Overheid bang voor hoge kosten en rendement van ,Schiphollijn' Brabants Orkest in Rotterdamse Doelen KRO-t.v. vanavond:j „Het jaar 2000" Lijn naar luchthaven overal elders mislukt Futurologen in t ootje genomen Schurken van weleer' op tweede net FELIX DE NOBEL PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 13 JANUARI 1969 Bruchners Derde ontroerend o.l.v. Hein Jordans Hein Jordans heeft met het door hem geleide Brabants Orkest gister middag in de Rotterdamse Doelen grote indruk gemaakt met de uit voering van Antin Bruckners Derde Symfonie in de klein (1873). Eerlijk gezegd: dat heeft ons niet ver wonderd. Want vanaf het begin van zijn artistieke activiteiten in het zuiden des lands heeft hij zich met het oeuvre van de meester van Sankt Florian bezig ge houden, zodat, met uitzondering van de zesde, al zijn symfonieën in de loop van zeventien seizoenen op de programma's van het aan zijn artistieke zorgen toe vertrouwde ensemble stonden geannon- ceedr;; wie van zijn collega's in Neder land kan hierop wijzen? Waarom is dat alles gebeurd? Deed hij zulks, omdat hij als orkestleider in Bruckners schepping iets zag, dat tot onmiddellijk persoonlijk succes zou lei den; anders gezegd, behandelde hij Bruckner, zoals sommigen van zijn ambt genoten iemand als Mahler behandelden? Dat geloven we niet, we zijn eerder van het tegendeel overtuigd. Want Bruckners muziek, en dus ook deze sym fonie, stemt de reproducent. die Hein Jordans heet, hoeveel gerechtvaardigde artistieke ambities hij overigens ook moge hebben, uitermate nederig: hij voelt zich de dienaar van een partituur, die hij met een heilige schroom telkens opnieuw benadert. Waarin hij volkomen gelijk lieeft: is er één meester in de toonkunst der negen tiende eeuw, die over de weelde en mysteriën van het leven ontwerender heeft geschreven? Zijn wijze van benadering, gistermid dag in de Rotterdamse Doelen, heeft ons wederom sterk gegrepen: ook nü stelde hij zijn meer dan gewone capaciteiten van orkestleider in dienst van een ideaal, dtt hij, noch wij als hoorder onder woor den zouden durven brengen. Zijn capaciteiten als orkestleider, die hem ook de nuchtere elementen tol wel slagen van het „brengen" van een stuk muziek niet uit het oog deden verliezen. Zo de zaak. hoe hij zijn koper, zijn voor treffelijk koper, zo gunstig mogelijk de zaal inkreeghij had zijn trombones achter de hoorns geplaatst: „die bliezen in hun rug en dat dempte op de juiste manier", zoals hij ons. na afloop, met een soort naïeve blijheid verklaarde. Dat was ons reeds opgevallen met de daaruit voortvloeiende gunstige akoesti sche resultaten. Waarmee we overigens slechts een bijkomstigheid, doch een niet onbelangrijke, in deze reproduktie sig naleren. Wat de totale gang van zaken betreft: Jordans had permanente aandacht voor alle details, hij vjas daar echter ook weer niet zo verliefd op, dat de noodzakelijke tempi hierdoor stokten: wat bewegen moest, bleef bewegen waardoor men de tijd, die Bruckner altijd weer op nieuw voor zich opeist, volledig vergat, Wat eigenlijk het grootste compliment is, dat we de vertolker zouden kunnen geven. Wat ging er ook weer aan Bruckners Derde Symfonie vooraf? O ja, het Tripelconcert in C groot (opus 56) voor piano, viool, cello en orkest, dat Ludwig van Beethoven in de jaren 1803/04 in opdracht van zijn discipel aartshertog Rudolph van Habs- burg, aankomend pianist op een aan komend instrument, heeft geschreven. Muziek zonder pretentie, als zuiver divertissement