EeidUcQoufrcvnt Gedwongen in Egypte te landen Dr. Biaiberg dronkArabieren kapen Grieks vliegtuii voor t eerst weer i een borreltje... Spanning stijgt m Midden- Oosten VAN DE MOOSDIJK MOET CHAUFFEURS ONTSLAAN Sleepbootbemanningen in Rotterdamse haven staken Agenten gewond bij rellen in Den Elaag Telefoontje naar lotgenoot T.v.-toestel explodeerde Omzet kruiden 90 pet teruggelopen Mao-griep nog niet in ons land Rumoerige jeugd provoceerde politie in Den Helder met CAO Man na viervoudige moord gedood biscuits PTT richt service voor klanten in PAPENGRACHT 32-LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N V., Leiden DIR.: C. M. DRABBE - J F. J. M KOENS HOOFDREDACTEUR: L. C. J. ROOZEN ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w 1.10. p. mnd. 4.70, p. kwart f 14.10; t'r p post 16.95 ADVERTENTIES 22 ct. p mm Telefoontjes 2. KLACHTEN bezorging te) 33839 (18 00—19.00 uur) DONDERDAG 2 JANUARI 1969 ENKELE OPKLARINGEN wachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, maar tijdelijk ook enkele opklaringen. Overwegend ma tige wind tussen noord en west. Weinig verande ring in temperatuur. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN 60e jaargang, no. 17.638 PARIJS (AP) Philip Biaiberg uit Kaapstad, de man die nu al meer dan een jaar leeft met een nieuw hart, heeft gisteren ecu telefoongesprek gevoerd met de tweede overlevende van een harttransplantatie, de Franse dominicaan Charles Boulogne. Een Frans radiostation had gezorgd voor een telefoonverbinding tussen Parijs en In maart 6 weken in Europa Biaiberg vertelde zijn „collega", dat hij op nieuwjaars dag voor het eerst na zijn operatie een borrel had gepakt. „Dan ligt u stukken achter bij mij", zei de Franse monnik. „Ik ben er al weer 'n hele tijd geleden aan begonnen". Ver moedelijk zullen de twee mannen samen het glas heffen, en het zal dan wijn worden, als Biaiberg met vrouw en doch- naar Europa komt. 7 Philip Biaiberg zei dat hij zes weken in Europa denkt te zijn einde maart 1 of begin april en vroeg nog of père Boulogne ervoor kon zorgen dat dokter hem, als hij in Frankrijk a komt, kan onderzoeken. Biaiberg maakt het best. „Ik voel beter dan jaren voordat ik mijn andere hart kreeg", verklaarde hij. Het enige teken dat Biaiberg, een grote, zware man van 59 jaar, niet helemaal honderd procent is, is de manier waarop hij loopt: Jangzaam en met slepende pas. Biaiberg. die zijn tandartsenpraktijk eraan heelt gegeven, leeft als elk mens die geen lichamelijkë problemen heeft. Hij chauf feert ?elf. gaat naar het theater en ont vangt regelmatig vrienden in zijn appar tement in de wijk Wijnberg. Met het geven van interviews verdient hij goed geld. Zijn foto's verschijnen regelmatig in la-anten en tijdschriften over de hele wereld. Toen een Parijse zondagskrant eens informeerde hoeveel een interview ran 1500 woorden zou kosten, was het antwoord: 1000 dcélar. Intussen is in Rusland bekendgemaakt dat daar twee maanden geleden een hart- I transplantatie is toegepast. De (vrouwe lijke) patiënt overleed kort na de ingreep. DEN'HELDER '(ANP) Vannacht is in Den Helder een tv-toestel geëxplo deerd. De eigenaar en zijn vrouw zaten bij de buren toen zij de klap hooiden. Zij renden naar huis. Er bleek een begin van brand te zijn ontstaan. Met een emmer water kon deze worden geblust. De hele kamer zat onder het roet. De familie had tot half twee naar de uit zending gekeken en had daarna het toe stel afgezet. Het uitgebrande geraamte van hel toestel en de scherven van de beeldbuis zijn voor een technisch onder zoek naar de politie gebracht. ATHENE (Keuter - A.P.). Een DC-6-passagiers vliegtuig van de Olympic Airways met 108 