SeÊcicbeSomont Televisie biedt dit weekend twee maal cabaret en eenmaal blijspel Wim lbo spreekt met Conny Stuart Apollo in kerstnacht: 600.000 kijkers TELEVISIE MORGEN Tsarapkin waarschuwt Brandt Hellingen van Merapi geëvacueerd Jongen schiet op meisjes PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 JANUARI 1%9 Twee of drie „vliegen in één klap iiyiINISTER Beernink heeft bij zijn I" nota over de eerste voorstellen van de staatscommissie voor de kieswetwijzi ging twee eigen suggesties gevoegd. Eén van de twee, de gedachte om de Kamer verkiezingen in het begin van het jaar te houden, is een gezonde suggestie; op die manier kan de nieuwe regering meer haar eigen stempel zetten op de begroting voor het eerstkomende jaar. De andere suggestie heeft betrekking op de mogelijkheid om de verkiezingen zoveel mogelijk op één dag te laten sa menvallen zeker dus de verkiezingen voor Provinciale Staten met die voor de Gemeenteraden en wellicht die twee weer samen met de grote stembusstrijd voor de Tweede Kamer. Voordelen van zo'n procedure In de eerste plaats is één gecombineerde stem busstrijd altijd goedkoper dan drie aparte verkiezingen; vervolgens is, nu de stem plicht waarschijnlijk verdwijnen gaat, de kans groot dat vooral hij staten- en raadsverkiezingen verschillende burgers verstek zullen laten gaan, wanneer ze vaak naar het stemlokaal worden geroe pen. jyiAAR er zijn ook nadelen: de verkie- zingsdag wordt technisch een bijzon der ingewikkelde aangelegenheid; de kans dat -bij plaatselijke verkiezingen het eigen karakter van de plaatselijke politiek uit de verf komt, wordt nog geringer dan ze dikwijls al is; moeilijk oplosbaar wordt dan tenslotte het probleem, hoe men gaat handelen bij een politieke crisis die par lementsverkiezingen en tussentijdse Ka merverkiezingen met zich meebrengt. Dit laatste probleem is zeker geen louter theoretisch denkbeeld, nu steeds meer politici verkondigen, dat een kabinets crisis zo veel mogelijk na raadpleging van de kiezers moet worden opgelost. Op het eerste gezicht lijkt het dan ook aanlokkelijker om alleen de raads- en statenverkiezingen te laten samenvallen en dan liefst halverwege de normale par lementaire periode, omdat dan de plaat selijke en regionale verkiezingen het neveneffect kunnen krijgen van een tus sentijdse politieke krachtmeting. Zou het misschien zinvol zijn ook een wettelijke voorziening te treffen die het mogelijk maakt na een tusentijdse Kamerontbin ding met de staten- en raadsverkiezingen zo te schuiven, dat het karakter van tus sentijdse krachtmeting gehandhaafd kan blijven x TOUDEN kabinet en volksvertegenwoor- diging toch besluiten „drie vliegen in één klap te slaan" dan heeft dit het voor deel, dat men tegelijkertijd de Eerste Ka mer een samenstelling kan geven, die langs indirecte weg, een trouwe afspiege ling wordt van de politieke gevoelens op het moment dat de grote stembusstrijd plaats vond. Van doorslaggevend belang is dit overigens naar onze mening pas. wanneer besloten zou worden de Eerste Kamer meer reële bevoegdheden te ge- Erg groot lijkt ons de kans hierop be paald niet. Het aantal Nederlandse bur gers dat de senaat een overbodige instel ling vindt, groeit zeker, zij het langzaam. Maar wellicht komen er toch nog vurige pleitbezorgers voor een Eerste Kamer met een minder breed werkterrein dan het huidige college heeft, maar dan op dat terrein meer reële inspraak en macht; bij voorbeeld