bedoeld. Maar slecht tot klinken te brengen: dat mochten we gss- teren in een weergave ons geboden door de pianist George van Renesse. de violist Pierre Jetteur en de cellist Jean-Louis Hardy, weer eens ervaren. Eigenlijk was het alleen Van Renesse de man, die het stuk „verkocht" en het daardoor boven zijn stand deed leven: de twee anderen waren te schuchter, wel licht te eerlijk, zodat we soms wel eens moesten raden, wat ze te berde brachten. Neen, echt muziek werd er pas ge maakt na de pauze, toen Anton Bruck ners Derde Symfonie klonk. B.R. (ADVERTENTIE) In verband met het op de markt brengen van een nieuw produkt kunnen op ons magazijn en de produktie-afdeling, voor het inpakken en en monteren van dit produkt. enige een leuke, afwisselende baan krijgen. Het salaris is goed, afhankelijk van de leeftijd be draagt het tussen f 70,— en f 90,— brutó~per wèek. Schrijf een briefje aan onderstaand adres of. beter nog, bel ons even op (toestel 115), hoe eerder u bij ons komt, hoe liever het ons is. MINNESOTA [NEDERLAND] N.V. HL ROOSEVELTSTRAAT 55 LEIDEN TEL. (01710) - 34541 i Opmerkelijkste feit van het weekeinde was de herleving van Zaterdagavond - akkoorden. Met een programma onder deze naam van Jos v. d. Valk heeft de KRO eertijds een hele tijd aan dc top van het t.v.-amusement gestaan voor zover dat een showkarakter droeg. Dat het toen gaandeweg verwaterde kwam. geloven wij, niet omdat de kwaliteit terugliep, maar omdat te lang aan een succesvolle formule werd vastgehouden. Financiële factoren zullen daarbij ook een role hebben gespeeld: een duur programma aanhouden als de dering ervoor terugloopt is een hache lijke kwestie. Dit seizoen kwam Jos v. d. Valk terug met de Frans Halsema- show die na wat vallen en opstaan weer ging lijken op de vroegere glorie. En zaterdag werd de oude vertrouwde naam weer aangenomen. Jos v. d. Valk schijnt naar wisselende presentatoren te streven. Ditmaal het. met redelijk succes, Donald Jones; volgende maal wordt het weer Frans Halsema. De show stak als geheel goed In elkaar. Beste element: de wijze waarop de regisseur het aardige dans werk van de grote groep „Dansers van morgen" (choreografie Don Lurio) be weeglijk en vooral ruimtelijk wist te Vooraf zagen we de tweede aflevering van VARA's Sporttribune. Ten opzich te van vorige maal iets vooruit, maar het was slechts een klein stapje. Men blijft het „buitenspellerige" karakter missen van de Brandpunt rubriek; er is domweg veel overeenkomst met NTS- Sport. Waar men daaromheen gaat ge beurt dat vaak niet goed. Met name in de met de term „Spreekverbod" kwa lificeren van het feit dat de scheids- rechterscommissie niet toestond dat de heer Ravens commentaar gaf bij de AjaxGo Aheaddoelpunten. Er bestaat immers de regel bij voet ballen dat het oordeel van een scheids rechter doorslaggevend is, behoudens een beroep bij de daarvoor samenge stelde KNVB-commissic. Zou men zich niet aan die regel houden dan zou elke wedstrijduitslag op grond van een film fragmentje (in deze uitzending heel on duidelijke fragmentjes) aangevochten kunnen worden. De toestand die dan zou ontstaan laat zich met geen dui zend pennen beschrijven. Evenmin als de toestand wanneer elke scheidsrech ter in een „verdachtenbank" kan wor den geplaatst wanneer dat leuk zou passen in een t.v.