P.v.cLA. STAAT OP SPRINGEN Gesprek over progressieve concentratie komt op gang PAC pakt zaak aan Heb lak aan de kou.. Hans van Z. nog in observatiekliniek Londen blijft immigratie beperken Meer openheid bij medisch tuchtrecht Controverse rechts-links op partijraad „Gespleten van top tot bodem" Tientallen leden bedanken reeds Nederlandse Kerk heeft sterke troeven Touwtrekken in Libanon KARAMANI WIL ONTSPANNING Been afgezet bij Mia Versluis 55-1103 driaan 'oüioel I; wflk G. de tand' wijk ZATERDAG 11 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM In hotel Americain Amsterdam hebben P.v.d.A., P.P.R. i P.S.P. gisteravond een eerste geza menlijke bespreking gehouden om de mogelijkheden voor de vorming van een zogenaamde progressieve concentratie af te tasten Blijkens een na afloop ver strekt communiqué zal een werkgroep worden gevormd die de naam „progres sief akkoord" (P.A.C.) krijgt. De bedoe ling is dat deze werkgroep zal bestaan uit leden van de drie partijen, alsmede uit andere personen die „willen mee denken over vorm en inhoud van de progressieve concentratie". Alle deelnemers in.de werkgroep zul len optreden voor eigen verantwoorde lijkheid. Als taak voor de werkgroep P.A.C. worden genoemd: Het opstellen van een aantal kern punten van politiek beleid voor een pro gressieve concentratie. Zo mogelijk dient dit reeds binnen enkele weken te wor den bereikt; Het nader uitwerken van en concrete inhoud geven aan deze kernpunten, als mede het bezien van de itechniek van stembusakkoord. Zodra de hierboven genoemde kern punten zijn geïnventariseerd, zullen deze worden doorgegeven aan plaatse lijke afdelingen van de drie partijen, om ook daar voorwerp te zijn van dis cussie. Ook de discussie in de plaatse lijke afdelingen moet openstaan voor allen die aan de totstandkoming van de progressieve concentratie willen mee werken. Er zal worden gestreefd naar een wisselwerking tussen de gesprekken over de kernpunten m de werkgroep P.A.C. en de gesprekken van plaatse lijke aard. De partijbesturen zullen vervolgens in juli de vraag bezien of de dan bereikte resultaten van de diverse besprekingen aanleiding geven om op de ingeslagen weg voort te gaan. Om de werkgroep P.A.C. van de grond te krijgen zullen uit elk der drie partijen twee personen worden aangezocht, die verder op korte termijn de nodige initiatieven moeten ontwikkelen. In een toelichting op dit communiqué zei P.v.d.A.-voorzitter Tans dat deze op zet geheel aansluit bij die welke D '66 altijd voor ogen heeft gestaan. P.P.R.- voorzitter Jurgens zei in dit verband dat D '66 nu eigenlijk moeilijk nog be zwaren kan maken tegen deelname aan het gesprek. Ze kunnen er nu niet bui ten blijven, aldus de heer Jurgens. Het is de bedoeling dat de zes leden van de werkgroep ook zelfstandig an deren kunnen uitnodigen om aan het werk in de werkgroep deel te nemen. Zo ADVERTENTIE laat een ■HONGKONG 6RIEP of 'n fikse verkoudheit dit jaar uw deur voorbij gaan! 'n Ouderwetse RUM GROG (van HANSEN) houdt je fit! VERDACHTE MET HOOG INTELLECT UTRECHT (ANP) Naar thans is gebleken verblijft de meervoudige van moord verdachte Hans van Z. sinds be gin juni van het vorig jaar in de psy chiatrische observatiekliniek aan de Gansstraat in Utrecht, terwijl het psy chiatrisch rapport reeds eind septem ber werd uitgebracht. Van Z. zal daar blijven tot na het proces, dat 11 fe bruari in Utrecht begint. Volgens het wetboek van strafvor dering mag het verblijf in een observa tiekliniek niet langer duren dan zes weken. „Als noodmaatregel heb ik prof. dr. J. Kloek