Prijzen, lonen, huren: waar gaan ze in 1969 naar toe? I Met de BTW over de drempel Opletten is de boodschap MEA KRIJGT HULP VAN ALLE KANTEN r Een goed uiteinde.. Vele Slowaken geven steun aan Smrkovsky Geen hulp voor hippies? Mededader pomproof in arrest DINSDAG 31 DECEMBER DE LEIDSE COURANT Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Bij de laatste slag van twaalf in de oudejaars nacht komt. de BTW over de drempel. De belasting op de toege voegde waarde. Of om nog duide lijker te zijn: het nieuwe systeem van omzetbelasting. Verwacht I wordt dat alleen door de BTW de prijzen volgend jaar met gemid deld 1,5 procent zullen stijgen. Maar de omzetbelasting maakt het leven in 1969 niet alleen duurder. Ook door andere aanpassingen aan de geliefde E.E.G. zullen de prijzen stijgen. Al met al zullen de gezin nen zeker 4,5 procent méér moeten uitgeven om in leven te blijven. Loonsverhogingen zullen de hogere uitgaven moeten compenseren. Aangenomen mag worden dat de lonen met gemiddeld 6 procent de hoogte in zullen gaan. Mensen, die op de sociale voorzieningen zijn aangewezen zullen grotere uit keringen ontvangen. Prijzen, lonen, huren enz., waar gaan ze in het nieuwe jaar naar toe .Als gevolg van de B.T.W. zullen de volgende artikelen één tot drie procent duurder worden: Margarine, zeep, hotels, brood en beschuit, conserven, koffie „en thee, boeken, sigaren, suiker, gas en water. Prijsverhogingen van drie tot zes procent: schoeisel,, lèerwaren, huishou delijke artikelen en apparaten, wasserij, dames- en herenkapper, toiletat'tikeleïi, lucifers, verf en behang, meubelen, cafés en restaurants, onderhoudswerkzaam heden, bioscoop en voetbalwedstrijden. Meer dan vijf tot en met acht procent 1 duurder: kleding, woningtextiel, tenten. Prijsverlagingen door de BTW zullen er zijn bij: parfumerieën, vleeswaren en gehoorapparaten. Ook bij bromfietsen en televisietoestellen, maar bij de laatste apparaten waren de prijsverlagingen al in het najaar toegepast Geen invloed van betekenis heeft de BTW op: huren, verzekeringen, gezond heidszorg, nieuwe auto's, fietsen, radio's, platenspelers en bandrecorders, vlees en jams. De invloed van de BTW zal niet meteen in begin januari te mérken zijn. Eerst komt de uitverkoop. De prijs stijgingen zullen enige maanden aan de gang blijven. Voor de consument wordt het zicht op de prijzen dan mistig en opletten is dus de boodschap. Wie van mening is dat bepaalde prijzen te veel omhoog gaan, kan dat met duidelijke gegevens melden aan: de Economische Controledienst, Jan van Nassaustraat 50, Den Haag. Brood en melk Intussen zijn voor brood en melk de prijzen duidelijk vastgesteld. De brood prijs stijgt met drie cent per 800 gram. In de steden waar de prijs van water witbrood, afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 71 bedraagt, komt de prijs als gevolg van deze verhoging op maxi maal 74 cent. In de provinciesteden, waar de huidige winkelprijs 72 cent be draagt, mag deze worden verhoogd tpt 75 cent'; in de overige plaatsen mag' de winkelprijs .van. .73 cent op -76..cént, worg den gebracht. De prijzen van volkswitbrood en volks- bruinbrood mogen eveneens met 3cent worden verhoogd; de verhoogde prijzen van deze broodsoorten zullen evenals tevoren 2, resp. 3 cent beneden die van waterbrood moeten liggen. De andere broodsoorten kunnen naar rato van het gewicht in prijs worden verhoogd. Onveranderd geldt, dat de prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prij zen voor in de winkel afgehaald brood. De melkprijs stijgt één cent, melk- produkten mogen ten hoogste 3 cent duurder worden. De melkprijzen komen Vz liter 1 liter Gepasteuriseerde melk Melkyoghurt Taptemelkyoghurt Havermoutpap Gortepap en bloempap Vanillevla Chocoladevla 55 104 Bij levering in kartonverpakking mogen bovengenoemde prijzen zoals gebruike lijk met 2 cent per Yz -literverpakking en 3 cent per literverpakking worden verhoogd. Allerlei tarieven zullen worden aan- Na aanval op Beiroet Maatregelen op vliegvelden BEIROET (AP-Reuter) De Sovjet burgerluchtvaartmaatschappij Aeroflot heeft Libanon „ongelimiteerde hulp" aangeboden bij de wederopbouw van zijn verwoeste passagiersvloot en twee Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen bo den ook hulp aan, aldus