S)e C^ldóeSotiAcmt C.A.O. GROOTMETAAL AANVAARD Minister Roolvink wapperde met portefeuille Weer overval op huiskamerbank Einde staking komt in zicht LIBANON ZONDER REGERING Vrees voor loonexplosie Nixon krijgt 100 pet meer salaris Gesprek met Kloos(NW) Nieuwe onrust in Praag over heeng Kamerleden vragen naar dodelijk schot aan van Smrkovsky Wim Yinke in Parijs, gewoon weggelopen Hittegolf teistert Rio PAPENGRACHT 32- LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank- Amro-Bank NV Leiden DIR.: C. M. DRABBE - J F J M KOENS HOOFDREDACTEUR L C. J ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) pw /I 10, p. mnd. 4.70, p. kwart t 14 10: Tr p post I 16 95 ADVERTENTIES 22 ct p mm Telefoontjes 2 KLACHTEN bezorging te] 33839 (18 00—19 00 uur) DINSDAG 7 JANUARI 1969 1 ZUIDELIJKE WIND KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i het KNMI geldig tot mor- Weersverwachting i genavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enigs regen, matige tot krachtige zuidoostelijke wind en in het algemeen iets hogere temperaturen. 60e jaargang, no. 17.642 (Van onze parlementaire redactie) DEN I1AAG De ministers Witteveen van Financiën en De Block van Econo mische Zaken riskeren geen kabinets crisis. Zij hebben zich gisteren tijdens een langdurig beraad van de ministerraad ondanks hun ernstige bedenkingen neer gelegd btf de meerderheid van het kabi net. Deze meerderheid gaat akkoord met de metaal-CAO. Minister Roolvink van Sociale Zaken had zich al eerder achter de werknemers in de metaal gesteld. Hij heeft gisteren het grootste deel van de ministerraad mee gekregen. Vandaag zal hij een verklaring afleggen. Naar verluidt zou deze minister 2ijn portefeuille ter beschikking gesteld heb ben. wanneer het kabinet de metaal- CAO zou hebben afgewezen. Dit op aan drang van de AR. waarvan de heer Rool vink lid is, aldus politie Den Haag. Ook de ministers Witteveen en De Block kwamen in de loop van vandaag met een verklaring, die een duidelijke waarschuwing inhoudt. Volgens deze be windslieden is het gevaar zeer groot, dat de lonen dit jaar uit de hand zullen lopen. Met alle gevolgen van dien voor 's lands financiën en voor de werkgelegenheid. Zij vrezen namelijk, als gevolg van het akkoord in de groot-metaal een loon explosie in alle bedrijfstakken. Er zal bezuinigd moeten worden. Dit geldt volgens hem allereerst voor de par ticuliere investeringen, maar ook voor het kabinet. WASHINGTON (AFP-Rtr.) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zijn goedkeuring gehecht aan een verhoging met honderd procent van het salaris van de 20 januari officeel in func tie tredende president Nixon. Deze kan nu rekenen op een jaarwedde van 200.000 dollar. Het is de eerste verhoging van het inkomen van het staatshoofd sedert tien jaar. De eerste president, George Washington, begon in 1789 met een sa laris van 25.000 dollar. Naast zijn salaris ontvangt het staats hoofd 90.000 dollar als belastingvrije vergoeding van zijn representatie-, reis- en verblijfkosten. Aftredende presiden ten krijgen een pensioen van 25.000 dol lar per jaar. Het voorstel moet nog door de senaat worden behandeld. SLEEPBOTEN ROTTERDAM Slechts twee van de negen Europoort- sleepboten zijn gisteren en vandaag in de Rotterdamse haven in de vaart geweest. Hier slepen ze de Britse tanker Opawa naar binnen. Van morgen lagen een tiental schepen voor de Europoortmond Officier: „De mensen werken het in de hand" (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op klaarlichte dag is maan dagmiddag een derde roofoverval in successie op een bijkantoor van een bank in Breda uitgevoerd. Dit keer was aan de beurt een filiaal van de boerenleen bank. De overvaller eiste 5000 gulden. Hjj verdween met rond 2000 gulden. Op 8 november is er ook een overval op de bank geweest, de buit bedroeg toen 1000 gulden. „Het is een kinderlijk kunstje", aldus de Bredase politie, „op een moment dat er vrijwel geen verkeer was is de man het bij kantoortje, dat in 'n huiskamer