gevraagd of hij wat langer de observatiekliniek mocht blijveri", verklaarde desgevraagd mr, W. H. Over- beek, hoofd van het arrondissements parket in Utrecht. Als beweegreden voor deze beslissing heeft voor mr. Overbeek gegolden, dat het verblijf in een cel van de marechausseekazerne in Soesterberg, Van Z. tot begin juni verbleef, te eenzaam was. Bezwaren had mr. Over beek ook tegen opsluiting in een huis bewaring in verband met de con frontatie met andere verdachten en te gen het verblijf in een politiecel had mr. Overbeek dezelfde bezwaren als tegen terugkeer naar Soesterberg. Mr. Overbeek gaf toe, dat dit lange verblijf in een observatiekliniek in zijn loopbaan nog niet eerder is voorgeko men. Of het voor ons land uniek is kan hij niet met zekerheid zeggen. Het is gebruikelijk, dat een verdach- na een maximale observatie van zes weken in een kliniek terugkeert naar de laatste verblijfplaats. Dat was de marechausseekazerne in Soesterberg, die begin april als tijdelijk huis van bewa ring voor Hans van Z. werd aangewezen in verband met de vrees voor confron tatie met mogelijk bij de zaak betrok ken figuren in een huis van bewaring. Mr. Overbeek verklaarde voorts, dat Hans van Z. in de observatiekliniek een beter contact heeft, met het personeel. De eenzaamheid daar is dus minder groot als zij in Soesterberg zou zijn ge weest, hoewel het verblijf in de kliniek wel cellulair is. Men vreesde dat hij in de eenzame cel van de marechaussee kazerne gek zou worden, zo voegde daar aan toe mr. A. Somerwil, de substituut officier van justitie, die de zaak tegen Hans van Z. zal behandelen. Een langer verblijf in de Utrechtse observatiekliniek bleek na het gereed komen van het rapport van prof. Kloek mogelijk, omdat er in verband met ver bouwingswerkzaamheden in september en daarna minder patiënten werden op genomen. De voorzorgsmaatregelen zijn er minstens zo goed als in een huis bewaring, aldus mr. Overbeek. Hoewel het niet de bedoeling is dat hij nog nader wordt bekeken, omdat het psychiatrisch rapport immers al is uit gebracht, meent mr. Overbeek dat de nadere contacten, die natuurlijk plaats vinden, het oordeel van prof. Kloek als getuige-deskundige in de rechtszaak al leen maar ten goede kunnen komen. Prof. Kloek is naar verluidt bij rijn onderzoek geassisteerd door dr. Schnit zel. Zij zijn tot de conclusie gekomen, dat Hans van Z. verminderd toereke ningsvatbaar is, maar een vrij hoog in tellect heeft. De als tipgever van Hans van Z. aan geduide bejaarde Utrechter „ouwe Nol" van R. verblijft nog steeds in het huis van bewaring in Zwolle. Hij keerde haar Zwolle terug, nadat psychiaters zich on geveer zes weken met hem hadden be ziggehouden. De bezwaren tegen terug keer naar het huis van bewaring golden voor hem niet. LONDEN (AP) Engeland heeft zijn partners in het Gemenebest ge waarschuwd van plan te zijn door te gaan met beperking van het toelaten van immigranten uit hun landen en strengere maatregelen in studie te ne men als de stroom toeneemt. De minister van Binnenlandse Zaken, James Callaghan. liet deze waarschu wing horen tijdens een bijeenkomst van de zeventien Gemenebestlanden die ge houden werd buiten de topconferentie; de vergadering werd bijgewoond door landen die betrokken zijn bij het vraag stuk van de immigratie. Callaghan zei dat een speciale missie van het Gemenebest gevormd zal worden om het gehele vraagstuk van de migratie van bewoners van het Gemenebest te bespreken. Deautori teiten zullen maandag bijeenkomen om de richtlijnen voor de commissie vast te stellen. Er is geen datum vastge steld voor het rapport van de commissie. zouden ook bijvoorbeeld A R.