S)e£cidóc(Soti^CMtt i.y.iTizJ.l De film van vanavond: Prima delta Rivoluzione ,Kenmerk toonde kijkers nogmaals ?Beeldreligie' LAND- EN TUINBOUW LEERDE HARDE LES M. v. d. Stoel ongeschikt als rapporteur of geen WEER TELEVISIE VANAVOND Zaak-Mia Versluys voor A'damse Hof DRINKEN EN RIJDEN DUURDER pagina 2 de leidse courant woensdag 8 januari 1968 Bang voor Nieuw Links D.v.d.A.-voorzitter Tans heeft het c leg van het socialistisch partijbestuur over de samenstelling van de in maart te kiezen nieuwe „top" vruchtbaar ge noemd. Hij moet zelf deze „vruchtbaar heid" beperken tot de mededeling dat het overleg kan worden voortgezet. Pas za terdag, wanneer de voortzetting van dit overleg achter de rug is, kan blijken wat op dit moment onder vruchtbaar overleg in de Partij van de Arbeid wordt ver staan. Intussen staat voor insider èn buiten wereld vast, dat het kiezen van een nieu we top de socialisten even moeilijk valt als een goed jaar geleden de K.V.P. Net als bij deze partij zijn de meeste socia listen het wel eens over de persoon van de nieuwe voorzitter, maar wil een oppo sitionele minderheid het volle pond bij het afmeten van haar invloed in het pieu- we bestuur. Als gevolg hiervan blijft de minderheid-zich verzetten tegen dr. Von- delings wens om als naaste medewerker, de eerste secretaris, in elk geval een man te krijgen in wie hij politiek en zakelijk vertrouwen heeft; dus niet de Nieuw- Linksgerichte drs- Van Dam, maar de op het secretariaat ervaren heer Baan. Maar tot deze tegenstelling beperkt het conflict zich niet; de verschillende stro mingen kunnen het niet eens worden over de vraag of het congres dat het nieuwe bestuur moet benoemen een compleet door de partijraad aanbevolen team zal wor den voorgedragen waarin dus de ver houding van de verschillende groepen tot elkaar reeds is afgewogen of dat men het laatste woord van het congres meer dan symbolische waarde gaat toekennen. Ook hierbij spelen de vrees of hoop, dat Nieuw Links met twee handen op de brug1 zal kunnen meesturen, een hoofdrol in het wat de resultaten betreft tot nog toe vrij vruchteloze overleg. OVER de juiste omvang van Nieuw Links in het socialistische legioen zelf, is maar weinig concreets bekend. De voordrachten vanuit de afdelingen die voor de bestuursverkiezing binnen geko men zijn, wijzen op een groot vertrou wen in de persoon van Vondeling, maar ook op een niet gering te schatten invloed van Nieuw Links. De vraag blijft even wel, in hoeverre een voordracht uit afde lingen een betrouwbare afspiegeling is van meerderheids- en minderheidsstand punten van de gewone P.v.d.A.-leden zelf. Waaraan niet te twijfelen valt, is dat Nieuw Links beschikt over aanhangers die zich geducht kunnen roeren. Artike len in het partijblad Opinie en het kader- blad Socialisme en Democratie bevesti gen, dat de nieuwe oppositie in haar hart het liefst Nieuw Links helemaal op de troon zou zetten met Van der Louw als eerste en om de schijn van pluriformi teit te redden Vondeling op de eerste plaats. In meer dan één van deze publikaties wordt openlijk, of tussen de regels door, uitgesproken dat men instellingen als „progressieve concentraties" eigenlijk niet meer waarde toekent dan die van een tactisch in de naaste toekomst bruikbaar „lapmiddel" en dat het uiteindelijke doel blijft een totale „ontploffing" en dan niet die waarvan nog altijd in D '66 gedroomd wordt, maar een met het karakter van een politieke revolutie, die in de voor zomer van 1968 in Frankrijk mislukte, maar nog altijd aan het nasmeulen is. UOE men in socialistische kringen die er anders over denken ook zijn best doet om te zoeken naar wat verenigt in plaats van te hakken op dat wat scheidt, meer en meer