1 VERSNIPPERING IN HET WEEKEND GEEFT ALTIJD CONCURRENTIE Schaker Mader ontloopt nog steeds achtervolgers Haagse poloërs weer gescheiden PRONKEN MET VEREN VAN ZAALHANDBALKAMPIOEN Vijf nieuwe gezichten in hockeyselectie Brits minister laakt directies voetbalclubs Pelé heeft alleen maar een lange vakantie nodig WOENSDAG 8 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Cl S8% 73*4 Van onze zwemmedewerker) DEN HAAG De waterpoloërs kijken met ver langen uit naar het weekeinde; dan begint de competitie voor de hoofdklasse. De eerste veer tien ronden daarvoor worden in de weekends gespeeld, de overige acht ronden zullen op vrijdagavond in open water worden verwerkt. Van de Haagse hoofdklassers speelt ZIAN de thuiswedstrijden op zaterdagavond om 20.00 uur in het zwembad Morgenstond, HZ en PC speelt op zondagavond om 18.00 uur in de Mauritskade, terwijl ook DVZ op zondagavond, aanvang 19.30 uur, zal spelen; het domein zal zijn het gemeen telijk zwembad in Rijswijk. De waterpolocom- missie is, in de persoon van de heer W. Mali, niet gelukkig met de versnippering. „Het spelen in het weekend is vorig jaar een succes gebleken, eo ook de samenwerking tussen ZIAN en HZPC. Jammer dat men de zaken nu weer gescheiden heeft, want op deze manier krijgen we altijd concurrentie. Of men zou er zin in moeten hebben zich na de thuiswedstrijd van HZ op (zondag) 12 januari snel naar Rijswijk te bege ven. Het liefst zouden we op zaterdag laten •pelen, maar dan zijn de meeste baden niet be schikbaar." Verjongd DZV, nieuwe trainer HZ, ZIAN naar Morgenstond Voor trainer/speler Fred van der Zwan van DZV ligt de zaak van bad en tijdstip wel heel eenvoudig: ,,Het zwem bad in Rijswijk is het enige dat voor publiek per brommer binnen een rede lijke tijd te bereiken is. Hopelijk zal men deze winter naar attractief water polo kunnen kijken. Onze ploeg is ver jongd met Ruud Selbeck (18) en Hans Durieux (17) en daardoor ook sneller geworden. Kuijper en Toet moesten door drukke werkzaamheden en studie hun plaatsen beschikbaar stallen- Ik heb alle vertrouwen in de nieuwe spelers en verwacht dan ook een redelijke midden- mootpositie". Van der Zwan ziet zijn dubbelfunctie trainer/speler wel als een bezwaar „Je komt natuurlijk zelf training tekort, maar de routine zal wel voldoende zijn. Mèt coach Kammeijer zullen we het wel rooien". bi etenstijd Zo denkt ook de nieuwe trainer/coach ven HZ en PC Hans Ophorst er over. Hij voelt de opvolging van Frits Volleybalteams op competitiemars DEN HAAO Na het „op de plaats rust", afgekondigd rond de feestdagen, gaan de volleybalploegen saterdag weer op competitiemars. Het eerste program ma In het nieuwe jaar telt aantrekke lijke en ook belangrijke wedstrijden. In de eredivisie dames ontvangt HML de enige ploeg die het nog onder zich heeft: PSV. Wil HML nog een kleine kans be houden om aan degradatie te ontsnap pen dient desa wedstrijd te worden ge- Ook de heren van HML staan er nog niet al te best voor; zij moeten het op nemen tegen Orawi één der sterkst spe lende ploegen. Gezien het feit dat Orawi dit seizoen erg wisselvallig speelt, is HML niet geheel kansloos. Voor de hoofdklasse twee plaatselijke ontmoetingen. Bij de dames tussen kop- locpster Haag '68 2 en PVC, bij de heren tussen de middenmoters Haag '68 en Blokkeer 2. In de overgangsklasse heren lijkt WC/Syrèna een nederlaag tege moet te gaan tegen stadgenoot PVC, dat nog ongeslagen is. De wedstrijd Rapid Scorpio wordt in de zaal Steenwijklaan gespeeld, de overige wedstrijden in de sporthal „De Vliegermolen" te Voor- Fair 14.30 uur: Blokkeer—VODO 14 30 uur HML/CLV 2Achilles 18.00 uur: Rapid—Seor plo 18.00 uur. Overgangsklasse: heren: VVCISyr*na-PV( Handbalzege op Israël VLODROP Het Nederlandse hand balzevental heeft gisteravond in Vlodrop de eerste interlandwedstrijd tegen Is