DRAAIBOEK VAN HET JAAR 2000 ZEEEN VRIJE TIJD, MAAR DAN... (2) Wat te denken van toekomstkijkerij? 2000 fwintig jaar vooruitkijken >m toch laar bij te ilijven WAT GAAN WE MET DE VRIJE TIJD DOEN? In huis computers en gedachten- controle VANDAAG: Wetenschappelijk toekomstonderzoek DOOR A. THEUNISSEN Europa heeft nooit zoals Amerika bijvoorbeeld een passie gekend voor de toe komst, Snuffelen in de toe komst is eeuwen zo niet en gevaarlijke dan toch wogst verdachte bezigheid geweest. Galileï dankte er ijn banvloek aan en de lichter Dante zond alle vaarzeggers, futurologen of wognostici zouden we van- Jaag zeggen, naar de vierde futurologie het voorspellen van de >ekomst is 'n serieuze en perfect beorganisserde onderneming gewor- •n. Geleerden hebben geconstateerd t de technologie zich in de laatste fijftig jaren sneller ontwikkeld heeft fan in de voorafgaande vijfduizend iren. Zakenlieden, regeringsfunctio narissen en de geleerden zelf zijn tot de ontdekking gekomen, dat ?ij ten- ninste twintig jaar vooruit moeten kij ken om „bij" te blijven en dat toe komstige problemen slechts opgelost kunnen worden door ver vooruit te Om hieraan te kunnen voldoen zijn over de gehele wereld commissies en instituten gesticht, die zich bezighou den met speculaties over de toekomst net behulp van wiskundige eh sta- istische technieken en denkmethoden, n Frankrijk bestaat de groep „Pro- ipectives. gesticht door Gaston Ber ber en de „Rutoribles" onder leiding an Bernard de Jouvenel. De Social Science Research Council" in Enge land richtte het comité voor de „Der- iger Jaren" op. In Amerika ontstond net steun van de Ford Foundation de •rganisatie „Resources for the Fu- ure" met een jaarlijks budget van .400.000 dollar, stichtte de „Ameri- an Academy of Arts and Sciences" e „Commissie voor 't jaar 2000", die •ordt geleid door Daniel Bell, en ichtte General Electric de groep .Tempo" op, jaarlijks budget 7 mil- dollar. In Nederland tenslotte le lijst is niet volledig bestaat de Werkgroep 2000. &e bekendste van alle futurologen is ingetwüfeld de corpulente (350 pond), atelligente (I.Q.), 180) en energieke slechts 4 uur per dag) Amerikaanse itoomdenker Herman Kahn (46), di- an een denkfabriek. Hudson kring van zijn Inferno. Eu ropa heeft sinds enkele jaren ook deze ballast overboord gegooid, Het is verliefd geworden op de toekomst, op het jaar 2000. Prof. dr. Frecl. Polak wordt eindelijk na jaren door de weten schappelijke wereld voor een gek en pseudowetenschaps- man te zijn versleten, als een gezaghebbend futuroloog erkend en geroemd. Slapen volgens programma Institute. Uit zijn „fabriek" kwam eind vorig jaar het lijvige (431 pagi na's boek „The Year 2000" (x), dat hij in samenwerking met Anthony J. Wiener (37) en anderen van het Hud son Institute geschreven heeft. Kahns boek bevat geen Jules Verne- Wat te denken van de toe- komitkijkerij van Kahn en Wiener? Z(J stellen voortdurend en nadruk kelijk dat zij over de toe komst alleen maar spe- culerin. „Onze conclusies bevatten een programma voor verdere studie" al dus de auteurs in de in leiding van het boek. Toekonstkijkerij blijft een „tricky business". Daniel Bell, een bekend Amerikians futuro loog, zeft: „Niemand van ons pretendeert ook maar één simiel toekomstig feit te kinnen voorspel len. Nienand van ons kan wat de historici noe men „keu-punten" in het bestaan lan mensen en naties votrspellen". De huidige fltorologen ken nen de mbrekeningen en vergissinftn van hun voorgangers. Na de twicde wereld oorlog bijvoorbeeld hiel den Amerikaanse geleer den het voor onmogelijk ooit een intercontinentale raket nauwkeurig op een bepaald doel af te schie ten en Zelfs in 1956 nog typeerde een Lritse raket deskundige de mogelijk- ruimteloos gezwets". Daarom kan en hoogst waarschijnlijk zal de wer kelijke wereld van het jaar 2000 er geheel an ders uitzien dan Kahn en Wiener verwachten, dat h\j er uit zal zien. We kunnen echter 't jaar iaar 2000 niet tegenhouden cn de praktische oplos sing van de problemen wordt alleen