Minister Roolvink krijgt met lonen een moelijk jaar Samsom wijst weg in doolhof BTW Ruimere bestedingen maken economie minder evenwichtig ONS LAND GAAT VOOROP IN EUROPESE PRIJSSTIJGINGEN Huisvrouw heeft computerbrein nodig .Het kan een half jaar duren voor de prijzen gestabiliseerd zijn KRITIEK OP ZIJN PERSOON Haasje over van lonen en prijzen Niet meer opmaken dan voortbrengen Minister nodig voor uitvoer VRIJDAG 3 JANUARI 1C59 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van kunstredactie) ENIGENBURG. Waar haalt een mens de vitaliteit vandaan om op 80-jarige leeftijd nog midden in het leven te staan en kennis te nemen van elke gebeurtenis, die op toneelgebied in Nederland plaatsvindt Waar zoekt een man de verborgen krachten om in deze hoge ouderdom zelfs nog actief deel te nemen aan menige toneel manifestatie en als regisseur jongeren de weg te wijzen in de dramatische kunst, die als ver hevigde werkelijkheid wordt ervaren? Zo'n mens is Albert van Dalsum, acteur, regisseur en kunstschilder, teruggetrokken levend in het Noordhollandse dorp Enigenburg, waar hij zondag aanstaande zijn tachtigste verjaardag gaat vieren. Dat Enigenburg is hem dierbaar geworden. Hij kocht er jaren terug toen hij afscheid nam van het toneelleven, een afscheid dat echter nooit helemaal werkelijkheid werd, een boerderijtje dat met behulp van een bevriend architect werd verbouwd tot een home vol huiselijkheid, een kleine burcht, waar een mens helemaal zichzelf kan zijn. Daar kan hij vissen met vrienden, daar schildert hij onder de wisselende luchten van Noord-Holland, die hem zo boeien, met forse streken zijn gedachten en ingevingen op het linnen. Van Dalsum leeft er zich uit met verf en penseel en daarnaast koestert hij zijn blijvende liefde voor het toneel door veel te lezen en er soms ook op uit te trekken om een rol te vervullen als men de nestor van onze vaderlandse acteurs die aanbiedt. Het Hoornse Zoldertheater, dat de laatste jaren furore maakt met een reeks moderne en avant-gardistische toneelstukken, is hem dankbaar, dat hij deze selecte groep wil regisseren. En wie op eerste kerstdag op het tweede net heeft geluisterd en gekeken naar een gefilmde impressie „Christus is geboren", zal ontroerd zijn geworden door de manier waarop Van Dalsum de daarbij behorende bijbelteksten voorlas. Hij verscheen niet in het beeld, maar zijn sonoor geluid was herkenbaar uit alle andere stemmen. Dat machtige, gedragen geluid, waarin de diepe beleving van elk gesproken woord zindert in een markant getuigen van eeuwigheidswaarden. De Amsterdammer Van Dalsum, die geboren werd aan de Overtoom en zijn carrière begon als klerk bij de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, maakte in 1909 zijn toneeldebuut bij Willem Royaards als de aartsengel Rafaèl in Vondels „Adam in ballingschap". Vondel heeft altijd zijn bijzondere voorliefde gehad. Hij had ook de gestalte om in AR-Kamerlid drs. B. Goudzwaard: (Van o e parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. B. Goudzwaard, financieel-economisch deskundige van de A.R.-Tweede-Kamerfractie gelooft, dat zijn partijgenoot minister B. Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid 'n moeilijk jaar tegemoet gaat. Drs. Goud zwaard vreest zelfs, zoals hij in zijn par tijblad „Nederlandse gedachten" schrijft, dat de kritiek op het beleid van deze mi nister een nog meer persoonlijk karak ter zal gaan krijgen. „Het loonfront zal allesbehalve rustig zijn. Dat betekent dat ook de verhouding tussen werkgevers en werknemers waar schijnlijk verder zal verslechteren", al dus het A.R.-Tweede-Kamerlid. Uit zijn overzicht in zijn partijblad blijkt de financieel-economische deskun dige van de A.R.-fractie opnieuw een tegenstander te zijn van de belasting verlaging op 1 januari 1970. Hij heeft dit eind vorig jaar in de Tweede Kamer tij dens een debat met minister Witteveen van Financiën over de accijnsverhogin gen van sigaretten en kerftabak ook al niet onder stoelen of banken gestoken. Toen het kabinet een extra-bedrag van 225 miljoen gulden voor de NAVO uit trok werd daarvoor een groot deel van de dekkingsmiddelen gevonden in een gedeeltelijke verschuiving van de belas tingverlaging tot een bedrag van 90 mil joen gulden. Drs. oudzwaard schrijft nu ip „Neder landse gedachten", dat de rest van deze belastingverlaging om conjuncturele re denen wel eens voor een belangrijk deel uitgesteld zou moeten worden. Althans, aldus het A.R.