raël met ruim verschil gewonnen: 25 13. Bij de rust stond Nederland met 11—6 voor. De Nederlandse ploeg dankte de over winning voornamelijk aan het snellere spel, waartegen de technisch en tac tisch zwakke Israëli niet waren opge wassen. Bovendien probeerden de Is raëli het te vaak met individualistisch spel, wat tegen de Nederlandse defen sie nutteloos bleek? De beste schutters bij Nederland waren Guus Canfcelberg (11), Piet Kivit (5) en Henny Loeffen (3), bij Israël Riklin (5) en Abramo- ROERMOND In Roermond is een oorlogje ontstaan om het gebruik van de naam Swift voor reclamedoeleinden. Sinds jaren wordt het bekende da- meshandbalteam Swift, dat vijfmaal nationaal kampioen en deelnemer aan Europa Cup wedstrijden was en op de zes de titel aast, gesteund door een Roermondse confectie-indus- trie. De dames dragen duide lijk zichtbaar het fabrieks merk op de trainingspakken. Sinds enige tijd bestaat er ook 'n clubje van oud-Swiftspeel- sters, dat de naam Inter Swift heeft aangenomen en buiten competititeverband de oude Oud-S wift aan shirt getrokken handballiefde trouw is geble ven. Inter Swift is niet aange sloten bij het Nederlands Handbal Verbond en evenmin bij het ((officiële" Swift, waar mee echter wel vriendschap pelijke betrekkingen worden onderhouden. Het clubje heeft financiële steun verkregen van een groothandel in bouwmate rialen. Inter Swift draagt de naam van deze groothandel op de trainingspakken- Advertentie Alles bleef koek en ei tot de bouwmaterialenhandel zater dag een advertentie plaatste met een foto van Inter Swift, natuurlijk met de firmanaam. In de tekst werd echter geap pelleerd aan de successen der Swiftmeisjes, die zich „naar de hoogste regionen der handbal sport opwerken". „Ook in onze bouwwereld zien wij een soortgelijke snelle lift van plastic en andere kunst stoffen", heet het vervolgens. Over dit aanleunen tegen de TT het echte Swift- tèam is het bestuur van Swift- handbal weinig gesticht Nu het Nederlands Handbal Ver bond het dragen van reclame op de sportkleding heeft toe gestaan, is er Swift veel aan gelegen om de klankrijke naam te beschermen tegen ongeoor loofd of op zijn minst unfair misbruik. Donderdagavond zal het bestuur zich hierover be- De directie van de confectie- industrie wil voorlopig nog geen gerechtelijke stappen on dernemen tegen de bouwmate rialenhandel, al beschouwt zij de advertentietekst als „on- sportiev Smol sinds oktober niet als een last. „We zullen voor een goede middenmoot- classering kunnen zorgen". Ophorst heeft in vergelijking met vorig jaar één speler er bij gekregen. In plaats van Cees van Hasselt is Honza Groh opgesteld, een al vele jaren in Holland wonende Griek. Dit was mogelijk door dat doelman Sjerp Visser er zich te vreden mee stelde dit jaar alleen als (zeer goede) keeper te fungeren. Daar mee kan Ophorst zijn sterkste opstel ling formeren. De keuze van het aan- vangstijdstip der thuiswedstrijden noemt hij een gok. „Inderdaad, het valt precies in etenstijd, maar we merkten vorig jaar dat NTS-Sport 'n duidelijke invloed op de publieke belangstelling had. Met dit tijdstip hopen we dit bezwaar te om- Meer beweging De meest opmerkelijke zeventalwij ziging viel bij ZIAN te noteren. Luttele weken voor de competitie kondigde in ternational Nico van der Voet zijn ver trek naar Zwitserland aan. Een behoor lijk gemis voor trainer/coach Nico van Dam. „Van der Voet was altijd wel goed voor een aantal doelpunten. Die zullen we nu op een andere manier moeten maken. Toch zal ons spel er voor de toeschouwers alleen maar plezieriger op worden- Vorige winter liep het voor namelijk over Van der Voet. Nu hij weg is, zal er meer beweging in komen. Daarom zijn we ook naar Morgenstond verhuisd- Onze jongens spelen het liefst op een groot veld. Daar kunnen ze hun snelheid en conditie