inzit tenden is, vliegend van Kreta naar Athene, gekaapt en gedwongen om in Cairo te landen. Twee Griekse straaljagers, die 't toestel achter volgden, kregen de raad terug te keren omdat anders het vliegtuig opgeblazen zou worden. De straal jagerpiloten volgden deze raad op. Het kapen van het Griekse vlieg tuig is waarschijnlijk een uitvloei sel van de toestand in het Midden- Oosten, die de laatste dagen, ondanks Russische en Ameri kaanse vredespogingen, zeer ver scherpt is. Deze verscherping manifesteert zich in beschietingen, overvallen, luchtraids en beschul digingen over en weer. Het toestel is gekaapt door twee Ara bieren. Mogelijk is het een actie van Arabische El-Fatahstrijders, die gijze laars wensen om de beide in Athene gevangen Arabische El-Fatahleden los te krijgen. Dit tweetal was betrokken bij de aanslag op het El Al-toestel in Athene. Deze aanslag had een Israëlische tegenactie op het vliegveld van Beiroet tot gevolg, waarbij dertien Arabische vliegtuigen in vlammen opgingen. De Veiligheidsraad heeft deze Israë lische tegenactie unaniem in een resolutie veroordeeld en de mening uitgesproken, dat Libanon recht heeft op schadever goeding. In Libanon zelf is de toestand zeer gespannen. De regering wordt ver weten onvoldoende te zijn opgetreden tegen deze aanval. De regering van haar kant heeft het leger alle bevoegdheden gegeven om tegen iedere ordeverstoring op te treden en een demonstratieverbod afgekondigd. In Jordanië zijn alle in 1951 geborenen onder de wapens geroepen. Zij die tussen 1945 en 1950 geboren zijn, waren reeds onder de wapenen. In en om Israël nemen de incidenten Va 7i t verslaggevers GASTEREN. ...Mijn verkopers zyn dagelijks uitgejouwd en uitgejoeld. Verschillende zijn huilend bij de zaak terug gekomen. In Zeeland is er op één verkoper geschoten, of in ieder geval met een scherp steentje naar hem gegooid. Aan tankstations weigeren bedienden myn busjes ben zine te geven. In hotels zyn plotseling alle kamers vol en dat midden in de winter. Men weigert myn jongens onderdak te verschaffen, in de vrees voor oplopen rond de busjes". ..Tientallen personen bestellen kruiden per telefoon. Als de chauffeurs aan bellen blijken ze alleen geroepen te zijn door ophitsers, die mijn verkopers op een grove manier proberen weg Dit zijn samengevat de redenen van het ontslag van 18 chauffeurs, verkopers van ..kruidendokter" Willem van de Moosdijk (47) uit Casteren. Twee weken geleden nog zei Van de Moosdijk in de mini-aflevering van Voor de vuist weg: ..Die jongens van mij komen niet in de W.W.!" Achttien van de 24 zijn nu ontslagen. De zes die nog in dienst, gebleven zijn. wer ken dag en nacht als lijfwacht van Van de Moosdijk en zijn bezittingen '..Ik krijg nog dagelijks dreigbrieven" ..Het was ook niet de bedoeling dat ik mijn chauffeurs zou ontslaan", zegt Van de Moosdijk. stukken minder emotioneel dan twee weken geleden. Zeer zakelijk: ..Het bedrijf draait zo slecht, ik kan niet anders. Mijn om zetten zijn met 85 tot 90 procent teruggelopen - mijn wagenpark staat nu stil. Een geweldige overinveste- ring". aldus de kruidenkoning. Heeft hij nu soep van zijn eigen kruiden gekregen? ..Nee. Als een verkoper van mij aan de deur meer belooft dan hij kan waarmaken, is dat precies hetzelfde als een minister die zijn beloften niet nakomt. Maar van dat laatste wordt niets gezegd. Ach. weet u. miljoenen, bidden de Heer aan. maar hij hing aan het kruis voor oplichter", aldus Van de Moosdijk. van dag tot dag toe. Vanmorgen joegen Israëlische straaljagers over Jordanië en bestookten Arabische stellingen, vanwaar op Israëlische patrouilles geschoten werd. In de afgelopen dagen