-Kamerlid, de vraag zal opkomen of dit niet noodzakelijk is, om de snelle stijging van de bestedingen te gen te gaan. ALBERT VAN DALSUM STAAT MIDDEN IN LEVEN diens oeuvre te spelen. Zijn figuur had en heeft nog iets dominerends, zoals hij, licht gebogen in de machtige schouders, zijns weegs gaat. Op het toneel groeide die gestalte uit tot iets koninklijks in houding en gebaar. Niet voor niets vierde hij indertijd zijn afscheid van het grote toneel met de rol van King Lear in Shakespeares koningsdrama. Messcherp in ons geheugen blijft gegrift die oktoberavond in het kleine kerkje in het Westfriese dorp Wadway, toen Van Dalsum daar voordroeg uit de Gijsbrecht van Vondel. Gezeten in een stoel met hoge leuning bracht hij daar voor een ademloos publiek de welluidende alexandrijnen tot nieuw, glanzend leven. De rij van clarissen, die van de edelingen, de ontroerende droom van Badeloch, zij werden alle uit het hoofd gezegd. De Heer van Enigenburg, die generaties Nederlanders de schoonheid van zijn spel en de welluidendheid van zijn stemgeluid heeft geschonken, kreeg de prijs van de roem niet ten geschenke. Zijn beslist eigen visie op toneel maakte hem in de jaren dertig tot een fel omstreden figuur, wie de kritiek niet werd gespaard. Van Dalsum was er de man niet naar om zich daarover op te winden. Hij ging door met wat hij dacht wat juist was; want het is een van- de pregnante karakterkenmerken van dje reus van ons toneel, dat hij niet van transigeren weet. Wij weten dat Van Dalsum het bereiken van de tachtigjarige leeftijd in het geheel niet beschouwt als een mijlpaal die overdadige publiciteit behoeft. Zelf wenst hij die dag met de zijnen in alle stilte te vieren. Daarom geen recepties en geen toespraken, maar zijn vrienden en bewonderaars en die zijn er duizenden in het land, zullen zondag toch even moeten denken aan de grote man uit het kleine dorp, die in hun leven de schoonheid van het woord deed opbloeien. Daarvoor willen zij de tachtigjarige dankbaar zijn. Yietnamberaad zit nog vast PARIJS (DPA) De Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars in Parijs hebben gisteren na een on derbreking van twee weken opnieuw ver gaderd om een oplossing te vinden voor de geschilpunten, die het begin van de nieuwe fase in het Vietnamese vredes overleg in de weg staan. De plaatsvervangend delegatieleider der Amerikanen, Cyrus Vance, en diens Noordvietnamese confrater kolonel Ha Van Lau, konden in een gesprek van vier uur echter niet alle hindernissen opruimen, aldus zegslieden. In antwoord op het Noordvietnamese voorstel, de be sprekingen te gaan voeren aan een ronde tafel, deed Vance zes tegenvoor stellen voor vormen van de tafel waar aan de vier delegaties als twee gespreks groepen zouden kunnen aanzitten. DEN HAAG Uitgeverij Samsom heeft zojuist voor de Nederlandse zakenman da „Samsom-BTW-tabellen" op de markt gebracht, een handzaam boekje van ruim 150 pagina's. Het komt precies op tijd om de zakenman, die tot over zijn oren in de problemen zit met de BTW en daardoor met de herberekining van zijn artikelen, van dienst te zijn. Het is misschien wel een van de nuttigste uitgaven van de laatste jaren voor de zakenman: van fabrikant tot detaillist. De tabellen beginnen met'één cent en lopen door tot ruim 95.000 gulden. Het naslaan van de bedragen vergt hoogstens enkele minuten en dan weet men precies hoeveel BTW van 4 procent of 12 procent op de nettoprijs drukt en hoe hoog de brutoprijzen worden door bijtelling van de BTW. De berekeningen zijn van de computer overgenomen van bruto naar netto en omgekeerd. Drs. De Pous pleit voor meer sociaal deskundige commissarissen (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In zijn nieuwjaars rede heeft SER-voorzitter