geen begrotingsbehandeling meer, maar wel een discussie over de jarlijkse troonrede en wel inschakeling bij de gewone wetgevende arbeid, mét het recht van amendement en dus meer wet telijk geregelde samenhang met de Twee de Kamer. De tweede suggestie van minister Beer nink kan dus heel wat neveneffecten ver oorzaken. Het kan best zijn dat menigeen, met het oog hierop, twee vliegen in één klap al mooi genoeg vindt en de derde darom nog maar voor dp volgende klap reserveert. Mislukt Het plan om in Amsterdam bestendige politieke samenwerking tot stand te bren gen tussen D '66 en het linkse blok, is zoal niet in de wieg dan toch in de kin derwagen gesmoord. Drs. Gruijters en in zijn voetspoor ook de andere leden van de hoofdstedelijke „democraten"-delega- tie weigeren verder te praten in een club waarbij de P.S.P. behoort. De pacifisten zijn D '66 te dogmatisch, maar ongetwij feld zal ook wel ervaren zijn, dat de P.S.P. zichzelf te veel lief heeft, dan dat ze zou willen trappen in de staatkundige hervormingen waarvoor de democraten zo vurig heten te ijveren. Van een geval „progressief' blok bij de Amsterdamse raadsverkiezingen zal nu ook wel niet veel meer terecht ko men. Als de ruzie in de Partij van de .Arbeid beslecht wordt op een manier die tot een klein schisma in de demo- cratisch-socialistische gelederen leidt, zijn meer „uitvallen" in het samenwer- kingsgesprek trouwens niet uitgesloten. Wie is er nog optimistisch over een landelijk stembusakkoord, inclusief D '66? De jonge democraten willen eerst wel eens zien of de stembuswinst, wel ke opiniepeilers hun voorspellen, werke lijk uit de bus komt. Eerste proef op de som moet geleverd worden door de raadsverkiezingen van 1970. Wordt dat geen onverdeeld succes, dan kan men voor de Kamerverkiezingen in 1971 nog alle kanten uit. Bovendien zal tegen die tijd beter be kend zijn wat de Partij van de Arbeid is, waar ze staat en waartoe ze bereid is. Ondanks veel woorden van die kant, is daarover vandaag aan de dag maar weinig bekend. Gertruda Steins Picasso 's naar museum NEW YORK 10 jan. (AP) Een deel van de bekende kunstverzameling van de schrijfster Gertrud Stein, die in haar geheel thans nog in het bezit is van vijf begunstigers van het museum voor Mo derne kunst in New York is aan dit museum toegezegd. De verzameling om vat 47 schilderijen, 38 van Pablo Picas so en 9 van Juan Gris. De schrijf ster, die een groot deel van haar leven buiten Amerika heeft gewoond, was een kunstkenster die een oog had voor „nieuw talent" en zij begon al spoedig met het vormen van haar verzameling. De vijf begunstigers van het museum die de hele collectie indertijd hadden gekocht zijn. de gebroeders David en Nelson Rockefeller, de uitgever John Hay Whitney, William S. Paley, voor zitter van de raad van bestuur van Co lumbia Broadcasting System en Andre Meyer. De waarde van de 47 stukken wordt geschat op tussen de vijf en zes miljoen dollar. De Picassocollectie van Gertrud Stein is een van de grootste ter wereld. Zij omvat enige belangrijke werken die dateren van vóór 1915. Toen de schrijfster overleed in 1946 liet zij haar hele verzameling na aan haar neef. Alen Stein. Deze overleed in 1961 en de schilderijen kwamen terecht bij zijn kinderen Michael, mevrouw Ga- brielle Tyler-Stein en Daniel. Deze drie erfgenamen hebben de schilderijen on langs verkocht. Een van de vermaardste schilderijen van de verzameling is „Jong meisje met