SU CeleUe (BoiLïant Uitbreiding stereo; nachtuitzendingen Vlotte luchtreis voor Residentie-Orkest DE DOOLHOF VAN DE POEZIE TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 7 JANUARI 1969 Dl -Zege mei bezwaren TYE uitslag van het moeizame ka bine ts- U beraad over de sociaal-economische toestand is uitgevallen als een zege voor de vrije loonpolitiek, bij welke zege mi nister Roolvink zich heeft neergelegd. Want, ondanks de ernstige bezorgdheid van de regering over de gevaren die onze nationale economie bedreigen, wordt er niet opgetreden tegen de nieuwe C.A.O. voor de grote metaalindustrie. Dat er aan deze ontwikkeling proble men gekoppeld zijn, blijkt al meteen uit de andere maatregelen waartoe de rege ring besloten heeft. Het aantal beste- dingsbeperkende maatregelen al op gang gekomen bij de kredietverlening zal nog worden uitgebreid. Met name zal getrocht worden de particuliere be stedingen wat in te tomen, ten profijte TEGEN de beslissing inzake de „metaal"-C.A.O. kan mèn op zich zelf geen bezwaar hebben. Feitelijk was de overeenkomst in het bedrijfsleven al te ver gevorderd dan dat de overheid binnen het raam van een vrije loonvor ming nog zou kunnen ingrijpen. Wel mag men nu verwachten, dat deze nieuwe arbeidsovereenkomst geen enkel gevolg zal hebben voor de prijzen. Want in dat geval zou de nieuwe C.A.O. niet alleen een bijdrage kunnen vormen tot overbestedingen, maar ook tot nieuwe gevaren voor de betalingsbalans en de zeer gerechtvaardigde actie van de over heid om de prijzen op een redelijk niveau te houden. Voor het overige blijven we bij onze mening van vorige week, dat de uit komst van het kabinetsberaad over de ,,metaal"-C.A.O. vooral betekenis zal hebben als waarschuwing aan de rest van het bedrijfsleven om bij loononder handelingen de economisch-toelaatbare grenzen niet uit het oog te verliezen. AF de vandaag veroverde zege ook een zege voor het algemeen welzijn is, zal derhalve pas op langere termijn kunnen blijken. Op het eerste gezicht lijkt het wel een beetje vreemd, wan neer mede onder druk van de loonont wikkeling besloten moet worden tot in vesteringsbeperkingen, die eerlang een nadeel voor de werkgelegenheid blijken Dan zou men wel eens achteraf de vraag moeten stellen, waarom alle be trokkenen niet meer aandacht hebben besteed aan mogelijkheden voor de werknemer, die economisch minder risi co's met zich meebrengen. Het spaar- en investeringsloon bijvoorbeeld! Dom HOEWEL van oudsher geprezen als bakermat van de democratie is Griekenland lang niet altijd het voorbeeld geweest van een goede democratie. Het land, dat niet alleen politiek van enorme invloed op de westerse beschaving is geweest, heeft vanaf Solon en Pericles vanuit democratisch standpunt gezien zelfs zoveel en zulke ingrijpende dieptepunten gekend, dat de stelling „vrijheidszin groeit tegen de verdrukking in" daar haar sterkste bewijzen zou kunnen vinden. Op de ontwikkeling van de Griekse democratie hebben oligarchie, monarchie en de klassieke tirannie dikwijls zelfs een positieve invloed gehad. De democratie kan immers soms zo ziek zijn, dat haar tegenpool nodig is om de kwalen te saneren. Zelfs bij de kritiek op het huidige autocratische „kolonelsbewind" zou wel eens wat minder vergeten mogen worden, dat de rechtse dictatuur in Athene geen voeten aan de grond zou hebben de democratie er gezond gebleven was en niet ondermijnd door de trieste praktijk van de echte of zogenaamde democratische partijen. Maar zijn kansen op meer nationaal en internationaal prestige torpedeert het militaire regime in Athene keer op keer door domme zetten. Zo'n domme, zelfs zeer domme zet was het de Nederlandse parlementariër, mr. Van der Stoel, de toegang tot Griekenland als rapporteur van de Raad van Europa te weigeren. De argumenten, die de Griekse regering voor haar besluit aanvoert, zijn schamel. Geen