is gevestigd, binnengestapt. Hij pakte twee mille en is binnen 15 se conden weer vertrokken." Een voorbijganger heeft samen met de (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De bemanningen van de Europoortsleepbotcn hebben vanmor gen besloten om vanavond om 10 uur het werk te hervatten. Zij namen dit besluit tijdens een vergadering aan boord van de Spidoboot Oranjeplaat, die vanuit Maassluis een tocht maakte over de Waterweg. De bijeenkomst was door de directie uitgeschreven. In grote meerderheid spraken de bemanningen zich uit voor een volkomen eigen CAO en voor de betaling van maandlonen. De directie heeft geen toezeggingen gedaan tot ver betering van de salarissen. In het Eerste-Kamergebouw in Den Haag hebben de voorzitter van het NVV, Er zijn tal i verjaardag te vieren: de een organiseert een gezellig avondje voor vrienden en magen, een onder poot eens gezellig uit eten en een tierde ontwijkt alle bekenden en familieleden uit nyd omdat hg wee* een jaar ouder is geworden. Echter de Belgische fotograaf Rik Sonja viert z'n verjaardag op een originele wijze. In Rome, waar hij werkt, duikt hp nu al vijftien jaar lang op 6 januari in de Tiber. En dat vanaf de zeventien meter hoge Cavourbrug. Leeftijd van de heer Sonaj: sinds gisteren eenenzeventig jaar de heer Kloos, en de secretaris-penning meester van de onafhankelijke bedrijfs groep Verkeer, de heer Van Os, vanmor gen een bespreking gevoerd over de sleepbootstaking in Rotterdam. Na afloop van het gesprek, dat op verzoek van de heer Van Os plaatsvond, werd een ge meenschappelijke verklaring uitgegeven. Hierin word vastgesteld dat er een redelijke kans op beëindiging van het conflict in de stadssleepbootdienst te Rotterdam bestaat, indien: de belangenbehartiging van het sleep- bootpersoneel wordt samengevoegd met die van het personeel in de Rot terdamse havens; als nog bepaalde aanvullende verbete ringen tot stand komen op de tot nu toe bereikte onderhandelingsresul- In nader overleg zal volgens de ver klaring worden nagegaan of en zo ja, op welke voorwaarden in de toekomst aan de thans bestaande eenheid van het sleepbootpersoneel vastere vorm kan worden gegeven. In een toelichting op de verklaring werd gezegd dat er uitsluitend gesproken is over de situatie in Rotterdam. De heer Kloos zei: „Wij zien de heer Van Os nog steeds als stakingsleider". Aan het gesprek werd ook deelgenomen door de vice-voorzitter van het NVV, de heer De Boon, en door de voorzitter van de onafhankelijke bedrijfsgroep Verkeer, tevens voorzitter van de stadssleepboot- commissie, de heer A. H. Schipper. De heer Van Os zei te verwachten dat bij de besprekingen van hedenmid dag in Rotterdam de staking waarschijn lijk tot een eind zal kunnen worden ge bracht. DEN HAAG (ANP) De liberale Tweede-Kamerleden Koning en Wiegel hebben de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie schriftelijk ge vraagd de toedracht mee te delen van de gebeurtenissen in de nacht van 3 op 4 januari j.l, te Laren, waarbij een jonge zeeman om het leven is gekomen. De WD-afgevaardigden informeren ernaar of de bewindslieden de handel wijze van de politieman, die heeft ge schoten, in overeenstemming achten met de in het voorjaar van 1966 afgekon digde instructies inzake het gebruik van vuurwapens door de rijkspolitie en de douane. Mevr. Singer-Dekker en de heer Franssen (beiden lid van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer) hebben de ministers gevraagd of, en zo ja, hoeveel personen sinds het in werking treden van de geweldsinstructie zijn gewond of gedood ten gevolge van een verkeerd uitgevallen waarschuwingsschot of door een gericht schot en van welk misdrijf deze personen waren verdacht. PRAAG (Rtr/AFP) In de Tsjccho- Slowaaksc hoofdstad Praag is nieuwe on rust ontstaan na geruchten volgens welke Russische militaire eenheden grote fabric ken in en bij de stad zouden hebben be zet. Een Tsjecho-Slowaakse regering-, woordvoerder sprak de geruchten echl« tegen en zei dal zjj niet