uitbuiten". Behalve Nico van der Voet heeft ook doelman Robbie van Berkel zich (vrij willig) teruggetrokken. Hij stelde daar mee Van Dam in de gelegenheid een extra-speler in te zetten. Rudi van de Hoofdakker blijft ZIAN trouw ondanks zijn verhuizing naar Amersfoort- Om in vorm te blijven kwam hij iedere zon dagmorgen om half zes uit de veren om op de training te kunnen zijn. Frans Nihof zal, na een periode van afwezigheid, komend seizoen de ploeg completeren. Charles de la Coure is door ziekte nog even uitgeschakeld. Steun in rug Wie de nieuwe Nederlandse kampi oen zal gaan worden, is vooralsnog natuurlijk niet te zeggen. In ieder ge val is De Robben niet meer de uitge sproken favoriet. Met het vertrek van Cees de Wit heeft de ploeg aan kracht ingeboet, de jongere aanwas is nog niet in staat zijn plaats volwaardig in te In de daardoor open geworden strijd zal ook ZIAN weer een hartig woordje gaan meespreken. Coach Van Dam heeft ondanks het vertrek van Van der Voet. voldoende vertrouwen in de kwaliteit van zijn team om een hoge klassering te kunnen voorspellen. Daar bij is de winst in de bekereindstrijd tegen De Robben een (psychologische) steun in De basisopstelling van de teams is: DZV (thuis tegen De Robben): J. v. Leeuwen (doel), R. Groeneveld. F v. d. Zwan. J- v. Eijck, D. Visscher, R. Sel beck. P. Reedijk, H- Durieux. HZ en PC (thuis tegen Neptunus): S. Visser (doel), W. v- Spingelen, R. Bar- tels, S. Ouwerkerk, W.' v. d. Kolk, D. Langerhorst, K. Tittel, H. Groh. ZIAN (uit tegen Nereus): W- v. d. Schilde (doel), R. v. d- Hoofdakker, W. Deurloo. H- Parrel, H. Kater, R. Schof ten, J, E. Veer, F. Nihot DEN HAAG. Er is een nieuwe kernploeg van voorlopig zestien spelers gevormd voor de centrale hockeytraining, die op dinsdag 18 februari in het Olym pisch Stadion in Amsterdam zal beginnen en onder leiding zal staan van de conditietrainer Cees Tania. De spelers, die de nieuwe coaoh Roepie Kruize onder zijn hoede krijgt, zijn: Aard Brederode (HHIJC), Sebo Ebbens (Kampong), Heiko van Staveren (Kam pong), Tippy de Lanoy Meijer (Laren), Piet Weemers (HTCC), John Elffers (HGC), Frans Spits (Amsterdam), Gerard Hylkema (HMC), Otto ter Haar (Hilver sum), Kick Thole (Laren) en Ewald Kist (HHIJC), die allen ook deel uitmaakten van de vorige kernploeg, en de nieuwe lingen Ton Toebosch (Venlo), Jeroen Zweerts (SCHC), André Bolhuis (Kam pong), Maarten Sikking (HTCC) en Peter Elffers (HGC). Van de ploeg die deelnam aan het olympische hockeytoernooi in Mexico, hebben voor een nieuwe selectie bedankt Jan Piet Fokker, Theo van Vroonhoven, Theo Terlingen, Arie de Keyzer en Joost Boks. Jan Benninga en Edo Buma, die eveneens tot de olympische hockeyploeg behoorden, zijn niet in de nieuwe kern ploeg opgenomen. Jubileum zonder feest KOPENHAGEN Kjeld Hold is de honderdste Deense voetballer, die zijn land heeft verlaten om geld met voetballen te verdienen. Hold tekende een contract met een ver eniging uit Zweden, waar alleen clubs uit de tweede en derde divi sie buitenlanders mogen contracte- Op dit moment zijn nog meer dan veertig Denen als halve of hele profs actief. In Schotland en Zwe den (elk twaalf) spelen de meesten, maar ook in Nederland (zes) blijkt aantrekkelijk voor de Denen. De overigen komen uit voor clubs in West-Duitsland, Oostenrijk. Zwit serland, Italië en België. Skispringer verongelukt DRAMMEN. Bij nationale wedstrijden skispringen in de Noorse stad Drammen is de Noor Kjell Olaf Haakonsen dodelijk verongelukt. In plaats van naar omlaag te zweven, stortte Haakon sen naar beneden, kwam op zijn hoofd terecht en overleed. GRONINGEN De nationale meesters Ribli (Hong.) en Vaganian (Rusl.) hebben ook in de zesderonde de achtervolging op de Westduitser Mader, in de finale- groep van het jeugdschaaktoernooi ln Groningen voortgezet. Mader won echter van de Zweed Andersson en behield, met nog drie ron den te spelen een vol punt voorsprong. In de kwalificatiegroep blijft jeugd kampioen Hans Böhm de Westduitser Juhnke volgen. Vermoedelijk is, na het uitspelen van de hangpartijen. de af stand anderhalve punt. ronde: Vaganlar (W.