bloemen", door Picasso gemaakt in zijn zogenaamde „blauwe periode". Het werd in 1905 van Picasso gekocht door Ger- truds broeder Leo. Londen weer in ban van Beatles LONDEN (AP) Alle oude sympto men van de Beatlemanie zijn waarneem baar acht dagen voor het eerste optre den van de groep in Londen in meer dan twee jaar tijd. Maar terwijl de spanning toeneemt, blijft de vraag of het optreden zal moeten worden uitgesteld. Reeds lang geleden hebben de Beatles het optreden op zaterdag 18 januari aangekondigd, maar tot gisteren laat was er nog steeds geen zaal gereser veerd voor hetgeen het belangrijkste Londense popconcert van 1969 looft te worden. Het heeft geen zin kaarten aan te vragen bij het Londense kantoor van de Beatles te Sa- vile Row, omdat men alleen op uitno diging toegang heeft. Van het optreden zal de t.v. een kleurenuitzending ver zorgen. Verder willen de Beatles dat van huh optreden plaatopnamen ge maakt zullen worden. Bekend is dal Paul McCarthey ongeveer 10 liedjes ge reed heeft voor het optreden en John Lennon zeker acht. George Harrison, die pas terug is van een bezoek aan de VS beschikt ook over nieuw materiaal. Ze ker 12. maar waarschijnlijk 14 liedjes zullen hun première hebben op het con cert, zo vertelde Derek Taylor, de Lon dense woordvoerder van de Beatles. Wat voor soort liedjes zullen dit zijn? Dat is een goed bewaard geheim, maar de fans rekenen erop dat de Beatles voor een aantal liedjes zullen zorgen die afwijken van de huidige populaire pop muziek iets progessiefs zoals de fans Liefhebbers van cabaret krijgen vanavond weer ruimschoots hun deel. Allereerst op Nederland II, waar de VARA om 20.40 uur een nieuwe aflevering uitzendt van „Cabaret nu" en vervolgens op „een", waar de KRO weer een blad omslaat van de kleinkunstkalender. Verder bestaat dit televisieweekeinde uit wat allerhande, met als hoofdmoot het blijspel „Mimicry", waarvoor de TROS de zondagavond heeft gereserveerd. Na het journaal, zaterdagavond, laat J. v. d. Valk 'n trits „Zaterdagavond akkoorden" klinken. Hij heeft zich ver zekerd van de medewerking van Henk Elsink, Frans Halsema, een dansgroep i Donald Jones. (Ned. 1, 20.20 uur) In „Cabaretaria" kleinkunstkalender steedt Wim lbo ru de maandelijkse van de KRO be- ;me aandacht aan Annie M. G. Schmidts nieuwste werk stuk „Met man en muis", dat 3 janua ri jl. in première ging en dat door de critici met nogal gemengde gevoelens werd ontvangen. Wim lbo heeft in zijn rubriek een gesprekje met de schrijf ster, met toondichter Harry Bannink en met hoofdrolspeelster Conny Stuart. Dan in „Cabaretaria" een optreden van de Vlaamse troubadour Miel Cools en als het lukt haar te pakken te krij gen een optreden van chansonnière Patachou. (Ned. 1, 22.10 uur). Liselore Gerritsen In het kader van de tv-serie „cabaret nu" die de VARA in samenwerking met de BRT heeft opgenomen, wordt vanavond (Ned. 11. 22.00 uur) de vierde aflevering uitgezonden. Aan het programma werken mee: het Nijmeegs gezelschap „Kabattoir" met het num mer „De show"; John Lanting met „Knal"; Liselore Gerritsen met „Ich auch"; vervolgens de Belgische groep „Brustukadorusch" met; „Spreiding dei- kandidaturen"; Jan Blaaser met „De metselaar"; Annemarie Oster met „Op een vrije zaterdag"; Henk van Ulsen met „De diaken van Genemuiden" en Jaap van der Merwe en José Menke. Blijspel ..Mimicry" Over het toneelstuk „Mimicry" dat de TROS zondagavond uitzendt (Ned. I, 20.40 uur), schreef