blijkt dat die kringen bang zijn voor Nieuw Links; bang voor datgene wat de diepste bedoelingen van de sterk ste drijvers in deze beweging zijn en bang ook voor de invloed die de groep nu al zou kunnen laten blijken. Wanneer men er helemaal zeker van was, dat Vondelings voorkeursman Baan het ruimschoots winnen gaat van drs. Van Dam zou men zich de inspanning van de laatste weken niet hebben behoe ven te getroosten, tenzijde meerder heid terugschrikt voor de acties die Nieuw Links na een geleden nederlaag kan gaan ontketenen. In deze situatie zit er dus maar weinig perspectief voor beraad over grotere poli tieke concentraties, tenminste wanneer men daarop mikt omwille van werkelijke politieke duidelijkheid en niet uitsluitend omwille van meer zetels in de volksver tegenwoordiging. Zo beschouwd is de afwachtende hou ding D '66 bij de invitaties van P.v.d-A.- zijde begrijpelijk; al spelen bij de heren Gruyters en Van Mierlo ook andere mo tieven weer een rol. Cabot Lodge, opvolger van Harriman T>E benoeming van Henry Cabot Lodge tot opvolger van Harriman als Amerika's eerste onderhandelaar in Parijs, heeft naast vreugde in Saigon in tal van andere steden tot voorzichtige reacties geleid. Cabot Lodge, voormalig ambassadeur in Saigon en in 1960 kandidaat voor het vice-presidentschap onder Nixon, was een logische keus voor de nieuwe Amerikaanse president. Behalve door zijn deskundigheid en zijn persoonlijke banden met Nixon, past Cabot Lodge ook, als voorstander van een „harde lijn", in het team van Nixon. Vandaar ook dat in heel wat hoofdsteden, waar men hoopte dat de Zuidvietnamezen onder druk van Amerika een meer realistische houding zouden gaan aannemen, nu de vrees bestaat, dat Cabot Lodge zich te veel aan het standpunt van zijn oude vrienden gaat binden. Zijn vriendschap met vice-president Ky van Zuid-Vietnam geldt voor velen als een teken aan de Aan de andere kant staat Cabot Lodge bekend als een uitstekend diplomaat, die zijn sporen heeft verdiend als ambassadeur bij de Verenigde Naties tijdens de regering van Eisenhower. En als onderhandelaar zal hij, met de ruimte die hij daarvoor nodig heeft, toch de richtlijnen moeten volgen, die Nixon hem geeft. Nixon wordt weer geruggesteund door de bekwame politicus Kissinger, die er geen geheim van gemaakt heeft, dat Amerika's kracht vooral aan de conferentietafel moet blijken. Cabot Lodge heeft na zijn benoeming reeds verklaard een regeling van het confliét 'van het hoogste belang te achten. Het is te hopen, dat hij in zijn bemoeiingen daartoe eenzelfde achting bij zijn tegenstanders aan de conferentie tafel weet te verkrijgen als zijn voor ganger Harriman. Dit is in ieder geval een noodzakelijke basis om stemming te komen. Een Franse vergelding ^iT besluit van generaal De Gaulle de de wapenleveranties aan Israël vol ledig stop te zetten, inclusief de levering van vervangende onderdelen, zou toe te juichen zijn geweest als het zou bijdragen tot een stopzetting van de bewapenings wedloop in het Midden-Oosten. Nu het om een eenzijdige verbreking van een contract gaat, waarbij Israël vijftig reeds betaalde Miragebommenwerpers en voor zestig miljoen aan reeds betaalde onder delen moet missen, kan de Franse maat regel niet anders gezien worden dan als een duidelijke steun aan de Arabische verzetsorganisaties. i Daar doet niets aan af dat Israël thans voorbereid was op een dergelijke stap. Israël heeft de laatste maanden een aan zienlijke voorraad onderdelen ingeslagen, terwijl het thans beschikt over zeer mo derne fabrieken op luchtvaartgebied. Bo vendien zal het voor zijn bewapening langzamerhand kunnen gaan steunen op Amerika waar Phantomstraaljagers zijn besteld. Israël heeft