-radicalen kunnen worden gevraagd. Ook P.v.d.A.- voorzitter Tang onderstreepte het open karakter van de werkgroep. De ge noemde kernpunten kunnen door de zes leden zelf worden uitgezocht. De par tijen als zodanig hebben gisteravond geen enkel kernpunt met name genoemd. De heer Tans zei, dat met een en ander haast geboden is in verband met de ver kiezingen van 1970. Aan het gesprek namen gisteravond m P.v.d.A.-zijde deel de heren Von deling, Den Uyl, Tans (die het gesprek voorzat), Van der Louw en Eijsink. Voor de P.S.P. namen deel de heren Wiebinga, Van der Lek, Gortzak, Hoek en Mulders. Namens de P.P.R. waren aanwezig de heren Aarden, Jurgens, Van Ruiten, Van Es, Brouwer, Van Gorkum Van der Heijden-Knol. (Van onze parlementair* redactie) DEN HAAG De regering wil meer openheid brengen in de medische tucht rechtspraak. Degenen, die een klacht indienen tegen een medicus, moeten ver nemen, wat het resultaat van de klacht is geweest, zo meent lij. Om dit te be reiken hebben staatssecretaris Kruisinga (Volksgezondheid) en minister Polak (Justitie) een gedeeltelijke wijziging van de medische tuchtwet aan de Tweede Kamer voorgesteld. Particuliere klagers krijgen, volgens de bestaande regeling, slechts mede deling van een niet-ontvankelijkverkla- ring of van een afwijzing van een klacht. Als een klacht steekhoudend is, horen zij niets. Men kan hieruit dan wel af leiden, dat de klacht gegrond was. maar verborgen blijft in elk geval, welke be slissing het medisch tuchtcollege heeft genomen. Dit bevordert het vertrouwen in de door de overheid ingestelde medische tuchtrechtspraak niet, aldus de twee bewindslieden in hun toelichting, reden waarom met dit systeem moet den gebroken. De klager moet steeds nemen tot welke beslissing de door hem ingediende klacht heeft geleid. Dit kan wel nadelige gevolgen hebben jor de aangeklaagde, maar de bewinds lieden achten het vertrouwen in de tuchtrechtspraak van zo gi'oot belang, dat dit nadeel moeten worden aanvaard. Het is de bedoeling, dat de klager voortaan in beginsel een afschrift van de beslissing ontvangt. De medische tuchtcolleges krijgen echter de bevoegd heid uit dat afschrift bepaalde gedeelten weg te laten, als het verstrekken van de volledige tekst de belangen van een patiënt of van klager kan schaden. Te denken valt hier aan medische gegevens. Dat afschrift moet de klager op hetzelfde moment worden verstrekt als de aan geklaagde en 'de inspecteur van de volksgezondheid van de beslissing ir kennis worden gesteld. Niet-ontvanke- lijkverklaren of afwijziging van een klacht moet onverwijld worden mede gedeeld, net als thans. Denkpauze: goed voor mens en zijn werk... LONDEN (AP) Volgens een ver maarde Britse psycholoog, dr. George Hall, is het tijd geworden dat men ir de industrie een dagelijkse, tien minu ten durende „denkpauze" gaat invoe- Die tien minuten moeten niet worden gebruikt om te roken, thee te drinken of te babbelen maar om zichzelf goed onder de loep te nemen. Door zelfkennis krijgt men mensen die tevreden zijn en meer zelfvertrouwen hebben. Die eigenschappen zijn de na tuurlijke vijanden van emoties zoals ja loezie. woede, medelijden met zichzelf er onnodig in de put zitten. „Te veel men sen hebben te weinig of geen natuurlijk begrip voor het werk dat zij doen omdat de snelheid van het leven van thans hen niet de gelegenheid geeft dat werk door en door te begrijpen, en het he lemaal aan te kunnen. Daardoor lijden die mensen niet alleen, maar ook het werk