de Pous zich ook bezorgd getoond over de concurren tiepositie ten opzichte van het buiten land. De ruime bestedingen, het opkrik- van lonen en prijzen, gepaard gaan de met een verslechtering van de con currentiepositie en opzichte van het bui tenland zullen de economie minder even wichtig maken en het toch niet gemak kelijke overschot op de betalingsbalans gemakkelijk In een tekort laten om slaan. Bij zo'n ontwikkeling wordt het moeilijker en vraagt het grotere of fers om evenwichtig op de betalingsba lans in combinatie met een bevredigend ell van werkgelegenheid te bereiken. Het sociaal-economisch beleid, aldus drs. de Pous, zal er derhalve op gericht moeten zijn te voorkomen, dat de golf beweging van afwisselend overbesteding en afgedwongen bestedingsbeperking, waardoor de werkloosheid in de twee de helft van 1969 zou toenemen, af- AMSTERDAM (ANP) De prijsstij ging dreigt een steeds zwaardere hypo theek op het economisch leven van ons land te leggen. In 1964-'66 bedroeg zU gemiddeld 5 a 6 pet. Daarmee werd de aanpassing aan het Europese peil vol trokken. In 1967-'68 was zij ruim 3 pet. Het leek de overgang naar een relatief normaal te achten 1 a 2 pet. Het ge middelde peil voor 1969-'70 is waar schijnlijk 4 a 5 pet. Met Frankrijk snel len wij vooraan in de Europese stoet. Dit schrijft de secretaris-generaal van het departement van Economische Za ken, drs. G. Brouwers, bij de jaarwisse ling in een artikel voor de heden ver schenen economisch-statistische berich- i voorts wordt ontleend: Slowakije heeft eigen regering PRAAG (Reuter) De socialistische republiek Slowakije die sinds 1 januari op voet van gelijkheid met de repu bliek Tsjechië deel uitmaakt van de federale staa Tsjecho-Slowakije, heeft zijn eerste kabinet gekregen. Premier is Stefan Sadovsky, een naaste medewerker van de vooruitstre vende Tsjecho-Slowaakse partijleider Alexander Dubcek. Hij wordt be schouwd als een gematigde politicus. Er zijn twee vice-premiers en achttien ministers. Binnenlandse Zaken komen onder de 45-jarige generaal Egid Pe- pich, die in december 1967 de com munistische partijleiding waarschuwde dat er plannen bestonden om door middel van een militaire staatsgreep Dubceks voorganger, de stalinist No- votny, aan de macht te houden. Een maand later werd Novotny door de progressieven aan de kant geschoven. „Wij kunnen nu eenmaal niet meer opmaken dan wij voortbrengen, ook al tellen wij het in steeds meer guldens van steeds minder waarde. Ons internationale concurrentievermogen staat voortdurend op de tocht, zoals een toenemend aantal bedrijfstakken in verkeer en industrie ondervindt. Tot dusver zijn wij er, blij kens de algemene gang van de econo mie, vrij gunstig doorgezeild, zij het met enige schade aan verouderd touw- en dekwerk. Wij zijn daardoor wat zorge loos geworden. Met een bruikbaar schip onder de voeten speculeren wij voort durend op de inflatie van de anderen. En met redelijk succes. Maar het zou ons eindelijk wel eens zuur kunnen op breken. Het wordt tijd dat deze vicieuze spiraal wordt doorbroken. Wij zijn de bedrijfssluitingen haast ver geten. Het gaat, afgezien van de zere plekken op de kaart, weer goed. De arbeidsmarkt bevindt zich met een reserve, zoals wij tegenwoordig zeggen, van minder dan 2 pet. weer in een even wicht, dat gemiddeld bij volledige werk gelegenheid past. In het westen be tekent dat reeds overspanning, in het noorden en zuiden nog steeds een te grote ruimte. Conjunctureel moeten wij de her nieuwde expansie alweer remmen. Al het water van de zee wast het feit niet af, dat wij onze buitenlandse verplich tingen meegeealculeerd, nu al jaren een tekort op de betalingsbalans hebben. Voor 1969 ziet dat er niet veel beter uit. Integendeel. De stevige ontwikkeling van onze export is daar niet mee in tegenspraak. Wij moeten onze goederen export steeds sterker opvoeren om het relatief teruglopende overschot op onze dienstenbalans goed te maken. Het dek kingspercentage op onze goederenbalans beweegt zich nu omstreeks de 90. Het moet in de komende jaren echter 95 worden om de totaalbalans in evenwicht