-programma. Van het tweede deel van Sporttribune zagen we, om Zaterdagavondakkoorden slechts enkele flitsen. Het was een spe ciaal voor dit programma georgani seerde bokswedstrijd. Voordeel was dat de camera's voorrang hadden en lekker dichtbij konden komen. Dat was overigens niet steeds een voordeel. Toen de commentator enthousiaste op merkingen maakte over voortreffelijk voetewerk was er vele seconden lang geen been te zien, zó dicht zat de ca mera er op. KRO en VARA liepen weer samen za terdag. Dat betekende weer een te rij kelijke cabaretovervloed. We kozen voor Cabaretaria van de KRO. We ho pen dat vooral de jongere kijkers dat óók gedaan hebben, "unnen ze later zeggen: „Ik heb Patachou nog gezien; ze was al een dagje ouder .maar ze deed het nog erg goed". Voorts op deze zaterdag Brandpunt, met als vreemdste onderwerp een re portage uit het Vlaamse Stekene waar eerdaags een ereveld voor Vlaamse SS'ers wordt ingericht. Achter het Nieuws liet behalve Laurens ten Cate ook Frits v. d. Poel opdraven om bei den te laten zeggen dat de ruziesfeer STER- reclameuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16 TELEAC: 18.40 uur: Nieuw systeem voor omzetbelasting: B.T.W. NTS: 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal VPRO: 19.07 uur: Concert voor jonge 20.00 uur: .Journaal 20.20 uur: Cinema, de film- akademie in Nederland 21.05 uur. De Goon Show 21.40 uur: Portret van een jazz- Herman Schoonderwalt 21.58 uur: Repetities terzijde. reportage van de groei van een blijspel uitvoering HUM. Verbond 22.20 uur: Humanistisch Vormingsonderwij s NTS: 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: 23.00 uur: Teleac Export (les 6) NEDERLAND II STER- reclameuitzendingcn om 18.56, 19.56, 20.16 uur NTS: 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala KRO: 19.30 uur: Survival, dieren uit Australië 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Politie New York, 20.45 uur: The whole town's talkink, film uit '35 22.10 uur: 2000, progr. in samen werking met de werk groep 2000 22.30 uur: Laatste journaal 22.35 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 11.00 uur: Schooltelevisie 11.50 uur: Sluiting De met aangegeven programma's zijn kleurentelevisieprogramma's. NRU: 21.30-22.00 uur: Jazz in actie, Lucky Thompson tenorsax 22.55-23.55 uur: Metro's Midnight Music,, muziek vóór h slapen gaan HILVERSUM II NCRV: 20.30-21.45 uur: Ned. Kamerorkest o.l.v David Zinmann met medewerking van Willem Talsma, orgel Radionieuwsdienst HILVERSUM I: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30. 11.00, 12.30. 16.00, 18.30, 22.30 HILVERSUM n: 7.00, 8.00, 11.00,13.00. 16.00, 18.00. 19.30, 22.30 HILVERSUM ni: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA Marianne Rector in i aflevering var. „Het jaar 2000", die de KRO-televisie vanavond uitzendt. Gisteravond schoot de TROS bijna recht in dc roos met de NRT-voorstel- ling van Roger O. Hirsons blijspel Mimicry. Bijna, want door voorpubli- citeit en een lange gesproken inleiding haalde zij de clou uit het verhaal en die had pas halverwege moeten wor den onthuld. Zij bereikte ermee dat niemand geschokt kon raken, maar juist dat eerste deel werd er, van elke pikanterie ontbloot, wel erg lang mee. Dat gold verderop niet. Daarmee bewij zend dat de timing van de auteur per fect was. Ook dat deze ruim ingespeel de voorstelling voor Liës Franken ën' Pim Dikkers geen enkel probleem meer opleverde. We hebben met veel genoe gen deze Mimicry ondergaan. Vg. Abonnees vroegen ons naar adres en gironummer van zuster Maria, de in Malawi werkzame kloosterzuster die vrijdag j.l. ondervraagd werd in het programma van Willem Duys. Het volgt hier: Zuster Maria. Huize Bol dershof. Druten, tel- 08870-2117. giro 1.02.8212. De plannen van de Nederlandse Spoorwegen voor een ingrijpende vernieuwing van het railvervoer zijn niet overal even enthousiast ontvangen. De aangevoerde bezwaren (b.v. door personeelsbonden. stedelijke besturen, vervoersorganisaties) zjin voorlopig echter ondergeschikt aan de vraag of de overheid bereid is de N.S.