terecht opgemerkt Frank- niet langer neutraal te kunnen beschou wen in het conflict met de Arabische sta ten. Frankrijk heeft steeds gezwegen over de voortdurende wapenstroom uit de Sovjet-Unie naar de Arabische landen. Zo draagt het Arabische deel van het Mid den-Oosten president De Gaulle op han den zonder dat het hem een cent kost. De argumentatie van De Gaulle om zijn besluit te rechtvaardigen, de Israëlische aanval op Beiroet, zou er ook helemaal niet toe doen als het zonder grof cynisme was gebeurd. De Israëlische vergelding, aldus de officiële Franse woordvoerder, was onvergelijkbaar met het oorspronke lijke incident, de moorddadige aanval op een El Altoestel in Athene. Wij vragen ons dan wel af hoeveel mensenlevens in verhouding staan tot een aantal verwoeste vliegtuigen. De tragedie van het dilettantisme HET eerste bedrijf van het treurspel, dat het jonge Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland ons in de korte tijd van zijn bestaan heeft geboden is ten einde; niet het ontslag van de sinds 15 augustus opgetreden dirigent Bart yan Beinumi. Elkeen, die tijdens deze akte de gele genheid kreeg of nam achter de scher men te kijken en dat waren er meer dan het Stichtingsbestuur lief was! had deze afloop kunnen voorspellen: de wijze van benoeming was weinig over wogen, het advies van de cominissie- Flothuis had men volslagen krttdeklooos overgenomen en dus vertoonde het nieuwe orkest een ernstig aangeboren gebrek. Wellicht was het jeugdig patiëntje nog wel te helpen geweest, als de werkgever dirigent Van Beinum een meer nauw keurig omschreven opdracht had ver strekt. maar die heeft kennelijk ontbro ken. Want zijn we wel ingelicht en dat zijn we dan heeft Van Beinum. toen hij zijn functie aanvaardde de in druk gekregen, dat vijftig procent van de door het orkest te geven uitvoeringen door hem geleide symfonieconcerten zou den zijn. Verkeerde indruk weliswaar bij een ensemble, dat de primaire taak moest hebben bij oratoriumverenigingen te as sisteren en de secondaire jeugdconcerten met explicatie van de diligent te orga niseren: zo ging het in het nabije ver leden dank zij Swaap en Van der Waart, zo moest het ook in de toekomst gaan. En zelfstandige concerten? Het kwantum ervan zou tot laten we zeggen acht be perkt blijven; de zin van dit soort acti viteiten, werd met terstond bepaald door een consumptieve behoefte van de zijde van het publiek, eerder zag men hierin een morele steun voor de orkestmuslci. Wat is van deze opzpt terecht ge komen? Het aantal contracten, dat 130 moest bedragen, wilde men tot een slui tende exploitatie komen, heeft men niet gehaald. Bij de belanghebbenden, dus de l«>ren en de instellingen, die jeugdcon- ■>OTten organiseerden, bestonden gevoe lens, wisselend tussen sceptisch en on verholen afkeer. Wat bijvoorbeeld de jeugdconcerten betreft: vele organisatoren ervan wend den zich tot de Stichting Eén Uur Muziek directeur Piet Pijnenburg te Amster dam die gunstig reagerend zorgde voor manifestaties van jonge, aanko mende kunstenaars, ingeleid door Jan van der Waart. En in de sector oratoriumverenigingen liepen de zaken ook niet zoals ze hadden behoren te lopen, gezien de houding van Bart van Beinum, die kennelijk niet als „izeper" wenste te fungeren en blijkens zijn uitlatingen de koorleiders in zijn hart verachtte. Gevolg: een toestand van malaise, waar aanvankelijk bloei was; malaise ook op financieel gebied, zodat het stich tingsbestuur in de enkele maanden van zijn activiteiten een tekort van ongeveer 250.000,- moest registreren. Een tekort mede ontstaan, omdat men op instigatie van de dirigent, was overgegaan tot het aanstellen van een orkestbode en orkest inspecteur en