs afwijkt i hetgeen zij tot 31 december j.l. heeft gevoerd. t vonnis van de president in het kort geding, dat vier andere sigarettenfabi'i- kanten tegen Turmac hadden aangespan- betekent dat Turmac van haar plan r een prijsverlaging van sigaretten moet afzien. Turmac wilde van een vier tal merken pakjës brengen, waarin in is van 20 sigaretten voor 1.75 25 sigaretten zaten, dan wel 20 sigar'etten een langer model voor genoemde prijs. Op overtreding van dit bij voor raad uitvoerbare vonnis staat een dwang som van 100.000 per dag. Turmac werd veroordeeld tot de kosten van het ge ding, 400. Er bestaat tussen de sigarettenfabri- Twee doden bij verkeersongeval (Van 'erslaggevers) i ZUIDWOLDE Bij een verkeersonge val op de autoweg nabij Zuidwolde zijn de 58-jarige W. Roeberts uit Oud-Lcus- en de 61-jarige J. Groen uit Nieuw- Leusden om het leven gekomen. Dc be stuurder van de personenauto, dc heer Schutte uit Dalfscn werd slechts licht gewond. Omstreeks zeven uur vanochtend raak- e een veerauto een tegemoetkomende vrachtauto, beladen met mijnpalen. De lading van de vrachtauto begon te schui- en kwam op de rijbaan terecht. De palen werden snel van de weg verwij- d. Korte tijd na deze aanrijding na derde uit de richting Balkbrug een personenauto met drie inzittenden. On danks de signalen van de chauffeurs van beide vrachtauto's merkte de bestuurder van de personenauto een van de gepar keerde wagens te laat op. Zijn voertuig schoof onder de vrachtwagen. Beide pas sagiers waren op slag dood. De be stuurders hadden slechts enkele schaaf wonden. kanten een overeenkomst, marktgedrags- regels sigaretten 1968/69, die tot 1 april a.s. een bevriezingstoestand beoogt van merken en prijzen. Turmac meende ech ter, dat het overeengekomene de moge lijkheid openliet van het tot dusver ge voerde assortiment af te wijken in het eerste kwartaal van dit jaar. De president van de rechtbank, mr. U- W- H. Stheeman, zei in zijn vonnis zich met het standpunt van de vier eisen de sigarettenfabrikanten ten aanzien van de bevriezingstoestand te kunnen vereni gen. Turmac heeft met haar bij de stich ting sigaretten ingediende vergeefse wij zigingsvoorstel van hetgeen de fabrikan ten overeen waren gekomen, blijk ge geven dat zij onder de dwang der door haar aanvaarde marktgedragsregels siga retten poogt te ontkomen, aldus het von- (Van parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal spoe dig een brief aan de Tweede Kamer stu ren over dc regeringsvoornemens ten aanzien van het sociaal-economisch en financieel beleid. In deze brief zal, voorzover dit aan de hand van beschikbare gegevens mo gelijk is, worden ingegaan op een aantal door oppositieleider drs. Den Uyl (Soc.) gestelde vraagpunten. Dit heeft premier De Jong in antwoord op vragen van drs. Den Uyl medegedeeld. Deze had gevraagd of de legering in een nota wilde aangeven welke beper kingen van de bestedingen de. regering nastreeft en in hoever bij ongewijzigd beleid een overschrijding van de begro ting 1969 is te verwachten. Voorts vroeg hij welke nieuwe lastenverhogingen de regering wil voorstellen en welke inzich ten de regering in de huidige situatie heeft over de aangekondigde verlaging van de inkomstenbelasting ingaande 1 januaia 1970. Op het Japanse eiland Sjikokoe heeft men een totaal nieuw verkeersmiddel aan het openbare vervoer toegevoegd: de kabelbaan. Het voertuig is uitgerust met een 130 pk dieselmotor, de motor van een normale autobus. Op 11 februari gaat de dienst van start. Eén ding is zeker: de passagiers zullen geen last hebben van opstoppingen. PROF. SOHILLEBEECKX „Wij willen zeker geen schisma' LUXEMBURG (KNP) „Wanneer het pastoraal concilie van Noordwijker- hout zou uitspreken, dat het celibaat aan de priesters niet verplichtend 'kan wor den opgelegd, dan zou de Kerk van Ne derland die uitspraak niet op eigen houtje kracht bijzetten, maar met de praktische realisering wachten op een akkoord bin nen de wereldkerk." Aldus pi'of. dr. E- Sehillebeeckx O.P., in een lezing voor Radio Luxemburg. Pater Sehillebeeckx is overigens van mening, dat de spanningen binnen de Kerk nog zullen toenemen als gevolg van de verschillen tussen de lokale Kerken. Wat betreft het celibaat b.v. ontwikkelt zich in de Kerk van Nederland een pu blieke opinie, die nog lang niet door de universele Kerk gedeeld wordt. De Kerk van Nederland wil echter beslist geen schisma. „Al zouden enkelen de moge lijkheid ervan kunnen accepteren, ik zou die betreuren. De hervorming der Kerk kan