Zoals Kees reed, kan niemand het N NA 500 METER STOND TITEL AL VAST JAN BOLS SPARTELDE LANG TEGEN |5tien Kaiser sloeg aanval Ans Schut resoluut af TAFELTENNISTEAM LIET WINST GUPPEN Verheyen in, maar Jorritsma buiten kernploeg Resultaten TITEL VOOR VIJFDE KEER NAAR DELFT Fornaess bij Noren schaatstitel Vechtlust van Belgen groter SATAN HANOVER WON VAN ANTON IN EINDRUSH MAANDAG 13 JANUARI 1969 SPORTBIJLAGE ■IEERENVEEN Het waren twee scherpe contrasten in het leeggelopen Heeren- ïeense stadion Thialf. De felle schijnwer- id pers schonken alle aandacht aan twee 2 «figuren die op geheel verschillende wijze fav" hun stempel op de nationale schaatskam- ft wi ioenschappen 1969 hadden gedrukt. lees Verkerk draafde als een dartel veu- Coc >n op het middenterrein. Hij voerde zijn rainingsoefeningetjes met gratie uit, i vi, aarbij soms zo diep doorbuigend, dat het - >ek alsof hij de voor hem heilige Friese Ko',grond wilde kussen. Hier had hij het Ne- derlandse kampioenschap veroverd op (Van onze sportredactie) grandioze wijze, zoals alleen Kees Ver kerk dat kan. Met niet minder dan drie Nederlandse records, met het winnen van drie afstanden en vooral met groot ver toon van macht. De andere figuur had in dit succes een groot aandeel gehad. Maar op dat moment, juist voor de schijnwer pers hun ogen wilde sluiten, viel er bij Leen Pfrommer slechts een enkele glans parel waar te nemen. Deze welde uit zijn ogen en de schaatscoach drong hem niet terug. Leen Pfrommer gleed twee ronden moederziel alleen over de gladde piste en verwerkte aldus het eerste nationale kam pioenschap waarin hij zich als schaats coach presenteerde. Maar ook hij had niet verwacht dat Eddy Verheyen zich met een indrukwekkende tien kilometer nog tussen de kernploegleden zou plaatsen in het eindklassement. Nog meer moet Leen Pfrommer op dat moment gekweld zijn geweest door de prestaties van Jorrit Jorritsma, die zulk een geweldige tiendui zend meter reed in de slotrit van dit schaatsevenement, dat hij nauwelijks een vraagteken behoefde te betekenen bij het samenstellen van de kernploeg als hij niet voor de 1500 meter was gediskwalificeerd. Kees Verkerk werd dus de nieuwe tmpioen. En dat was eigenlijk al niet verrassend toen hij op de 500 eter slechts 0,1 sec. had behoeven prijs geven aan titelhouder Ard Schenk, al na luttele meters zijn titel had trioren. De angst had hem de laatste jr de start bevangen. Een implete misslag met de punt .van jn linkerschaats sneed hij in zijn ca oil chterhiel een bloedende wond jaren jrwoestte zijn laatste sprankje hoop. aying.jyanal dat moment had Kees Verkerk land-1 nog slechts met één tegenstander te LTB- kijkei istreel' aai aken, Jan Bols die op de 500 meter lijk eindigde, maar op de 5000 'mèter rkerk in een direct duel' zou moeten' kluisteren. „De man, die de wedstrijd aakt, is winnaar", zou de Puttershoeker iderhand zeggen en hij liet Jan Bols tchts af en to dichtbij komen om dan afstand te nemen. Zo won Kees erkerk. Zo bereikte hij, dat Jan Bols ch forceerde en bijna vijf volle conden moest prijsgeven. Rivaal Ard :henk had zich in een eerdere rit al insloos gemaakt door ruim negen conden langzamer te rijden dan Drie records „En toch voelde ik me pas safe na die meter. Als Jan op de 500 meter tot .1 kan komen, weet je nooit wat hij op 1500 meter laat zien", zei Kees erkerk. Zijn triomf completeerde hij op 10.000 meter, weer