te brengen. De prijsinflatie moet van drie kanten worden geattaqueerd. Allereerst van de kant van het overheidsbudget. Wij be seffen allemaal hoe groot de behoefte aan gemeenschapsvoorzieningen is, maar aan alles is, althans tijdelijk, een grens. De tweede aanvalslinie ligt in de sfeer van de prijsvorming zelf. Deze is sterk afhankelijk van de loonbepa- ling. Maar niet alleen- Er is een mate van automatisme in de prijsstijging op de binnenlandse markt ontstaan, die ook rechtstreeks moet worden bestre den. Ingrijpen van de overheid dient del. In de derde plaats de lonen. Nie mand zal beweren, dat de vrije loon politiek uit een oogpunt van 's lands evenwicht tot dusver een opzienbarend succes is geweest. Het moet mogelijk zijn de inkomenspolitiek in sterkere mate op twee pijlers te doen rusten: nationale produktiviteit en winstdeling- De loonkosten zouden dan de macro- economische limiet niet hoeven te over schrijden. De inkomens zouden mede worden bepaald door het resultaat de onderneming. Verschillende grote bedrijven zijn deze weg reeds een eind- weegs opgegaan. breuk zou doen aan een constante wel vaartsontwikkeling. Wat betreft de werkloosheid zei de SER-voorzitter, dat een deel van de toe komstige economische groei zal moeten worden gereserveerd voor de oplossing van het vraagstuk van de regionale, lo kale en bedrijfstakgewijze economische ontwikkeling. Uitvoerige aandacht besteedde drs. de Pous aan de verhouding tussen collec tieve en individuele bestedingen. Het blijkt dat van de toeneming van het na tionale inkomen in de laatste vijf jaren niet minder dan 65 procent zijn weg vindt in de sector van de collectief be paalde bestedingen. Het inkomen dat wer kelijk voor vrije besteding beschikbaar komt blijft dan ook sterk achter bij de ontwikkeling van he totale looninkomen. De uitbreiding van de collectieve voor zieningen betekent een werkelijke posi tieverbetering voor alle Nederlanders, inclusief de werknemers. Aanvaard zal dan ook moeten worden dat het grootste deel van de stijging van het nationale inkomen hiervoor wordt opgeëist. Het probleem wint aan urgentie, al dus de heer de Pous, als een verder gaande vergroting van de collectieve voorzieningen wordt bepleit. De vraag kan worden gesteld hoe ver kan worden gegaan met het collectiviseren van de besteding van het nationale inkomen. Natuurlijk kan de gehele verdere groei van het nationale inkomen collectief wor den aangewend. Maar de ijver waar mee vele groepen thans bezig zijn de lasten verbonden aan de collectieve be- stedinge, af te wentelen op anderen, waardoor een haasjeover van lonen en prijzen wordt gestimuleerd, zou erop kunnen wijzen, dat de mensen hierop mentaal nog niet zijn ingesteld.- Een realistische politiek aal hiermee rekening moeten houden. In het beleid op middellange termijn zal dan ook be wust moeten worden afgewogen ener zijds de wensen tot verdere uitbreiding van collectieve voorzieningen, inclusief ontwikkelingshulp, en anderzijds de wen sen om loonsverhogingen. De SER-voorzitter zei, sprekende over de onderneming, dat de kring van men sen die door hun ervaring en deskun digheid tot het vervullen van de func tie van commissaris worden geroepen, belangrijk dient te worden verruimd. In het bijzonder zal de sociale deskundig heid die nog in te veel raden van com- missarisen ontbreekt, moeten worden versterkt. Het zou goed zijn als perso nen met grote' bestuurservaring, wier hoofdfunctie niet in het bedrijfsleven is gelegen, hun deskundigheid mede te dien ste van het bedrijfsleven stellen. Ander zijds verdient het aanbeveling als bui ten het bedrijfsleven profijt wordt ge trokken van de bekwaamheid, deskun digheid en ervaring van bijvoorbeeld leidende bestuurders en medewerkers van werknemersorganisaties. EXPORTEURS: DEN HAAG „Wat wij dringend nodig hebben is een niet-politiek minis ter voor de uitvoer, een •.praatpaal" bij wie iedere exporteur kind aan huis Is". Dit was een van de wensen, die direc teur L. Fokkema van de Ned. Export Combinatie (NEC) gisteren in zijn nieuw jaarsrede naar voren bracht. „Met de bijna 40 