N.S. op de bres voor een nieuwe aanpak Kamerlid v. d. Stoel mag Griekenland niet meer binnen Groot deel pastoraal concilie niet achter Humanae Vitae „SPOOR NAAR 75' Geweigerd als rapporteur Raad v. Europa Encycliek is niet onfeilbaar Happening van hippe jeugd op pastoraal concilie EXPRESNET TUSSEN 40 STEDEN 75 NIEUWE STATIONS SCHIPHOLLIJN 160 KM PER UUR RENDABELE SPOORWEGEN DINSDAG 7 JANUARI 1969 DE LEIDSE COURANT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het socialistisch Tweede-Kamerlid» mr. Max van der Stoel, wordt door Griekenland als een ongewenste bezoeker beschouwd. Hü mag dit land als rapporteur van de Raad van Europa over de Griekse kwestie niet meer binnenkomen. Mr. Van der Stoel heeft om zijn rap porten te kunnen opstellen in april en september reeds bezoeken aan Grieken land gebracht. Zijn conclusies voor de Raad van Europa over het eerste onder zoek naar de behandeling van onder meer politieke gevangenen in Grieken land was voor het kolonelsbewind blijk baar vernietigend. Namens de Raad van Europa zou hij thans een derde reis maken, maar de Griekse regering heeft de Europese raad gevende vergadering zaterdag laten weten, dat het deze reis niet „opportuun" acht en dat daarom dringend verzocht .werd het bezoek te annuleren. De voorzitter van de raad, Sir Geof frey de Freitas, zag zich gisteren ge- Vliegtuigongeluk wekt argwaan BRADFORD (AP) Een Convair 580 propjcl van Allegheny Airlines is maan dagavond met 28 personen aan boord tijdens een lichte sneeuwval ten zuiden van Bradford in de V.S. neergestort. Zeventien inzittenden hebben de ramp overleefd. De veiligheidscommissie voor het na tionale vervoer heeft onmiddellijk gelast een onderzoek naar de ramp in te stellen omdat het vliegtuig onder vrijwel de zelfde omstandigheden en op ongeveer dezelfde plaats neerkwam als een andere Convair 580 van dezelfde maatschappij nu veertien dagen geleden, waarbij 20 mensen om het leven kwamen. noodzaakt de Grieksee houding in de Raad van Europa openbaar te maken. De Griekse regering heeft de onpar tijdigheid van rapporteur Van der Stoel over haar optreden in Griekenland in twijfel getrokken. Mr. Van der Stoel wees dit gisteren verontwaardigd van de hand. „Ik ben een overtuigd demo craat, dat weet iedereen, maar ik heb mijn rapporten in alle objectiviteit op gesteld. Ik heb zelfs dringend verzocht gesprekken met Griekse ministers te mogen hebben. Die heb ik ook gehad en ik heb hun mening in mUn eerdere rap porten weergegeven". De beschuldigingen van de Griekse regering tegen het Kamerlid Van der Stoel komen op het volgende neer: op zijn eerste reis in april was de Europese rapporteur vergezeld van de vrouw van een Deense diplomaat, het geen de Griekse regering volledig onjuist Mr. Van der Stoel heeft, aldus de Griekse regering, toen een persconferen tie gegeven; Verklaringen van Griekse ministers zouden onjuist weergegeven zijn. Dit wordt door mr- Van der Stoel ontkend. In augustus heeft hij de regering zelfs aangeboden deze gesprekken op verzoek van de junta te corrigeren of te amen deren. Hij heeft daarop niets meer gehoord. Mr. Van der Stoel heeft in de Tweede Kamer ten nadele van Griekenland ge sproken tijdens de NAVO-debatten, al dus de Griekse regering. Hij heeft demonstranten voor de Griekse ambassade in Den Haag die tegen de doodstraf van een Griek be toogden, toegesproken. De Raad van Europa heeft geweigerd op het Griekse verzoek in te gaan om mr. Van der Stoel van zijn functie te ontheffen. Hij blijft rapporteur en zal op 30 januari zijn slotconclusies aan de Raad van Europa voorleggen. Waar schijnlijk zal hij in deze slotconclusies voorstellen Griekenland te schorsen als lid van de Raad van Europa. Mr. Van der Stoel toonde zich gister morgen zeer verontwaardigd, dat het Griekse kolonelsbewind hem persoonlijk aanvalt met voorbijzien van zijn officiële functie als rapporteur van het belang rijke instituut van de Raad van Europa. Hij is ervan overtuigd, dat wanneer hij, ondanks de dringende aanbeveling van de Griekse regering, de reis niet te maken, toch probeert Griekenland binnen te