bovendien, dit met het oog op de „zelfstandige concerten" nogal wat muziek had aangeschaft: want men beschikte niet over een orkestbibliotheek Waarom teruggekomen op zaken, die zijn afgedaan en geen keer meer nemen?, zal men wellicht vragen. Ons antwoord: omdat de toekomst van het voor het muziekleven van Zuid- Holland zo belangrijke orkest zorg baart. En zorg blijft baren, zo lang het geleid wordt en geleid blijft door een stichtings bestuur, dat bewezen heeft bestuurlijke capaciteiten te missenWie waar borgt ons, dat in het tweede bedrijf van deze tragedie van het dilletantisme niet weer opnieuw onvergeeflijke fouten zul len worden gemaakt? We zien in deze faze slechts één uit weg: het bestuur moet zijn mandaat ter beschikking stellen van zijn opdracht gever, in casu de provincie Zuid-Hol land. Na alles wat er gebeurd is, lijkt deze daad onontkoombaar 11 11 Een interessant werkstuk van een jong cineast Over de film van vanavond, Bertolucci's „Prima delta Rivoluzione" (De jaren vóór de revolutie) schreef onze recensent december 1965 onder meer het volgende: „Op het filmdoek krijgt men in de routinesector zo herhaaldelijk met keiharde realiteit, vals sentiment en uitsluitend op amusement ingestelde produkties te doen, dat het een weldaad is een enkele keer kennis te de poëzie een woord meespreekt, zelfs al is, zoals in het geval van de jonge regisseur Bertolucci deze in beelden vertaalde poëzie soms filmisch-artistiek. aan vechtbaar. Maar de spon taneïteit verdient alle be wondering. De Italiaan Bertolucci plaatst het vruchteloos zoeken van een, uit de bourgeosie stammende jongeman naar geestelijk onderdak bij het marxisme tegen de erotisch geladen confrontatie met een, het leven aftastende jonge vrouw, die echter onberekenbaar is door haar geschokte zenuwen. Berto lucci stelt de vraag: Zijn we door af komst en opvoeding zo aan onze om geving vastgeraakt dat we er nooit meer van loskomen? Hij antwoordt bevestigend en zo trouwt aan het slot van de film de jongeman met een meisje van zijn eigen stand, dat hij geacht wordt op nette, burgerlijke wijze lief te hebben. De manier waarop de regie gestalte geeft aan de innerlijke verscheurdheid, aan de bijna mechanische intellectueel afgestemde reacties van aanhangers van het communisme, aan de over tolligheid van niet met het „probleem" verbonden erotisch leven, getuigt van de aanwezigheid van bezield vakman- (Ned. I 21.00 uur). AVRO reikt vanavond weer sporttitels uit In een directe televisie-uitzending van uit de Houtkamphal in Doetinchem pre senteert de AVRO vanavond van 20.20 tot 21.45 uur via Nederland 2 zijn eer ste uitzending in dit seizoen van „Pro- Sport", waarin tevens bekendmaking van de sportman sportvrouw, sport ploeg en sportstad van het jaar 1968 is opgenomen. In de combinatie van topsport en amu sement ziet men een klassementsproef tussen de vier Nederlandse autocou reurs, die deelgenomen hebben aan de Londen-Sydneymarathon, een demon stratie kunstfietsen en een demonstra tie van trampolinespringen. Tenslotte is er de bekendmaking door een groep journalisten en sportnotabe- len van de Nederlandse sportcoryfeeën van 1968. Wat de sportman en sport vrouw betreft gebeurt dat voor de achttiende maal, voor de sportstad wordt de verkiezing voor de twaalfde keer georganiseerd en voor het eerst wordt nu ook een titel aan de sport ploeg toegekend. De erotische zenuwpatiënte (Adriana Asti) in „Prima della Rivoluzi Op zoek naar „gekwetsten (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In januari 1964 nu 5 jaar geleden onstond er een t.v.