-Dld.)—Ander Drie Russen in Hoogoventoernooi Zesde ronde: Bellon (Sp.)—Teirlinck (Belg.) ia-Ai, Payrhuber (Oost.)— Pokojovc- zyk (Polen) afg., Moles (lerl.t—1Vujacic (J.- Sl.) afg.. Llgterlnk (Ned.)—Böhm (Ned.) Kedder (Den.)—Juhnke (W.-Dld.) afg. Stand na zes ronden: 1. Juhnke 5 en 1 afg.: 2. Böhm 4: 3. Pokojovczyk 3 'edder 2% t n 1 afg.: 1 afg.; Hoogoventoernooi In de hoofdgroep van het 31e Hoog ovenschaaktoernooi zullen van 13 januari tot 1 februari tien internationale groot meesters van de partij zijn. De opval lendste deelnemers zijn de Russen Bot- wlnnik, Geiler en Keres. De overige ze ven spelers van de grootmeestergroep bezitten de titel internationaal meester. Voor de wereldschaakbond (FIDE) geldt dit toernooi als een krachtmeting in de categorie IA. Ook voor de meestergroep (kwalifi catie 2a) zijn zestien schakers uitgeno digd. De Russische wereldkampioen bij de dames, Nona Gaprindasjvili, moet het opnemen tegen elf meesters, twee kandidaatmeesters en twee niet-titel- houdsters. deelm zijn: wlnnlk (Rusi.). O. Cirlc (J.-Sl. ner (Ned.). E. Gelier (Rusl.), L. (TsJceho-MBM^ÉÉriU (VS). M. Bot- Ölafsson (IJsland), L. Portlsch Doda (Polen). K. Langeweg Medina (Spanje). P. Ostojlc N. Gaprindasjvili DOLLEN MET DE DOLFIJNEN In de dierentuin van Duisburg speelt dol fijn Mia met vier zwemmende meisjes. Het is een experi ment om te bewijzen dat dolfijnen van nature uit genegen heid voor de mens hebben en dat ze dit niet behoeft te wor den aangeleerd. Verantwoordelijk stellen voor gedrag spelers LONDEN Denis Howell, Brit* mi nister voor Sportzaken en vroeger self internationaal scheidsrechter, heeft gis teren verklaard, dat de clubs en hun di recties bestraft en geschorst behoren te worden om geweldpleging op de velden zoveel mogelijk te beteugelen. „De clubs dienen door de Football Associa tion verantwoordelijk te worden gesteld voor het gedrag van hun spelers". Howell In een artikel in het officiële tijdschrift van de „National Federation of Football Supporters' Clubs". „Ik kan geen verschil zien tussen de verantwoordelijkheden van werkgevers van voetballers en die, welke zijn aan vaard door de directies van bakkerijen en suikerwerkfabrieken", schreef Howell. „Indien een bakkersknecht iets doet, waardoor het produkt bedorven wordt, moet de directie voor de rechter Van Ravens leidt RapidManchester DEN HAAG De Europese Cup wedstrijd Rapid Wien Manchester United (kwartfinales voor landskampi oenen) zal worden geleid door drie Ne derlanders. Als scheidsrechter werd aan gewezen Lan van Ravens, als grensrech ters Frans Derks en Arie van Gemert. De wedstrijd wordt op vijf maart in Wenen gespeeld. t schijnen. Evenzo moet de directie een voetbalclub met de consequenties worden geconfronteerd indien op de voet balsport een blaam wordt geworpen". Hij pleitte voor boetes en schorsingen voor de directies en betoogde, dat der gelijke maatregelen zouden leiden tot een onmiddellijke drastische verbetering van het gedrag van voetballers. Het Britse voetbal is in 1968 geteis terd door geweld op de velden en relle tjes op de tribunes. Howell zei veront rust te zijn over het feit, dat een steeds toenemend aantal clubdirecties derlaag als een ramp beschouwt „Dat voetbal als sport be- Forse trio's bij koersen Hilversum HILVERSUM De uitslagen var °P de Hllversumse draversbaan •—yen zyn:' Flageolet prijs "<2040~ Signal (N. Schoc mlngsgold, 3. Flora K. Toto: w. f5,10, pl. f 2,4 i-Ujd 1.30.5, 2. Fl; i: 1. Earl Harley Th. Knynenburg. P, 3. Grietje. •to: w. 140,40, pl. f 10.60. f4-, f 3,10; kop- pl. f 1,30, t 2,00, f 3,30; kop- (J. Verhoeve) 1 w. 118.50, pl. f3,10, f2.70, f 1,80; ko| f 11.40 prUs (2000 Dorita HoUandla, w. f54,30. pl. f6,40. f >v. f3,90: trio: f 3724.