rapport van de heer Van der Stoel, hoe belastend ook, zou het wantrouwen tegen Athenes doen en laten zo hebben kunnen vergroten, als nu de verklaring doet, dat verdere reizen van de rapporteur van de Raad van Europa naar Athene „niet opportuun" is. In het verleden hebben Griekse oligarchen wel eens op meer stijlvolle manier hun beleid tegenover de buitenwereld verdedigd. Verstandig VOOR mr. Marijnen waren er aanleidingen genoeg om in zijn eerste nieuwjaarsrede als burgemeester van Den Haag de bezorgdheid luider te laten klinken dan de hoop en om meer nadruk te leggen op wat de verdere ont\/lkkeling van de regeringsstad bemoeilijkt dan op wat een goede toekomst bevorderen kan. Dat mr. Marijnen niet zo sprak, vinden we heel verstandig: terecht wees hij niet zonder zorgen op het teruglopend bevolkingstotaal van de Haagse gemeente. Maar deze constatering kreeg de belangrijke omlijsting van allerlei mogelijkheden, die er voor de toekomst nog resten. Het „welzijn" en ook de „welvaart" van grote steden zullen straks niet in de eerste plaats afhangen van een zo groot mogelijk inwonertal. Een echte gemeentelijke welzijnspolitiek hangt op het ogenblik reeds van heel andere factoren af en die zullen in de verdere toekomst nog sterker gaan spreken. Natuurlijk moet het Haagse gemeente bestuur nieuwe woongelegenheid schep pen, waar zulks nog mogelijk is. Maar tegelijkertijd dienen burgemeester Ma rijnen o.s. de moed te hebben om van Den Haag ook een stad te maken, die onmisbaar is voor het welzijn van Nederlandse burgers wier woning niet op het Haagse territorium staat: economisch, cultureel, recreatief, educatief en be stuurlijk (denk aan de agglomeratie!) valt er voor wie hierop het oog gericht houdt, in Den Haag nog veel belangrijk werk te verrichten. We hebben de indruk dat mr. Marijnen wat dit betreft beslist niet geblinddoekt aan zijn eerste jaar als burgemeester Ylissinger in de nor omdat hij geen handtekening wil plaatsen (Van i onzer verslaggevers) MIDDELBURG. In het Huis van Bewaring te Middelburg zit een 64-jarige melfeslijter uit Vlissingen reeds 65 dagen opgesloten. De man wordt gegijzeld omdat hij hardnekkig weigert zijn hand tekening te zetten onder een verkoop- i perceel grond in Dom- De slijter geniet in de Middelburgse gevangenis een bevoorrechte behande ling. Zo is de gegijzelde een afzonderlijk verblijf toegewezen, overigens ook „op slot", mag hij 's avonds t.v. kijken en meer bezoek van familie etc. ontvangen dan de andere bewoners. De zaak, die tot deze weinig voorkomende gijzeling heeft geleid, is in feite reeds elf jaar oud. Toen is tussen de slijter en de twee aannemers een voorlopig koopcontract opgesteld. De grond was bestemd voor bungalowbouw. Een notariskantoor te Vlissingen zou zijn belast met het op stellen van het definitieve contract. Dat werd echter verzuimd, waarna de melk- slijter na afloop van de daarvoor ge stelde termijn, weigerde tot verkoop van Nieuwjaarsrede mr. Schüttenhelm (Van a iroepcorrespondenl HILVERSUM Stereo-ontvangst in het gehele land. uitbreiding van het derde radionet en invoering van nacht uitzendingen (radio): uitbreiding van de teevee-zendtijd en vermeerdering van de uren voor kleurentelevisie plus voor beide media een gefraseerde in voering van regionale uitzendingen- Deze plannen van NRU en NTS wer den gistermiddag ontvouwd door NTS- voorzitter mr. Schüttenhelm mede sprekend namens NRU-praeses mr. Roosjen. Het was voor de eerste maai in de omroepgesehiedenis dat de Nederlandse Radio Unie en de Neder landse Televisie Stichting gezamenlijk hun traditionele nieuwjaarsbijeenkomst hielden. Mr- Schüttenhelm besteedde veel aan dacht aan de nieuwe situa,tie, als straks NRU en NTS gaan samenwer ken in de Nederlandse Omroep Stich ting. Het wachten is op de nieuwe omroepwet, die waarschijnlijk dit voor jaar in werking zal treden. Degenen die