- voorstellen te steunen. De spoorwegdirectie gaat er immers van uit, dat de rege ring wel zo vriendelijk zal zijn diep in de nationale geldbuidel te tasten, teneinde N.S. de nodige financiële armslag te geven. Het is op zijn minst gezegd twijfel achtig of deze bereidwilligheid zo groot is, als N.S. graag zou willen. Met name de aanleg van een Schiphollijn, waaraan de N.S.-directie een grote prioriteit toe kent, stuit op een grote gereserveerdheid. „Auto zal het op alle fronten van de trein winnen" Zoals bekend heeft de NS deze week in het rapport „Spoor naar 75" een groot aantal ideeën ontvouwd met betrekking tot de toekomst -van 't railvervoer. Men streeft er onder meer naar meer trei nen sneller te laten lopen om de reizi gers een aantrekkelijk alternatief te bie den voor de eigen auto. Om dit te be reiken moeten de spoorwegen echter de nodige voorzieningen treffen, die nogal wat geld kosten. Er zullen miljoenen en miljoenen op tafel moeten komen om alle plannen te realiseren. De NS heeft dat geld niet. Integendeel: men kampt met een opgelopen verlies van vierhonderd miljoen gulden, waarvoor bovendien ieder jaar 26,5 miljoen gul den moet worden betaald. Bedrijf svreemd Nu voert de N.S. aan, dat dit verlies is ontstaan als gevolg van „bedrijfsvreem- de lasten". Hiermee bedoelt men de kos ten, die uit maatschappelijke overwegin gen zijn gemaakt op onrendabele lijnen. Deze kosten, zo vindt men bij NS, moe ten door de belanghebbende gemeenschap worden opgebracht. Helemaal ongevie- Hg voor dit argument is de regering niet n 1967 kreeg de NS een vergoeding 35 miljoen gulden, terwijl vorig jaar zeventig miljoen gulden uit de schatkist werd bijgepast. Ook aan de resterende 400 miljoen wil de regering zeker wel iets doen, hoewel men nog zeer vaag is over het hoe en wat. Met overneming van deze schuld zijn de spoorwegen er echter nog lang niet. De gewenste aanleg van 74 nieuwe stations, van 35 nieuwe lijnen en van parkeerplaatsen kost handenvol geld. Ook hiervoor doet NS een beroep op de ge meenschap via de theorie, dat het „een maatschappelijk belang is". Of de re gering hieraan dezelfde conclusies zal verbinden lijkt onwaarschijnlijk. Zo wil len de spoorwegen bij voorkeur de onren dabele lijnen openhouden, terwijl op het ministerie van Verkeer en Water staat in sommige gevallen meer wordt gevoeld voor busverbindingen. Het zou voorbarig zijn om nu al te spreken van volledig andere benaderwijze van ener zijds de spoorwegen en anderzijds de regering, maar dat er sprake is van tegenstellingen is evident. Schiphollijn Dit gaat in de eerste plaats op voor de Schiphollijn. de verbinding tussen Den Haag-Bezuidenhout-Leiden-Schiphol en Amsterdma-Rijksmuseum. Het rap port „Spoor naar 75" wordt aan de totstandkoming van deze lijn bijzonder veel waarde gehecht. Men houdt reke ning met dc mogelijkheid, dat deze lijn een van de drukste van het land lean Men wijst erop, dat spoorlijnen naar vliegvelden in het buitenland overal een complete mislukking zijn geworden. De animo van vliegpassagiers om van der gelijke verbindingen gebruik te maken bleef meestal ver beneden de verwach