ook BOJOURA VOOR JOU Muzikale revolutie met fietswiel De Mars- mannetjes Dertig uur drummen is nog maar het begin voor solist Ted van der Bruggen DE KINDEREN VERTELLEN ZATERDAG 11 JANUARI I9601 r/INTIG KOPPEN koffie, een hoeveelheid pannekoeken en twintig sneeën brood. Aan niets ontbrak het Ted v. d. Bruggen toen hij vorige week vrijdag en zaterdag zijn 30-urige drummarathon aflegde. Of hij moet gebrek hebben gehad aan rust. Toen hij namelijk na een geweldige apotheose in de bollenschuur van de heer Verdegaal in Sassenheim (Teylingen) eindelijk vanachter het drumstel kon stappen, viel hij korte tijd later, toen hij weer thuis gekomen was, vrij snel in Orpheus' armen waar hij ruim 16 uur dromend over zijn drumsucces in vertoefde. De schier eindeloos lijkende solo dreunde de dagen daarop uiteraard nog wat na. Het 15-jarige lid van de undergroundgroup SO SO werd echter al gauw in de werkelijkheid teruggebracht. Zijn moeder stuurde hem naar de kapper. De lange haren vielen ten prooi aan de schaar en een jeugdig koppie bleef over, waarin de studie weer gestampt moest worden. TED BEGON zijn optreden met zijn band leden: „Eigenlijk is dat fout. Je wilt er namelijk gauw een show van maken. Vooral als er zoveel mensen naar je staan te kijken." Na drie uur viel de begeleiding weg. Een uur later moesten de zwachtsels al aangereikt worden. Intussen trommelde en roffelde Ted verder. Een pick-up zorgde voor de afleiding, die Ted ook zelf zocht: „Je gaat aan spreekbeurten zitten denken, aan school, overal. Aan een drummer die 52 uur bezig was geweest en per brancard moest worden weggevoerd." De explosies hadden inmiddels plaats moeten maken voor heel wat sluimeriger drumwerk: „De trommels zette ik op een doffer geluid om het rustig te houden. Op het laatst word je namelijk tureluurs. Ik drum met linker- en rechterhand en rechtervoet. Eén deel mocht rusten. Je wisselt dan af. Dat kwam me goed van pas toen ik naar het toilet moest. Je moet blijven drummen. De jongens luisterden aan de deur of ze nog iets hoorden. Ook het eten is wel een belevenis. Je wordt gevoerd. De jongens hebben me fantastisch geholpen. Ik heb een paar keer willen stoppen. Als de jon gens gaan kaarten en de mensen gaan weg dan is het wel moeilijk. Om twee uur 's nachts was het b.v. zwaar. Dan hoor je de jongens zeggen: Hé, je bent op de helft. Dan denk je nog zolang. Ik kreeg nog hoofdpijn ook en buikpijn, maar dan zie je het licht worden en dan vergeet je dat. Je denkt bij je zelf: hé, ze hebben me toch niet genept. Ze hebben steeds de juiste tijd doorgegeven." TOEN TED dan ook het punt van over vermoeidheid bereikt had en niet meer gehinderd werd door de slaap, leefde hij weer op. Het werd weer wat luidruchtiger en langzaam werd toegeleefd naar de grote finale, die het kwartet SO SO-leden gezamenlijk inging. Het zat er opl Het „gekkenwerk" was verricht: „Ik kon nog wel tien uur doorgaan, maar dat was de afspraak niet. Je kunt wel doorgaan tot je geestelijk en lichamelijk moe bent, zoals drummers wel doen, maar dat is de be doeling niet. Een volgende keer breek ik dat record wel. Misschien dat ik van de zomer 60 uur ga drummen." De record prestatie heeft wellicht grotere gevolgen dan op het eerste gezicht gedacht wordt. De mogelijkheden om te musiceren zijn voor de jongelui in Voorhout niet groot. Men moest nu naar een bollenschuur. Als straks een landelijk record gaat sneuvelen wil men daar in Voorhout toch wel enige bekendheid aar» geven en voor een pas sende entourage zorgen. Een zaal zou daar voor geschikt zijn. Maar waar? Sporen zoeken! De eerste sneeuw ia gevallen en Pe ter kffkt naar de sporen die erin staan. We kunnen hem vertellen dat: 1) de sporen van een hond zQn; 2) van een marter: 3) van een bunzing: en 4) van een kat Boekenleggers Knip een strook uit die 15 cm lang en 1,3 cm breed is. Maak franje aan het ene einde en plak aan het andere eind een of ander figuurtje