-rel van ongekende afmeting in ons land. Op zaterdagavond 4 januari werd in het televisieprogramma „Zo is het toe vallig ook nog eens keer" door de toenmalige student Peter Lohr de tekst van „Beeldreligie" uitgesproken. De volgende dagen ontstond er een ontstellend rumoer over dit „uiterma te krenkende programmaonderdeel". Het team van „Zo is het", de VARA en de kranten werden overstelpt met brie ven, dreigementen en ingezonden stuk ken. Mies Bouman trad uit het team, diep geschokt door vernederende en beledigende aanvallen. Wijlen bisschop Bekkers hield voor de KRO-televisie een toespraak waarin hij o.m. zei: „Moeten wij ons niet oprecht afvragen en nu bedoel ik ook een deel van de pers en de schrijvers van ingezonden stukken of in deze kri tiek niet een brok schijnheiligheid en onoprechtheid aanwezig is". Mgr Bek kers verklaarde het met de VARA-uit- zending niet eens te zijn, maar wees erop dat bij de kritiek normen gehan teerd zijfi die grof genoeg waren om iemand te doen stenigen. Hij sprak van een „geestelijk koppensnellen"! „Er moeten koppen rollen en dat vind ik onchristelijk", aldus de bisschop. Gisteravond werd in het interkerkelijk magazine „Kenmerk" nogmaals dit ge wraakte programmaonderdeel over (ADVERTENTIE) Spit, Spierpijn en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met DEN HAAG (ANP) Hoewel 1968 wat betreft het produktieniveau en de afzetmogelijkheden voor de land- en tuinbouw in het algemeen geen onbe vredigend jaar is geweest, lijkt toch de vrees gerechtvaardigd dat de kos tenstijgingen onvoldoende kunnen wor den opgevangen, aldus de voorzitter het landbouwschap, ir. C. S. Knott- is vanmorgen op de openbare be stuursvergadering van het landbouw schap in Den Haag. Hij deelde mee, dat de land- en tuin bouw in het afgelopen jaar bijna een kwart van de totale export voor zijn rekening nam. Van de totale agrarische produktie van Nederlandse oorsprong werd, in bewerkte of onbewerkte vorm. meer dan veertig procent uitgevoerd en wel tot een bedrag van ruim 6 mil jard gulden. „1968 heeft ons een harde les geleerd", aldus ir. Knottnerus, „namelijk dat een gemeenschappelijke markt zoals die- met de aanvaarding op 29 juli van de E.E.G.-zuivel- en rundvleesregeling voor alle hoofdprodukten tot stand kwam, ook gemeenschappelijke proble men met zich meebrengt. De snelle stijging van de produktiviteit van de E.E.G.-landbouw, de neiging om de stijgende kosten op te vangen door pro- duktievergroting en de relatief achter blijvende consumptieve vraag, resul teerden in toenemende overschotten van enkele van onze hoofdprodukten: melk. tarwe en suikerbieten. De gecombineerde presentatie van de prijsvoorstellen, die dr. Mansholt op 10 december aan de ministerraad aanbood en van het structuurmemorandum ver sterkte de toch al bestaande misvatting, dat de overschotproblemen het ge volg zouden zijn van een verouderde Mr. E, L. L. de Wilde, directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, is benoemd tot Nederlands commissaris voor de tiende Biennale van heden daagse beeldende kunst te Sao Paulo in Brazilië in het najaar van 1969. Hij zal bij de samenstelling van de Ne derlandse inzending terzijde worden gestaan door Cor Blok en Co Westerik uit Den Haag. Mej. G. J. A. ten Holte, verbonden aan de hoofdaf deling Kunsten van het ministerie van CRM, zal optreden als assistent-com- structuur van de landbouwbedrijven", aldus ir. Knottnerus. Hij stelde na drukkelijk dat het landbouwschap het niet eens is met prijzen te bevriezen en ten dele te verlagen. „Het nieuwe structuurbeleid is mers zelfs als plan nog niet door de raad aanvaard. Dit is niet alleen sociaal onaanvaardbaar beleid, het ook een rem op de structuurverbetering door de boeren en tuinders zelf. We lopen op het ogenblik het gevaar, dat de agrarische bevolking die toch al twijfelt