PARTIJRAAD LOST CRISIS IN DE P.v.d.A. NIET OP iever elke avond een v.-instuif Mies Bouwman niet onder de indruk van haar vijftigste Mies-en-scène mexisexi wat een. mensen Tegenstelling op congres naar climax Protesten tegen BTW Alfrink in La Stampa Mogelijkheid schisma door Rome en niet in Nederland geopperd COLUMBIAANS LEGER IN STAAT VAN ALARM Incidenten in Ulster Brandbom in danszaal „Israël nu sterker dan ooit tevoren'5 jjAANDAG 13 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ize radio- en tv-redacteur) LARICUM. „Leuk dat illie met een stel tegelijk jn gekomen, dan hoef ik et voor iedereen apart tijd ■ij te maken voor een inter- ew", zegt mevrouw Timp- ouwman als een aantal urnalisten de jassen op- mgt in de knusse woning m de Torenlaan te Blari- im. „Wees nou eens eerlijk, at betekent nu een vijftig- e uitzending van een popu- ir t.v.-programma? Als het bijvoorbeeld de tiendui- ndste was [aar als jullie ter gelegenheid ervan toch schrijven willen, nou oruit dan maar. Ik zou beslist get weten wat ik na die zeven- ■n jaren, dat ik nu voor de t.v. erk eigenlijk nog vertellen moet. misschien toch. Weet je dat t het laatste seizoen van „Mies- i-scene" is? Nee, nou dan heb dus toch nog een nieuwtje. Er 'lgen na de vijftigste van aan- aande vrijdag geloof ik nog zes' acht uitzendingen, maar dan oppen we er definitef mee". ,WE HOUDEN STRAKS MET DIT PROGRAMMA OP' „Wat ik daarna ga doen? Ik heb een plan aan Piet te Nuyl voor gelegd, maar daarover kan ik niets vertellen, want het is heel goed mogelijk, dat er niets van terecht komt. Als het aan mij lag, dan zou ik eigenlijk het liefst willen dat de programmaleiders van alle omroepen de hoofden eens bij elkaar staken en elke avond van half elf tot half twaalf op werkdagen bijvoorbeeld in stu dio Bellevue in Amsterdam een zogenaamde t.v.-instuif gingen maken. Op de VARA-avond ont vangt Mies de mensen, de avond daarop doet Willem Duys het voor de AVRO, de NTS zet er Henk Terlingen neer en ga zo Weet je, die programma's van „Mies-en-scene" liggen veertien dagen uit elkaar en dat is veel te lang. Je kunt moeilijk inspelen op de hete actualiteit en nog min der een fout, die je deze week gemaakt hebt, dezelfde week nog even herstellen. Als ik 's avonds de kranten of de weekbladen in kijk, zie ik er vaak berichten in staan, waarbij ik denk dat ze een geschikt onderwerp voor mijn pro gramma zouden zijn. Maar dan liggen er meestal zoveel dagen tussen, dat Brandpunt, Achter het Nieuws, Hier en Nu of Scala al De bedenking, dat niemand het zou kunnen volhouden om meer malen per week zo'n t.v.-pro gramma te presenteren dat is onder andere bij Frost wel ge bleken wuift mevrouw Bouw man luchtig weg. „Je vergeet dat Frost niet getrouwd is en ik wel. Ik heb vier kinderen van 4, 5, 7 en 12 jaar, en Frost is vrij gezel. Die kinderen houden je jong en actief. Echt, geloof me, juist die vrijgezellen hebben het veel moeiljker. Zij winden zich op over kritiek of slechte recen sies. Ik heb eenvoudig geen tijd om daaraan te denken. En ik krijg bijna dagelijks post waarin de mensen dingen beweren, waar van een teergevoelige ziel over stuur zou raken. Als ik bijvoor beeld een kleurling in mijn pro gramma heb gehad dan kun je er donder op zeggen, dat er bin nen enkele dagen een brief komt van de Zuidafrikaanse ambassa de, waarin me nog eens duidelijk wordt gemaakt dat ik praat over dingen waarvan ik geen verstand heb. Meestal sturen ze me later een boek over Zuid-Afrika. Dit maal kreeg ik het boek „South West Africa" van Thomas Mol nar met de opwekking het eens rustig en aandachtig door te le zen. Sorry, ik