komen, hij onmiddellijk teruggestuurd zal worden. Geen commentaar Ned. regering zaak-v. d. Stoel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Nederlandse rege ring heeft grote waardering voor het objectieve en waardevolle rapport over Griekenland, dat mr. M. v. d. Stoèl als rapporteur van de Raad van Europa vervaardigde en dat thans aanleiding is voor de Griekse regering om hem ver dere toegang tot dit land te weigeren. Toch verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat het in eerste instantie een zaak is van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa om commentaar te geven op dit besluit. De woordvoerder van Buitenlandse Zaken voegde hieraan toe, dat de Neder landse regering niet wil nalaten thans reeds uiting te geven aan haar teleur stelling, dat de Griekse regering, de Europese rapporteur mr. v. d. Stoel niet in staat stelt ter plaatse de verdere voorbereidingen te treffen voor zijn aan vullend rapport. Een functionaris van de Raad van Europa heeft Griekenland ervan be schuldigd het onderzoek naar eventuele schendingen van de rechten van de mens in gevaar te brengen. Bij dit onderzoek gaat het om beschuldigingen van Noor wegen, Zweden, Denemarken en Neder land, dat de Griekse regering de bepa lingen van het handvest van de rechten van de mens heeft geschonden. Paus verhoogt minimumloon in Vaticaan VATICAANSTAD (KNP) Paus Paulus heeft de lagere ambtenaren in het Vaticaan, de schrijvers zowel als de werksters, chauffeurs en tuinlieden, 6 procent salarisverhoging gegeven. De Paus had in verband met Kerstmis laten uitzoeken hoe het met de financiën van zijn personeel stond. Hij merkte dal de laagstbetaalden nauwelijks met hun sa laris rond konden komen. De hogere ambtenaren, de prelaten en curiekardinalen verdienen zoveel, dat de Paus hun geen salarisverhoging heeft ge geven. Bovendien laat de Vaticaanse schatkist veel extra-uitgaven niet toe, te meer nu men in Italië belasting over di videnden moet gaan betalen. De Paus heeft voor de laagstbetaalden ook de automatische 10 procent twee jaarlijkse salarisverhoging opgetrokken tot ruim 26 procent en ruim 13 procent voor de middengroep. Voor zijn getrouw de personeel is de kinderbijslag nog eens verhoogd met 20 procent Een enorme thermometer van ge wapend beton is geplaatst langs een snelweg in de Russische staat Armenië. Elke vijf minuien geeft het gevaarte aan lioe de weersgesteld heden in Armenië gijn. Enorme cijfert laten dit van ver af zien hoe warm het is (Van onze speciale verslaggever) NOORD WIJKERHOUT De discus sie over huwelijk en gezin, waaraan het pastoraal concilie zijn zitting van gister middag wijdde, kreeg een onverwachte impuls, toen. pater Goddijn een brief voorlas, die was binnengekomen van vier Nederlandse verloskundigen. Tot dan toe hadden we een herhaling gekregen van wat er 's morgens gebeurd was: de meerderheid van de vergadering onder steunde het commissierapport, dat de encycliek Humanae Vitae onaanvaard baar achtte, de minderheid vond dat het pastoraal concilie zicb bij de encycliek diende aan te sluiten. Deze minderheid kreeg een onverwach te steun in de rug van de verloskundigen Mastboom, Stolte, Rottinghuis en Eskes. Zij zeiden in hun brief op essentiële punten met de commissie van mening te verschillen, de commissie nauwelijks des kundig te achten en de vorming van een nieuwe commissie aan te bevelen, die een beter gefundeerde visie op de proble men van huwelijk en gezin zou kunnen geven. Het werd wat rumoerig in de zaal, toen pater Goddijn voorstelde een of enkele van de briefschrijvers op staande voet naar Noord wij kerhout te laten komen om hun ingezonden stuk toe te lichten. Sommige afgevaardigden maak ten daar bezwaar tegen, o.a. omdat zij verloskundigen niet geroepen achtten een moraal-theologische of ethische uitspraak te doen. Anderen vreesden precedenten. Ook werd het bezwaar gehoord, dat deze verloskundigen zich nu pas lieten horen, terwijl de samenstelling van de com missie toch al jaren lang bekend was en het rapport al maanden geleden in de publiciteit was gekomen. Kardinaal AJfrink trad