heeft een woordvoerder van de Middle East Air lines (MEA) bekendgemaakt. De woordvoerder twijfelde er aan of van het Sovjet-aanbod gebruik ge maakt zal worden. Hij zei, dat het voor de MEA-bemanningen, die vertrouwd zijn met Amirikaanse. Britse en Fran se vliegtuigen, moeilijk zal zijn over te schakelen op Sovjettoestellen zonder bij zondere opleiding. Van de MEA werden acht toestellen verwoest bij de Israëli sche aanval. Twee andere maatschap pijen verloren er samen vijf. Vijf MEA- toestellen ontsnapten aan beschadiging. De verzekeraars van Lloyd's hebben tijdens een vergadering besloten dat zij aansprakelijk zijn voor een deel van de eis tot schadevergoeding, die de Middle East Airlines bij Britse verzekerings maatschappijen heeft ingediend. Een woordvoerder heeft meegedeeld dat Lloyd's ongeveer 1,3 miljoen pond ster ling zal uitbetalen, haar aandeel van achttien procent in de eis tot schade vergoeding van 7,25 miljoen pond ster- ig van de luchtvaartmaatschappij. De Arabische wereld heeft vandaag weerwraak geëist voor de Israëlische commandoaanval op het internationale vliegveld van Beiroet en de Palestijnse guerilla's hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om op te roepen voor grotere steun aan de Arabische bewe gingen. De Libanese regering heeft veel kritiek te verwerken gehad, omdat zij bijna zonder enige tegenstand dertien passagiersvliegtuigen had laten vernieti gen. Op het Londense vliegveld Heathrow en de vliegvelden van Rome, Genève, München en Frankfort zijn speciale vei ligheidsmaatregelen getroffen. Ook op de internationale luchthaven van Parijs is het toezicht verscherpt. De maatregelen betreffen speciaal .vliegtuigen, die naar het Midden-Oosten gaan of daar van daan komen. Paus Paulus heeft er bij de Libanese regering op aangedrongen geen wraak te nemen voor de Israëlische aanval. In een telegram aan president Charles Heloe van Libanon spreekt de paus de hoop uit dat Libanon „niet zal worden meegesleurd op de weg van het geweld die een vreedzame oplossing onmogelijk maakt". De overheid heeft ons,via.adv tenties in de dagbladen, richtlijnen gegeven -voor de prijzen vanmorgen. De laatste advertentie (van gisteren) besloot met: „Houd de prijzen in- de gaten, dat doet de Economische Controledienst ook!" gepast. Dit geldt bijvoorbeeld voor de telefoon, telegraaf, telex en draad omroep. Het abonnementsgeld voor de telefoon wordt minimaal 13.50 p.m. Voor een netsector met meer dan 2000 aansluitingen 15.p.m. De verhuiskosten voor de telefoon worden 35. Telegr aafkosten tien woorden of minder 3 elk woord meer 0.20 Draadomroep 3.50 p.m. Per 1 februari zullen de posttarieven omhoog gaan. Het briefport tot en met 20 gram voor binnenland, E.E..G., Suri name en de Antillen wordt dan 0.25 Briefkaarten 0.20 Aantekenen 1. Binnenlandse postwissels 1. Voor reizen moet ook meer worden neergeteld. Benzine wordt 5 cent per liter duurder. Het treinkaartje zal ge middeld 3,6 procent méér kosten. Enkele reizen en retours zullen op de korte afstand 10 cent en op de langste afstand 30 cent méér kosten. Kijken en luisteren Kijken en luisteren gaat per jaar tezamen 75 gulden kosten. Wie alleen een radio heeft betaalt 24 gulden per jaar. Maar wie alleen t.v. heeft betaalt toch 75 gulden. Autoradio's worden niet extra-belast. Meerderjarige, inwonende kinderen komen wel in aanmerking voor het betalen van luister- en/of kijkgeld. HUREN In het algemeen gebeurt er per 1 janu ari niets op het gebied van de huren. In de zogenaamde geliberaliseerde ge bieden het overgrote deel buiten de Randstad, met uitzondering van Gelder land, Overijssel en een aantal steden kunnen huurverhogingen bij afspraak tussen huurder en verhuurder tot stand komen. Per 1 april zullen de huren van ge subsidieerde woningen met 6 procent stijgen. Sociale uitkeringen Per 1 januari bedragen de sociale uit keringen: in guldens per maand A.O.W. gehuwde bejaarden 417.50 ongehuwden 294. A.W.W. weduwen zonder kinderen 294. weduwen met kinderen 417.50 wezen tot 10 jaar 93. wezen van 10—16 jaar 138.50 wezen van 16—27 jaar 180.50 Kinderbijslag: eerste kind 112.32 tweede en derde kind 127.76 vierde en vijfde kind 171.60 zesde en zevende kind 190.32 achtste en elk volgend kind 210.60 De premiepercentages worden: Algemene Ouderdomswet (AOW) 9,1 Algemene Weduwen- en Wezen wet (AWW) 1,5% Algemene Kinderbijslagwet 2,3 Algemene wet bijzondere ziekte kosten 1 Kinderbijslag loontrekkenden 3,2 Arbeidsongeschiktheids verzekering 5,1 Werkloosheidswet 0,8 In totaal stijgen de premies met 1,8 De loongrens voor het ziekenfonds wordt verhoogd van 13.200 tot 13.800 gulden. Werknemers die aan vast loon niet meer dan 13.800 per jaar hebben zijn verplicht bij een ziekenfonds ver zekerd. De loongrens geldt ook voor de zogenaamde bejaarden verzekering. Het minimumloon wordt per 1 januari met vijf gulden opgetrokken tot 140 gulden per week. Belastingen t De looi/belastingtabollen worden beter afgestemd op het tarief van de inkom stenbelasting. Voor de hogere loon- inkomens zal het verschil tussen de inge houden loonbelasting en de inkomsten belasting belangrijk worden verkleind. De regeling die voor 1968 is getroffen voor de aftrek wegens buitengewone lasten in de inkomsten- en loonbelasting wordt met twee jaar verlengd. De bui tengewone lastenaftrek zal voor 1969 en 1970 dus hetzelfde zijn als in 1968. Dit betekent dat het niet voor aftrek in aan merking komende deel van de ziekte kosten enz. voor die jaren gehandhaafd blijft op 5 procent van het inkomen met een maximum van 750. De zogenaamde belastingvrije voet voor de loon- en inkomstenbelasting wordt verhoogd. Voor gehuwden zonder kinderen begint de belastingheffing pas bij een inkomen van 4500 (in 1968 was dat 3900). De belastingverlaging die hierdoor ontstaat wordt kleiner naar mate hetinkomen hoger wordt.. Voor inkomens van 27.000 en hoger per jaar blijft het belastingtarief ongewijzigd. Als voorbeeld voor de tariefswijziging volgt hieronder een vergelijking tussen de oude en nieuwe tarieven voor de groep: gehuwden met aftrek voor twee kinderen. belastbaar inkomen 4.500 5.250 6.000 6.750 7.500 8.250 9.000 10.500 12.000 15.000 18.000 21.000 24.000 1.140 1.854 2.701 3.677 4.782 6.014 6.379 4.779 6.012 6.379 (ADVERTENTIE) NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Strijd is zich aan het toespitsen PRAAG (DPA) De controverse in Tsjecho-Slowakije over de vraag, of de voorzitter van het parlement, Smrkovski, zijn functie na de federalisatie van Tsje cho-Slowakije behouden zal of aan een Slovvaak zal moeten afstaan, schijnt zich opnieuw toe te spitsen. Het pro en con tra Smrkovski kwam maandag weer in de pers en in demonstraties tot uitdruk king. Op het Wenceslausplein, in het centrum in Praag, werd maandag bij het mo nument van de nationale heilige Wences- laus een portret van Smrkovski geplaatst. Volgens een bericht van het Tsjecho- Slowaakse persbureau Ceteka was er een opschrift bij in het Slowaaks, lui dend: „Wij Slowaken staan achter je". Ceteka heeft overigens de laatste dagen steeds meer stemmen uit Slowakije la ten horen, die tegen een aflossing van Smrkovski door een Slowaak zijn. Maar de Slowaakse communistische leider Gus- tav Husak en zijn centrale comité in Bratislava pleiten evenwel voor vervan ging van Smrkovski door een Slowaak. Politieke waarnemers in Wenen mer ken op, dat de Socjet-Unie zich herhaal delijk kritisch over Smrkovski heeft uit gelaten. In het Slowaakse communisti sche orgaan Pravda heeft de hoofdredac- BABY STIKT IN WIEGJE BUSSUM (ANP) Gisteren trof de familie P. van Doorn uit Bussum hun zaterdag geboren baby dood in het'wieg je aan. Het kindje, het derde zoontje van het echtpaar, is vermoedelijk in het kussentje van het wiegje gestikt. Koningin Elizabeth Is met haar zoontje Edward en twee kinderen van prinses Margaret vertrokken waar da Engelse koninklijke familie de feestdagen zal doorbrengen. „anti-Husakstróming" gericht. Zij ves tigt er de aandacht op, dat de wet t.a.v. trice Maria Sedlakova zich tegen een de federalisatie van Tsjecho-Slowakije in Bratislava door drie Tsjechen, president Svoboda, premier Cernik en Smrkovski, is ondergetekend, maar niet door een Slowaak. „Bij de onderekening van de wet noemden de Tsjechen dit een gemis, maar als het centrale comité van de communistische partij van Slowakije thans de eis stelt, dat een der sleutel posities door een Slowaak bezet dient te worden, kan men Tsjechische communis ten aantreffen, die aan Slowaakse com munisten schrijven, deze eis van het