miljoen gulden aan kaarsen en vuurwerk die er op kerst en nieuwjaar werden verbrand en verknald I aldus de heer Fokkema heeft het j hele land een duidelijk voorschot ge nomen op de loonronde voor het nieuwe jaar. Evenals alle uitbreidingen in het consumptiepatroon kunnen wij ook deze toejuichen, mits de welvaart waaruit zij voortkomen gebaseerd is op een bestaan de werkelijkheid. Ook de wernemer be seft voldoende dat een loonsverhoging allerminst een stijging inhoudt van de in het loonzakje verborgen koopkracht. Alleen al voor het behoud van sociale zekerheden wordt ruim een derde van elke verdiende gulden wegbelast; vooral in bedrijfstakken met een loonintensief karakter komt dit duidelijk iri de prijzen tot uitdrukking. Voor tal van export- bedrijvende ondernemingen is dit een ernstige handicap. Meer lust en arbeid, verbetering van de goede sfeer binnen de onderneming zijn volgens de heer Fokkema enkele van de middelen om tot een meer rapdabele produktie te komen". (Van i verslaggevers DEN HAAG. Zoals tc voorzien was zjjn gisteren niet alleen tal van prijzen iu beweging gekomen door de nieuwe belasting toegevoegde waarde, maar heb ben tevens veel bedrijven, die strijden om de gunsl van de consument, elkaar de handschoen toege worpen. Het gevolg is, dat de verbruikers vaak niet meer weten waar zij aan toe zijn. En dan te beden ken, dat behalve de B.T.W. ook nog een aantal prijsverhogingen bijvoorbeeld van rookartikelen. P.T.T.-tarieven, luister- en kijkgelden en spoor kaartjes weldra hun invloed zullen doen gelden op het totale prijsbeleid. Niemand weet precies waar de prijzen komen te liggen. Minister De Block van Economische Zaken heeft zelf toegegeven, dat het wel een half jaar kan duren voordat de prijzen gestabiliseerd zijn. Ook voor de winkeliers zal het moeilijk zijn een juiste midden te vinden tussen de nieuwe belastingeisen, de druk van de concurrentie en de eisen voor een rendabele bedrijfsvoering. Waar schijnlijk hebben kleine bedrijven, die over weinig personeel en rekenmachines beschikken, het veel zwaarder te verduren dan de grote ondernemingen. Maar ook deze gaan onder zorgen gebukt. De Gruyter schrijft onomwonden op de voorpagina van de weekcatalogus „Winkel Thuis", dat de start moeilijk was door de invoering van de nieuwe B.T.W.-belasting. „Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen", aldus de prijscourant, „maar wie ooit zo'n wet leest, staat wel raar te kijken van alles wat van hem of haar verwacht wordt". De nieuwe weekcatalogus vermeldt nog een aantal oude prijzen. Het filiaalbedrijf biedt zijn excuses aan indien het voor andere prijzen moet leveren dan in het blad zijn afgedrukt". Voor vrijwel iedere consument is het een kwestie van nagenoeg blind vertrouwen in de prijzen, die hem door de leverancier worden voorgehouden. Zelfs een huisvrouw met een brein als een computer is niet in staat om alle prijzen van nu met die van voor heen te vergelijken. Diverse ondernemingen, zoals Albert Hejjn en de VlVO-organisatie speculeren duidelijk op het ver trouwen van hun cliënten, te kennen gevend, dat zij in 1969 met eerlijke prijzen zullen komen. „Co-op" legt meer nadruk op de prijsverlaging en enkele prijsstabilisaties, maar doet in de annonces eveneens een beroep op het vertrouwen van de consument. Sommige warenhuizen hebben voordelige nieuwjaars- aanbiedingen „ondanks B.T.W.". V. en D. zal vandaag pas laten zien hoe het uitkomt met de prijzen. Gisteren was men met man en macht bezig met de jaarlijkse inventarisatie, zodat deze voor het publiek gesloten bleven. De kledingmagazijnen van C. en A. knalden de eerste week van januari 1969 binnen met „weggeefprljsen". Zeer merkwaardig, aangezien de textiel zwaar ge troffen wordt door de B.T.W. Wg konden geen ant woord krijgen op de vraag om hier soms sprake wae van een vervroegde uitverkoop. De pompbedienden hebben gisteren al heel wat sombere gezichten te zien gekregen en minder vleiende opmerkingen van automobilisten moeten aanhoren, die hun benzinerekening met vijf cent per liter verhoogd zagen.

Leidse Courant | 1969 | | pagina 5