werden tal van aanvallen op Israëlisch grondgebied ge daan; met bazookagranaten en ook met raketten, die weer leidden tot tegen acties. Een formatie Israëlische vlieg tuigen vloog over Libanon, nadat van daar infiltraties gemeld waren. Van Jor danië uit werd een kopermijn bij Timna beschoten; Israëlische helikopters namen weerwraak en schoten een auto van de Jordaan veiligheidsdienst met vijf inzit tenden in brand. In Jeruzalem werden in een winkel en in een autobus tijdbommen ontdekt en in Hebron schoot een Israë lische patrouille een Arabier dood die bij zijn aanhouding wilde vluchten. Een Arabische vrouw, die in het schootsveld stond, kwam eveneens om het leven. Premier Esjkol van Israël heeft een beroep gedaan op Libanon en andere buui landen om het „kwaad van oorlog en terreur uit te roeien" en vrede te sluiten met Israël. De Russische ambassadeur in Enge land, Smirnkovsky. heeft om een onder houd met de Britse minister van Buiten landse Zaken verzocht om de mogelijk heden van een oplossing voor de ge spannen toestand in het Midden-Oosten le bespreken. Tussen Moskou en Wash ington is druk beraad gaande over het zelfde onderwerp. Naar verluidt hebben de Russen een nieuw plan opgesteld om tot vrede in het Midden-Oosten te komen. Hei WesLland beleefde een over het algemeen rumoerige jaarwisseling. In Den Hoorn werden een aantal autowrakken in brand gestoken, zoals hier op de brug over de Lookwatering. waardoor het verkeer van Delft naar De Lier ernstig werd gehinderd. In Monster moest de politie gebruik maken van enkele traangasgranaten om baldadige jongelui te verdrijven. Op tientallen straten en pleinen werden vreugdevuren ontstoken. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Mao-griep is in ons land voor zover bekend tot dusverre beperkt gebleven tot de twee gevallen in Leiden, die zich in de eerste helft van december hebben voorgedaan. Er zijn op het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid wel een aantal (150 a 200) meldingen binnenge komen, van een andexe griepsoort, die naar alle waarschijnlijkheid de gewoonlijk 's winters in ons iand voorkomende A-2-griep is. Nieuwe gevallen van de Mao-griep zijn inmiddels niet gemeld. De gezondheidsautoriteiten ver wachten echter wel, dat de Mao- griep deze winter ons land zal binnendringen. Deze virusziekte die gemakkelijk een epidemisch karakter kan krijgen, zal waar schijnlijk in de tweede helft van januari optreden, zo menen de autoriteiten. Een vaccin tegen de ze griep is inmiddels op beperkte schaal aan alle huisartsen toege zonden. Hel is de bedoeling, dat dit gebruikt wordt voor patiënten, waarvan kan worden aangenomen dat zij de Mao-griep niet of min der goed kunnen doorslaan. DEN HAAG. In hel algemeen is de jaarwisseling verlopen zonder dat de polltic het al te moeilyk heeft gekregen met vechtlustige lieden. In Amsterdam was het zelfs uitzonderlijk rustig. On danks de massale vuurwcrkexplosic de den zich nergens excessen voor. Het nieuwe jaar werd in Den Haag ingeluid met veel vuurwerk en tamelijk veel branden. Rond dertigmaal moest de brandweer tussen tien en twee uur op oudejaarsavond uitrukken. In het ziekenhuis aan de Zuidwal werden zes personen binnengebracht, die verwondingen bij het afsteken van vuurwerk hadden opgelopen. Een jon getje dat rotjes in zijn broekzak had zitten, die waren gaan branden, moest in het ziekenhuis blijven. Wel heeft de Haagse politie behoorlijk werk gekregen op de avond van nieuwjaarsdag in de zogeheten Schilderswijk. Daarbij wer den twee politiemannen niet ernstig gewond aan het gelaat doordat stenen door de voorruit van hun surveillance auto werden gegooid. Een van