vast. We laten hier een paar voorbeelden zien. Je kunt er zelf vast nog wel meer verzinnen. Stoere zeerotten mogen dan van (ge zouten) mening zijn, dat driemaal scheepsrecht is, onze lieftallige Haag se Bojoura maakte voor zichzelf een uiterst charmante uitzondering door lifr alle populariteitspolls zjjnde die van „Muziek Expres", „Teenbeat", „Muziek Parade" en „Popfoto" de vocale hegemonie voor zich op te eisen met een meerderheid van ge- prooen t. Geen geringe prestatie, als we In aanmerking ne men, dat concurrenten als Patricia en Sandra eigenlijk meer aan de weg ge timmerd hebben en desondanks ge noegen moeten nemen met een lagere, zo niet véél lagere plaats. Duidelijk blijkt hierdoor, dat Bojoura dé perso nificatie van de hedendaagse vrouwe lijke tiener is. Als zy dat nog steeds is in 1971, krijgt de hierbij afgedrukte Ga nu meteen naar je fietsenmaker, naar de vuilnisbelt of naar het oude schuurtje achter je huis, want de muzikale revolutie is begonnen. En nu denk je natuurlik dat dat weer nergens op slaat, want hoe kan nu de muzikale revolutie beginnen bij de fietsenmaker of op de vuilnisbelt? Heel gewoon. Het nieuwe instrument van de toekomst is het fietswiel. Dat is het idee van een jazzpianist Leo Cuypers en van een kunstschilder Harrie Bartels. Waar ze vandaan komen willen ze niet zeggen. Leo: „We kunnen je nu wel gaan vertel len dat we uit a of uit b komen, maar er is geen mens die daar wat aan heeft. We willen niet vastgepind worden op één bepaalde plaats. Dan zegt morgen iedereen: heb je dat al gehoord van die twee jongens uit A? Die spelen fietswiel. Vanaf dat mo ment zit je al vast aan die verdomde woonplaats van je en dat willen we gewoon niet." Harrie: „Het is allemaal begonnen door mij. Leo is een geroutineerde jazzpianist, maar ik speelde niets. Geen enkel instrument. En toch wilde ik meespelen. Vier jaar lang hebben we er toen over nagedacht hoe Leo mij in de muziek kon betrekken. Twee weken geleden hebben we de oplossing gevonden: het fietswiel. We moesten namelijk uit de sfeer van de gewone instrumenten zien te ko men. We zjjn toen meteen naar een vriendelijke fietsenmaker gegaan die ons drie oude wielen meegaf. Daar mee zijn we gaan experimenteren. Om die wielen 'n bijzondere klank te geven hebben we gezocht naar diverse ondergrondjes en die menen we nu voornamelijk gevonden te heb ben in 'n groot leeg blik, een siga- rendoosje en een oud luidspreker kastje. We bewerken de wielen met boomtakjes, trommelstokken, pauk- stokken en met die zogenaamde drumvegertjes. De muziek die we maken hebben we tonk-muziek ge noemd. Het fietswiel heet geen fiets wiel maar psycho-tonk. Zet er nu ook nog even in waarom we het wiel ge kozen hebben. We vinden het gewoon een benadering van de meest vol maakte vorm, de cirkel. Binnen de cirkel is alles mogelijk, en binnen de psycho-tonk ook. Vereenvoudigen, daar gaat het om. Die verandering heeft zich een tjjd geleden al door gezet doior de grote populariteit van de gitaar. Iedereen die drie akkoor den kon. spelen kocht zich een gitaar en zei: ik speel. Voor de psycho-tonk hoef je niets te kennen. Daarom zul len er enorm veel tonkgroepen ko- Nog een ander voordeel. Beginnende groepen zullen niet meer met afbe talingsmoeilijkheden te maken heb ben en bovendien, en dat is heel be langrijk, de psycho-tonk is het meest geschikte flat-instrument. Zer er vooral zeer duidelijk bij dat we geen grapje maken. We beschouwen het als erg kunst zinnige muziek. Je kunt op de psycho- tonks van alles doen. Dat tweemanstonkgroepje van ons is een onderdeel van ons concern, ge titeld „Thoughts and Money". Naast het muziek maken gaan we ons ook werpen op het vervaardigen van re clamespotjes. We zijn namelijk erg commercieel. We hebben momenteel afgeronde ideeën voor een spotje voor sigaren en. één voor ijs. Bij die ijs- spot willen we in een of andere ijs- salon gaan zitten waar het nogal druk is. We bestellen