centrale comité van de Slowaakse com munistische partij niet te kunnen onder steunen". DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Ka merlid Boot (KVP) heeft de minister van Buitenlandse Zaken gevraagd, of er enige grond bestaat voor de bewering, dat er een instructie bestaat voor de Ne derlandse vertegenwoordigingen in het buitenland om voor Nederlanders en in het bijzonder voor Nederlandse hip pies niet veel of niets te doen, indien zü door eigen schuld in moeilijkheden geraken ten gevolge van maatregelen van de plaatselijke autoriteiten. Mr. Boot wijst op de lotgevallen van een Groningse student, die zich er over beklaagt onvoldoende assistentie te heb ben gekregen van de zijde van de Ne derlandse ambassade in Pakistan, toen hij daaraan behoefte had in verband met het feit, dat hij gedurende drie we ken in de staatsgevangenis van Lahore in voorarrest heeft gezeten. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De Maastrichtse re cherche heeft tijdens het onderzoek te gen de 29-jarige Loe S„ die vrijdag jl. in de avonduren een overval pleegde op de pompbediende W. Steenbakkers, een tweede arrestatie verricht. In de nacht van zondag op maandag werd de Maas trichtse handlanger C. V. W. van zijn bed gelicht. I-lij wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan de poging tot diefstal door middel van geweldpleging. Tijdens het onderzoek zou zijn' gebleken, dat van W. L. S. behulpzaam zou zijn geweest bij zijn voorbereiding van de overval. C. en W. werd ten dienste van het onder zoek in verzekerde bewaring gesteld. Loe S. wordt aan de officier van justitie voorgeleid. Het Nederlands Dans Theater geeft op vrijdag 3 januari 'n voorstelling in het Circustheater te Scheveningen. Op het programma staat het ballet Carmina Burana, werk dat gedurende twee jaar niet in Den Haag te zien was. Mede werking verlenen het Nederlands Ope rakoor en vier zangsolisten. Voorts worden uitgevoerd de balletten Three pieces en Nocturne. De voorstelling zal worden begeleid door het Nederlands Balletorkest onder leiding van Zoltan 1 SzUassy. GEBAK MET KOELBOTER GOEDKOPER? D^N HAAG i^cj. A. Kessel (PPR) heeft de minister van Economische Za ken gevraagd of hij iets kan doen aan de prijs, die de consument moet betalen voor een aantal banketbakkerijproduk- Mej. Kessel wijst de minister erop, dat de bereidingskosten van bedoelde ban ketbakkersartikelen verlaagd zijn door het gebruik van koelhuisboter in plaats van verse roomboter. Mej. Kessel heeft de minister verzocht of hij bereid is te bevorderen, dat de ze prijsverlaging mede ten goede komt aan de consument. Sidney Poitier kassucces van bioscopen NEW YORK (Reuter) Volgens het filmvakblad „Motion Picture Herald" was de negeracteur Sidney Poitier in het afgelopen jaar de grootste kassa magneet voor de Amerikaanse en Cana dese bioscopen, gevolgd door Paul New man en de Engelse filmster Julie Andrews. Het is de eerste maal dat een neger met deze eer gaat strijken. Van de 41- jarige Poitier zijn dit jaar drie films uitgebracht, „Guess who's coming to dinner", „To sir with love" en „For love of Ivy". Volgens „Motion Picture Herald" was de populariteit van Poitier groter onder de blanke bevolking dan onder de negers. Miljonair wordt onderminister defensie in V.S. WASHINGTON (Reuter) De ko mende Amerikaanse minister van De fensie, Meivin Laird, heeft maandag de benoeming bekendgemaakt van David Packard, een miljonair uit Californië, tot onderminster op zijn departement Packard, 56 jaar oud, is president commissaris en directeur van de maat schappij Hewlett-Packard uit Palo Alto, die elektronische en andere apparatuur vervaardigt, o.a. voo- defensie. Vliegtuig stort neer in Australië PERTH (Reuter) Een Vickers „Vis count" passagiersvliegtuig is in een ver laten gebied dichtbij de West-Austra lische stad Port Hedland neergestort Volgens de eerste berichten zijn alle 26 Inzittenden om het leven gekomen. Het toestel voerde een vlucht uit van Perth naar Port Hedland en meldde zich over de radio toen het aan de landing be gonnen was. De wrakstukken van het vliegtuig liggen ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Port Hedland. Men neemt aan dat alle 26 inzittenden om het leven zijn gekomen.

Leidse Courant | 1968 | | pagina 5