aan de juistheid van het land bouwbeleid, zijn vertrouwen daarin ge heel verliest", aldus de voorzitter vai het landbouwschap. volgens grieken: ATHENE (Reuter). Het Griekse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een verklaring van vier bladzijden uit gegeven, waarin zij de weigering tot toe lating van de commissie-Van der Stoel tracht te rechtvaardigen. Max van der Stoel heeft deelgenomen aan anti-Griekst demonstraties in Den Haag en heeft Griekenland aangevallen in het Nederlands parlement. Door zijn uitdagende handelingen, die onverenig baar zijn met zijn status als rapporteur, was de Griekse regering verplicht hem bij de secretaris-generaal van de Raad van Europa aan te klagen". Deze had hierop geantwoord, dat Van der Stoel het vertrouwen geniet van de leden van de permanente commissie de raad. De Griekse regering heeft de raad daarop doen weten, dat zij Van der Stoel volkomen ongeschikt voor deze missie achtte en in Griekenland niet worden aanvaard. Het gebeuren heeft eens te meer onverantwoordelijkheid van bepaalde leden van de Raad van Europa, zelfs van de voorzitter, aangetoond, evenals het vooroordeel tegen Griekenland uit voornamelijk partij- en persoonlijke tieven. De Griekse regering is bereid iemand anders als rapporteur te vaarden, aldua de verklaring. beeldreligie vertoond. Tevoren wee: de redactie erop, dat niemand de Ker ken ervan zou durven verdenken hier mee de gelovige te willen kwetsen. Na afloop werden de kijkers gevraagd' of ze nu nog zo heftig en ongeremd zouden reageren als rijf jaar geleden. Ditmaal namelijk hoefde niemand stok te zoeken om de hond te kunnen slaan, want de hond (Zo is het) is niet WLLR DE BILT Onder invloed van een depressie, waarvan de kern even ten zuiden van Ierland is gelegen, is zachte oceaanlucht een groot deel van Engeland, Frank rijk en ook Nederland binnenge stroomd. In ons land werden dins dag maximumtemperaturen van omstreeks drie graden bereikt. Het k.n.m.I. Plaatselijk deelt mede: enige regen hoogst steeg het kwik op het vlieg veld van Zuid-Limburg. Daar werd een maximum van zes graden ge noteerd. In een groot deel van Duitsland en verder oostwaarts handhaaft zich de vorst. Uit Po len en Rusland wordt nog steeds matige tot strenge vorst gemeld. De depressie bij Ierland verplaatst zich slechts langzaam verder naar het noorden. Aan de oostzijde stroomt woensdag met matige tot krachtige zuidelijke winden nog iets zachtere lucht naar ons land. In deze lucht komt evenwel vrij veel bewolking voor, waaruit plaatselijk enige regen kan vallen. Vooruitzichten voor vrijdag: plaat selijk enige regen en ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten voor vrijdag in cijfers gemiddeld over ons land: zon: 10 tot 60 procent; minimum temperatuur: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; maximumtemperatuur: omstreeks normaal; kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Normalen voor 6 tot 10 januari: Min. temp. Max. temp. Den Helder 1 5 Eelde -1 4 De Bilt 0 4 Vlissingen 1 5 Vlv. Z.-Limburg -1 4 Weer in Nederland Weer in Europa FAILLISSEMENTEN dend worden der enige ultdellngg lijst. NEDERLAND I STER (Reclamcuitzendingen oi 18.55. 19.03, 19.56 e 20.16) NTS •18.50 uur De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.06 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Politieke Uitzending (BP) 20.30 uur: Stichting Socutera 20.35 uur: Wet-strijd, quiz 21.00 uur: Prima della rivolu zione, film 22.40 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Pastoraal Concilie Noordwij kerhout (KRO/RKK) NEERLAND II STER (Reclameuitzendingen o 18.55 en 20.16) NTS •18.50 uur De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort AVRO •19.03 uur: De Saint, t.v.