onze recensent in december '67 (toen het stuk op het re pertoire van het NRT stond) o.m. hel volgende: „Mimicry is een blijspel voor twee personen: man en vrouw. Een hu welijksgeschiedenis bovendien. Zoals de titel al zegt: in hun huwelijksleven ne men man en vrouw steeds nieuwe ge daanten aan in de spelletjes die zij ver zinnen en uitvoeren. Dat doen zij om hun huwelijk te redden. Een dergelijk procédé is weliswaar niet origineel, maar in dit geval is er weer zoveel ver rassends dat men zich al kijkende aar dig amuseert met alle situatiewijzigin gen. Daar komt nog bij dat het stuk bijzonder slim begint, met een reeks taferelen die een heel andere situatie suggereren dan waar het om gaat. In Nijhoffprijzen voor vertalingen AMSTERDAM (ANP) Het Prins Bernhard Fonds heeft dit jaar de Mar- tinus Nijhoffprijzen voor vertalingen toegekend aan Olga Krijtofa en aan Marko Fondse. Mevrouw Krijtofa. geboren in Bohe- men. krijgt de prijs voor haar v< lingen in het Tsjechisch van werken van onder anderen Arthur van Schen- del. Theun de Vries, Johan Fabricius, Jacob Presser. Willem van Maanen, Jan Wolkers, Hugo Claus. Zij publi ceerde voorts talloze studies en recen sies over de Nederlandse letterkunde. Mevrouw Krijtofa studeerde Engels en Nederlandse filologie aan de Kareis universiteit te Praag, aan welke versiteit zij als lectrice moderne Ne derlandse letterkunde is verbonden. Thans verblijft zij met studieverlof in Nederland. Marko Fondse krijgt de Nijhoffprijs voor zijn vertalingen uit het Russisch van werk van Gogoli, Tolstoi, Dos- tojevski, Majakovskd. Koeznetsov, Terts, Boelgakov en anderen. Woensdagavond 29 januari zullen in de raadzaal te Den Haag de prijzen worden uitgereikt. De jury bestond uit prof. dr. S. Dresden, voorzitter; A. Mor- rien; P. Rodenko; mr. E. Straat; D. Verspoor; B. Voeten en J. U. Bries man, secretaris. NEDERLAND I STER- reclamcuitzendingen om 18.56, 19.03, 19.56, 20.16 KRO: 16.00 uur: Nieuws in het kort 16.02 uur: Daktari 16.50 uur: Oebele, j eugdpr ogramma 17.45 uur: Sluiting NTS: 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.07 uur: De Sovjets, deel I 19.31 uur: Mijn broer en ik, tv-serie het tweede bedrijf volgt de ene wen ding na de andere: de man en de vrouw spelen steeds andere rollen, tenslotte verdwijnt de grens tussen spel en wer kelijkheid. Jules Rooyaards heeft dit New-Yorkse blijspel met grote vaart en elan geën sceneerd, met vele knappe regievond sten die het stuk de hele avond boeiend maken. Pim Dikkers en Lies Franken spelen de enige twee rollen bijzonder vermakelijk. Sportreportages Het programma van NTS-sport, dat zondag van 19.30 tot 20.30 uur op Ne derland 1 wordt uitgezonden, bestaat wijzigingen voorbehouden u: volgende onderdelen: De nationale schaatskampioenschappen in Heeren veen, de voetbalwedstrijden PSVFC Twente en DWSFeijenoord, de ski wedstrijden in Wengen (Lauberhornren- Conny Stuart spreekt zaterdagavond in de KRO-rubriek „Cabaretaria" met Wim lbo over ..Met man en muis" van Annie Schmidt, waarin zij momenteel de hoofdrol speelt. nen), de basketbalwedstrijd Wilskracht. Landlust in Amsterdam, de drave rijen om de Daim-prijs in Hilversum en de tafeltenniswedstrijd Nederland- België, die in het kader van het toer nooi om de Europa Cup in Gouda wordt gespeeld. In het NRU-radiosportprogramma „Langs de lijn" zal zondagmiddag (v 14.30 tot 17 uur via Hilversum II en v 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum II) verslag worden gegeven van de voet balwedstrijden DWSFeijenoord. Ex celsiorFortuna Vlaardingen, PSV Twente en LimburgiaDe Graafschap. Verder zullen er uitgebreide reporta ges worden gegeven van de schaats kampioenschappen voor dames en he ren in Heerenveen, nieuws en uitsla gen van hockey, microkorfbal, zaal handbal en de paardenkoersen in Hil- In het Amsterdamse Stedlijk Museum t>an de Venezolaanse kunstenaar Soto. ruimte vol ra wordt momenteel een tentoonstelling ingericht van De heer Soto (rechts op de foto) temidden van et van het plafond neerhangende plaetie draden. HILVERSUM Ruim 10.000 kijkers hebben gereageerd op de Apollorepor- tage in de kerstnacht. Ze deden dit naar aanleiding van een verzoek van presentator Henk Terlingen, die aan het einde van de reportage de kijkers vroeg een kaartje naar de NTS te stu- I ren. De bedoeling hiervan was om naast het „continueprogramma onder- zoek" een indruk te krijgen van het j aantal kijkers op dat ongewone tijd- j stip (half vier 's nachts). Vastgesteld kan worden, dat ongeveer 1 op de 60 kykers, of liever 1 op de 20 kijkende gezinnen, op -de oproep heeft ge reageerd. Uit het „continueprogramma onder zoek" is gebleken, dat de kijkdichtheid van deze nachtelijke uitzending 7 pro- j ■ent heeft bedragen. Dit betekent dat 600.00 personen (van 15 jaar en ouder) j hebben gekeken. De waardering voor de uitzending bedroeg 82. In het onderzoek werden ook nog enke le andere Apolloreportages betrokken. Zo had bijvoorbeeld de uitzending van de lancering op zaterdag 21 september een kijkdichtheid van 26 pet. ofwel 2.210.000 kijkers en een waardering van 82. Ten aanzien van de samenstelling van het publiek voor deze programa's viel het volgende op: het publiek van de nachtuitzending vertoonde naar geslacht en opleidings niveau een vrij normaal beeld. Naar leeftijd geanalyseerd bleek een ■ekere ondervertegenwoordiging van 15- tot 19-jarigen en een oververtegen woordiging van de 50- tot 64-jarigen. De verwachting dat katholieken in ver band metde nachtmis meer zouden kijken dan anderen, werd bevestigd. En behalve bij de nachtuitzending ver toonden de hogere opleidingsniveaus steeds een relatief grotere belangstel- Ons bezwaar legen de Corry Brokken- show was vaak dal Corry er zeil al te groot aandeel innam en dat het „bijwerk" meestal aan de zwakke kant was. Gisteren was het anders. Corry voorbeeldig in vorm, vooral vocaal bad zich beperkingen opgelegd waardoor haar optreden minder het karakter van een tweezijdige l.p. kreeg. Haar toch wel dominerende aandeel won er sterk bij. Grote verrassing was Sonnevelds caba retontdekking Rients Gratama. Hi. bracht een bijzonder origineel, naai onze smaak heel sterk liedje „Trap petje-af" en ook zijn archaïserende „volksliedje" mocht er zijn. Ook als conferencier kwam hij een heel eind Een echt talent, zo te zien. al beteken de zijn optreden te veel een sho\ de-show. Waarom niet in tweeën Ook Jasperina de Jongs Sweet Chari- tylideje kon nauwelijks als: „bijwerk" gelden. Jammer dat Fred Kaps. toch juist voor t.v. zo'n voortreffelijk mani pulator, zo'n omslachtig en oninteres sant nummer afwerkte. Want voor hel overige stond dit „avondje uit met Corry" op een ongewoon hoog peil. Dat gold minder voor de Vuist v Duys die o.m. weer aantoonde dat v< zijn onhandigheid (met een bloemstuk ditmaal) geen kruit gewassen is. had géén uitschieters ditmaal, wél flink aantal gezellige onderwerpen als de ooievaarteller, fotograaf Dulcke zijn fotomodellen, de Klotzviolist die nog even onbarmhartig krast als een jaar geleden. Omdat als steeds bij Duys alles te lang duurde moest het beroem de ouder-kinderen-onderdeel vervallen en kon zuster Maria (Huize Bolders hof. Druten) te weinig vertellen haar werk in Malawi. Vooral dat laatste was jammer. Zuster Maria en zovele anderen met haar krij gen niet de gouden medailles ei lauwerkransen waar in veel uitge breidere t.v.