tingen. Bovendien is men op het depar tement bijzonder huiverig voor de hon derden miljoenen investeringskosten, die noodzakelijk zouden zijn. Dat realisering van de Schiphollijn niettemin niet is uitgesloten, wordt be wezen doordat onder het vliegtuig al een timnel in gereedheid is gebracht. Dit kostte destijds een investering van twaalf miljoen gulden. Men had dit bedrag er echter voor'over, omdat het niet mogelijk was de tunnel op een later tijdstip te bouwen en niemand het risico wilde lopen een eventueel nood zakelijke ontwikkeling bij voorbaat on mogelijk of onbetaalbaar te maken. Het zal de N.S. moeite kosten om de regering ervan te overtuigen, dat deze ontwikkeling inderdaad noodzakelijk is geworden. Achterstand In ieder geval zal de N.S. het moei lijk krijgen om de opgelopen achter stand in te lopen. Drs. J. Verschuure, verbonden aan de Rijksplanologische Dienst van Den Haag. gelooft er zelfs helemaal niet in. In een futurologische studie voorspelt hij. dat de auto het op alle fronten van de trein zal win nen. Ook van hel goederenvervoer ver wacht hij voor de N.S. weinig goeds. De ontwikkeling tot nu toe is. dat het vervoer per spoor inderdaad veel min der sprongen maakt dan dat met vracht auto's of met de boot, terwijl hel ook in absolute zin een grote achter- In de komende maanden zullen de Ne derlandse kijkers via de KRO-televi sie kennis kunnen maken met enige nieuwe tv-series. Daaronder bevindt zich een eigen produktie, getiteld „Het jaar 2000", waarvan de eerste der vijf afleveringen vanavond in kleur op Nederland 1 wordt uitgezonden. Regisseur en samensteller drs. Leo Ak kermans'wil op 'n milde ironische wij ze een beetje de spot drijven met de toekomstvisies van de futurologen. Zo voorspelt een zekere mevr. Mellie Uyl- dert in haar toekomstverwachtingen 'n dreigende invasie van wezens, die bin nen in onze aarbol huizen en nakome lingen van Atlantis, het in zee verdron ken werelddeel. Ook zit er een stukje van Jules Verne in die voorspelde dat de mensheid gaat verhuizen naar het heelal, terwijl de aarde een „heilig land" zal worden. Ook de statistieken worden geraad pleegd. Op sportgebied verwachtte men in voorspellingen, die in 1958 werden gedaan, dat er in 1980 records zouden worden gevestigd, die nu al bij de Olympische Spelen zijn gebroken. Hoe hard men in het jaar 2000 zal sprin ten, hoopt presentatrice Marianne Rec tor te vertellen. Dat de statische prog noses vaak tot de meest vreemde con clusies leiden bewijzen de cijfers over over het autorijden. Zo verwacht men tien jaar later zal er nog slechts 9.000 km per jaar wordt gereden. In dien men deze lijn doortrekt, dan staat in het jaar 2000 het merendeel der per sonenwagens in de garage. Richmal Crompton overleden LONDEN (AP) Richmal Crompton, de schrijfster van de beroemde boeken over „William" is zaterdag op 78-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis na een hartaanval overleden. Haar kinderboeken zijn in alle Europe se talen vertaald. stand heeft. Werd in 1967 over de ri vier in totaal 103.167.000 ton aan goe deren vervoerd, het spoor moest ge noegen nemen met 10.349.000 ton, ook het wegvervoer, in 1960 nog geringer van omvang, heeft het spoor ruim schoots voorbijgestreefd: het vervoer over de weg is al twee keer zo om vangrijk als in goederentreinen. Dit alles mag de N.S. er niet van weerhouden het publiek een zo goed mogelijk „produkt" aan te bieden. Dat de huidige N.S.