heb er geen tijd voor en zet het dus maar bij de andere boeken over Zuid-Afrika op de plank". Onchristelijk Weet je na ulelke uitzending ik ook een pak brieven kreeg? Toen ik dat jongetje had gevraagd.me eens te vertellen wat hij van Kerstmis wist. Volgens sommige schrijvers, die dan meestal nog blijven. Ook ben ik onchristelijk mens. Anderen proberen me aan de hand van de bijbel nog eens precies te vertel len wat er in het Lucaseyangelie staat. Weer anderen schrijven, dat ze me zo'n aardige vrouw vinden, maar toch niet kunnen be grijpen, dat ik nu uitgerekend voor de VARA-televisie ben gaan werken. Ik geloof dat ik wat de t.v. betreft nog wel jaren meekan, als ik steeds weer mijn por- gramma's aan mijn leeftijd aan pas. Het werken met anderen en vooral de ontmoetingen met spitse mensen zijn altijd heerlijk, zeker omdat de VARA mij volkomen vrijlaat. Eerlijk gezegd wordt het steeds moeilijker met iets nieuws te komen en alles fris te houden- en daarom stoppen we er over een maand of vier mee. Vooral nu in januari is het lastig om goede onderwerpen te vinden. Iedereen is moe en duf van de feestdagen en niemand heeft er eigenlijk zin om rich druk te ma- „Wie ik eigenlijk nog eens graag in de stoel zou hebben? Om een paar te noemen: kardinaal Al- frink, dat lijkt me een bijzonder interessante man en dan niet te vergeten minster-president De Jong en zijn collega's in het ka- binet. Doctor Klompé en de heer Biesheuvel heb ik al menigmaal gevraagd. Onlangs antwoordde de minister nog dat het kabinet be sloten had niet in semi-amuse- mentsprogramma's voor de tv.v- camara's te komen. Ze heeft ge lijk, want Mkes-en-scene is in we zen een gevarieerd amusements programma. Toch had ik graag eens met de minister-president wat van gedachten gewisseld, want hij lijkt me zo'n geestige man. Enfin je kunt ook niet alles hebben". Veel thuis Mies Bouwman is tegenwoordig bijzonder vaak thuis bij haar man, t.v.-regisseur Leen Timp en haar kinderen. De „schnabbels" bij de radio en de tijdschriften heeft ze eraan gegeven. Nee, t.v.-kijken doet zij niet zo veel. Wel natuur lijk naar de favoriete program ma's van haar kinderen als de „Fabeltjeskrant", de „Vrijbuiters" en het journaal. Menige avond zit zij onbekommerd thuis en dan be kruipt haar wel eens de zin om weer eens een boek te gaan schrijven. Haar eersteling, geti teld „Goedenavond dames en he ren" met close-ups en long-shots uit de televisiewereld betitelt ze nu als „Joop ter Heul"-werk. Waarover ze zou willen schrijven, zegt ze niet. In de achterkamer rinkelt de te lefoon. „Ja, u spreekt met mevrouw Timp. Nee, u bent goed verbonden hoor, want mevrouw Bouwman ben ik zelf", zegt ze te gen de Belgische verslaggever, die ook graag eens een vraagge sprek met haar wilde maken. In de gang bij het afscheid zegt ze: „We hebben een geheim telefoon nummer, maar journalisten ko men er toch wel achter. Zeker nu mijn man nieuw briefpapier heeft laten drukken en er nota- bene ons telefoonnummer op heeft laten zetten (Van o s parlementaire redactie) UTRECHT De partijraad van de an de Arbeid, die zaterdag in jtrecht bijeen geweest is, heeft geen op- ssing gevonden voor de interne tegen stellingen en spanningen. De afgevaar digden hebben in het openbaar het zwij gen bewaard over dc hevige spanningen tussen de radicalen Nieuw Linksers, de «oude kern van de partij en het democra- ch appel van de rechtervleugel. Men eft geen uitspraak durven doen in de 'eiljkheden. Men wil het blijkbaar la ten aankomen op ongetwijfeld heftige dis cussies en op eindstemmingen in het so- HEERLEN (ANP) Een groep van l „verontruste