alle twee een portie. Ik eet mijn coupe leeg, behal ve 't restje op de bodem. Dat laat ik zitten. En Harrie vraagt als hij zijn portie op heeft, om mijn restje. Dat geef ik hem dan en daarna ga ik naar iedereen die in de ijssalon zit, de op het laatste restje na geledigde coupe vragen. Voor Harrie weet je Verder gaan we werken aan 'n zeer realistische oorlogsfilm waarin niet zo zeer geslagen en geschoten wordt, maar waarin de hardheid, de bruut heid, het gemene van de Duitsers in de oorlog meedogenloos naar vorec wordt gebracht met woorden. Vooru werken we aan een boek dat modem vaderschap gaat heten. En willen wJ een zaakje openen met psychedelica], tessen. Wat dat zijn? Gewoon klein, zaakjes, die het leven veraangena men. En nogmaals, laat de wenset vooral niet denken dat alles wat wi willen en doen een grap is. Ons con cern heet „Thoughts and Money" thoughts, gedachten, denken, ver geestelijken daar gaat het verdient men met denken En handenarbeid zal teruggebrach' moeten worden tot redelijke propor ties, tot ongevaarlijke afmetingen Die tendens van handenarbeid naa: geestelijke arbeid zal zich gaan door zetten. Daarvan zijn we overtuigd We zijn er dan ook van overtuigd dat onze zaak goed gaat lopen, z goed, dat we op een gegeven momen aandelen zullen gaan uitgeven. St< je voor, je zet de radio aan en da hoor je het. Thoughts and Money punten gestegen. Dat is toch heer lijk?" CORRESPONDENTIE De uitslag van de Kerstpuzzel moet nog een weekje wachten, omdat alle oplossingen nog niet binnen zijn. We gaan dus maar door met de inge zonden verhaaltjes. Veronica Poncin, Hoogmade, oud 7 jaar stuurde een klein verhaaltje over Swiebertje van de T.V. SWIEBERTJE IS MET SAARTJE AAN HET WIPPEN Swiebertje komt bij Saartje thuis. Hij heeft een wip gemaakt, een hele nieuwe en nu wil hij zo graag met Saartje wippen. Hij gaat naar Saar tje in de keuken. Hij zegt: „Kom Saartje, willen we gaan wippen?" „Ja, dat is goed", zegt ze. Even la ter zijn ze samen fijn aan het wip pen. Maar Bromsnor heeft het ge zien en blijft er naar kijken. Hij wil er wat van zeggen. Gelukkig komt de burgemeester er juist aan. Bromsnor wil gaan klikken, maar de burgemeester zegt: „Laat dat maar" Bromsnor gaat weg. Elsje OlierookHazerswoude: OUDEJAARSDAG Het was 31 december, Tiny werd 's morgens wakker. Ze keek op de kalender. Die stond nog op 30 decem ber en daarom scheurde zij er gauw een blaadje af. Ze dacht, nog een dag en dan is het jaar weer om. Op eens hoorde ze haar moeder roepen: „Tiny wil je opstaan, want het is vandaag een drukke dag". O ja, we moeten nog oliebollen bak ken voor vanavond en tante Rie en oom Jaap zouden ook komen", dacht ze. Toen Tiny gegeten had, hielp ze moeder met werken. Dat vond moe der heel fijn, dan waren ze gauw klaar. Moeder begon alvast het be slag klaar te maken voor de oliebol len. Dat moest een poosje rijzen, en toen dat klaar was ging moeder oliebollen bakken. Om zes uur had ze een pan vol olie*bollen. Om half ze ven kwamen tante Rie en oom Jaap met de bus mee. Ondertussen was vader thuis geko men. Ze begonnen nu lekker te eten van de warme oliebollen. Ze smaak ten heerlijk. Het werd een gezellige avond. Midden in de nacht hoorden ze de klok 12 uur slaan. Ze luisterden goed en hoorden toen het vuurwerk buiten. Ze'wensten elkaar een Zalig Nieuwjaar en gingen toen naar bed. Tiny sliep al heel gauw haar eerste nachtje in het nieuwe jaar. Mary MollersLeimuiden KERSTMIS De vierde klas van meneer Geysel zou Kerstmis vieren „Kinderen", zei meneer een paar dagen voor Kerst mis „ik wil met jullie Kerstmis vie ren. Weet één van jullie misschien iemand, die een kerstboom ver koopt?" Marian stak haar vinger op. „Marian weet jij het?" „Ja meneer, mqn vader" zei Marian. Wil JQ er dan een meebrengen?" „Ja meneer". De volgende dag was de kerstboom er al. „Nu moet ik twee kinderen hebben die de boom versieren. In •lk geval Marian, want die heeft ten slotte