toen naar voren om het voorstel van patei' Goddijn te ondersteunen. „In Nederland", zo zei hij, „is er bij vele geloofsgenoten een onbehagen, omdat zij menen onvoldoende uittingsmogelijkheden te hebben. Nu en kelen van hen, die ons toch bepaald iets te zeggen hebben, zichzelf komen presen teren, kunnen wij ze moeilijk de pas af snijden". Voor dit pleidooi ging de vergadering vlot door de knieën. Het voorstel van pater Goddijn werd met 77 stemmen voor en 15 stemmen tegen aangenomen. Opvallend was dat mgr. Ernst van Breda tegenstemde. Later op de middag weitl aan de vergadering medegedeeld, dat geen van de briefschrijvers tijd of ge legenheid had om naar Noordwijkerhout te komen. Wel werd een gedachtenwis- seling in een later stadium in het voor uitzicht gesteld. Overigens verliep de discussie over huwelijk en gezin niet al te rumoerig. Dit het verslag van de algemene rapportrice, mevrouw de Leeuw-Krekel, bleek, dat de meerderheid der delegaties zich ach ter het commissierapport schaarde. ZU gaf als haar mening te kennen, dat de Kardinaal Alfrink: encycliek Humanae Vitae de nood alleen maar vergroot had en bekritiseerde de wijze waarop zij tot stand was gekomen. Een minderheid deelde deze opvatting niet blijkens een dooi* haar ingediende resolutie die luidde: „Het pastorale be leid inzake huwelijk en gezin mag niet in tegenspraak zijn met de door Rome verlangde, en door het Nederlands epis copaat aangenomen wijziging van de katechismus voor volwassenen, piet name wat betreft de onontbindbaarheid van het huwelijk en de huwelijksmoraal". Ook over de onontbindbaarheid van het huwelijk bleek onder de delagaties verschil van mening te bestaan. Som migen onderschreven de gedachte van het rapport, dat echtscheiding mogelijk moest zijn als de liefdesveihouding tus sen de gehuwden heeft opgehouden te bestaan. Anderen meenden, dat een gel dig gesloten sacramenteel huwelijk alleen door de dood ontbonden kan worden. Professor Bronkhorst betuigde namens de oecumenische commissie, met uitzon dering van de humanistische vertegen woordiging daarin, zijn instemming met het rapport. Hij vond het verheugend, dat de Katholieke Kerk zich hier op een standpunt stelde, dat reeds eerdei door de Lambethconference en door de gene rale synode van de Nederlands Hervorm de Kerk was ingenomen. Hij achtte dit een goed uitgangspunt voor een oecume nische discussie. Onder de afgevaardigden ontstond een pittig debat, waarbij meerderheid en min derheid hun verschillende standpunten verdedigden. Mevrouw Van der Marck van de Bredase delegatie waarschuwde de vergadering, dal de discussie niet in gclheologiseer mocht verzanden. „Als het gezin niet verder mag worden uitgebreid cn man en vrouw het daarover eens zijn geworden, dan moeten zij eenvoudig dc middelen gebruiken, die de medische wetenschap van het ogenblik hun biedt". Mevrouw Borms uit Groningen zei: „Wij kunnen de bezorgdheid van dc Paus voor het leven onderschrijven, alleen denken wij daarbij waarschijnlijk aan andere zaken dan hU". Namens de minderheid spraken o.a. de heer Simonis uit Den Haag en profes sor Maltha uit Nijmegen. De heer Simonis hield staande, dat er een on derscheid bestond tussen dc periodieke onthouding en andere geboortenregelings- itechnieken. Professor Maltha constateer- Ide, dat het commissierapport op vele punten afweek van officieel kerkelijke 'uitspraken. Hij constateerde dat ook dc kardinaal zelf in 1959 een totaal ander standpunt had verdedigd. Kardinaal Alfrink antwoordde hierop, dat dit inderdaad het geval was. Hij had zich indertijd door theologen laten advi seren en de toen gangbai'e opinie tot de zijne gemaakt. „Nu zien wij, hoe snel een visie kan veranderen', zei hij. „Een goede waarschuwing voor ons dat wij onze visie van dit ogenblik niet te gemak kelijk als de enig juiste mogen beschou wen- Een encycliek is niet onfeilbaar, wij zijn het ook niet. Ons past een grote be scheidenheid". (Van onze speciale verslaggever) NOORDWIJKERHOUT Het pasto raal concilie heeft gisteravond een echte happening beleefd. De afgevaardigden, die vandaag over kerk en jeugd