consumenten" uit de emeenten Maastricht, Geulle en Elsloo eeft zich geformeerd tot een werkgroep protest", om de strijd aan te binden egen de in diverse gevallen in Zuid- amburg door winkeliers te hoog opge- ühroefde BTW-prijzen. Volgens werkgroepsecretaris P. Grui- en is soms sprake van exorbitante ï'ijsstijgingen. Aan de werkgroep is ïlfs een geval bekend van een prijs- erhoging van 200 procent. Het is ook :eds voorgekomen, dat op reeds met procent verhoogde prijzen aan sa nog eens 12 procent zogenaamd ls BTW werd aangeslagen. Het mi- listerie van Economische Zaken is van e ernstige gevallen op de hoogte teld. „Protest" meent dat de rem op de njjsstijgingen door de officiële uitge- loven richtlijnen niet voldoende is om xcessen te voorkomen. samenwerkende vakcentrales ir verijssel (NVV, NKV en CNV), heb- besloten om de mogelijkheid var signaleren van ongemotiveerde rijsstijgïngen'te vergemakkelijken. Hun eoretariaten zijn ingeschakeld bij het erzamelen van klachten. Een aantal le en heeft bestuurders van de bonden af lachten overgebracht inzake „goochel- :cs" met prijzen na de invoering BTW. cialistisch partijcongres dat in maart ge houden moet worden. Er werd zaterdag zelfs nauwelijks gereageerd op de uit eenzettingen van drs. C. de Galan, lec- aan de Groningse rijksuniversiteit, de zijns inziens noodzakelijk gewor den progressieve concentratie in politek Nederland. it was zaterdagmiddag in Utrecht overduidelijk: de partijraad had geen moed om zijn vingers te branden aan de persoonlijke1 en politieke controversen die de laaste maanden binnen de socia listische gelederen gegroeid zijn. Of zo als een der afgevaardigden tegenover ons opmerkte: „Je kunt van dit conser vatiefste instituut van de partij ook niets anders verwachten. Het heeft geen poli tieke durf" De Utrechtse stadsduiven waren ver geefs geland op het dak van kunsten en wetenschappen aan de Mariaplaats, waar de kopstukken van de Partij van de Ar beid bijeen waren om zich over deze te genstellingen te beraden. Intussen is zaterdag wel duidelijk ge worden, dat het partijbestuur van de Partij van de Arbeid in zijn aanbeve lingen aan het grote voorjaarscongres voor een nieuw bestuur niet verder wil gaan dan dr. A. Vondeling als kandidaat partijvoorzitter, André van der Louw en burgemeester Eysink als vice-voor- zitters en G. C. Baan als algemeen se cretaris voor te dragen. Alleen kwam drs. Marcel van Dam, het enfant terrible van dr. Vondeling, met de mededeling, dat hij per se geen algemeen partijsecretaris wilde worden zoals men gedacht had, maar alleen cretaris voor de communicatie en v de activeringskwesties zoals hij dat fraai noemde. Terwijl dr. Vondeling hiertegen geen bezwaar te maken Wi neer tenminste straks het partijcongres de voorstellen voor een totaal nieuwe structuur van de Partij van de Arbeid zou goedkeuren. „Een compromis", zei dr. J. Tans, de nog zittende voorzitter, maar enkele afgevaardigden op de partijraad zeiden ons, dat het een typische „Von delinguitspraak" is. De kandidaat par tijvoorzitter zei er namelijk bijna zeker van te zijn', dat de nieuwe partijstruc tuur in maart zeker niet goedgekeurd wordt door het partijcongres zodat ook de verlangens van drs. Marcel van Dam niet kunnen doorgaan. Democratisch Appel, de rechtervleu gel van de Partij van de Arbeid, gaat intussen gewoon door met zijn activitei ten tegen de radicale Nieuw Linksers in de partij. De groep wil op 1 februari een demonstratieve bijeenkomst houden. Nieuw Links blijft ijveren voor de her vorming van de partij (onder meer min der macht van de socialistische Kaïner van te