op waarhei waren gebaseerd. Gisteren deden in de stad geruchten u oude volgens welke Russische tanks infanterie posities bij fabrieken hadd< betrokken uit vrees voor moeilij heden rond de toekomst van de pi gressieve parlementsvoorzitter Jo> Smrkovsky. die in zijn huidige func vervangen zou moeten worden door e Slowaak. Arbeiders hebben met staki. gedreigd als dat het geval zou zijn. B halve de metaalbewerkers hebben ook mijnwerkers en bouwvakkers zich tep Smrkovsky's aftreden uitgesproken. Op regionale partijbijeenkomsten Prag. Brno en in West-Bohemen drongci gisteren aanhangers van Smrkovsky aar op diens aanblijven, ondanks het feit dal Smrkovsky zaterdag voor de televisie vroeg af te zien van betogingen in zijn voordeel. Het Tsjechische bureau van de commu nistische partij besloot dat de voorzitter I van het nieuwe federale parlement een Slowaak dient te zijn, maar stelde voor Smrkovsky tot vice-voorzitter te benoe- noemen alsmede tot voorzitter van een van de twee gelijkwaardige huizen van de volksvertegenwoordiging, de volkskamer. Jongetje gedood onder vallende heistelling GRONINGEN (ANP) Op een terrein achter het academisch ziekenhuis in Gro ningen is een tienjarige jongen onder een vallende heistelling terecht gekomen en overleden. Hij was met een paai' andere knderen aan het spelen, toen de heistel ling viel. Een paar mensen, die dit zagen, waarschuwden de kinderen, die zich uit de voeten konden maken. De jongen pro beerde echter nog zijn fietsje te pakken, waardoor hij niet op tijd meer weg kon komen. Maar één pakje sigaretten uit België voor grensbewoners DEN HAAG (ANP) Met ingang van heden mogen alle personen die in het gebied wonen dat maximaal 25 kilometer van de Nederlands-Belgische grens is ge logen, by binnenkomst uit België slechts één pakje sigaretten met vrijstelling van belasting invoeren. Deze maatregel is er op gericht een buitensporige invoer van sigaretten uit België als gevolg van de verhoging van de tabaksaccijns, waardoor in het bijzon der de kleinhandel in sigaretten in het grensgebied nadeel ondervindt, zoveel mogelijk tegen te gaan. De ervaring heeft geleerd dat een dergelijke invoer voorna melijk geschiedt door personen die in de nabijheid van de Nederlands-Belgische grens wonen (de z.g. grensbewoners). Door de massamotorisering is het aan tal personen dat geacht moet worden in de nabijheid van die grens te wonen, in de loop van de jaren steeds groter ge worden. Om praktische redenen is het gebied van 25 kilometer voorshands be perkt tot bepaalde gemeenten. De douane zal op de invoer van siga retten uit België een scherpere controle gaan uitoefenen. Er zijn evenwel maat regelen genomen om te voorkomen dat die verscherpte controle tot ongewenst oponthoud leidt voor het bonafide ver keer aan de Nederlands-Belgische grens. twee kantoorjuffrouwen uit het filiaal een goed signalement van de man kun- De officier van justitie gaf als com mentaar op de periodieke overvallen: „Het is volledig waanzin dat de banken van die huiskamerfilialen hebben. De mensen moeten maar naar de stad gaan om hun bankzaken af te wikkelen, tenzij ze het risico van een eventuele schade voor eigen rekening willen nemen. Men zal al die bankjes maar moeten op doeken." (Van onze correspondent PARIJS Met onze weggelopen land genoot uit Terneuzen, de 17-jarige Wim Vinke die momenteel zonder middelen van bestaan in ParUs vertoeft, is niet* ernstigs aan de hand. HU is naar zijn eigen woorden met toestemming van zUn ouders naar Parys vertrokken om daar werk te zoeken. Hij liftte tot Antwerpen, waar hij al zijn geld en ook zijn paparieren verloor. In Parijs waar hij andermaal liftend arriveerde, had hij geen cent op zak. Daar heeft hij aangebeld bij de eerste de beste Franse familie, die hem uit me delijden onderdak heeft verschaft, maar tevens het Nederlandse consulaat op de hoogte stelde. Maandagmiddag vervoegde hij zich op advies van genoemde Franse familie bij het Nederlands consulaat, dat zich in verbinding