tegen Jan Bols, hij weer snel op een achterstand itte. De kleine Drent vocht terug, kwam een tiental meters „ik dacht dat hem kon pakken, maar paste er net voor me te forceren", zei Bols later en moest de eer en het Nederlandse icord van 15.50.4 aan Verkerk laten, die ik records reed op de 5000 m (7.29,8) met zijn totaal van 177.900. Daar had rd Schenk geen verweer tegen, ondanks uitstekende tien kilometer. Daar zou ook Peter Nottet, die 'erigens op 'n uitstekend kampioenschap terugzien na zijn wat teleurstellende Nottet voldaan De voldoening zou niettemin over heersen, ook bij deze twee leden van de kernploeg. Ard Schenk gelooft nog steeds de goede lijn te pakken te hebben op de weg naar de internationale kampioenschappen. Peter Nottet zei na de eerste wedstrijddag al reeds voldaan te zijn, dat „nu eindelijk de rest kan worden afgewerkt". Alleen Arie Eriks, door de prestatie van Verheyen juist buiten de kernploeg gevallen, kon slechts met moeite een glimlach forceren". Het is gebeurd met de koopman, voor mij is de poort dicht", zei de nuchtere Noordhollander. „Die 1500 meter, mijn sterkste afstand, had ik beter moeten rijden. Toen vreesde ik al dat het moeilijk zou worden". Vertrouwen En Leen Pfrommer? „Met de nieuwjaars wedstrijden in Oslo en deze nationale kampioenschappen voor ogen ben ik vol vertrouwen. Internationaal gezien is Kees Verkerk de enige, die zo kan rijden als hij de tweede dag deed. Dit kan zelfs Fred Anton Maier niet". De naam van de Noorse wereldkampioen boezemt overigens nog altijd, en terecht, ontzag in. Was Kees Verkerk tevreden? ,,Ja, tevreden wel en verder moet ik het afwachten. Wat heb ik eraan als ik vandaag Ard versla maar over veertien dagen door Fred word verslagen. Daar moeten we naar kijken". ïrlandse titel here; 9 meter en punter (Van onze sportredactie) 3 EERENVEEN Minder dan vijf seconden om precies te zyn 4,3 seconden edroeg het verschil tussen Stien Kaiser en Ans Schut, toen zjj tegen elkaar aan beslissende rit over de 3000 meter begonnen. Zou Ans Schut in staat zijn Stien iaiser van de troon te stoten? Vjjf ronden kwam er geen antwoord op deze vraag, enerverend gevecht was nu eens Stien Kaiser dan weer Ans Schut een paar voor in de jacht op de scherpe ttjd van Rieneke Demming, die even tevoren gen Elly van den Brom na een zwakke start ieders bewondering had afgedwongen t een fantastische rit (5.06.4). Na 1800 meter sloeg de kampioene, die vooral in bochten gemakkelijker reed dan haar Apeldoornse rivale, een gat dat onmogelijk er was te dichten. Gemakkelijk gleed Stien Kaiser van haar tegenstandster weg hoewel Ans Schut in de laatste ronde met inzet van alle krachten de achterstand enderogen verkleinde, was het kwaliteitsverschil tussen beide rijdsters duidelijk bleken. De overwinning, het Nederlands record op deze afstand (5.02.5) en het ;ondjgAampioenschap van Nederland (voor de vijfde maal) waren onbetwist voor Stien aiser. Bovendien verbeterde zij haar record puntentotaal tot 194.100. Meer dan een vol punt bedroeg de lorsprong van de kampioene in het gemeen klassement op Ans Schut, die haar beurt Elly van den Brom zeer lidelijk op afstand hield. Elly van den stelde op de 500 meter teleur door r®" "an tijd van 47-5 sec" ^gel^k aan die Ans Schut) niet verder te reiken een gedeelde derde en vierde plaats, lien Kaiser eindigde voor die twee, rwijl de eerste plaats zeer verrassend