in hett leden in het partij bestuur en een nieuwe aorganisatorische partijopbouw). En de oude partijkern die tot het centrum ge rekend wordt, blijft proberen een even wicht te herstellen tussen links e desnoods met het wegstemmen veel Nieuw-Linksevoormannen nieuw te kiezen bestuur. In de komende weken gaan de ver schillende stromingen van de partij op zoek naar eigen bestuurskandidaten, die zij het partijcongres in maart zullen aan bevelen. Het is nu echter al praktisch ze ker, dat oud-minister dr. A. Vondeling de groots mogelijke steun van de partij kriiBt vnnr Hp fun^.m Binnen tien jaar genoeg sporthallen VELDHOVEN (ANP). „Men kan, btf het tempo waarin nu wordt gewerkt aan het inlopen van dc achterstand in spe cifieke sporthallen, aannemen dat binnen een periode van circa tien jaar een verzadigingspunt zal zijn bereikt". Dit heeft mr. L. van Ommen, hoofd directie jeugdzaken, volksontwikkeling en sport van CRM vandaag gezegd in zijn toespraak bij de officiële opening van de sporthal „De Springplank" te Veldhoven. Mr. Van Ommen zei verder dat de versnelde realisatie van specifieke sporthallen een daadwerkelijk bewijs vormt dat de rijksoverheid het hare tracht bij te dragen aan de lichamelijke ontplooiing van de mens.. Sociale onrust VORIG JAAR 567 MENSEN VERDRONKEN HAARLEM (ANP) Vorig jaar zijn n ons land 567 mensen door verdrin- om het leven gekomen. 80 per ionen verdronken doordat zij met een mto te water geraakten. 83 slachtof- waren opvarenden van schepen, leze cijfers zijn afkomstig van de ko ninklijke Nederlandse bond tot het red- ;n van drenkelingen. Uit het overzicht van deze bond blijkt it in het afgelopen jaar 850 personen wagens in het water terecht kwamen, 05 vrachtwagens, 15 autobussen, en 30 (leine busjes. Uit een opgave van de oor- Zaken van de ongelukken, voorzover be kend, blijkt dat in de meeste gevallen erkeersfouten van anderen als zodanig werdenaangemerkt. Hierna volgen «neeuw, ijzel en regen. 95 auto's er- dwenen helemaal onder water, 569 ge deeltelijk. In 89 gevallen kwam de auto 'echtstandig in het water terecht, :- !39 gevallen kantelde de wagen. Lang verblijf Hans van Z. niet in strijd met wet UTRECHT (ANP) Prof. dr. J. Kloek, geneesheer-directeur van do psychiatri sche observatiekliniek van het gevange niswezen in Utrecht, heetf meegedeeld, dat het maandenlange verbluf van de Utrechter Hans van Z. in deze kliniek niet in strijd is met de wet. Hans van Z. die op 11 februari voor de rechtbank moet verschijnen en aan wie vier moorden ten laste zijn gelegd, verblijft al sinds juni in de kliniek- Het wetboek van strafvordering be paalt weliswaar in artikel 198 dat hel verblijf van een verdachte in een in richting als voorlopige hechtenis geldt en de termijn van zes weken niet te boven mag gaan, maar dat geldt niet voor de observatiekliniek van het ge vangeniswezen. Deze kliniek heeft na melijk de status van huis van bewaring en het maakt dus niets uit of Van Z. in het huis van bewaring of in de kliniek verblijft. De meeste verdachten die psychiatrisch moeten worden onderzocht verblijven inderdaad niet meer dan een week of acht in de kliniek. Volgens próf. Kloek komt het echter hoewel men dat zo veel mogelijk probeert te vermijden minstens eenmaal per jaar voor dat ver dachten langer, een enkele keer zelfs meer dan een half jaar in de kliniek vertoeven in het belang van het onder- neemt toe BOGOTA (AFP) Het Columbiaan- sc leger is in staat van alarm ge bracht. Aanleiding hiertoe zijn de onge regeldheden die zich sedert woensdag te Cali In het departement Valle heb ben voorgedaan tussen de politie en arbeiders