-uitzendingen zo gewichtig wordt gedaan. Ze verdienen ze wél, want ze zetten zich helemaal in zaken die van écht gewicht ztfn t doen daarbij het werk dat eigenlijk de taak van ons allemaal is. maar da toch maar liever aan dat handjevol „vrijwilligers" overlaten. ▼f 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Jos van der Valk presenteert: Zaterdagavond akkoorden '69 21.15 uur: Brandpunt 21.40 uur: Hij en zij. 22.10 uur: Cabaretaria. kleinkunstprogr. 22.55 uur: Evangelie, dagsluiting 23.00 uur: Laatste journaal 23.05 uur: Sluiting NEDERLAND II STER- reclameuitzcndingen om 18.56.19.56 en 20.16 uur NTS: 18.50 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal 19.03 uur: Scala 19.30 uur: VARA's Sporttribune 20.00 uur: NTS-journaal 20.20 uur: VARA's Sporttribune II 20.40 uur: Cabaret nu 21.15 uur: Muziek om naar te kijken 21.40 uur: Achter het nieuws, actualiteiten 22.10 uur: Wojeck, tv-serie 23.00 uur: Tweede journaal 23.05 uur: Sluiting programma's zijn klefirentelevisleprogramma's VARA: 21.15—22.00 uur: Een dagje onder het net. science-fiction- hoorspel 1.15—23.55 uur: Lui Luisteren, zaterdagavondprogi KRO: 20.00—21.15 uur: In antwoord op uw schrijven, verzoekprogramma 22.45—23.55 uur: Goal! Muzikaal sportprogramma HILVERSUM 8.00, 11.00, 13.00, 16.01), 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00. 8.30. 11.00, 12.30, 16.00, 19.30, 21.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 NEDERLAND I NTS: 14.30 uur: reportage van de Lauberhornrennen te Wengen 15.00 uur: Weekjournaal met titels voor slechthorenden 15.25 uur: Matinee, familieprogr. CVK-IKOR: 17.00 uur: 't Zal de Kerk een zorg zijn, discussie 17.45 uur: Sluiting NTS: 18.55 uur: De Fabeltjeskrant HILVERSUM I AVRO: 21.30—22.30 uur: II Signór Brüschino. Opera van Rossini IKOR-C VK-RKK 19.00 uur: Bijbelvertelling CVK-IKOR: 19.05 uur: Kruisverhoor, discussie NTS: 19.30 uur: Sport 20.30 uur: Journaal TROS: 20.30 uur: Mimicry, blijspel 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Sluiting HILVERSUM II KRO: 22.45—23.55 uur: Audio, muziekprogi voor Tiefhfebbers HILVERSUM ni 240 m. en FM: VARA: 13.07—14.00 uur: Nar, Nederlandse artiesten op de plaat I NEDERLAND II NTS: 18.55 uur: De Fabeltjeskrant 19.00 uur: Journaal AVRO: 19.05 uur: Onze vrienden de dieren, reportage 19.30 uur: Het Meesterwerk, film naar Zola 20.55 uur: Moissejew-ballet 21.55 uur: Peyton Place NTS: 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I 402 m.: 8.00, 13.00. 17.50, 19.30. 22.30, 23.55 uur HILVERSUM n 298 m.: 8.00. 9.00, 11.00, 13.00. 19.00. 