voor de boom gezorgd. Marian jij mag er nog een uitzoeken". Dat deed Marian wel graag. „Me neer mag Elma het dóén' want die is mtjn vriendin?" Mijnheer vond het goed. Zo werd de boom door El- ma en Marian versierd. De hele klas maakte mooie tekeningen. Alles was goed verzorgd en keurig gedaan. Het werd het mooiste Kerstfeest. George te Marvélde: MIJN KERSTVAKANTIE Vrijdag 19 december kregen we Kerstvakantie. Ik heb toen fijn ge speeld, maar heb ook cadeautjes in gepakt voor opa en oma. Op de eer ste kerstdag aten we 's ochtends ka- dejtes en we hadden kaarsen op tafel. Mijn tante Jo was er. Niet tante Jo van de krant, maar een vriendin van mijn moeder, die logeerde bij ons. We mochten ook Jezus in het kribje leggen. Ik had de cadeutjes voor opa en oma te Marvelde, 's nachts onder de kerstboom gelegt. Ze kwamen op 2de kerstdag en vonden ze heel mooi. Met oudjaar gingen we naar oma Kemper. Om half 12 's nachts wer den we wakker gemaakt. Er stond voor ieder een glas appelsap en een schaaltje ships klaar. Er waren ook bitterballen. We hebben om 12 uur vuurwerk afgestoken en naar de TV gekeken. Om 12 uur wensten we e1.- kaar Zalig Nieuwjaar. 3 Januari waren mijn vader en moe der tien .jaar getrouwd. Mijn zusje en ik hadden zelf cadeautjes ge maakt. 5 Januari zijn vader en ik naar RHCVitesse geweest. RCH won met 1-0. Carla v. d. Berg: MIJN KERSTVAKANTIE Het was de laatste dag dat we naar school gingen want het was bijna kerstvakantie. Toen we die middag naar huis gingen regende het. Dat was niet zo fijn. Op zater dag begon dus de vakantie. Eigen lijk moest ik naar zwemles, maar dat kon niet want ik moest naar een kerstfeest. Daar was het heel leuk. Na afloop kregen we allemaal een ballpen en een zak snoep. Toen ik thuis kwam, kon ik nog naar de TV kijken. In de vakantie ging ik ook logeren bij een tante van mijn nichtje. Dat was helemaal in Rotterdam. Mijn oom kwam ons halen. Ik kende die tante niet, maar ik was er gauw aan ge wend. We gingen met de bus en moesten toen nog een eindje lopen. Die tante woont in een flat. Daar onder zijn winkels, heel mooie win kels. Met mijn nichtje sliep ik in een heel groot bed. In Rotterdam lag ook sneeuw. Toen we daar naar de kerk gingen, ben ik uitgegleden. Het deed helemaal geen pijn. Toen we naar huis gingen, vond ik het wel jammer. Ik had best nog wat willen blijven, maar dat ging nu eenmaal niet. Het was een leuke va- Agnes Lodder KERSTVAKANTIE Ik heb een leuke vakantie .gehad. Ik heb geschaatst en ben naar de film Bambi geweest. Dat was een leuke film. In het begin ging het schaatsen niet zo best, maar nu kan ik al rondjes draaien. Met kerstmis kwamen mijn tante meit een neefje en nichtje logeren. We hebben heerlijk met de slee buiten gespeeld. Gelukkig had ik een lange broek aan. want in de bochten viel ik er steeds af. We hebben ook sneeuwballen gegooid. Ik kreeg er eentje in mijn gezicht. Gelukkig was hij zacht en het deed geen pijn. Charel, zo heet mijn neef je, kreeg er een in zijn oog, maar ook die was zacht, anders kan het toch heus wel gevaarlijk zijn. We hebben ook een hut van sneeuw gemaakt. Dat was ook leuk. De week was zo om. Verder heb ik met de kinderën uit de flat gespeeld. We hebben met oude jaar ook vuur werk gezien. Dat was pas mood, een zon met twee lichtkogels. De zon was geel en de lichtkogels rood. De volgende morgen heb ik heel lang geslapen. Ik geloof tot 10 uur. Net had ik me" aangekleed, toen Eric me kwam halen, maar ik moest eerst nog eten. Marga van Bergen KERSTVAKANTIE Toen ik vrijdag thuis kwam, was ik blij, dat we nu kerstvakantie hadden. We kregen twee weken vrij. Thuis was mijn moeder al de kerst boom aan het versieren en het stal letje klaar zetten. Nu zal ik vertel len. dat we geen stalletje hebben, maar een grot. Mijn vdder heeft van het stalletje een grot gemaakt. In de oudejaarsnacht heb ik niet naar het vuurwerk gekeken. Ik sliep heel diep. Ik werd even wakker, maar