en studenten, die protesteren tegen de stijging van de kosten van levensonderhoud en een verhoging van de tarieven van het openbaar vervoer. Er zijn al meer dan driehonderd mensen aangehouden. Hel leger heeft de belangrijkste punten in Cali bezet, maar in het weekeinde deden zich toch weer botsingen voor, toen de politie een onderwijsinstelling binnendrong. Dc arbeidsorganisaties in het depar tement Valle hebben voor 22 januari een vierentwintiguursstaking afgekon digd. Het Columbiaanse vakverbond liet zaterdag weten, dat het deze actie zal steunen en dat het zijn vertegenwoor digers uit de „nationale arbeidsraad" terugtrekt. Ruim zestig geestelijken hebben in een communiqué geëist, dat de verhoging van de vervoerstarieven ongedaan wordt gemaakt. De regering heeft op haar beurt ge sproken van een „ondermijnende be weging", die door de arbeidersorga nisaties zou worden geleid. Zij dreigde dat het leger met kracht elke poging tot verdere ongeregeldheden zal onder drukken. Tennesee Williams katholiek KEY WEST, Florida (AP) Tennes see Williams (57), de. Amerikaanse to neelschrijver die een Pulitzerprijs heeft gewonnen, is lid geworden van de R.-K. Kerk. Hij is vrijdag door pater Joseph Leroy gedoopt. Tot zijn bekendste toneelstukken be horen „Tramlijn Begeerte" en „Glazen speelgoed". Williams is nog zwak tengevolge van de Hong-Konggrlep, die hem aan de rand van de dood heeft gebracht. De pries ter zei dat de schrijver ervan overtuigd was dat God hem had geroepen katholiek te worden. Pater Leroy had voor de eer ste keer twee weken geleden met .Wil liams gesproken. Ongunstige ontwikkeling Arnhemse Scheepsbouw ARNHEM (ANP) In het boekjaar 1967-1968 werd de Arnhemse Scheeps bouw Maatschappij NV opnieuw gecon fronteerd met een stijging van dc loon kosten zonder dat hier een verbetering van het prijspeil tegenover stond. Deze ongunstige ontwikkeling, zegt het jaarverslag, heeft haar invloed op de financiële uitkomsten van het bedrijf niet gemist. Gezien de reserveringen die in hel verleden zijn toegepast ligt het in de lijn van de dividendpolitiek om ook thans, ondanks de teruggang in de winst, een onveranderd dividend 'van tien pro cent voor te stellen. De omvang van de orderportefeuille liet nu en dan te wen sen over. Tijdelijke onderbezetting van enkele bedrijfsafdelingen was hiervan hot gevolg. Tegen het einde van het ver slagjaar trad een duidelijke verbetering in. Het aantal reparatieorders nam toe. Enkele belangrijke nieuwbouw- en toe leveringsopdrachten werden geboekt, waardoor de orderportefeuille weer een behoorlijk peil bereikte. De exploitatie rekening was groot 636.326 gulden (v.j. 700.980 gulden). Na afschrijvingen, in terest, afschrijving deelnemingen, ven nootschapsbelasting en toevoeging aan de extra-reserve resteert een onveran derde winst te» verdaling ven 184.074 gulden, Verzamelaars van treinkaartjes, sierknopen, stropdassen, oude auto's, kunstgebitten, sleutelhangers, graf linten en schertsartikelen troffen elkaar zondag in de Koopmansbeurs in Amsterdam, waar er een hele dag over en weer kon worden geruild. Daar trof de fotograaf 'n jongedame, die niet alleen sleutelhangers verzamelde, maar zelf bijna sleutel hanger was. Ontsnapte aap stichtte brand SCHIEDAM (ANP) Een aap heeft zondagmiddag brand veroorzaakt in eer woning aan de Newtonstraat In Schie dam. Op de tweede etage van de woning, die in verband met een aanstaande ver bouwing gedeeltelijk was ontruimd, had de eigenaar van het pand twee apen in een kooi ondergebracht. Zondagmiddag zal aap Bart je kans het gaas van zijn kooi stuk te maken, Eerst dartelde