Wil Burgmeyer ging. Op de 1000 meter revancheerde Elly _>n den Brom zich afdoende. Furieus et voc ortte zij zich tegen Ans Schut in de v/ori rijd en reed zij, mede door knap de in de laatste ronde zo snel, dat zij iniet te versmaden winst van een lve seconde boekte op Stien Kaiser. Het lot had de gezusters Geyssen op ze afstand tegen elkaar in de baan bracht. Carry, nog niet geheel de oude, gaf zus Bep geen schijn van kans en reed zich met eentiende seconde voorsprong op Stien Kaiser naar een eervolle derde plaats. Met kop en schouders Op de 1500 meter stak Stien Kaiser met kop en schouders boven haar tegenstandsters uit. Truus Dijkstra speelde slechts een figurantenrol. Dit belette Stien Kaiser niet ook op deze afstand haar suprematie te bevestigen. Na 300 meter had zij al tweetiende seconde voorsprong op Elly van den Brom, die in de eerste rit tot 2.28.4 was gekomen. Vooral in de slotronde ging de kampioene zeer hard, zodat zij het Heerenveense baanrecord met liefst 2,1 seconde scherper stelde. Ans Schut deed een vergeefse poging de tijd van Stien Kaiser te verbeteren. In haar rit tegen Carry Geyssen ondervond zij duidelijk hinder van het stroever geworden ijs. Carry Geyssen was graag bereid goed partij te geven, maar moest de Apeldoornse in de laatste ronde toch laten gaan en bleef zelfs 0,4 seconde achter op Rieneke Demming, die van Bertha Schutte geen tegenstand ondervond. Niettemin nam zij duidelijk revanche voor haar slechte tijd op de 500 meter (50.3), die haar achter in het klassement wierp. Voortreffelijk Op de 3000 meter bewees Rieneke Demming pas tot welke voortreffelijke prestaties zij in staat is. Tegen Elly van den Brom ging zij slecht van start, maar al na 600 meter was de schade hersteld en van dat ogenblik af ging zij aan een betere klassering werken. Na 1400 meter bedroeg haar voorsprong op Wil Burgmeyer, die in de eerste rit tegen Carry Geyssen tot een goede 5.18.5 gekomen, al zes seconden. Twee ronden later was het verschil acht seconden nog eens een ronde verder al elf. Met een schitterende egale slag joeg Rieneke Demming het tempo steeds meer op. Zij had slechts één doel voor ogen: zo hoog mogelijk in het klassement eindigen. Ondanks een snelle eindronde slaagde zij er echter juist niet in Wil Burgmeyer van de vijfde plaats te verdringen. *2.1 2) 7.29.8 1) 2.0£ 1 2) 7.34.7 2) 2HI 8) 182.203 6) 7.45.3 6) 2.13.5 4) 16 25.6 (11) I ia)Y 7.4^0 Ta)" 2,14,2 7) 1X5.09.8 3) 'll arel te Winkel 43.4 (.10) 7.46.5 7) 2.13.4 3) 16 28.0 (12) li&3.817 rle Eriks 8) 7.47.8 8) 2.16.0 8) 06.23 4 (10) 1 ipple van Dijk 9) 7.43.1 5) 2.16.0 9) 16.15.5 6) 1 43.9 (16) 7.52.3 (11) 2.17 (13) 16.18.5 7) 1 911 7d54.o"(12) 2.Ü7.0 (10) 16.49 9 (14) 186.662 10.000 meter nog tot een prima 16.11,3, maar daarmee zou hij, met een nor maal verloop, toch niet hoger geëin digd zijn dan de achtste plaats in het klassement. Bij de dames was het een duidelijke zaak. De eerste zes van het eindklasse ment zijn ook de zes kernploegleden, die vandaag zijn vertrokken naar Ha- mar, de woonplaats van Kees Broek man. De dames blijven in Noorwegen tot vlak voor de strijd om de wereld titel op 1 en 2 februari in Grenoble. De kernploegen zijn als volgt samen gesteld: heren: Kees Verkerk, Jan Bols, Ard Schenk, Peter Nottet, Eddy Verhey en, Karei te Winkel en Ron Nooitge- dagt. Dames: Stien Kaiser, Ans Schut, El ly van den Brom, Carry Geyssen, Wil