ik wou niet kijken. Die middag hebben we lekker ge geten. Voor de soep kregen we een slaatje. Dat slaatje was niet iets dat mijn moeder zelf had gemaakt, met een uitje, een augurkje en 'n stukje tomaat". Nee het was een koude schotel met paddestoelen, geen echte hoor, maar halve tomaten met witte stippen, 't Was heel lekker. Korte inhoud van het voorafgaat de. Jan en Piet zagen een vliegend schotel landen. Op uitnodiging va een vreemd uitziend wezen zijn t ingestapt en de vliegende schotel vei trok direct. Nu is hij geland op et andere planeet i i Piet zti in een soort jeep op weg nat hele grote glazen koepél, waar aUei lei gebouwen in liggen. Yv< v. d. Meel: MIJN KERSTVAKANTIE De eerste dag van de vakantie werd de pastoor begraven. Dat was niet zo leuk. Ik vond het die maan dag heel erg, want toen ging hij dood. Dinsdag was mijn moeder nog thuis. O, ja, dat zou ik helemaal vergeten, mijn moeder kreeg ineens een baby. Om 12 uur in de nacht ging ze naar het ziekenhuis. We hebben ook fijn kerstfeest ge vierd en ook een prettig nieuwjaar. De baby die we er bij gekregen hebben is een broertje. Hij heet Robert. Ik weet nu hoeveel hij woog. Negen pond en 20 gram. Hij is 27 december geboren om 3 uur. Met oudjaar is er bij ons vuur werk afgeschoten, veel pijlen en 'n heleboel kleine bommetjes. Bom! bom! bom en ga maar door. Mijn moeder heeft tien dagen in het ziekenhuis gelegen. Zes januari heb ik voor het eerst mijn broertje ge zien, het was een leuk kindje. Hij heeft van mij een bontjasje gehad. Dat staat altijd wel aardig. Dag kinders. Die vakantieverhaal tjes vond ik heel aardig. Volgende week verder. TANTE JO. Na enkele minuten rijden kwame ze bij de koepel aan. Van dicht! leek hij nog veel groter dan uit verte. Het andere eind konden nauwelijks meer zien. Een van de mannetjes drukte op soort bel. Er schoof een deur o] en ze reden in een klein vertrekj Achter hen schoof de deur dicht ineens begon er van alle kanten luel in het vertrekje te stromen Toen er een andere deur open en ze r de koepel binnen. Daar stapten uit de jeep. Jan en Piet bleven baasd staan. Ze stonden aan hel gin van een straat. Er was geen g< wone stoep maar de straat deeld in 6 gekleurde banen, de groen, de andere rood, blauw en voort. Ineens kwam er een mannetj aangelopen dat op de blauwe bi stapte. Hij bleef erop staan en j zonder te lopen vooruit. „He" Jan, „hoe kan dat nu. Zou hij wieltj- onder zijn schoenen hebben". „Ac zei Piet, „doe niet zo idioot. Volger mij is het net zoiets als een roltraj maar hij gaat alleen niet omhoo( maar recht door. Een soort bew^ gende band, waar mensen op sti Bij ons in het postkantoor hebben er een, waar ze pakjes op gooienj Aarzelend stapten ze achter hun Iv geleiders aan op de rode band. N een paar honderd meter sloeg hu band links af en kwamen straat waar ook een rode band lie| Ineens pakten 2 mannetjes Jan Piet bij de hand en sprongen van rijdende band af een stoep op. „Or dat is wel eng hé, dat overstapper zei Jan. Ze gingen een groot gebou in en werden naar een kamer bracht. Daar moesten ze hun ruimt pakken uittrekken en een lang w gewaad aantrekken wat bijna tot de grond hing, met een rode centui om hun middel. „Het lijkt wel et nachthemd" grinnikte Piet. Ze den meegevoerd naar een ander trek waar allemaal ingewikkelde paraten stonden. Ze moestén ga- zitten en kregen ieder een kopte! foon op. Daarna kregen ze i met roze spul wat ze op moest' eten. Het zag er niet erg lekker maar omdat ze zo'n honger hadtic aten ze het toch maar op. „Wat ten we toch met die koptelefoon doe Zouden we naar Radio Veronica ku nen luisteren". „Volgens mij niet, heb wel eens op de televisie gezi dat je mensen en vreemde talen mee leerden. Misschien leren we I' taal wel, dat zou fijn zijn". „J« zei Jan. „word jij ook zo slaperi Ik ga even een dutje doen". Ma: Piet antwoordde niet, hij sliep al.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 10