hij wat in de kamer rond, maar al gauw werd zijn aandacht getrokken door een verplaatsbare gaskachel, die ten behoeve van de apen was aangesto ken- Of Bartje het te warm vond is natuurlijk niet bekend, maar in elk geval draaide hij de brandende kachel van zich af, waardoor de hitte op de wand van de kamer straalde. Dit veroorzaakte na enige tijd brand. Een overbuurman ontdekte het vuur en waarschuwde de brandweer. Intussen hadden de vlam men reeds het plafond bereikt, maar buren en brandweer wisten de brand spoedig te blussen. De apen bleven on gedeerd. Carmania aan grond gelopen LONDEN (Reuter) Het passagiers schip „Carnmania" van de Cunardlijn is gisteravond bij het eiland San Salvador (Bahama-eilanden) met 471 passagiers aan boord aan de grond gevaren. Naar een woordvoerder van de maatschappij in Londen meedeelde zal een sleepboot het schip pogen los te trekken- Duikers hebben de bodem onderzocht en vast gesteld dat er geen schade ls. De „Car mania" maakt een kruistocht door het Caraibische gebied, De passagiers zijn meest Amerikanen. TURIJN (A.N.P.). Kardinaal Alfrink heeft in een onderhoud met het Turljnse blad „La Stampa" gezegd, dat de moge lijkheid van een schisma naar zijn weten voor het eerst buiten Nederland is ge bruikt, „rondweg gezegd in Rome" en dat het hem nooit duidelijk is geworden of die uitdrukking ls gebruikt op grond van juiste inlichtingen of van onjuiste, in slecht uitgelegde kranteberichtcn. „Op grond van de reportages in de internationale pers kan men gemakke lijk een karikatuur maken van de wer kelijkheid. Er zal wel iets echts in steken, maar merendeels vormen zij een keuze uit extreme gevallen. Juist gedu rende de derde zitting van het zojuist geëindigde pastoraal concilie ls aange- d,ongen op de noodzaak en de wil de band met Rome te bewaren", zo zei hij in antwoord op een vraag of er sprake zou zijn van een schisma van de Neder landse katholieken in psychologische zin en niet in formele zin. Sprekend over de encycliek Humanae Vitae zei de kardinaal: „In de wereld pers heeft men soms hardnekkig beweerd dat Humanae Vitae door ons pastoraal concilie is afgewezen. Maar zo is het niet. In Nederland (evenals elders in de wereld) zijn er mensen die haar zonder voorbehoud aanvaarden en mensen die er min of meer moeite mee hebben alle onderdelen zonder voorbehoud aan te nemen. Daarom heeft het concilie ge vraagd het gesprek erover voort te zetten tussen katholieken in Nederland en In gesprekken tussen onze Kerk en de andere delen van de Kerk en de Paus over de verschillende aspecten. In deze context heeft het concilie vastge steld dat de absolute en algemene ver oordeling van de kunstmatige middelen tot geboortenbeperking niet op grond van de bewijzen die in de encycliek worden aangevoerd, niet overtuigt". Over het vraagstuk van de echtschei ding zei kardinaal Alfrink dat het con cilie de kerkelijke overheid heeft ge vraagd aandacht te besteden aan de mis lukte huwelijken en te overwegen of en in hoeverre er oplossingen kunnen wor den gevonden door middel van wijzigin gen in, het nu nog altijd geldend kerke lijk recht NEWR3 (AFP-Reuter) In de Noord- ierse plaats Newry is het zaterdagavond opnieuw tot incidenten gekomen, toen militante katholieken, die hadden deel genomen aan een mars voor gelijke bur gerrechten, trachtten, het postkantoor te bezetten en politiewagens in brand sta ken. De organisatoren hadden de beto ging, waaraan ongeveer 5.000 personen deelnamen zonder geweld willen doen verlopen. De politie voerde charges met de wapenstok uit. Aan beide zijdon vielen gewonden. Er werden ongeveer twintig