stelde met het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, waar men de kinderpolitie van Terneuzen inschakelde. Naar het schijnt heeft Wim niets bijzonders op zijn kerf stok. Men heeft in Parijs de indruk, dat Wim in het geheel geen toestemming had van zijn ouders om in de Franse hoofd stad werk te zoeken, maar dat hij dood gewoon van huis is weggelopen. Prins Michael, neef van koning Konstantijn van Griekenland, heeft met zgn echtgenote zijn dochtertje aan de pers getoond. Prins Michael is het enige lid van de koninklijke familie, die nog in Griekenland verblijft. Hi) is drie jaar geleden getrouwd met Marina Carella, een meisje van burgerlijke afkomst. Hoewel het huwelijk in het paleis in Athene in tegenwoordigheid van koning Konstantijn voltrokken werd, moest Michael z'n titel van prins van Griekenland opgeven. Thans wordt hg door het kolonelsregime toch weer als zodanig erkend. Premier Papadopoelos was zelfs aanwezig bij de geboorteaangifte van prinses Alexandra in oktober. RIO DE JANEIRO (AP) Strand- wachters moesten ongeveer 250 onvoor zichtige zwemmers uit het water halen en meer dan 500 mensen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen wegens gevolgen van de te grote hitte. De tem peratuur in Rio liep op tot boven de 100 graden Fahrenheit (37,8 Celsius). Een zwemmer verdronk en in een zie kenhuis is een kind overleden aan de ge volgen van de hitte. Tot dusverre zijn deze zomer al 30 mensen door de hitte in Rio overleden. Frankrijk stopt BEIROET (AJ*.) De premier van Libanon, Abdoellah Yafi, heeft zijn ontslag Ingediend bU president Charles Belou, maar dit is nog niet aanvaard, aldus wordt vandaag door een woord voerder van de regering meegedeeld. Yafi en zijn kabinet van vier man hebben voortdurend bloot gestaan aan aanvallen sedert de Israëlische com mando-aanval op het vliegveld van Beiroet, omdat de regering er niet in lederwarenbeurs deze bouw-zelf-i -draaiorgelset te bewonderen. Een fraaie, nuttige en geldbesparende vrijetijdsbesteding voor de toerist, die ons land in de „zomer" bezoekt door de staag neervallende regen gedwongen wordt zijn vertier te zoeken onder de lamp en naast de kachel wapenexport naar Israël geslaagd was afdoende veiligheidsmaat regelen te nemen. Dr. Yafi heeft zijn ontslag ingediend omdat hij van mening is dat de nieuwe toestand een nieuwe regering vereist. Er moeten grote beslissingen genomen worden en dr. Yafi gelooft, dat de pre sident de kans moet hebben een nieuwe man te kiezen als hij zulks wenst. Yafi was sedert februari 1968 aan het bewind, maar zijn compromis-kabi net, waarin elke minister verschillende portefeuilles beheerde, is echter pas sedert oktober van het afgelopen jaar aan de macht geweest Een verbitterde persoonlijke vete tus sen twee leden van het kabinet deed de regeringscrisis ontstaan. De minister van Defensie, Hoessein Ouwelni en de mi nister voor Openbare Werken, Raymond Edde, geven elkaar de schuld voor het fiasco op het vliegveld. De dagbladen van Beiroet deelden mee dat het par lement voorstander is van een nationale coalitie ter vervanging van de regering- Yafi en tippen Yafi op de pro-Egyp tische Rasjad Karami als volgende pre mier. Men vreest in dit laatste geval een militante houding van Libanon. In Parys is verontwaardiging in de kranten te lezen over het besluit van generaal De Gaulle om voortaan ook de uitvoer van wapens en wapenonderdelen naar Israël stop te setten. Tot dusver was alleen de uitvoer van Mriage- straaljagers verboden. Het besluit is Is raël niet officieel meegedeeld, maar sedert twee dagen laat de Franse douane niets meer door met het argument dat de bestaande vergunningen niet meer geldig zUn. Le Figaro is van mening dat het terrorisme van de Arabische staten door het besluit alleen maar kan worden aangemoedigd, terwUI l'Aurore de g». neraal beschuldigt eenzijdig sancties tegen Israël toe te passen die de Veilig heidsraad nie/ heeft willen nemen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1