22.30, 23.55 uur HILVERSUM III 240 m. en FM: 1 lat Lt W Concernleiding aan hoofd van Ned. Spoorwegen UTRECHT (ANP) Het hoogste be leid bij de Ned. Spoorwegen zal voor taan worden gevoerd door een team van negen afdelingschefs. Het zal wor den geleid door de directie. „Concern- leidinggroep" wordt het. nieuwe team ge noemd. Het is 'n vorm van collegiale management", aldus de Ned. Spoorwe- Behalve de directie hebben in het team zitting drs. P. Boender, chef eco nomische zaken, mr. W. J. de Graaff, chef vervoer, ir. D. C. Hasselman. chef weg en werken, mr. D. H. C. Ittmann, chef exploitatie, ir. J. J. Jonker, chef materieel en werkplaatsen, mr. P. R. Leopold, secretaris van de directie, dr. J. Walter, chef financiële dienst, mr. L. W. Wnsink (per 1 juni chef per soneelszaken) en drs. S. Buis, thans chef personeelszaken. Binnenkort wordt een nieuwe dienst opgericht, „organisatie en planning", waarvan de huidige directiesecretaris mr. Leopold de leiding krijgt. Het se cretariaat wordt te zijner tijd omgezet in de dienst secretariaat en concernza ken onder leiding van de huidige chef van het vervoer mr. W. J. de Graaff. BONN (A.P.). De Russische ambas sadeur in West-Duitsland. Semjon Tsa rapkin, heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, ge waarschuwd tegen het Westduitse plan om de volgende bondspresident te ver kiezen in West-Berlijn. Tsarapkin stelde hier tegenover dat de Sovjet-Unie een verbetering wenst in de betrekkingen tussen Bonn en Moskou. DJAKARTA (Reuter). Drieduizend mensen hebben hun woningen op de hellingen van de Merapi op Java ver laten in verband met de dreigende grote uitbarsting van de vulkaan. Bij een kleine uitbarsting in het begin van de week ontstonden overstromingen, waar bij dertig huizen zijn vernield, evenals 400 ha gewas. In het nabijgelegen Djok jakarta werden 180 huizen door over- stromingswater beschadigd. (Van [•respondent) ..Veel leven om niets" hij Haagse Comedie DEN HAAG De Haagse Comedie heeft Shakespeare's „Veel leven om niets" in studie genoemen. Het wordt gespeeld in een vertaling van Joris Diels, die in samenwerking met Reinier Heidemann, ook de regie voert. Harry Wich ontwerpt decors en kostuums, bezetting omvat: Anne-Wil Blankers, Marijke Merckens, Daria Mohr, Nan- ni Vermeer, Roelof den Ambtman, Wie- be Brandsma, Kees Coolen, Jan Grefe, Gerard de Groot, Guus Hoes, Eric van Ingen, Jacques Luyer, Guido de Moor, Carl van der Plas, Wim van Rooij, Henk Pau, Dick Top, Jan Veelo, Guus Verat roe te en Dolf de Vries. DEN BOSCH Met de arrestatie van de 15-jarige Bosschenaar F. S. blijkt een nogal beruchte jongeman tc zijn aan gehouden. Hij werd door de politie ge arresteerd nadat hij met een luchtpis- tool had geschoten op een meisje dat Het meisje werd ernstig gewond aan het oog. Een ander meisje, dat na hel aanbellen door S. de voordeur van haai woning opende, werd eveneens door hem oridei vuur genomen. Het pistool, zo bleek uit het onderzoek, had hij 's mor gens gekocht var geld, dat hij bij zijn werkgever had gestolen. Verder bleek, dat de jongeman werd gezocht voor het roven van een handtasje en voor het plegen van een zedendelict. J. Mulder van luchtmacht gouverneur KMA (Van •espondeni BREDA Commodore J. N. Muidei van de Koninklijke Luchtmacht zal me dio dit jaar de luitenant-generaal A.V. van dei- Wall Bake opvolgen als goe- verheur van de K.M.A. aldus verne men wij uit betrouwbare bron. Gene raal Van der Wall-Bake zal dan met pensioen gaan. Commodore Mulder zal de eerste luchtmachtofficier zijn in de geschiedenis van de K.M.A., die met het goeverneurschap wordt belast. Com modore Mulder (53) is thans comman dant van het commando luchtmachtop^ leidingen. Als zodanis heeft hij een rijke ervaring op hoog niveau met militai rs opleidingen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2