arrestaties verricht. DETROIT (AP) Ongeveer zestig personen zijn gisterochtend gewond bij een brand in een danszaal in West-De troit. De brand werd veroorzaakt door een benzinebom, die een man, uit woe de dat hij niet werd toegelaten, in de in gang van de zaal op de tweede verdie ping gooide. Honderdvijflig personen moesten zich via een smalle achtertrap en de vensters aan de voorkant in veiligheid brengen. Acht personen moesten in het zieken huis worden behandeld. Een van hen verkeert in levensgevaar. De.politie heeft de dader nog niet kunnen arresteren. Op een vraag over de Nieuwe Kate- chismus en de houding van de Neder landse bisschoppen, zei de kardinaal: „Na de verklaring die in de acta ver schenen is, hebben de Nederlandse bis schoppen besloten de wijzigingen die door de kardinalencommissie waren ge wenst, in een aanhangsel van de Nieuwe Katechismus te publiceren. Die beslis sing is genomen in overeenstemming met de Heilige Stoel. Welnu, men is thans bezig onze uitgave voor te bereiden: zij zal vermoedelijk in februari het licht zien. Uw kranten en ook uw godsdien stige tijdschriften hebben de laster en de aanklacht tegen het boek overge nomen: men heeft gesproken van twaalf grote en vierentwintig kleine ketterijen. Wij willen niet veronderstellen, dat dit uit kwade trouw gebeurd is, maar u hebt er geen notie van hoeveel gelovi gen in de wereld daardoor op de ge dachte gekomen zijn, de Nederlandse bisschoppen als een stelletje ketters te veroordelen; op mijn woord en zonder overdrijving. Maar ik moet wel zeggen, dat wij ook heel veel instemming ge vonden hebben. En in dit verband moet u er zich niet over verwonderen, dat het pastoraal concilie er behoefte aan gevoeld heeft vertrouwen in haar eigen bisschoppen uit te spreken en bovendien met nadruk te herhalen, dat de Nieuwe Katechismus nog altijd een veilige gids Ambassadeur tot Ned. Zionistenbond AMSTERDAM (ANP) De Ara bische verzetsbeweging „Al Fatah" vindt het steeds moeilijker Israël bin nen te dringen en daar de medewer king van de lokale Arabische bevolking te krijgen. Daarom tracht deze ver zetsbeweging thans Israëlische doelen bulten Israël te treffen. Dit heeft de ambassadeur van Israël in ons land, de heer S. Arad, gisteren gezegd op de 66ste jaarvergadering van de Nederlandse Zionistenbond in de RAI in Amsterdam. De vergadering werd bijgewoond door plusminus 250 afgevaardigden van de bond. Naar de mening van de heer Arad staat Israël, „ondanks de dreigende vooruitzichten in het Midden-Oosten, thans sterker dan op enig ander tijd stip sinds de zesdaagse oorlog. „De Sovjet-Unie heeft sinds juni 1967 voor vele honderden miljoenen dollars aan wapens verstrekt aan de Arabische Sta ten en heeft daardoor de Arabische verliezen aan wapens in de zesdaagse oorlog meer dan goed gemaakt", aldus de Israëlische ambassadeur. Israël voelt, zich gesteund door de vastbesloten houding van de Verenigde Staten en van andere bevriende lan den", zo zei de heer Arad, die hieraan toevoegde, dat Israël reden heeft aan te nemen, dat onder president Nixon de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten niet wezenlijk zal veranderen en dat er geen terug keer zal zijn naar de situatie van vóór juni 1967. Over het Franse wapenembargo merkte de Israëlische ambassadeur op: „Ook al heeft Israël de vriendschap verloren van president De Gaulle, het heeft daarom nog niet de vriendschap verloren van het Franse volk. Het Franse wapenembargo zal Israël niet op de knieën krijgen. Wie zo denkt, kent Israël slecht", aldus de heer Arad.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5