Burgmeij er en Rieneke Demming. Tegen Noorwegen Voor de schaatsploeg, die zaterdag 18 en zondag 19 januari in Oslo tegen Noor wegen uitkomt, heeft de technische com missie van de KNSB twaalf rijders aan gewezen, waaruit een keus zal worden gemaakt. Beide ploegen starten met tien rijders. De selectie bestaat uit: Verkerk, Bols, Schenk, Nottet, Verheyen, Te Winkel, Nooitgedagt, Eriks, Van Dijk, Jorritsma, Bartling (sprint) en Bazen (Sprint). UITSTEKENDE 10 KM LILLEHAMMER Dag Fornaess heeft gisteren in Lillehammer het Noor se schaatskampioenschap gewonnen. Fornaess dankte zijn overwinning voor- an zijn uitstekende 10.000 meter, waarop hij in de tweede rit nog geen twee seconden achter Fred Anton Mai er finishte. De overige concurrenten bleven op dit nummer ver achter Maier en Fornaess. Magne Thomassen die in het koude Lil lehammer het vroor 14 graden de 500 en 1500 meter won, legde ach ter Fornaess beslag op de tweede plaats. De uitslag van de 500 meter luidt: 1. Magne Thomassen 41,5; 2. Johan Lindh 41,6; 3. Arne Herjuaune 41,7; 4. Dag Fornaess 42,1; 5. Bjoern Tveter, Svein-Erik Stiansen, Roar Groenvold 42,3; 19 Fred Anton Maier 43,9; 24. Per Willy Guttormsem 45,1. 1500 meter: 1. Magne Thomassen 2.07.9; 2. Svein-Erik Stiansen 2.08.0; 3. Dag Fornaess 2.08.2; 4. Bjoern Tveter 2.09.5, 5. Fred Anton Maier 2.10.8. 10.000 metev: 1- Fred Anton Maier 15.45,9; 2. Dag Fornaess 15.47,5; 2. Sten Stensen 15.58,6; 4. Magne Thomassen 16.00,0; 5. Ingar Bollerud 16.00,8. Eindklassement: 1. Dag Fornaesss 178,098 punten; 2. Magne Thomassen 179,173; 3. Svein-Erik Stiansen 179,377; 4. Fred Anton Maier 180,515; 5. Bjoem Tveter 182.077; 6. Sten Stensen 182,423. De 38-jarige Zwitserse rijder Franz Krienbuhl, binnenhuisarchitect te Zü- rich en als hardrijder volledig autodi dact, verbeterde vier Zwitserse records en werd door zijn bond onmiddellijk in geschreven voor de Europese schaats kampioenschappen, die over twee weken in Inzeil worden gehouden. (Van onze tafeltennismedewerker) GOUDA De tafeltennisieams van Nederland en België ontmoetten elkaar zaterdagavond in Gouda voor een wed strijd in de Europese competitie voor landenteams (tweede divisie). Ondanks de tot nu toe magere resultaten in deze competitie startte Nederland met Auk- je Wynia en de heren Bert van der Helm, de nationale kampioen, cn Bert Schoofs, de glorieuze winnaar van dc NTTB-cup in de uitverkochte zaal van „Kunstmin" als favoriet. De Bel gen hadden hun kampioene Micheline Stas opgesteld die geassisteerd werd door de bekende Belgische crack Norbert van der Walle en de taaie verdediger Mau rice Cornil. Na veel ceremonieel begon Bert van der Helm zeer sterk door de Belgische kampioen Norbert van der Walle met 2118, 217 te verslaan. Daarna was de beurt aan Bert Schoofs, die geen schijn van de vorm van enige weken geleden bleek te bezitten. Hij speelde veel te gehaast tegen de rustige Cornil, die elke kansje uitbuitte en verder Schoofs de fouten liet maken: 1621, 13—21. In het damesenkelspel Aukje Wynia Micheline Stas bereikte in de eerste game de Nederlandse een voorsprong van 2015 en het leek erop, dat zij de winst zou binnenhalen, evenals in de damesinterland enige weken geleden. Maar de game ging toch nog met 2220 naar de Belgische, die in de tweede game nauwelijks meer werd bedreigd. Dramatisch Bij de stand 12 begon dus het heren- dubbel, dat voor de Nederlanders dra matisch