slechts in eenheid met de wereld kerk geschieden", verklaarde prof. Sehil lebeeckx. MOSKOU (Reuter). De Sov jet-Unie heeft vandaag een nieuw bemand ruimteschip gelanceerd, de Soyoez-4. De commandant, overste Vladimir Sjatalov, heeft vanuit een haan om de aarde ge meld dat hij zich uitstekend voelt. Het ruimteschip is in een haan gekomen die varieert van 173 tot 225 kilometer van het aardopper vlak. Iedere omloop duurt 88.25 minuten. Sjatalov heeft gemeld dat alles aan hoord normaal werkt. Sjatalov is dc eerste Russische ruimte vaarder die in de winter een ruimtereis onderneemt. Tot dusver verliepen alle reizen tussen maart en oktober. Het is de elfde Russische bemande vlucht en de vierde vlucht van een Soyoezcabine. Het x-uimteschip, dat drie tot vijf man kan bevatten en dertig dagen lang rond de aarde kan cirkelen, is niet ontwórpen voor maanvluchten. De eerste Soyoez viel met astronaut Kohxarov aan boord bij de landing te pletter. Soyoez-2 was niet bemand, maar Soyoez-3, bestuurd door astronaut Beregovoj, kon in oktober vorig jaar aan de Soyoez-2 worden vast gekoppeld. Astironaut Sjatalov is 41 jaar oud. Hij was plaatsvervanger voor Beregovoj in oktober. Sjatalov is gehuwd met Moesa Ionova en heeft twee kinderen: Igor (16) en Elena (10). De lancering wei'd door de Moskouse televisie andei'half uur later uitgezonden. Het doel van de lancering is nog niet bekendgemaakt. E^.zijn geruchten dat nog een kosmonaut bij de lancering be trokken zou zijn, om de eerste dubbel- bemande Russische koppeling in de ruimte tot stand te brengen. (Van onze correspondent) GEULLE De toestand van de 30- jarige kloosterzuster Maria Boonen van het bejaardentehuis Ave Maria te Geul- Ie, op wie zaterdagmiddag door een be jaarde een aanslag werd gepleegd, die door een nekschot werd getroffen, is iets verbeterd, al bestaat er nog reden tot bezorghcid. De 69-jarige P. zal heden, dinsdagmid dag aan de officier van justitie mr. J. H. Fransen, worden voorgeleid. „De be jaarde werd ook maandag in het poli tiebureau van Bunde verhoord, maar het motief voor zijn daad is nog steeds on duidelijk", aldus mr. Fransen. Mazelen Biafra GENèVE (DPA) In Biafra en Ni geria is een ei-nstige mazelenepidemie uitgebroken, die voor de uitgehongerde bevolking in Biafra en de door de rege ringstroepen bezette gebieden als zeer ernstig wordt beschouwd. Eind december is het Rode Kruis met inentingen begon nen; in zes dagen tijd zijn 52.000 kinde- ren tussen een half en drie jaar inge ënt. In totaal hebben andei-half miljoen kindpren dat nog nodig. LOS ANGELES (DPA). Een DC-8 van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS is maandagavond kort voor de landing bü Los Angels in zee gestort. Van de 36 passagiers en 9 bemanningsleden zijn vier personen omgekomen. Zeven worden vermist. Vijf inzittenden hebben ernstige verwondin gen opgelopen. Dc 30-jarige Zweedse piloot Kenneth Davis, die enkele ribben brak, zegt niet te weten hoe het ongeluk is gebeurd. De machine is maandag om 12.45 uur in Kopenhagen opge stegen voor een vlucht naar Amerika, via de Noordpool. In Seattle is een tussenlanding gemaakt. Enkele minuten voor de DC-8 wordt in Los Angeles dat het toestel zou landen, verdween het van het radarscherm. Het had, blijkbaar wegens moeilijkheden met het landings gestel, anderhalf uur lang boven de stad gevlogen. Bij zware regenval stortte het vliegtuig een aantal kilometers uit de kust in de Stille Oceaan. De Amerikaanse kustwacht alarmeerde dadelijk hefschroefvliegtuigen, die een groot aan tal kleine schepen naar de plaats van het ongeluk leidden. Deze namen de inzittenden aan boord. Het voorstuk van het vliegtuig dreef na vier uur nog. BRUTALE OVERVAL IN SITTARD MAN KREEG SCHRIK VAN ZIJN LEVEN (Van een onzer verslaggevers) SITTARD Zondagavond laat om streeks half twaalf is in de Sittardse bin nenstad een spectaculaire en brutale overval gepleegd. De 33-jarige slager H. Vink en zijn echtgenote kwamen rond die tijd thuis in hun slagerij. Toen het echtpaar via de helverlichte slagerswin kel de woonkamer wilde betreden, zag de heer Vink recht tegenover zich een man op de bank zitten die over het hoofd een nylonkous droeg. Naast de man op de bank stond een levensgroot slagers hakmes afkomstig uit eigen slagerij. Dit is de eerste foto van de baby van prins Richard Wittgenstein maakte de foto van haar eersteling zelf, bijgestaan door haar mar persfotografen. De prins en prinses, die in Frankfort wone i prinses Benedikte van Denemarken. Benedikte die