-directie hierop bijzon der gebrand is, blijkt afdoende uit de al voor volgend jaar beloofde verbete ringen. In zoverre mag men „spoor naar 1975" nu al een belangrijk rapport noemen. Wat er op langere termijn van terecht zal komen, moeten we af wachten. Schrijversbal en Boekenweek 1969 AMSTERDAM De traditionele ope- ning van de Boekenweek met het schrij- versbal zal dit jaar wederom plaatsvin den in het Stedelijk Museum te Amster- i dam op vrijdag 28 januari. Wim Hazeu en Cor Holst zijn de re dacteuren van de speciale Boekenweek- uitgave „40". Deze uitgave bevat zes li teraire radioportretten van auteurs, die uitgezonden wórden tijdens de Boeken week. De auteurs hebben allen gemeen j dat ze in 1929 geboren zijn. Het zijn Lolle j Nauta. Jan Wolkers, Hugo Claus. Hugo j Raes. Ward Ruyslinck en Remco Cam- pert. Van elke auteur wordt een zelfpor tret opgenomen, een interview, 'n bloem- j lezing en een bibliografie. Het gratis (bij aankoop van 7,50 gulden j aan boeken) Boekenweekgeschenk is een speciaal hiervoor door Hubert Lampo ge schreven verhaal „De goden moeten hun getal hebben". Het is de eerste maal dat het geschenk van de hand van een Vla ming is. De Poëzieprijs 1968 van de gemeente Amsterdam is toegekend aan de heer J. P. Guépin voor zijn bundel „De mens is maar een dier, maar hij zou het kunnen weten". De prijs (f 8.500, zal op 24 januari worden uitgereikt In de serie „Bioscoopsuccessen van weleer' 'een voortreffelijke Amerikaan se komedie uit de jaren dertig. Dat de film „The whole town in talking" des tijds geen geschiedenis maakte en vrij onopgemerkt bleef ligt in het feit, dat de film in 1935 werd vervaardigd, een jaar van Hollywoodse topprodukties. allen gemaakt met het doel het publiek wat verstrooiing te brengen in de don kere depressieperiode. Capra's „It hap pened one night", „Le thin mars"- serie en de Fred Astaire-Ginger Ro- gersmusicals waren toen de kassuc cessen evenals groots opgezette spek takcis als „Muiterij op de Bounty". „Captain Blood" en „The lives of a Bengal lancer". Het bescheiden opgezette „The whole town in talking" toont ons Hollywood- ganster nr 1 Edward G. Robinson in een interessante dubbelrol. Als de bra ve. eenzame, stipte boekhouder mr. Jones en als de beruchte misdadiger waar Jones sprekend op liikt. Zijn tegenspeelster is een der beste come diennes uit die tijd: Jean Arthur, ster in bekende Caprakomedies als „Mr. Deeds goes to town", „Mr. Smith goes to Washington" en ..You can 't take it with you". De dialogen werden ge schreven door Robert Riskin. ook al ■en trouwe Capramedewerker. De regie was echter dit keer in han den van John Ford, een veelzijdig regisseur, die nog in datzelfde jaar de Oscar voor de beste regie zou krijgen voor zijn film „The informer". Na 1939 toen hij met „Stage coach" één der klassiek geworden Westerns uit de filmgeschiedenis maakte kreeg Ford vooral bekenheid door zijn film over indianen en cowboys, waardoor men zijn veelzijdigheid in de jaren tussen 1924 en 1939 nog weieens wil vergeten. Na ruim 33 jaar is „The whole town is talking" nog altijd een lust voor het oog. (Ned. TL 20.45 nnr) •s. 19.35 R.V.U.4 Het boek van Ed ik: De overlevende door Jacques den in nieuwe kerk, Haan. NRU: 20. interview, rede van vrliir. De loge en de jongeren, lezing, over recente vorderingen in de voorderingen in de Jazz in actie. 22.00 Mensen - kerk - mensen: klankbeeld. Bond Zonder Naam: 22.20 Steek 1969 n hart onder de riem.... Uw hart!, lezing. NRU: 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NRU 22.55 Stereo: Me tro's Midnight Music. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM n (298 m) NCRV: 18.00 Politiek Verbond. Spreker: De heer B. S. der Bijl, secretaris van het N.E.V. 18.30 .46 Actualiteiten. schrijvers en toneel, f9.20 Stereo: NCRV- vocaal ensemble en solisten: gewijde liede ren. 19.50 Stereo: Promenadeorkest: amu sementsmuziek. 20.15 Stereo: Licht vocaal en semble (gr). 20.25 Op de man af. praatje. 20.30 Nederlands kamerorkest en orgel: klas sieke en moderne muziek. 21.45 Kinderbe scherming en volwassenzorg, gesprek. 22.00 Stereo: Lichte orkestmuziek. 22.20 Avond- overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Tekens bij de tijd: cultureel programma.. 23.55-24.00 haling).' 18.55 Grammofi Grammofoonmuziek. 19.45 Missieklankbeeld. 20.00 Operakroniek. 22.00 Nieuws. 22.15 De zeven kunsten: literatuur. 22.30 Jazzforum. 22.00 Nieuws. 23.10 Internationaal Koorfes tival van Kortrijk. 23.55 Grammofoonmuziek. 23.40-0.30 Voor de zeelieden. NRU: 9.00 Uitgebreide reportage of herha ling NRU-programma. 9.35 Waterstanden. kesl: klassieke balletmuziek. 12.2'; Mc-ciccio- iingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.29 Over heidsvoorlichting: Uitzending voor de land bouw. 12.39 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. NRU: 13.30 Spiegel van Bel gië: muziek en nieuws van onze Zuiderburen. 14.00 De lichte Muze belicht: filmmuziek. AVRO: 15.00 Stereo: Wijs (VII): joodse wijs heden met Israëlische en Jiddisje wijsjes. 15.05 Stereo: Modern strijkkwartet (opn). 15.40 Weerklank uit he verleden: stemmings beeld rondom een muzikaal onderwerp (VIII). 16.00 Nieuws. 16.02 Brazlliana: lichte muziek uit Latijns Amerika. 16.30 Kunstkroniek. 17.00 Stereo: Big Band Beat: Nederlands Jazz Or- -.25 Jazz Spectum. 17.55 Mededelingen. Operaaria's (gr) de zieken. 1 Van twaalf 1 i het land: 12.26 Medede- .a. (12.22 Wij lingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Niet- 12.41 Actualiteiten: 13.00 Raden maar..) 14.( Conei-pew;bus. 14.0.-1 Schoolradio. 14.30 Pi! •s__j middagmagazine. (16.0! Overheidsvoorlichting: 17.C wikkeling rÜo*1' Niei Nederlandse AntUlJ mer. KRO: 17.10 Voor dé kindei HILVERSUM ÏTI (240 m) VARA: 9.00 Nieuws. fL02^ Plaatjes voor de pep (10.00 ro: programma voor tieners. 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: gevarieerd platenprogramma. (14.00 Nieuws). 15.00 Nieuws. 15.03 Er - Jee - Em - Drie. 18.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogramma (17.00-17.02 Nieuws). BRUSSEL VLAAMS (324 m) 12 de muziek. irbericht, beursberichten en dagklapper. 13.20 Tafelmu: 14.03 Schoolradio. 15.000 Nieuws. 15.03 School radio. 15.57 Grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Grammofoonmuz. 16.15 Programma voor oudere luisteraars. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Lichte grammofoonmuziek. voor Concertgebouworkest Vergeten werk van Mozart gespeeld De Maogriep had ook Ernst Bour, gastdirigent bij het Concert gebouworkest, geveld. Zodoende stond Felix de Nobel zaterdag in de Kurzaal om een conceit te leiden bij de voorbereiding waar van hij al nauw betrokken was geweest. De Nobel had immers bij zijn Kamerkoor en het NCRV Vocoal Ensemble de koorfragmen ten voor het Mozartprogramma ingestudeerd. Met dit Mozartprogram was Bour afge weken van de gewone paden der concert praktijk. Hij had ten eerste dit program samengesteld uit weinig gespeelde com posities van Wolfgang Amadeus en in de tweede plaats lag het hoofdaccent niet bij het orkest, maar bij de vocale medewerkers. Daardoor