heeft er nadeel van", zegt dr. Hall. De heer Paul Chambers, voorzitter vi het instituut van directeuren vindt het idee uitstekend, dat wil zeggen waa leidende functionarissen betreft. „Ik kan me niet voorstellen of het veel nut heeft voor de mensen die bijvoorbeeld aan de lopende band staan". Prof'. Frank Bauer overleden BRUSSEL (ANP) De Belgische neerlandicus prof. Frank Bauer is don derdag te Waasmunster (Vlaanderen overleden. Prof. Bauer, die 81 jaar doceerde van 1927 tot 1957 aan de versiteit van Gent. Hij publiceerde groot aantal wetenschappelijke werken, waaronder een studie over Gezelle en een geschiedenis van de letterkunde der Nederlanden. DEN HAAG Het wordt voor de partijraad van de P.v.d.A., die vandaag in Utrecht bijeen komt, een bijzonder woelige dag. De vergadering zou wel eens stormachtiger kunnen worden, dan de partijraad van éind vorig jaar in Rotterdam, toen de interne partijconflicten naar buiten los- c barstten. Want „de partij is gespleten van de top tot de bodem", aldus vooraanstaande partijleden. Vandaag moet namelijk beslist worden wie in de P.v.d.A. op de voorkeur kan rekenen van de regio nale afgevaardigden: Nieuw Links, het Democratisch Appèl, de federatie van jongeren socialisten, of de garde van de vroegere S.D.A.P. Bovendien moet vandaag een oplossing gevonden worden in hel conflict tussen de kandidaat-partij voorzitter oud-minister dr. A. Vondeling en de ge deeltelijk gesteunde kandidaat-secretaris drs. Marcel van Dam. Daarbij is een nieuw conflict gekomen tussen dr. Vondeling en de medestander van Marcel van Dam, de kandidaat-vice-voorzitter André van der Louw. Het is duidelijk, dat de partij vandaag grote moei lijkheden verwacht. Alleen het deel van de bijeen komst waarin drs. C. de Galan, oud-directeur van de Dr. Wiardi Beckmanstichting en thans lector aan de Groningse rijksuniversiteit spreekt over, de pro gressieve concentratie" is openbaar. Dit in tegen stelling tot de Rotterdamse bijeenkomst van septem ber vorig jaar, die voor het eerst geheel open baar was. De partij durft dit experiment niet meer aan, vooral omdat de interne politieke verschillen het dieptepunt bereikt hebben. Zelfs een mogelijk sussend communiqué na afloop van de bijeenkomst van vandaag kan de tegenstellingen achter gesloten deuren niet meer verdoezelen. Het Tweede-Kamerlid Frans Goedhart heeft deze week felle aanvallen gelanceerd op de groep Nieuw Links, die volgens hem maar een paar honderd aanhangers heeft maar desondanks steeds meer macht aan zich weet te trekken. De heer Goedhart heeft Nieuw Links aangeraden buiten de P.v.d.A. een eigen groep te vormen. „Gebeurt dit niet, dan gaat een groot aantal andere leden de partij uit", aldus dit P.v.d.A.-Kamerlid. Meyer Sluyzer, een ander gezaghebbend lid van de P.v.d.A. schaart zich nu achter mr. J. Burger, die op de Rotterdamse partijraad gepleit heeft TToplvOm^t voor een vervroegd bijeenroepen van het partij- leden van de Partij van de Arbeid drossen bij tien tallen tegelijk. De financiën zijn zo slecht, dat Ih^' h aaldel ijk een beroep op de leden wordt gedaan oi^ naast de hoge contributie nog eens extra te dokken. De geldmiddelen laten zelfs niet toe dat men een be zoldigd penningmeester kan aanstellen. Maar wel een Nieuw Linkse communicatiesecretaris samen met wie de andere twee Nieuw-Linksers in de partijtop de heer Vondeling als voorzitter zullen doen verdrinken nog voor hij water heeft gezien". Beangstigend Er doen zich voor de partij enkele beangstigende verschijnselen voor: 1. Kandidaat-vice-voorzitter André v. d. Louw heeft geweigerd deze functie te aanvaarden, wanneer kandidaat-voorzitter Vondeling de Nieuw Linkser drs. Van Dam weigert als partijsecretaris te aan- aanvaarden. congres „om de tegenstellingen zo snel mogelijk uit te vechten". Mr. Burger, oud-voorzitter van de socialistische Tweede-Kamerfractie en thkns Eerste-Kamerlid, bleef toen alleen staan. Meyer Sluyzer zegt nu, dat Burger voor de zoveelste keer bewezen heeft gelijk te hebben. Want „nu is de de boot aan". 