op zijn beurt weer was geïnstrueerd door hebben hun soon nog geen naam gegeven. De gemaskerde man sprong op en richtte en pistool op de heer Vink. Deze laatste was inmiddels van de ergste schrik be komen, vooral toen hij zag dat het oude pistool zijn eigendom was en van een kast was weggenomen. Inmiddels was vanachter de kamer deur een tweede man met eveneens over het hoofd een nylonkous te voorschijn ge komen. Deze kwam meteen in actie toen hij zag dat de echtgenote van de heef Vink via de winkel de woning trachtte te ontvluchten. In de winkel ontstond een worsteling, er vielen enkele klappen, maar mevrouw Vink slaagde erin om de onbekende indringer de nylonkous van het hoofd te trekken. De man vluchtte daarop via een openstaande tuindeur met zijn compagnon naar buiten. Toen het echtpaar Vink met de inmid dels gewaarschuwde politie een onder zoek instelde kwam men voor nog meer verrassingen te staan. In de woonkamer op de tafel stondden twee lege koppen waaruit de onbekenden soep hadden gege ten, die zijzelf in de keuken hadden klaar gemaakt. Op de tafel stonden ook twee halflege glazen waaruit de heren wijn hadden gedronken en tot slot waren op de tafel nog enige restanten overgeble ven van een stuk gekookte ham die de twee overvallers in een koelkast achter de slagerij hadden gevonden. Het hele huis was doorzocht, het bed was onder steboven gehaald, in de hele woning heer ste grote wanorde. Uit een geldkistje is vermoedelijk een bedrag van hon derd gulden en een gouden tientje gesto len. Brandkast De dieven hebben verder nog getracht de brandkast te openen. Men had het plaatje losgeschroefd dat rond het sleu telgat zit en geprobeerd het slot te ope nen met sleutels die in de woonkamer waren gevonden. Ook dat is de overval lers, die ook nog ruimschoots gebruik hadden gemaakt van de sigaretten die op tafel, lagen, niet gelukt. In die brand kast zat overigens voor een vrij gering bedrag aan contanten. De overvallers hebben geen woord gezegd. Toen slager Vink vroeg wat de heren moesten, maak te een van hen het bekende gevaar met duim en wijsvinger. De slager, die ove rigens nog een niet al te harde klap met het pistool moest incasseren, heeft een van hen recht in het gezicht gezien toen zijn vrouw hem had ontmaskerd. Hij ken de de man niet, maar hij is er wel vast van overtuigd dat hij de man zal terug- kennen. Het signalement biedt zeker eni ge houvast, zegt de politie, die aan de hand van de gevonden sporen het verder onderzoek ter hand heeft genomen. (Van t verslaggevers) AMSTERDAM. Fokker en Philips gaan samen een subsidie van 1,2 miljoen gulden delen, die het ministerie van Economische Zaken beschikbaar stelt voor een ontwerp-studie van de eerste Nederlandse kunstmaan. Of de satelliet, die al de naam N.A.S. heeft gekregen (afkorting van Nederlandse Astrono mische Satelliet) werkelijk zal worden gebouwd, hangt af van de uiteindelijke kosten. Over het tijdstip van de eventuele lancering valt daarom nog weinig te zeggen. Men mikt op de eerste helft van de zeventiger jaren. Wel weet men reeds dat de N.A.S. waarschijnlijk omhoog zal worden gebracht door de Amerikaanse Scoutraket, die ook is gebruikt voor de lancering van de twee Europese kunst manen van ESRO. Aangezien het draag vermogen van deze raket slechts 150 kilo bedroeg, zal de N.A.S. een kleine kunst maan moeten worden. Fokker maakt het ontwerp en Philips de elektronische apparatuur. De univer siteiten van Utrecht en Groningen ont wikkelen de wetenschappelijke instru menten. De bedoeling is dat de satelliet de ultraviolette straling van sterren gaat registreren, waardoor een beter inzicht in de evolutie van het heelal kan wor den verkregen. Een ander instrument zal de röntgenstraling meten van myste rieuze bronnen in de ruimte, waarover nog maar zeer weinig bekend is. Stewardess laat kaper praten MIAMI (AFP) Dank zij de koelbloe digheid van een stewardess is een man er maandag niet in geslaagd de piloot van een Amerikaans passagiersvliegtuig ie dwingen naar Cuba te vliegen, zo heeft de politie in Miami (Florida) be kendgemaakt. Een van de passagiers be dreigde de stewardess met een revolver en droeg haar op tegen de gezagvoerder te zeggen dat hij naar Havanna moest vliegen. De stewardess ging hier niet op in, maar sloot in plaats daarvan de deur van de cockpit af, waarop de man van zijn voornemen af zag. Na aankomst in Miami werd hij door de inmiddels ge waarschuwde politie gearresteerd.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1