- Bgjj Zevenklapper Friday (P. Heynen) .fky'p? Ladv. Ho'bópry's VMM F. J. Erenberg) 1.23.3. 2. Entry Volann, f 8,20, pl. P 'trontJongprUs (2000 m): 1. Pools) 1.25.5, 2. Edelreigei ,10. f 1,80, f3,80; kop- Advit de i is vaak: „U moet minder autorijden en meer fietsen". Vandaar dat onder meer in Duitsland de auto laten staan en zelfs lange trek tochten per fiets gaan maken De „Herrschaften" op de tandem hebben tegen de regen en ook te felle zon een dakje boven hun hoofden geconstru eerd. Aldus een fiets pl. f 1,90, f 2,5(1, f 1,90; Okker: Davis Cup moet open SINGAPORE Tenniskampioen Tom Okker, die op 21 december in Hazerswoude trouwde met Annemarie Wanschers, is op huwelijksreis in Singapore Okker is van plan vandaar door te reizen naar Brisbane om deel te nemen aan de open tenniskampioen schappen van Australië, die op 20 ja nuari beginnen. In een interview ver klaarde Okker, dat onder de huidige constellatie de belangstelling voor het tennistoernooi om de Davis-Cup kleiner zdl worden. „Tot het toernooi open staat voor professionals en amateurs zullen er stèeds minder toeschouwers bij deze wedstrijden komen". Arsenal ronde verder LONDEN Arsenal heeft gisteravond de replay voor de Football Association Cup derde ronde tegen Cardiff City met 20 gewonnen. De eerste wedstrijd tus sen beide ploegen was zaterdag doel puntloos geëindigd. RIO DE JANEIRO Is Pele nog steeds dezelfde? Sommige liefhebbers en kritische spel- kenners in het „voetbalgekke" Brazilië menen van niet, maar Pele zegt van wel. In een inter view zei hij: „Het hangt er van af wat zij bedoelen met dezelf de, maar ik denk dat ik dezelfde Pele ben van tien jaar geleden, alleen rijper". Sportjournalisten hebben kritiek ge leverd op slechte prestaties van Pel* in wedstrijden met Santos en het na tionale elftal. Sommigen beweren, dat hij te rijk is en minder belang heeft bij het beroepsvoetbal, terwijl anderen menen dat hij de gretigheid kwijt i* van de doelpuntenmaker en alleen een middenveldspeler is. Twee jaar geleden, toen Peie bekend maakte dat hij nooit meer aan wereld kampioenschappen zou deelnemen om dat hjj zich daarin ongelukkig voelde en „als een beest door bloeddorstige tegenstanders werd nagejaagd", was iedereen perplex. Maar nu Pele van ge dachten is veranderd en heeft gezegd dat hij de keuzecommissie zal dienen ais die hem nodig heeft, zijn er die be weren dat hij helemaal niet meer nodig is in de nationale ploeg. Zijn aanwezig heid zou afbreuk doen aan het spel van teamgenoten, omdat zij te veel met hem rekening moeten houden. Maar er zijn er ook die Pele verde digen en beweren dat hij alleen maar een moeilijke periode doormaakt wegens zijn slechte lichamelijke toestand en het overdreven aantal wedstrijden dat hij heeft gespeeld. Pele zelf zegt dat het enige wat hij nodig heeft, een lange vakantie is. Op tien november scoorde Pele in een wedstrijd tussen de stedelijke elftallen van Rio en Sao Paulo ter ere van het bezoek van koningin Elizabeth II van Engeland zijn 900ste doelpunt in zijn elfjarige carrière als voetbalprof en hij verwacht in de vier jaar, dat hij nog zal blijven voetballen, nog tweehonderd doelpunten te maken. Pele speelt gemiddeld 72 wedstrijden per jaar. Geen wonder dat de vroegere arts van het nationale elftal, dr. Hilton Gosling, hem op 28-jarige leeftijd, licha melijk gesproken, even moe vindt els een man van 33. Finale Europa Cop H in Bazel BAZEL De Europese voetbalfede ratie (UEFA) heeft gisteren bekendge maakt, dat de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwiiv- n3Ba T* me' Mwor<^en Behouden

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7