hen kreeg letsel aan de ogen. De politie had een detachement van dertig man gemobiliseerd om tegen groepen la waaierige bewoners van de buurt op te treden. De baldadigheden begonnen met het stoken van vuurtjes en het krombuigen van verkeerspalen. De po litie verrichtte drie arrestaties. Tegen half vier verliet de politie de buurt, de rust was weergekeerd. Andere plaatsen In Delft is het bij de jaarwisseling rustig gebleven. Het enige teleurstellen de gebeuren was het afgelasten van het nachtelijke beatfestijn in de Ter- natenkerk als gevolg van het afsteken van vuurwerk in de kerk. De jaarwisseling is in enkele ge meenten in de Vlietstreek niet zonder moeiljkheden voorbij gegaan. In Leid- schendam moest de politie een groep jongelui, die een brug hadden geblok keerd, met traangas verdrijven. In Zoetermeer moest de politie een charge uitvoeren omdat jongelui hoeveelheden hout van een bouwwerk ontvreemdden voor een vuurtje. In Stompwijk hield de jeugd zich niet aan de afspraak met de politie om op twee plaatsen vuren te ontsteken. Een groot aantal straatbranden was het gevolg. Een en kele maal moest de politie een charge uitvoeren, maar tot een grote botsing is het niet gekomen. In Voorburg, Rijs wijk en Wassenaar bleef het rustig. Met wapenstokken uitgeruste politie- moesten in Den Helder optre den tegen groepen jongens en meisjes. Nadat herhaaldelijk met traangasbom- men door de politie was gegooid, was de maat vol en moesl gebruik worden gemaakt van knuppels om de provo cerende jeugd uiteen le slaan.' Een 24-jarige Jongeman uit Abbinga is in de nieuwjaarsnacht in het rech terbeen geschoten. Een wachtmeester van de rijkspolitie had de jongeman eerder die nacht verbaliseerd, omdat hij met zijn auto onvoorzichtig door het dorp reed. Bij een vechtpartij la ter op de avond sommeerde de politie man de jongen het dorp te verlaten. Toen hij hieraan geen gevolg gaf, trok de wachtmeester zijn revolver en loste tweemaal een waarschuwingsschot. Daar de jongeman bleef weigeren school de wachtmeester hem in het rechterbeen. (Van een onzer verslaggevers) j ROTTERDAM Het nieuwe jaar be gint voor de Rotterdamse haven met een staking van sleepbootbemanningsle den. De meer dan vijfhonderd beman ningleden van 70 stadssleepboten heb ben gistermiddag besloten tot een staking, die vanmorgen om half zes is begonnen cn waarvan de lengte niet is bepaald. De staking wordt gehouden om kracht bij te zetten bij de looneisen van het personeel van de stadssleepboten. De sleepbootbemanningen zijn ontevre den over de door werkgevers en vak bonden afgesloten CAO. Het was vanmorgen uiterst moeilijk te zeggen, hoe het verkeer van zeesche pen van en naar Rotterdam zal verlo pen. Niemand in de Rotterdamse haven durft hierover 'n voorspelling te doen. Ze ker is, dat grotere schepen risico lopen als ze zonder sleepbootassistentie de kade willen bereiken. De schepen kun nen moeilijk manoeuvreren, vooral liet zwenken op de rivier teneinde 'n haven binnen te gaan is geen eenvoudige ma- oeuvre zonder hulp van sleepboten. Er zijn schepen, die, om in zeemanstermen te spreken, „zwaarmoedig" zijn, dat wil zeggen dat ze slechts met veel moeite een zwenking in een havengebied kun nen volvoeren. Om aanvaringen en op de leant lopen te vemijden zullen der gelijke schepen wellicht vandaag geen risico's nemen. De kans bestaat dan ook, dat vele kapiteins met hun schepen de nacht buiten gaan doorbrengen, in de hoop dat morgenochtend de sleepboten weer dienst gaan doen. De staking in Rotterdam staat onder leiding van de i stakingsleider Leen van Os. Deze is een dag voor de vergadering door de OBV i (Onafhankelijke Bedrijfsgroep Verkeer) 