zich door dit samengaan AVRO en VPRO hadden het weer goed voor elkaar gisteren: op dezelfde avond en voor een gedeelte op hetzelfde tijd stip werd op „I" een documentaire over China uitgezonden en op „n" een programma dat beloofde een analyse van ontstaan en ontwikkeling van de strijd in Vietnam te geven. Typisch dus opnieuw een coördinatiestoornis waarbij geïnteresseerde kijkers, die dolgraag van beide programma's had den willen kennis nemen, op domme wijze gedupeerd werden. Wij kozen, tandenknarsend weliswaar om de Hilversumse minachting voor de kijkgeldbetalers, voor China. Een film van de om zijn Maoliefde wat suspecte Amerikaan Edgar Snow, al bleek hij het lang niet zo bont te maken als de Houterige inleiding deed ver moeden. Zijn film bevatte uniek his torisch materiaal en fascinerende beel den van het land dat een kwart van de wereldbevolking omvat. De al te propagandistische inslag in sommige fragmenten liet zich vrij gemakkelijk onderkennen en werd in een gesprek met prof. dr. Zürcher achteraf nog ge corrigeerd. Een heel boeiende uitzending dus die we niet gTaag hadden gemist. Omdat we niet geloven in halve documentaires hebben we voor de rest van de avond ook maar voor de AVRO gekozen. We ondergingen de gemakkelijke humor van De Mounties voor wat ze waard was en zagen Keerkwis, het propram- ma van Fred Oster, waarvan we de première gemist hadden. De heer Oster kan meer dan een Vuist maken. Het spelletje is aardig, geeft kans op mee raden en heeft als enig nadeel dat de man die de eerste ronde goed door komt zóveel routine opbouwt, dat hij onverslaanbaar wordt. Die Vietnamdocumentaire houdén we hopelijk nog te goed van de VPRO. Bijvoorbeeld als contrastprogramma tegenover een speelfilm op het andere net. Daar zou niemand schade bij hebben en de tandenknarsers van giste ren zijn met zo'n (hopelijk snelle) her haling gediend. Vg. de grond over te gaan omdat de grond prijzen inmiddels waren gestegen. De aannemers brachten toen de zaak voor de rechtbank. Deze stelde de slijter in het gelijk. Maar het vonnis werd door de rechtbank in Den Haag weer vernie tigd. De melkslijter werd „veroordeeld" tot verkoop van de grond. En daarvoor was zijn handtekening weer nodig. Om het vonnis kracht bij te zetten werd aan die verplichting een dwangsom van 50.000 gulden gekoppeld. De slijter bleef echter weigeren en de eisers vroegen toen om gijzeling van de Vlissinger. van NRU en NTS onzeker, en zells in hun levensvreugde en bestaan bedreigd voelen, verzekerde mr. Schüttenhelm, dat deze fusie met de grootste omzich tigheid zou worden geëffectueerd. Er zijn al enkele diensten samen gevoegd onder meer op het terrein van personeel en sociale zaken, zomede de diensten bedrijfscontrole en laborato rium. Dat de radiomensen zich achter gesteld voelen.vond de NTS-voorzitter begrijpelijk, maar onnodig. Bij de om roepen staan radio en t.v. reeds lang onder één leiding. Voor NRU en NTS heeft het te lang geduurd voor ze, daarbij in acht genomen de specifieke taken van radio en t.v., vanuit één visie geleid worden. Radio en t.v. zullen straks wat betreft het gezamenlijk programma van de N O-S. moeten streven naar samenwer king. Dat betekent elkaar sportief de bal toespelen, luisteraar en kijker wederzijds informeren en samenwer ken in gelijksoortige programma's. „Samenwerken is niet doen wat een ander wil, maar in vrijheid gemeen schappelijk werken aan eenzelfde taak namelijk een harmonisch totaal programma aan de Nederlandse luiste raar en kijker aan te bieden. Er zal voorts een einde moeten komen aan begrippen dat bij de t.v. alles kan en bij de rdio niets. Radio en t.v. zijn gelijkberechtigd", aldus de NTS-voor- Solisten voor songfestival gekozen nroepcoriespondent) (Van o HILVERSUM De commissie, die de voorbereiding voor het Nederlands Songfestival 1969 ter hand heeft ge nomen. heeft uit de door