-se- 20.00 uur: Journaal (NTS 20.20 uur: Pro sport, sportprogram 21.45 uur: Tele vizier, actualiteitenrubriek 22.20 uur: Tweede journaal (NTS) programma's zijn klenrentelevlsieprogramma's. HILVERSUM I VARA 20.10—20.40 uur: Het oproer kraait, rebelse liedjes 22.55—23.55 uur: Jeugdfestival Gorci HILVERSUM II NRU 20.00—22.00 uur: Avondconcert 22.40—23.55 uur: Iks - een sprong het duister RADIO NIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00. 18.00, 19.30, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30. 18.30, 22.30, 23.55, 11.00, 16.00 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 RADIO PROGRAMMA sangsolist. 19.30 ïentsprogramma. tlval 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.0 srkestmuziek (gr). Radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nieuws. 22.40 Stereo: X. een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. RADIO VERONICA (192 m) BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en -filosofie. 18.50 Sportkroniek. 18.55 Taal- liteiten.' 19.40 Lichte muziek. 19.45 Adviezen. 20.00 Dierenverhaal. 20.17 Lichte muziek. 20.30 Operettemuziek. 22.00 Nieuws en be richten. 22.15 De Zeven Kunsten. 22.30 Klas sieke muziek. 23.00 Nieuws en brichten. 23.10 Oude muziek. 23.40 Nieuws. 23.45-0.30 Uit zending voor de zeelieden. DONDERDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lich- ■ianorecitalklassieke en moderne muziek. 1.55 Beursberichten. 12.00 De Marinierska- el der Koninklijke logie. 15.00 Voor de zieker 16.02 Van vier tot vijf: radioprogramma in een Notedop. 17.00 Coutry and western mu- jeugd. 17.55 Mede- inde woord. 7.15KKlassleke en mo tie muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.32 Aclua- Iten; 7.50 Overweging; 8.00 Nieuws). 8.30 uws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 nnastiek voor de huisvrouw). NRU: 10.00 heeft dat kind?, pedagogische lezing. 3 Stereo: Muziek uit de Barok (gr). KRO: 12.26 Mededellnger Pianorecital" moderr formeerde middagdi' (12.15 Boekbespreking: tuziek. 15.00 Gere- NRU: 15.30 Meer minder formatie over mensen en dingen die minder op de voorgrond treden. (16.00-16.02 Nieuws). NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. HILVERSUM III240 m en FM-kanalen NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Voor de zieken. 9.40 The Kilima Hawaiians Show. 10.00 Nieuws 10.03 Muziek bij de koffie: licht platenpro- gramma. 11.00 Nieuws. 11.03 Muziek bij de koffie (verv). NRU: 12.00 Nieuws. 12.03 Licht platenprogramma. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 T.N.T.: Licht pla- enprogramma. 14.00 Nieuws^ 14.03 Pop-ln. Holster: Pop- try-muziek. 16.00 Nlei 12.03 Gevarieerde muziek. 12.40 weerberich. mededelingen, programmaoverzicht en SOS- berichten voor de schippers. 12.48 Geva rieerde muziek. 12.55 Buitenlands persover zicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, dagklap per en beursberichten. 13,20 tedelingen. 17.15 L Beschikking op 28 januari AMSTERDAM (ANP). Het Amster damse gerechtshof zal op 28 januari zijn beschikking geven in de behande ling in hoger beroep van de uitspraak van het medisch tuchtcollege in Zwolle in de zaak-Mia Versluys- Dit 22-jarige meisje is nu ruim twee jaar bewusteloos, nadat zij in april 1966 een eenvoudige operatie aan haar hiel had ondergaan in het ziekenhuis „Zie kenzorg" in Enschede en uit de narcose niet meer bijkwam. Zij wordt thans sedert enige tijd verpleegd in het streekziekenhuis in Bennekom. Het hof behandelde evenals op 26 november jl. de zaak achter gesloten deuren. Vandaag heeft de landsadvo caat mr. E. E- Drooglever Fortuyn namens de geneeskundige inspecteur voor de volksgezondheid in Overijssel, dokter