moeten praten, werden geconfronteerd met jonge lui uit alle hoeken van 't land, die in hippe kleding en begeleid door geroep en vuur werk kwamen zeggen wat zj) er van dachten. Uit alles bleek een nagenoeg volkomen kortsluiting tussen de jeugd en de volwassenen. Het rapport van de commissie werd in zijn geheel van de hand gewezen. Er hoefde volgens de jongeren niet eens over gepraat te worden. Aan het adres van de voorzitter werden door een van de jonge ren zeer felle en bittere verwijten ge richt, die echter niet door de anderen werden overgenomen. De voorzitter zou door zijn autoritair optreden, aldus deze jongere, het echte gesprek onmogelijk maken. Overigens ging het er de hele avond toch wel „frisch und fröhlich" aan toe. Het bleek, dat de jeugd niet zo zeer be zwaar heeft tegen de Kerk op zich, maar tegen de Kerk zoals zij zich feitelijk voor doet, zoals zij is vastgeroest in verouderde structuren. Met name werd de traditio nele Kerk verweten, dat zij onvoldoende interesse toonde voor de nood van de wereld. Tot een besluit is het niet ge komen, ook al werden daartoe enkele verdienstelijke pogingen gedaan. Maar dat was ook niet zo belangrijk en eigen lijk had niemand dit durven hopen at verwachten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Sneller reizen, hogere frequenties, minder overstappen, betere aansluitingen. Dit is de korte samenvatting van een revolutionair rapport van de Ned. Spoorwegen, dat is uitgebracht onder de naam „Spoor naar '75". Al volgend jaar zal radicaal worden gebroken met de huidige dienstregeling. De N.S. dingt dan naar de gunsten van de reizigers met een nieuw net van exprestreinen, naast een snel- en stoptreinendienst. Men verwacht hiervan „een ongekende verhoging van de frequenties en de reissnel- heid, zowel voor lange-afstands als voor dichtbij-verkeer". Deze sprong vooruit wil de NS bereiken met behulp van de nieuwe dienstregeling „spoor slag '70", waarin het exprestreinnet, dat de 40 grootste steden verbindt, het belangrijkste element is. Volgend jaar al zou de helft van de reizigers op de plaats van bestemming kun nen komen met een gemiddelde snelheid van 90 km per uur, de stoptijden meegerekend. Om dit te bereiken zal de maximumsnelheid wor den opgevoerd tot 130 en soms zelfs tot 140 km per uur. Ook al door hogere frequenties en kortere stoptijden kunnen op de lange af standen tijdwinsten worden gemaakt van tien tot 25 procent. Deze treinen op de lange afstand gaan ieder uur rijden, tussen de belangrijkste stations twee keer per uur en zelfs ieder kwar tier op sommige randstadlijnen (Dordrecht - Rotterdam - Den Haag - Leiden - Haarlem - Amsterdam en Amsterdam - Utrecht). CONCURRENTIE Met deze NS-plannen ter verbetering van het reizigersvervoer wil men beter kunnen con curreren met de personenauto's, „die voor het verwerken van spitsuurstromen ruim tien keer zoveel ruimte nodig heeft als de rail". Voor de verwezenlijking van deze plannen komt echter wel wat kijken. Zo zijn er 75 nieuwe stations nodig, waarvan 35 aan nieuw aan te leggen lijnen. Als dit in 1975 gerealiseerd is, kunnen anderhalf miljoen mensen meer worden bereikt. Van de bevolking zou dan 52 procent binnen aanvaardbare afstand van een station wonen. Nu is dat percentage 42. De eerste stap hiertoe moet de „spoorslag '70" worden. Van het hierin opgenomen expres treinnet wordt een apart net van snel- en stop treinen afgeleid. Deze verzorgen het lokale vervoer tussen de stations van het expresnet, dat ze tegelijkertijd als aanvoer- en uitwaaier- tx-einen bedienen. De uitbouw van de metro netten in Rotterdam en Amsterdam zal gecom bineerd met enkele aanpassingen in Den Haag, de belangrijkste centra met hoogfrequente fvmdstadtreinen ook vanuit de provincies beter bereikbaar maSè'hr SCHIPHOLLIJN De N.S. wil de hoogste prioriteit geven aan de randstad. Als belangrijkste project staat een Ontwikkeling 1970-1975 nieuwe spoorlijn buiten agglomeraties nieuwe spoorlijn In agglomeraties - nieuwe metrolijn, medegebruik door NS sneltramsysteem Te ontwikkelen spoedig na 1975 toekomstige spoorlijn bulten agglomeraties