de graramo- i'oonplatenmaatsckappy voorgestelde solisten het volgende tiental gekozen: Dave, Linda Ross, Lenny Kuhr, Franky Luyten, Patricia. Tonny More. Jerry Rix, Anneke Grönloh. Sandra en Shir ley. Als reserve zyn aangewezen Rob de Nys, Anettc Hester man en John Lamers. Elke solist(e) zal nu met zijn/haar teksdichter en componist drie nieuwe liedjes instuderen. De in totaal dertig liedjes zullen voor publiek ten gehore worden gebracht in twee voorstellin gen, die op 13 en 14 februari in het Grand Théatre in Amersfoort worden I gehouden. De Werkgroep Amusement van de NTS, aangevuld met andere deskundigen op het gebied van de lichte muziek, kiest dan de tien liedjes voor de Nationale Finale, die op 26 februari in het Circus Theater in Scheveningen wordt gehouden en recht streeks in kleur wordt uitgezonden. Het Festivalorkest zal wederom onder leiding van Dolf van der Linden staan. De produktie van het programma be rust bij Rens van Dorth, de regie bij Tineke Roeffen- NEDERLAND I (STER- reclame-uitzendingen om 18.55, 19.03, 19.56 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR 19.07 uur: Kenmerk KRO 19.31 uur: De dwaze wereld van Tommy Cooper, 20.00 uur: Journaal (NTS) •20.20 uur: Black and White Minstrel Show •21.05 uur: Advocaat Judd, 21.55 uur: Vanavond in Nieuws poort 22.20 uur: HIRO-magazine 22.30 uur: Leprabestrij ding (HlRO) 22.45 uur: Tweede journaal (NTS) 22.50 uur: Pastoraal concilie Noordwijkerhout - TELEAC 23.00 uur: Noten en tonert NEDERLAND II (STER- reclame-uitzendingen om 18.55 en 20.16) NTS 18.50 uur: De fabeltjeskrant 19.00 uur: Nieuws in het kort 19.03 uur: De vrijbuiters, t.v.-serie 19.28 uur: Scala, magazine 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: De dubbelganger, 20.45 uur: In de Caraïbische Zee, reportage 21.35 uur: Verbinding met cultuurprogramma 22.20 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I AVRO 17.00 uur: Geen woorden maar daden, jeugdprogr. aangegeven programma's zijD kleurentelevisieprogramma's. AVRO 19.35—22.30 uur: Vanavond, amusementsprogr. NRU 22.55—24.00 uur: Muziek van deze e luisterspel 23.30—23.55 uur: Nightwatch, jazzprogramma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 19.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 11.00, 12.30, 16.00, 18.30, 22.30, 23.55. HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Dirigent Willem van Otterloo in gesprek met gezagvoerder A. G. Henderson. Begrafenis prof. mr. Schoften DE BILT (A.N.P.). De staatssecre taris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, heeft in De Bilt bij de begrafenis van prof. dr. mr. L. W. G. Scholten, die vorige week op 70-jarige leeftijd in Utrecht is overleden, namens de regering een herdenkingswoord ge sproken. De belangstelling voor zijn ter aardebestelling was zo groot, dat velen tijdens de korte plechtigheid in de aula van de begraafplaats, buiten moesten blijven staan. Prof. Soholten was o.m. hoogleraar in Leiden, Utrecht en Amsterdam (V.U.) en aan de KM.A. in Breda en lid van de Tweede Kamers. Ook vervulde hij hoge functies bij de justitie. A/b van KLM-vliegtuig DC 8 Ge lukkig heeft degene die al eens heeft gevlogen ervaren dat afscheid nemen vlugger gaat dan men denkt. Dit gold altijd voor leden van het Residentie- Orkest bij eerdere vliegreizen. Bij ons vertrek voor de tournee van 6 januari tot 5 februari door de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika lag Schiphol in dichte mist. Onze machine, de „Gulielmo Marconi", startte zaterdag morgen volgens strenge voorschriften niet eerder of het zicht moest drie honderd meter bedragen. In plaats van 10.30 uur v.m. vertrokken we om 12.07 uur. wachten was niet aan genaam, zeker niet voor de familiele den die stonden te verkleumen op het platform en geduldig naar ons zwaai den. Inmiddels haddén vele orëkèétl'B- den -prettige-' inkopen gedaan in de