maar ver traagd als we het stand punt innemen dat we al dat nieuwe eigenlijk niet moesten willen en dat het leven in de goede oude tijd veel beter was. Kahn en Wiener schrijven: Als de mensheid bij het begin van de eenentwintigste eeuw intellectueel even slecht op veranderingen is voorbereid als in 1929 1941 en 1947. dan zullen de mensen in het jaar 2000 (twee van de drie thans levende Nederlan ders) voor zeer onplezie rige verrassingen komen te staan. De mens kan zichzelf weliswaar nauwelijks be schermen tegen verras singen van de toekomst maar hij kan proberen, zoals Wiener schrijft, „zich op verrassingen voor te bereiden door de rol van zijn onbedacht zaamheid te verkleinen" Dat is de opgave waar voor de wereld nu staa' en boeken zoals „The Year 2000" kunnen die opgave aanzienlijk ver lichten. achtige fantasie, ofschoon er nog geen leerboeken voor toekomstkijkerij be staan. Kahn bepaalt (systeem, ontwik keld door de Rand Corporation) de kenmerken van de toekomst via nu en uitgaande van de te voorspellen ver nieuwingen. Kahn en Wiener schrij ven herhaaldelijk, dat zij niet zeggen wat er gaat gebeuren maar zij atten deren op 'n aantal dingen, die in 2000 kunnen gebeuren of er in 2000 kun nen zijn. De auteurs ontwierpen daar voor zogenaamde draaiboeken, „sce nario's". Een scenario bevat een hy pothetische ontwikkeling in de toe komst. getoetst aan heden en verle den. Kahn en Wiener computeerden alle details en tegenstrijdigheden van een overzichtelijke werkelijkheid, tot een raam (framework zoals de onder titel van het boek zegt), waarbinnen men een aantal hanteerbare alterna tieve oplossingen kan ontwerpen. Enige voorbeelden: Kahn en Wiener achten het waarschijnlijk dat tegen 2000 driedimensionale films, huiscom puters, robotatleten op de Olympische Spelen, gedachtencontrole, gepro grammeerde slaap en lasers die tun nels boven, de gewoonste zaak van de wereld zullen zijn. Politiek zal er niet al te veel gerom mel zijn. „De oude naties zullen waarschijnlijk geen invasies meema ken en zij zullen relatiéf weinig met binnenlands geweld te kampen heb ben". Amerika en Rusland zullen de supermachten blijven. Zij blijven el kaar in evenwicht helpen door de „balance of terror". De economische competitie zal toenemen. Japan zal de derde (thans vijfde) industriële natie van de wereld worden. Rond 1990 kunnen 50 landen atoom wapens hebben, zodat de kans op een nucleaire oorlog toeneemt, maar deze Bertrand Kussell deed al in 1930 sombere voorspellingen over het feit dal maar weinig mensen in staat zouden zijn om hun vrije tüd op intelligente wjjzc zoek te brengen. Sociologen hebben geklaagd over de „vrije tijd, die sneller groeide dan de capaciteiten om er verstandig gebruik van te maken". Uit verschillende onderzoeken blijkt dat gr verschillen bestaan in de manier waarop de verschillende sociale klassen hun vrije tüd doorbrengen. De hogere klassen tonen meer interesse voor actieve ontspanning in hobby's of studie, de lagere klassen blijken meer geneigd tot passieve ontspanning als t.v.- loeren, rondtoeren met auto, bezoek vrienden, familie etc. BU al die onderzoeken ging het om de normale hoeveelheid vrüe tüd of hoog uit in een onderzoek van A.C. Clark om een imaginaire uitbreiding van de t.v. met twee uur per dag. W. Klausner komt in een rapport, gepubliceerd in het Engelse maandblad Science Journal, over studie van arbeiders van de Kaiser Steel Corporation in Fontana (Calif.), die sinds januari 1961 om de vüf jaar dertien weken betaalde vakantie krügcn tot de volgende conclusies: Arbeiders reizen meer, gaan vaker naar sportmanifestaties, küken minder naar kiekkast, ontwikkelen nieuwe hobby's en een enkeling zoekt er een baantje bü. Op de verhouding tot echtgenote cn kinderen bleek de grotere hoeveelheid vrüe tüd een positieve invloed te hebben (in verschillende onder zoeken is zorg uitgesproken over het lot van ma en kinderen, als pa meer en vaker thuis zou zün). Büna iedereen voelde zich in zijn vrüe tüd prettiger dan in zün werk, hoogstens