T. Landheer, een maatregel voor gesteld jegens de narcotiseur dr. B. P. de P. uit Enschede ki-achtens het medisch tuchtrecht. Daarna hielden de raadsman van de vader van Mia, de heer W. J. B- Ver sluys, de Amsterdamse advocaat mr. dr. Benno Stokvis, en de adviseur van dr. P-, mr. A. W. Sinninghe Damstè, hun pleidooien en vervolgens heeft d? pro cureur-generaal zijn conclusie geno men. Op verzoek van de advocaat van de heer Versluys heeft het hof nog een gethige gehoord, ds- O. Mooiweer. ge reformeerd predikant te Enschede. In eerste instantie veroordeelde het medisch tuchtcollege in Zwolle de nar cotiseur tot een boete van S 1000. Het Arnhemse gerechtshof legde hem in hoger beroep deze boete op met daar naast zes maanden ontzegging van de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunde. De hoge raad vernietigde Zelfmoorden in W.-Duitsland BONN (DPA) Een ambtenaar van het Wcstduitse ministerie van Buiten landse Zaken, de 41-jarige Hans Hansel- mann, heeft zich gisteren in de buurt van Bonn voor de snlctrcin Miinchen- Amsterdam gegooid. Hij was op slag Hanselmann was sinds midden vorig jaar met ziekteverlof. Hij onderging een psychiatrische behandeling. Het laatst heef hij op de afdeling protocol van het ministerie gewerkt. Voordien was hij jaren lang in het buitenland werkzaam, onder andere in Oost-Azië en Cairo. Toegang tot vertrouwelijke stukken heeft hij nooit gehad. Maandag heeft een 35-jarige majoor van de Westduitse luchtmacht met een slaapmiddel een eind aan zijn leven ge- het arrest en verwees de zaak voor een nieuwe behandeling naar het Amster damse hof. Dit kan beslissen, dat zijn be schikking zonder naamvermelding van de betrokkene in enkele juridische en medische vaktijdschriften zal worden ge publiceerd- (Van onze parlementaire redactie) DRN HAAG. De door de regering voorgenomen extra-verhoging van een aantal accijnzen per 1 juli zal naar alle waarschijnlijkhheid betrekking hebben op benzine/olie en alcohol en bier. Vast staat, dat de per 1 januari reeds ver hoogde tabaksaccijns met rust gelaten zal worden. De desbetreffende wetsvoor stellen zullen volgens het ministerie van Financiën op betrekkelijk korte termijn bij de Tweede Kamer worden ingediend. Bij de te verwachten extra-verhoging van de motorrijtuigenbelasting per 1 juli zal het gaan om een verhoging van het basisbedrag en niet van de daarop druk kende opcenten, die uitsluitend ten be hoeve van het rijkswegenfonds geheven worden. Omdat verhoging van het basisbedrag tevens zal leiden tot een verhoogde op brengst voor het rijkswegenfonds het geen niet de bedoeling van de regering is zal het percentage van de opcenten enigszins worden verlaagd. Bij al deze extra-verhogingen gaat het om gedeeltelijke dekking van een gat in de begroting van 70 miljoen gulden, dat is ontstaan door verwerping van het voorstel inzake de huurbelasting door de Eerste Kamer. Zoals bekend had de extra-verhoging van de defensie-inspanning in NAVO- verband er reeds toe geleid, dat een voorgenomen motorrij tuigenbelastingver- hoging werd vervroegd en enkele accijn zen werden verhoogd. In Amerika VW meest gevraagd NEW YORK (A.P.) In 1968 was de Volkswagen opnieuw de best verkochte buitenlandse auto in de Verenigde Staten. De fabriek bereikte een nieuw record van 659.292 auto's. De totale verkoop van buitenlandse auto's kwam in 1968 voor het eerst over het miljoen. De volgende cijfers over de verkoop in 1968 werden bekendgemaakt: Volkswagen 659.292; Toyota 68.826; Opel 84.680; Leyland 60.502; Datsun 40.760; Volvo 38.826; Fiat 30.942; Mercedes Benz 24.533; Ford 24.402; Renault 20.504; Saab 11.881; Peugeot 4.094; Simca 5.517.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2