Tax- Free-Shop (zonder BTW) in surprise verpakking voor Amerikaanse familie of kennissen. Sommigen ondergingen hun luchtdoop zonder angst. Na enige tijd keek iedereen ontspannen, wat na de hartelijke verwelkoming door ge zagvoerder A. G. Henderson en het andere personeel niet anders kon. Was het plan om in verband met de weersomstandigheden eerst naar Mon treal te vliegen, na zes uur deelde de gezagvoerder onder hoerageroep de passagiers mede dat rechtstreeks doorgevlogen werd naar New-York. Van Montreal vlogen we naar New- York, en daarna naar Miami in Flo rida. Daar begint onze derde tournee door de V.S., een serie van 25 coi ten verzorgd door Columbia Artist Management M.C. in New-York, 165 West 57e Street, waar ook de post naar toe gezonden kan worden. Maan dagmiddag repeteren we om drie uui in West Palm Beach voor de eerste uitvoering 's avonds in West Palm Beach Auditorium. Er staan werken op het programma van Van Otterloo, Mozart en Franck. RADIO PROGRAMMA DINSDAG HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 dlojournaal. 18.25 Zing met /olkslledjesprograr zing. 20.00 Collage 0: Don Quichotte: spel met muziek en voordracht. 21.15 Het vuur van Christus, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 18. .10 Franse les. 18.32 Grammofoonmuziek. 18.35 Tips voor het verkeer. 18.40 Lichte mu ziek. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichtemuziek. 19.00 Nieuws, weerbe richt en actualiteiten. 19.40 Lichte muziek. 19.45 Syndicale kroniek. 19.55 Lichte muziek. 20.00 Symfonische muziek. (20.45 Boekbespre king). 22.00 Nieuws. 22.15 De Zeven Kunsten. 22.30 Jazzmuziek. (20.45 Boekbespreking). 22.00 Nieuws. 22.15 De Zeven Kunsten. 22.30 Jazzmuziek. 23.00 Nieuws. 23.10 Amusements- 23.30 Nieuws. 23.35-0.30 Ligging van zeesqlwpei},,. ll(rbfl Johnny Rolf keramiek en Renée Luba- row etsen, exposeren tot 31 januari ir kunsthandel Liernur, Zeestraat 63, Den Haag. Opening: zaterdag 11 ja- Marinus Fuit exposeert t/m 31 januari in Kunstzaal Polder, Kleine Kazerne straat 5, Den Haag. Vernissage: zater dag 11 januari, 16.00 uur. Nadere beschouwingen van R. A. Cornets de Groot Jk wandelde, Ik wandelde alleen, ik wandelde en sprak tot den Heer", dichtte Guido Gezelle ♦er inleiding op zijn Kerkhofbloemen, hij ge bruikte zijn gedicht althans als Inleiding. Er Is nogal veel kritiek geweest op die eenzame wan deling, Verwey vond het stuk t« opzettelijk, Westenbroek vond dat Gezelle te ver was gegaan door gewone Vlaamse woorden in verheven en ernstige literatuur te gebruiken en Van Duin kerken of Asselbergs .vond het stuk dubbel slachtig: het werd geschreven ter nagedachtenis van een leerling, maar werd een inwijding in een bepaalde ontvankelijkheid voor leven en kunst. R, A. Cornets de Groot wijst op deze kritieken ln zijn nadere beschouwing van de eenzame wandeling. Hij begint in zijn nieuwste boek Labirinteck, verzameling van labyrinten dus. die bij Bakker-Daacien te Den Haag verscheen het nog een beetje moeilijker te maken, ons geheel in de doolhof te brengen. Hij neemt aan dat de wandeling dubbelslachtig is, zoals Van (Duinkerken opmerkte, maar hij draait de bewering om: de wandeling is eigenlijk „een inwijding in een bepaalde ontvankelijkheid vooi (teven en kunst, maar werd na lange bedenktijd een mamoria-m zonder dat het «tuk zijn oorspronkelijke aard verloor". Er wordt een begrafenis in herdacht en met de vertelling, merkt Cornets de Groot op, golft de verteller mee, steeds zich wijzigend om het onuitspreekbare te tonen. „Het onuitspreekbare", meent Cornets de Groot, „heeft een zin, maar die is niet doorzichtig te maken. Die zin Egt dan ook niet in de wereld, want als die in de wereld lag, zou die niet onuitspreekbaar zijn". Het voornaamafca in da wandeling, die een verbeelde wandeling langs verbeelde paden ls, al hebben ze parallellen in de realiteit, ligt buiten