4. Het Democratisch Appèl binnen de partij (vooral gericht tegen Nieuw Links), die zegt al enkele duizenden sympathisanten te tellen, wil op 1 februari een eigen vergadering houden tegen Nieuw Links, dit ondanks bezwaren van het partijbestuur. Meyer Sluyzer schreef donderdag in Het Parool: „De En Meyer Sluyzer besluit: „Men overdrijft niet wan neer men zegt. dat van de beslissing van de partij raad (van vandaag) de toekomst en voortbestaan van de Partij van de Arbeid afhangt. Het heeft geen zin de politieke werkelijkheid te verdoezelen. De breuk in de Partij van de Arbeid is een politieke kloof, niets anders. Het is niet aan te nemen dat de meerder heid der leden straks lid zal willen blijven van een party zoals de P.v.d.A. dreigt tc worden. Daarna kun nen de scheurmakers van Nieuw Links dan verder ongehinderd hun energie gebruiken om dc P.v.d.A. te maken tot het zoveelste dwergpartijtje van Neder- Het klinkt als het rapport van een curator in een faillissement, dat onafwendbaar is. Ondanks de pogin gen van de bestuurders om nog uitstel van betaling te krijgen. Meyer Sluyzer staat in deze opvatting niet alleen. Een groot deel van de harde en getrouwe partij kern denkt hierover precies eender en deze heb ben de laatste dagen al meer dan eens gesproken over het heroprichten van een gezuiverde P.v.d.A. Want, aldus nogmaals Meyer Sluyzer: „De partij is gespleten van top tot de bodem". Daarom zou het partijcongres, dat in maai t bijeen geroepen wordt, wel eens te laat kunnen komen de ruim 20-jarige P.v.d.A. te redden van een definitieve breuk. De gevolgen hiervan voor de Nederlandse politiek zijn dan niet meer te overzien. Geen progres sieve concentratie, geen christelijke samenwerking wellicht. Wel de grootste politieke onduidelijkheid die er in Nederland ooit geweest is. Drs. H. Gruyters, de partijfilosoof van D '66, voorziet het al: „Voorlopig komt er geen links blok. De P.v.d.A. is ook al bezig te ontploffen". Le Monde over concilie (Van e r redacteuren) PARIJS In een afsluitende beschou wing over het pastoraal concilie le Noordwijkerhout vraagt Henri Fesquet, redacteur van het dagblad Le Monde, zich af, waarom de Kerk van Neder land zozeer de internationale aandacht op zich vestigt. „Komt het niet meer door haar buitengewone vitaliteit dan door haar afwijkingen in de leer? Ze ker, de spanning tussen Rome en het Nederlandse katholicisme zou in de ko mende maanden wel eens heviger kun nen worden. Sommige heethoofden staan bloot aan de bekoring om tot het uiter ste te gaan. Maar dat zijn uitzonderin gen. Nederland heeft het geluk in pa ter Schillebeeckx een van de beste he dendaagse theologen le bezitten en in zijn kardinaal een wijs man, die res pect afdwingt en wiens gezag ongeschon den, ja zelfs groeiend is. Dat zijn flin ke troeven. En Rome kent ze bijzonder Op grond van verschillende historische factoren heeft de Kerk van Nederland het gevaarlijke voordeel (of is het een nadeel?) eerder dan de andere Kerken en intenser dan zij de gevolgen te erva ren van de onaangepastheid van het katholieke „systeem" aan de aspiraties van