zou eindigen. Vooral Bert Schoofs maakte in de eerste game weer veel onnodige fouten en toonde zich zeer onzeker: 1821. In de tweede game een goed herstel en een voorsprong van 2013 tegen de Belgen, die in hun ver dedigende tactiek bleven volharden, maar het ongelofelijke presteerden en gelijk maakten. De gedesillusioneerde Nederlandse spelers verloren dan ook game en partij. Dat Bert Schoofs de Belgen het beslissende punt bezorgde door het missen van een eenvoudige service, tekende de aangeslagen menta liteit. In het gemengd dubbel trokken v. d. Helm en Wynia door een voordelige opstelling de eerste game gemakkelijk naar zich toe: 2114. In de tweede game hadden de Belgen het voordeel en zij wonnen nog makkelijker: 2110. In de beslissende game leidde het Neder landse duo nog met' 1916 tegen Cor nil en Stas. Maar de Belgen bereikten zowaar 1919! Het werd nog 2019 voor de Nederlanders, maar daarna kon Aukje Wynia haar zenuwen niet meer baas en zij serveerde uit: 2020. De Belgen benutten hun servicebeurt beter en kwamen op matchpoint om daarna ook het beslissende punt te scoren. Teleurstellend Hiermee was de wedstrijd beslist, want de voorsprong van de Belgen was to' 41 opgelopen. Dat Van der Helm daar na met 2110, 2113 deklasseerde er Bert Schoofs daarna Van der Walle ge decideerd versloeg (2117, 2117) in eer zeer spectaculaire partij had alleen pro pagandistische waarde. Het totaalresul taat was teleurstellend, vooral gezien het feit, dat de Belgen technisch beslist de minderen waren. Hun vechtlust werkte echter ruimschoots compenserend. De uitslagen zijn: Bert van der Helm HEERENVEEN Na afloop schaatskampioenschappen zijn dc kern ploegen bekendgemaakt, die (met reser ves) Nederland zullen vertegenwoordi gen op de komende titeltoernooien. Eddy Verheyen werd ten koste van Arie Eriks en Jorrit Jorritsma bij de kernploeg van zeven heren ingedeeld. Ronnie Nooit gedagt, die zich al bij dc voorlopige kernploeg bevond, blijft gehandhaafd in de selectiegroep als „toegevoegd lid". Voor Jorritsma is een onverwacht ein de gekomen aan zijn kernploegtijd. In feite was het voor de wisselvallige Rot terdammer na zijn matige tijd van 7.54,3 op de 5.000 meter al z lijk geworden om zich nog n te werken. Toen hij op' de 1500 meter gediskwalificeerd werd wegens hinderen van Nooitgedagt bij een wissel en bo vendien uitkwam op een zwakke 2.16,0 zijn bestaan als kernploeglid uiterst twijfelachtig geworden. Geladen bracht Jorritsma het in d« laatst® ri* van d« /Uien Kaistv, volle vaart op weg naar haar vijfde titel* Norbert van der Walle 2118, 217; Bert SchoofsMaurice Cornil 1621, 13—21; Aukje WyniaMicheline Stas 2022, 1821; Schoofs/Van der Helm —Van der Walle/Cornil 18—21, 21—23; Aukje Wynia/Van der HelmMicheline Stas/Cornil 21—14, 10—21, 20—22; Van der HelmCornil 2110, 2113; Schoofs n der Walle 21—18, 21—17. KOERSEN HILVERSUM (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM De internationale draverij bracht zondagmiddag een elftal cracks binnen de startlinten. Satan Hanover gestuurd door J. van Dooye- weerd heeft deze spannende affaire van start tot finish gewonnen, omdat Jan van Dooyeweer in staat bleek onderweg tijdens de 2 km race alle aanvallen van onder andere Caesar Julia H en Boy van Quick af te slaan, en bovendien tenslotte nog reserves over te hebben om de traditionele eindrush van Anton op te vangen. En dat terwijl Anton