toekomstige spoorlijn ln agglomeraties toekomstige metrolijn sn el tramsysteem Schiphollijn op het programma. „Deze lijn van stadshart naar stadshart, van Den Haag-Bezui- denhout naar Amsterdam-Rijksmuseum via Leiden cn Schiphol, zal een van de drukst be zette van het hele land worden", zo verwacht het rapport. Hierdoor zou de onnodige omweg via Haarlem worden vermeden. Na het openen van een aantal nieuwe stations kan de be staande lijn naar Haarlem dienstdoen in bet stoptreinennet. Op de Schiphollijn krijgen de treinen een snelheid van 160 km per uur. STOPTREINEN Ook de reis- en stoptreinen bieden, volgens de N.S., hoge reissnelheden, o.m. door bekorting van de stoptijden en sluiten nauwkeurig aan op het exprestreinnet. In principe rijden ze elk half uur, in diverse regio's elk uur, maar in het voorstadsverkeer elk kwartier. Naast het verhogen (ook hier) van de frequenties, zal de N.S. ook snel optrekkende treinen inzetten. Men streeft naar klok vaste vertrektijden, waardoor het mogelijk is met een tijd op een station alle tijden in een bepaalde richting te onthouden. Dit alles zou betekenen, dat de spoorweg in de randstad het karakter krijgt van een regio naal metrobedrijf. Op bepaalde trajecten bin nen de grote steden worden de frequenties zo hoog, dat ook de stadsreizigers er plezier van kunnen hebben. Het rapport noemt b.v. voor Den Haag het traject H.S.Laan van N.O. In- diëLeidschendam-Voorburg en Rijswijk Als dit gebeurt verwacht N.S. een snelle op bloei van de financiële positie. Men rekent voor dat het plan „spoorslag '70" per jaar 22 miljoen gulden meer kost. Maar er zou een „meetbaar maatschappelijk voordeel" van 55 a 60 miljoen gulden per jaar tegenover staan. „Spoor naar '75" geeft ook een totaalbeeld van het openbaar vervoer in ons land. Men ver wacht een jaarlijkse behoefte aan lokale rail voorzieningen ten bedrage van 155 miljoen gulden. De uitbreiding van het totale Neder landse vervoersnet zou 300 miljoen gulden per jaar vergen. De N.S. zou hiervan 145 miljoen nodig hebben. Van de totale 300 miljoen moét 270 miljoen in de randstad worden geïnves teerd, waarvan 85 miljoen voor Amsterdam, zeventig miljoen voor Rotterdam en 45 mil joen voor Den Haag. Deze investeringen zijn, zoals gezegd, ook voor metro's en sneltram. MEER IN LAATJE De uitvoering van het NS-plan in zijn geheel zou per jaar tachtig miljoen gulden meer kos ten. Hier zou echter een meeropbrengst van 90 miljoen tegenover staan. De N.S. baseert dit op het met 25 procent groeiende N.S.-net en een daarmee evenredig toenemend aantal reizigers. Zouden er vijftig procent meer rei zigers worden vervoerd, dan stijgen de k06ten met 130 miljoen, maar de opbrengsten met 180 miljoen. Het zeer gedetailleerde rapport somt nog enige consequenties van de plannen op: Uitbreiding van het aantal voorstations in 1969 en 1970 (Alkmaar-Zuid, Arnhem, Presikhaaf, Beverwijk-Heemskerk, Delfzijl-West, Tilburg- West-Vlaardingen-West, Voorschoten, Amster dam-Bijlmermeer, Delft-Zuid, Dordrecht-Zuid en Schiedam-Nieuwland; 250 man rijdend personeel extra; 250 extra rijtuigen; Zonder „spoorslag '70" en „spoor naar '75" zou N.S. in 1975 ongeveer 4590 man personeel min der nodig hebben. BUITEN RANDSTAD Ook voor het gebied buiten de 'randstad heeft de N.S. een paar noten op haar zang. Zo wil men de verbinding EmmenZwolle ingrijpend verbeteren. Ook acht men heropening van de bestaande banen 's-HertogenboschWaalwijk Lage Zwaluwe en ApeldoornZwolle niet uit- gsloetcn. Voorts is op tien nieuwe stations ge rekend, speciaal in de buurt van grotere steden cn op een ruime parkeergelegenheid bU deze stations. In het expresnet worden, behalve de grote steden in de randstad, o.m. de volgende steden opgenomen: Dordrecht Roosendaal Ber gen op Zoom Goes Middelburg Vlis- singen, Dordrecht Breda Tilburg Eind hoven Roermorid Sittard Maastricht (en vertakking tussen Sittard Heerlen Eindhoven Venlo); voorts Zwolle Gro ningen Assen Leeuwarden Heeren veen Amersfoort Apeldoorn Deven ter Almelo Hengelo Enschede Ede Arnhem en Nijmegen. RENDABEL?

Leidse Courant | 1969 | | pagina 7