een maatschappij, die volop in be weging is. Zal deze ongemakkelijke er varing heilzaam zijn voor de toekomst van het Europese christendom? De be slissing is nog niet gevallen maar waar om zou het dwaas zijn, zulks te hopen?, aldus Henri Fesquet van Le Monde. Twee hippies hebben het deze orthodoxe priester uit Athene moeilijk gemaakt. Het huwelijk van de twee wonderlijk uitgedoste jonge mensen toerd door de priester gesloten. De aartsbisschop vond het maar niets. Het toilet van d bruid was niet zedig genoeg. BEIROET (AP). De nieuwe premier van Libanon Rahid Karamani schijnt bereid te zijn tot ontspanning in het conflict tussen sljn land en Israël, maar dui zenden Libanese studenten eisen dat een harde lyn wordt gevolgd ten opzichte van het buurland. Karamani probeert oude politieke veten te slechten om een regering op brede nationale basis te kunnen vormen. Donderdag ia hij premier Abdoellah Rafi opgevolgd die aftrad na de Israëlische aanval op het vliegveld van Beiroet. Een belangrijk punt is of de nieuwe regering de Palestijnse guerrila's zal toestaan uit Zuid-Libanon Israël binnen te vallen. Op een persconferentie zei Karami donderdag dat hij Israël geen voorwendsel wilde geven Libanon aan te vallen. Hij zei dat „Libanon geen politieman voor Israël wil gaan spelen" maar herhaalde de verklaring van vele voor gaande regeringen dat van Libanon uit geen guerilla- acties plaatshebben. Tijdens de junioorlog van 1967 was Karamani even eens premier van Libanon. Hij heeft toen het leger bevel gegeven aan te vallen, maar het leger besefte dat dit zelfmoord zou zijn, en weigerde. Karamani legde zich daarbij neer en trad spoedig daarna af. Op de persconferentie liet Karamani blijken dat zijn land de guerilla's wel morele steun blijft geven. (Van onze correspondent) BENNEKOM Naar eerst nu bekend is geworden is in mei vorig jaar het rechterbeen geamputeerd van Mia Ver- sluys, het meisje, dat sinds april 1966 niet meer by bewustzijn is gekomen uit De ingreep was noodzakelijk in ver band met ernstige doorligwonden, die het meisje, volgens haar vader, door de on voldoende verpleging in het ziekenhuis Ziekenzorg in Enschede heeft opgelopen. Het been is in Bennekom, waar Mia Ver- sluys nu is opgenomen geamputeerd. De toestand van Mia Versluys gaat langzaam vooruit, algeheel herstel is echter niet mogelijk. Behalve het gemis van een been zal zij nooit goed kunnen praten, boven zijn er ernstige vergroei ingen opgetreden. Witboek gereed over Nieuwe Katechismus DEN HAAG (KNP) Begin maart zal het witboek over de Nieuwe Kate chismus worden uilgegevfen door uitge verij Ambo in Utrecht. Het witboek ongeveer 300 pagina's dik is samen gesteld door het Hoger Katechetisch In stituut. Het HKI publiceert daarin de geschiedenis van de Nieuwe Katechis mus sedert de moeilijkheden met Rome. De ontwikkelingen worden toegelicht met documenten, rapporten en brieven. Weer proefvaart van Melania ROTTERDAM (ANP) Nederlands grootste tanker, de bij de NDSM in Am sterdam gebouwde „Melania" van 210.000 ton, is gisteren van Verolmes werf te rozenbufg vertrokken voor z'n 2de proef vaart. Zoals bekend kwam tijdens de eerste proeftocht van de mammoet, half december van het vorig jaar, een aantal mankementen aan het licht, waardoor een tweede inspectiereis nood zakelijk werd. Het is niet bekend, hoe lang de tocht gaat duren. Wel staat vast. dat het schip weer naar de Ver- olmewerf op Rozenburg zal terugkeren- waar de tanker later deze maand aan de Shell zal worden overgedragen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5