1 geschorst als bestuurslid, wegens „eigen- I machtig optreden". Leen van Os heet! zelf de vergadering uitgeroepen. Hij heeft inmiddels beslag laten leggen op de sta kingskas. Het wachten is op een uit - spraak van de rechter in een kort ge ding. dat Van Os heeft aangespannen Eigen vuurwerk kostte scholier het leven ERMELO (ANP) Op oudejaarsavond waren enige jongelui in een schuur in de buurtschap Telgt (gemeente Ermelo) aan het experimenteren met explosieve stoffen. De bedoeling was om met de jaarwisseling een knal te veroorzaken, die op minstens 20 km afstand hoorbaar zou moeten zyn, De boel vloog echter om even over elven al uit elkaar. Daar bij werd de 19-jarige scholier Eibert R. uit Ermelo zo ernstig gewond, dat hij nieuwjaarsmorgen in een ziekenhuis overleed. Twee vrouwen; twee kinderen WESTERNVILLE (AP). Een 35-jarige man heeft in Wcsternville (V.8.) met een kleinkaliber geweer vier personen gedood en zeker acht gewond. De man werd, na achtervolging door de politie, ingesloten en by een vuurgevecht gedood. De schutter, de 35-jarige slager Ralph Maclachan, was onlangs van zijn vrouw gescheiden. Zij is een van de doden. Voorts kwamen om het leven haar zuster, een veertienjarig meisje en een tienjarige jongen. De politie werd telefonisch gealar meerd door het veertienjarige meisje. Ze gilde door de telefoon: „Er zijn hier drie mensen doodgeschoten en nu ben ik aan de beurt". Toen hoorde men haar schreeu wen en daarna niets meer. De dader stal daarop een jeep bij een benzinestation en ging er vandoor. De politie zette een grootscheepse achtervolging in. De man werd omsingeld in een huis in Remsen. In het vuurgevecht dat daarna volgde, kwam hij om het leven. (ADVERTENTIE) JAMIN gesorteerde 300 gram van 69 voor 59 iet te geloven voor die prijs! Japanse keizer met katapult beschoten TOKIO (Reuter) Een 48-jarige Ja panner heeft met een katapult een ijze ren kogeltjes afgeschoten naar keizer Hirohito, die samen met familieleden op een balkon van zijn paleis de nieuw jaarsgroeten van een menigte van 20.000 mensen in ontvangst nam. De keizer noch zijn familieleden werden geraakt. Mensen uit het publiek stortten zich op de Schutter, die nog meer me talen kogeltjes in zijn bezit bleek te hebben. De man bevond zich ongeveer twintig meter van het bal kon. Hij werd door de politie ingerekend. Dag waakhond ALBUQUERQUE (AP) Smith W. Ho ward uit Albuquerque heeft bij de poli tie aangegeven dat dieven kans hebben gezien zijn waakhond te stelen. Behal ve de hond namen zij nog een telefoon en kerstversiering mee. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnenkort zei de PTT een telefonische klantenservice in richten. Door het (gratis) bellen van 0017 zal straks iedereen Inlichtingen kunnen krijgen over postale mogelijk heden. Ook klachten kunnen over dit 'orden doorgegeven. In de hedenochtend gehouden nieuw jaarsrede heeft directeur-generaal H. Reinoud van de PTT dit meegedeeld. De PTT neemt deel aan het inter nationaal satellietcon8ortlum met 4 mil joen gulden en beschikt thans over negen satellietkanalen. In Noord-Neder land wil de PTT nu een eigen grond station bouwen voor deze vorm van communicatie. Ruim 35 procent van de gezinnen heeft thans een girorekening. Een zorg voor de PTT is, dat er veel rekeningen zijn met lage aaldi. Hier moet voor de 330 miljoen verrichte handelingen geld bij. In 1969 verwacht men de 10.000ate telexaanslulting. Het aantal telefoon wachtenden (voor u) ia nog 116.000, vorig jaar 126.000. De winst van de PTT zal ongeveer 26 miljoen lager zijn dan was begroot en uitkomen op 168 miljoen. (Voor meer de PTT gie pag. Ui

Leidse Courant | 1969 | | pagina 1