de allersnelste kilometertijd van de gehele meeting liep: 1 min. 20.4 sec. Boy van Quick was inmiddels teruggevallen, zijn plaats werd prompt ingenomen door stalgenoot Bretteur P met zoon Wagenaar. Maar op de allerlaatste meters werd Y Y Hanover nog derde en C Alkestis van E vierde. In het sprintnummer op deze zondag kwamen twee valpartijen voor, die gelukkig voor rijders en paarden goed afliepen. Pikeur H. J. Pools tuimelde van de sulky bij Darling Hollandia, hij hield de draafster stevig aan de teugels, maar Arnoldus, die weer over Darling heen tuimelde, geraakte helemaal los (evenwel niet total loss), waardoor de koers moest worden afgebeld. Genoemde Arnoldus werd in de daarna gelopen sprint nog vijfde, Darling Hollandia was ook weer dapper van de partij, maar bleef uit de voorhoede. Winnares werd nu per verrassing Corita R met A. H. Suykerl uyk voor Campeador Mac. De Grote Januariprijs over 2900 meter werd een fraaie overwinning voor J. Geluk met Flamingo Six. Km-tijd 1 minuut 24. Die mag er ook wezen over deze afstand. Geluk werd in een andere koers, met Edelscott Six, teruggesteld van de tweede naar de vierde plaats. Wegens hinderlijk rijden. Het kan verkeren. Vooral in de drafsport! Plying koppel (A. J. (3,80; cov. f3,30. braprtjs (1600 m, - R (A. H. Suykerbuyk) 1,23. 2. Camp< 11,20, f 1,60; kop- 1. Co- r Beer, 3. Freddy f 1.50, f2.80, kop- ïar Dear, 3. üuy naiiuvin Toto: w. f 12.70, pl. f2.20, f 1,50, f 1.80; kop- f 1,30. f 1.80. f2.50; kop- Flera Hai^ JM P ToUlfsatorornzetf 318.773.-. KOERSEN HILVERSUM Hoogste klasse bij amatrices HILVERSUM Nu en dan krijgen dc amatrices. die wel eens bang zijn niet voor vol aangezien te worden, de kans de beste paarden van de dag in haar koers te rijden. Dinsdagavond is het, weer zover: in de tweede rit voor het winterkampioenschap van de amatrices is dc hoogste klasse aanwezig. Het tempo ligt bij de dames meestal een of twee seconden lager op de kilo meter en dat heeft dan tot effect, dat een in principe minder snel paard, dat wel heel trouw is en een beetje be hoorlijk wordt gestuurd, ,kan winnen van hen die in een pikeurskoers eerdér gavo- riet gouden rijn. Mevrouw Dragt heeft hier de keus uit twee paarden van stal Dragt: Zombro en Domingo en haar keus uie deze twee kon het wel eens winnen van de keus van mevrouw Kooyman uit Brün Beer en Bosvink S. Zevenklapper bewees vo rige week dat hij toch weer zijn vorm te pakken heeft gekregen. Hij of Allouez II kunnen zeker ook voor het plaatsgeld in aanmerking komen. Als geheel een aardig programma, dat om zeven uur begint. MandoIineprUs (2000 m., autostart, eerste afd.): Germa Cavaljos-Fury Spen- ver - Gabrielle Mac. Outsider: Fusie. Piccoloprijs (2040 m., met trio): Gra- cia Triclcson - Dorita Hollandia - Fran- kolijn S. Outsider: Grace Rodney. Occarinoprjjs (2400 m., autostart)! Gloriant - Gonda Mac - Guy Volann. Amatrice-winterkampioenschap II (2000 m.): stal Dragt - keuze mevrouw Kooy man - Allouez II. Outsider: Zevenklap- Pistonprijs (2000 m., autostart, met trio) Gold Westlandia - Famous Mac - Fluit- lijster S. Outsider: Ero Alkestis van E. Saxofoonprijs (2400 m.): Dynamiet - Egyptian Princess - Empereur Mac. Splnetprijs (2000 m„ autostart, met trio): Electra W-Arnoldus - Daniella Pre- lesjnik. Outsider: Zwalper S. Mandolineprijs(tweede afdeling): Gra- nida - Gerd Hanover - Furie Rosa,

Leidse Courant | 1969 | | pagina 11