werden de maats op het werk gemist. Niemand had het gevoel zün tüd nutteloos te hebben doorgebracht. oorlog zal gevoerd worden tussen kleinere landen. In het geval van een atoomoorlog tussen twee grote mach ten niet noodzakelijk tussen Rus land en de V.S. zal de wereld deze slag overleven, aldus Kahn en Wiener. Herman Kahn en Antoy J. Wiener „The Year 2000" bevat een indrukwekkende hoeveelheid tabellen en cijfermateriaal, aan de hand waarvan Kahn en Wiener voorspellingen doen over het aanschijn van de toekomstige wereld. In het volgend* schema geeft Kahn aan tot welk soort samenleving een land in 2000 be hoort, volgens het inkomen per hoofd van de bevolking. Indeling van de samenleving naar inkomen per hoofd van de bevolking 1. Voor-industrieel (nog niet geïndustrialiseerd) 50 tot 200 dollar 2. Gedeeltelijk geïndustrialiseerd of industrialisatie dollar is in ontwikkeling 200 tot 600 3. Geïndustrialiseerd 600 tot 1-500 dollar 4. Massa-consumptie of industrieel hoog ontwikkeld 1.500 tot 4.000 dollar 5. Fost-industrieel 4.000 tot 20.000 dollar Een land bereikt dus het post-industriële peil. zodra het inkomen per hoofd van de bevolking hoger is dan 4000 dollar per jaar (circa 15.000 gulden). Om een indruk te krügen van wat dit cüfer voorstelt zü vermeld, dat het huidige inkomen per hoofd van de bevolking in Amerika 3500 dollar is. In West-Europa is dat ongeveer 1800 dollar en in de Sovjet-Unie 1000 dollar. In de volgende tabel geeft Kahn aan welke landen in 2000 tot welk soort econo mische samenleving behoren. Hü schat de wereldbevolking dan op 6,4 miljard. Het cüfer achter de landen of groep van landen duidt het aantal (in miljoenen) Duidelijke post-industriële samenleving vorige tabel). Canada Scandinavië en Zwitserland Frankrijk, Duitsland en Benelux 665 Post-industriële samenleving in ontwikkeling (inkomensgroep 5)- Engeland 55 Sovjet-Unie 350 Italië, Oostenrijk 70 Oost-Duitsland. Tsjecho-Slowakije 35 Australië, N-Zeeland 25 540 Massa-consumptie-samenleving (inkomensgroep 4). Spanje, Portugal, Polen, Joego-Slavië, Cyprus, Griekenland, Bulgarije, Hongarije, Ierland Argentinië, Venezuela Formosa, N.-Korea, Z.-Korea, Hongkong, Maleisië, Singapore Volledig geïndustrialiseerde samenleving (inkomensgroep 3) De Unie van Zuid-Afrika 50 Mexico, Uruguay, Chili, Cuba. Colombia, Peru, Panama, Jamaica, etc250 N.-Viebnam, Z.-Vietnam, Thailand, de Philippijnen etc250 Turkije 75 Libanon, Irak, Iran etc75 700 Gedeeltelijk geïndustrialiseerde samenleving (inkomensgroep 2). Brazilië 210 Pakistan 250 China 1.300 India 950 Indonesië 240 Verenigde Arabische Republiek 70 Nigeria 160 3.180 Nauwelijks geïndustrialiseerde samenleving (Inkomensgroep 1). Rest van Afrika 350 Rest van de Arabische wereld 100 Rest van Azië 300 Rest van Zuid-Amerika 100 850 Kahn en Wiener schreven het onderstaande scenario voor de post-industriël* maatschappü. die op massa-vrüetüdsbesteding is gericht In die maatachappü zal men nog 1100 uren per jaar werken. Men heeft dan: een werkdag van 7% uur vier werkdagen per week 39 werkweken per jaar 10 snipperdagen weekenden van drie dagen 13 weken vakantie per jaar Dus in een maatschappij, gericht op massa-vrijetijdsbesteding kan men: veertig procent van zijn tijd besteden aan het werk, gericht op het werk (Vocation) Veertig procent van zijn tijd besteden aan het werk NIET gericht op het werk (Avocation, bijv. studie, recreatieve bezigheden) en twintig procent van zijn tijd (of meer dan één dag per week) be steden aan niets doen of simpel ontspannen. Van die veertig procent zijn in 2000: Van de veertig procent die in 2000 het werkende deel van de bevolking uitmaken, zal dan nog maar vüftig procent een volledige baan hebben. 50 procent normale werkers 20 procent mensen, die er voor hun baan nog wat bij MOETEN doen (managers etc.) 10 procent halftime hobbyisten 5 procent wrüvingswerklozen 5 procent structurele én conjuncturele werklozen 5 procent sociale uitvallers en 5 procent vrijwillig werklozen

Leidse Courant | 1969 | | pagina 9