werd de vervanging door Felix de Nobel ook mogelijk. Want al heeft deze dirigent meer voor orkesten gestaan (het Nederlands Kamerorkest bijvoorbeeld), hij kent het instrumentaal ensemble lang niet zo goed als het koor. De Nobel was zaterdagavond dan ook veel beter op dreef in de „Thamos"- fragmenten en Mozarts mis KV 337 (in C) dan in de Symfonie KV 184. Dit jeugdwerk van Mozart (meer een sonate voor orkest dan een echte symfonie) is trouwens loch historisch belangrijker dan artistiek; de symfonie heeft maar weinig reliëf en omdat De Nobel daar kennelijk nogal onwennig tegenover stond, leek het orkest meer op zijn rou tine dan op De Nobels directie te spelen. Veel beter werd de greep van de diri gent op hel orkest zodra ook het koor- ensemble in het geding werd betrokken. Felix de Nobel slaagde dan erin het orkest en zijn koor te integreren tot een goed sluitend geheel. Dat was in de Kurzaal met name het geval in de Mis in C-groot, waar sprankelend gemusi ceerd werd en waar de ingelaste sonate voor orgel en orkest het uitstekend deed. Het Flentroporgeltje klonk niet onver dienstelijk en Bernard Bartelink liet onder meer in de slotcadens merken, dpt hij door zijn improvisatiekunde ook compositorisch geschoold is. „Thamos"-fragmenteii Een groot deel van het onbekende Mozartmenu bestond overigens uit frag menten uit Mozarts muziek bij „Tha- mos", een toneelspel van Tobias von Gebler. Mozart moet aan deze muziek tussen 1773 en 1780 gewerkt hebben; anno 1969 ervaart men dat Mozart een deel van de stof later benut heeft voor betere composities, onder meer voor zijn opera „Toverfluit". Op ons maakten de vocale fragmenten zaterdag een veel sterkere indruk dan de instrumentale. In hoeverre Felix de Nobels onwennigheid hierbij een rol speelde, moeten we in het midden laten. Aan vocale solisten stond er een ge renommeerd viertal op het podium: Erna Spoorenberg, Aafje Heynis, John van Kesteren en Peter van der Bilt. Als kwartet deden deze vier het goed; solis tisch viel met name Erna Spooren berg niet altijd mee. Strawinsky en Ravel bij Ned. Operastichting DEN HAAG De Nederlandse Ope rastichting geeft op dinsdag 21 januari en donderdag 23 januari in de Stads schouwburg te Amsterdam de eerste voorstellingen van „Le Rossignol" van Igor Strawinsky en „L'Heure Espagno- le" van Maurice Ravel. Op zaterdag 25 en maandag 27 januari volgen herhalin gen in respectievelijk het Circustheater te Schereningen en in dc Rotterdamse Schouwburg. door het Rotterdams Philharmonisch Or kest. De bezetting van Le Rossignol om vat: Eliane Manchet (Nachtegaal), Em my Greger (keukenmeisje), Albert Voli (visser), Bert Bijnen (keizer), Marco Bakker (kamerheer). Pieter van den Berg (bonzo), Lydia Vinlura (dood). Wouter Goedhart, Meinard Kraak en Ge rard van Loon (drie Japanse gezanten). De regie is van Jan Bouws, decors en kostuums van Nicolaas Wijnberg. Mede werking verleent het Nederlands Opera koor onder leiding van Cor Olthuis en leden van de Balletstudio Nel Roos in de choreografie van Armando Navarro. De rollen in L'Heure Espagnole wor den gezongen door Cora Canne Meijer (Concepcion). Simon van der geest (Torquemada), Robert Massard (Rami- rol), Albert Volti (Gonzalve) en Pieter van den Berg (Don Inigo Gomez). De regie wordt gevoerd door de in Perzië geboren, in Genève wonende Amerikaan Lofti Mansouri, decors en kostuums zijn van Raymond Renard, een Belg van in ternationale vermaardheid op dit gebied.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2