de realiteit, het gaat altijd over iets anders ln het gedicht als Nyhoff het uitdrukte: er staat niest wat er staat, „kunstenaars, metafieici en filosofen hebben zich altijd moeite gegeven een wereld te scheppen, los van deze waarin een zin gefantaseerd wordt". Het (antastikon Cornets De Groot noemt die wereld in navolging ean Perigrini en Hocke, het „fantastikon" en het is voor hem Hocke geweest, die gewezer heeft op de labirintachtige weg, die zich in he fantastikon slingert naar een bevrijding, di' alleen in de schepping van niet-niimiese kunst ti bereiken valt. In de wereld van de mimesi heerst de rede, de ogica, in het fantastikon di magie, de paradox. De drager van die magn noemt Cornets de Groot de kosmische metafooi „In het fantastikon is het leven een doolhol Daarboven schittert de ster waarmee wij on verbonden weten en waar wij ons door latei leiden: uit de chaos naar de volheid, o omgekeerd eventueel". Het Ls voor ons de vraag of men een zo scherp scheiding tussen mimische en nlet-mimischi kunst kan maken als hier geschiedt, maar dat daargelaten ia het aannemen van een lablrintaohtig fantastikon en een symbool van de verlossing, een „kosmische metafoor", niel zonder zin en zeer bruikbaar bij een nadere poëziebeschouwing. Cornets de Groot bewijst Willem Elsohota Doodsber Gerrit Achterberg i E/lburg, Luceberts Orakel Anthonle Donkers Davoa, Remco Camperta dat ln zijn Labirinteek, ln zijn beschouwing Staring» IaraüLLtitohe Leverhu^ de Heks van Lullaby flor a bebop baby, Hjj doet dat nog n in zijn «beschouwing over Nyhoffs Awater, waarin hjj zeer genuanceerd te werk gaat om te laten zien hoe in Nyhoffs „fantastikon" deze wereld en de andere wereld dooreengevlochten zijn, hoezeer Nyhoff wordt aangetrokken door Awater, die tevens Mozes is, maar hoe hij hem tenslotte afwijst evenals, aan het eind van het gedicht, de Oriënt Express. Dat is verhelderend en dat zijn eveneens de nadere -beschouwingen van Herman Gorters spelen op een gedachteharp en Cornells Cruis nieuwe Ikaros, een droom van een labirint. Hoe kom je eruit? „Een labirint1 Wat is een labirint T Het ia een symbool dat tal van uitleggingen verdraagt, uitleggingen die elkaar niet. zelden tegenspreken en elkaar desondanks blijven verdragenHet probleem is natuurlijk niet hoe raak je erin. maar hoe kom je eruit. Het labirint is volgens ■én van de verklaringen die dr. Brede 'Cristensen geeft, een afbeelding van liet lodenrijk: je komt er niet bV- Te" zlJ pe" Theseus de minotaurus, een Christus die satan tverwint". -Iet gaat ln de wandeling van Guido Gezelle bij Cornelia Crul, bij Awater inderdaad over lood en dood ten leven. Daarom vormen deze labirinten, die tegelijk in hoge mate een spelen met woord zijn, die alle iets rederrjkers- ichtiga hebben, een bijzondere goede Inleiding op de laatste vier beschouwingen over hel labirint van Gerrit Achterberg. Zo bij iemand dan komen dood en dood ten leven bij hem voortdurend aan de ,orde. Men bevindt zich bij hem vrijwel steeds in een doolhof en men volgt de pogingen van de dichter om ln zijn „fantastikon" uit die doolhof Le geraken, wat telkens schijnt te gelukken en telkens op het uitersts punt toch weer mislukt Cornets de Groot zet ln zijn Labirinteek zijn opvatting uiteen, dat de poëzie zich afspeelt buiten de wereld ln een andere wereld, dat poëzie bedrijven, evenals het bedrijven van wetenschap of filosofie een metafisisohe bezig heid is. Niet deze wereld, maar een andere wereld is er het onderwerp van. Bij Achterberg is dit Inderdaad het geval, men kan zijn poëzie bij uitstek metafisisohe poëzie noemen ln deze zin. Het opmerkelijke is daarbij, dat weinigen als hij, tevens in die andere wereld deze wereld zo hebben laten zien. Hij is een meester in de nuchtere constatering, de werkelijkheid ont vluchtend ,,op wilde jacht", tekent hij ze on vergetelijk in strofische gedichten of in de sonnetten, die hij naar eigen zin en bedoeling hanteerde. Wilde jacht Cornets de Groo^ is hier even genuanceerd als bij Nyhoffs Awater en hij toont duidelijk aan hoe dit bij Achterberg reeds in Afvaarl het geval wa.s. Het kosmisch karakter van de .wilde jacht" komt wellicht het duidelijkst naar voren in het „dubbelesseej" over hel sonnet Dwingelo, het verlosslngsmoment het meest in de twee gedichten een vroeg, een laat Zinnespel en Elokerlyc, waarin men Achter- bergs „rederijkerij" op verschillende wijze ziet toegepast. Deze besohouwingen van Cornets de Groot zijn niet uitputtend, maar zij laten sommige as pecten van het werk van Achterberg, zo rijk aan aspecten, duidelijk zien, zij tonen tevens een ontwikkeling van romantiek naar nuchtere bezinning en didactiek Men ervaart naar aan leiding van Achterberg ook veel over de doolhof van de poëzie in het algemeen, de constante kenmerken van het „fantastikon". Poëzie liefhebbers zullen Labirinteek een boeiend boek vinden. JOB S ANHUIJSEN WOENSDAG HILVERSUM I (402) VARA: 7.00 Nieuws rhtendgymnastiek. 7.20 Socialistisch striid- ar-- _in t it 8 20 St A: 8'0" Nlel ziek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praat je voor de huisvrouw). 9.00 Stereo: Seml- klassieke orkestwerken (gr). 9.35 Waterstan- Stereo: Hoogtepunten t van Thomas (gr). 12.21 Voor net Q2.26 Mededelingen t.b.v. land- i Gesproken portret. 14.00 Voor Nieuws: 9.00-9.10 Gymnastiek vrouw). 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Stereo: Klassiek pianoconcert (gr). 10.30 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.02 Discogram: muzi kaal wedstrijdprogramma. 11.45 Actualitei ten. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: geva rieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar....; 13.15 Ondernemend;. NCRV: 14.00 Stereo: radio Philharmonisch orkest: semiklassieke muziek. 14.35 Stereo: Kamerorkest met solisten: klassieke mu- "0 In 't zilver: programma voor oude- 17.15 Zing je mee? Nederlandse en Vlaamse volksliedjes. 7.30 Stereo: Licht instumentaal zangsolist._ Overheidsvoorlich- •nderwijskundi- ting: 17.50 o en W - H 'oor de gehandicapte jeugd i r. - an de h00fdinSpec_ n lager onderwijs. N. ïrland. Een gesprek Y. Vlietstra met Nico van Vliet. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Zing, zing, zing: lichte vokale muziekjes. 10.00 Nieuws. 10.03 Mengelmuzenieuwe langspeelpl .met com- 40yBig .Band en So/t Swing uit internationale nieuws op het, lichte muziek. (12.00 Nieuws). USA. NRU: AVRO: 13.00 Nieuws." 13. •lijk piatenprog"] iRUSSEL NED (324 m) 12.00 Nieuws 2J?^arieerde muzlek' 12'40 Weerbericht, dedelingen. programma-overzicht en SOS- berichten voor de schippers. 12.48 Gevarieer- ïuziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. Nieuws, weerbericht, beursberichten en dagklapper. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws 14.03 Gevarieerde muz. 14.30 Voor de leued" 14.50 Koorzang (15.00-15.03 Nieuws). 15.1® °»o"?ng' IS IS Voor de kinderen. 16.00 Nws. 13 Beursberichten. 16.09 Volksmuziek. 17.00 fuws, weerbericht en mededelingen. 17.IS Wedstrijd chansonteksten van BRT en NRU (Van c oepcorrespondent) HILVERSUM De Belgische Radio en Televisie (BRT) en de Nederlandse Radio Unie (NRU) schryven een wed strijd uit voor Nederlandse chanson- teksten. Het gaat om oorspronkelijke, nog niet gepubliceerde teksten. Er worden 3 prijzen uitgeloofd te weten: 725,—, 550.— en 360, De inzendingen worden door de BRT en NRU op muziek gezet. Tot 15 april kan men zijn bijdrage (hoogstens 3) zenden aan: BRT, literaire en drama tische dienst, E. Flageyplein 18, Brus- sel-5. Een reglement is verkrijgbaar bijNRU-programmadienst, postbus 150 Hilversum. De jury bestaat uit de heren: Marcel Colle, voorzitter; Paul van Dessel; Jos de Haes; Gerard Huls hof en Leo Nelissen-

Leidse Courant | 1969 | | pagina 2